LEIDSCH DAGBLAD Duitslands hereniging en Europese veiligheid hangen ten nauwste samen WEERBERICHT 94ste Jaargang DONDERDAG 21 JULI 1955 No. 28580 Directeur: A W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand; f. 0.50 per week Wlttersingel*. Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 250417 Redactie: 21507 Ministers van buitenlandse zaken vormen studiecommissie Eisenhower's welwillendheid veroorzaakt moeilijkheden (Van onze speciale verslaggever, dr P. G. J. Korteweg) Indien men in één enkele zin wilde samenvatten, hoe de situatie was nadat de eerste helft van de conferentie was verstreken, dan zou men het aldus kunnen formuleren: „het zou teveel gezegd zijn, dat er vooruitgang is, doch de zaak is in elk geval in beweging". Aan president Eisenhower in de eerste plaats komt de eer toe, dat hij met zijn goedwillendheid, warmte en sterke gerichtheid op vrede de confe rentie voor vastlopen en bevriezen heeft behoed. Die goedwillendheid van de Amerikaanse president heeft echter ook zijn bedenkelijke kanten. Wie al te welwillend is, loopt soms gevaar de eigen richtlijnen te vergeten, en het komt voor, dat hij, die in alle omstandigheden wil bemiddelen, een ietwat pijnlijke situatie schept. Om duidelijk te maken wat ik bedoel, die Eden in verband met de agenda- JXT" punten één en twee naar voren bracht, zouden kunnen dienen als basis voor een studie, die de ministers van buiten landse zaken hedenochtend zouden gaan ondernemen. Die studiepunten zijn: 1. de hereniging van Duitsland. 2. een veiligheidspact voor Europa of een deel van Europa. 3. de beperking en inspectie van strijd krachten en bewapening in Duits land en zijn buurlanden. 4. de mogelijkheid van de creatie van een gedemilitariseerde zone. De ministers van buitenlandse zaken hebben opdracht gekregen om overeen stemming te zoeken over een ontwerp, dat aan de hoogste autoriteiten voor gelegd moet worden. Zelfs al zou het zo gunstig mogelijk gaan, dan nog moet men zulk een ont werp zien als een stel richtlijnen, die aangeven hoe men geleidelijk tot de vier doeleinden van Eden geraken kan. Tijdens de discussies o\er de twee punten van Woensdagmiddag (Duitse eenheid en een Europees vêihgheids- pact), waren het vooral Eden en Fa ure, die de nauwe samenhang tussen deze twee onderwerpen onderstreepten en die er op^wezen dat men geen rust en veiligheid in Europa kan verwachten, zolang Duitsland niet herenigd was. BOELGANIN ZIET HET ANDERS Boelganin zag de zaken eer anders om. Hij kwam weer aandragen met het Russische voorstel van de confe rentie van Berlijn in 1954, maar in dat voorstel waren toch wel enkele interessante veranderingen aange bracht. Boelganin verklaarde bijvoorbeeld dat een Europees veiligheidssysteem de hereniging van Duitsland zou ver gemakkelijken en voorts was de Sov jet-Unie toch bereid ook Amerika deel te laten nemen aan zulk een vei ligheidssysteem. EDENS VOORSTEL De Engelsen zien de zaken eenvoudi ger dan de Russen. Zij willen de Sov jet-Unie geruststellen inzake een her enigd Duitsland en wensen daarom dat de Grote Vier plus Duitsland een pact sluiten, waarbij ieder de integriteit der anderen garandeert en te hulp komt in geval van agressie. Terecht betoogde Eden dat de kleine landen op die manier reeds een sterke garantie krijgen, dat de hereniging van Duitsland niet tot strijd zal leiden. kan ik niet beter doen dan een oude, Ne- derlandse studenten-anecdote op te ha len Wie de namen, behorende bij deze anecdote, weet in te vullen, kan mij niets verwijten. Hij of zij weet evenveel crer die oude geschiedenis als ik. Wie geen namen kan invullen, kan de anec- I dote alleen als illustratie gebruiken bij «t zich Woensdag te Genève heeft af gespeeld. EEN ANECDOTE i Het oude verhaal is aldus: Drie professoren zitten bij elkaar. Professor A en professor B krijgen wrij ving. Professor A zegt tot professor B: 1 .Mijnheer U bent geen heer"! Professor B antwoordt: „Mijnheer A, U bent geen professor!". Professor C, evenals Eisenhower een geboren bijlegger van geschillen, roept uit: „Maakt U toch geen ruzie, U hebt allebei gelijk!" TERUG TOT GENÈVE Evenals professor C heeft president Esenhower Woensdag laat in de mid dag een ietwat pijnlijke situatie veroor zaakt. Vooral in West-Duitsland en in Engeland zal de interventie, die de Amerikaanse president aan het eind van de middag pleegde, flinke deining veroorzaken. Adenauer, het staatshoofd van West-Duitsland. bevindt zich - zo genaamd met vacantie - in het Zwitser se dorpje Muerren, ongeveer drie uur van Genève. Het zou mij niet verbazen indien de oude Duitse staatsman in de nacht van Woensdag op Donderdag wei nig geslapen zou hebben. Ongetwijfeld zal de Duitse regering alles in het werk stellen om Eisenho wer's welwillend bedoelde interventie- ongedaan te maken. WAT IS ER PRECIES GEBEURD? Men zal zich afvragen wat er dan precies is gebeurd. En hier volgen dan ln volgorde, de ge beurtenissen van deze vrij bewogen con ferentie-dag: Dinsdag waren de onderhandelaars geen stap verder gekomen met punt één van de agenda, behelzende de hereni ging van Duitsland. De zaak werd niet in de doofpot maar toch wel voor enige l|jd in de ijskast gestopt. Woensdagoch tend had ik enige gesprekken met West- Duitse waarnemers in Genève. die in rauw .contact staan met Adenauer. On der andere mocht ik de opinie vernemen van Ambassadeur Von Eckhard, de pas benoemde Duitse waarnemer bij de Ver Naües te New York. Ik vroeg Von Eek- bard of het naar zijn mening zin had, punt twee van de agenda te gaan be spreken (behelzende een Europees vei ligheidssysteem) indien men het over punt één (de hereniging van Duitsland) niet eens geworden was De Duitse woordvoerder achtte dit inderdaad zin loos. Duitse unificatie en een Europees veiligheidssysteem waren, volgens hem. onlosmakelijk verbonden, zij vormden »ls het ware één pakket. Van Amerikaanse zijde werd mij de zelfde ochtend nog verzekerd, dat ook de Ver Staten een onscheidbare samen hang tussen beide onderwerpen aanwe zig achten. De behandeling van punt twee alleen, kon daarom moeilijk tot succes leiden en het leek hoopgevend, toen tussen de middag hekend werd, dat de hoog- 't« autoriteiten Woensdag na de lunch de samenhangende punten één en twee in discussie zouden nemen. VIER STUDIEPUNTEN Die discussie is niet vastgelopen. De oiieenkomst der Groten is het er over «ons geworden, dat de vier onderwerpen. Toch wilde Eden toetreding van meer landen op den duur niet uitsluiten, maar daar hij haast wilde maken met Duitsland's unificatie wilde hij de mogelijkheid scheppen dat het daar mede verband houdende veiligheidspact eenvoudig zou blijven en snel tot stand zou komen. Eisenhower trad niet in détails. Hij vervulde de welwillende vaderrol en spoorde zijn collega's aan de moeilijk heden te overbruggen en voor de vrede te werken. Alles leek nog goed te gaan, tot Boelganin tegen het einde van de zit ting een amendement voorstelde, be helzende dat de Europese veiligheid niet afhankelijk zou zijn van Duits lands eenheid. Terstond trachtte Eisenhower de moeilijkheden te bezweren. Het ging er slechts om, zo betoogde de Ameri kaanse president, dat men vooruit gang boekte. Vooruitgang op één punt behoefde niet afhankelijk te zijn van iets an ders. Deze woorden waren het. die velen te Genève en Muerren in de nacht van Woensdag op Donderdag van een deel hunner nachtrust beroofde. De West- Duitsers, die vóór alles eenheid willen, en de Engelsen zowel als de Fransen, die Duitsland's eenheid en Europese Q Slot op Pag. 2 Buiten de conferentiezaal (Van onze speciale verslaggever) Het uithoudingsvermogen van president Eisenhower is indruk wekkend. Woensdag heeft hij - be halve voor de conferentie - ook nog tijd gevonden om een atoom reactor te bezichtigen en zelfs in Genève zorgt hij er voor van tijd tot tijd golf te kunnen spelen. De Russen hebben hun vrouwen niet meegebracht naar Genève, de Westerse diplomaten hebben dat echter wel gedaan. Premier Faure is Dinsdagavond zonder enig cere monieel met zijn vrouw ln de stad gaan eten. maar ln het algemeen moeten de echtgenoten der hoogste autoriteiten het deze dagen zonder hun man stellen. Niettemin amuse ren zu zich best. Vandaag (Donderdag) is het prachtig weer en mevrouw Eisen hower heeft een boottocht georga niseerd met het motorjacht van de heer Cartier, een bekend juwelier, die zaken heeft te Parijs en New York. De fotografen, die hier op aller lei manier foto's van de autoritei ten willen nemen, gebruiken vaak toestellen met zulke lange telelen zen. dat het eer kleine kanonnen lijken dan foto-apparaten. Wan neer politie en militairen zulk een „kanon" zien verschijnen op een dak in de buurt van de verblijf- of vergaderplaatsen der diplomaten, moeten zij snel maatregelen ne men. Men kan nooit weten! Trein wint liet van de autobus De grootste trek is naar Oostenrijk (Speciale berichtgeving) De touringcar-reisbureaux klagen dit jaar steen en been. Het naar het buitenland trekkend publiek blijkt be duidend meer dan vorige jaren de trein boven de autobus te preferen. De grote trekpleister voor het reizen per touringcar is namelijk voor een groot deel verdwenen. Deze trekpleis ter werd namelijk gevormd door de lage tarieven van de autobussen die in vele gevallen een beduidend goed kopere vrachtprijs naar de diverse bui tenlandse besteramingen konden re kenen dan de spoorwegen. Dat is echter dit jaar sterk veranderd. Vele grote en bonafide autobus-onder nemingen hebben hun prijzen eniger mate moeten verhogen, zowel door ver hoogde veiligheidsmaatregelen, als door de aanschaf van nieuw automateriaal en door de gestegen benzineprijzen in het buitenland. De Spoorwegen daarentegen hebben in Europa de handen ineen geslagen en om het groepsreizen per trein te stimu leren zeer goedkope en luxueuze bulten- 1 landse treinen ingeschakeld Deze goedkope treinreizen geven, al thans wat de reis zelf betreft, een groter comfort dan de beste bus kan bieden, omdat de reiziger niet aan zijn plaats is 1 gebonden, maar tijdens de reis door de I trein kan wandelen etc. en bij dit grote re comfort van de reis, liggen de prijzen vaak beneden het peil van de autobus- tarieven. Zo is het wat betreft reizen naar Frankrijk en ook naar Zuid Duits land en Oostenrijk. Zowel de ervaringen van de reisbureaux als van de spoorwe- j gen zijn dat de internationale speciale vacantietrelnen naar genoemde landen vaak en veel beter bezet zijn dan vorige Jaren. De leiders der autobus-ondernemingen steken op het ogenblik reeds de hoofden bij elkaar om te delibereren hoe men aan deze toestand het hoofd kan bieden, j nu men bezig is een aanzienlijk deel van het zogenaamde „sociale" vervoer naar het buitenland aan de actieve samen- I Naar wü nog vernamen is de trek naar Oostenrijk op het ogenblik van uit Nederland het grootst. Van het Oostenrijkse verkeersbureau vernamen wij dat het aantal Oostenrijk-gangers, vergeleken by vorige zomer ongeveer verdubbeld is. Na Oostenrijk is Frankrijk het meest in trek. vooral het Zuiden van Frank rijk blijkt zeer in trek te zijn bij de Nederlanders. De meestcn van deze reizigers gaan echter met de' goedko pe treinorganisaties en kamperen aan de kusten van de Middellandse Zee. Zwitserse bewonderaars bedelven de Grote Vier onder een grote hoe veelheid geschenken, variërend van wijnkruiken en horloges tot mu ziekdozen en kaa-s. Een zakenman uit Zürich, die ook Sir Winston Churchill gedurende zijn vacantie op Sicilië een mooi geschenk toezond, heeft de staats hoofden van de Grote Vier ieder een typisch Zwitserse wijnkruik van tin. 12 tinnen bokalen en een schaal toegezonden Iedere kruik draagt een inscriptie in de taal van de ontvanger en op het lid is een vredesduif gegraveerd Bovendien zond men ieder va.n de „Grote Vier" nog een sigarettendoos in de vorm van een wereldbol, met een inge bouwd horloge Van de directeur van een verze keringsmaatschappij te Genève en enkele van zijn vrienden, hebben de Grote Vier allen een gouden pols horloge gekregen Een zakenman uit Bern heeft dozen kaas. bewerkte zakdoeken en muziekdozen naar Genève gebracht voor de kleinkin deren van president Eisenhower. Overwegend zonnig P® Bllt, verwacht tot morgenavond, oon jH t hier en daar mist. Mor- wJLi0* en 00 de meeste Dlaatsen ™nnie weer. Weinig wind en iets ho rt - fflMuaetemperaturen dan van- 'Opgemaakt te 10 uur). 22 JULI. Zon od: 4 47 uur: onder: 20.48 uur. r^!Ï.°d: uur: onder: 21.44 uur. n™water te Katwilk te 504 en uur. (Soringtii). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Dc Nederlandse zaakgelastigde in Washington, baron Van Voorst tot Voorst (links) en de plaatsver vangend onderstaatssecretaris voor Europese zaken. Walworth Barbour ondertekenen de overeenkomst voor atomen voor de vrede". Op grond van deze overeenkomst zal ons land de beschikking krijgen over gege vens betreffende dc constructie en bediening van onderzoekingsappa- raturen voor atoomenergie. Eisenhower denkt in Gencve niet maar ook aan zijp kleinkinderen, alleen aan de wereldproblemen Ike aan het winkelen in de stad. Is president Peron afgezet? Geruchten niet bevestigd In Rio de Janeiro zijn gisteravond berichten ontvangen, volgens welke president Juan Peron van Argentinië is afgezet. Verschillende takken van de strijd krachten zouden nogen tot een over eenkomst te komen, teneinde een herhaling van bloedvergieten als bij de mislukte opstand van 16 Juni, te voorkomen. De noglng om een vreedzame oplossing voor de crisis te vinden zou wel eens moeilijk kunnen blijken te zijn, zo werd hieraan toegevoegd. Dinsdagavond om halfelf plaatse lijke tiid werd de telefoonverbinding tus sen Buenos Aires en Rio de Janeiro verbroken. Eerder od de dag was Buenos Aires viooleenheden uit Puerto Belgranover- oDceschrlkt door geruchten, volgens trokken voor normale oefeningen, welke de vloot uit de vlnotbasis Puerto Een woordvoerder van het Amerl- Belgrano. ongeveer 800 kan. ten Zui- kaanse ministerie van buitenlandse den ran Buenos Aires, was vertrokken zaken in Washington verklaarde Dlns- om de hoofdstad te bombarderen. dagavond, dat geen berichten van de In een officiële radiobekendmakine. Amerikaanse ambassade in Buenos die c:n het kwartier werd herhaald Aires over een afzetting van Peron zlln waren d,ze geruchten tegengesproken ontvangen. en was de bevolking gewaarschuwd RHT w®rd _'n Rio de Janeiro een zloh geen angst te laten aanjagen door bericht uit Buenos Aires ontvangen een ..geruchtenoffensiefI waaml werd gezegd, dat de positie van Peron uiterst onzeker is en dat alge- Volgens een officiële lezing waren I meen geloofd wordt, dat hij Is afgezet. Morgen beslissing in legerkwestie? De Indonesische minister van Voor lichting. Tobing. heeft medegedeeld, dat de Indonesische regerine de par tijen verzocht heeft, binnen korte tijd hun standpunt bekend te maken. Vandaag zullen de regeringspartijen onderling beraden over dc vraag of het mandaat moet worden terugge geven of dat de legerkwestie aan het Parlement moet worden voorgelegd. Het besluit zal morgen in de verga dering van het Kabinet worden be kendgemaakt en daar zal. naar men verwacht, het Kabinet dc definitieve kenze doen. Bisamratten al over het Noord-Oostzeekanaal (Van onze correspondent in West Duitsland) Ten Noorden van het Noord-Oostzee- kanaal (vroeger ook wel Keizer Wil- helmkanaal gehetendat Sleeswijk- Holstein in tweeën snijdt, zijn bisam-rat- ten gevangen. Er is daardoor een enorme consterna tie ontstaan, want deze vlijtige knaag dieren, die veel op waterratten lijken, tot het ras der woelmuizen behoren en in Noord-Amerika en in Australië thuis zijn, vormen een ontzettend gevaar voor dijken, spoorwegdammen en wegen, om dat ze die door het graven van eindeloze onderaardse gangen volkomen onder mijnen, zodat deze plotseling op meer dere punten kunnen ineenstorten. De bisamratten kunnen zich over een vrij grote oppervlakte verspreiden, en het gevaar is dus niet denkbeeldig, dat ze ook ons land met zijn vele dijken en dammen binnen trekken. Het is deze zomer vijftig jaar geleden, dat de eerste vijf bisamratten. die uit moerassige stre ken in Noord-Afrika afkomstig waren, door een Boheemse graaf ln Europa werden geïmporteerd. Deze vijf importexemplaren zijn het begin geweest van een afschuwelijke landplaag, die ons werelddeel totdusver al millioenen heeft gekost en die zeker nog veel meer geld zal moeten kosten. Volgens een plaatselijk blad heb ben automobilisten een zeemonster in het Noorse meer Msjoesa gezien. Men schatte de lengte tussen tien en 20 meter Het ..monster1, dat z» dik was als een telegraafpaal, dreef rustig aan de oppervlakte, bewoog zich soms langzaam voorwaarts of sohoot door h^ water (Reuter). Belgische Schoolwet goedgekeurd (Van onze Brusselse correspondent) Het Veelomstreden wetsontwerp-Col- lard tot regeling van het onderwijs in België is hedennacht door de Se naat aanvaard. De C.V.P. heeft niet aan de stemming deelgenomen. De 91 aanwezige senatoren 'socialisten en liberalen) stemden voor De ver gadering duurde liefst 18 uur. Alle katholieke amendementen op het wetsontwerp, biina viiftie in ge tal. werden door de Senaat verworpen. Het wetsontwerp is reeds goedge keurd door de Kamer van Volksver tegenwoordigers. zodat het nog slechts door koning Boudewiln ondertekend behoeft te worden. Parlementaire delegatie naar Antillen De Staten van de Nederlandse An tillen zullen parlementaire delegaties van Nederland en Suriname uitnodigen voor een bezoek aan de Nederlandse Antillen. DRIELING TE BERGEN OP ZOOM ln het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom is een drieling geboren, waarmee het gezin van de sergeant-ma- Jaar van de LSK Veugeler Hillebrandt, wonende aan de pastoor van Rces<e!iaan te Hoogerhelde. werd vermeerderd Het waren drie jongens. Petrus, Hendrikus en Hubert us. resp 5 4 en 3 pond we gend. Moeder en kinderen maken het uitstekend Het gezin telde reeds twee tinderen, een Jongen en een meisje.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1