LEIDSCH DAGBLAD Atoomconferentie te Genève geopend Kosten worden geraamd op zes millioen gulden WEERBERICHT Reeks tragische verkeersongevallen Harde wind deed Marinesloep op liet IJsselmeer kapseizen tijdens liet weekeinde Kroonprins Rupprecht ten grave gedragen 94ste Jaargang MAANDAG 8 AUGUSTUS 1955 No. 28595 Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 6.40 per kwartaal: f 2.15 per maand: f.0 50 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DagHaniniarskjoeld sprak openingsrede uit Ruim 2000 deskundigen op wetenschappelijk gebied uit 72 landen zijn dit week einde in Genève aangekomen om deel te nemen aan de internationale conferentie orer bet gebruik van atoomenergie voor vredesdoeleinden, die vandaag in het Pileis van de Verenigde Naties is geopend. Deie conferentie is het indirecte resultaat van de rede, welke president Eisen hower op 8 December 1953 in de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gehouden en waarin h|j een beroep deed op de verschillende landen om op hei gebied van de vreedzame aanwending van atoomenergie tot samenwerking en lot uitwisseling van gegevens te komen. Die uitwisseling van gegevens zal op deze conferentie inderdaad op zeer grote schaal plaats vinden. Er z|jn bij het secreta riaat namelijk niet minder dan 1071 verhandelingen over allerlei aspecten van het gebruik van atoomenergie binnengekomen, en ongeveer 460 daarvan zullen in de loop van de komende twee weken mondeling worden behandeld. Zij betreffen pro blemen van de meest uiteenlopende aard op gebieden als scheikunde, natuurwe tenschappen, geneeskunde, biologie, landbouw, metallurgie, technologie, vislologie Om de bespreking van zoveel onder werpen mogelijk te maken, is de confe rentie ingedeeld in een aantal discussie groepen, waarvan er vier onder Neder lands voorzitterschap komen te staan: ro zal er een discussiegroep over chemie worden geleid door prof. de Boer uit Delft, één over isotopen door prof. Aten uit Amsterdam, één over protosynthese door prof. Wassink uit Wageningen en éen over physica door dr Went uit Arn hem De Nederlandse delegatie, die 12 verhandelingen tot de conferentie zal bijdragen, staat onder leiding van de Leidse prof. C. J. Gorter, de voorzitter van de Nederlandse stichting voor fun damenteel onderzoek der materie. Men krijgt enigszins een denkbeeld van de omvang van het werk der confe rentie, als men weet dat het documenta tiemateriaal niet minder dan 50 millioen woorden omvat en dat het papier, waar op dit materiaal gedrukt is 200.000 kg weegt. De kosten van de conferentie worden geraamd 'op circa 6 millioen gulden. Dog ongerekend de 7 wetenschappelijke tentoonstellingen, die er mee verbon den zijn en die op zich zelf een waarde van ongeveer 10 millioen gulden ver tegenwoordigen. DE OPENINGSREDE De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, heeft hedenoch tend de aanvangsrede uitgesproken, waarin hij wees op het historische be lang van het feit. dat vooraanstaande geleerden uit 66 landen zich gaan be raden over de wijze waarop hun weten schap zo veel mogelijk de mensheid ten goede kan komen. Spreker was van oordeel, dat de con ferentie wellicht een phase zal inlui den, waarin de kernenergie, die al spoedig nadat zij untdekt was „onze Nemesis dreigde te worden", zal blij ken meer te z|jn dan „de noodlottigste doos van Pandorra van de natuur". Het op vreedzame wijze aanwenden van de atoomenergie zal, volgens spre ker, ook grote psychologische waarde hebben en „de beste scheppende krach ten" in de mensheid vrijmaken. Voorts al de conferentie laten zien. dat „intel lectuele samenwerking tussen geleerden, welke tot de tweede wereldoorlog zulk een belangrijk facet van onze beschaving was en die sindsdien door de duistere machten van de historie is onderbroken, opnieuw erkend wordt als een morele verantwoordelijkheid waaraan wij ons niet kunnen onttrekken, indien wij het proces van onze gemeenschappelijke be schaving willen blijven bevorderen". Hoewel de conferentie van niet-poli- tieke aard was. zou zij toch politieke betekenis hebben, doordat de samen werking tussen de geleerden der ver schillende landen zou leiden tot een groter wederzijds vertrouwen en, op deze manier, tot een vermindering van de internationale spanningen. „Wy hebben nog een lange weg af te leggen, voor flat de volkeren kunnen hopen, dat de dreiging van een atoomvernietiging is uitgebannen, doch wij kunnen in het geheel niet vorderen op deze weg, als wij niet beginnen met het uit de weg ruimen van de belemmeringen voor we derzijds begrip en vriendschap en ln groeiend vertrouwen gaan samenwerken. Het uitwisselen van wetenschappelijke en technische gegevens, dat hier zal plaats rtnden. is slechts een eerste stap, maar het is een belangrijke en onmisbare eerste stap. Geilen de hulp van de deelnemende regeringen bij de voorbereidingen tot deie conferentie en gezien de aard van de bijdragen, die zij tot haar resultaat leveren, bestaat er alle hoop dat deze eerste slap zelfs nog waardevoller zal b ijken te zijn dan men had verwacht", aldus Hammarskjoeld. Minder wind De Bilt verwacht tot morgenavond: liiev lende bewolking met aanvanke- VrTi 5. en Qaar ook zonnige perioden. „;u krachtige en tot matig of zwak af- raa/l. No°rdwestelijke wind. draaiend i;.,,. rdoost- Dezelfde temperaturen 10 uur)8 'ets hogere. «Opgemaakt 9 AUGUSTUS. Ma!.nOP: 514 uur- onder: 20.20 uur. CET 2157 uur; onder: 12.12 uur. "^ater te Katwijk te 6.24 en 18.49 u. D'i otimmer bestaat alt acht pagina's „Het atoom zelf heeft geen nationali teit en kent geen grenzen. Het is moreel, noch immoreel. Slechts de mens kan het ten gc°de of ten kwade richten," aldus zegt president Eisenhower in een bood schap aan de conferentie. President Eisenhower zegt vervolgens, dat de te Genève verenigde atoomge leerden weten, dat het atoom bereid is de gewillige en onvermoeibare slaaf te worden van de mens, als deze het maar de kans hiertoe wil geven. Na er op te hebben gewezen, dat de Amerikaanse wet voortaan de V.S. toe staat. in zeer grote mate deel te nemen aan de internationale samenwerking op het gebied^van de atoomwetenschap, be sluit president Elsenhower met de woor den, dat deze wetenschap „het veelbe- lovendste instrument" is geworden voor de verbetering van het leven van de mens en de uitroeiing van kwaad ais ziekte, onwetendheid en economische stilstand, waaruit wanorde en oorlog ontstaan. De Russische premier, maarschalk Boelganin, zond een telegram, waarin hij de hoop uitspreekt dat de bijeen komst „een grote stap vooruit zal bete kenen in de ontwikkeling van de inter nationale wetenschappelijke samenwer king op het gebied van het vreedzame gebruik van atoomenergie". De Sovjet-Unie hecht grote waarde aan de ontwikkeling van de samenwer king. om de grote krachtige ontdek kingen van onze tijd" aan te wenden voor het welzijn van de mensheid en niet voor oorlog. De conferentie werd hedenochtend ge opend met een rede \an de voorzitter, dr Homi Bhabba uit India, over ,,De be hoefte aan een nieuwe bron van ener gie." DREIGEND BRANDSTOFTEKORT? Twee Britse geleerden hebben er op gewezen, dat men snelle vorderingen zal moeten maken bij het aanwenden van kernenergie als algemene krachtbron, wil de wereld zich niet voor een schaar ste aan brandstof zien geplaatst. De Britse geleerden komen tot de conclusie, dat er „geen belangrijker taak is dan er voor te zorgen dat de opzienbarende vooruitgang van de mensheid in de af gelopen 200 jaar niet ongedaan wordt gemaakt, doordat de brandstoffen, wel ke die vooruitgang mogelijk hebben ge maakt. uitgeput raken." GEEN PRETTIG IDEE Dr Victor Levine, lid van de New Yorkse Academie van Wetenschappen, heelt in een rede te Omaha, in de staat Nebraska, verklaard dat men een groot deel van de mensheid zou kunnen uit roeien door atoombommen in de Pool gebieden te laten vallen. Door de gewel dige warmte-ontwikkellng zouden grote hoeveelheden ijs smelten, hetgeen zou leiden tot een stijging van het peil van de oceanen, waaroor steden als New York, Los Angeles. Londen, Parijs en Tokio onder water zouden komen te staan. „Wij en de Russen hebben voldoende atoom en waterstofbommen om dat te doen", aldus dr Levine. Een van de mooiste wagens van het sprookjesachtige corso, dat Zaterdag door Rijnsburg. Katwijk ..kleurenpracht" van Th. Vink te werd. Elders in dit blad schrijven Koordwijk. een voortreffelijk staal-1 wij uitvoerig over dit corso, tje van elegante bloemsierkunst. cn Noordwijk trok: 'de praalwagen waarmee een ere-prijs verworven (Foto L-D./Van Vliet.) Elf jongens gered; een verdronken Een 17-jarige jongen vond de dood en elf anderen konden zich in het woe dende water ternauwernood redden, toen gistermiddag omstreeks half vijf een der z.g. B2-sloepen van het jeugdkamp van het Jeugdzeeverbond kapseis de op het IJsselmeer, tengevolge van een hevige windstoot, met een kracht die aan storm grensde. De bui kwam plotseling op en ver raste de door de Kon. Marine aan het kamp beschikbaar gestelde sloepen, die met Jongelui uit het kamp op het IJs selmeer zeilden. Voor de elf jongens in een der sloepen waren de regenbui en de hevige wind Eerste helft 1955: 7000 Nederlanders uit Indonesië Het Bureau van de Hoge Commissa ris in Djakarta schat dat ongeveer 7000 Nederlandse staatsburgers naar hun vaderland zyn teruggekeerd gedurende de eerste zes maanden van dit jaar. Dit cijfer zou vermoedelijk hoger zyn ge weest als twee factoren geen rol hadden gespeeld. Nederlandse autoriteiten te Djakarta verklaren dat de repatriëring hinderpalen ondervond door gebrek aan vervoersmogelijkheden en door huisves- tingsmoeilykheden in Nederland. Zon- dei deze twee problemen zou het jaar lijks niveau der repatriëring misschien 20.000 of meer bereiken, zeggen deze au toriteiten Geschat wordt, dat ongeveer 65.000 Nederlandse staatsburgers Indonesië sedert de souvereiniteitsoverdracht ver laten heeft. De Nederlandse kolonie in Indonesië telde medio dit jaar ongeveer 90.000 leden. fataal. De boot kapseisde en liep vol water. De jongens sprongen in het koude water en konden zich redden door zich vast te klemmen aan de mast van het gezonken vaartuig. De 17-jarige Hans Kroes uit Amersfoort wist zich aanvan kelijk enige tijd zwemmende te houden, doch daarna begaven zijn krachten het. Hij wordt vermist. De overige elf zijn direct door de schipper van de assisterende Marine sleepboot aan boord genomen en aan wal gebracht by het Kasteel Radbout in Medemblik, waarin het kamp is ge vestigd. Men heeft nog geruime tijd naar de vermiste knaap uitgezien. De jongens konden allen goed zwemmen. De kamp- beheerder heeft de ouders van de ver miste jongen, die met vacantie zijn. in gelicht. De rijkspolitie te water uit Enkhuizen zal vandaag trachten de vlak bij een on diepte gezonken zeilsloep te lichten. Botsing bij het Haagse Schomv Het is helaas weer een weekeinde geworden, waarin vele verkeersongelukken plaats vonden W|j maken hieronder melding van enkele droevige gebeurtenissen: In de nacht van Zaterdag op Zondag gebeurde op de Graafse weg by het Maas-Waalkanaal een ernstig auto-on geluk, dat aan drie personen het leven heeft gekost. De slachtoffers zijn de 64- jarige weduwe Verkerk uit Arnhem en twee van haar zoons, resp 31 en 22 jaar oud. De derde zoon van mevrouw Vpr- kerk. de heer N. N. T Verkerk uit Am sterdam, werd zwaar, maar niet levens gevaarlijk gewond. De auto van de Arnhemse familie had vermoedelijk een andere wagen willen passeren, juist op het moment dat van de andere kant een autobus naderde. Hoewel de chauffeur van de bus zover mogelyk uitweek, reed de Arnhemse wa gen in volle vaart tegen de autobus aan, schoot nog een 30 meter door en kwam toen tot stilstand. Drie inzittenden ble ken op slag te zyn gedood. De vierde, de heer N. N. T. Verkerk, die een her senschudding had opgelopen, werd naar het Canl5iiusziekenhuis te Nymegen over gebracht. De Arnhemse wagen had een lange reis afgelegd, zodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de bestuurder, over vermoeid is geweest. De inzittenden van de autobus, een gezelschap PTT-ers uit T:lburg, kwamen met de schrik vrij en konden later met een andere autobus hun reis vervolgen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii PYTHON ALS WAAKHOND. Een dokter ln West-Drayton Middlesex) meent dat waakhonden niet goed genoeg voor hem zijn. Hy heeft het probleem van bewaking van zijn auto opgelost door een In diase python van twee meter lengte te kopen. „Gevaarlijk?", zegt de dokter, „hemel, hij zou geen kina kwaad doen" Op de Hoenderloseweg onder Apel doorn is gisteren de heer F. J van Hul zen, adjunct directeur van de Nederland se Handel Mij te Amsterdam, met zyn auto met volle snelheid tegen een boom gereden. Zijn echtgenote, mevr. C. C. C. M. van Huizen-Pynxter, is tengevolge van deze botsing om het leven gekomen. De heer Van Huizen en zijn schoonzus ter. mevr. Melnardi-Pynxter, werden zwaar gewond en zyn in zorgwekkende toestand naar het Jullanaziekenhuls te Apeldoorn overgebracht. De auto ls waarschijnlijk geslipt op een langs de rijbaan aangebrachte sliprand en ver volgens doorgegleden op een mengsel van grint en leem, dat door de aanhou dende regen zeer glad was geworden. De heer J. L van Dieten uit Den Haag, die Zaterdag aan de tralningsrit- ten voor de wedstrijden van de KNAC en de KNMV. welke gisteren op circuit van Zandvoort werden gehouden, had deelgenomen, heeft op weg naar huis by het kruispunt aan het Haagse Schouw een aanrijding gehad Uit de nchting Amsterdam komend naderde hy het kruispunt met een vaart, welke door getuigen op meer dan 100 km. per uur wordt geschat. Een personenauto, bestuurd door een inwoner van Hilver sum, die uit de richting Leiden kwam, wilde de weg oversteken in de richting Valkenburg. Naar alle waarschynhjkheid heeft de bestuurder van deze wagen de heer Van Dieten. die voorrang had. niet tydig genoeg opgemerkt, gezien de grote snelheid waarmede deze reed. De BMW racewagen botste tegen de zykant van de personenauto en werd zwaar bescha digd. Met ribbenfracturen en een sny- wond aan de lip werd de heer Van Die ten overgebracht naar het Sint Elisa beth Ziekenhuis te Leiden. De wagen van de Hilversummer werd slechts licht beschadigd en kon de rit voortzetten. De inzittende bleef ongedeerd. Zijn echtgenote, die achterin zat liep echter een schedelbasisfractuur op en is e\ eens in het Sint Elisabeth-ziekenhuis te Leiden opgenomen. Zaterdagmiddag is de 23-jarige mo torrijder M Vrieze uit Ruurlo ter hoog te van de grens Ruurlo-Zelhem aan de Tolhutterweg in botsing gekomen met een aanhangwagen, tengevolge waar in hy werd gedood. Zaterdagochtend is het 9-jarig zoontje van een familie uit Ryswyk, toen hy per fiets een onbewaakte overweg ln de lijn Delft-'s Gravenhage overstak door een uit Delft komende trein gegrepen en gedood. De knaap heeft, toen het belsig- naal van deze overweg in werking was. gewacht tot een trein uit de richting s Gravenhage passeerde. Het belsignaal bleef ln werking voor de trein die uit Delft naderde, maar de knaap stak de overweg over. Zyn fiets werd by het achterwiel gegrepen. Op de Bevrydingsweg, de weg om het dorp Hattum zyn Zaterdagmiddag een motor met een bestelauto met elkaar in botsing gekomen, toen de bestelauto linksaf een zyweg Insloeg. De motorrijder en zyn duopassaglere, een echtpaar uit Noordwolde, kwamen t« vallen en werden ernstig gewond: zy zyn in het ziekenhuis te Zwolle opgeno men. By een autobotsing welke gisteren in de polder Walenburg op Texel plaats had is dr E. J. W Verwey uit Eindho ven ernstig gewond. Hy is naar een zie kenhuis te Amsterdam overgebracht. De botsing ontstond doordat de heer Ver wey geen voorrang verleende aan een auto, bestuurd door de heer R. J. Butter uit Amsterdam De heer Verwey werd by ae botsing uit de auto geslingerd, even als zyn 13-jang dochtertje, dat evenwel ongedeerd bleef De inzittenden van de auto van de heer B. liepen lichte ver wondingen op Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. 20.000 Beieren volgden de baar (Telefonisch van onze correspondent te Bonn) I sen zyn eerste gemalin, prinses Gabriële, die ln 1912 overleed, en zyn oudste zoon, erfprins Luitpold, die in 1914 stierf. Een I vijftigduizend mensen brachten de dode kroonprins een laatste groet. Als een regerende koning werd de ui.. „.i.. j vorst van Beieren, palsgraaf van de Ryn, „5. ™5!„bSW;ï",'.e VS8 Snde 5? e;: hertog van Beiere!,. Franken en Swa- KSÏÏ™EsM«1!f BonteepuW.ek benlaJd_ de ,uMe veldmaarschalk van hingen Zaterdag halfstok. Onder re- het jceizerllike Duitse leeer hoofd van trom?he.roffel *erd het Huis Wittelsbach en kroonprins van lïïl Rupprecht van Bei- dle nlmm„ Iormeeï «fcund I ceed van at|n rechten op de Beierse troon ten grave gedragen De staats- Zondag werd het water van de I van de strandhuisjes het ergste I Noordzee zo hoog opgedreven door vreesden voor hun vacantie-oord. I de krachtige winddat de bewoners Met man en macht werd meestal met succes) gepoogd de huisjes door met planken versterkte dijken te beschermen. scepter van het vroegere konlnkryk Beieren lagen op de kist. Twintigduizend Müncheners volgden de ïykstoet naar de Theatiner kerk, waar Duitsland's laat ste kroonprins te ruste werd gelegd tus- Chr. Dem. Unie opgericht „DEUTSCIILAND LBER ALLES". De Christen Democratische Unie in het Saargebied, die Zondag formeel is opgericht, heeft een beroep gedaan op haar volgelingen het Frans-Duitse Saarstatuut te verwerpen. Het beroep werd vastgelegd in een re solutie. die op de opnchtingsbycenkomst eenstemmig werd goedgekeurd. In de resolutie wordt verder gezegd, dat het Frans-Duitse Saarstatuut „in feite de afscheiding van de Saar van Duitsland" betekent, zowel pobtiek als economisch De CDU zei in de resolutie geen statuut te kunnen aanvaarden, waarin geen tydslimiet ls opgenomen. Met deze resolutie heeft de CDU zich gekeerd tegen de party van bondskan selier Adenauer, de West-Duitse Chris ten-Democratische Unie, die het statuut heeft aanvaard. Na goedkeuring van de resolutie zon gen alle aanwezigen staande het vroe gere Duitse volkslied „Deutschland, Deutschland Uber alles".... begrafenis besloot een week van i die in geheel Beieren was afgekondigd. De Westdultse bondsregering was bij de begrafenis vertegenwoordigd door vlce-kanselier BlUcher en de ministers Schaefer en Strausz, de landsregering van Beieren door premier Hoegner De pas benoemde aartsbisschop van Bam berg. mgr dr Schneider, celebreerde de pontificale requiem-mis. Toen de lijkkist de Theatiner kerk werd binnengedragen, werden de stand- daarden der zestig Beierse regimenten van het voormalige keizerlyke leger neergelaten. Op zes kussens werden de vele orden en andere onderscheidingstekenen van de gestorven Beierse kroonprins achter de ïykklst aan gedragen. Onder de aan wezigen bevonden zich de Oostenrykse aartshertogen Otto de Habsburg^e troonpretendent Hubertus, Joseph. Salvador en Theodor. Het Huls Ho.Vn- zolleyn was vertegenwoordigd door prins Louis Ferdinand en prinses Kyra. Prinsessen Beatrix en Irene naar Frankrijk De Prinsessen Beatrix en Irene rijn gisteren uit Vevey (Zwitserland) naar FrankrUk vertrokken, waar zU enkele weken by particulieren zullen logeren.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1