LEIDSCH DAGBLAD Britse goud- en dollarreserves zijn in Juli scherp gedaald In Amerika, West-Duitsland en België: disconto verhoogd om credieten te beperken Weer verdrinkinsfsgevallen en dodelijke verkeersongelukken Harahap kreeg via de Masjoemi opdracht tot kabinetsformatie WEERBERICHT Kanselier Adenauer brengt in September bezoek aan Moskou 94ste Jaargang DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1955 No. 28592 Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur- J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal; f. 2.15 per maand, f.0 50 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 5705» Telefoon Dlnectie. en .Administratie: 250413 Redactie: 21501 Exportcrisis leidt in Engeland tot dollarcrisis (Van onze correspondent in Londen) Engeland worstelt met een dollarcrisis, welke het gevolg is van de exportcrisis. De Britse goud- en dollarreserves ondergingen in Juli een nieuwe ernstige daling, namelijk met 13S millioen dollar. De totale reserve bedroeg op 31 Juli 2544 millioen dollar en bereikte daarmee het laagste peil sinds Januari 1954. Op deze schok heeft de kanselier van de schatkist Butler het land de vorige week voorbereid toen hij nieuwe credietbeperkingen afkondigde ter versterking van het pond sterling. Zijn maatregelenkwamen echter te laat om nog de daling der reserves van het einde van Juli te voorkomen. Later trad een nieuwe verzwakking van het pond op. Is deze van ernstige aard dan vloeit goud naar het buitenland af. Dit is de scherpste daling sinds Februari 1952, toen het dollarverlies 2G6 millioen bedroeg en toen het dieptepunt van de dollarcrisis, welke in Juli 1951 begon, werd be reikt. Het was deze crisis, welke drie maanden later tot de val van de labourregering leidde. Komt Butler in het najaar met belastingverhoging? In het grote verschil tussen de dollar- positie in Juni en Juli doen ook de ge volgen van de haven- en spoorwegsta- Hoge conjunctuur in Y.S. wekt enige bezorgdheid Zowel in Amerika als in West- Duitsland en België is het officiële disconto verhoogd. In de bng zich gelden, hoewel het werkelijke I Staten is het de tweede verhoging van effect daarvan pas later te verwachten ls; voorts ook de geruchten op het vasteland over ophanden zijnde devalu atie van het pond sterling. Vorige week heeft Butler ontkend, dat hy plannen in deze richting had. Integendeel, zijn stappen hadden ten doel het pond op run tegenwoordige peil te houden. Maar het is nog altijd mogelijk dat Butler in het najaar met een nieuwe tussentijdse begroting komt om op drastischer wijze hei inflatiesevaar verder te bezweren, De discontoverhoging in België ls bedoeld als preventieve maatregel in verband met het feit, dat de daggeld markt sedert enkele weken voortdurend krapper wordt, zo wordt in financiële kringen te Brussel vernomen. Een hoge functionaris van de Nationale Bank van België zei desgevraagd, dat er in België werkelijk geen inflatoire druk is, die kan worden vergeleken met de situatie in de Verenigde Staten en Engeland. De bank wilde echter waarschuwen tegen een dergelijke tendens en te kennen geven, dat zij de ontwikkeling nauwlettend gadeslaat. Het besluit tot discontover hoging is genomen, nadat de geldhoe- veelheid in België verscheidene weken achtereen was toegenomen. Brits schip bij een Chinese haven gebombardeerd Het Britse vrachtschip „Inchwells" i; gisteren bij het binnenvaren van di Chinese haven Foetsjau uit de lucht aangevallen, waarbij het werd gebom bardeerd en met machinegeweren be schoten, aldus heeft de Britse Marine leiding te Hongkong medegedeeld. Een der opvarenden is ernstig en een ander licht gewond. Dit is de tweede maal in zes weken, dat de „Inchwells" een luchtaanval kreeg te doorstaan. Butler in welk geval belastingverhoging niet is uitgesloten. Sinds de Conservatieven aan de macht zijn, bleven de belastingen gelijk of werden zü verlaagd. Vergroting van de export zal verbetering in de situatie moeten brengen. De kwaal waaraan Engeland lijdt is een te geringe doelmatige productie, terwijl het bovendien teveel goederen, «elke geëxporteerd behoren te worden. ielf verbruikt. het disconto-tarief in dit jaar. De be doeling is de credietverstrekking te be perken en de inflatie te bestrijden. Kortgeleden hadden Congresleden en economen uiting gegeven aan hun be zorgdheid wegens dc mogelijkheid dat de hoge conjunctuur in de Amerikaanse economie een buitensporige omvang zal aannemen, betgeen tot een nieuwe ronde van prijsstijgingen of andere in flatoire verschijnselen kan leiden. Met ingang van heden hebben de Federale Reservebanken te Chicago, Boston en Atlanta haar disconto van 1-V. tot 2 procent verhoogd, terwijl de Federal Reservebank te Cleveland haar disconto verhoogt tot 2'4 procent. In Duitsland ls het disconto verhoogd van 3 tot 3& procent en in België van 2tot 3 procent, In Duitsland was niet de toene ming van de aan het bedrijfsleven ver strekte credieten de voornaamste reden, waarom tot disconto-verhoging werd be sloten. maar het onophoudelijk voort schrijden van de economische expansie. De Bank Deutscher Lander achtte ken nelijk het ogenblik gekomen het gevaar van „oververhitting" te voorkomen, dat onder de oppervlakte ten dele ver oorzaakt door niet gerechtvaardigde bewapeningsverwachtingen aanwezig is. De prijsstijgingen op de goederen markt, de koersstijgingen op de Beurs en vooral ook de in de komende maan den te verwachten loonronden zijn de eerste tekenen dat een „waarschu wingsschot voor de boeg" schijnen te rechtvaardigen. Een andere poging tot voorkoming van inflatie is dezer dagen reeds gedaan door de minister van Wo ningbouw. die voorstelde de aanbeste ding van bouwwerken voor de overheid uit te stellen tot de winter, daar de druk op de bouwnijverheid dan minder groot is dan in de zomer. De Bank Deutscher Lander heeft Woensdag voorts besloten de voorgeschreven minimum reserves der banken te verhogen. Deze reserves zullen op 1 September a.s. hoger moe ten zyn dan zij op l Februari 1053 wa- Deze recente opname toont een vrolijke Prinses Irene, die morgen haar zestiende verjaardag hoopt te Drieling in Leeuwarden Gistermiddag is in het gezin H. C. Wielenga-Poelder aan de Nieu- weburen te Leeuwarden een drie ling geboren, namelijk twee meis jes en een jongen die een gewacht hadden van resp. 2400. 1600 en 2170 gram. De vader van de drieling, de heer Wielenga, is 29 jaar oud en kantoorbediende by het Fries rund veestamboek. Zijn echtgenote is 33 jaar. Kinderen had het echtpaar tot nu toe niet. De babies zijn di rect na de geboorte opgenomen in het stadsziekenhuis.Zij maakten het vanmorgen uitsteken. Aler bij Eisenhower Generaal I. A. Aler, president van de K.L.M. en voormalige chef staf van de Nederlandse Luchtmacht, zal vandaag tegen het middaguur een bezoek bren gen aan president Elsenhower van de Ver. 6taten. Brandschade op Veluwe valt mee De schade, welke de brand op de Ve luwe verleden week Maandag ten Wes ten van Epe heeft aangericht, blijkt niet zo groot te zijn als zich aanvankelijk liet aanzien. Volgens deskundigen, die de totale oppervlakte dopr de brand verloren gegane bos en helde hebben opgemeten, is een totale oppervlakte van circa 100 hectare vernietigd. De gemiddelde schade per hectare is begroot op f.400. hetgeen een totaal schadebedrag van f 40 000 oplevert. De verbrande dennebossen besloegen een totale oppervlakte van 30 35 hectare. Verwacht wordt dat de helde het vol gend jaar weer zal beginnen uit te lo pen en zich binnen enkele jaren zal hebben hersteld. De wortels hebben vermoedeiyk door de brand weinig te lijden gehad, doordat het vuur, aange wakkerd door de krachtige wind. nogal aan de oppervlakte is gebleven. De hel boven de grond was namelijk In zeer korte tyd weggebrand, waardoor het vuur zich niet naar beneden verplaatste. Springladingen in kruiserwrak komt (Van onze Haagse redacteur) De bergers van de „Glück Auf" heb ben gisteren door middel van springla dingen gedeelten van het achterschip van een der voor Scheveningen gezon ken Britse kruisers losgerukt. Vandaag zal men trachten stukken boven de wa teroppervlakte te brengen. Het is met uitgesloten, dat de Glück Auf binnen kort assistentie zal krijgen van de Mag net een tweede bergingsvaartuig van ..Eisen und Metall" te Hamburg. Dit is een bergingslichter zonder motoraandrij- vmg welke naar de plaats van berging moet worden gesleept. TWEE DUITSERS VERDRONKEN SLACHTOFFERS BIJ AMELAND. j OVERVARING GEVONDEN. Gisteren heeft de Rijkspolitie te water Gister zijn de 47-jarige John. Willi. I "it het IJ de lijken opgehaald van de Kappels uit Duisburg en zijn 12-jarig 50-jarige J. Blcm en de 7-jarige D. W. dochtertje Nelke by het baden te Buren M. Blom. beiden opvarenden van het 1 op Ameland verdronken I Haarlemse pleizierjacht Leos, dat I Zij hadden zich te ver in zee ge- Maandag j.l. na een aanvaring op het waagd en zijn door de stroom, die met IJ zonk. 'de Noordoostelijke wind sterk zuigend VERMISTE KANOVAARDER? den geborgen. Het lichaam ülllli meisje is nog niet gevonden. De Masjoemi heeft gisteren een opdracht tot vorming van een Indonesisch Kabinet aanvaard. Zij wees mr Boerhanoeddin Harahap aan als formateur. Zijn opdracht is dezelfde als die, welke aan de drie vorige formateurs was gegeven. Harahap werd in 1917 te Medan ge- stemming was met de parlementaire boren. Hy studeerde in Indonesië enprocedure. was werkzaam by het openbaar minis-1 Na het teruggeven van het mandaat terie. Hy is voorzitter van de fractie Ivan de vorige drie formateurs heeft de van de Masjoemi in het Indonesische Masjoemi een verklaring uitgegeven, parlement. j waarin de gang van zaken uiteengezet wordt. Hierin wordt bevestigd, dat de Vice-president Hatta zeide, dat de j moeilijkheden draaiden om de proce- opdracht aan de Masjoemi in overeen- 1 dure om Hatta premier te maken. van het de Waa' het stoffelyk overschot op gehaald van eer jongeman. De identi teit van de verdronkene is nog niet vastgesteld. De mogelykheid is niet uit gesloten. dat het de jongeman is, die vorige week met een meisje op de Waal is gaan kanovaren en toen is omgesla gen. Van de twee inzittenden is toen geen spoor meer gevonden. SLACHTOFFER ONBEWAAKTE OVERWEG. Gistermiddag tegen halfdrie is op een onben aakte overweg bU Oss een trein uit Mijnramp in de Roer Een en veertig man om het leven gekomen Tengevolge van een ontploffing die zich Woensdagavond heeft voorgedaan in een mijn bij Gel- senkirchen in West-Duitsland. zijn mijnwerkers om het leven ge komen. Er zijn 16 lijken geborgen. e b°°P op redding van de 25 fflan die nog vermist worden, is opgegeven. De ontploffing heeft op 800 meter »ch voorgedaan diepte. In 1950 kwamen 78 mannen in eze m'in om het leven. Deielfde temperatuur D1^enavondr*aCht Van hedenavond tot otwrtrlaicpeild dro°S weer met vry veel Diatioo n wolkenvelden. Zwakke tot in°°,rdcUJke wlnd-Weinis veran- 10uur) temPeratuur. (Opgemaakt te Zon 5 AUGUSTUS. 508 uur: onder: 2027 uur. Hooi™ ?038 uur: onder: 109 uur. "oswater te Katwyk te 4.11 en 16.36 n°mmer bestaat alt acht pagina's Op het Oudekerksplein te Amster dam worden op het ogenblik her stelwerkzaamheden verricht aan de oorspronkelijke Nicolaaskerk. de huidige Oude Kerk. Deze werk zaamheden hebben vele dingen blootgelegd, die door de eeuwen heen verborgen zijn geweest. De Gothische kerk. die in de veer tiende en vijftiende eeuw werd ge bouwd, in de z.g. „Boerengothi- sche" stijl, verloor in plm. 1560 zyn foren, die naderhand weer werd opgebouwd. De foto toont de fundamenten van de oude toren, met de over blijfselen van de traptoren. Nijmegen naar 's-Hertogenbosch in aan- ryding gekomen met een vrachtauto. De chauffeur van de met stenen bela den auto werd gedood. De cabine van de Dieseltreln werd ernstig beschadigd, doch de machinist bleef ongedeerd. GEDOOD OP BERUCHT KRUISPUNT. Op het beruchte kruispunt te Deil In de Betuwe, waar reeds vele ongelukken zyn gebeurd en waar men vorige week knipperlichten heeft aangebracht, is gisteravond om halfzes een motorryder uit Vlaardingen met zyn vrouw op de duo tegen een volkswagen gereden. De motorryder sloeg tegen de grond en bleef ongedeerd, doch zyn 53-Jarige echtgenote werd op slag gedood. Gisterochtend tegen elf uur zyn vier kinderen, die op de stoep langs de Heer- lenseweg te Leenhof-Schaesberg liepen, gegrepen door een personenauto, die slipte. De kinderen, die tussen 10 en 13 jaar oud waren, werden ernstig gewond en moesten in het ziekenhuis te Heer len worden opgenomen. De kinderen zyn een broertje en zusje van de familie Rutten. een zoontje van de familie Haga en een zoontje van de familie Jon- gepier, allen uit Meezenbroek. De verwachtingen in Bonn zijn niet hoog gespannenkomen de gevangenen terug? (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het Ls nu dan eindelijk wel zo goed als zeker, dat de West-Duitse Bondskan selier zich naar Moskou zal begeven en dat dit bezoek aan de bonzen van de Sovjet-Unie in de eerste helft van September gebracht zal worden. Er ls voel tyd voorbü gegaan voordat de Russen antwoord hebben gekregen op hun uitnodiging aan Adenauer. Immers, eerst heeft de West-Duitse regering er 23 dagen mee gewacht voordat zij op 30 Juni via de West-Duitse en de Sovjet- Russische ambassades :n Parys een antwoord aan Moskou heeft gestuurd. En intussen was Adenauer nog in de Verenigde Staten geweest en heeft hij daar zyn licht kunnen opsteken om te weten te komen hoe men in Amerikaanse regeringskringen over een reis naar Moskou dacht. Dc Russen hebben er toen ook maar geen haast meer mee gemaakt om op dat antwoord van Bonn te reageren en zy hebben een nog langere tijd en wel 34 dagen! laten ver strijken voordat zij thans eindelijk op het West-Duitse antwoord hebben ge reageerd. Zy hebben nu voorgesteld dat Adenauers bezoek in het begin van September gebracht zal worden en zij zijn op de Duitse suggestie ingegaan, dat tevoren reeds in Parijs informele voorbesprekingen tussen Russen en West-Duitsers zullen worden gehouden. Socialisten wensen tevoren overleg met alle partijen Intussen is de conferentie van Genève gehouden en daardoor is de algemene politieke situatie wel wat anders gewor den dan zij een week of zeven geleden nog was. Toen de Russen indertyd onverwachts hun invitatie aan Adenauer richtten, was dat een sensatie van de eerste rang. die in West-Duitsland hèt grote onder werp van haast alle gesprekken was. En velen meenden dat de dromen van een spoedig herenigd Duitsland spoedig vcr- wezeniykt zouden kunnen worden. In Genève ts echter gebleken, dat er van die hereniging voorlopig wel niet veel zal komen. Boelganin heeft daar immers duideiyk gezegd, dat de tyd daarvoor nog niet ryp is. Concurrentie van Oostzone Men wil in Bonn van de Russen ge daan zien te krygen. dat zy alle Duitsers, die op het ogenblik nog door hen ge vangen worden gehouden, naar huls sturen en men heeft die kwestie zodanig JP H op de voorgrond geschoven, dat heel de Socialisten, dient te bespreken. Adenauer wereld wel de indruk heeft moeten krlj- zal by de Russen met een reeks concrete gen dat die vryiatlng als een voorwaarde voorstellen moeten aankomen, die vooraf aan het accepteren van de uitnodiging door alle partyen zyn goedgekeurd Men aan Adenauer verbonden was. i heeft daarvoor nog vier vi)f weken tyd. In de Communistisch-bestuurde Oost zone heeft men Adenauer intussen al gauw de wind uit de zeilen genomen door ook van die kant de kwestie van het terugsturen der Duitse gevangenen uit het Oosten aan de orde te stellen. Zo immers denkt men te verhinderen, dat Adenauer in de ogen van zyn eigen volk en van die van de buitenwereld met dc stralenkrans van „redder van de ge vangenen" zal worden omgeven! Inmiddels vreest men In West-Duitse regeringskringen, dat de reis van Ade nauer niet zo heel veel goede vruchten zal dragen en dat de verscheurdheid van Duitsland nog gedurende lange tyd gehandhaafd zal blijven. In zyn vacantieverbiyf in Murren !s Adenauer van de inhoud van de Sovjet- Russische antwoord-nota op de hoogte gebracht, evenals minister Von Brentano die zyn vacantie in het Zuiden van Duitsland doorbrengt En de West-Duitse Socialisten hebben er op gewezen, dat Adenauer niet naar Moskou mag gaan als „kanselier van de CDU", maar dat hy tevoren zUn plan nen met alle partyen, dus ook met de

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1