Kruistocht voor een hetere wereld Gesprekken in verstilde omgeving TYPEN STENOL Agenda ZATERDAG 16 JULI Dr J. H. van Royen Amerika en Nederland moeten streven naar begrip „Onze belangen soms in verdrukking De ..American businessmen's club of the Netherlands" heeft In Hotel de Wittebrug te Den Haag een diner aan geboden aan dr J. H. Tan Royen. Ne derlands ambassadeur in de V. S. Aan dit diner zaten mede aan minister Luns en de burgemeesters d'Ailly en Schokking. Dr van Royen sprak over de standpun ten van de doorsnee Nederlander en de doorsnee Amerikaan ten aanzien van de grote wereldproblemen. Deze standpun ten vertonen grote overeenkomst, funda menteel gezien, doch in de nuancering is dikwijls verschiL Dit verschil in nuan cering is veelal het gevolg van de geogra fische ligging, in grootte en in macht van beide landen, zodat de waardering van de problemen dikwijls tot uiteenlo pende beslissingen kan leiden. Zowel de Nederlander als de Ameri kaan heeft zich tot eerste doelstelling gemaakt de wereldvrede te handhaven, doch in beide gevallen betekent dit niet de handhaving van iedere willekeurige vrede. Deze vrede moet gegrond zijn op eer. rechtvaardigheid en fatsoen. Men is in Amerika bereid, alleen wanneer nodig, voor dit ideaal te strijden. Ten aanzien van het op de voorgrond treden van de landen in Azië en Afrika, bestaat de neiging in de V. S., ieder kolonialisme zeer zwart af te schilde- Kustvaarder veilig binnen gebracht Gisteravond om ongeveer tien uur heeft schipper Van Seters van de „President Jan Leis" de plek bereikt waar volgens de loodsboten „Algo" en „Betelgeuze" een voorwerp een echo veroorzaakte op de radarschermen. De reddingboot verscheen ook als echo op de radarschermen en van boord van de loodsboten af is de ..President Jan Leis" toen naar de onbekende echo ge leid. Er was door de dikke mist maar 75 meter zicht. Tenslotte trof de reddingboot de kust vaarder „Turgail" uit Delfzijl aan, die daar ten anker was gegaan, geheel on kundig van het feit dat de nieuwe Rot terdamse Waterweg een eind Noordelij ker stroomt. De ..Algo" en de ..Betelgeuze" hebben vervolgens de reddingboot, afgaande op hun radar, wederom aanwijzingen ge geven voor de terugreis: achter de red dingboot aan voer de kustvaarder. Zo werd door goed samenspel de kustvaar der om kwart voor elf binnen de pie ren gebracht. Puerto Rico's Gouverneur in ons land (Van onze Haagse redacteur) Luis Munoz Mar in, vroeger journalist en romancier en sinds 1948 de eerste gekozen gouverneur van Puerto Rico, brengt op het ogenblik een vierdaags bezoek aan ons land. Hij maakt een trip door verschillende Europese landen en hoopt daarbij nieuwe kennis op te doen en contac ten te leggen, die voor zijn eiland van belang kunnen zijn. Gisteren is de gouverneur per trein uit Parijs aangekomen: morgen ver trekt hij van Schiphol naar Denemar ken. In deze vier dagen zijn weinig uren besteed aan genoegens, die de vac an tie- ganger zich als regel gunt. Gisteravond vertelde hij in kasteel Oud-Wassenaar iets over Puerto Rico en over zijn be vindingen in ons land. Puerto Rico Is de kleinste van de gro te Antillen. Nog altijd maakt Puerto Rico deel uit van de Amerikaanse Staat, maar volko men zelfstandigheid wordt thans nog door weinig bewoners gewenst. Daar voor zijn in het bijzonder de economi sche voordelen van de band met de V.S. te groot. Gisteren werd Gouverneur Mar in te Soestdijk ten Paleize ontvangen door Koningin Juliana en Prins Bernhard; daarna werd een bezoek gebracht aan de Philipsfabrieken te Eindhoven. Vanochtend voerde Marin besprekin gen met de Nederlandse ministers Alge- ra. Luns en Kernkamp en met de ge volmachtigde minister voor Suriname, dr R. H. Pos. Gouverneur Marin legde er de nadruk op dat er zeer veel geza menlijke problemen bestaan in het Ca- raibische gebied, die nog kunnen wor den aangesneden. Na zijn besprekingen in Den Haag maakte de Gouverneur een tocht langs de Zuiderzeewerken. DE ANTWERPSE HAVENSTAKING Ongeveer 2000 havenarbeiders van de 14 000 van de Antwerpse haven hebben een door het stakingscomité belegde bijeenkomst bijgewoond, die een rumoe rig karakter droeg. Bij stemming sprak ongeveer 40% zich voor staking en 30 zich voor werkhervatting uit. De beide grote vakcentralen oefenen felle critiek op elkanders beleid. De katholieke zegt dat de socialisti sche vakbeweging slechts het doel heeft de regering geen moeilijkheden te ver oorzaken, waarop de socialisten ant woorden dat de actie der katholieke centrale slechts een politiek doel dient. Moskouse atoomconferentie „Puur wetenschappelijk karakter Op Schiphol is gistermiddag uit Stock holm gearriveerd prof. dr J. de Boer, hoogleraar in de theoretische physica en mechanica aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, die deelgenomen heeft aan de atoomconferentie, welke van 1 tot 13 Juli te Moskou is gehouden. „De conferentie droeg een puur we tenschappelijk karakter", aldus prof. De Boer. De Russische geleerden waren blij. dat zü In de gelegenheid werden gesteld om de wetenschappelijke resul taten die zij in de afgelopen jaren had den bereikt, aan hun Western collegae te tonen. Van hen werd de klacht ge hoord. dat hun werken In het Westen zo weinig bekend zijn en alleen bij hoge uitzondering gelezen worden. Prof. De Boer verklaarde dat hij, aan de hand van wat hij had gezien tijdens excursies geconstateerd had dat de Russische wetenschap op het gebied van de kern- physica vrij W ls. ren. Wij in Europa en speciaal in Ne derland zijn van mening, dat het kolo nialiseren van de landen in Azië en Afrika over het algemeen meer goeds dan kwaads heeft gebracht. Ten aanzien van de Sovjet-Unie weet men in Amerika, dat Rusland niet van doelstellingen is veranderd. Men is in Europa geneigd het mate riële denken van de Amerikaan te over schatten; men zou moeten trachten te komen tot een steeds dieper wederzijds begrip. Het zou met onwaarschijnlijk zijn, dat Amerika met onze belangen meer rekening hield als niet altijd als vanzelf sprekend werd aangenomen, dat Neder land zich bij de Amerikaanse standpun ten zou neerleggen. Bij de Amerikaan komen onze belangen door verschillende factoren wel eens in de verdrukking, aldus dr Van Royen. Gouden jubileum N.Y.V. HERDENKING 30 JULI A.S. Het NVV is zijn arbeid op 1 Januari 1906 begonnen. Deze Vakcentrale de grootste in Nederland zal dan ook in 1956 als „Het gouden jaar" vieren. De oprichtingsdatum viel reeds vroe ger, n.l. op 30 Juli 1905. Op die dag kwam het NVV tot stand en kreeg het zijn naam en zijn eerste bestuur. Dit feit zal op Zaterdag 30 Juli a.s. op plechtige wijze worden herdacht, in een bijeenkomst in het gebouw van de Alg. Ned. Diamantbewerkersbond in Amsterdam, de plek, waar het NVV ls geboren. Voor de Ned. Vakbeweging is de datum 30 Juli 1905 wel van bijzondere betekenis. Toen toch ontstond een moderne Vak centrale. geïnspireerd op het werk van de door Henri Polak geleide Diamant bewerkersbond. Een voorlopig bestuur, bestaande uit Henri Polak. A. W. Jensch (Schilders- gezellenbond) en Jan Oudegeest (Spoor wegpersoneel) stelde de statuten op en toen deze gereed waren, kon op 30 Juli 1905 de oprichtingsvergadering worden gehouden. Klokslag 11 uur liet op die morgen Henri Polak de voorzittershamer vallen en enkele uren later had het NVV zijn vorm. gestalte en naam gekregen. Thans. 50 jaar later, op hetzelfde uur. zal de oprichting van het NVV worden herdacht. Bromfietser bij Ridderkerk gedood Gisteravond om half tien heeft op de Rijksweg Rotterdam—Dordrecht ter hoogte van Ridderkerk een bromfiets- rijder. de 26-Jarige B. Kogje uit Schie dam het leven verloren. Hij reed met zijn patroon achterop, toen er een auto uit de richting Dordt naderde. De duo-rijder zag de botsing aankomen en liet zich op de weg vallen, waardoor hij zich waar schijnlijk het leven redde. De berijder van de bromfiets sloeg met zijn hoofd tegen een boom en moet op slag dood geweest zijn. De bestuurder van de auto. een 25-jarige Rotterdammer, alsmede een inzittende, kregen verwondingen door glasscherven en moesten naar het Zui derziekenhuis worden vervoerd. HOGE PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING VOOR Th. M. W. BERGERS. Paus Pius XII heeft onze stadgenoot, de heer Th. M. VV. Bergers wegens zijn omvangrijke en langdurige verdiensten voor het openbare leven, benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gregonus de Grote. De heer Bergers, die momenteel 83 jaar is, was 40 jaar lid en vele jaren voorzitter van het Liefdewerk Oud Pa pier, 46 jaar collectant in de Harte- brugskerk en 58 jaar lid van deSint Vincentius-vereniging. Voorts is hij oud-voorzitter van de R.K. Midden standsvereniging en de Leidse Midden- standscenarale. oud-raadslid en presi- dant-commissaris van de N.V. de Leid- sche Courant. Diploma-zwemmen voor de schooljeugd Gisteren heeft wederom een aantal meisjes en Jongens in „De Overdekte" diploma gezwommen. Het diploma Jon gens A kon worden uitgereikt aan: wim Cuilenburg, Roel van Reen, Roel Voch- teloo, Arie Imthorn, Wieb Pera, Frits Bosboom, Binnert Boeke, Kees Dik v. d. Vyver, Peter van Walbeek, Jan Joost den Haan, hr. C. A. Verton, Hermanus A. G. Hooijmans, Johannes A. v. Velzen, Cor Broers, Gert Jaap van Kempen, Jaco bus C. G. Pas. Hein Muller. Kees den Holder. Vincent Piscaer, Wim Metse laar en Gerard v. d. Vijver. Jongens B: Hermanus A. G. Hooij mans, Albert Dik den Haan. John van der Poel, Jan Eggink. Cor van der Laan, Wim Bouwman, Hans Otto, Arjan Meurs Hans de Niet en Kees Meurs. Meisjes A: Lenie Maas, Margriet van der Poel, Else J. Heymans, Ineke Schaar, Marian Kampinga. Willy v. d. Marei, Ellen van Duyn, Ankie Rhfjns- burger, Oonny van Egmond, Nelly Heemskerk, Tilly Ruitenberg, Liesbeth Groen, Marjolein Hennes, Mieneke ten Napel, Wiesje Vasseur, Joan Dekker. Irene Grootveld, Corrie Pardon, Atle Burgemeester. Stientje de Jager, Adrie Toet, Jolien Gastelaars, Iren Loohuizen, Willy Voorzaat. Cari van Dam, Wende- laar van Potka, Nel Bakker, Mien de Rijk, Lieneke Jakobs en Hanke Achelke. Meisjes B: Corry Buis. Bep Heyen- kamp, Henny Waasdorp, Truus Looyen, Henny Vastenburg, Gerda van Noort- wijk, Miep de Roode. Riekle Hogewo- ning en Selma Gunning. Achttien Nobel-prüswinnaars uit zes landen, merendeels scheikundigen, heb ben een beroep op de wereld gedaan geen moderne wapens in een oorlog te gebrui ken. Gebruikmaking van deze wapens zou de wereld zodanig kunnen verontrei nigen met radio-activiteit, dat gehele landen zouden kunnen worden uitgewist. De oproep zal aan alle Nobelprijswin naars ter ondertekening toegezonden worden. Hoopgevende woorden uit Italië Florence's tvonderlijke burgemeester La Pira zorgde voor ontmoeting van politici en denkers (Van onze Romeinse correspondent) Wijzigingeu Verkeersreglement Voorrang- Hinderen- Parkeren- Voorsorteren „Als er heden een Christen in de wereld leeft, die wij moeten toeroepen: geef je liefde aan wat je goeddunkt en doe wat je wil: dan is het deze Christen". Met die woorden besluit Francois Mauriac, de meest vooraanstaande Rooms Katho lieke schrijver van Frankrijk, een studie in het weekblad „Express" over zijn ervaringen in Flo rence, waar hij burgemeester La Pira heeft leren kennen. Mauriac was een der laatste sprekers op het „Congres voor christelijke cultuur en vrede", dat de vermaarde burgemeester ieder jaar ter ere van de schutspatroon Johannes de Doper organiseert. Alleen reeds het feit, dnt La Pira diplomaten en politici in contact brengt met denkers en geleerden en aan dit gezelschap gelegenheid biedt gesprekken te voeren In de verstilde omgeving van oude, gewoonlijk ontoegankelijke klooster tuinen, waar wereldvreemde, verstorven monniken als gastheren optreden, heeft zijn nut. Als onze tijd één ding mist, dan is het de gelegenheid en «Ie tijd om tot bezinning te komen. Die biedt ons La Pira en hijzelf, deze wonderlijke totaal vergeestelijkte en steeds optimistische strijder voor een betere wereld, ls de ziel van dit alles en weet vorm en inhoud te geven aan het congres, dat „de week van La Pira" eigenlijk de centrale gebeurtenis is van het Florentijnse voorjaar. La Pira, Siciliaan, hoogleraar in de zijn vriend, president Gronchi, behoort, geschiedenis van het Romeinse recht, is La Pira heeft iets bereikt, wat geen ander hem nadoet: in een der meest rode steden van Italië. Florence, heett hü de Communistische meerderheid gebroken, is er burgemeester geworden, dringt de Communisten nog steeds terug, maar dat alles op een zo eerlijke, rid- Men denke daar niet gering over. Een congmti waaraan 53 landen deelnemen, waarvoor de au bassadeurs en gezanten vrijwel voltallig uit Romt naar Florence komen en waar men sprekers kaak horen als de beroemde Jezuïtenpater Danielou, dijj Amerikaanse Nobelprijswinnaar Compton, een* der grootste atoomgeleerden en tevens een voor aanstaand Protestants theoloog, de Egyptisch»), minister van Onderwijs, blind maar in overdracht telijke zin een ziener en groot filosoof en verde* dichters en denkers uit gans de wereld, is zekerp een samenkomst van belang. de meest consequente vertegenwoordiger van de linkervleugel der Christen-Demo cratische partij, de groep waartoe ook De Nederlandse Verkeerswetgevlng, daterende van 1 Januari 1951 blijft, naar de mening van de A.N.W.B., bij voortduring vraagpunten opleveren in die gevallen, waarin de formulering van de wetgever plaats biedt voor ver schillende interpretaties. De Bond heeft er de aandacht van de minister op gevestigd, dat de recente arresten van de Hoge Raad, waarin is vastgesteld, dat ook aan achteruitrij dend verkeer, dat van rechts komt, voor rang moet worden verleend, stellig af wijken van de bedoeling van de wetgever en tot consequenties moeten leiden, die strijdig moeten worden geacht met de principes van de verkeersveiligheid. De A.N.W.B. meent, dat het desbetref fende voorrangsartikel zodanig zal moeten worden gewijzigd, dat hierover geen twijfel meer kan ontstaan. Het weede arrest, dat de A.N.W.B. onder de aandacht van de minister heeft gebracht, behandelt de principiële vraag of het bepaalde in art. 30 in het Wegen verkeersreglement (dat zegt. dat be stuurders van voertuigen slechts op zodanige wijze mogen wegrijden, dat het verkeer hiervan geen hinder ondervindt» ook omvat het wegrijden, nadat men als verkeersdeelnemer tengevolge van een bepaalde verkeerssituatie zijn wagen even tot stilstand heeft moeten brengen, dus wanneer er geen sprake is van wegrijden na parkeren. De Hoge Raad was in zijn beslissing van oordeel, dat deze vraag bevestigd dient te worden beantwoord. (Inges Med.-Adv.) 10 vinger syst blind rhythm. talen (130 let- tergr p. min.) Ook Juli en Aug. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 De A.N.W.B. is van mening, dat de betreffende bepaling niet van toepas sing dient te zijn op degene, die als verkeersdeelnemer naar aanleiding van de zich voordoende verkeersomstan digheden even heeft gestopt. Tengevolge van een arrest van de Hoge Raad is het verboden te parkeren aan de lange zijde van een zgn. T-krui- slng, binnen een straal van 10 meter van het punt, waar de rijbaankanten of hun verlengden elkaar op een straat hoek snüden. De Hoge Raad heeft daar mede gekozen voor de zgn. cirkeltheorie. De A.N.W.B. ls. met de langere rech terlijke instanties, die in deze kwestie in tegenovergestelde zin hadden beslist, van mening, dat de toepassing hiervan practisch onuitvoerbaar ls. Tenslotte wordt door deze uitleg het ln vele steden reeds bestaande tekort aan parkeerruimte nog vergroot De A.N.W.B heeft de minister ver zocht. art. 32, dusdanig te wijzigen, dat het parkeren op een T-kruislng tegen over de zijstraat niet onder het hierin vastgelegde verbod valt. Tenslotte heeft de A.N.W.B. de aan dacht van de minister gevraagd voor de noodzaak om ten behoeve van de verkeersafwikkeling op circulatleplet- nen een aparte bepaling in het Wegen verkeersreglement op te nemen, die de gedragingen van de weggebruiker op een dergelijk plein regelt en hem voor schrijft links te houden teneinde vóór te sorteren. met wijze en edele medemensen, ui kunstgenoot, e Daartoe is het nodig de mensen k ontlasten van hun materiele zorgti Vandaar dat hij het als zijn eerste taal als burgemeester beschouwt er voor zorgen, dat alle mensen behoorlijk g». huisvest zijn, werk hebben en een rede lijk inkomen en generlei zorgen voor d; oude dag. De toestanden in Italië zijn helaas niet zo, dat hem dit ten volle gelukt, maar hij streeft ernaar als geen ander overheidspersoon.. Overvloed voor allei Zo waren dan ditmaal naast wijsgen en dichters, (Christenen .Boeddhisten Mohammedanen, Hindoes, enz.) enkele derlüke manier, dat ze hem niet alleen bekende atoomgeleerden naar Floren» achten maar steeds geestdriftig toe- gekomen, waai van prof. C^pton vtt juichen!! De enigen, die iets op La Pira de universiteit va^Smt Louis (Missouri aan te merken hebben, zijn de conser- -welde belangrijkste was. ze hebh vatieve elementen onder de Christen- La Pira met teleurgesteld Vooral proL Democraten en die werkgevers, die het fompton vMVprin w*^' niet eens zijn met zijn opvatting, dat klaard. dat. mits de vrije volkeren waafcj een onderneming niet ten doel mag heb ben een paar rijke ondernemers nog rijker te maken, maar een bron van welvaart dient te zijn voor allen die er bij betrokken zijn, van de eigenaar tot loopjongen. klaard. dat, mits de vrije v zaam blijven op het stuk van bewape ning, een agressie voor de Communiste# geen zin heeft en oorlog dus vermeden zal worden, dit is een eerste stap. Be vordering van de welvaart over de ge- hele wereld, ook in de landen achter het Ijzeren gordijn (naties evengoed als ia-1 aivianon 7iin ppvnarliik voor hue La Pira past zijn theorie ten volle toe en ontziet zich niet bil arbeidsconflicten de arbeiders zijn volledige steun te geven, wanneer hij meent dat ze gelijk hebben. Geen mens kan meer bescheiden leven noodzakelijk is wil men tot vreedzame dan deze burgemeester, die zijn beide samenwerking komen. Is men eenmaal salarissen, dat van burgemeester e I J"1 dividuen zijn eer gevaarlijk voor hun evennaasten wanneer ze gebrek lijden dan wanneer ze aan niets behoefte heo- bent is een tweede, belangrijke stap, die U' A WEN A AR BURGERLIJKE STAND GeborenMarlus, i H M. Waghto; Yvonne C D dr van J. Elgershulzen en M. Oosterbaan; Petrus H J.. zn van H. Vogels en C W Vryburg. Ondertrouwd: G van der Splinter en E van der Doom; F van Overmelre en E. Bach Kolling; J. F. Moens en N. Zwa nenburg. W. L. K. Burgerman en E. A Parle vliet; J M. van der Boon en A Bel. Getrouwd: L. J A. Noch en M. de Vaal; E A M. Roelofsz en H W Dunlop: J. van Santen en A. M. C. Vrijburg: J. H. Fokke en A J. H. Voorham; A. H M. van Wijk A C. Clement. Overleden: J. C. de Zwart, 66 Jr; Vreugdenhll, 41 Jr. van hoogleraar aan de Florentijnse universiteit, vrijwel tot op de laatste cent voor liefdadigheid bestemt en zelf. ongetrouwd als hij is, in een kloostercel leeft, niet meer dan twee costuums bezit en als zijn huishoudster niet oppast, het pak, dat hü toevallig niet draagt, on- middellük weggeeft!! Hoog geestelijk genot „De week van La Pira" is altijd een genot voor ieder, die er aan deelneemt Dit jaar is er gesproken over de hoop als menselijk verschijnsel en als een der drie grote theologische deugden, geloof, hoop en liefde. Het is allemaal in de geest van La Pira om die besprekingen óver de hoop te verbinden met verhan delingen over de atoomenergie. Naar zijn mening is het verkeerd deze nieuwe kracht, die God de mensen heeft gege ven, te willen zien als in de eerste plaats een middel tot vernietiging, een bedrei ging. Dat kan niet zo zün, is zijn rede nering. Met een enkel woord BINNENLAND Het stoffelijk overschot van Jhr. Quartos van Ufford. m leven voorzitter van de AVRO, zal Dinsdag 19 Juli om 14 uur te Drlehulswesterveld worden gecre meerd. In de ouderdom van 65 Jaar ls te Bussum overleden de heer J. Fremery Kalff, oud-commissarts van politie te Amsterdam, en crud-chef van de zeden politie aldaar. - Koningin Juliana heeft ln de Stads schouwburg te Amsterdam de voorstelling bijgewoond van „Herodes" van Abel Herz- berg. met wie zü zich ln de pauze enige tijd onderhield. De Britse ambassadeur, sir Paul Mason, heeft gisteren ln het Gemeente museum te Den Haag een tentoonstelling geopend van vroege Engelse aquarellen, een collectie uit het Victoria and Albert Museum te Londen. Te Eist (Betuwe) ls gistermiddag door onbekende oorzaak brand ontstaan ln de kapitale boerderij van de heer H. v. d. Pol nabij de overweg „De Vork" aan de Rijksweg ArnhemEistNijmegen. In een oogwenk laaiden de vlammen naar alle kanten hoog op en zij bedreigden de aan de schuur gebouwde villa. Het woon huis kon behouden bhjven. maar de rest van de boerderij ging met de Inhoud w.o. enige landbouwmachines, ln vlammen op. De schade wordt geschat op vele duizen den guldens. De eigenaar was niet verze kerd. Van 18 tot 23 Juli as. zal de Inter nationale vereniging van vioolbouwers te Amsterdam haar congres houden, waar aan leden uit 8 Europese landen en uit Noord-Amerika en Australië zullen deel- Onder de naam „Unica" ls ln Hil versum ter gelegenheid van de zomerfees ten 1955 een tentoonstelling van toege paste kunst uit vier landen Frankrijk, België. Luxemburg en Nederland Inge richt. waarop een groot aantal belang- rüke werkstukken op het gebied van weefkunst, ceramiek, glas. edel. en sler- smeedwerk, stofdruk, kantwerk, hout-, leer. en Ivoorbcwerklng en moderne meu bel kunst. alsmede een fraaie collectie wandtapijten ls samengebracht. Gister middag heeft de Commissaris der Ko ningin. dr M. J. Prinsen deze ..Unica" ln het ..Hof van Holland" geopend. Verschenen ls de Memorie van Ant woord, met een nota van wijzigingen, op het voorlopige verslag van ae Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van het kleuteronderwijs. - Uit de Waal onder Ochten ls opge- het lijk van de 22-Jarlge Rieken uit „.negen die Zondag op de Waal met een I kano verongelukte en verdronk. Het mi. „Blltar" van de Kon Rott. Lloyd wordt in de nacht van Zondag op Maandag met passagiers uit Dleddah en Port Said te Rotterdam verwacht. BUITENLAND De Zuldslavlsche regering heeft be sloten haar ambassadeur te Parijs,, dr Ales Bcbler. als waarnemer naar de con ferentie van Genéve te zentien. In de Britse haven Bristol ls Vrüdag een havenstaking uitgebroken, waarin tot nu toe tweehonderd bootwerkers zyn be trokken Op twaalf schepen ligt het werk Koning Haakon van Noorwegen, die met een gebroken dijbeen ln een zieken huis van Oslo ls opgenomen, bljft goed vooruit gaan, aldus een mededeling van de behandelende dokters. J.l. begon, ls thans büna geheel stand gekomen Dezer dagen la dr Paul Jullen ver trokken naar het grensgebied van Kenya en Ethiopië om aldaar een anthropolo- glsch bloedonderzoek ln te stellen, dat ln het bijzonder gericht Is op de verspreiding der zogenaamde „sikkelcellen". Deze ex peditie ls de 19de. die dr Jullen naar Tro pisch Afrika onderneemt en zü geschiedt met medewerking van de Nederlandse or ganisatie voor zuiver wetenschappelijk on derzoek. Dllsseldorf zal de grootste en mo dernste vlleghaven van Europa krügen. Het vliegveld zal vüftlg tot zestig mll- lloen mark kosten en binnen vyf Jaar ge. bouwd worden. De Engelse minister van financiën Butler zal ook ln het Jaar 1955/56 optre den als voorzitter van de ministerraad van de organisatie voor Europese economische samenwerking. Kan ik een eenpersoonskamer met douche-inrichting van U krijgen. Die energie moet voor alles het goede dienen, de mens helpen en zijn geeste lijke vooruitgang bevorderen. Dit moet ons door geleerden, die het kunnen we'en in de congresweek worden uit eengezet. Om die redenering te kunnen begrijpen, moet men weten, dat La Pira de mening is toegedaan, dat het ware doel van de mens stellig en zeker niet daden, de arbeid Is (hijzelf werkt weliswaar i vijftien uur per dag. maar dat beschouwt Woord VOII bemoediqinq hij niet als werk. maar als een eeuwig "oora van "««"wrwigmij feest) en nog veel minder het vergaren van rijkdommen, waarmee de mens Wanneer er in onze huidige wereld zichzelf tot slaaf maakt van eigen heb- nog zoveel ellende is. dat ruim de helft dan kan de atoomkracht steedi meer worden gebruikt voor vredelievende doeleinden en ze zal dan heilzaam blij ken voor de mensheid. Van het grootste belang is. dat ze tegen lage prüs electrt- sche kracht kan verwekken. In een ..persconferentie", die in wer- 1 kelükheid een vraaggesprek was tussen La Pira en zes geleerden onder aanvoe ring van prof. Compton, hebben we later, op een gedenkwaardige middag, zeer belangrijke dingen vernomen. Toen L» Pira vroeg of, dank zij de nieuwe kracht bronnen het gevaar voor overbevolkinj van de wereld was opgeheven, zette Compton uiteen, dat de moderne tech niek het zeker mogelijk maakt een veel. voud der mensen te voeden, die thans op de wereld leven. Het aantal mensen kan nog ettelijke malen toenemen en er kan overvloed voor allen zijn. Maar zou de bevolkingstoeneming voortgaan in hetzelfde tempo als de laatste hon derd jaar, dan zal over dertig eeuwen de mensheid ongeveer duizend maal talrij ker zijn dan thans. De mogelijkheden der productie blijven trots alle nieuwe vindingen beperkt en voor een zo groot aantal mensen zou er stellig niet gen oei zün. We hebben dus de keus tussen ge boortebeperking en meerdere welvaart voor allen en ongebreidelde toeneming der bevolking met verlaging van het algemene levenspeil, verarming en daar uit voortvloeiend oorlogen en geweld- zucht. De tegenstelling kapitaal arbeid verliest allé zin wanneer de men sen zich bewust worden van de zin van het mens-zün. Het ware levensdoel is veeleer het streven naar geluk en kan alleen worden gediend, wanneer de mens veel. zeer veel. tüd ter beschikking heeft schrijnend gebrek en naast personen, die om zich te wüden aan eigen geestelijke ongelukkig zijn doordat zü het bijeen- der wereldbevolking ondervoed is en dat slechts weinigen een werkelük mens waardig bestaan leiden, dan komt dit niet door onvoldoende productie, maar door de zeer slechte distributie: in som mige landen heerst overvloed, in nnden vorming, aan bezinning, aan het contact ZATERDAG Den Burcht: Jublleumfeestavond „De Natuurvriend". 7 3/4 uur nam. Natuurvriend", 7.45 uur nam. Receptie 34.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN LakenhalTentoonstelling moderne Belgische Beeldende Kunst. (Tot 18 Juli). Rüksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zo zien zü ons". 10 uur voorm.5 uur nam. Zondag 15 uur nam (Tot en met 2 October). Lakenhal: Expositie tekeningen van James Ensor tot heden 10—12 en 25 uur (tot 1 Augustus). BIOSCOPEN Lldo „Papa, Mama, het dienstmeisje en lk". a.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag: 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur. 4.45, 7 en 9.15 i Casino „Eens ln de 100 Jaar18 Jr. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; Zon dag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. „De Woestün leeft" al. Werkda. Trianon „Zeven broers zoeken zeven meisjes", a.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur De Zondagsdienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren: De Bruyne. Donders, Hart man. Makkink en Yerbrugge. Oegstgeest door dokter Varekamp. tel. 21916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 16 Juli 13 uur tot Zaterdag 23 Juli 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Drlesum, Mare 110. Tel. 20406 en de Zul- der-Apotheek, Lammenschansweg 4. Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Apotheek wllhelmlnapark 8 Oegstgeester Tel. 26274. garen van rijkdommen als hun levens doel beschouwen zün er anderen, Ut honger en gebrek ljjden. De distributie moet beter worden geregeld en dat is de taak der regeringen. Natuurlijk was dit La Pira uit het hart gesproken. Een Protestants theoloog, tevens een der grootste geleerden van onze tijd. sprak geheel in zgn zin. „Dit is een grote middag", riep hij uit. „Nu kunnen we uit Florence een woord van bemoediging sturen aan alle bedrukten, aan alle mensen die leven alleen dank zij een beetje menselüke en christelijke hoop. hoop op een behooriük huis, op wat werk, op medieünen voor een ziek kind. We weten nu, dat er een betere wereld mogelük is en als iemand morgen tegen mü zegt. dat ik van die dingen niets afweet, dan kan ik antwoorden: niet i» houd vol, dat het anders en beter kan worden, maar de grootste geleerden van onze tijd. Ik heb 't ze gevraagd en dit 1» hun antwoord. Het is een grote dag en een rük veld van arbeid ligt voor ons open". WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm regenbui w 6 Oslo half bew. wnw 1 Kopenhagen zwaar bew. wnw 10 Amsterdam geh bew. nno 5 Londen onbewolkt windstil Luxemburg onbewolkt no 3 Parüs geh. bew. nno 5 Bordeaux mtat windstil Grenoble licht bew. windstil Nice onbewolkt nw 3 bew. windstil Genéve ZUrlch Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome AJacclo Mallorca t bew. geh. bew. nnw 2 zwaar bew. no 3 nevel windstil onbewolkt windstil zwaar bew. zo 2 zwaar bew. windstil i onbewolkt ono 1 half bew. windstil

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2