Louison Bobet greep Gele Trui op grimmige Peyresourde Oud-Katwijk: Bestevaersweg Uitslagen en klassementen Plannen voor scholengemeenschap in Den Haag Hard duel in de Pyreneeën DINSDAG 26 JULI V Klimmer Gaul joeg Bobet op ft im van Est kon niet meekomen rc (Van een speciale verslaggever) f :j Op de top van de Peyresourde, een van de heel oude getrouwen van de Mfour de France, heeft Louison Bobet de Gele Trui veroverd op zijn ploeggenoot Antonin Rolland, die het kostbare en veelbegeerde tricot sedert Metz met nderbreking van één dag te Thonon-les-Bains, toen Wim van Est op ver- gèirassende wijze leider in het individueel klassement werd met ere heeft ^toedragen. Insiders hadden verwacht, dat Bobet zijn beslissende aanval zou 'doen in de tweede Pyreneeën-étappe, waarin de Tourmalet en de Aubisque jjiijn opgenomen, nte wachten. Hij trappelde in de vroege morgenuren aan de start te Toulouse d,jvan ongeduld om weg te gaan: de toppen van de Pyreneeën wenkten van heel verre in een loodzwarte onweerslucht en al heeft Bobet in de afgelopen jaren 1 ^'gewoonlijk op zijn specifieke terrein, de Alpen en dan nog in het bijzonder Isoard, de gezonde basis voor zijn overwinning gelegd, nu dit jaar de Ronde ,-: van Frankrijk in omgekeerde richting wordt gereden, moest hij op de Aspin t.^gn de Peyresourde de rangschikking voor Parijs reeds bepalen. Ün Dat heeft hij met meesterlijke hand hbfcedaan, want hij liet de zich overigens ^-Twoed verdedigende Rolland met rui- marge achter zich en bovendien wist nog tijdwinst te behalen op zijn ,dere concurrenten, op de Italiaan Jrnara, op de Belg Brankart. Men zou j oppervlakkig gezien de indruk kun- len krijgen, dat Bobet met zijn concur- ten speelt, dat hij gesteund door een sterke équipe, datgene bereikt, irop hij van te voren zijn zinnen heeft >t. Maar toch. ook Louison Bobet is -„„ir een mens, die de Tour de France moet rijden op een doodgewone wegfiets, ltjce mens Bobet faalde niet. noch men- U üal noch lichamelijk, maar zijn band lï Let 'hem 12 km van St. Gaudens in de iï «eek. Op dat ogenblik reed hij tezamen 1? met Charly Gaul, evenals in de Alpen 15 de held van de bergen, die de toppen van !S de Aspin en de Peyresourde als eerste te had bereikt, maar in de afdaling van de laatste berg door de beter dalende Bobet Kas ingehaald. Dus 12 km voor de finish moest Bobet afstappen en zijn band op- pompen. Charly Gaul ging alleen door Bobet kon hem niet meer bereiken. *:,gn toen Bobet voor de tweede maal moest (afstappen om een nieuwe band om te leggen, was zijn lot, het niet winnen van de étappe bezegeld. Charly Gaul kwam S» als eerste binnen, niet op de zelfde over- tuigende Wijze zoals hij te Briancon was ij gearriveerd, maar niettemin als triom- m faior van een der moeilijkste en langste étappes van de Tour. De jury beloonde hem met 64 punten terecht met de prijs 1ST voor de meest strijdlustige renner van rij deze étappe. maar de zeer agressieve Franse wielerster wenste niet langer MODDERZWARTE LUCHT Modderzwarte wolken pakten zich boven het vlakke landschap van de Haute-Garonne samen, toen de nog uit 3. 71 man bestaande renners-karavaan Huber was niet vertrokken begon aan zijn meer dan honderd kilometer 7!- lange aanlooproute naar de Pyreneeën. Die wolken braakten, gepaard met on heilspellende flitsen van de bUksem. het water bij bakken vol uit de hemel op de zich ijlings in plastic-capetjes stekende wielrenners. Het was een hele overgang na de verzengende hitte van de vorige dag, nu in striemende en half verblindende slagregens te moe- ten rijden Zeilwedstrijden Alkmaardermeer De grote verliezer De grote verliezer in deze étappe was zeker niet Rolland, ook niet Fornara, Astrua of Brankart. maar onze landgenoot Wim van Est, die reeds bij de beklimming van de Aspin moest lossen en over buik krampen klaagde. Aan de finish, waar hij met een achterstand van meer dan een half uur op de win naar Gaul, op de uitslagenlijst werd geschreven, riep hij wat ver ontwaardigd uit: „Waarom liet Pellenaars mij niet ophalen door twee ploeggenoten Tenslotte stond ik toch het best geklasseerd van alle Nederlanders, op de 7e plaats en bovendien als tweede in de rangschikking voor de Groene Trui. Wout Wagtmans werd toch ook geholpen, toen hij het best ge plaatst stond Op de derde dag van de wedstrijden op B het Alkmaardermeer kozen de zeilers, K gezien de harder doorzettende wind veelal de plattere tuigen, in tegenstel ling tot Zondag, toen met lichtwecr- xeilen volstaan kon worden. Jac. Kraan schudde in de 12M2 Sharpies al zjjn concurrenten van zich af. door een wedstrijd te zeilen, waarin hij al zijn talenten ten toon spreidde. Hierdoor heeft hij tevens de beste kans in deze klasse op de Jubileum-hoofdprijs. In de Valkenklasse revancheerde H. Kirkenier zich voor de nederlaag, die hij Zondag op eigen water leed. P. C. Eve- leens werd tweede en Arie Klein nam genoegen met een derde plaats. Doordat Simon de Wit en Rikus v. d. Stadt niet startten, had Cor Groot het in de Draken nogal gemakkelijk. De goed zeilende R. Visser bezette de tweede plaats, S. Bakker werd drie. Tot veler verrassing kon Jan Stenhuls zijn reeks overwinningen niet voortzet ten. Hij kwam na een spannende strijd als tweede binnen achter Ton Amons. P. Hellema werd derde in het zeer grote «ld Vrljheidsklassers. In de Pampusklasse heeft H J. de j Ruijter door zijn derde overwinning de j hoofdprijs reeds In handen. Hü finishte voor H. J. Grevelink en G. Biesot Jr. In de Olympiadejollen moet de laatste ttildag uitmaken of H Sleeswijk of J. Huurman de Jubileumprijs in de prijzen- kast kan plaatsen, want ditmaal was de eerste plaats voor H. Sleeswijk. In de Regenbogen had J. Alberda met oemanningsmoeilijkheden te kampen. De strijd ging dus tussen Leen de Wit en H C. Sieverts. die ook in deze volgorde over de eindstreep gingen. Ook de spanning in de 12 Voetsjollen js gestegen, doordat ditmaal G. de Vries Lentsch voor A. W. Reijers en mej. Hol- kOD de strijd beëindigde. SCHAKEN Kampioenschap van Nederland De uitslagen van de zesde ronde van oc voorwedstrijden voor het Nederlandse schaakkampioenschap luiden: vr J. T. Barendregt—C. B. van den 5*58 ^4—Vi. C. OrbaanJ. H. van de Pol D. t Hart—L. Prins 0—1. J. Vis- |5r~p A Hoogendoorn afgebrdrs J. G nPer~dr lr J cScheffer afgebr. De stand luidt na de 6e ronde: J/2' dr J. T. Barendregt en C. Orbaan leder 414 pnt. uit 6 partijen. 3. C. B. van een Berg 4 uit 5. 4. L. Prins 4 uit 6. 5/6. °r tr J C Scheffer en P A. Hoogendoorn 4 Pnt en 1 afgebr. party uit 5. 7. J Vis- t pnt- en 1 afgebr. party uit 6. 8/9. J H van de Pol en E. van der Wolk 2 De eerste 112 km gebeurde er niets, alleen Gelabert staakte de strijd. Maar in Lannemazan, de eerste ravitaillerings- plaats, was Bobet de eerste, die zyn voed- selzakje greep en die zich een strategisch gunstige positie zocht. Het décor was veranderd: in meer dan één opzicht. De bergen kwamen In zicht en het weer was in gunstige zin omgeslagen. By de eer ste de beste klim. de slechts 490 meter hoge maar vinnige Col. de rosse Du Haillo. signaleerden we al achterblyvers, o.a. onze landgenoot Hinsen, Het was niet Bobet die de strijd uit lokte. Die eer eiste Siguenza van de He- de-France ploeg voor zich op. Hij kreeg de Zwitser Hollenstein mee. maar 20 km voor de uit de Tourgeschiedenis ver maarde Aspin was het tweetal ingehaald door het Luxemburgse klimfenomeen Charly Gaul, die hen ook meteen voor- bysnelde. Dat was het critieke moment in deze race en misschien ook wel in dc Tour. Want toen moest Bobet. die in het al gemeen klassement slechts een kleine tien minuten vóór stond op Gaul, wel maatregelen nemen. Maar hij wilde toch wel even wachten, want de top van de Aspin ligt op 1489 meter hoogte. En al vormen de dichte dennenbossen lommerrijke lanen daar doorheen, het was toch een warm karwei en sterke rivalen kleefden aan het wiel van de favoriet van alle Fransen. Op deze pashoogte ging de Spanjaard Lorono twee min. 45 sec. na Charly Gaul voorbij. Op 2 min. 50 sec. volgde Bobet met aan zyn wiel Astrua. Brankart en Geminiani. Daarna kwam op drie min. 17 sec. een groepje, bestaande uit Bovay, Anzile, Fornara, Mahe en Van Ge- nechten. Op 4 min. een kleine formatie met als eerste NederlanderDaan de Groot, die zyn lessen van de Ronde van Italië ter harte bleek te hebben geno men en voorts Jan Nolten. Op ruim AVt min. .passeerde Wout Wagtmans in ge zelschap van de Gele Trui-drager Rol land. en niet ver daarachter Wim van Est, die een lekke band had gehad, maar overigens zeer moeilyk draaide. Jos Hin sen was inmiddels ver achterop geraakt. Op de sterk dalende, maar goed ge plaveide weg naar Arreau, het diepte punt tussen de Aspin en de onmiddeliyk volgende 20 km lange styging naar de Peyresourde. eveneens een berg van de tweede categorie, deed zich de volgende hergroepering voorop kop Charly Gaul. op 3^3 minuut de groep Bobet. waarin zaten de Italianen Coletto. Fornara en Astrua. de Fransen Geminiani en Mahe, de Belgen Brankart en Ockers. de Span jaard Lerono en verder Anzile van de NOC-ploeg. Vijf kilometer voor de door de dui zenden supporters en honderden ge parkeerde automobielen nauwelijks toegankelijke top van de Peyresourde. ontdeed Bobet zich met werkelijk grote overmacht van zijn belagers. En hij smaakte de voldoening op dc pashoogte nog slechts 1 min. 55 sec. achterstand op de soepel draaiende Gaul te hebben. KLASSE EN MOED In de nu volgende gierende afdaling toonde Bobet met alleen zijn klasse maar ook zijn moed. By le Pont de Cazaux. toen 218 km achter de rug waren, kreeg hy de bedachtzamer dalende Gaul te pakken. Hy had de achtervolging schit terend gewonnen. Daarmee was echter het duel tussen hem en Gaul nog niet afgelopen. Met nog 34 km en de kleine eventueel beslissende Col de Bouchet voor de boeg. begon een nieuw gevecht met als inzet de étappe-zege. En die zou ongetwyfeld voor de als sprinter veel ge- routineerder Bobet zijn geweest, als 12 km voor de finish de lucht niet gedeel- teiyk uit zyn achterband was wegge vloeid. Bobet trachtte eerst met behulp van zyn gonfleur de zaak te redden. Toen dat niet ging moest hy een andere band omleggen. Dat oponthoud kon hij ook in een nieuwe vertwyfelde achtervol gingsrace niet meer goed maken. Hu be reikte by na 1V4 minuut na Gaul de eind streep op het druk bezochte autocircuit te St. Gaudens: niettemin een prestatie, die hem de Gele Trui in zyn bezit bracht. Vandaag tonen wij U een opname van het Westeiyk uiteinde van de Zuidstraat, gemaakt omstreeks het jaar 1905. In vroeger Jaren heette dit gedeelte de Bestevaers- weg. De man met de handkar op de voorgrond is Willem Vooüs, landbouwer van beroep. Vermoedelgk is hy juist op weg naar zyn teelland, gelegen ten Noorden van het stoomgemaal. Verderop in de straat is de gemeentewerk man Jacob van Duijvenvoorden bezig straatvuil in zijn kruiwagen te deponeren, onder het toeziend oog van Willem van der Bent. Geheel vooraan aan de linker straatzyde zien we nog juist een stukje van het botenhuis van de Noord-Zuid-Hol- landsche Redding Maatschappy, waarin de oude roeired- dingboot was gestationneerd. De daarnaast gelegen schuur was de kuiperij van.de N.V. Rederij Maatschappü Katwijk aan Zee en stond op het terrein van de Oude Kerk, die in die tüd als pakhuis by genoemde rederij in gebruik was. Nadat de Oude Kerk was gerestaureerd is de kuiperij af gebroken en kwam hier een laag afscheidingsmuurtje voor in de plaats. Vervolgens komt, juist voorby de lantaarn paal. de bakkerswinkel van C. Haasnoot. In het daarop volgende wit gepleisterde pand woonde Willem Kuyt. Dan komt het woonhuis van Simon Parlevllet, van beroep haringkoopman en binnenschipper. In het vooruitstekende pandje op de achtergrond was een naaischool gevestigd, gedreven door de gezusters Wijntje en Betje van de Plas. Dit huisje staat er thans nog. Rechts op de voorgrond zien we een steegje, dat toegang gaf tot de dam van het boerderytje van C. van Ryn. Het witte huis op de hoek van de Bestevaersweg en deze dam werd bewoond door Jacob van Dugn. Daarop volgt de woning van schipper Willem van der Plas. Het derde huls werd bewoond door de schoenmaker C. van Duyn. Dan komt een woonhuis met puntdak en een houtje uitbouwtje er voor. We konden er niet achter komen wie hier woonde. Wellicht zun or onder onze lezers die hierover iets meer kunnen vertellen. Nog altijd aan de rechterzijde tref fen we dan aan het pandje, bewoond door P. Jonker, land arbeider van beroep. Vervolgens de woning, bewoond door C. van Rhee. Als laatste pand aan de rechterzyde zien we dan nog de melkwinkel van C. Pronk. (Opname uit de beelddocumentatie der gemeente Katwijk) De uitslag van de zeventiende étappe van Toulouse naar Saint Gaudens luidt: I. Gaul (gemengde ploeg) 7 uur 31 min. 31 sec.; 2. L. Bobet (Fr.) 7.32.55; 3. As trua (Italië) 7.34.49: 4. Ockers (België) z. tu'd; 5. Lorono (Spanje) zelfde tyd; 6. Geminiani (Fr.) z.t.; 7. Brankart (Bel gië) z.t.- 8. Coletto (It.) 7.34.54; 9. Bovay (Zwits.)' z.t.; 10. Fornara (It.) 7.34.57; II. Rolland (Fr.) 7.40.26; 12. Quentin (West) z.t.; 13. De Bruyne (Belg.) z.t.; 14 Pezzi (It.) z.t.; 15. Robinson (Enge land), z.t.; 16. Nolten (Ned.) z.t.; 17. Im- panis (Belg.) z.t.; 18. Agut (Zuid West) z.t.- 19. Bauvin (Noord Oost Centraal) z.t.: 20. J. Bobet (Fr.) z.t.; 22. Van Bree- nen (Ned.) z.t.; 26 De Groot (Ned.) z.t.; 27. Wagtmans (Ned.) z.t.; 57. Van Est 8 uur 2 min. 16 sec.; 70. ninsen 8 uur 14 min. 59 sec. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Louison Bobet (Fr.) 102.37.00; 2. Rol land (Fr.) 102.40.08 3. Fornara (It.) 102.40.57; 4. Gaul (gemengde ploeg) 102.44.13 - 5. Brankart (België) 102.45.15; 6. Geminiani (Fr.) 102 46.51; 7. Astrua 102.47 15; 8. Vitetta (Zuid-Oost) 102.53.54; 9. Ockers (Belgie) 10256.36; 10. Close (België) 102.58.49; 11. Quentin (West) 103 02.16; 12. Mahe (Frankrijk) 103.02.36; 13. Colette (Italië) 103.08.05; 14. Van Est (Ned.) 103.14.48; 15. Impanls (België) 103.15 08- 16. Jean Bobet (Fr.) 103.15.19; 17. Wagtmans (Neó.i 103.26.02; 18. De Bruyne (België) 103.31.40; 19. Bauvin (NOC) 103 41.50 20. Lorono (Sp.) 103.47.32; 23. Nolten (Ned.) 103.54.38; 27. Van Breenen (Ned.) 104.07.29 28. De Groot (Ned.) 104.09.40; 37. Hinsen (Ned.) 104.30.41. Het ploegenklassement van de 17e étappe luidt: 1. Italië 22.44.40; 2. Frankryk 22.47.40; 3. België 22.50.04 4. Nederland 23.01.18; 5. Gemengde ploeg 23.12.07; 6. West 23.14.44 7. Spanje 23.16.25 8. Zwitser land 23 22 38 9. NOC 23.23.38; 10. Zuid Oost 23.25.06; 11. Ile de France 23.32.24. Het algemeen ploegenklassement luidt na de 17e étappe: 1. Frankrijk 305.33.48 - 2. Italië 306.17.10 3. België 307.24.20; 4. Nederland 308.17.12; 5. NOC 308.54 33; 6 Spanje 309.31.14; 7. Zuid Oost 310 20.59; 8. West 310.43.38; 9 Zwitserland 310.57.17; 10. Gemengde ploeg 311.13.32; 11. Ile de France 311.30.01. Het algemeen punten klassement na de zeventiende étappe is als volgt: 1. Ockers Belg.) 263 punten; 2. Poblet (Spanje) 298 pnt.: 3. Wagtmans (Ned.) 308 pnt.; 4. Van Est (Ned.) 318 pnt.; 5. Rolland (Fr.) 381 pnt.; 6. Bauvin (NOC) 385 pnt.; 7. De Bruyne (Belg.) 473 pnt.; 8. Fantini (It.) 491 pnt.; 9. Schneider (gem. ploeg) 496 pnt.; 10. Monti (It.) 514 pnt. Pjyu, io. j. g. Karper^0 pnt. en 2 Partyen uit 5. 11. D. 't Hart 0 PM. en l afgebr. party uit 6. Bobet (links) en Gaul. gefotogra feerd op 20 km voor de finish van de zeventiende étappe aan het einde waarvan voor Bobet de Gele Trui en voor Gaul de étappe-over winning lagen te wachten 'Telefoto). CRICKET Vierde testmatch EngelandZuid-Afrika ZUID-AFRIKA STAAT OP WINST Engeland stond op de voorlaatste dag van de vierde testmatch tegen Zuid- Afrika voor de enorme taak om in 8 uur 481 runs te moeten scoren om de over- winning te behalen. Aan het einde van de dag hadden de Britten nog een ach terstand van 365 runs met 8 wickets van de tweede innings in handen. De Zuid- Afrikanen maakten in de tweede innings de 500 vol voordat zy all out gingen en de Engelse ploeg, die in de serie van 5 matches met 21 de leiding heeft, stond op 115 voor twee by het trekken van de stumps Na de eerste innings hadden de Engelsen met 20 runs voorgestaan met een totaal van 191 tegen Zuid-Afrika 171. Een prachtige innings van 116 n.o. van Russel Endean opende voor de Spring- bokken de weg naar hun prachtig totaal van 500. Hij weerstond de Engelse aan val gedurende 4 uur en sloeg 16 vieren Endean was de tweede man die in deze inning een century haalde: Zaterdag had Jackie McGlew 133 gescoord. De start aan bat van Engeland was minder gelukkig. De ploeg verloor Low- son nadat hy slechts 3 runs had ge scoord, terwijl Graveny met 59 verdween. Maar Peter May met 47 n.o. en Doug Insole met 30 n.o. gaven het Engelse team althans weer enige hoop voor de volgende dag. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" Wedvlucht van af Orleans <508 km.) Gelost om 5.45 urn- met NW-wind. In concours 62 duiven. De eerste duif bereikte zyn hok om 15.43.12 uur, de laatste of 16e pryswin- naar om 16.56.48 uur. De uitslag luidt: 1-3 A. Singeling. 2 Gebr. Kok, 4 D. v. d. Nieuwendük, 5-9 J. en H, v. Leeuwen, 6 J. v. Alphen. 7. A. v. d. Hulst, 8 H. de Haas. 10 P. Mooten. Kampioen Vitesse: 1. D. v. Mosseveld. 2. A. Singeling. 3. J. v. Alphen. Kampioen Midfond: 1. Gebr. Kok, 2. J. en H v. Leeuwen, 3. A. Singeling. Kampioen Fond: 1. J. Planje. 2. D. v. d. Nleuwendijk, 3. A. Siera. Kampioen oude duiven van Duffel tot en met Bordeaux: 1 D. v. d. Nleuwen dijk. 2. J. v. Alphen, 3. Gebr. Kok. WIELRENNEN Swift-Combinatic De tweede rit van de zomercompetitie gaf als uitslag: C-klasse 50 km.. 1 P. Tuuk tyd 1.31.55 2. C. Vertegaal. 3. A. Hlllebrand. 4. G. Reychard. D-klasse 35 km.: 1. B. Slin gerland tyd 1.09.15. 2 A. v. ZUp, 3. P. Sloos, 4. J. v. Amsterdam. Donderdagavond (7 uur) 50 km avond competitie. Zondag as. wordt de 3e rit voor de zomercompetitie gereden: A en B-klasse 75 km., C-klasse 50 km en D- klasse 35 km. Start 10 uur. Project van 30 a 40 millioen Het bestuur van het Departement 's-Gravenhage van de Maatschappy voor Nyverheid en Handel heeft een plan op gesteld om verscheidene opleidingsinsti tuten, die in Nederland niet maar ln de Angelsaksische landen wel tot het uni versitaire onderwys worden gerekend, byeen te brengen in een Haagse Federa tieve Scholengemeenschap en deze te vestigen in één soholen-complex. Men heeft reeds medewerking verkregen van oun. de Rooms-Katholieke school voor maatschappelijk werk. de school voor taal en letterkunde en de opleidings school voor leraressen huishoudschool. Pastoor werd Schutterskoning De door schuttery St. Jan te Grubbenvorst gehouden schletwed- stryden om de koningstitel der ver eniging hebben een onverwacht re sultaat opgeleverd. Koning wordt de schutter die de laatste restanten van (hou len. Dat was ditmaal pastoor Thysen van Grubbenvorst, die een kykje was komen nemen. Het wachten op de nieuwe koning viel hem te lang en by wyze van afscheid wilde hy ook nog een schot lossen. Hy mikte niet op de reeds deerlijk gehaven de vogel, doch op een vlaggetje, dat terzyde daarvan op de paal prijkte. H(j schoot zover mis, dat de vogel de volle laag kreeg en omlaag tul- melde. Daarmee had de pastoor een prestatie geleverd, die een gewoon sohutter tot koning maakt. Wegens practische bezwaren (de plichten van een schutterskoning zijn soms moeilyk met het herdersambt te rymen> zal de pastoor een sohutter aanwyzen, die zich ln zyn plaats van de koninkiyke plichten kwyt. Indien het gemeentebestuur zich bereid verklaart aan een dergeiyke scholenge meenschap steun te verlenen, zal het bestuur van het Departement 's-Gra venhage van de Maatschappy voor Ny verheid en Handel het project verder uitwerken. Men acht onder meer onder ling contact tussen de verscheidene on- derwysinstelllngen van groot belang, zo wel voor de docenten als voor de leer lingen. Voorts denkt men o.m. aan een uitgebreide gemeensohappeiyke biblio theek. Het complex zou 15 hectare ter rein omvatten en 30 k 40 millioen kosten. WANDELSPORT Vierdaagse Gisteravond vond in het Goffert- stadion te Nymcgen in tegenwoordig heid van 30 tot 40 duizend toeschou wers de traditionele vlaggenparade plaats. Twee muziekkorpsen, een Ma rinekorps en de Kapel van de Konink iyke Luchtmacht luisterden de plech tigheid op. De vlaggen der deelnemen de naties werden achtereenvolgens, terwyi de tonen van dc nationale hym nen door het stadion klonken, In de mast gehesen: Engeland, Frankryk, Luxemburg. Zwitserland, Amerika. Canada, België, Noorwegen. Israël, Ier land. Italië en Nederland en tenslotte de NBVLO-vlag. Dat de belangstelling van de Nymege- naren zeer groot is, vooral voor de laat ste dag, wanneer de St. Annastraat over een lengte van 5 km met twee. drie ryen stoelen en banken bezet is. blijkt wel uit het feit. dat dit Jaar nu reeds deze ban ken geplaatst worden, terwyi over twee keukenstoelen reeds een doek gespannen is met de woorden „bezet voor de Vier daagse" Gistermiddag werden in de Ooy 36 Belgische parachutisten gedropt. WATERPOLO GolfbrekersKVS De Golfbrekers verschenen met enige Invallers, terwyi KVS met 6 man te water ging. Het werd een geiyk opgaande stryd. Met rust was de stand 1—1 en de eindstand werd 2—2. SwiftWatervrienden Ook de Wa tervrienden ondervonden de terugslag van de vacanties. met 4 Invallers kregen zy ln Den Haag klop van Swift met 4-1. nadat de rust was Ingegaan met 2—1 voor de Hagenaars. J. A. E. Verkade overleden BEKEND INDUSTRIEEL EN MAATSCHAPPELIJK FIGUUR. Op 80-jarige leeftyd is gistermiddag ln zyn woonplaat Santpoort overleden de heer J. A. E. Verkade, lid van de directie der Koninklijke Verkade's fa brieken NV te Zaandam. De heer Verkade was bekend als industrieel en als bestuurslid op maat- schappeiyke gebied. Hy was vele Jaren voorzitter van de Vereniging van Kamers van Koophan del in Nederland. Als bestuurslid en voorzitter van de Vereniging van Nederlandse werkgevers, (het tegenwoordige Vertxmd van Neder landse Werkgevers) was de heer Ver- kade meermalen afgevaardigde naar In ternationale arbeidsconferentles. Ook was hy enige Jaren lid van de Hoge Raad van Arbeid. 25 Jaar geleden bracht hy de Rotary- gedachte uit Amerika over naar Neder land en gaf mede de stoot tot de op richting van de Nederlandse Rotary Clubs. De heer Verkade was Ridder ln de Orde van de Nederlandse Leeuw. DOOR TRAM AANGEREDEN EN OVERLEDEN De 62-jarige mevrouw B. Brouwer Moes van het woonschip „Ons Thuis", in Noorderkanaal te Rotterdam. Is Za terdagmiddag door een tram aangereden op het kruispunt Schleweg—Abraham Cuyperlaan te Rotterdam. Zy werd naar het ziekenhuis Coolslngel vervoerd, waar by aankomst bleek, dat zy was overleden. RADARSYSTEEM VOOR WESTER-SCHELDE. Naast het monument op de geallieer de landingsplaats te Westkapelle wordt een proef genomen met een provisorisch station, teneinde zo mogelijk te komen tot een havenradarsysteem voor de scheepvaart langs de boorden en de monding van de Wester-Schelde. Over de resultaten en de plaatsen, waar de vaste stations zullen komen. Is nog niets bekend. Soortgeiyke proeven worden ook elders ondernomen door het Nederlands radar-proefstation te Noordwyk aan Zee. WAARIN EEN GROOT VOLK KLEIN KAN ZIJN! De voorzitter van de Amerikaan se vereniging van poppenfabrikan- ten, Rosenstein, heeft president Eisenhower een telegram gezonden, waarin er tegen wordt geprotes teerd. dat de president tydens zyn verbiyf te Genève een paar Zwit serse poppen heeft gekocht voor zyn kleinkinderen. De Amerikaanse speelgoedlndus- trle ls „geschokt" door het feit, dat de president de aandacht heeft gevestigd op poppen van buiten landse makeiy, aldus het telegram Rosenstein zond de president als geschenk en herinnering een aan tal Amerikaanse poppen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5