Ontvoering aangereden jongen werd snel berecht Felle bedrijfsbranden in Woerden en 's-Gravenzande Times of Indonesia hekelt verbod van Nederlandse bladen Marokkaanse kwestie eindelijk voor een definitieve beslissing Veertig jaar lang holbewoner Agenda VRIJDAG 5 AUGUSTUS Poging tot uitwissing spoor van misdrijf De Dordtse politierechter heeft zich gistermiddag; geruime tijd bezig gehou den met een zaak die hem, vier dagen nadat het feit was gepleegd, door het openbaar ministerie was voorgelegd. Het karwei, dat de Dordtse politie Zondag avond had op te knappen, kreeg dus een snel justitioneel besluit. De raak waarover het ging was deze: op de Kilkade werd Zondagavond om kwart over zeven de 8-jarige M. C. van Lonkhuizen door een auto aange reden. ten gevolge waarvan zijn lin kerbeen gebroken was. De bestuurder van de auto. de 24-jarige J. van Esch, een koopman zonder vaste woon- of verblijfplaats, en diens mede-Inzitten, de. de 23-jarige J. Brok, eveneens koopman zonder vaste woonplaats, stopten, legden de jongen en zijn fiets in de auto en reden in de richting Noord-Brabant. De Dordtse politie, aan wie dit werd gemeld, zette een achtervolging in en kwam na enige tijd de auto met de mannen en jongen tegen, doordat deze vlak over de Moerdijkse verkeersbrug was gedraaid. Ter zitting van de politierechter werd de mannen verweten, dat zij dronken achter het stuur hadden gezeten en aan van Esch bovendien, dat hij na een ongeval was doorgereden zonder zijn identiteit behoorlijk bekend te maken, terwijl Brok verweten werd, dat hij bij dit laatste behulpzaam was geweest. Beide verdachten gaven toe teveel te hebben gedronken. Verder verzekerden zij geenszins kwade bedoelingen te heb ben gehad, doch de Jongen naar een dokter te hebben willen brengen. Daar zü geen van beide een rvibewjjs hadden, had het hun beter geleken niet naar Dordt te riiden. Toen zij echter de brug over het Hollands Diep waren gepas seerd. waren zü op hun voornemen terug gekomen, daar zü nog steeds geen dok terswoning hadden ontdekt. De Officier van Justitie, mr R. L. Heukels. zeide in zün requisitoir, dat de Audrey Hepburn vertolkt momenteel in Rome de hoofdrol voor de ver filmingvan Tolstoi's roman „Oorlog cn Vrede". De in de film „Roman Holyday" beroemd geworden film ster maakt hier een ochtend rit. voordat zij met haar werk begint. verdachten de sporen van de aanrüding hadden willen uitwissen door de jongen en zün fiets mee te nemen, met de be doeling die later ergens anders te deponeren. De eis tegen Van Esch luidde vier maanden gevangenisstraf met vüf jaar ontzetting uit de bevoegdheid een motor voertuig te besturen; die tegen Brok een maand met twee Jaar ontzetting. De uitspraken luidden: Van Esch twee maanden met drie jaar ontzetting en Brok tien dagen met een Jaar ontzet ting. De Officier van Justitie deelde mede in hoger beroep te zullen gaan. (Ingez. Meded.-Adv.) Dertig arrestaties in Communistisch China Volgens het Communistisoh persbu reau „Nieuw China" zün ongeveer der tig Chinese „contra-revolutionnairen" gearresteerd wegens „pogingen om re geringsleiders te Peking te vermoorden, het verspreiden van ondermünende ge ruchten. pogingen om de Chinese volks bank te beroven en wegens het ver moorden van leden van het volksbevrij dingsleger". De arrestaties waren, op aanwüzlng van twee vrouwen, verricht door het bureau voor openbare diensten van Woehan. waaronder de steden Hankou, Hanjang en Woetsjang ressorteren. De arrestaties volgen op berichten van de laatste paar weken over opstan den en andere „tegenrevolutionnalre activiteit" in vele gebieden van China. Spanje mag deelnemen aan vergaderingen van de ECLA De Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties heeft besloten Spanje toe te staan deel te nemen aan de vergaderingen van de economische commissie voor Latijns Amerika 'ECLAi. Bügevolg zal Spanje, ondanks het feit, dat het geen lid van de Ver enigde Naties is. nog in de loop van deze maand, wanneer de ECLA haar volgen de vergadering houdt, voor het eerst aan de beraadslagingen van een onder deel der wereldorganisatie kunnen deel nemen. Het besluit van de Economische en Sociale Raad. dat gisteren. Donderdag, genomen werd op voorstel van Ecuador, de Dominicaanse republiek. Venezuela en Argentinië, betekent echter niet dat Spanje stemgerechtigd lid van de ECLA wordt. Het komt slechts neer op een machtiging van de secretaris-generaal van de ECLA. Spanje uit te nodigen „tot het büwonen van de zittingen der commissie op een basis gelyk aan die. welke voorzien is voor leden van de Verenigde Naties, die geen lid van de commissie zün". Dat wil dus zeggen op een soortgelyke basis als waarop bij voorbeeld Nederland kan deelnemen aan de vergaderingen van de Economische commissie voor Azië en het Verre Oos ten. De raad nam het besluit met 14 stemmen voor, geen enkele tegen en vier onthoudingen i namelijk de Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowaküe, India en Australië). Nederland behoorde tot de voorstem mers. Aangrijpende plechtigheid in Tel Aviv De premier van Israël, Mosje Sjaret, heeft Donderdag in Tel Aviv de teraar debestelling bijgewoond van de 58 inzit tenden van het acht dagen geleden door Bulgaarse jagers neergeschoten Israëli sche vliegtuig. De slachtoffers van het incident onder wie Joden. Protestanten en één Rooms-Katholiek, zyn in een gemeenschappelük graf begraven. Iden tificatie van de stoffelüke resten is niet mogelük gebleken. De plechtigheid droeg een aangrüpend karakter. Premier Sjaret verklaarde, dat de in zittenden van het Israëlische vliegtuig het slachtoffer zün geweest van een „moedwillige en barbaarse aanval, die het voorwerp van algemene afschuw zal blijven". Volgens de Israëlische premier is de volle waarheid niet aan het licht gekomen en hy deed een beroep op Bulgarüe alles ronduit mede te delen. Russische fantasie Volgens de Sovjet-Russische geleerden zullen mensen in vüf tot tien jaar een reis naar de maan kunnen maken, aldus A FF. Prof. Chlebtzewits], voorzitter van het technische comité van de Astronautische sectie der Sovjet-Unie dat belast is met de bestudering van net radiografisch besturen van projectielen, heeft in een voordracht te Moskou verklaard, dat het zenden van een raket naar de maan reeds thans mogelük is wat betreft de techniek van de voortdrüving en het radiografisch besturen der projectielen. Er zou eerst een raket naar de maan kunnen worden gestuurd met aan boord een wagen met mpswielen. die. voorzien van een compleet laboratorium en vau de aarde uit bestuurd, over de maan zou rüden en gegevens over de plaatse- lyke omstandigheden per radio en televi sie naar de aarde zou zenden Op grond van de vooraf opgedane ervaringen zou den daarna raketten .net mensen naar de maan kunnen gaan Na de „verove ring" van de maan. aldus de Sovjet- Russische geleerde, zouden andere pla neten. zoals Mars en Venus, aan de beurt kunnen komen. Grote vuur- en waterschade Omstreeks kwart over negen gister avond is een zware brand uitgebroken in de fabriek van de N V Boers en Vrü- land, van warenhuizen en kassen aan de Molenstraat te 's-Gravenzande. De brandweer stond vrüwel machteloos te genover de grote vuurzee, mede door ge brek aan water. Om kwart voor elf was de brandweer de situatie meester. Zü was er in ge slaagd de kantoren en een deel van de machinerieën te behouden, al hebben deze grote waterschade opgelopen De .schade loopt naar ruwe schatting, ln de honderdduizenden guldens. Het fabrieksgebouw was pas vüf jaar geleden gebouwd. De oorzaak van de ■brand is nog onbekend. Gistermiddag heeft een korte maar hevige brand gewoed in de meubelop slagplaatsen van de N V Nederland in Woerden. Aanvankelijk liet de brand zich zeer ernstig aanzien Men vreesde voor uitbreiding, zodat ln de omliggende, aangebouwde percelen, met de ontrui ming werd begonnen. De Woerdense brandweer, geassisteerd door die van Kamerik. slaagde er ech ter in het gevaar te bezweren en de vuurhaard in de bovenverdieping te lo- callsere-n, Deze brandde geheel uit. Het bedryf liep op de overige verdiepingen en de begane grond ernstige water schade op. Over de oorzaak van de brand tast men nog ln het duister. Absurde maatregel moet worden opgeheven Het onafhankelüke. in de Engelse taal versohünende blad „Times of Indonesia" dat de laatste tüd aan de züde van de oppositie staat, schrüft niet overtuigd te zyn door de argumenten, die van de züde van het parket zün aangevoerd voor het verbod op enige Nederlandse bladen in Indonesië. Het blad schryft niet over het verbod van andere bui tenlandse bladen en periodieken. Het blad zegt niet te kunnen inzien hoe enkele kranten in een vreemde taal de orde en rust ln Indonesië kunnen be dreigen, aangezien de meerderheid van de Indonesiërs geen Nederlands kent. Het blad meent, dat buitenlandse bla den alleen dienen te worden verboden indien zij de lezers opzetten tot geweld of verraad. Men heeft niet verklaard, dat de Nederlandse bladen dit doen. al dus de „Times of Indonesia". Het blad voegt hier aan toe. dat het verbod be rust op een geprikkelde stemming of op autoritaire neigingen en geen van belde noemt het voldoende om een vrüe uit wisseling van nieuws tegen te gaan. Prof. Otto Hahn vervangt prof. Heisenberg De atoomgeleerde en Nobelprüswin- naar prof. Otto Hahn zal aan het hoofd staan van de 43 leden tellende West- Duitse delegatie, welke de conferentie voor het vreedzaam gebruik van atoom energie te Genève zal by wonen. Een andere bekende Duitse atoomge leerde. prof. Heisenberg, die eveneens Nobelprijswinnaar en voorts hoofd van het wereldberoemde Max Planck-insti- tuut voor physica te Göttingen is. was oorspronkeiyk de leiding over de dele gatie aangeboden. Heisenberg weigerde echter, daar hy van oordeel is, dat de West-Duitse Bondsregering by haar plannen voor vreedzaam gebruik van atoomenergie zich te weinig gelegen laat liggen aan de adviezen van West- Duitse geleerden. Prins Bernhard naar Dublin Z.K.H. de Prins der Nederlanden is hedenmorgen per Regerings-Dakota ver trokken naar Dublin, waar hü twee da gen onafficieel de gast zal zün van de president van Ierland. De Prins zal in Dublin het officiële internationale concours hipptque bü wonen, dat enige dagen geleden is be gonnen. Kinderverlamming in de V.S. minder dan vorig jaar In de afgelopen week zijn in de V. S. 1037 gevallen van kinderverlamming ge signaleerd. Dit aantal is 225 meer dan dat van de week daarvoor, doch aan zienlijk minder dan het aantal, dat in dezelfde week een jaar geleden werd geregistreerd, n.l. 1490. Paratyphus in Druten In het land van Maas en Waal, voor- namelyk in Druten. heerst paratyphus. Er is hier sprake van een kleine epide mie. die ongeveer 70 personen heeft aangetast Alle gevallen verlopen tot he den gunstig. De inspectie der volksge zondheid heeft zeer snel de bron ont dekt. hetgeen mogelyk was, doordat hier sprake was van een zogenaamde explo sieve infectie De bron kon worden afge damd. doch het is mogelijk, dat er nog enige contactinfecties zün Deze moge- lükheid bestaat uiteraard bü iedere epi demie. Als de inhoud van de betrokken bla den vla Radio-Nederland wordt uitge zonden, zou de Indonesische Regenng de luisteraars dan verbieden daarop af te stemmen? Het antwoord hierop, al dus het blad, is voldoende om aan te tonuen. dat het verbod dient te worden opgeheven. „Het is zo absurd, dat het om te beginnen nooit ingesteld had moeten worden". Vliegtuigramp in V.S.; dertig doden Nabü Rolla in de Amerikaanse staat Missouri Ls Donderdag een „Convair" van de „American Airlines" brandend neergestort. Alle dertig inzittenden (27 passagiers en drie leden van de beman ning) vonden de dood. Het tweemotortge toestel, dat van Tulsa in Oklohama naar St Louis op weg was. stortte ongeveer anderhalve k.m. voorbij de landingsbaan van Rolla neer. nadat de piloot het vliegveld van van Waynesville per radio had medege deeld. dat het vliegtuig in brand stond en dat hij een noodlanding zou maken. Spoedig na het neerstorten werd een zevental lüken geborgen, maar de hitte was zo groot, dat de redders zich moes ten terugtrekken. In het bosachtige ge bied raakten bomen en struiken in de nabüheid in brand. (Ingez. Med.-Adv.) Even stoppen ...en mei ■jjldlSftEMxL verder Brieven van de Pasja van Marrakesj en Sultan Ben Arafa aan Franse regering Grandval in ongenade? Met een enkel woord BINNENLAND De besprekingen welke sedert enige tüd door een Nederlandse handelsdelegatie te Warschau werden gevoerd met de Pool se autoriteiten hebben gisteren geleld tot het paraferen van een monetair en han- delsaccoord. Uit de Waal onder Heerewaarden ls gistermiddag het stoffelük overschot opge naaid. van het 23-larlge Rotterdamse meisje dat ln de nacht van Zaterdag op Zondag op de Waal bij een ongeluk met een Jongeman ls verdronken. Het stoffelijk overschot van de Jongeman was reeds eer der geborgen. BUITENLAND Van 819 Augustus 1955 wordt ln de Universiteit te Genève de eerste Europese wetenschappelijke studieconferentie ter be strijding van alcohol gehouden Geleerden van nagenoeg alle Europese landen zullen aanwezig zijn. Uit Nederland zyn tegen woordig dr C van de Berg, drl. gen. Volks gezondheid. ds P J. Voorthuls. voor*, van de stichting Bond van oc" alcohol (BOTA) en inspect. rynen. allen uit Den Haag. Premier Faure en minister van Bui tenlandse Zaken Plnny zullen de uitnodi ging voor een bezoek aan de Sovjet-Unie aanvaarden Het bezoek zal waarschijnlijk in de eerste twee weken van October wor den gebracht. Canada heeft het grootste aantal ongeveer 25.000 van ae 62.000 personen 9 uYt A. G W. Seve- Het bestuur van de Portugese bezit ting Goa. ln Voor-Indlë heeft medege deeld dat de Goanese polltic heeft gevuurd op een groep van ongeveer 120 Indiërs, die Maandag Jl. de grens tussen India en Goa overstak en een grenspost omsingelde. Voordat er met scherp geschoten werd. waren, zonder uitwerking, waarschuwings schoten gelost. Drie demonstranten wer den getroffen. Indische politie slaagde er dezelfde dag ln een andere groep Indiërs, die zich even eens op Portugees gebied wilde begeven, van haar voornemen te doen terugkeren. De voorzitter van de Nleuw-Zeeland- se commissie voor de afzet van zuivelpro ducten. de heer B. Marshall, heeft Don derdag ln een bijeenkomst van afgevaar digden van zuivelproducten te Wellington producten op de wereldmarkten aanbieden tegen pryzen. die a&nzlenlltk beneden de productiekosten liggen. De Sovjet-Unie heeft er ln toege stemd. 27 Finse gevangenen terug te zen den Zij hebben allen ln gevangenissen ln de Soviet-Unle gezeten het merendeel gens Illegale grensoverschrijding. Ve zijn het krijgsgevangenen Een van he ln 1945 aan de Sovjel-Unie wegens oorlogs- msldaden uitgeleverd. Voor nog vyf regionale reservebanken heeft de Pederal Resene Board Donderdag goedgekeurd dat het bankdlsconto wordt verhoogd tot 2 procent. Dit zijn de ve banken te N<'- De gevreesde pseudo-vogelpest begint zich in Oldebroek uit te breiden. Er is nu weer een nieuw geval van deze ziekte geconstateerd onder het pluimvee van de heer A Ridder, wonende aan de Feithenhofsweg. De pluimveestapel be staat uit circa 100 stuks pluimvee. (Van onze correspondent in Parijs) De Marokkaanse kwestie is thans in een stadium van definitieve beslissingen gekomen eu de regering zal zich niet meer zoals zü reeds sedert twee jaar doet, kunnen onttrekken aan de ver plichting eindclyk met nieuwe initiatie ven te komen. Dit Is trouwens wat E! Glaoui, de pasja van Marrakesj, gisteren in een brief aan premier Faure, welke hij door een van zijn zoons aan de premier heeft laten overhandigen, zonder om wegen heeft geconstateerd. De verdra gen van Algeciras en Fez zo heeft hij daarin geschreven zjjn de basis van de betrekkingen tussen Frankrijk en Marokko en zy erkennen het recht van de Franse regering aan de Sultan de nodige hervormingen op staatkundig en sociaal gebied voor te leggen. De huidige vorst Si Mohammed ben Arafa heeft bij zün troonsbestüging verklaard, dat hü daartoe genegen was, doch het initiatief van de Franse rege ring is tot nu toe uitgebleven. De pasja herinnert er ook nog met nadruk aan. dat van terugkeer van de afgezette Sultan geen sprake zün. en dat het plan van Grandval tot Tiet instellen van een regentschapsraad tegen de verdragen van Algeciras en Fez indruist. Het is uitermate moeilijk na te gaan ln hoeverre de pasja van Marrakesj. die men .de grijze eminente van Marokko" noemt, gezag en betekenis heeft. Hy is elgenlük steeds een machtig man ge weest. die de pasja's uit de andere grote steden en de stamhoofden in de provin cies als zün aanhangers kon beschou wen. De gebeurtenissen van de laatste weken, en de onlusten in zün stad en het omliggende gebied hebben echter getoond dat het aanzien van de 83- jariee. vooral bü de jeugd, wel is ge daald. In ieder geval beschikt hü in Frankrük nog over militaire en staat kundige relaties zoals maarschalk Juin en Bidault, wier houding voor de Franse regering van vitaal belang kan zün. Zün brief is dan ook gisteren in politieke kringen sterk gecommentarieerd cn Faure zal er bü zijn verklaring onge twijfeld mee rekening houden temeer waar tezelfdertüd de Sultan van Marok- i ko in een brief aan president Coty. I waarover men aan Franse zijde het (Ingez. Mee.-At LAST VAN DIARRHEE? York. Philadelphia. heden. 5 Augustus, in. -ige'. - ontvangen, die het vorig jaar uit West- Duitsland emigreerden. Van de rest kozen die nog kinderen 18 000 de V.S. cn 14.000 Australië. Veroordeelden In de strafgevangenis van de etaat Louisiana (V.S.). die admini stratief werk deden, hebben ln de afgelo pen vyf of zes jaar ln boeken de straffen van tenminste dertien gevangenen veran derd. waardoor deze eerder vrij kwamen Er zyn arrestatiebevelen uitgevaardigd voor zeven der te vroeg vrijgelaten gevan genen! Roemenië heeft 87 jeugdige Grieken, e nog kinderen waren, toen zy. geduren de de Griekse burgeroorlog, door Commu nistische verzetsstrijders werden ontvoerd en bulten Griekenland gebracht, naar hun vaderland teruggezonden. De blijkbaar zeer kleingeestige ge meenteraad van Athene heeft besloten het Overwinningsplein en de Churchlllweg de namen te hergeven, die voor de oorlog golden, zulks als protest tegen de Britse houding inzake Cyprus. Een zonderling in Apeldoorn De 75-Jarlge Theunis Wentink te Apeldoorn is al meer dan veertig jaar „holbewoner". De man leeft in een voch tig en koud gat ln de grond, dat slechts beschut wordt door een hoeveelheid op elkaar gestapelde stenen. Zijn hol be vindt zich aan de rand van de uitge strekte bossen en spot met alle eisen van hygiëne. Wentink is tot zijn kluize naarsbestaan gekomen na alle slechte ervaringen, welke hü in de maatschappü had opgedaan. Vroeger was hij münwer- ker in Duitsland, landarbeider in Canada en losarbeider in Amerika. Ook toen hü de eenzaamheid had op gezocht. liet men hem niet met rust. Zijn spaarcenten werden gestolen, er werden pogingen in het werk gesteld om zijn bezittingen in brand te steken en later werd een door hem opgefokt var ken door dieven weggehaald. Wentink wil met de mensen niets te doen hebben! Toen hü eens een been had gebroken had hü dit zelf zo goed en kwaad als het ging gezet Een andere keer achtte de dokter het noodzakelijk dat de man naar het ziekenhuis werd overgebracht om van een ernstige ziekte te herstellen. Weer weigerde Wentink pertinent en weer genas hü. geheel tegen de ver wachtingen in. binnen korte tüd. De man leeft „van Drees" en van de opbrengst van zijn moestuin en kippen. Hü slaapt temidden van het pluimvee op een smerige hoop vodden op de grond. Pogingen, om hem in eer af ander te huis onder te brengen hebben steeds gefaald, zodat men hem maar ln af zondering zün bestaantje laat uitleven. ZATERDAG Ned. Chr. Relsver. (Wandelen van Was senaar vla Meyendel naar Watwyk; vertrek 2.20 uur nam. by Posthof). TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zo zien zy ons". 10 uur voorm.5 uur nam Zondag 15 uur nam. (Tot «d met 2 October) BIOSCOPEN Casino. „Grote verwachtingen" (14 Jr) Zond. 7 en 9 15 uur; werkd 7 en 9 15 uur. Werkd. 10.30 en 2 30 uur: „Sjors van de Rebellenclub". Zondags 2.30 uur. Lldo. „Jong van hart" talie leeftyden) Zond. 2.30, 4 45. 7 en 9.15 uur; werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor. „Sabrlna" (alle leeftyden) Zond. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rex. „Uit de brand ben Je" (alle leef tyden) Zond 2 30. 4 45 7 15 en 9.15 uur; werkd. 2.10. 7.15 en 9 15 uur. Donderdag cyclus „De twee straatjongens van Pa rijs" (14 jr). Trianon. „A en C cn de mummie" (14 jaar) Zond. 2.15. 4 30. 7 en 9.15 uur; werkd. 2 30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht, en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 30 Juli 13 uur tot Zaterdag 6 Aug. 8 uur I waargenomen doorde Apotheek Kok. Rapenburg 9. Tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Mensheid" Hooigracht 48. .Tel. 21060 Te Oagstgeest door.: de Oegstgeester 1 Apotheek. Wuhelmlnapark 8, Tel. 26274. grootste stilzwygen bewaart, nogmaals met nadruk heeft verklaard, dat hij et niet aan denkt afstand te doen van de troon en waarin hü wederom er aan her. innert, dat hü op de meest legale wy» op de troon is gebracht. Intussen is het verzet toegenomen tegen resident-generaal Grandval, zijn persoonlijkheid en zyn wyze van op. treden. Naar in Parijs verluidde, ion zelfs Pinay, de minister van Buiten landse Zaken, de benoeming van Grand val thans als een misgreep beschouwen. Het ligt bovendien in het voornemen van Faure het ministerie van Tunesische en Marokkaanse kwesties op te heffen en July, de minister van dit departement, als een soort plaatsvervanger van Pin»j te benoemen, aldus een toestand schep pend. die iets zal l'üken op de positie van de ministers Beyen en Luns bü oni. Maar ook daar verzet Pinay zich heftig tegen, omdat hy vreest dat hy, wanneer hy zich ook met Marokko zal moeten gaan bemoeien, een deel van tün popu- lairiteit bü de gematigden en de zoge heten .nieuwe linkerzijde" zal gain verliezen. Men ziet het: te elfder ure zal d» Franse regering thans de bijzonder zure vruchten van het tweeslachtige beleid dat Frankrük sedert twee jaren ten aanzien van Marokko voert, moeten doorbyten, waarbij men nog wel een» voor uitermate onaangename verrassin gen te staan zal kunnen komen, welke de parlementaire vacantie abrupt zouden kunnen onderbreken. En inmiddels blijft het in Marokko zelf onrustig. In de grote steden worden strooibiljetten verspreid die opwekken tot manifestaties op 20 Augustus a.s., de dag waarop twee jaar geleden Sultan Ben Joessef werd afgezet. Op verschil lende plaatsen zijn bosbranden uitge broken. die kennelijk door kwaadwilli gen zyn aangestoken; te Rabat is weer een aanslag gepleegd op een Europeaan evenals te Casablanca. Handel en bedrijf in de grote steden zijn bykans lam ge legd en het toeristenverkeer is tot nihO gereduceerd. Vreemde toezegging De Britse politicus L. S. Amary, die gedurende de oorlog o m. minister voor India is geweest, vertelt in het zo Juist te Londen verschenen derde deel van zijn mémoires „The Unforgiving Years" (Hutchinson. Londen). dat NeviUa Chamberlain ln de tüd van dramati sche spanning, die aan het uitbreken van de jongste wereldoorlog voorafging, een vreemde toezegging zou hebben be dacht om Hitier te kalmeren. Chamber lain wilde (zulks in overleg met Chau- temps, Frankrük) de Führer, die steeds om koloniën riep, delen van de Belgi sche en de Portugese bezittingen ln Afrika aanbieden. Dit vreemde voorstel, waarmede, wat België aangaat, ongeveer een derde deel van de Congo zou ge moeid zün geweest, werd echter door Hitler van de hand gewezen, omdat hü het niet voldoende vond, aldus de N.R.C. Chamberlain was klaarblükelük ge schrokken van Goerings bedreiging, En geland te zullen vernietigen. Indien het niet toegaf aan de Duitse eisen tot het verkrügen van meer „Lebensraum" in Oostenrijk en Tsjechoslowakije. Hü ver zocht Chautemps en Delbos. die toen in Frankrük resp. minister-president en minister van Buitenlandse Zaken va ren. naar Londen te komen en stelde hun daar voor de Nazi's ook Togoland, Kameroen en Tanganjika te geven. Hü beschouwde zulks als een „redelUke be- sis" voor besprekingen met de Duitsers. Overleg met Belgen en Portugezen schijnt Chamberlain niet noodzakelijk te hebben geacht. WEERRAPPORTEN (Tan hedenmorgen 7 uur) 1 lil I r> Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève ZUrlch Locarno Berlijn Frankfort MUnohen Innsbruck AJacclo Mallorca zwaar bew. t zwaar bew. zwaar bew. s zwaar bew. s onbewolkt i onbewolkt i onbewolkt r half bew. licht bew. r licht bew. onbewolkt c half bew. r onbewolkt i zwaar bew. s geh. bew t zwaar bew. v licht bew. 2 onbewolkt c awaar bew. 25 0 22 0 20 0 21 0 IS 0 20 X. 27 OJ 25 0 27 0 24 0 18 5 26 0 20 J. 20 22 18 22 22 0 19 1 31 0 27 0

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2