LEIDSCH DAGBLAD President Eisenhower verwacht geen moeilijkheden GENEVE D« Ml Boelganin hield eerste persconferentie President Peron afgetreden als partijleider Hij stelt zich ook niet herkiesbaar als president WEERBERICHT 54ste Jaargang ZATERDAG 16 JULI 1955 N°- 28576 Overeenstemming door begrip voor andermans standpunt Grote Drie" zijn het lil Parijs eens President Eisenhower heeft, zoals gisteren door ons werd aangekondigd, Vrijdagavond in een radiotoespraak verklaard met een zeer ernstig doel naar Genève te gaan. Dit doel, zo zei hij, is „samen met mijn collega's een poging te doen verandering te brengen in de geest, die gedurende de afgelopen tien jaar de betrekkingen tussen alle regeringen over de gehele wereld heeft gekarakteriseerd". De president verldaarde verder dat als in de verklaringen van de Russische premier Boelganin, eerder op de dag de oprechte wensen van de mannen in het Kremlin tot uitdrukking werden gebracht, er geen „moeilijkheden" zouden rijzen op de komende topconferentie te Genève tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Enkele problemen Vertrouwen.. Aller ogen gericht op i Ls Ik BIJEENKOMST, welke aan staande Maandag in het voorma lige Volkenbondspaleis aanvangt en waaraan wordt deelgenomen door de regeringsleiders van de Ver. Staten van Amerika, de Unie van Sovjet-repu blieken. Groot-Brittannië en Frankrijk, mag van beslissende betekenis worden genoemd voor het lot van minstens één mensengeneratie .Be conferentie van de eerste kans'* is nj dezer dagen genoemd en inder daad wordt over de gehele wereld de komende bespreking met zoveel ver trouwen en optimisme tegemoet gezien, dat president Eisenhower op het laatste ozenblik voor ziin vertrek naar het Europese continent het nog raadzaam oordeelde het Amerikaanse volk te waarschuwen tegen al te hoge verwach. tingen. .Genève is slechts een begin", luidde een ander commentaar: ..hier zullen t. echts de grondslagen worden gelegd voor het overleg, dat uiteindelijk de pro. blemen uit de wereld moet helpen, die ook ln latente staat een bedreiging van de wereldvrede vormen". EN kan zo langzamerhand wel op zijn vingers nagaan, welke onder, werpen daar aan de oevers van het Meer van Lausanne aan de orde ge- steld zullen worden: de ontwapening. de dreiging van het atoomgevaar, de hereniging van Duitsland en het schep pen van een Europees veiligheidspact. zijn er de voornaamste van De Westelijke Drie hebben tezamen met hun ministers van buitenlandse zaken dezer dagen te Parijs vooraf gaand overleg gepleegd en men mag ge. voegelijk aannemen, dat er een zeei groote mate van overeenstemming be staat. zowel ten aanzien van de Ge- neefse agenda alsook met betrekking tot de principiële standpunten ten aan zien van de onderscheidene onderwer pen. DE GROTE vraag is en blijft de hou. ding van de Sovjet-Unie. De grote ommekeer, waarvan het Kremlin vrijwel van het ogenblik, waarop maar schalk Stalin de ogen sloot heeft ge tuigd. is door de gehele Westelijke we reld aanvankelijk met achterdocht en wantrouwen gadegeslagen. Naarmate Moskou haar verzoenende en tegemoet komende toon met groter frequentie liet horen, maakten deze gevoelens ge leidelijk plaats voor verwondering, doch ook maakte zulks een groter mate var. diplomatieke toenadering en vooral ook een grotere openhartigheid mogelijk. Men moet nooit vergeten, dat de com munistische vos. in tegenstelling met het spreekwoord, z'n rode haren nooit of te nimmer verliest, maar misschien z'n streken. En dat. verlies kan voor «net Westen'' alleen maar winst bete henen! AL KAN bezwaarlijk worden ver. wacht, dat de heren Eisenhower. Boelganin. Eden en Faure elkaar Maandag en/of volgende dagen in Genève om de hals zullen vallen, toch geloven we dat de sfeer in geen jaren zo gunstig was als op dit ogenblik en dat de kans op een vreedzame co- existentie in lange tijd niet zo nabij zcheen als nu. Moge het resultaat van het komend overleg de hoog-gestemde verwachtin gen niet teleurstellen. Genét e" biedt de wereld en de ge hele mensheid een unieke kans. een «ns die niet gemist mAg worden De gehele wereld wenst ..de Grote vier' van ganser harte toe. dat zij de *«en en de middelen zullen vinden, die le'd»n naar een gelukkiger samenleving waarvan Internationale samenwerking welvaart en sociale gerechtigheid de ge. zegende kenmerken zullen zijn. Onz correspondent te Washington dr P.G.J Korteweg heeft zich per vliegtuig naar Geneve begeven teneinde deze histori sche gebeurtenis voor ons Blad te ver slaan. Enkele problemen, waarvoor te Genève een oplossing zal moeten worden gezocht, imde de president op als volgt 1. de bewapening en de last, die door deze bewapening door de volken moet worden gedragen. 2. de kwestie van „gevangengehouden" staten. 3. internationale inmenging in de in terne aangelegenheden van vrije rege ringen. Hierdoor zijn toestanden ont staan. die hebben geleid tot subversie, moeilijkheden en soms zelfs revolutie. De president wees erop dat zijn missie naar Genève de eerste in haar soort is, die ooit werd ondernomen door een Ame rikaanse president. „Andere presidenten hebben zich buiten net grondgebied van de V. S. of begeven als opperbevelheb bers of om deel te nemen aan een confe rentie om een einde aan een oorlog te maken", zo zei hij. Doch dit is de eerste maal dat een president van de Verenigde Staten zich naar het buitenland begeeft om zich met leiders van andere staten te verstaan op een conferentie. De president verklaarde dat op vele conferenties in het verleden te veel aandacht was besteed aan kleinighe den, in plaats van een poging te doen een sfeer en houding op te bouwen, die zou kunnen leiden tot overeenstemming als gevolg van de bereidheid om ook het standpunt van de andere partij te willen zien. De president riep vervolgens op tot een gebedsdag op Zondag 24 uur voor het begin van de conferentie te Genève. Hij zei beloofd te hebben op 24 Juli weer in de Verenigde Staten terug te zijn. In Parijs werd de radiotoespraak van de Amerikaanse president ontvangen als een nieuwe reden voor vertrouwen in het slagen van de komende topconferentie. Officieel commentaar kon nog niet wor den verkregen, doch diplomatieke waar nemers zeiden met verheugenis kennis te nemen van de grote mate van overeen stemming met betrekking tot de doel stellingen van de conferentie tussen de Amerikaanse en Russische staatshoofden. Ook in Bonn werd aan de hand van president Eisenhower's laatste toespraak de verwachting uitgesproken dat de top conferentie te Geneve zal worden gehou den in een gunstiger sfeer dan enige andere conferentie sinds het einde van de tweede wereldoorlog. Het voorgesprek in Parijs Naar Reuter in kringen, die in nauw contact met de Amerikaanse delegatie te Parijs staan verneemt, zal Amerika op de topconferentie te Genève verkla ren. dat de Westeuropese Unie met haar stelsel van controle op de bewapening voor de Sovjet-Unie de doeltreffendste garantie vormt. Een van de taken der Westelijke mogendheden zal er in be staan de Sovjet-Unie dit duidelijk te maken. De Sovjet-Unie dient te begry- tn. dat de contróle op de Westduitse fwapening in het kader van de WEU het Atlantische Pact. het gevaar van de zijde van een Duits militarisme opheft. Voorts zijn Frankrijk en Duitsland thans nauw verbonden, zodat het gevaar, voortkomend uit een wrijvingspunt hier. eveneens opgeheven is. Amerika, aldus eerder genoemde bron, zou het denk beeld van de een of andere verbintenis tussen het Westelijke blok en het Ooste lijke „Warschau-blok" van de hand wij zen, daar het een verbintenis zou zijn van twee elkaar niet vertrouwende par tijen. Amerika zou, steeds volgens Reu ter, verwachten, dat de kwestie van een Duitse hereniging naar een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken de Grote Vier, in Augustus te houden, en dat de kwestie der ontwapening naar de Verenigde Naties verwezen zal worden. Gisteren heeft Prins Bernliard de deelnemers aan het internationaal architectencongres in het Paleis Soestdijl; ontvangen. Naast de Prins de Belgische architect W. van Hove, rechts diens Poolse collega Hélène Syrkus. Voorts zouden de Verenigde Staten op de topconferentie ook de status van de Oosteuropese landen en de activiteit van de communisten in de „vrije landen" wil len bespreken Pinay zei nog, dat „algehele overeen stemming" was bereikt over de ontwer pen der deskundigen. „Sovjets willen alle moeite doen om gemeenschappelijke taal te vinden" Maarschalk Boelganin, de Sovjet-Russisclie premier, heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat de Sovjet-Unie alle moeite zal doen om een .ge meenschappelijke taal" met het Westen op de conferentie van leiders der Grote Vier te Genève te vinden. In een verklaring tegenover verslaggevers in het Kremlin, drong Boelganin er op aan. dat de vier grote mogendheden onopgeloste internationale vraagstuk ken „geduldig en oprecht aan een ronde tafel zullen bespreken". was de eerste persconferentie, die Kroestsjei minister van buitenlandse Kort na zyn radio-toespraak vertrok 00it jn het Kremlin is gehouden en de zaken, Mololtof minister van defensie de president per vliegtuig naar Geneve Samen met de president reizen zijn vrouw, zijn zoon, maj. John Eisenhower en enkele persoonlijke adviseurs. eerste van een Russisch regeringshoofd In tegenwoordigheid van de leider der I Sovjet-Russische communistische party, maarschalk Zjoekof en de onder ter van buitenlandse zaken Gromyko, zeide premier Boelganin, dat het ge schil tussen het kapitalisme en het socialisme niet opgelost kan worden door geweld met behulp van een oorlog. Het Oosten en het Westen zouden hun stancpunteh moeten bewijzen door I „vreedzame economische wedijver". De Sovjet-Unie beschouwt het vol gens premier Boelganin, als baar „heilige plicht", alle pogingen aan te wenden om de huidige spanning te vervangen door een sfeer van ver trouwen. wederzijds begrip en zakelijke samenwerking. „Wy hopen, dat dit ook zal worden gedaan door de andere deelnemers aan de conferentie". Voortgaande zeide Boelganin. dat de Sovjet-Unie nimmer het plan heeft ge had noch heeft om iemand aan te vallen. „Doch met het oog op de oorlogsvoor bereidingen van andere staten, moeten wy wel maatregelen nemen om de vei ligheid van ons land te verzekeren. Wij hebben een leger en naar onze mening een zeer goed leger, uitgerust met alle nodige technische voorzieningen" Maarschalk Boelganin sprak opnieuw het geloof van de Sovjet-Unie uit in de waarde van een stelsel van collectieve veiligheid in Europa, dat „een groie overwinning ten gunste van de vrede" zou zijn. „Het is onze vaste overtuiging, dat dit uitvoerbaar is. De volkeren van Europa kunnen in vrede en vriendschap leven zonder vrees voor elkaar te koes teren". Hij voegde er aan toe: „Er zijn vele strydvragen in de wereld Dit zal ook in de toekomst zo zijn. Zo is het leven nu eenmaal. Doch wy kunnen en moeten deze kwesties geduldig en op recht aan een ronde tafel bespreken èn er een vreedzame oplossing voor vinden Het zou naief zijn. te menen, dat wy op deze conferentie (van Genève) al de ingewikkelde internationale kwesties tot een oplossing kunnen brengen Maar als de deelnemers aan de con ferentie goede wil tonen en ernstig streven naar het hereiken van over eenstemming, zullen wij ongetwijfeld De Argentijnse president, generaal Peron, is afgetreden als leider van zijn partij, aldus is Vrijdag uit Buenos Aires vernomen. De Argentijnse president heeft aan een aantal congresleden medegedeeld, dat hij zich niet candidaat zal stellen voor een derde ambtstermijn als presi dent. Volgens de grondwet moeten in 1958 presidentsverkiezingen worden gehou den. Waarnemers te Buenos Aires verwachten re echter veel eerder De president zeide verder, dat Argen- i tinlé op het punt staat een nieuw j stadium binnen te treden, waarin er politieke vrijheid voor alle groeperingen en persvryheid zullen zijn. De leiding van de party wordt over gedragen aan party-autoriteiten, aldifs Peron. Peron zeide, dat economische en con stitutionele hervormingen voltooid zijn en dat hervormingen op cultureel gebied uitgevoerd worden. Daarom, zo zeide hij, heb ik enkele dagen geleden een eind aan de Peronistlsche revolutie gemaakt Thans is een nieuwe faze van een constitutioneel karakter, zonder revolu tie. begonnen. Dit heeft ten gevolg, dat ik als leider van de revolutie aftreedt om president van alle Argentijnen, vrienden en vijanden te worden. Alle beperkingen voor de tegenstanders moeten opgeheven worden. Voortaan mogen zij vrij handelen binnen de wel en met alle garanties, rechten en vrij heden. De tegenstanders mogen voor taan vrijelijk hun krachten meten met onze beweging, met inachtneming van fatsoen en streven naar pacificering. Het is aan hen om te beslissen of zjj pacificering op een vredelievende wijze wensen. Zo niet, dan zullen wij deze zelf ter hand nemen. Voortaan zal de regering als regering functlonneren en de politiek zal over gelaten worden aan de politieke organi saties. Ieder moet bereid zijn zyn post op te geven als een party, de regering of het volk een ander op de post wenst te zien. Peron zeide geen voorstellen van buiten af in deze te volgen. Hü zelf was de verantwoordelijke man en het was thans de tijd om het land te pacifi ceren. ..Sommigen zeggen, dat wy verzwak ken en dat mag waar zyn. Maar als de toestand zou eisen, dat wy krachtiger optreden, dan weten onze tegenstanders zeer wel, dat wy dit ook zullen doen" Soekarno weigert Kabinetsontslag De Indonesische premier, Ali Sa- Aanhangwagen doodt straatmaker Gisteren is op de Rotterdamse Weg ter hoogte van Zuidhoorn de aanhang wagen losgeraakt van een in de richting Rotterdam rijdende transportauto van een groenten- en fruitexportbedrijf te Arnhem De aanhangwagen schoot links de weg over en reed in op een groep straat makers. Een hunner werd zodanig ge wond. dat hij vrijwel onmiddellijk over leed. Hij is de 42-jarige W. Neut uit Den Haag. een gemeenschappelijke taal kunnen vinden en de echte weg kunnen aan geven voor een bruikbare oplossing van de belangrijkste vraagstukken PRESIDENT PERON Koningin 22 Juli naar Veere? Er bestaat een goede kans, dat H.M. de Koningin Vrijdag 22 Juli een onoffi cieel bezoek zal brengen aan Veere ter gelegenheid van de herdenking van het feit dat het vier eeuwen geleden ls dat stad en heerlijkheid Veere tot markizaat werd verheven. Bestelwagen reed van Donaupont in water inzittenden gered Mevr. Sispera. de ex-echtgenote van een Tsjechisch officier van de R.A.F., die zij tijdens de oorlog in Engeland leerde kennen, doch die stroamidfojo heeïr aan'President1 S<«- Pr"att gevangen Werd gezet. karno het ontslag van zijn Kabinet bekroonde een verbeten strijd om «rTa^e,n' doch dfzc heeft fS!",1' vrijheid voor zichzelf en haar drie sern dit te aanvaarden, zo wordt in tegeringskringen vernomen. 1 kinderen met haar terugkomst in de vrije wereld. Op doorreis naar Engeland zette zij op Schiphol voor het eerst voet op vrije bodem. Mevr. Sispera bij het verlaten van het vliegtuig. Achter haar en op de voorgrond twee van haar drie kinderen. zittenden. de 59-jarige chauffeur P. Markx en de 60-jarige L. van den Akker, beiden uit Amsterdam, hadden gelukkig de auto kunnen verlaten. Met bijzondere tegenwoordigheid van geest hadden zij het raam van de cabine geopend en het water laten binnenlopen, waarna zü zich vrij gemakkelijk door de deur konden bevrijden Ze zyn in de ge neeskundige afdeling van een fabriek ter plaatse wat op verhaal gebracht. De bestelwagen volgeladen met meu belen kon gemakkelyk worden opge takeld, daar de achterzijde nog boven het water uitstak zodat het obstakel voor de steiger van de grote pont bij de Hembrug Terstond begaven zich de pontwachter vrij spoedig was verwijderd en het ver- A. Prins, de Amsterdammer C. de Bruyn keer slechts weinig hinder heeft onder en een onbekende te water, doch de in- vonden Gistermiddag omstreeks half een is een bestelwagen van een grootwinkel bedrijf in Amsterdam met twee inzit tenden van de Donaupont naby de Zaandamse oeverzyde van het Noord zeekanaal door de afsluitboom gereden en in het water gedoken tot met de motorkap op de bodem. Men slaagde erin dc pont direct af te remmen. Zo doende kon worden voorkomen, dat de auto tussen het vaartuig en dc aanleg steiger werd ingedrukt. OVERWEGEND DROOG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht veel bewolking en plaatse lijk mist. morgen overdag vooral in het binnenland weer opklaringen. Overwe gend droog. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). Bewolking boven Noordzee Het K.N.MJ. deelt mede: De mistbanken en de laaghangende bewolking boven de Noordzee zyn met de Noordelijke winden landwaarts ge- voerd. waardoor het weer vanmorgen waarvan dT'vrëdV en'het'weUijn d« I m^1.derJ "»ni« _was ,In de lo°P van de volkeren afhangt" ochtend begon het al weer op te klaren. Voor Zondag wordt niet veel veran dering in het weer verwacht. De wol kenbanken boven zee olilven een be dreiging vormen voor de kuststreken, maar in het binnenland zal het Zon dag. vooral later op de dag overwegend zonnig en warm zijn. Onder invloed van de depressie-acti viteit boven de Noordelijke IJszee drong koelere Oceaanlucht Scandinavië binnen, hetgeen vooral in Zweden met een flinke daling van temperatuur ge paard ging. Boven het vaste land van Europa handhaaft zich het warme weer 17 JULI Zon op: 4 41 uur; onder 20.54 uur. Maan op: 2.07 uur; onder: 19.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 0 39 en 13 17 uur. (18/7 te 1.41 en 14.21 uur1 ouktwbA w,E(„ns DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 75Nrt0«Slngel*JfcekreiJ Giro No. 57055

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1