3SCH DAGBLAD Amerika lanceert in 1957 of 1958 de eerste onbemande „kunstmanen" WEERBERICHT Straaljagerpiloot omgekomen in het IJsselmeer Het neergeschoten vliegtuig O04jte Jaargang ZATERDAG 30 IULI 1955 No. 28588 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.6.40 Qer kwartaal; 1.2J5 per maand; 1.0.50 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 TelefoonDirectie eOfcAdmlnlstrgtie: 25041 ^.Bedacüe: 215C| Op de drempel van de ivereldruimte Opzienbarend wetenschappelijk project Omlooptijd om aarde 90 minuten Eisenhower heeft gisteren plannen goedgekeurd voor de vervaardi- en het afschieten van kleine onbemande „kunstmanen", die enige rond de aarde zullen cirkelen en automatisch de waarnemingen in deze „manen" ingebouwde instrumenten naar waamemings- Losten op aarde zullen uitzenden. Men hoopt deze kunstmanen in 1957 d 1958 te kunnen lanceren. De gegevens omtrent het gehele project ja de resultaten van de waarnemingen zullen aan de gehele weten schappelijke wereld ter beschikking worden ge'steld. ook aan Rusland. t kunstmatige satellieten zullen klein en onbemand zijn en na ver van tijd exploderen. Het project is een ondedeel van de wereldwijde natuurwetenschap- lelijke onderzoekingen in het kader van het geophysische jaar. De secretaris van het speciale comité „kunstmaan" in haar planeetbaan geophysische jaar, de Belgische oogleraar Prof. Nicolet, heeft te Brus- el nadere gegevens omtrent de satel- Itten verstrekt. Xiir rijn zeggen zullen de Ameri kaanse „kunstmanen" die tussen Juni 1S57 en medio 1958 worden gelanceerd ceo doorsnede van slechts vijftig cen timeter en een nuttig draagvermogen no vijftig kilogram radio-electroni- tehe instrumenten hebben. Dne laatste zullen gedurende de tijd dit de „kunstmaan" om de aarde in de as Noordpool-Zuidpool zal draaien, rerschillende waarnemingen over brengen aan de ontvangposten over de gehele baan over de aarde. De satellieten zullen met behulp van ets raket met drie afdelingen van start- tuien worden afgeschoten. Het eerste t raket, van het type van de V-2, zal ill apparaat tot een hoogte van 20 tot B km. brengen. Dit stuk valt dan terug msr de aarde. Het tweede gedeelte van df raket voert de satelliet, die bolvor mig zal zijn, tot 300 km. hoog. waarna bet derde gedeelte van de raket de Trein uit de rails bij Amersfoort Bjj het rangeren is gisteravond om- fcieks 20 uur op het stationsemplace- Eint van Amersfoort een leeg dieselelec- Irach treinstel ontspoord. Een aantal sporen raakte daardoór versperd. Door de ontsporing was slechts één zijde van het perron bruikbaar voor het treinver keer en de spoorwegen zagen zich daar door genoodzaakt een aantal treinen op de lijn AmersfoortUtrecht te laten uit tillen. Andere treinen ondervonden grote tertraglng. Om 22.45 uur stond het ontspoorde treinstel weer op de rails en was de üremming opgeheven. In verband met deze ontsporing had de laatste trein, die gisteravond uit Utrecht in Leiden om 0.06 uur moest uakomen, een vertraging van 88 minu- BESPREKINGEN TUSSEN PEKING EN TAIPEH OP HANDEN? Volgens gewoonlijk betrouwbare krin- |en te Nieuw Delhi worden er achter de Khermen pogingen gedaan om te ko men tot rechtstreeks overleg tussen communistisch en nationalistisch China. Premier Tsjoe-en-Lai zou zich, naar verluidt, bereid hebben verklaard de nationalistische leider generaal Tsjang Kal-Sjelc, te ontmoeten. Droog weer De Bilt verwacht van hedenavond tot morgenavond: Droog weer met op de meeste plaatsen opklaringen. Iets hogere temperaturen. Zwakke wind hoofdzakelijk uit Weste- tlke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). Opkl aringen Het K.N.M.I. deelt mede: la!e drukgebled boven midden ftrpW u nog steeds over een uitge- 8epied regen- en onweersbuien HT23 trekt zich langzaam naar "'^tosten terug. .^ktijdig breidt een hoge drukgebled p ae Oceaan zich uit over West-Europa. uÏ7 w®den worden daardoor in ons trM. bakker en in verband daar- *ntJL er aan de aanvoer van be- Zonri Van rte Noordzee een einde. Voor en wordt droog weer verwacht met wJ plaatsen opklaringen en iets -we temperaturen overdag. 31 Juli h^n0p: 5 00 uur: onder: 2036 uur. SÏÏÏL P: 1832 uur: onder: 1.32 uur. Uu7^?ie5 te Katwijk te 0.48 en 13.23 uur '1/8 te 1.43 en 14.10 uur). nnmmei bestaat uit 12 pagina's 'n een Bijvoegsel teiliet om de aarde draait, te ontwerpen. Na dc verklaring van het Witte Huis, heeft het Amerikaanse Departement van Defensie er een uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het project voor de kleine sateiliet het begin is van het on derzoek van de wereldruimte door mid del van satellieten. Het departement heeft plannen voor een kunstmatige satelliet, die zelfs Ja ren in de wereldruimte zou blijven. Elders In dit blad schrijven wn uit voerig over betekenis en bijzonderhe den omtrent deze opzienbarende plan- In het Overijsselse stadje Diepen- heim, dat op het ogenblik bezig is zijn 850ste verjaardag te vieren, werd Vrijdag in het kader van deze feestelijkheden een Concours-Hip- pique gehouden, dat o.a. werd bij gewoond door Prinses Armgard von Lippe-Biesterveld. De foto toont op de eretribune. Prinses Armgard, gezeten tussen de heer en mevrouw Wijs en in ge sprek met (links) de burgemeester van Diepenheim. de heer H. A. te Riet. Na Genève brengt. In deze baan vliegt zij dan in anderhalf uur om de aarde. Een gedeel te van de satelliet blijft naar de zon ge keerd. De satelliet zou, tezamen met de kosten van het lanceren, niet mrnder dan een millioen dollar kosten. De satelliet zal van geen enkel punt op de aarde af zichtbaar zyn, behalve als hij snelheid gaat verliezen èn tot op minder dan 50 km. is gedaald. De hoogleraar voegde hieraan toe, dat het Amerikaanse Nationale Ge nootschap van Wetenschappen van oordeel is. dat het afschieten van deze „kunstmanen" het verkrijgen van be langrijke gegevens mogelijk zal ma ken op het gebied van de geodesie, de atmosferische physica, de ionosferische physica, het noorderlicht en de zon- uitstralingen. De binnen enkele uren door middel van deze satellieten ver kregen gegevens zullen die, welke het resultaat zijn van tientallen jaren la- boratoriumarbeid van alle geophysicl van de wereld, overtreffen. Vorig jaar September meldden de Rus sen, dat zU met raketten een hoogte van 300 km. hadden bereikt. Ook werd mel ding gemaakt van een ontwerp voor een Russische raket voor interplanetair ver keer. In April j.l. deelde de Sovjet Aca demie voor Wetenschappen mee. dat er een speciale commissie ter coördinering van het onderzoek op het gebied van de ruimtevaart was ingesteld. De commissie had tot taak een „auto matisch laboratorium" dat als een sa- Westduits memorandum over Saargebied Is democratisch verloop van volksstemming gewaarborgd De West-Duitse regering heeft een nieuw memorandum over de toestand in het Saargebied aan de Westelijke Unie gezonden, waarin ernstige bezorgdheid wordt uitgesproken over de nieuwe wetten inzake pers en partijvorming, die in het gebied van kracht zijn geworden om een democratisch verloop van de volks stemming te verzekeren, waardoor de Saarlanders op 23 October hun goed keuring aan het nieuwe statuut voor het land kunnen geven. De nieuwe democratische wetten, die meeste Duitse bladen geloven niet, dat door de Saarlanders zijn aanvaard, zijn een volledig vrij verloop van de volks in West-Duitsland reeds enkele weken stemming en van de daarna te houden het onderwerp van scherpe critiek. De verkiezingen voor een nieuwe Landdag gegarandeerd is. Bonn reeds door vele politici was ver langd. Ook bij deze gelegenheid heeft van Brentano echter de bezorgdheid ge uit, die thans in het memorandum is neergelegd. De inmiddels in het Saargebied inge zette campagne voor de volksstemming van 23 October wordt in de Duitse pers met zeer veel ophef gevolgd. Daarbij verschuift men het accent echter bij voorbaat naar de latere Landdagverkie zing in het Saargebied, aangezien men het reeds zeker acht, dat de volksstem ming een meerderheid voor het nieuwe statuut zal opleveren. Van de drie pro-Duitse partijen, die in de Saar zijn opgestaan, heeft slechts één zich open lijk tegen dit statuut verklaard. Ken- Ofschoon de Bondsregering reeds in nelijk willen de nieuwe partijen er al een vroeger stadium te kennen heeft ge- haar krachten op richten straks by de geven, dat zij deze vrees deelt, heeft verkiezingen de regering Hoffmann uit minister van Brentano op de jongstehet zadel te wippen, die sedert de af- byeenkomst van de ministerraad der j scheiding van het Saargebied van de Westelijke Unie in Parijs niet het veto Franse bezettingszone het bewind in over de wetten uitgesproken, dat in I handen heeft gehad. Het staat thans vast, dat gistermiddag een Meteor-straaljager in het IJsselmeer is gestort. De piloot was de 23-jarige sedert kort gehuwde reserve- sergeantvlieger Bernhard Harmsen uit Den Haag. Zijn stoffelijk overschot is geborgen. De bemanning van de botter WB 55 1 staak met een vlag er aan ln het onge- zag omstreeks twee uur een van de veer vyf meter diepe water zetten en oefenende Gloster „Meteors" van de voer toen zo snel mogelijk naar de wal, vliegbasis Leeuwarden by de Afsluitdyk, om de autoriteiten te waarschuwen. De ongeveer ter hoogte van de Breezand- barkas „Castor" was om kwart voor dyk het water in gaan. Schipper Jan vier reeds bU de plaats van het onge- Bakker uit Den Oever wendde onmld- luk gearriveerd. Tot dat ogenblik heeft dellijk de steven en voer naar de plek des onhells. Hij kon echter niets anders opvissen dan wat wrakstukken van het verongelukte vliegtuig, die in een grote olieplas ronddreven.: HU Het een lange iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiu En zo heeft de goede siau' Nijme gen ze dan na vier dagen tippel genot weer zien arriveren binnen de wallen van het domein van Keizer Karei: de beroepswandelaars, die voor geen afstand, hoe groot ook. schrikken, de vijf-en-vijftigers, om in het jargon te blijven, de mindere grootheden, die het ec/ue< ook nog ruim hebben gehaald, en dan de gelegenheidswandelaars, die reeds in een twijfelmoedige stemming startten voor Nijmegens jaarlijkse Vierdaagse en die nu, om het dan maar eerlijk te zeggen, „op hun tandvlees" binnenkwamen. Nieuw feuilleton: De moordenaar „Taboe" Franse politieroman Jean Bommart, auteur van vele Franse detective-verhalen, heeft zijn roman „De moordenaar taboe" geschreven als een protest tegen de Fransen, die onwettige hande lingen pogen te dekken met de vlag der vroegere Illegaliteit. Wie het „Verzet" heeft gediend of beweert zulks te hebben ge daan is ln de ogen van sommige autoriteiten nog altyd vrij in zijn doen en laten: „taboe", zelfs als hij een onschuldig jong meisje heeft beroofd en gedood. En zelfs als een belangryk deel van de bevolking daartegen ln opstand komt. De geheimzinnige gebeurtenis sen in het dorpje Courty, de vele ogenschyniyk onverklaarbare han delingen. en al dat vreemde gecom- plotteer zyn op dit stramien gebor duurd. Zü maken het geheel tot een zeer afwisselend en uiterst boeiend feuilleton, dat wy ten volle ln de belangstelling van onze lezers kun nen aanbevelen. een „Neptune" van het vliegkamp Val kenburg boven het IJsselmeer gevlogen. ZOALS trouwens ook moeiiyk andere te verwachten viel, heeft het resul taat van de besprekingen der Grote Vier te Genève over de gehele wereld „een goede pers" gehad. Wel is er nie mand die daarin aanleiding vindt tot uitbundig enthousiasme, doch algemeen heerst er grote tevredenheid over de daardoor veroorzaakte sterke verminde ring der spanning, welke zo lang de ver houding tussen Oost en West heeft ge kenmerkt en die steeds weer een beletsel tot toenadering vormde. Het persoonlyke gesprek der vier rege ringsleiders. waarop Churchill al heel kort na het beëindigen der oorlogshan delingen heeft aangedrongen, heeft inderdaad byzonder heilzaam gewerkt. Als rechtstreekse voortzetting daarvan volgt niet alleen het overleg der vier ministers van buitenlandse znkeD in Oc tober as, maar het ïykt wel of Ineens het IJzeren Gordyn van een luchtiger materiaal is vervaardigd. In Amerika worden voorbereidingen getroffen voor een intensivering van het toeristenverkeer naar de Sovjet-Unie en premier Eden verraste deze week het Lagerhuis met de mededeling dat hy maarschalk Boelganin en partij-secre taris Kroetstjef met succes heeft uitge nodigd om het volgend voorjaar een be zoek aan Engeland te brengen. Uit Parys komen al stemmen, die zich afvragen: ..Waarom zouden wij de Russische lei ders óók niet inviteren?" en ook in Ame rika wordt zulks overwogen Verwacht mag worden dot de Duitse premier dr Adenauer binnen afzienbare tijd de uitnodiging voor een bezoek aan Moskou ook wel zal accepteren en zo herleeft alom het diplomatieke contact. De wereld en de mensheid kunnen daar slechts wèl by varen, want uit wantrou wen en een angstvallig politiek isole ment is nog nooit iets goeds geboren. ER vallen evenwel nog meer winst en lichtpunten te signaleren. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, verklaarde zich dezer dagen op een persconferentie bereid tot het plegen van overleg mes communistisch China en ook aan de Quai d'Orsay te Parys staat men niet afkerig tegenover dat denkbeeld Wel is het nog lang niet zo ver. dat de Ver Sta ten zullen overgaan tot officiële erken ning van het régime van Tsjoe-en-lai en heet het dat de vrylating van Ameri kaanse staatsburgers door rood-China het voornaamste doelwit der komende besprekingen zal vormen, maar in leder geval kan ook dit gesprek bydragen tot de zo hoog nodige ontspanning in het Verre Oosten. Waar de wederzydse bereidheid be staat om aan „de rede" een kans te ge ven, moet ook de mogeiykheid van over eenstemming aanwezig worden geacht, al doet men er verstandig aan zich ter dege te realiseren, dat de problemen en tegenstellingen zó vele en velerlei zyn, dat een oplossing op korte termyn een voudig met denkbaar is. IN droevige tegenstelling tot de hier boven genoemde, tot optimisme stem mende symptomen, staat het afschu- welyke incident aan de Grieks-Bulgaarse grens, waar een Israëlisch verkeersvlieg tuig op grond van een volmaakt-onschul- dlg-lykende grensschending nauwelijks zonder serieuze waarschuwing werd neer geschoten, en waardoor niet minder dan 58 personen om het leven kwamen. Terecht heerst over deze wandaad internationaal hevige verontwaardiging. Wel schynt de Bulgaarse regering hier over haar leedwezen te hebben betuigd, maar een dergeiyk goedkoop gebaar rechtvaardigt geenszins de blykbaar uitermate rigoureuze instructies, welka voor dergelyke gevallen zyn uitgevaar digd. Het Is niet voor de eerste maal. dat men er achter het IJzeren Gordyn blyk van geeft, dat de vinger erg los aan de trek ker zit en dat een mensenleven daar weinig te betekenen heeft. Byzor.der weinig sympathiek doet het bovendien aan, dat de Bulgaarse regering tot dus verre weigerde een Israëlische commissie van onderzoek toe te laten onder het motto, dat zy de zaak zelf wel zou onder zoeken. Al behoeft gelukkig niet te worden ge vreesd voor een „casus belli", een aanlei ding tot oorlog, bepaald bevorderiyk voor de onderlinge verstandhouding zyn der gelyke Incidenten toch allerminst. Het minste wat van de Bulgaarse rege ring mag worden verwacht. Is een ver klaring van de toedracht en een ernstige bestraffing der schuldigen. De Bulgaarse regering heeft aangeboden, een deel van de schade te ver goeden. ontstaan door het neerschieten van het Israëlische vliegtuig. i!dus heeft het ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Het aanbod nas vervat in een nota aan de Israëlische zaakgelastigde In Sofia. De Bulgaarse au toriteiten zeggen daarin .dat Bulgarije bereid is een deel van de materiele scha de voor zijn rekening te nemen, nadat deze behoorlijk is vastgesteld. Verder wordt het ongeluk „betreurenswaardig" genoemd. De Bulgaarse commissie van onderzoek had een deel van het vliegtuigwrak ln een rivier bU PctritsJ aange troffen. De commissie was Donderdag ivond naar Sofia teruggekeerd. Enkele Israëlische deskundigen thans toegelaten Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld dat dr Heinrich Karplus. hoofd van het pa thologische Instituut der IsraeUsche re gering. voorbereidingen treft om naar Sofia te reizen teneinde de slachtoffers van de ramp te identificeren. De „maat- schappy „El Al' heeft bekend gemaakt, dat haar vliegtuigen van de diensten Tel Aviv-Wenen en Tel Aviv-Ztirlch ty- delyk een andere route zullen vliegen, uit de buurt van de Bulgaarse grens Er wordt over Rome gevlogen De Zuid- Afrikaanse luchtvaartmaatschappy heeft een Constellation ter beschikking ge steld van de IsraeUsche maatschappy „El Al", om haar in staat te stellen al le diensten te biyven onderhouden. De Bulgaarse regering heeft Vrijdag avond drie leden van de Israëlische oommissie van onderzoek, die zich thans aan de Grieks-Bulgaarse grens bevindt, toestemming gegeven Bulga rije binnen te komen om een onder zoek ln te stellen naar het vliegtuig. Zij zullen Zaterdag de grens mogen De commissie bestaat Israel heeft de bestraffing geëist van de Bulgaren, die het Israëlische vlieg tuig hebben neergeschoten. Israel heef» ook volledige schadevergoeding voor het verlies van het toestel en de slachtof fers geëist. Vijfjarig meisje, door trein gegrepen Gisteravond omstreeks zeven uur ia het vyfjarlg dochtertje van de familie Timmermans uit Rosmalen door een trein, komende uit de richting Nümegcn. onder Rosmalen gegrepen en vrijwel op slag gedood Het meisje was met een aantal kinderen langs de spooriyn aan het vissen. Al spelend kwam zy op de poorbaan, met het genoemde nood' ge gevolg.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1