De Joego-Slaven munten uit door grote hulpvaardigheid Reis vol verrassingen: de Communisten zijn er menselijk Lezers schrijven DONDERDAG 21 JULI (Van c correspondent in Wenen) Ofschoon w(j nog maar even aan Joego-Slavië hebben geroken, kunnen wü ons voorstellen dat de bekende schrijver Den Doolaard niet uit dit land Is weg te slaan. Ook elders ontmoet men vriendelijke en voorkomende mensen, maar hier is de hulpvaardigheid overrompelend. Een voorbeeld: men kan zich indenken, dat Radio- Belgrado Juist in de dagen van het Sovjet-Russische bezoek druk bezet was, ten eerste door het eigen overvolle programma en verder door de aanwezigheid van een groot aantal radio-reporters uit het buitenland, die de hele dag op de studio's beslag legden. Toch is het hier mogelijk geweest om, alleen op grond van een telefonische introductie, binnen een half uur een studio ter beschikking te krijgen voor een korte radio-reportage. Zo iets zou in Wenen of in Innsbruck tot de onmogelijkheden behoren. In Belgrado echter speelt men zo'n arrangement klaar, omdat dit volk van nature behulpzaam is en omdat het de gave bezit van de Improvisatie. de toekomst over de nodige middelen zou beschikken om het werk te vol tooien. Op het ogenblik erkennen de Joego-Slaven zelf deze fouten. Vrij veel fabrieken en bedrijven leggen daarvan getuigenis af, omdat zij ofwel werden stilgelegd of niet werden afgebouwd. Hetzelfde gebrek aan organisatie en overleg treedt op in de levensmiddelen- verzorging. Daar de handelsbalans tot dusver passief is geweest en de regering niet over voldoende geldmiddelen be schikt, ontbreekt het nu eens aan boter, dan weer aan graan of andere landbouw producten, die men uit het buitenland moet betrekken. Bevolking in brede lagen blijmoedig en opgewekt Het klinkt misschien als een mis plaatst compliment, wanneer men zegt dat men van een Communistisch land niet zoveel vriendelijkheid had ver wacht tegenover buitenlanders, die ken nelijk geen aanhangers zijn van Lenins leer. Toch is het compliment eerlijk be doeld, want het betreft niet het Com munisme, maar de mensen van dit land op wier gezichten niet staat te lezen of ze lid van de partij zijn of niet. De kennismaking met Joego-Slavië was een gnote ontdekkingsreis vol verrassin gen, want telkens bleek het, dat de be woners geen machines zijn geworden, dooh eohte mensen zijn gebleven. Onze opvattingen over het Communisme be hoeven wij zeker niet te herzien, wel echter over het pnactische leven in een Communistisch geregeerd land, al moe ten wij er dadelijk aan toevoegen, dat de concrete vorm hier wel zeer gema tigd is. Ook zonder Communisme zou de bevolking er spaarzaam moeten le ven, omdat het land anm is. Maar on danks die armoede en het Communis tisch regiem schijnt de bevolking in brede lagen blijmoedig en opgewekt te zijn. Geen organisatietalent Wanneer men zich een billijk oordeel over Joego-Slavië en practisch over ieder land wil vormen, zou men de huidige boestand moeten vergelijken met die van vroeger. Wü zijn er van over tuigd, dat er onder de regering van Koning Alexander grote armoede in dat land heeft geheerst, dat het verschil tus sen arm en rijk toenmaals waarsdhü'n- lük opvallender was dan nu en dat de corruptie er welig kon tieren. Die wan toestanden werden vroeger op rekening geschreven van de Balkan, thans door de Communisten op die van het kapi talisme. Maar ook nu moet men met die factor „Balkan" rekening houden. Het Communisme veraaidert het kli maat en de bodem niet. Het heeft de corruptie op de Balkan niet kunnen uit roeien. En het kan ook het nationale karakter van het volk niet grondig wij zigen. Integendeel: het Communisme ■krijkt door het verschil in volksaard tel kens een ander stempel. Wie de Slaven meer van nabij leert kennen, bemerkt dat zij niet uitmunten door organisatietalent, doch dat zij meesters zijn in het improviseren. Zonder de Ideologische en industriële revolutie zou dit land op het ogenblik waarschijnlijk minder financiële zorgen hebben, maar tevens zouden er meer armen zijn dan nu. Met alle nodige serve en zo objectief mogelijk oordelend kan men immers wel zeggen, dat men in steden als Zagreb en Belgrado min der echt proletariaat aantreft dan vooi de oorlog, al blijft het natuurlijk de vraag of dit verschijnsel uitsluitend de vruoht is van het Communisme. Zeer zeker speelt de algemene ontwikkeling, die men eveneens in andere niet-Com- munistlsche landen kan waarnemen, hlerbU ook een grote rol. Opgewekte studenten Men bedenke verder, dat begrippen als .armoede" en .proletariaat" zich naar de verschillende laaiden wijzigen. Wie het studentenhuis even bulben Bel grado heeft gezien, ontdekt daar twee dongen: vooreerst dat deze studenten een blijde en opgewekte indmik maken, maar ook dat zij er volgens onze Wes terse opvattingen ails proletariërs uit zien, die slecht gekleed zijn en een po vere huisvesting hebben. Daar echter maakt dat veel minder Indo-uk dan bij ons. Het kolossale beten-gebouw werd indertijd uit de grond gestampt, maar tenslotte ontbrak het geld om het com plex bewoonbaar te maken. Dat laatste nu hebben de studenten zelf overgeno men. Van buiten ziet- de lange gevel er afschuwelijk en onafgewerkt uit. Tus sen de betonnen pijlers hebben de stu denten kleine muurtjes udt ruwe steen opgetrokken en daar raampjes in gezet, die alle tekenen van improvisatie dra gen. Voor onze smaak moet het afschu welijk zijn om in zulk een vertrek te wonen, te studeren en er met anderen te slapen. Maar vanuit onze hotelkamer zagen we op een modem kantoorgebouw, dat aan alle eisen van oomfort en za kelijkheid voldoet. Zij konden het zelf wel. Toen de Sovjet-Russische delegatie in open auto's van het vliegveld Zemoen naar Belgrado reed, moet zij het be tonnen geraamte hebben gezien van een reusachtig gebouw, maar wij betwijfe len of Ti to zijn gast Kroesjtjef hoeft meegedeeld, waarom dit geraamte dat kennelijk een paar Jaar oud ts niet werd afgebouwd. De verklaring is eenvoudig: acht Jaar geleden ongeveer wilde men er een groot hotel bouwen en daar de bodem drassig was, had men buitenlandse ingenieurs om advies en hulp gevraagd. Deze lieten het land op spuiten en begonnen met het leggen van stevige fundamenten in de vorm van betonnen palen. Toen de Joego-Slaven dat Westerse kunstje hadden afgekeken, stuurden zij de buitenlandse adviseurs naar huls. Ze zouden zelf het werk wel voortzetten. Het resultaat kan men nu zien: een mammoet-geraamte dat ieder jaar dieper in de grond zakt en daarom volslagen onbruikbaar en onbewoon baar £sü Dergelijke reuzwnprojecten dateren nog uit de pionierstijd van het Commu nisme, toen men veel te veel hooi op zijn vork nam. Wü geloven niet, dat zulk een kort zichtigheid noodzakelük een fout is van het Communisme, wel echter de voor barigheid waarmee vooral in het begin grote projecten werden aangepakt, zon der dat men uitrekende, of men ook in Grote zorgeloosheid Het Slavische ras bezit de enerzijds bewonderenswaardige en anderzijds on prettige eigenschap van de zorgeloos heid. Daarom zal het de Communisti sche leiders heel wat kopzorgen kosten voordat zij hier een geordende staats huishouding hebben opgebouwd. In Joego-Slavië hebben wij voor het eerst goed begrepen waarom het Com munisme zo grote waarde hecht aan het ..plan". Wat wij in het Westen van na ture doen, moet er by de Slavische vol ken met hun hete klimaat systematisch worden ingehamerd. Vandaar het her haaldelijk terugkomen op de productie cijfers alsmede op de controle van de arbeid, vandaar ook het bijna kwajon gensachtige genoegen van de arbeiders om het „plan" zij 't ook gedwongen, te vervullen, maar dan ten koste van de kwaliteit! Zo gezien zou men het Com munisme een specifiek moderne Slavi sche levensvorm kunnen noemen. Bovendien is ons het volgende duide lijk geworden. De Communistische revo lutie kan eigenlijk alleen gedijen in landen en onder volkeren die econo misch, sociaal en cultureel achter zijn. De beste verdediging tegen dit systeem is dan ook welvaart en sociale verzor ging. Elk electrisch peertje, dat nu in een Slavisch dorp kan worden ontsto ken, betekent vooruitgang en wordt ge boekt als vrucht van het Communisme. Hetzelfde geldt voor de scholen en de strijd tegen het analfabetisme, dat vroe ger schering en Inslag ls geweest. De sa nitaire en geneeskundige verzorging was en is ook nu nog gedeeltelijk zo onvol doende, dat elk ziekenhuis als een Com munistische weldaad wordt begroet! Dat er kapitalistische landen bestaan, waar dergelijke voorzieningen zo van zelfsprekend zijn dat men er met geen woord over rept, schijnt het volk in zijn brede lagen niet te weten en de pers zorgt er wel voor, dat de lezers in de Juiste richting worden voorgelicht feld. Misschien is er controle, maar dan voornamelijk van de eigen volksgenoten, vooral wanneer zij te veel sympathie to nen voor Moskou. Er heerst een betrekkelijk grote mate van vrijheid, maar de autoriteiten ver wachten, dat men daarmee niet al te vlot omspringt. Men vindt het normaal, dat buitenlandse journalisten hier en daar ook de schaduwzijden wijzen. Wie echter voortdurend alleen op het negatieve de aandacht vestigt, wordt wel niet lastig gevallen, maar hij loopt de kans, dat hü de volgende keer geen vi sum krijgt. In tegenstelling met de ei gen pers die centraal gedirigeerd wordt, voelen de buitenlandse journalisten zioh vrij. Zij kunnen desgewenst informaties inwinnen, maar ze worden niet bewerkt. De kerkelijke toestanden Ook de kerkelüke toestanden zijn er anders. Nergens is het ons zo duidelijk geworden, dat men een onderscheid dient te maken lussen de Rooms-Katho- lieke en de Orthodoxe kerk, die hier op de Balkan het sterkst vertegenwoordigd is. Evenals in het Protestantisme be schouwt ook de Orthodoxe kerk gods dienst veel meer als een zaak van het hart en van het persoonlijke geweten, terwijl de Rooms-katholieke kerk daar enboven ook wil doordringen op liet „ge mengde terrein" van de opvoeding en van het maatschappelük leven. Daardoor ontstaan er tussen deze kerk en de staat wrijvingen, die men in veel mindere mate bij de Orthodoxie aan treft. In haar zuiver religieuze praktijk wordt de kerk dan ook vrij gelaten, maar er ontstaan spanningen en con flicten met de Rooms-Katholieke kerk, die haar zending breder opvat. In Roemenië en Bulgarije vindt men nog nauwelijks Rooms-Katholieke bis schoppen en priesters, In Joego-Slavië eohter worden zij niet lastig gevallen, tenzij ze al te agressief inzake de alge mene opvoeding en de opleiding van de clerus optreden. In Joego-Slavië beperkt de commu nistische partij zich voornamelijk tot het politieke en economische leven, ter wijl het inzake cultuur minder dirigis tisch optreedt dan in de landen van de Kominform. In de étalage van de British Council te Belgrado kan men reproducties zien van de werken van de ultra-moderne Engelse beeldhouwer Moore. De staat laat dit toe. Hoogstwaarschijnlijk sym pathiseert zij niet met deze kunstvorm, maar zij weet. dat het publiek deze cre aties toch niet aanvaardt. Daarnaast hebben de kunstenaars veel meer vrijheid dan bijv. in de Sovjet- Unie. Er wordt niet zo overdreven ge schermd met slagwoorden als .socialis tisch realisme", omdat men weet dat het scheppende vermogen van dit volk sterk en vruchtbaar genoeg ls, zoals blijkt uit de werken van de beroemde Joego-Slavische beeldhouwer Mestrovic ran zijn school. Met weemoed.. Betrekkelijk veel vrijheid Toch ls er vooral in Joego-Slavië op dit punt een sterke verandering te be speuren, want van alle volksdemocrati- sche staten verschaft dit land het ge makkelijkst een visum. Ook bestaat er geen briefcensuur en wij hebben even min kunnen constateren dat men onze bagage in het hotel had doorgesnuf- Bij zijn vertrek denkt men met een zekere weemoed aan dit sympathieke volk. dat ln verband met het Sovjet- Russische bezoek zware dagen door maakte en dat ook in de toekomst moei lijke vraagstukken zal hebben op te los sen, terwijl het zich met spaarzaamheid en bescheidenheid zal moeten wapenen. Niet graag neemt men afscheid van die vriendelijke mensen en van die lachende meisjes op hun eenvoudige sandalen en bijna alle ln een katoenen, maar toch flatteuse pullover, die hun toch zo goed staat. Men denkt terug aan Belgrado als aan een moderne en toch tamelijk rustige stad, waar de ramen niet vuil zyn, doch-waar men de smerige bruine steenkool eenvoudig op de straat uit laadt, voordat zij in de kelder komt; een stad waar het in de parken en plantsoenen van kinderen wemelt en waar toch het gras verzorgd is met hier en daar een paar bloeiende bloemen, vooral op en rond dé oude Turkse ves ting kalimegdan, dat onvergetelijk mooie plekje hoog boven de stad met het uit zicht op de Donau en de Save, die hier samenvloeien en die - naar men hoopt - de verbindingen tussen het Oosten en het Westen ln de toekomst nog meer zullen vergemakkelijken. Geamputeerd Oegstgeest geen bestuurlijke eenheid? Na uw uitvoerige en interessante be schouwing over de dreigende aaiaiexatie van een groot gebied van Oegstgeest zou ik het onderstaande willen opmer- kea Nu het voorspel begonnen ls van het stuk, dat- wordt opgevoerd over de Oegst- geester grensverlegging, welk stuk wordt gespeeld door de gemeentebesturen van Lelden, Rijns burg en Oegstgeest, onder regie van Ged. Staten, meen Ik allereerst te mogen opmerken, dat het een van zelfsprekende zaak is dat nu Oegst geest de rol speelt van de beroofde van niemand, ook niet van een gemeen tebestuur, mag worden verwacht, dat vrijwillig het gevraagde zal worden prijs gegeven. Het is dan ook te wensen, dat Uw verwachting uitkomt, n,l. dat de Raad van Oegstgeest scherp zal protes teren tegen de voorgestelde plannen. Waarom? Alleen uit chauvinistische overwegingen? Dit zou fout zijn, want dergelijke overwegingen zijn meestal niet voldoende gefundeerd. Er is eohter iets anders wat mij in de toekomst van Oegfstgeest somber doet inzien indien de voorgenomen plannen tot uitvoering worden "gebracht. Ik zou n.l de vraag of er na de grenswijziging nog een bestuur lijk gemeentelijk gebied overblijft niet graag van harte bevestigend beantwoor den. Wat het aantal Inwoners betreft zou men voorshands geneigd zijn te zeg gen dat er nog wel een bestuurlijk ge bied overblijft, immers verwacht mag worden dat dit aantal boven de 10.000 blijft, zelfs mag worden aangenomen, dat het verlies aan inwoners spoedig zal zijn ingehaald, doch als men zich af vraagt wat er van Oegstgeest gaat wor den, dan meen ik dat het een van de vreemdsoortigste gemeenten van Neder land wordt: het zal nJ, bestaan uit enige tientallen lanen en straten met een paar duizend huizen, een winkelcentrum en enige scholen. Zie hier het toekomstige Oegstgeest, Wordt dit nu feitelijk geen wonderlijke gemeente? Weinig of geen agrarisch gebied, geen industrie, niets waarnaar een gemeentebestuur met ver langen uitziet om te bestua-en. Daarom ls naar mijn mening de voorgenomen aamslag op Oegstgeest zo funest. Nu kan gemakkelijk worden berede- moet worden gehouden. Overigens is het naar mijn mening zo, dat ook deze grensverleggingen maar lapmiddelen zijn wanneer men zioh de toekomstige Randstad Holland voor ogen stelt. Er is voor de verwezenlijking daarvan een heel wat breder visie nodig en het lijkt mij toe dat de oplossing vna de groepering der toekomstige werk- en woongebieden in het overbevolkte Zuid- Holland meer en meer gezocht zal moe ten worden in onderlinge samenwerking van een groter aantal gemeenten. Daarom is het van harte te hopen, dat wanneer het doek zal vallen na de slot- acte van het opgevoerde stuk, andere wegen gevonden zullen worden dan de voorgestelde grenswijzigingen, want met lapmiddelen bereikt, men doorgaans niet veel. Met dank voor de afgestane plaats ruimte, EEN OEGSTGEESTENAAR. [Deze naglna ls gedeeltelijk gecorrigeerd! De personeelsvereniging van Oosthoek Zoeterwoude speelde gisteravond ln Zoe- terwoude een voetbadwedstrijd tegen hun collega's uit Alphen. De ploeg van Zoe terwoude won de ontmoeting met 41, nadat de rust was Ingegaan met 21. Het enige Alphense doelpunt werd ge scoord uit een penalty. Ook na de rust mochten de Alphenaren nog een pe nalty nemen, die echter door de Zoeter- woudse keeper werd gestopt. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 Juli. Groenteveiling. Per 100 kg: rode kool 812, rabarber 46, kroten 4.5014, peen 2032, andijvie 8 18, druiven 194—210, pruimen 70120, rode nessen 4698, zwarte bessen 140 175, snijbonen 65125, tuinbonen 813, stambonen 90126, doperwten 1240, augurken 2285. Per 100 stuks komkommers 826, bloemkool 823, sla 38.90. perziken 531. Per 100 bos. kro ten 4—8, peterselie 6.70, selderie 4.20 1, peen 1623. nnnexeren^h^dm ^och I Sevoerd 256 Partijen Notering: eerste kwa- annexeren gebieden nodig hebben, doch llteit 2.17—2.24, tweede kwaliteit 2 07— ddt houdt nog niet in dat met de be- 2.16, extra kwaliteit van 2.252.48. van Oegstgeest geen rekening I Handel Hauw. LEIDERDORP Geslaagd Onze plaatsgenoot, de ■heer M. A. van der Horst, slaagde te Den Haag met lof voor leraar ambaohts- avondachool. VOORSCHOTEN GEMEENTE KOCHT 20 HUIZEN Gisteren zijn in „Het Wapen van Voorschoten" door notaris G. J. Boom en waarnemend-notaris J. P. Turion verkocht aan de gemeente Voorschoten 20 huizen en een werkplaats aan de Schoolstraat nummers 108-148 (even) voor de som van f. 57.270. Het huls Tulpstraat 1 werd met ge gund. WARMOND SENSATIESHOW Op het sportveld „Overbos" gaven Captain Bosslé en zijn 25 artlsten gis teravond een openlucht show. Deze sen satie-show trok veel publiek, dat voort durend in grote spanning werd gehou den, door de buitengewone staaltjes van acrobatiek, die op een draad ter hoogte van 40 meter werden uitgevoerd. Het effect van deze adembenemende show werd nog verhoogd door de vele schijnwerpers, die op de kunstenaars werden gericht. Zomerfee op de Kagerplassen De Zomerfee en haar Zonnebloemen maak ten een boottocht over de Kagerplassen teneinde een bezoek te bregen aan de deelnemers van de zeilwedstrijden, Het gezelschap werd in de grote tent bij de Kaagsociëteit ontvangen door de heer v. d. Steur, voorzitter van de Koninklijke Zeil-, Roei- en Motorsportvereniging „De Kaag", die bloemen aanbood. Nadat de Zomerfee enkele vriendelijke woorden tot alle bestuursleden van de vereniging had gesproken, maakten allen een vreugde-dans. Mej. A. M. de Vroomen slaagde te 's Gravenhage voor het theoretisch eindexamen Maatschappelijk Werkster. De mastklimwedstrijd, die gister avond zou worden gehouden op het ter rein van de Sweilandstraat is uitgesteld tot hedenavond om 8 30 uur. WASSENAAR Korte vergadering Wassenaars Raad Gisteren kwam de gemeenteraad in buitengewone vergadering bijeen in verband met een verzoek van het kerkbestuur van de parochie van de H. Joseph om medewerking voor de bouw van een hoofdenkamer aan de St. Jan Maptistsehool, welke bouw de zomervacantie moet worden uitge voerd. Aangezien door inwilliging van het verzoek de normale eisen aan het ge ven van lager onderwijs te stellen niet worden overschreden, werd de gevraag de medewerking verleend. In afwachting van een definitieve vestiging wil het bestuur van het S. Abelbert College alhier een aan de ge- meent eln eigendom toebehorend per ceel grond aan de Stadhioudersweg ver huren voor het tijdvak van 1 Augustus 1955 tot en met 1 Juli 1958, teneinde daarop een houten noodschool te zet ten. Het is de bedoeling, dat de gemeen te hetterrein bouwrijp zal maken en die gedeelten zal betegelen, die niet door de schoolgebouwen worden ingenomen. De kosten hiervan zijn geraamd op f. 17 000, van welk bedrag na het be ëindigen van de huur naar raming een som van f. 7.278 aan materialen vrij komt. B. en W. stelden voor, aan het voornoemd bestuur deze grond geduren de het voornoemde tijdvak met recht van opstal te verhuren voor de prijs f. 3.555.40 per jaar. te verlenen een crediet van f. 17.000 voor het bouwrijp maken en betegelen, voorts toe te staan een crediet van f. 3.600 voor het reeds thans beplanten van de tussen het te verhuren stuk grond en de Zylwetering. Na het beantwoorden van een paar vragen werd conform besloten. Tot onderwijzer aan de openbare la gere school aan de Van Zuylen van Nyeveltstraat werd benoemd de heer H. Dekkinga te Rotterdam, waar na de openbare vergadering overging in een geheime. Ds H. Brinkman 80 jaar Dinsdag 26 Juli hoopt ds H. Brink man te Wassenaar, emeritus predikant van de Gereformeerde Kerken in Ne derland de leeftijd van de zeer sterken te bereiken. Ds Brinkman wend op 26 Juli 1875 te Stellendam geboren, bezocht het Chris telijk gymnasium te Zetten en studeerde vervolgens aan de Theologische Hoge school te Kampen, waar hij in October 1001 zijn candidaatsexamen deed. Nadat ca-nd. Brinkman in October 1901 dooi- de classis Zwolle was beroepbaar gesteld ln de Gereformeerde Kerken in Nederland, werd hij op 6 April van het daaropvol gend Jaar (1902) door wijlen ds H Vol- ten van Stellendam te Oldemarkt in het ambt bevestigd. Na zijn emeritaat in 1939 heeft ds Brinkman nog op tal van plaatsen preekbeurten vervuld. In de loop der jaren heefs ds Brink man vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges. Zo was hü o.a. kerkvisitator in de classis Drach ten en in de classis Winschoten; vele jaren deputaat, penningmeester van de verzorging van emeriti „predikantswe duwen en wezen in de Provincie Utrecht Te Duurswoude, Heiligenlee en te Gla- nerbrug heeft ds Brinkman mede de stoot gegeven aan de oprichting van Christelijke scholen. Tijdens zijn verblüf in Heiligerlee was ds Brinkman lid van de Commissie van Toezicht op het La ger Onderwijs ln de gemeente Scheemda. NEDERLANDSE DESKUNDIGE AANGETROKKEN DOOR VER. NATIES De Ver. Naties hebben wederom een beroep gedaan op een Nederlandse des kundige om zün kennis en kunde ten dienste te stellen van de ontwikkeling van achtergebleven gebieden. Dr ir C. L. M. Kerkhoven, raadgevend Ingenieur voor bedrüfs-organisatie en efficiency te Wassenaar, is door de In ternationale Arbeidsorganisatie aange zocht cm de regering van Israël van advies te dienen op het gebied van de productiviteitSbevordering. De duur van de uitzending is voorlo pig bepaald op één Jaar. De heer Kerk hoven zal medio Augustus vla Genève naar Israël vertrekken. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: NltzscheJanssen, z., Twel- lo; HeringaWest-ra van Ho-lthe, z., Em- men; DollemanSchlmmelpennlnck, z„ Bllthoven; LoosMolihuysem, z., Den Een athleet van de Spaanse ploeg giet water uit de Middellandse Zee in de fontein van het stadion te Barcelona en opende daarmede, officieel de Middellandse Ztt spelen. Tien landen nemen j deze athletiek-manifestatie deel De loon- en prijzensituatie Op verzoek van de Stichting van de Arbeid heeft het Stichtingsbestuur vanochtend in het gebouw van het De partement van Economische Zaken met een delegatie uit de ministerraad over de nieuwste aspecten met betrek king tot de loon- en prijzenpolitiek een bespreking gehad, welke ongeveer drie uur duurde. Van regeringszyde waren daarbü aanwezig de ministers Suurhoff, Zyl- stra. Staf, De Bruyn en Staatssecre taris Van Rhyn. De besprekingen zul len worden voortgezet: een datum werd niet bepaald. GROTE BELANGSTELLING IN ROUWKAMER KOOS VORRINK Honderden belangstellenden hebben zich vandaag naar de rouwkamer ln de Frans Halsstraat te Amsterdam begeven oan aan Koos Vorrmk, de overleden oud part ij-voorzitter van de P.vdaA., wiens stoffelijk overschot daar vandaag opge baard was, de laatste eer te bewijzen. Enkele eenvoud ice bloemstukken sierden de baar, die bedekt was met de vlag van de Party van de Arbeid. AARLANDERVEEN Juist voor de ingang van de noodbrug aan de Wllhelminalaan schoot gister avond omstreeks 10 uur de vooras met de beide wielen van een door een per sonenauto geta-okken woonwagen naar achteren, waardoor de wagen met de neus op de straat terecht kwam. Daar het geheel midden op de rijbaan stond was ook het verkeer in de richting Lei den geblokkeerd. Het ongeval ontstond doordat de be stuurder van de auto plotseling moest stoppen voor een onverwachts overste kende wielrijder. ALPHEN Gisteravond kwam het centrum van ALphen, Hoge Züde, vanaf de Hef brug tot aan de Postbrug bü Samsom door een storing in de laagspanningskabel zonder stroom. Hedenmorgen om vijf uur was de storioig definitief hersteld. BOTSING TUSSEN TREINEN, Geen persoonlüke ongevallen. Om 6.20 uur vanmorgen zün een ob trein met bestemming Pernis en a eerste reizigerstrein van Zwolle-k- men. een Diesel-treinstel, bit het Si tion Bergentheim met elkaar ln bi- sing gekomen. Er deden zich geen» soonliike ongevallen voor; het Diesé treinstel werd vrij ernstig beschadg. Om 8.10 uur was de stremming ore heven. ENGELSE ZEEMAN VERDROM®, In de Maashaven te Rotterdam vannacht verdronken de 27-|ar> derde machinist van het s.s. „Yen-' Dawn" George D. W. Webb uit Ca- diff.'Hij was even gaan passagieren a zat aan de waterkant te wachten een boot die hem naar zijn schio Ie rug zou brengen. Het duurde hem:! lang. hij kleedde zich vast uit cc zwemmend zijn schip te bereiken. Tk hü in het water was hoorden zijn mg- gezellen hem om hulp roepen, nu door de duisternis waren zij niet staat hem te helpen. BEURSQVERZJCHT OLIE EN SCHEEPVAART VAST, AMSTERDAM, 21 Jul De stemming was vandaag vrij vooral voor Kon. Olie en ScheepvaT. Gisteren was het Oliefonds 6 punle gedaald tot 617doch vanmldli' heerste er behoorlijke vraag, sped*' voor Engelse rekening. De koers sW gemakkelijk van 617% tot 625. Ook de scheepvaartpapieren, gisteren een inzinking vertoonden, w ren vamjiiddag favoriet. Scheepvasr,- unie kwam onder behoorlijke helia st elling van 193 op 196. HollandAmerika -Hln, gisteren punten lager op 212. werd weer r«i- viseerd op circa 220. de overige actiën scheepvaartpapieren 1 A 3 punten ter. Aku reageerde niet verder op pitaalsuibbreiding van de Amerio: Enka en gold onveranderd 332. Fbffii en Unilever goed op peil. De toe® ranto Industrieën vertoonden overn- gend voordelige verschillen. De C-- tuurmarkt bleef verwaarloosd en to tueerde nauwelijks. GuldensbelegRinffi een fractie luier. Beurs van Amsterdam Donderdag 21 Juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Gehuwd: A, A. Oieben en C. M. E. Mees, A'dam. OvetrlednW. A. H. Nicolavon Not- ten, v., 89 J„ Rolle (Zw.); J. A Maasdijk, m., 50 J., Hilversum: J. J. Backer Dlrks, m„ A'dam; P. de Vries Gzn., m., 81 j., Zaandam: E. J. M. Aalberse—Schmier, v, 84 J-, Den Haag. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 102% 102 A Grootboek obl 103 10318 10318 Ned. '53 371 1021 '3 1027a Ned. '48 314 1004 1004 Ned. '54 3% 1004 1007a 100H 100% Ned. '47 3% 3 101A 101% Dollarlng '47 3 98% 984 Investeringscert. 3 1017b 101A Ned. 62-64 3 101% 101% Indië '37 A 3 100 100 Grootboek '46 3 99% 994 ACTIEVE AANDELEN Cult Hand, en Ind. B 64% 64% Nat. Handelsbank 166% 166% Ned. Handelmü 237% 237 A.K.U 331% 332% Philips 444 445% 466% 466 Wilton Feyenoord 270 269 Biliton 2de r. 334% Kon. Olie f.50.— 310 Kon, Olie 617% 625% 123% 123ft Holl, Amer. lün 212 219% Kon Ned, Stoomb 184% 197% Ned Scheepv Unie 197% 196% H.V.A 142% 143% 65 64 Dell Mti 1577b 155% 105 105% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gcm. leningen A'dam '47 3 102% 1011 Den Haag 1937 1 3.. 101 Lelden 1947 101 R'dam '37 I III 3% 102% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 104% 1041 Premieleningcn A'dam '51 2% 141 1408 Eindhoven '54 2% lil% 111 Enschede '54 2% 110% 110Ü Den Haag '52 I 2% 136 1374 idem II 2% 135% 1354 R'dam '52 12% 138% 138% idem II 2% 138% Utrecht '53 2% 12471 12U4 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinsteilingen Amsterd. Bank 285 255 Rotterd. Bank240% 243% Twentsche Bank230 2521 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 267 270 Kon. Ned. Grofsm. 161 162% Rott. Droogd. Mij. 592 595 Tieleman en Dros 17 B 171 Zwanenb. Organon 308% 309% Handelsondernemingen BorsumU. cv A f 1000 131% 131% Internatio174% 174 Diversen 85 86 Spoorwegen Dell Spoorw. My. Amerik. fondsen Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl. Constructie Int. Kunststoff. Inri Kon. Ned. Edelmet Pref. w.a. idem Textiel Gebr. v. Wijk Leidsche Woisplnn I Ned. Electroiasm. Sikkens Lakfabr. '53 I Ver. Touwfabrleken Wernink's Betonm. 368 GB 80%GL 90G. 86G.B 20/7 j 37003, 433 428 200 200%G3 150

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4