LEIDSCH DAGBLAD Enorme bos- en heidebrand verwoestte 300 ha van de Noordwest Veluwe Regeringsleiders rapporteerden over Genève Duizenden streden verbeten tegen rook en vuur WEERBERICHT Nieuwe onlusten in Marokko 20 doden en 75 gewonden 94ste Jaargang DINSDAG 26 JULI 195S No. 28584 Directeur: J- W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand: f.0.50 per week Wittt^SirigekO^Lelden Giro No. S70SS TelefoonHDfredtta«n*Admlnlstratle: 2504 IJ Redactie: 21501 In slechts vier en een half uur De gevaarlijke Alpen Uitbreken op drie plaatsen doet opzet vermoeden wen met elkaar waren vertonden, zijn Maandag bij een beklimming van de noordelijke helling van Morgenhorn-top, in het 5bt>4 meter nogeBluemlisaip-mas- slef. van een hoogte van 800 meter neergestort. Alle drie klimmers kwamen om het leven. Zij maakten oorspronke lijk deel uit van een groep van zes Al pinisten; de drie slachtoffers vielen, nadat zij wegens moeheid hadden beslo ten terug te keren. Een Belgisch echtpaar met zeven kin deren is Zaterdag op de pas van de Grossglockner op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt. De auto. waarin het gezin een vacantietocht maakte, suisde met een vaart van zeker 100 ki lometer per uur langs de bergweg naar beneden toen de remmen weigerden. Aan het einde van de helling gaapte een diepe afgrond. De bestuurder liet het overvolle au tootje in wanhoop tegen de rotswand botsen. Het sloeg over de kop en gleed omgekeerd over de weg naar de afgrond. Op de rand bleef de vermelde auto lig gen. Het Belgische echtpaar en hun zeven kinderen kropen er. danig geschrokken, maar ongedeerd uit. twee van de kinde ren hadden een paar schrammen. (UP.) Versteende rat zat een eeuw in schoorsteen Een wonderlijke vondst deden werklieden tijdens het verbouwen van een winkelpand in Driebergen. Tydens het weghakken van een oude schoorsteen, die naar schat ting al bijna een eeuw niet meer gebruikt was. rolde er uit het open- gehakte rookkanaal iets. dat men eerst voor een stuk steen aanzag. Toen de werklieden er wat beter naar keken, zagen ze tot hun ver bazing, dat dit stuk steen volkomen de vorm van een rat had. Het bleek inderdaad zo"n knaagdier te zijn. dat destijds waarschijnlijk door de rook was verrast De rat had nog precies dezelfde houding van toen. in elkaar gedoken en de voorpoten afwerend uitgestrekt. Alle delen, tot de kleinste pezen en de tanden toe waren nog volkomen gaaf. Ministers van Buitenlandse Zaken op 14 October bijeen? President Eisenhower heeft gisteravond in een radio- en een televisie-uitzen ding gezegd, dat men niet de illusie moet hebben, dat een week van vriend schappelijke onderhandelingen en besprekingen de vraagstukken die voort vloeien uit de diepe en brede kloof tussen Oost en West, geheel tot oplossing heeft kunnen brengen. De president herinnerde er aan. dat tty vóór zyn vertrek naar Genève had gezegd zich te realiseren, dat in de eer der gehouden internationale conferen ties de geest van verzoening en begrip en de wens om het standpunt van de ander te begrijpen, ontbraken. Er is enige vordering gemaakt in de richting van die geestesgesteldheid, al dus Eisenhower. Een beeld van de strijd, die brand weer. militairen, vacantiegangers en bewoners hebben gevoerd tegen het vuur tijdens de ergste heidebrand sedert de oorlog. (Speciale berichtgeving) Het heeft tot reven uur in de avond geduurd voordat gisteren een enorme bos- en heidebrand bedwongen was, die onder Epe, gemeente Ernst, op de Noordwest Veluwe gewoed heeft. Circa 300 hectare natuurschoon zijn hierbij »erloren gegaan, voor een derde deel bos. Het getroffen gebied wordt begrensd door de vierhoek VaassenElspeetNunspeet en Epe. Het grootste gedeelte van het verloren heidegebied is Kroondomein en bezit van Prinses Wilhelmina. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Enkele bungalows tanden op het nippertje gered worden. Een juiste schatting van het verwoeste oppervlak is nog moeilijk te maken. In de loop van deze dag, wanneer de rook geheel is opgetrokken, kan men met het meten beginnen. Merkwaardig is, dat de brand van drie punten uit begon te woeden, waarbij de brandhaarden vrij ver uiteen lagen, n.l. ongeveer een kilometer. Kwaadwilligheid wordt dan ook niet uitgesloten geacht als oorzaak. deze situatie betekende de vliegtuig verkenning, in combinatie met de radiowagen van de bosbrandwecr. een ware uitkomst. Bij de brand onder Hoenderlo. die vorige zomer 150 ha bos in de as legde, had men reeds baat gevonden bij de vlieg tuighulp uit Deelen, waar zoals men weet een basis van de luchtstrijdkrachten is. Op grond van de ervaringen, toen op gedaan, heeft men de samenwerking op dit gebied nog verstevigd en tal van af spraken gemaakt, die thans hun nut vol komen bewezen hebben. Ook het gebruik van tankwagens met nevelspuiten bleek langs de randen van bedreigde wegen en in de onmiddellijke omgeving van bun galows zeer nuttig. Zo heeft men op de meest kritieke punten het vuur telkens weten te keren, totdat het was uitge woed. De toetasteen van de pogingen de Grote Vier tot beëindiging van koude oorlog zal de conferentie ministers van buitenlandse zaken zijn, die in October te Genève zal worden gehouden. De belangrijkste taak van deze conferentie zal zijn het omzet ten van de algemene verklaringen van de regeringschefs te Genève in nauw keurig omschreven overeenkomsten. Over zijn voorstel tot uitwisseling van militaire gegevens en luchtverkenning tussen de Sovjet-Unie en de Ver. Staten, zeide Eisenhower, dat indien een derge lijke vorm van inspectie wordt toegepast, de basis is gelegd voor een doeltreffend ontwapeningsstelsel. De grootste mogelijkheid tot overeen stemming te Genève lag op het terrein Ook vacantiegangers hielpen De eerste brandmelding kwam om half arte binnen; toen was vuur ontdekt langs «n zandweg achter de oude weg naar Elsburg onder Epe. Aan het blussings- "Jrtt werd deelgenomen door ongeveer 1000 militairen en evenveel leden van de verschillende afdelingen van de bos- wandweer. Veel hulp werd ditmaal ook geboden door de vacantiegangers. Andere Jaren hadden de brandweermannen jteeds weinig hulp van deze belangstel lenden ondervonden, maar ditmaal was men vol lof over de stedelingen, die het ongewone werk en de rook niet schuw den. Vliegtuigen, radiowagen en bulldozers Uitstekend werk verrichtte een vijf tal bulldozers, die in snel tempo be staande wegen en brandgangen wisten te verbreden en zo een groot aandeel verwierven in het uiteindelijke succes, «e vreemde structuur van de brand en de srjj krachtige Noord Oosten wind "raakten met de sterke rookontwikke- b"g bet blussen bijzonder moeilijk. In Ongeveer dezelfde temperatuur De Bilt verwacht van hedenavond tot ®or?enavond: Aanvankelijk weinig, la ter meer bewolking en hier en daar een "ter- of onweersbui. Matige tot vrij «tachtlge Noord-Oostelijke wind. Wel- verandering ln temperatuur. 27 JULI Zon op; 4 54 uur; onder; 20.42 uur. Maan op: 14 54 uur; onder; 23 28 uur. Hoogwater te Katwijk te 8 39 uur en *108 uur. Dit nummer bestaat alt acht pagina's Troosteloos landschap Toen gisteravond het laatste rood van de ondergaande zon de lucht kleurde, hingen r.og dikke slierten rook boven het troosteloze landschap dat de brand had achtergelaten. Verlaten was het terrein allerminst. Ontelbare automobilisten doorploegden met hun wagens het mulle zand van de landwegen en deden hun lichten dwalen over de heide, waar ook veel wielrijders hun ledematen waagden met een rit door het zware terrein om de verwoestingen in ogenschouw te nemen. Overal kwam men in het schemerdonker tussen de rookslierten de brandwachten tegen, die men had achtergelaten. Tot 's nachts twaalf uur toe bleef de uiterste waak zaamheid geboden. Voor de vele Jeug dige toeristen, die deze omgeving thans bevolken betekende een en ander een bijzondere sensatie. Voor de bewoners van het grote aantal bungalows, die meer naar de kant van Epe liggen, zijn het bange uren geweest. Grootste sinds de oorlog Men mag thans wel aannemen, dat dit de grootste bos- en heidebrand ls geweest sinds de oorlog, waarbij het vuur soms meer dan 10 meter hoog oplaaide en zich soms zo snel verplaatste, dat de blussers ln allerijl een goed heenkomen moesten zoeken. Hierin deed de brand sterk den ken aan Hoenderloo indertyd, maar het oppervlak is groter. (Van onze PariJse correspondent) 20 doden en 75 gewonden zyn er gisteren in Meknes gevallen toen de resi dent-generaal Grandval er zyn intorht heeft gehouden. Ook in deze Marokkaan se stad. die ongeveer 50.000 inwoners telt. en die als centrum van het kunstam bacht en van het toeristenverkeer bekend staat, zyn winkels van Joodse Marok kanen in brand gestoken, is een Franse kliniek geplunderd en zijn auto's bescha digd. Ditmaal heeft ook een aantal Franse journalisten, dat naar de stad was gekomen om de intocht bij te wonen, het moeten ontgelden. Het zyn ook nu weer kleine groepen van jeugdige fanatleken geweest, jongemannen en jonge- die de gelegenheid hebben aangegrepen om te demonstreren. Ten paleize Soestdijk heeft H.M. de Koningin gistermorgen de leden van de Soroptimisten in audiëntie ontvangen. De foto toont de landsvrouwe te midden van de Soroptimisten in de tuin van het paleis. De besprekingen tussen de leidende figuien van het Marokkaanse politieke leven, de huidige sultan ben Arafa. E; Glaoui, de pasja van Marrake6j en grijze eminentie van het land, en Si Bekkai. zijn intussen ook gisteren voortgezet. Naar het heet ls thans ook El Glaoui tot de overtuiging gekomen dat er een Zy droegen Marokkaanse vlaggen metontzetten door met grote snelheid door oplossing van de dynastieke kwestie zich mee en portretten van de afgezet-te rijden, anderen moesten door de po- dient te worden gevonden Gezien de te sultan. Zy hebben niet tegen Grand- litietroepen worden bevrijd. Vrijwel te- I besprekingen, welke SI Bekkal de laatste val betoogd, doch zy waren onrustig en zelfdertyd werden Joodse winkels ge- dagen voert, kan men daaruit afleiden riepen ..Leve Sultan Ben Youssef" Op plundert en stak men auto's van Euro- dat hy binnen korte tyd het hoofd van een gegeven ogenblik schynt de betrek- peanen in brand I de Marokkaanse regering zal worden, kelyk geringe politiemacht nogal nerveusHoewel Grandval ln zyn toespraak tot Men neemt aan dat bovendien naast de te zijn geworden, en toen er door demon- de pasja va nde stad met nadruk heeft huidige sultan een regentschapsraad zal stranten met stenen werd geworpen, verklaard, dat hy zich door dergeiyke worden ingesteld Morgen zal de mlnls- neeft zy enige salvos gelost, met het wei-georganiseerde ongeregeldheden niet ter-president Edgar Faure voor de com van vermeerdering van de contacten tussen Oost en West, aldus de Ameri kaanse president. Verder zeide de president, dat de Amerikanen voor een moeiiyke taak staan, nameiyk de vonk brandende te houden, die te Genève is ontstaan. Ei senhower legde er de nadruk op. dat hy geen geheime overeenkomsten te Genè- heeft aangegaan. Eisenhower zeide. dat er nu meer be grip tussen en eenheid onder de landen van de Navo is. Allen schijnen zich in toenemende mate er van bewust te worden, dat atoomoorlog feitelijk het einde van de mensheid kan betekenen. Men is er zich van bewust, dat onder handeld kan worden zonder propa ganda, bedreigingen en scheldwoorden. De wereld is zich, aldus de president, er beter van bewust, dat de Ver. Sta ten zover zullen gaan ter verkrijging van vrede als ln overeenstemming ls met hun begrip van fatsoen, recht vaardigheid en recht,. De partyen hebben elkander, aldus de president, te Genève verzekerd in het onderling contact een nieuwe geest van verzoening en samenwerking na te stre ven. Tegenover 25 leiders van de democra tische en de republikeinse party in het Congres gaf de president als zyn me ning te kennen dat „het in het oog val lende punt van de by eenkomst de klaar blijkeiyk oprechte wens van de Sovjet- delegatie was om in de toekomst de we reldproblemen in een atmosfeer van vriendeiykheid en bereidwilligheid t« be spreken". Eisenhower noemde deze gang van zaken een „hoopvolle ontwikkeling", doch ..dit rechtvaardigde op zichzelf na tuurlijk nog niet een verzwakking van de maatregelen voor de wederzydse be veiliging van ,4e vrije wereld". OOK EDEN EN FAURE BRACHTEN VERSLAG UIT Premier Eden heeft Koningin Eliza beth Maandag verslag uitgebracht over de conferentie van Genève. Het onderhoud vond plaats ln een ka mer van de uit de dertiende eeuw stam mende woning van de deken van Win chester. De Koningin en de premier had den tevoren plechtigheden ter gelegen heid van het 800-jarig bestaan van deze stad bygewoond. Ook het Franse staatshoofd, president Coty. ontving zyn premier, Edgar Faure, om ingelicht te worden over de byeen- komst der vier regeringsleiders. De permanente raad van de Noord- Atlantische verdragsorganisatie ls gis teren in speciale zitting byeengekomen om een rapport aan te horen van Brit se, Franse en Amerikaanse vertegen woordigers over de topconferentie te Genève. MINISTERSCONFERENTIE VASTGESTELD? Volgens het ln Genève verschijnende blad „Tribune de Genève" zullen de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier op 14 October opnieuw te Genève bijeenkomen. Bejaard Amsterdams echtpaar verongelukt Abraham Wynberg, een 62-jarlge Am sterdammer. ls met levensgevaarlijke verwondingen opgenomen ln een zieken huis na een verkeersongeval in West- Dultsland dat zyn 61-Jarlge echtgenote, mevr. Hendrika wynberg-Nlevaard, het leven kostte. Wynberg reed met zyn vrouw op een scooter By de splitsing op de Auto bahn by Oplanden werd de scooter ge grepen door een vrachtauto en ongeveer veertig meter meegesleurd. Mevr. Wyn berg was op slag dood. Het echtpaar was op weg naar Ocs- tenryk om daar een vacantia door te brengen. India heeft geëist, dat het Portugese gezantschap in Nieuw Delhi wordt ge sloten. zo is vandaag in het Indische parlement bekend gemaakt. Premier Nehroe heeft het parlement medegedeeld, dat de legatie op 8 Augus tus gesloten zal worden. Inmiddels heeft de campagne voor aansluiting by India var. het Portugese gebied Goa, aan de Westkust van India, nieuw hoogtepunt bereikt. Leiders ongelukkige gevolg dat er doden zyn zal laten weerhouden by het voortzetten missie van buitenlandse zaken van de van alle Indlsohe politieke partyen ver- gevallen. Toen daarna de woedend ge- van zyn bezoek aan andere steden, en Assemblée nationale versohynen om klaarden gisteren op een massabyeen- worden bevolking ging opdringen, werd aan het volbrengen van zyn missie, heeft i haar ln te lichten over de besprekingen komst, dat de enclave „van het Portu- de auto van Grandval van de wagens, hy, zoals uit het communiqué uit Rabat te Genève en over de toestand in Noord gese imperialisme moet worden bevryd" waarin zyn gevolg had plaats genomen, vanochtend biykt. toch op advies van Afrika. Vrydag zal hy ln de Assemblée In het 3 600 vlerkante km grote ge- gescheiden. Van deze laatste werden de Parijs van zyn intocht in Fez moeten een verklaring afleggen over de Franse bied van Goa wonen 600 000 mensen, ruiten ingeslagen, de lampen en andere afzien Men wil zeer terecht tot elke prys politiek ln Noord-Afrika ln het alge- Portugal heeft nog twee kleine enclaves accessoires afgerukt, terwyl de inzitten- het telkens weer oplaaien van de hart- meen en men neemt aan dat hy by die ln India. Damao en Dtoe den gestompt, geslagen en verwond wer- I stochten van de Marokkaanse bevolking gelegenheid uitvoerig zal spreken over Deze drie gebieden zyn Portugees ge- den. Sommigen slaagden er ln zichzelf te I vermyden. I Marokko. I weeot sinds hun stichting ln 1510.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1