<22 Agenda WOENSDAG 20 JULI Dr L. G. Kortenhorst herdacht Eisenhower onttrekt Koos Vorrink „H'j wilde anderen gelukkig maken De voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, heeft gisteravond voor de radio Koos Vorrink herdacht. De heer Kortenhorst zeide o.a.: Wanneer de Tweede Kamer vandaag bijeen zon zijn geweest, zou ik by de aanvang der vergadering van het college, waarvan hü van Juni 1946 tot December 1954 deel uitmaakte, het overlijden van Jacobus Johannes Vor rink op de plaats, waar zulks het meest zou hebben gepast, hebben herdacht. De dood is voor deze dynamische, vitale leider der vroegere S.D.AP. en de latere P. v. d. A. als een verlossing geko men na vele maanden van onnoemlijk lijden naar lichaam en naar geest. Geen woorden kunnen weergeven en geen pen kan beschrijven de folteringen, waarvan hü. die het bruisende openbare leven zo hartstochtelijk lief had, het slachtoffer is geweest: dat leven in al de aspecten van zijn bewogen hart, zijn rusteloze wilskrachtige natuur, zijn strijdbare overtuiging een geroepene te zijn bij het volbrengen van grote wereldomspannen de taken. Hij, de 64-jarige. moet beseft hebben nog niet genoeg geleefd te heb ben. Wellicht heeft hij tijdens zijn ziekte het gevoel met zich mee gedragen, nog niet gemist te kunnen worden. Zijn leidersnatuur verzette zich tegen het betreden van de gemakkelijkste we gen. Hoe radicaal zijn denkbeelden ook mochten geweest zijn. hij schaarde zich nimmer achter het vaandel van hen. die in dienstweigering een deugdelijk strijd middel tegen het militarisme meenden te zien. Het gebroken geweertje heeft hij niet op zijn Jas gedragen. Hij diende het land in de eerste wereldoorlog, eerst als Koos Vorrink in Eerste Kamer herdacht Bij de aanvang der vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter, de heer Jonkman, het oud-lid der Kamer, de heer Vorrink, herdacht. Namens de regering heeft de minister van Justitie, de heer Donker, zich daar bij aangesloten. Voorts heeft de Eerste Kamer na een korte discussie zonder hoofdelijke stem ming het wetsontwerp aangenomen met nieuwe bepalingen voor de onder toezicht stelling van kinderen. Ook werden enkele wetsontwerpen van minder belang aan genomen. Na de sluiting van de openbare verga dering besteedde de Kamer de rest van de middag aan het afdelingsonderzoek van de huur- en belastingvoorstellen en enige andere wetsontwerpen. Herdenking in Concertgebouw Zaterdagmorgen om half elf zal in het Concertgebouw te Amsterdam een her denkingsplechtigheid worden belegd, waarop het woord zal worden gevoerd door prof. dr W. Banning, dr W. Drees, een vertegenwoordiger van de socialis tische internationale en de heer Evert Vermeer, voorzitter van de P. v. d. A. Zang door de Stem des Volks. afd. Amsterdam, orgelspel door Johan Jong en declamatie zuilen op deze bijeen komst ten gehore worden gebracht. ZU. die een bloemengroet willen brengen aan de overledene kunnen deze Zater dagmorgen voor halftien afgeven aan het Concertgebouw (ingang J. W. Brouwers straat). Om plm. halfeen zal de lijkstoet van het Concertgebouw vertrekken naar de Nassaukade (hoek de Clercqstraat)De stoet zal het partij-secretariaat in de Tesselschadestraat passeren. Het stoffelijk overschot zal morgen van 10 uur 's morgens tot 22 uur staan op gebaard in de aula van de crematiever eniging. Frans Halsstraat 6 (nabij Stad houderskade). te Amsterdam Aldaar is men eveneens in de gelegenheid de con- doleantieregisters te tekenen. CREMATIE VAN KOOS VORRINK Na een herdenkingsbijeenkomst in het Amsterdamse Concertgebouw op Zater dagmorgen as. te half elf zal het stof felijk overschot van Koos Vorrink naar Westerveld worden gebracht en daar na aankomst van de trein 14.02 uur worden gecremeerd. sergeant en later, nadat hij de officiers opleiding vrijwillig volgde, als officier. Tijdens de laatste oorlog heeft hij de volle last moeten dragen van het Hitier- regiem. dat hij reeds voor 1940 in Duits land zelf had helpen bestrijden. Het is typerend voor het karakter van Koos Vorrink en het ligt geheel in de lyn van zijn visie op de betekenis der politiek, dat hij als lid der Tweede Ka mer zijn kracht meer zocht in de fractie vergaderingen en het onderling beraad daarbuiten, dan in het houden van rede voeringen. Dat liet hü liever aan jongere collega's over. Koos Vorrink gekend te hebben wil tevens zeggen een beminnelijk, ver draagzaam, hartelijk mens ontmoet te hebben: een rechtvaardig mens, in wie geen bedrog werd gevonden. Moge Koos Vorrink, die tijdens zijn leven slechts één doel voor ogen had: anderen gelukkig te maken, eindelijk de rust en het geluk deelachtig zijn geworden, die hij op aarde tevergeefs heeft gezocht, aldus besloot dr Korten horst. GECOMPLICEERD DRAMA Nabij Alexandria in de Amerikaanse staat Louisiana is Maandag tydens een onweer een hoogspanningskabel in een sloot terecht gekomen. Een jongen, die door de sloot liep. kreeg brandwonden Zijn vader en zijn zusje, die hem te hulp wilden komen, werden door de stroon. gedood. Hetzelfde lot trof twee automo bilisten. die ook hulp wilden verlenen. (Ingez Med.-Adv.) rDe eerste er» reeds jaren de beste //j| Genève's eerste slachtoffer (Van onze speciale verslaggever) In het bijzonder de Amerikanen en de Russen hebben eigen lijf wachten meegebracht naar Zwit serland. doch niettemin houden ook Zwitserse militairen een oogje in het zeil. De schildwacht bijvoorbeeld, die de villa van de Franse minister Pinay moest bewaken, heeft dezer dagen het zekere voor het onzekere genomen en zyn mitrailleur leeg geschoten, toen hij iets verdachts bemerkte. Het gevolg bleef niet uit: de eerste dode is gevallen. Ziehier het verslag meer in dé tails: Het werd reeds schemerig bij de villa „Mont Fleuri", waar genoem de schildwacht op post stond. Plot seling zag de man beweging ergens in het gras. Jialt", riep hy luide. Hij kreeg echter geen antwoord en de indrin ger bleef zich voortbewegen. Toen nam de schildwacht geen risico's meer en schoot zijn kleine mitrailleur leeg. Andere soldaten kwamen toegesneld, men begon het terrein af te zoeken met schijnwer pers en ontdekte inderdaad hst lijk: een arme egel was het slacht offer geworden van de Zwitserse paraatheid. zich aan al te grote drukte Speelgoed voor de kleinkinderen Onze speciale verslaggever dr Korteweg telefoneerde ons hedenmorgen: De Russen zijn thans te Genève te gast geweest bij alle delegaties en van avond zullen zij zelf een diner aanbie den. In elk geval zijn de Fransen daar uitgenodigd. Donderdag onthaalt de federale raad van Zwitserland alle belangrijke gede legeerden op een groot diner in het Pa leis Eynard. Vijfhonderd rozen en rose anjers zullen de eetzaal een feestelijk aanzien geven. Presiden Eisenhower zal Donderdag present zijn op de ontvangst der Zwit sers. doch hi) heeft gemeend geen uit nodigingen te moeten aanvaarden van de Franse, Russische en Engelse rege ringshoofden. Eisenhower is de enige hier, die zowel regerings- als staatshoofd is en het protocol geeft de Amerikaanse president een goede reden om zich aan een al te vermoeiend sociaal leven te onttrekken. Behalve de conferentie heeft de Ame rikaanse president nog andere staats zaken aan het hoofd. Gisteren heeft hy zich daar byvoorbeeld drie en een half uur mee bezig gehouden en; bovendien heeft hy nog tijd gevonden' om speel goed voor zyn kleinkinderen te kopen. Dat plan om te gaan winkelen kwam erg plotseling op en de Zwitserse politie had enige moeiiyke momenten om A 1" improviste althans enigermate de vei ligheid van het Amerikaanse staats hoofd te verzekeren. Soekarno in Cairo President Soekarno is gisteren voor een staatsiebezoek van zes dagen in Cairo aangekomen. HU werd op het vliegveld begroet door de Egyptische premier, Nasser, leden van de revo- lutionnaire raad. ministers en leden van het Corps Diplomatique. Na in spectie van een erewacht reed de president onder toejuichingen naar het palels van ex-koning Faroek, waar hij verblijf zal houden. 's Middags bezocht Soekarno premier Nasser, die hem de versierselen van de hoogste Egvptische onderscheiding, de Orde van de NJjl. overhandigde. Gisteravond was de president de gast van de Egyptische regering tijdens een diner in het Koebbeh-paleis. Geen compromis in Belgische schoolstrijd (Telefonisch van onze correspondent te Brussel) Zoals werd verwacht, heeft de Belgi sche senaat gistermorgen de motie van de heer Paul Struye, voorzitter van de CVP-fractie, verworpen en wel met 92 tegen 75 stemmen. Voor tot stemming werd overgegaan, werd het woord gevoerd door de heren Struye. Rolin en Van Acker, eerste mi nister. De heer Struye zeide dat de amende ring van zyn motie tot schorsing van de besprekingen over het ontwerp-Col- lard voor de CVP onaanvaardbaar was, daar van haar wordt verlangd, dat zy medewerkt aan de afbraak van de ge hele Harmel-wetgeving en dat nog wel uitsluitend voorzover zy betrekking heeft op het bijzonder onderwijs en niet op de openbare scholen. Van de regering, noch van de rege- ringspartyen kon enige garantie worden verkregen onder meer niet ten aan zien van de uitbetaling van de salaris sen der leraren in de overgangsperiode. De heer Rolin wees er op. dat. wilde men het onderwys vraagstuk doen be spreken door een raad van bevoegde en onpartydige personen, men dan uit moest gaan van de toestand van vóOr de CVP-regering. Immers de CVP-rege- r:ng heeft, zonder de andere partyen er in te kennen, een aantal onderwyswet- ten doen aannemen, welke de socialis ten als „dwang-wetten" beschouwen. Hij vroeg de Senaat de besprekingen O-,'er het wetsontwerp-Collard onmiddel- lyk voort te zetten. Eerste minister Van Acker sprak in dezelfde geest en gaf als zyn mening te kennen, dat het land thans kan zien dat de gehele sohoolstryd voor de CVP slechts een geldkwestie is. Westduits rapport over aardstralen Een groep Westduitse deskundigen, de meesten in betrekking staande met het instituut voor gerechtelijke ge neeskunde van de Universiteit van Bonn. heeft een onderzoek ingesteld naar apparaten tegen aardstralen. die door Westduitse firma's in de handel werden gebracht. Volgens dit rapport is er geen wetenschappelijk bewijs ter ondersteuning van het geloof aan aard stralen en kan er aan de onderzochte apparaten geen bUzondere werking wor den toegekend. De aan de markt gebrachte appara ten bestaan meestal uit een aantal met elkaar verbonden spoelen en weer standen. Bij proefnemingen met een groot aantal wichelroede-lopers heeft men volgens het rapport ook geen steekhoudende bewijzen voor de be trouwbaarheid van hun bevindingen kunnen opdoen. Het rapport beveelt aan. de apparaten tegen aardstralen ook te doen vallen onder de bestaande wet op de verkoop van medische appa raten. Tot nog toe is de verkoop ervan vrij. daar zii niet aangeboden worden ter genezing van kwalen, maar ter voorko ming ervan. Ook wil het rapport be perkende bepalingen ten aanzien van het ontreden van wichelroede-lopers ter voorkoming van economische schade tengevolge van waardeloze adviezen aan bepaalde ondernemingen. CONFERENTIE OVER DIEPZEEVISSERIJ. Gisteren is de internationale confe rentie over de diepzeevisserit te Bre- meihaven geëindigd zonder dat beslui ten zun genomen. Op uitnodiging van de Duitse bond hebben vertegenwoor digers uit Engeland. België. Frankrijk. West-Duitsland. Nederland en Spanje gesproken over de oprichting van een internationale visserij-organisatie. De Duitse organisatie deelde echter mede. dat er geen besluiten zijn genomen. Het platina jubileum van de Aga Khan is gisteravond in Londen gevierd met een banket en een bal voor 500 per sonen. De 78-jarige Aga Khan woonde, met zijn Begum, zijn zoon Aly Khan en zijn twee kleinzoons. Amyn en Karim. het feest bij. Dit lubileum was reeds gevierd in Karatsji en Cairo. Leden van de Ismaili-secte. waarvan de Aga Khan de leider is. in India. Pa kistan. Malakka. het Midden-Oosten. Afnka en elders hebben drie millioen gulden bijeengebracht in een fonds voor de aankoop van huizen voor behoeftige secteleden. De Nederlandse afgevaardigde prof. H. Verrijn Stuart is aangewezen als voorzitter der commissie voor de ge- meenschappelyke markt, de investerin gen en de sociale vraagstukken van de Brusselse conferentie, die op grond van de resolutie van Messina belast is met het onderzoek van de mogeiykheden van verdere Europese integratie. (Ingez. Med.-Adv.) lekker gezond voordelig Vraag ook eens Stegemon's ondera leverspecialiteiten: Saksische en Berliner leverworst, leverkacft elc. Met een enkel woord BINNENLAND BU beschikking van de Staats secretaris van Economische Zaken ls In gesteld een commissie vermogensonderzoek by de middenstandsonderneming, welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de ontwikkeling van de vermogens positie van de middenstandsonderneming en naar de factoren, die by deze ontwik keling een rol hebben gespeeld. Voorzitter dezer commissie is dr J. G. Stridlron. accountant te Utrecht. Gistermiddag Is by Tienen (België) een Thunderjet van de Nederlandse luchtmacht neergestort. De bestuurder liep lichte verwondingen aan gezicht en lichaam op. Het toestel, dat in een veld neerkwam, vatte vlam en werd geheel vernield. Met behulp van omstanders kon de bestuurder zich tydlg uit de cockpit redden. In ons Bureau ligt ter Inzage de passagierslijst van het m.s. Slbajak, dat 30 Juli a.s. uit Indonesië te Rotterdam zal arriveren. By de vliegtuigramp te Chicago. Zondag 1.1. ls. naar de Amerikaanse am bassade In Den Haag heeft vernomen, om gekomen de heer Lawrence H. Norton, die van 1948 tot 1951 als deskundige voor landbouw en voedselvoorziening verbonden ls geweest aan de E.CA-missie ln ons land. HU was de eerste die by de E.C.A.- misslc ln Nederland deze functie bekleedde. Op Instigatie van het Katholiek Nationaal Bureau voor geesteiyke gezond heidszorg te Utrecht, heeft de congregatie van de kleine zusters van de H. Joseph te Heerlen een ln de gemeente Baarn gelegen gebouw, t.w. ..Huize Nleuwenoord" met omliggende terreinen van pl.m. 40 H A., aangekocht. Het gebouw ls bestemd voor de verpleging van de zgn. diepere zwak zinnigen. De inrichting zal nagenoeg uit sluitend worden bestemd voor patiënten uit de provincies Zuid-Holland. Noord- Holland en Utrecht. Zy zal plaats bieden aan 120 patiënten. Het statuut der Haagse conferentie voor Internationaal Privaatrecht, dat voor ziet ln de oprichting van een permanent bureau ln Den Haag. ls op 15 Juli met de r.ederlegglng van de Noorse acte van aan vaarding ln werking getreden. BUITENLAND In een myn te Enslshelm ln de Elzas zyn twee mynwerkers gedood en vyf ge wond. van wie drie zwaar, door het ont- Sloffen van een oude springstoflading, die Jaar geleden was geplaatst ln een myn- gang en die nu door een der mynwerkers wera geraakt by het uithouwen van de mijngang. Nabij Tatuhy ln de Braziliaanse staat Sao Paulo zyn Dinsdagochtend negen van de tien rijtuigen van een trein ontspoord slagen. gewom slagen. Tachtig personen werden tér waarde van 300.000 tot 400 000 gulden wordt vermist. De overvallers zyn ont snapt. In Sutterhelm (Zuld-Afrlka) ls een Groot-Brlttannlë heeft de ratificatie- documenten voor het Oostenrykse vredes verdrag by de Sovjet-regering gedeponeerd. Het verdrag zal van kracht worden als ook Frankryk de desbetreffende documenten by de Sovjet-regering heeft gedeponeerd. Twee millioen toeristen hebben Spanje ln de loop van 1954 bezocht. Men verwacht, dat dit aantal dit Jaar zal worden overtroffen. Het Japanse Lagerhuis heeft een resolutie aangenomen, waarin de regering verzocht wordt te bewerkstelligen dat tegen 15 Augustus alle oorlogsmisdadigers vrygelaten worden. Het betreft hier 581 gevangenen ln de gevangenis van Soegamo. Duitse autobus in sloot gereden Een uit Amsterdam komende Duitse autobus is gisteravond nabü Sikkens' Lakfabriek te Sassenheim, juist op grondgebied der gemeente Oegstgeest in een langs de Rüksweg Amsterdam- Den Haag lopende sloot terechtgeko men. Er zjjn geen gewonden. De autobus, waarin 35 passagiers za ten. werd bestuurd door een 45-jarige autobusondernemer uit Amorbach. Het gezelschap was onderweg van Kevelaer naar Den Haag, waar men de nacht zou doorbrengen om vandaag naar Duits land terug te keren. In de gemeente Oegstgeest op de Ryksweg Amsterdam- Den Haag gekomen, werd de bus plotse ling stuurloos. Door de ligusterheg die de beide rijbanen scheidt vloog het voertuig naar de linkerweghelft om ver volgens via het fietspad en de berm. waar enige boompjes werden „overre den". in zyn volle lengte in de sloot te recht te komen. Op dat moment was er gelukkig geen verkeer op de linker rU- baan. Onder de passagier ontstond een paniek, maar geen hunner werd gewond, doch enkelen liepen een nat pak op. Zij zyn met een andere bus naar Noordwijk overgebracht, om daar de nacht door te brengen. Met het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval is de Rijkspo litie nog bezig. Het aanvankelyk be staande vermoeden dat een band van de bus gesprongen is, schijnt niet Juist te zyn. Men vermoedt thans dat een asbreuk de oorzaak van het ongeluk is. Crematie jhr Quarles van Ufford ZEER GROTE BELANGSTELLING Gistermiddag is het stoffeiyk over schot van de plotseling overleden voor zitter van de AVRO. jhr. H. G. A. Quar les van Ufford in Driehuis-Westerveld gecremeerd. Op verzoek van zyn echt genote werd in het crematorium alleen het woord gevoerd door de Noorse pre dikant ds Terjesen uit Rotterdam. Zoveel bloemstukken begeleidden de baar, dat het grote podium van het cre matorium er welhaast te klein voor was. Ook de belangstelling was zeer groot. Aanwezig waren o.a. de Regeringscom missaris voor het Radiowezen, mr L. A. Kesper. namens het ministerie van O K. en W. mr M. P. Bejetto en uiteraard vele vooraanstaande figuren uit de Ne derlandse radiowereld, ook was er een vertegenwoordiging van de Vereniging van vrienden van het Residentie-Orkest, waarvan de overledene voorzitter was. Ook uit het bedryfsleven waren diver se prominente figuren aanwezig, o.a. di rectieleden van de B.PM. Een zwager van de overledene sprak een kort dank woord Twee doden door gasvergiftiging Als gevolg van het loslaten van de slang van een gascomfoor werden vorige week Dinsdag in een woning aan de Pompstraat te Baarn de 69-jarige mevr. E. van DykMonfroy en de by haar in wonende 68-jarige heer F. Dys in bewus teloze toestand aangetroffen. Hoewel men aanvankelijk hoop koester de beide mensen in het leven te houden, zyn zy resp. Zondag en Dinsdag in het ziekenhuis te Baarn aan de gevolgen van de gasvergiftiging overleden. De Senaat der Technische Hogeschool te Aken heeft aan prof. dr ir H. Geliss® te Maastricht, ere-voorzitter van de ln. ternationale electrowarmte-organlstle, het eredoctoraat in de technisohe weten. schap verleend. Prof. Gelissen zal cj 23 Juli te Aken in een plechtige zittua der faculteit van werktuigbouwkunde l en electrotechniek het eredoctoraat a t ontvangst nemen. COVENTRY BEDENKT ZICH De vier mannen, die in Genève het lot van de wereld in handen hebben. 8.30 uur nam. DONDERDAG ZATERDAG. RK. Techn. school Boerhaavelaan 44 Uitreiking diploma's 2Vi uur nam. Ned. Chr. Relsver- Excursie terrein Am sterdamse Waterleiding. (Verzamelen 2 10 uur nam. bordes station). MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zo zien zy ons". 10 uur voorm.5 uur nam Zondag 15 uur nam (Tot en met 2 October). Lakenhal: Expositie tekeningen van James Ensor tot heden 10—12 en 25 uur (tot 1 Augustus) BIOSCOPEN Lldo „Papa, Mama, het dienstmeisje en Ik" a.l. Werkdagen- 2.30. 7 en 9.16 uur; Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 0.15 uur. Luxor „De Vogelvryen". 18 Jr. Werk dagen- 2.30. 7 en 9 15 uur: Zondag: 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur Casino „Eens ln de 100 Jaar18 Jr. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; Zon dag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex „De Woestyn leeft" a.l. Werkda gen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; Zondag: 2.30 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Trianon „Zeven broera zoeken zeven meisjes", a.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.16 uur; Zondag: 2.15 4.30, 7 en 9.15 uur De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 16 Juli 13 uur tot Zaterdag 23 Juli 8 uur waargenomen door- de Apotheek van Drlesum. Mare 110. Tel 20406 en de Zul. der-Apotheek Lammenschansweg 4. Tel 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgcester Apotheek WlLhelmlnapark 8, Tel. 26274. De gemeenteraad van Coventry, ikt stad in de Britse Midlands die in de oorlog door Duitse bombardement® i zwaar werd geteisterd, is teruggekomen van ziin besluit van het vorige (aar oo i de luchtbescherming op te heffen. h De raad. waarin Labour de meerder- i heid heeft, besloot het vorige laar zich niet met luchtbescherming te bemoeien, i omdat hij meende dat er geen verdc- i dicing tegen waterstofbommen moet- liik was. Tegen dit besluit was een i storm van protesten gerezen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Lexmond D. J. v. Dijk tl St. Annaland. Door de Generale SynoJt voor byzondere werkzaamheden L Alou te Emmen. Te Papendrecht O. Boer Gouda. Aangenomen naar Ouwerkerk J. Prenïi te Surhulsterveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Oosterzee D. Passchltr, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Arnemulden H. K. Poelman te Andel (NB Bedankt voor Bennekom dr R. J. v. 4 Meulen te Schevenlngen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Stecnwyk C Langbroek cand. te IJmulden. Te Slledrecht B. Byie- veld te Noordeloos. Te Deventer en te Emmen J J. Rebel, cand. te Rotterdam. Te Delft C. Lnngbroek. cand. te IJmulden. Tweetal te Zlerlkzee (2e pred.pl.) D. Henstra te Oud-Beyerland en J. J. Rebel, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Tholen W. Baay te Alphen aan den Ryn. NED. PROT. BOND Bedankt voor Schiedam (byz. werk zaamheden) G. W. B. A. Thoden tan Velzcn, voorg. v. d. Ver. van Vrijz. Hert. te Apeldoorn. Synode Geref. Kerken (art. 3 I DE KWESTIE DS C. J. P. GOOSSENS TER SPRAKE GEBRACHT De generale synode van de Geref. Ker ken onderhoudende artikel 31 K.O., die gisteren te Enschede haar tweede ver- gaderweek aanving, maakt in deze zit ting o.a. een aanvang met het bespre ken van de behandelingsmethode in de procedure ds C. J. P. Goossens. Ds Goossens was missionnair-predikant der vrijgemaakte kerken op Soemba, kwam in conflict met de zendende kerk van Zwolle, die hem schorste, waarna de classis Zwolle hem uit zyn ambt ont zette. Ds Goossens is vervolgens op eigen gelegenheid weer naar Soemba vertrok ken. De kerk van Enschede had aan de synode een schryven gezonden, waarin tot bewaring van de eenheid der kerken en tot herstel van de rust en de vrede wordt aangedrongen op een zodanige oplossing van de moeiiykheden in de zaak Goossens. dat verzoening wordt bewerk stelligd. waartoe het nodig wordt gevon den ds Goossens en eventueel anderen alsmede ook een kerkeraadsdeputatie van Zwolle uit te nodigen tot samenspre- kimg. Ds J. Francke rapporteerde over de» zaak namens commissie twee. De com missie adviseerde de synode om tal van redenen het voorstel af te wyzen. De commissie verzet zich niet tegen het horen der partyen maar dan moet zulks in elk geval geschieden tydens be handeling van de zaak. De synode sprak zich uit voor behan deling der appèl-schriften op normale wyze. Eerst daarna zal men zien wat verder moet worden gedaan. De commis sie zal nog nader advies uitbrengen over wat terzake verder moet gebeuren. AANTAL HERV. THEOLOGISCHE STUDENTEN WORDT MINDER Het aantal theologische studenten, in geschreven in het Hervormd kerkelijk album bevindt zich in dalende lyn. Voor de cursus 1954/55 werden in totaal 562 studenten in het album ingeschreven. Hiervan studeerden er 110 in Leiden, 275 in Utrecht. 57 in Groningen en 120 ln Amsterdam (Gem. Universiteit). De aantallen studenten in de afgelo pen jaren aan deze universiteiten be droegen 622 in het studiejaar 1950/51. 600 in 1951/52. 602 in 1952/53, 580 in 1953/54 en thans 562. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Amsterdam Londen Luxemburg Parits Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Borllln Frankfort Mtinchen Wenen Innsbrtlck Rome Alacclo Mallorca mist licht bew onbewolkt onweer eeh bew. eeh bew half bew. lloht bew half bew mist

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2