LEIDSCH m DAGBLAD Moskou wijst luchtverkeiming boven de Sovjet-Unie af Soekarno ^.1") hervat niet voor 15 Augustus presidentschap Hatta moet crisis oplossen Internationale atoomgeleerden volgend jaar in Den Haag bijeen WEERBERICHT In Oostenrijk bloedige misdrijven door gedeserteerde Iwans Si H 94ste Jaargang VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1955 No. 28593 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Hoofdredacteur- J. Brouwer f.6.40 per kwartaal: f. 2.15 per maand; f.0 50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 r Redactie: 21501 Teleurstellende uitspraak van Boelganin Eisenhower blijft geloven in Russische bereidheid tot overleg over ontwapening De Sovjet-Russische premier Nikolai Boelganin heeft gisteren het voorstel van president Eisenhower voor wederzijdse inspectie in het luchtruim van de Ver. Staten en Sovjet-Rusland van de hand gewezen. Boelganin zei: „We moe- Irn Eisenhowers streven naar een oplossing van deze k\ rstie prijzen, doch het werkelijk effect van de door Eisenhower beoogde inspectie zou niet groot zijn. In een Informeel gesprek zeiden we, dat onze landen zo groot zijn, dat bijna alles met succes kan worden verborgen gehouden". Deze opmerking san Boel- raïdn werd door de 1347 afgevaardigden van de Opperste Sovjet het z.g. parlement in de Sovjet-Unie met luid gelach ontvangen. President Eisenhower heeft niet lang op een antwoord laten wachten: in ijjn wekelijkse persconferentie zei de president gisteren, dat maarschalk Bocl- ranin naar zijn mening de deur niet gesloten had voor een ontwapeningsover- t?nkom$t tussen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie door de luchtverkeiuiing boven rlkandersg rondgebied vande hand te wijzen. „Men diende de verklaring niet rodanig op te vatten, dat zij de bereidheid van de Sovjet-Russische premier om ontwapeningskwestics te bespreken in enig opzicht zou uitsluiten'. Verder zei Eisenhower niet van mening te zijn, dat de nieuwe Russische proeven met kernwapens, waarvan de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie gister- ren in een communiqué gewag heeftg emaakt noodzakelijk enige verandering betekenden in „de min of meer verzoenende houding, die de Sovjet-Unie de laatste maanden heeft getoond. De president zei, dat de Ver. Staten enkele airuwe ontwapeningsvoorstellen zullen doen. De Ver. Staten zouden Sovjet- Bnssische voorstellen welwillend overwegen en trachten een voor beide par tijen billijke oplossing t© vinden. Russische premier bepleit toelating van Rood-China Premier Boelganin brak een lans voor de toelating van Communistisch China tot de Ver. Naties, nadat hij in zijn rede ;cor de Opperste Sovjet de conferentie tjd Genève had beschreven als „his torisch. omdat zij een keerpunt beteken de in de betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en het Westen". Maar hij maakte duidelijk dat de Sovjet-Unie van gevoe lens is, dat Pekings toelating tot de VN van essentieel belang is voor verminde ring van de internationale spanning. „Het is niet mogelijk een grote mo gendheid als China buiten de Ver. Na ties te houden", verklaarde hij. Na te hebben opgemerkt, dat de deel nemers aan de conferentie van Genève blijk hadden gegeven van hun verlangen om een einde te maken aan de koude oorlog, noemde de maarschalk de resul taten van de bijeenkomst een „duidelijk succes voor de vredelievende machten". Het feit dat een dergelijke conferentie tien Jaar na de bijeenkomst van de rege ringsleiders te Potsdam was gehouden, achtte Boelganin van „belangrijke be tekenis". „De conferentie van Genève moet worden gerangschikt onder de be langrijkste historische gebeurtenissen, omdat zij een nieuwe periode inluidt in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie, de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk", aldus de premier. „Wij kwamen niet tot een gemeen schappelijke uitspraak over de Duitse kwestie in Genève". aldus Boelganin. „maar wij nemen aan, dat de gedachten- wisseling over deze kwestie te Genève van betekenis zal zijn voor de bespreking door de ministers van Buitenlandse Za ken. De bespreking van de Duitse kwes tie door de ministers zou wel op vele moeilijkheden stuiten maar deze zouden geen beletsel vormen voor de bespreking door de ministers van de hoofdkwestie, namelijk de veiligheid in Europa". Bij het binnenkomen werd Boelganin op de voet gevolgd door Kroesjtsjef en andere topfiguren onder wie Molotof en Malenkof. Geen topconferentie Naar aanleiding van een vraag zei Eisenhower op zijn persconferentie van gisteren voor het ogenblik elke „topcon ferentie" ter regebng van geschillen met betrekking tot het Verre Oosten uit te sluiten. Toen hem de vraag gesteld werd of hij v3n gevoelen is. dat een conferen tie op het hoogste niveau gehouden moet worden om de spanningen in Azië op te heffen, antwoordde de president, niet van mening te zijn, dat een dergelijke conferentie op dit ogenblik gehouden moet worden. Het was veel te voorbarig over de mogelijkheid van een top-confe- rent.e te spreken. Elsenhower merkte op, dat zijn minister van Buitenlandse Za ken, Dulles,, gezinspeeld nad op de mo gelijkheid, dat de huidige onderhande lingen te Genève tussen de Ver. Staten en Communistisch China gevoerd zou den kunnen worden op ministerieel plan maar meer ook niet. Omtrent veronderstellingen, dat de besprekingen te Genève ook gaan over de status van Formosa en de nationa listische eilanden Quemoy en Matsoe, zei de Amerikaanse president, dat hij zowel als Dulles meermalen hebben ver klaard. dat de Ver. Staten de aangele genheden van hun vrienden niet zullen bespreken achter hun rug om. De Ver. Staten rekenen de Nationalisten tot hun vrienden en zullen niet over hun toe komst of lot spreken tenzij ZU er bij zijn, aldus Elsenhower. Naar Reuter verneemt, heeft president Soekarno, die heden van zijn pelgrimstocht naar Mekka te Djakarta zal terugkeren, zich voor- lopig gedistancieerd van het conflict tussen de Regering en het leger. In het vliegtuig, waarmede hij reist, heeft hij volgens Reuter ver klaard, dat hij, wat zijn presidentschap betreft, „formeel afwezig zal blijven" tot 15 Augustus en dat hij het aan de vice-president. Moh. Hatta, zal overlaten, de politieke leiders in Indonesië tot gids te zijn bij - de samenstelling van een nieuw Kabinet. Koningin-Moeder Elisabeth van I Prins Charles en Prinses Annehun Engeland was gisteren jarig. Be- gelukwensen aanbieden. Samen met halve dat zij de gelukwensen van hun grootmoeder stonden zij voor het Engelse volk ontving, kwamen het raam van Clarence House om vanzelfsprekend de kleinkinderen.de menigte toe te wuiven. Dr Tolhoek uit Leiden vertegenwoordigt ous land; samenwerking tussen politici en atoomwetenschap (Van onze correspondent in Londen) De Internationale conferentie van atoomgeleerden, welke op het ogenblik In Londen büeen is. zal het volgend jaar opnieuw bijeenkomen, maar dan In Den Haag of Scheveningen. De organisator van de conferentie, de heer Gilbert Mc Allister, vertelde ons dat de keuze op Den Haag is gevallen als hulde aan H.M. Koningin Juliana wier onlangs voor de Nederlandse jongeren uitgesproken rede over gemeenschappelijke verantwoordelijkheid in de Pieterskerk te Leiden) In kringen van wetenschap en politiek zulk een diepe indruk heeft gemaakt. De conferentie in de Britse hoofdstad werd op zeer korte termijn georgani seerd. zodat het aantal deelnemers geringer is dan er het volgend jaar in Den Haag kunnen worden verwacht. Er zijn niettemin 240 gedelegeerden en waarne mers uit 24 landen. De grote verrassing was de verschijning van vier prominen te wetenschappelijke onderzoekers uit de Sovjet-Unie, die hun volle medewer king tot uitbanning van oorlog in het algemeen en atoomoorlog in het bijzonder hebben toegezegd. Er zijn ook geleerden uit Tsjecho-Slowakije, Hon garije en Polen. Waarschuwina Drof. Thirrina ^en uitgebracht, zodat dan, na de eerst© iiuuijviuwiiiy P inirrmg aanloop van thans verdere stappen kunnen worden gedaan. De conferentie is bijeengeroepen op initiatief van het Internationaal Verbond van parlements leden voor een wereldregering. Dit verbond zal het volgend jaar in Den Haag, in aansluiting op de bijeenkomst van atoomgeleerden, bovendien zijn eigen internationale conferentie houden. De conferentie heeft zich tot taak gesteld de omschrijving van een alge mene doelstelling, welke in het komende jaar nader door een aantal commissies zal worden uitgewerkt. Prof. Rottblatt. uit Londen, zal daarbij als uitvoerend secretaris optreden. Het volgend jaar zal ln Den Haag rapport over dit studie-onderzoek wor- Gisteravond arriveerde op Schip hol de 92-jarige mevr. C. J. Veer kamp-Van Straten uit Djakarta in ons land. Na aankomst ontfermden de stewardessen ziek over de krasse dame. die het vliegen ..ook wel eens w,Ide meemaken"De taaiste mooi. dat zij in ons land was. is 39 jaar geleden. DAMESVESTEN 5.95 NATUURLIJK BIJ.... Weinig verandering De Bilt verwacht van hedenavond tot ®Mgenavond Verander),^ bewolking en mogelijk 7rv. buitjes, maar ook opklaringen. *«e later overwegend matige Wes- Weinig verandering ln ™>Ptratuur. (Opgemaakt te 10 uur). 6 AUGUSTUS op: 5.10 uur; onder: 20.25 uur. p~E°P: 19 55 uur; onder: 8.23 uur. "oogwater te Katwijk te 4.44 uur en '■•W uur (Springtij). Dit nnnaner bestaat alt acht pagina's Russische militairen schrikken er voor terug hnn prettig leventje op te geven correspondent in Wenen) Het aantal bloedige misdrijven, dat door Sovjet-Russische soldaten wordt be dreven, neemt met de dag toe. Het bevel van maarschalk Zjoekof, dal de troe pen op 1 October Oostenrijks grondgebied moeten hebben verlaten, schijnt op verscheidene soldaten van het rode leger nadelig te werken: vreedzame boeren en eerzame burgers worden 's nachts overvallen, uitgeplunderd en, wanneer zij zich verzetten, eenvoudig neergeschoten. Enkele dagen geleden werd een Russische soldaat gevangen genomen, die een dik ijzerdraad over een hoofdweg had gespannen om vooral motorrijders tot val len en aulo's tot stoppen te brengen met het doel de inzittenden uit te plunde- Het baldadige optreden van deze Russen, die zich telkens door de schreeuw „stoj" (halt) en door andere Russische uitdrukkingen verraden, is niet aan wraak toe te schrijven, maar moet hoogstwaarschijnlijk in verband worden ge zien met hun desertic. Het is geen geheim meer, dat zelfs de meeste officieren met hun gezinnen hun prettig leventje in Oostenrijk niet graag opgeven en dat zij er voor terugschrikken naar Sovjet-Rusland terug te keren waar zij misschien eerst nog een „ontwenningskuur" in de Oeral moeten doormaken om de Wester se infectie kwijt te raken! Ondanks dat heeft echter de bevolking van het dorpje Hatzenbach naar de wa penen gegrepen en een vrijwillige bur gerwacht in het lewi geroepen om over vallen te voorkomen, omdat drie Rus sische soldaten hier kortgeleden een af schuwelijke roofmoord hebben gepleegd. Intuin dreunt het ln heel Oostenrijk vooral van Amerikaanse autocolonnes, die het persoonlijk eigendom van de be zettingstroepen wegbrengen. Ook de Russen zijn met de terugtocht begon nen. Zij beschikken wel niet over zoveel vrachtwagens als de Amerikanen, maar daarvoor hebben zu :n Voslau een apart spoortreintje aangelegd, waar dagelijks Russische officiersvrouwen op hoge (Oostenrijkse) hakken en ln lelijke ka- Geplaagde bevolking gaat tot zelfverdediging over Gewone soldaten die voor het so cialistische paradijs bedanken, zijn gaan deserteren en trachten ln hun levens onderhoud te voorzien door de bevolking lastig te vallen. Kortgeleden werd een deserteur in de Russische kazerne te Korneuburg gefusilleerd en wel in aan wezigheid van alle manschappen, zulks om als afschrikwekkend voorbeeld te cnenen. Nu de bezettmgstroepen geen zeggingsmacht meer over Oostenrijks staatsburgers hebben heeft het minis terie van Binnenlandse Zaken de rijks politie in de bedreigde streken versterkt. De hoofdprijswinnaar van de fotowedstrijd ..Zo werkt Neder land". welke ter gelegenheid van toenen jurken (uit Rusland) de reis naar het verre vaderland beginnen. Op één punt schijnen alle vTeemde troepen dezelfde mening te huldigen: ze willen de Oostenrijkers het plezier niet gun nen, dat zij hen ln volle uitrusting, met man en paard en wagen, zien wegtrek ken haar 40-jarig bestaan, werd uitge schreven door de Vereniging Neder lands Fabrikaat, in samenwerking met het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond en de Stichting ter Bevordering van de Amateurfoto grafie. De eerste prijs werd toege kend aan de heer Th. G. Kuiper uit Bilthoven met deze uitbeelding van Nederlands daadkracht. Geen ijdele dromers Het verheugende van de Londense conferentie is, dat deze gelegenheid biedt tot een uiterst heilzame gedach- tenwisseling tussen wetenschapsmensen en politici, die zich allen, ongeacht hun nationaliteit, bewust zijn van hun zware verantwoordelijkheid. Hier zijn geen ijdele dromers bijeen maar realisten, die zich bezig houden met keiharde feiten. Het lijdt geen twijfel of er wordt in het grijze gebouw, dat de zetel is van de Londense Graafschapsraad. en dat door de overheid ter beschikking ls gesteld, een unieke samenwerking tot stand gebracht tussen de geleerden onderling, die er. door de aanwezigheid van volks vertegenwoordigers en anderen tevens een klankbodem vinden om de openbare mening te doordringen van de ernst van hun conclusies. Want al lopen de meningen uiteen of een H-bom al of niet alle leven op aarde zal vernietigen alleen de mossen en de schimmels maken volgens de 83-jarige Britse onderzoeker Bertrand Russell een kans op voortbestaan men ls het er over eens dat in elk geval de beschaving zal verdwijnen Lord Averidge, een andere bejaarde liberaal-humanitaire voorvechter deed de waarschuwing horen, dat vrede niet genoeg is omdai wij vrede willen, ge baseerd op vrijheid en zelfregering, welke ook door een federale wereldregering niet fundamenteel zal mogen worden aangetast. Hij deed een vurig beroep op de nationale regeringen, welke ln het verleden oorlogen hebben gemaakt, om de voorwaarden uit te stippelen waarop zij bereid zijn afstand te doen van oor log als instrument van nationale politiek en hun strijdkrachten over te draeen aan een internationale politiemacht. De Britse regering zou hierin moeten voor gaan. Gevaarlijke besmetting Ons land ls op de conferentie verte genwoordigd door dr H. A. Tolhoek. uit Leiden, wetenschappelijk medewerker van het Instituut Lorentz. Dr Tolhoek is lid van dc in Londen opgerichte com missie, welke lot taak heeft het destruc tieve vermogen te onderzoeken van atoomwapens alsmede de mogelijke ge volgen van een massaal gebruik in een oorlog en In proefnemingen, en tevens de nadelige gevolgen na te gaan van de vreedzame toepassing van atoomenergie. Dit laatste Is nog een vr.jwel nieuw terrein van onderroek. dat dringend de aandacht vereist. Prof Hans Thirring. uit Wenen, die niet naar Londen kon komen, heeft over dit onderwerp aan de conferentie een waarschuwende boodschap doen toeko men. waarin hU berekent, dat in 1975 de hoeveelheid radio-actieve afvalpro ducten van Britse atoomenergie-stations, welke in oorlogstijd .-ventueel kunnen worden losgelaten, een Rebied van 20 mlllioen vlerkante kilometer dodelijk kan besmetten. De besmettingsmogelijk heden van Amerikaanse en Sovjet-Rus sische atoom-energie-centrales zull»n misschien nog groter zijn. Zelfs kleine landen zullen volgens Thirring vroeger of later genoeg radio-actief materiaal bezitten om het land der naburen onbe woonbaar te maken zonder dat een kanon ls afgevuurd of een bom ontploft!

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1