LEIDSCH DAGBLAD Punt 1 te Genève: Duitslands hereniging WEERBERICHT 94ste Jaargang WOENSDAG 20 JULI 1955 No. 28579 Directeur; 3. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand; f.050 per week Wltte'SlngeM^Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en-Administratie: 2504TT Redactie: 21501 Meningsverschil over tijdstip waarop Westelijke Drie: nu - Sovjets: later (Van onze speciale verslaggever, dr P. G. J. Korteweg) Dinsdagochtend had men - zoals reeds gemeld - te Genève reden tot voldoening, omdat men ongehoord snel een accoord bereikt had over de agenda. Dinsdagmiddag evenwel heeit men „de pas op de plaats" beoefend en zijn de partijen elkaar niet nader gekomen. In die middagzitting zijn de hoogste autoriteiten met punt één van de agenda begonnen: hereniging van Duitsland. Allen verklaarden zich daar vóór, doch tussen Oost en West bestaat een groot verschil van mening over het tijdstip der hereniging. Engeland, gesteund door Amerika en Frankrijk, acht hereniging van vitaal belang en zeer urgent; de Sovjet Unie daarentegen heeft gepleit voor onbepaald uitstel. Zij wenst, dat er eerst een groot, algemeen, veiligheidssysteem gecreëerd zal worden of. om het maar eens populair te zeggen: de Russen zouden willen dat het lidmaaschap van wat thans „Navo" heet, zou worden opengesteld voor alle staten, een plan, dat voor het Westen volkomen onaanvaardbaar is. Immers, men kan moeilijk militaire samenwerking organiseren met staten, die men - ondanks alle gloednieuwe jovialiteit - toch nog altijd als potentiële vijanden moet zien. Wanneer de Russen dus de hereniging van Duitsland afhankelijk stellen van een groot, allen omvattend, veiligheidssysteem, dan stellen zij de unificatie van Duitsland in feite uit tot Sint Juttemis, wanneer de kalveren op het ijs dansen. Vrijwel niemand had verwacht, dat de hereniging van Duitsland hier te Genève tot stand zou komen en de bijeenkomst van Dinsdag middag heeft aangetoond dat de kans op onmiddellijke unificatie inderdaad verkeken is. Het ziet er naar uit dat de hoogste lutoriteiten reeds vanmiddag tot punt twee van de agenda zullen overgaan (dit punt behelst de Europese veiligheid) on eer voorbehoud, dat zij altijd nog op punt één terug kunnen komen. Men moet het niet uitsluiten dat er alsnog enige vordering in de richting van de hereniging wordt gemaakt, doch met vandaag of morgen. De Russen zullen zich door hun nega tieve houding niet populair bij de over grote meerderheid der Duitsers hebben gemaakt. VOORSTEL VAN EDEN Eden had voorgesteld een beperkt vei ligheidssysteem van de Grote Vier en Adenauer over Genève Volgens een correspondent van de .New York Times" heeft bonds kanselier Adenauer, die Maandag voor een vacantie van zes weken in Muerren in Zwitserland arri veerde. verklaard, dat hij gelooft dat de huidige conferentie in Ge nève zal worden gevolgd door een conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken van de Grote Vier. nadat hij, Adenauer, zfjn bezoek aan Moskou zal hebben gebracht. Adenauer verwachtte, dat hij „midden September of later" naar Moskou zal reizen voor besprekin gen met Sovjet-leiders. De datum voor zijn reis is nog niet vastgesteld. De bondskanselier verklaarde voorts, dat de huidige Geneefse conferentie geslaagd zal mogen he ten, als de Grote Vier er in slagen een agenda op te stellen voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken. een Verenigd Duitsland te creëren, zulks om Ruslands vrees weg te nemen. Zou bijvoorbeeld Duitsland de Sovjet-Unie aanvallen, dan zouden de anderen de Russen te hulp komen. Met andere woor den: de aanval van één staat op een ander, zou als een aanval op allen wor den beschouwd. Boelganin noemde het echter bele digend voor een grote staat als de Sovjet-Unie, dat men het voorstelde alsof deze bescherming van node had. Eden antwoordde terecht, dat hij daar niets beledigends in zag en dat hij niet begreep, waarom de Russen een groter veiligheidssysteem wèl konden aanvaarden zonder zich beledigd te voelen. Neen .de Russische argumenten waren niet sterk en ieder voelde wel dat de Russen alleen maar duidelijk wilden maken, dat een Duitsland, dat vrij was om eventueel lid van de Navo te wor den, voor hen onaanvaardbaar was! De conferentie is echter nog in het beginstadium en men moet nog afwach ten. of een der partijen een tegemoetko mend voorstel inzake Duitsland wil doen. Uitgesloten is dit niet. WAAROM GINGEN DE RUSSEN NAAR BERLIJN Het Westen kan nog de mogelijkheid opperen van een speciale status van Duitsland in de Navo. de Russen kun nen hun starre houding ook nog wel ver zachten. Men vraagt zich in dit verband af, waarom Boelganin, Kroestsjef en Zjoe- kof te Berlijn zijn uitgestapt, alvorens naar Genève te komen. Eén der veronderstellingen is, dat zij de Oost-Duitse communisten op stap pen moesten voorbereiden, die voor hen niet zo aangenaam zouden zijn. Eén der Russen verzekerde mij weliswaar. d3t de Sovjet-Unie niets zou ondernemen zon der de instemming van Oost-Duitsland. maar de Russen bezitten nu eenmaal de macht om die instemming prompt te krijgen. SHAPE ORGAAN VAN DE VREDE Eisenhower, de expert in Navo-zaken, heeft Dinsdagmiddag een uitstekend betoog gehouden om de Russen, en met name Zjockof. te overtuigen van Navo's vreedzame bedoelingen. Eisen hower zeide, dat hij na 1945 genoeg had van oorlog voeren en dat hij nooit de leiding van Shape op zich geno men zou hebben ,als hij niet geweten Geen nutteloze woordenstrijd aan de regeringsleiders van de Het verlangen om een nutteloze woordenstrijd te vermijden, wnar- Grote Vier" uitdrukking hebben gegeven, wordt weerspiegeld in het eenstemmig besluit van de vier of ficiële wooidvoerders om op geen enkele wijze commentaar te leve ren op de redevoeringen van de andere regeringsleiders. Op dit punt vormt de huidige conferentie een groot contrast met de vorig jaar gehouden bijeenkomst te Ber lijn. De perschef van de Russische re gering, Iljitsjef, ging zelfs zover, dat hü speciale nadruk legde op die passages uit president Eisenhowers redevoering, waarin deze uitdruk- 1ring gaf aan zijn optimisme en zijn goede wil. Boelganin toonde zich echter niet overtuigd. Hij betoogde dat het ver dachte karakter van de Navo wel bleek uit het feit dat de Russen er geen lid van konden worden. Eden kwam nog op de kwestie terug. Hij achtte het het veiligste voor de we reld, wanneer een herenigd Duitsland in de Navo een plaats zou vinden, en hij hoopte, dat men een proef zou kunnen nemen met de controle op een overeen te komen bewapening van Duitsland en zijn buurlanden. Ondanks alle repliek en dupliek ble ven Oost en West het echter fundamen teel oneens. Die onenigheid had echter geen of nauwelijks invloed op de vrien delijke en kalme toon. die ook in deze. minder hoopgevende, zitting gehand haafd bleef. Rust in Marokko ogenschijnlijk teruggekeerd Weiniq veranderinq De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer en tijdelijk overdrijvende wolkenvelden, maar morgen ook zonnige perioden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur) Droog en vrij zonnig Het KNMI deelt mede: Regen- en onweersbuien maakten Maandag j.l. een eind aan het daar aan voorafgaande tropische weer van Zondag, toen plaatselijk maximumtem peraturen van 31 graden werden geme- 'en. De regens, die hier en daar zwaar waren - op verschillende plaatsen in bet centrum van het land werd meer can 25 millimeter afgetapt binnen een tijdsbestek van 12 uur - kwamen als «actie op de gTote hoeveelheid energie, die door de zonnewarmte in de atmos feer was verzameld. Het was niet ver wonderlijk, dat hiermede een flinke af koeling gepaard zou gaan. De afkoe ling werd in ons land bovendien be werkstelligd door koelere oceaanlucht, die met Noordelijke wind over de Noord zee werd aangevoerd. Gisteren was deze lucht het Noorden fan het land al binnengedrongen en vannacht bereikte zij het uiterste Zui den van het land. In deze koelere lucht dreven enkele wolkenbanken mee, maar de zon kreeg gelegenheid geruime tijd nLte komen- Op de weerkaarten is nu boven de antse eilanden een uitloper van een "Wdrukgebied bij de Azoren versche- mP'w zeer lanSzaam naar de Noord se beweegt. De wind blijft daardoor ook "torgen in de Noordhoek en morgen zal •w- weer dan ook niet veel verschillen cjet dat van vandaag Wel zal er wat hu t>ewo'king kunnen binnendringen. vooral in het Noorden van het land h»r<Jnelckig kan zijn. ni» tcrnPcratuurverdellng komt wci- hJL j nderin° en de kans op regen "Uit de eerstkomende 36 uur gering. 21 Juli Zon op- 4 46 uur; onder; 20.50 uur. Maan op: 7.30 uur; onder; 21 25 uur. «oogwater te Katwijk te 4.18 en 16.50 Dit Qummei bestaat ait acht pagina's Frons prestige kreeg gevoelige knauw (Van onze Parijse correspondent) Volgens de berichten is de rust in Ca sablanca teruggekeerd en herneemt het dagelijkse levën zijn gewone gang. De Marokaanse winkels in de beide Medi- nah's zijn weer geopend en ook in de door blanken bewoonde gedeelten van de stad is alles ogenschijnlijk weer normaal. Men is bezig de WTakken van verbrande auto's weg te voeren en het Vreemde lingenlegioen dwingt de Marokanen, die het in de Medinah's aantreft en die niet kunnen bewijzen werk te hebben, de straten te schrobben en de geplunderde winkels te helpen herstellen. Daarmee mag dan echter de orde en rust zijn teruggekeerd, het vuur smeult toch onder de as. Er wordt af en toe nog geschoten en gisteravond werd te Fedala een stadje op ongeveer 25 ki lometer afstand van Casablanca door benden opgeschoten Marokaanse jon gens brand gesticht en een aantal hui zen van Marokaanse bewoners in de as gelegd. De resident-generaal Grandval heeft inmiddels aangekondigd, dat hij morgen zijn officiële intocht in Mar- rakech, het bolwerk van de tegenstan- desr van de afgezete Sidi Mohammed ben Youssef. zal houden en dat hij ook Meknes zal bezoeken. Uiterlijk moge de rust zijn weerge keerd, de gevolgen voor het prestige van Frankrijk bij de Marokaanse be volking zijn ernstig en zij zullen zeker hun weerslag op haar houding hebben. Jarenlang heeft die bevolking te lijden gehad van de methoden der blanke po litie, die betrekkelijk oppermachtig was en die met ijzeren hand In de Medinah's j heeft huisgehouden Thans blijkt dat de vertegenwoordiger van Frankrijk door diezelfde politie is beledigd, dat die po litie niet in staat is gebleken de bevol king te beschermen en dat zij wordt ge desavoueerd. Te zeggen dat Frankrijk daarmee zjjn gezicht heeft verloren, is wellicht wat overdreven, doch men kan begrij pen. dat de Marokanen. die als goede Mohammedanen een lang geheugen hebben, hun vertrouwen in het land, waarmede zij moeten samenwerken, hebben verlroen. Temeer waar van Marokaanse zijde i dikwijls over de blanke politie ls ge klaagd. Waarschijnlijk nog deze weck zal de regering in de Assemblée Nationale wor- I den geïnterpelleerd over de gebeurtenis- I sen van de afgelopen dagen Aanvanke lijk was het debat voor morgen voorzien, maar naar alle waarschijnlijkheid zal het wel volgende week worden, nadat Fa ure uit Genève is teruggekeerd. cGeef mij mijn man terug (Van onze speciale verslaggever) Dat er te Genève ook ernstige gevaren kunnen dreigen, bewees een klein incident, dat wij onlangs mee maakten. Toen de open auto van Boelganin langzaam het hek van het Paleis der Naties binnenreed, probeerde een jonge vrouw een briel aan de Russische premier te over handigen. Zij liep op de auto toe met de kreet: ..Geef mij mijn man terug". Nog vóór zij er ln slaagde de auto te bereiken, had de politie haar reeds vastgegrepen. Een brief is niet zoiets gevaar lijks. maar er kunnen ook mensen zijn, die andere dingen in Russi sche auto's willen deponeren. Bij navraag bleek, dat de man van deze vrouw als gevangene in de Sovjet-Unie wordt vastgehouden. Typerend voor de vriendelijke sfeer is het feit. dat de Rusische leiders zich bereid hebben verklaard „het noodzakelijke in het werk te stellen om haar echtgenoot terug te vin den". Prins Bernhard ere vice-marshal R.A.F. De Koningin van Groot-Brittannle heeft Prins Bernhard benoemd tot ere vice-marshal van de Royal Air Force vrijwilligers reserve. De rang „vice-marshal" komt overeen met generaal-majoor bij de Koninklij ke Luchtmacht. Tijdens de tweede wereldoorlog was de Prins reeds benoemd tot ere-commo- dore van de RAF-reserve. Prins Bernhard zal Dinsdag 26 Juli op het Britse vliegveld Cranwel de zgn. „passing out" parade van de cadetten van de RAF afnemen. Deze parade wordt elk jaar gehouden ter gelegenheid van de benoeming tot officier van de luchtmachtcadetten. De Prins zal voor deze gelegenheid gekleed zijn ln de uni form van de RAF. De gastvrouwen bij de onofficiële i de wereldproblemen te vinden. Van ontmoetingen van de groten, die in, links naar rechts mevr. Eisenhower, Genève trachten een oplossing voor I mevr. Eden en mevr. Faure. Russen misten hartig hapje (Van onze Apeciale verslaggever) De Russen hadden op de ont vangst. van Eisenhower bijna hun hors d'oeuvie gemist. Ieder, die wel eens wodka gearonken heeft met Russen, weet hoe belangrijk zij het achten om. onmiddellijk nadat zij een glas geledigd hebben, Iets har tigs te eten. Die hartige hapjes hadden zij op de ontvangst, die Eisenhower hun bereidde, bijna ge mist. De Zwitserse politie weigerde namelijk om de auto van een Zwit serse leverancier uit Genève door te laten, toen deze voor het hek verscheen van Eisenhowers villa, die zich op een afstand van onge veer acht kilometer van de confe rentie-plaats bevindt. De auto was al weer op de terug weg naar Genève. toen de politie zich bewust werd van de vergissing De Zwitsers waren uitermate ac tief: de auto werd achterhaald en de Russen konden zonder gevaar hun wodka drinken. Blinden komen in rijksdienst Experiment van Maatschappelijk Werk (Van onze Haagse redacteur) „Ik stel me er veel van voor", zei de secretaris-generaal van het ministerie van Maatschappelijk werk mr Ph. II. M. Werner gistermorgen in een smal vertrek van zyn ministerie aan het Binnenhof. Hij doelde op een nieuw experiment van het jeugdige ministerie, dat op 1 September a.s. ondernomen wordt. Op die datum wordt een viertal blinden in de typekamer van het Departement te werk gesteld. De adspirant-typisten twee heren en twee dames varen met hun bege leiders naar Den Haag gereisd om de voorwaarden van hun indienststelling aan te horen. Op zich zelf is het te werk stellen van blinden bij Rijksdiensten niet nieuw, maar de bedoeling om de ge hele typekamer op den duur te beman nen met blinden mits dit eerste experiment slaagt is ongekend. Het idee is afkomstig van de chef van de afdeling Post- en Archiefzaken, de heer K. de Jong. die sinds het begin van dit jaar vrijwel alle afdelingen in het ministerie en ook vele daarbuiten mee afreisde Hü bereikte tenslotte dat allen die er mee te maken hadden met het idee accoord gingen. Aan hem was het ook te danken, dat de typisten een uit een instituut in Grave en drie uit een instituut in Zeist hun indienststelling vernamen. Verheugd hoorden ze de prüzende woorden van de secretaris-generaal aan-, die zün bewondering voor de vele diplo ma's (stenografie, typen. Nederlands. Frans. Duits en Encelse handelscorres pondentie) niet onder stoelen of banken stak. Voorlopig blüft het alleen bü typen, maar als de ervaringen even gunstig blijken te zyn als men verwacht dan zal het niet lang duren of er komt groter werk voor deze ambtenaren. Bü het stenograferen zal men gebruik maken van een klem en handig apparaatje een soort dictafoon dat zonder be zwaar op elke willekeurige plaats ge plaatst kan worden. Ook op het bureau van minister Van Thiel. die het experi ment met warme sympathie zal gade slaan. Natuurlük moeten enkele bijzon dere voorzieningen getroffen worden voor de nieuwe werknemers aan het werk kunnen gaan. Zo moeten de bureaux vergroot worden: ook moet er een goede plaats voor de geleidehonden gevonden worden evenals huisvesting voor twee van de vier blinden die niet in of bü Den Haag wonen. Maar het Ministerie van Financien blükt ditmaal büzonder soepel te zün. waar het de toewüzing van de daarvoor benodigde gelden betreft. Straaljager in Leiderdorp neergestort Hedenmorgen omstreeks half twaalf is in de bebouwde kom van Leider dorp een straaljager van het type Thunderstreak neergestort. Het vlieg tuig had reeds geruime tüd boven de gemeente gevlogen toen het plotseling in de lucht explodeerde en neerstort te. Op nog geen 25 meter van een rij huizen, staande aan de Doeslaan en nog geen 150 meter van de Hoofd straat boorde het toestel zich in een stuk bouwland en maakte daar een gat van ca 10 meter ln middcllün en van nog onbekende diepte. Het toe stel was geheel aan het oog onttrok ken, mede doordat er een sloot langs het terrein liep. waardoor het water onmiddellyk In het gat liep. Kleinere brokstukken van het toestel lagen ln een wijde omtrek verspreid. Het toestel was opgestegen van het vliegweld Ypenburg. De piloot, een Nederlands militair, moet de dood gevonden hebben. Onder de bevolking heerste grote ontsteltenis .daar de explosie en het neerstorten mei een hevige knal ge paard ging. Er zün geen slachtoffers te bereuren onder de bevolking. De schade aan de huizen in de onmiddel- lijkc omgeving is gering. Van de züdc van dè Kon. Lucht macht vernemen wü nog dal het toe stel na Ingevlogen ie zijn. gestatlon- neerd zou worden op het vliegTeld Volkel. Tragisch dodelijk ongeval VADER VIEL VAN BUMPER Een ongeval op de Zuidwest-Buiten singel in Den Haag heeft gistermiddag een 59-jarige Hagenaar uit de Van Mle- reveltstraat. het leven gekost. De auto, waarin hü en zün 18-jarige zoon zaten wilde omstreeks kwart voor twee op de Noordwest Binnensingel met starten. De vader stapte daarom uit om de wa gen te duwen. HIJ vroeg zün zoon. met een door te rüden naar huis als het op Zijn deze *üzc z«u lukken de wagen :p dochters Beatrix en Irene in Londen te. ^rijgen De auto startte nu in derdaad en de vader sprong zonde- iat zün zoon het merkte, op de achterbum per. Op de Zuidwest Buitensingel v el hü eraf. Ernstig gewond werd hü naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht, waar hü om kwart over vier overleed. De zoon. die zoals hem gevraagd was, naar huls was gereden, hoorde daar pas van het ongeluk. DEVIEZEN ONVERANDERD. Volgens de verkorte balans van de Ned. Bank per 18 Juli is de deviezen- situatie vrüwel onveranderd gebleven. Het totaal van goud en deviezen is van f. 4578 gekomen op f. 4577 mlliiocn, een kleine verlaging van weinig betekenis. Prins Bernhard. die met een concours hippique bijwoonde, kon de verleiding niet weerstaan om met zijn miniatuurcamera het leger tje fotografen op een plaatje te zetten, dat hem en de Prinsessen vereeuwigde.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1