Over Roodstaarten ONS MENU malle gevallen VOOR DE JEUGD Ons KNUTSELHOEKJE -< JfEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 23 JULI - PAGINA 3 herkennen. Het mannetje dan! Het vrouwtje la wel heel mooi, maar zoals dat by de zangvogels het geval is. alle tinten zijn zachter, gedekter en het felle zwart en wit ontbreekt. Ziezo, dat is dan het signalement. Ik zou ieder, die een tuin of een tuintje bezit, willen toewensen, dat hy deze buitengewoon fraaie en sierlijke vogels die een vreugde zijn voor elke vogel vriend. in zijn nabijheid kon hebben Eén heel duidelijk kenmerk mag ik met vergeten, want dat is nu Juist een her kenningsmiddel bij uitnemendheid. Alle roodstaarten hebben de gewoonte met hun staart te trillen. Niet. zoals een kwikstaart doet, want die wipt heel sterk met dat lichaamsdeel, naar beneden en naar boven. Neen. de staartbeweglng bU de roodstaart is een heel lichte en snelle trilling, die volgt op iedere beweging van het dier. Ik heb gelezen, dat zelfs de nestjon gen aan dat staarttrillen meedoen. Als ze tenminste een staart hebben. Mis schien trillen ze al in het el! DAT staartgedoe van nestjongen heb ik nooit gezien, om de een voudige reden dat ik helemaal geen behoefte heb. in een roodstaar tennest te kijken, want het is veel be ter zo'n vogelhuishouden met rust te laten. Er is maar weinig nodig, om vier benige rovers (katten) of tweebe nige dito's (kraaien, eksters en mens jes) de weg te wijzen. Hoe vaak komen kinderen me niet vertellen, dat ze hier of daar een nestje hebben gevonden. Zo'n mededeling vertaal ik altijd met: „afschrijven". Bij navraag blijkt ln 9 van de 10 gevallen, dat ik gelijk had. Want altijd is het tweede bericht: „nest verstoord of nest leeg". Nee hoor! Je nieuwsgierigheid be dwingen en alleen maar genieten van de vlugge, elegante en kleurige figuur tjes, zoals ze door de struiken glippen, spelend achter elkaar aan of zoekend naar voedsel, dat in hoofdzaak bestaat uit insecten: rupsjes en luizen, wegge pikt van de bladeren onzer vruohtbo- men of van vliegen en muggen, die met fabelachtige snelheid uit de lucht worden gesnapt. Nog een paar dagen en dan kunnen we de hele familie verwachten: vader, moeder en de Jongen, die dan alle reeds het rossige bruin in hun staartje dra gen. De hele familie natuurlijk een drachtig trillend met de beweeglijke staarten. De gekraagde roodstaart heb ik op vele plaatsen in ons land gezien. We mogen hem een eoht Nederlandse vogel noemen, die vooral in parken en tui nen, dus daar waar gemengd hout is te vinden, zich thuis voelt. Toch schreef me een lezeres uit Brabant, ik meen uit Breda, dat zij dit vogeltje nooit of toch zeer zelden in die provincie zag. Ik kan dat, van mijn woonplaats uit, niet beoordelen. Zijn er misschien lezers of lezeressen uit het Zuiden, die my hierover kun nen inlichten? Heel graag! DE zang van de gekraagde rood staart heeft niet zo heel erg veel om het lijf, al is het meer dan wat de zwarte ervan maakt. De zwarte roodstaart, die men het meest kan VAN DE WEEK Kijkjes in de Natuur inds enige weken huist er een aardige vogel in onze tuin en in die van de buren. Of beter gezegd, er huizen er twee, een man en een vrouw en die verlevendigen onze omgeving met hun kleurige aanwezigheid. Want deze beide roodstaarten zijn bijzonder fraaie verschijningen, waarmee we dan ook zeer zijn ingenomen. In ons land kennen we van de rood staart-familie een tweetal soorten, namelijk de zwarte en de gekraagde roodstaart. Wat die eerste naam be treft, dat gaat nog, want inderdaad is de zwarte roodstaart in hoofdzaak zwart, althans zeer donker gekleurd, terwijl de vleugels een witte vlek ver tonen. Had hij niet een duidelijk rood bruine staart, dan zou hij werkelijk zijn naam moeten veranderen. De naam gekraagde roodstaart is me ech ter wat duister, want van een kraag is bij dit vogeltje niets te bespeuren. Wel heeft hi) een grote gitzwarte keel- vlek en een witte voorhoofdvlek en idem oogstreep. Eigenlijk zouden we hem dus zwartbaard moeten noe men, maar aangezien de hoofdkleur van rug en kop grijsachtig, zelfs iets blauwachtig is, wordt het misschien, wel blauwbaard, dus dan nog maar liever gekraagde roodstaart. Bn nu nog dat rood! Ook deze tuin- bewoner heeft een rood-bruine staart, maar bovendien een oranjerode borst en- rug en deze kleur is het. waaraan iedereen het diertje onmiddellijk kan Zondag: Gevulde paprika met gehakt: kalfs- of rundvlees, worteltjes, aard appelen; sneeuwpudding met ge stoofde kersen. Maandag: Rest vlees, andijvie, aardappelen; yoghurt met gemengde vruch ten. Dinsdag: Gebakken kaasplak, bloemkool, aardappelpuree; fruit. Woensdag: Garnalenkoekjes, komkommer'tomatensla, aardappelen, boter saus; karnemelk met grutjes (boter en stroop). Donderdag: NlerragoQt, postelein, aardappelen; chocolade-vla met schuimp jes. Vrijdag: Tomatensoep met kaas; hardgekookt el, gemengde sla, gebakken aardappelen; fruit. Zaterdag: Macaroni met ham en kaas, gesmoorde tomaten; vanllle-vla met bitterkoekjes. Recept: Sneeuwpudding. waarnemen, als hij op de nok van een huls of van een fabriek zit, laat maar een beetje hees gekras horen, maar de gekraagde heeft iets meer noten op z'n zang. Korte nootjes die snel wor den voorgedragen, soms ook een beet je krasserlg. Schrikt de vogel, dan laat hij een kort en droog „tik tik" horen, 'wat trouwens vele zangertjes doen. Ook een zeer melodieus en vloei end „oeietl" Dat konden we onlangs plotseling heel goed horen, toen de roodstaartman, bi) vergissing misschien in het geziohtsveid kwam van onze tamme ekster O! wat ging het bonte diertje te keer met zijn dringend alarm van oeiet oelet! eindeloos her haald. totdat hij toevallig wat verder afdwaalde en zonder moeite overging op het Jagen aohter zijn begeerde bult. NU ik het toch over mijn ekster heb, die ons ruim 2 jaren gezel schap heeft gehoudenlaat hij op een zekere dag toch er vandoor zijn gegaan! Zeer tot onze spijt, want een opgewekter huisgenoot, al kwam hij met in huis, kan men zioh moeilijk voorstellen. Nu zwerft hij al dagen rond in de buurt, soharrelt overal zijn kostje op. maakt overal nieuwe vrien den, maar laat zich niet verschalken, ongelooflijk gewiekst en uitgeslapen als zo'n zwartwitte knaap is. Toch heb ik een zwaar hoofd in zijn geslaagde ontsnapping. Want buiten de buurtbe woners. die veel plezier hebben in de markante en gezellige vogel, heeft hij niet veel vrienden. En daar is wel re den voor. Toch hoop ik dat het toeval mij m"n vogel weer in handen zal spelen. An ders geef ik geen cent voor zijn hachje. Tot zolang zullen we het echter moe ten stellen met onze roodstaarten. Moeten? Wel neen we zijn op onze zomergasten zeer gesteld. SJOUKE VAN DER ZEE. Van melk. griesmeel, zout. citroen schil een dikke pap koken. Het eiwit stijf kloppen en voorzichtig door de dikke massa mengen. De pudding nog even warmen om het eiwit gaar te la ten worden, daarna de massa over doen ln een met koud water omge spoelde puddingvorm en stijf laten worden De pudding keren op een schotel, erbij kan een vruchtencom- pöte of vruchtensaus gegeven worden. Reoept: Tomatensoep met kaas. 1 kg soeptomaten, V4 1. water, V« 1. melk, 20 gr. boter, 40 gr. bloem, 75 k 100 gr. geraspte kaas, zouit, aroma, 1 ui, gesneden peterslie. Tomaten wassen, snijden, het uitje snipperen en in wat water smoren, samen met de gesneden tomaten Het vocht toevoegen, 15 min. laten koken en zeven. De soep weer aan de kook brengen en binden met de aange mengde bloem. Vlak voor het opdie nen van het vuur af de geraspte kaas en peterselie door de soep roeren. In Spanje hebben ze wat moois be leefd. In Alicante was juist een drie dimensionale film aan het draaien. De mensen hadden echt de indruk, dat ze er midden in zaten. Maar er was één ding. dat ze niet goed be grepen. Al tien minuten lang deed er een koe mee ln de film en dat paste helemaal niet bij het verhaal, dat zich aan de Noordpool afspeelde. Na een hele poos pas ontdekte iemand, dat het een echte koe was. Het beest was losgebroken uit de wei en de bioscoop ingekulerd, waar het voor het doek heen en weer liep. Iemand in Chicago zag. terwijl hij in ztfn auto reed. ln zijn achteruit-ktfk- spiegeltje, dat er ergens brand was. hij zag tenminste rook. Na een minuut of vijf keek hij weer eens en Tube voor twee wassingen f195 hij zag nog steeds rook. „Toch eens kijken wat er aan de hand is", mom pelde hij. Toen ontdekte hij dat de brand in zijn eigen auto was Tovenarij? Neen.... TINTGEVENDE HAARWASSING Als U er aantrekkelijker, jeugdiger en frisser uit wilt zien, gebruik dan de tintgevendePOLYCOLOR Creme - Shampoo - Pastell. Door eenvoudig Uw haar te wassen wordt het grondig gereinigd, gaat prachtig glanzen door de haar- voedende bestanddelen, en krijgt de natuurlijke of door U gewenste mode tint (zonder vervenEventueel grijzende haren worden onzichtbaar I Ook Uw eerstvolgende haar- wassing een schoonheidsbe handeling met POLYCOlOR Creme-Shampoo-Pastell ^7^ txvi fttv-Aaal! RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de groteren (11—16 jaar) vijf, de oplossingen. Naam, leef tijd en adres op de goede kleineren (7—11 jaar) drie goede oplossingen. Op de enveloppe de aanduiding: „RAADSELS". Inzen den naar BUREAU LEIDSCH DAGBLAD, of naar WASSTRAAT 5, tot uiterlijk DINSDAGMOR GEN 9 uur. I. (Ingez. door Marjon van Randwijk) Op de kruisjes komt van boven naar beneden een land te staan. 1. x 1. lekkernij. 2. x 2. vroeger eiland in Neder land, medeklinker. 3. x 3. bloem. 4. x 4. gedaöhte. 5. x 5. namiddag. 6. x 6. meisjesnaam. 7. x 7. deel van het schip. 8. x 8. rivier. n. (Ingez. door Piet Spierenburg) Mijn eerste is een familielid, mijn tweede een worm, mijn geheel is schrijfgereedschap. III. (Ingez. door Jozet Hoedemakers) Ik ben een spreekwoord van 51 let ters. 2, 7, 9, 14 doet men dagelijks; 1, 11, 13 maat. inhoud; 8. 5. 20 ver droogd; 18, 6. 51 niet mager; 4, 22, 19 familielid; 3, 15, 24, 17 ontkenning; 10, 16, 30, 33 kledingstuk; 21, 42. 32 keukengereedschap; 23, 31. 25 schrijf gerei- 41, 27, 28. 38, 46 vis: 29. 36. 40, hert; 49, 35 getij; 45. 26, 37, 43 ogen blik; 50. 48, 34 sprookjesfiguur; 47, 44 gewicht: 39, 19 persoonlijk voornaam woord; 1, 12 muzieknoot. IV. (Ingez. d. Petra Verduyn Luniel) Wie heeft vele ogen. maar is toch blind? V. (Ingezonden door Arienne de Jong) Verborgen bloemen. 1. jivleoot; 2. olmnoerd; 3. cairns; 4. dvetaalnjeleenil. VI. (Ingezonden door Bram Marks) Ik ben een kleurschudt me door elkaar, en ik ben een dier. VII. (Ingez. door Hendrik Jan Alt) In de hokjes komt van boven naar beneden en van links naar rechts het zelfde te staan. 1. jongensnaam.; 2. gedachte; 3. op «en keer; 4. proef. s 3 VHI- Met een b ben ik streng, met een h een kleverige stof, met een 1 een Noorse Jongensnaam, met een w heb ik er genoeg van. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige num mer. 1. Horizontaal: 1. toast; 6. met; 8. Leo 10. Ata; 12. ar; 14. er; 15. pad; 17. imker: ni(in); 18 Lea; 19 la; 21. eg; 22. end; 24. die; 25. aar; 27.trein. Verticaal: 2. Omo; 3. a.e. (e:a.); 4. sta; 5. gladiolen; 7. Harlingen; 9. er- 11. te; 13. ra, een; 15. pk, 1; 16. dra; 20. An; 21. el; 23. dar; 24. drie(e); 26. a.e. 3. Grebbeberg; greb, bè, berg. 3. Alkmaar; 1. alt; 2. Lek; 3. kat; 4. mat; 5. are; 6. aas; 7. ros. 4. de letter b. 5. een stoel. 6. e, ee, een, veen, ven, en, n. 7. 1. Triangel; 2. Doedelzak; 3. fluit; 4. accordeon; 5. piano. GOEDE OPLOSSINGEN der raadsels ontvangen van de Groteren Ada van der Bent, Anneke Blöte, Ri- neke Blöte, Olga Derks, Gerard Frank huizen, Cor van der Graaf, Jan Gor dijn, Petra Herweyer, Nelly Heems kerk. Jack Hoedemakers, Jozet Hoede- makers, Bep de Jong, Bram de Jong, Janneke Kouwen, Bram Lagas, Mieke Maas, Jannie de Mey, Bram Marks, Joke Olivier, Henny van der Pluym, Ria Post, Marjon van Randwijk, Wil ly Rietkerken. Piet van Schalk. Dikkie Spierenburg, Dirk Slothouwer, Lenie Susan. Fred Straver, Bram Valk, Jan nie van Veen, Loes van Weesel. en van de Kleineren: Hendrik Jan Ait, Ferdinand Bouter, Annekari Gorter. Hanna Gorter. Nina Herweyer, Margreet de Jong. Arienne de Jong, Neli de Jong, Reimer de Jong, Gerard Janssen. Jaap Lagas, Janneke Lichte. Noortje Lambrecht- sen. Elsje Mattaar, Koos de Mey. Jeannetje Oosterhuis, Tini Olivier. Bennie Olivier. Riekje van der Pluym, Aagje Stavleu. Pieter Spierenburg, Antoon Slothouwer. Hans van Wei zei}. Robby van Weesel. Robby de Wit. Trudy de Wolf, Kees de Wolf. ONZE PRIJSRAADSELS De twee prijzen voor de Gro teren zijn na loting toegekend Dikkie Spierenburg 12 jaar Mieke Maas 11 jaar De twee prijzen voor de Kleine ren zijn na loting toegekend aan: Antoon Slothouwer 10 Jaar Jeannetje Oosterhuis 8 jaar De prijzen kunnen a.s. Woens dagmiddag van 3 tot 5 uur aan >ns Blad worden afgehaald. Beste raadselnichtjes cn -neefjes. Hier is dan de uitslag van de laat ste prijsraadsels vóór onze zomerva- cantle. Vier gelukkigen in ons fcest- hok. Gefeliciteerd jullie vieren. Je moet maar boffen, om nèt tegen de grote vacantie een nieuw boek te hebben om te lezen. De anderen vin den, zoals steeds hun naam ook weer in de krant. N11 is het voor jullie vacantie geworden. Heerlijke tijd, nietwaar?. Er komen nu nog één keer gewone raadsels in de krant, en antwoord op Jullie brief jes. Dan hebben Jullie nog deze keer gelegenheid, mfj jullie nieuws over rapporten, overgang en sohoolreizen te vertellen. Vergeet dus niet. n u alles aan mij te vertellen, want de volgende week kan het niet meer. Dan kun je nog wel oplossingen in zenden. maar komt er geen corres pondentie in de krant. Volgende keer, 30 Juli dus, vind Je nog ant woord op je briefjes. In Augustus ben ik 'm ook „gepiept", net alsjul- Jannie v. Veen Een heerlijk fris tochtje zeker, op de brommer! Kees de Wolf JU hebt dus ook al weer. op een andere manier dan Trudy, van het mooie weer genoten. Ja. de hele dag in het zand ravotten, daar word Je vuil van! Gerard Janssen Nu, je kunt nog één keer aan de raadsels meedoen, voordat hiervan de vacantie begint. Cor v. d. Qraaf Nu ik vind ook. dat Je een prachtig rapport- hebt! Vooral ln rekenen, enz. ben Je goed. Nu kan Je dus extra fijn van de va cantie genieten! Waar ga je kampe ren? Loes v. Weesel Gefeliciteerd met je overgang hoor! Nu je Engels dus maar een beetje bijhouden, en dan loopt dat ook wel weer! Piet van Schalk Dat was vast een leuke rit. en spannend, en jij hebt er ook nog iets mee gewonnen! Piet Spierenburg Tjonge, nu woon je dioht bij het strand! In le der geval zal je wel genoten hebben. Lenle Susan Het lelijke weer duurde gelukkig maar een paar dagen, nu is het weer heerlijk. Marjon v Randwijk Dus deze tijd ga Je zeker veel van het strand gemeten, vooral met dit heer lijke weer! Hartelijk dank voor Je raadsels. Nelly Heemskerk Wat een fijne dag hebben jullie gehad, en wer kelijk geweldig veel gezien! Ik heb Je kaart gekregen, hartelijk dank er voor! Zo wist ik dus al een beetje, waar Je ergens was. En jullie zyn ook met de maaltijd erg verwendDat leek mij inderdaad ook een prachtig ge zicht, de ondergaande zon, zoals Jul lie deze zagen. TrudydeWolf Nu. jullie trof fen het met het weer ook in Hilver- sur*. Ja, het is daar een prachtige om geving; ik kan me voorstellen, dat Je er zéér van genoot. Hans v. Weizen Ik had je naam inderdaad verkeerd gelezen in je brief, maar nu zal hi) er wel goed in staan! Hartelijk dank voor Je raad sels. Margreet en Arienne de Jong Dat was werkelijk een heerlijk dagje aan het strand. Nee. ik wil best gelo ven. dat het water niet erg koud was, met al die warmte van de laatste tij dl Hartelijk dank voor het raadsel. Ria Post Wat heerlijk, dat al les nu goed is met Je, en Je niet meer hoeft terug te komen! Nu, aan de steunzolen zal Je wel weer gauw ge wend zün. En nu van Je vacantie ge nieten! Ada van der Bent Wat een prachtig rapport heb Jij, daar mag je werkelijk wel een beetje trots op zijn! Je plantje doet het Jammer ge noeg nog niet zo erg goed. Ga Je lang naar Amersfoort?. Tlni Olivier Nu. ik kan me best voorstellen, dat jullie daar in de stilte erg genoten hebt. op een plaats waar niet iedereen komt! Het is daar inderdaad ook erg mooi. Dus al jullie fietsen waren flink beladen! Robby v. Weesel Een fyne middag was dat! Dikkie Spierenburg Ik merk wel, dat Je Je goed geamuseerd hebt. Het was ook verrukkelijk weer. Jaapje Lagas FUn, dat Je ook van zee genoten hebt. Het was er ver rukkelijk weer voor. Bram Lagas Ja, met het mooie weer trekt iedereen naar het strand I Wllly Rietkerken Het leek me ook een mooi rapport, dat Je hebt; van harte gefeliciteerd met de over gang! Je bent echt verwend, hoor. Noortje Lambrechtsen jy ook gefeliciteerd met Je overgang I Ja, dan behoor je dus na de vacantie by de groteren. Antoon Slothouwer Jy be gint dus al vroeg met de vacantie. MlekeMaas Dat wordt vast *n fyne vacantie voor jou, vooral de tyd op de Veluwe: daarop verheug Je Je zeker wel erg! Mooi weer toegewenst! Dirk Slothouwer Ik ben be nieuwd te horen, waarheen de ver rassing leidde. Olga Derks Fyn dat Je nu büna alles weer gewoon kunt doen: niet al te druk maken, en dan kun Je in de vacantie ook wel weer gewoon met alles meedoen! Dit is het einde. Deze keer dus nog aan my schryven en danvacantie, ook ln onze krantl Met regendagen ln de vacantie mag Je alvast nieuwe raadsels voor my maken: wintervoor raad! Tot volgende week. Allen harteiyk gegroet door Jullie Raadseltante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD door JORGEN CLEVIN Moeders lappendoos herbergt een schat van mogelijkheden Als je de kleuren voor de verschillende voorwerpen en dieren bij elkaar zoekt, moet )e wel bedenken dat het helemaal niets uitmaakt of je een haan bijvoorbeeld van roodwit-geruite stof maakt. Dat is zelfs veel aardiger dan wanneer je de „echte" kleuren bij elkaar zoekt. Hier zie je een aantal eenvoudige voorbeelden, die je zonder veel moeite kunt natekenen. De lapjes kun je óf met lijm vastplakken of met een enkel steekje vastnaaien. De lappen laten zich veel gemakkelijker knippen, wanneer je ze tussen twee vellen papier legt en het papier meeknipt. 12 3 4

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13