venetie de vreugde van het lezen! malle gevallen biedt dit jaar werk aan de KUNSTHISTORICI „Kat op een heet zinken dak" WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 16 JULI - PAGINA 4 Giorgione en zijn omgeving (Van onze Romeinse correspondent) In de jaren, waarin Venetië niet de „Biënnale", de „tweejaarlijkse" (ten toonstelling: ran hedendaagse kunst) heeft, meent zü haar gasten, waaraan het zulk een wereldberoemd toeristencentrum overigens ook zonder tentoonstelling niet ontbreken zou, de gelegenheid te meten geven grondig kennis te maken met één der grote meesters uit het verleden. Voor de toeristen zijn die exposi ties natuurlijk een aantrekkelijkheid te meer en er zullen stellig ook wel heel wat mensen naar Venetië komen, voornamelijk om In het Dogenpaleis die schilderijen te gaan zien, die uit alle landen werden bijeengebracht om voor enkele maanden terug te keren naar de stad, waar ze ontstonden. Maar al vormen de toeristen ook de overwegende meerderheid van de vele tienduizen den bezoekers, die zulk een tentoonstelling trekt, toch Is er aan de hele opzet nog een andere kant, die zeker even belangrijk Is. Achtereenvolgens hebben we nu Titiaan, Paolo Veronese, Bellini. Loren zo Lotto, Tiepolo, enz. gezien, vrijwel al hun werken en daarnaast die van hun belangrijkste leerlingen en navol gers en het blijvende gevolg is, dat de kunsthistorici thans oneindig veel méér over de Venetlaanse schilders school weten dan een twintig Jaar jeleden. Elk van die tentoonstellingen is aanleiding geweest tot het verschij nen van talrijke boeken over de be trokken meester, vaak boeken, die een heel nieuw gezichtspunt openden. De deskundigen krijgen de gelegenheid om doeken te bestuderen, die vrijwel nie mand ooit te zien krijgt, wijl ze in particuliere verzamelingen hangen, soms in kleine plaatsjes in verafge legen landen Ze zien bijna het volle dige levenswerk van een meester, alles goed licht (hoeveel schilderijen, vooral ln kerken, hangen zo slecht, dat men ze eigenlijk nooit werkelijk te zien krijgt) en kunnen stukken met elkaar vergelijken, waarvan het ene b.v. uit een museum in Amerika, is gekomen, het andere uit Lissabon en een derde uit Oslo en die nu voor enkele maan den naast elkaar hangen, zoals ze eenmaal in hetzelfde atelier zijn ont staan. Dat is het wat deze Venetlaanse tentoonstellingen voor kunsthistorici zo uiterst belangrijk maakt. BASIS VENETIAANSE SCHOOL Dit Jaar is er een meester aan de beurt, over wie wij veel te weinig weten, eigenlijk bijna niets, en die toch beschouwd wordt als de basis waarop de gehele ontwikkeling der Venetlaanse school na 1500 rust. Over Giorgione bestaan boeken genoeg, maar de posi tieve gegevens waarover de schrijvers dier boeken beschikken, zijn weinige. De schilder wordt voor het eerst ver meld in 1507. Het gaat om de betaling van een schilderij in opdracht der Republiek Venetië, maar Juist d&t schilderij is verloren gegaan. Verder weten we, dat hij in 1510 is gestorven aan pest en men neemt aan, dat hij toen ongeveer 33 Jaar oud was. Hij zou dus omstreeks 1477 geboren zijn te Castelfranco, een stadje ln de bergen niet ver van Venetië. Maar geen enke schilderij werd door hem gesigneerc Er bestaat niet één brief of ande document van zijn hand en evenmn is er enig document, waarin meldin wordt gemaakt van een nog bestaan werk van Giorgione. Maar een Vene tlaans kroniekschrijver. Michlel. d. een lijst heeft opgemaakt van sch:' derljen zich bevindende ln Venetlaan- patriciërswoningen, en dit welni' Jaren na de dood van de jong gestorve meester, noemt enkele werken, die no steeds bestaan. En de Florentijns schilder en kunsthistoricus Vasarl wee omstreeks 1550 van hem te verteller dat hij een zeer aantrekkelijk Jonc mens was. dichterlijk, groot vriend va de muziek, goed zanger en luitspel' en een der grootste schilders va* Venetië. En Vasari noemt ook enkei van zijn werken. TALRIJKE VERVALSINGE* Zijn roem werd In de XVIÏde eeu* zó groot, dat leder een Glorglor wilde hebben. Er werden tal va' valse Giorgione's gemaakt en verdr schreef men allerlei doeken va- Titlaan, van Sebastlano del Piomb' van Basaitl en ook wel van mind' vermaarde schilders aan hem to- Het gevolg is, dat er eigenlijk ma;1 drie schilderijen zijn, die door al! kenners als beslist zekere werken va- Giorgione worden beschouwd: dc Judith in Leningrad, het grote altaarstuk in zijn geboortestad Cas telfranco en „De storm" in het Vene tlaanse museum. Wij leren daar Giorgione kennen als een schilder, die in zijn tekening zowel als in zijn kleurgeving iets oneindig lyrisch, muzikaals heeft. Ook zijn on- Stuk en spel van grootse allure (Van onze correspondent te Washington) Het wonderlijke opschrift, dat boven dit artikel staat, is de naam van het beste toneelstuk, dat op dit moment te New York te zien Is. In het Engels luidt de titel: „Cat on a hot tin roof', de schrijver is Tennessee Williams (auteur van A streetcar named desire", „Summer and smoke" enz. en dit drama heeft dit Jaar zowel de Pulitzer-prjjs als de prijs van de New Yorkse toneelcritici verworven. Het Is heel moeilijk om plaatsen voor een vertoning te krijgen, het stuk Is maandenlang uitverkocht geweest en dat succes was volkomen verdiend. Men behoeft er niet aan te twijfelen dat dit drama ook bulten Amerika zal worden vertoond. Het stuk zal zijn weg vinden over de gehele wereld; het is een krachtig, dlep-menselijk kunstwerk. Het kan echter alleen tot zijn recht komen, Indien zowel de regisseur als de spelers artisten zgn van grote allure, In New York is dat zeker het geval: Ells Kazan (de man van „On the waterfront") heeft de regie, Barbara Bel Geddes speelt de kat op kct dak. Burl Ives is haar schoonvader en Ben Gazzara is haar, van homosexualltelt betichte man. IS het nog mogelijk in dit haastige leven èèn ogenblik vrij te maken voor rustig lezen? Een nijpende vraag, die ieder voor zichzelf beantwoorden moet. De metersdikke boeken van eerHJds, waar de auteurs van een vorige eeuw zo'n handje van hadden, zijn meestal vervangen doorpocket-books" of korte ver halen, omdat de tegenwoordige mens in de meeste gevallen niet meer de concentratie kan op brengen, om enige honderden pagina's door te werken. Hoogstens vinden velen van ons na uitputtende dagtaak, nog even gelegenheid naast het schemerlampje op het nacht kastje een spannende detective roman te grijpen en deze te ver slinden, totdat de ogen vanzelf dichtklappen. OF vergissen we ons? Gezien de aftrek die de verzamelingen in de bi bliotheken vinden, móeten er nog heel wat lieden zijn, die de tijd hebben om een behoorlijk boek door te nemen. MEER SFEER DAN LIJN Dit toneelstuk past geheel in de Amerikaanse toneel- en literatuur-at mosfeer van deze jaren. Zowel in de letterinmde als op het toneel is het de sfeer, die domineert. Strenge bouw, handeling, klassieke gesloten heid, dat alles zijn elementen, die men ln de Amerikaanse kunst van heden weinig aantreft. Ook ^e kat" is een atmosfeer- drama. Statisch is het echter niet, de atmos feer wordt meer en meer geladen en het onweer, dat vlak voor het slot los breekt, past volkomen bi] de hoog-op- gewoerde, emotionele geladenheid waar de spelers op dat moment aan toe ge komen zijn. DE HELFT VAN DE WAARHEID Waar dit stuk nu precies over han delt en wat die vreemde titel betekent? De vraag is gerechtvaardigd1, maar knn slechts voor de helft beantwoord warden. Ik zal straks duidelijk maken waarom. Eerst het halve antwoord Margaret (de kat) is getrouwd met een wan de twee zoons van een rijke plantage-eigenaar in de Mississippi- delta. Deze rijkaard, haar schoonva der, viert zijn 65e verjaardag. HdJ heeft kanker en zal spoedig sterven. Aan wie zal hl) zijn bezit nalaten? Zijn ene zoon ls naar de schijn ft eer gesflaagd. HIJ ls advocaat, hij heeft een ka van een vrouw en vier, met pistolen knallende, onuitstaanbare kinderen. Margaret en haar man Brick hebben echter geen kinderen. Brick is sedert de dood van zijn boezemvriend en xugby-partner aan de drank geraakt en alle intieme omgang tussen hem en Margaret heeft opgehouden. In deze situatie vergelijkt Margaret zich met een kat op een heet zinken dak. Zü doet wat ze kan om aantrek kelijk te blijven voor haar man. zü probeert hem door praten van de drank af te brengen en zü tracht de reden te vinden van zijn koelheid. Hun conversatie, waarbij Margaret vrijwel alleen aan het woord is en waarbü Brick sfleohts sporadisch en op treite rende koele toon uiterst pünlüke ant woorden geeft, is voor deze moedige. doch wanhopig wordende vrouw een marteling. En zü wordt des te ang stiger, omdat zü terecht vreest, dat haar zwager en schoonzuster van de Uitgaande van die weinige zekere stukken tracht men nu al jaren lang het volledige werk van de grote meester te reconstrueren. En dat is een heel moeilyke taak. Het gaat ln de meeste gevallen om oneindig schone, wereld beroemde schilderüen, zoals b.v. .Het concert" uit het Louvre (de Fransen lieten het voor vijf mlllioen gulden verzekeren voor zü het naar Venetië stuurden) dat óf van Giorgione is uit zün laatste levensjaren öf van de jonge Titiaan. die sterk onder Giorgione's invloed heeft gestaan. En „De drie philosophen" uit Wenen? Michiel ver meldt dit echilderü en zegt dat het van Giorgionen is en door Sebastiano del Piombo voltooid. Dus waarschünlük een der laatste werken van de meester. We prijzen er hen gelukkig om, vooral om het feit, dat ze er niet tegenop zien zich te ver diepen in allerlei complicaties, die het gewone leven op zich zelf al overvloedig geeft. Maar om nu t* zeggen, dat 't èrg interessant is wat de hui dige auteurs ons voorschotelen, nee, dèt geloven we niet. Ik heb allang geleerd in een handomdraai of is het een bladzü-omdraai? een behoor- lüke schifting te maken tussen wat de moeite loont en wat evengoed ongelezen kan blüven, als overbodige ballast gevoege- üjk naar de prullemand verwe zen kan worden. Dat heeft me jaren gekost, want ge moet daar routine m krügen. Eenmaal die kunst machtig, fcrügt ge 't hèèl wat rustiger in uw jakkerend bestaan en be hoeft ge minder verdane, kost bare uren te betreuren. ONLANGS werd de maker van dit plaatje blijkbaar getroffen door de diepe ernst van deze oudere heer, die op een zonnig uur verzonken zat in het „Boek". situatie gebruik zullen maken om de grote erfenis in de wacht te slepen. De atmosfeer in het plantage-huis, waar de twee concurrerende echtparen inwonen bü hun ouders, wordt zwan ger van leugens en gekuip. Het ls een samenleving, die Williams ten tonele brengt. Dat in deze atmosfeer zü het moeizaam verdraagzaamheid en kef de de overhand krijgen, mag büna een wonder heten. Een verant woord wonder evenwel, want alleen liefde en tolerantie stellen de mens tot wonderen in st3at. Het zijn de oude, tot sterven gedoemde, plantage-eige naar en Margaret, zijn vitale sdhocn- doohter, die tot liefde, verdraagzaam heid en bükans desperate waarachtig heid in staat blijken. Het stuk eindigt in een sfeer van hoop. ook voor Brick. NIET ZWART EN WIT Nogmaals: dit is slechts de helft van de waarheid omtrent dit stuk. Dit drama is gecompliceerd als het leven zelf, het is geen stuk van goed en kwaad, van zwart en wit. En dat is Juist de kracht ervan, dat geeft die warme, levensechte atmosfeer. Neem de dappere Margaret. Zeker, zü is een kracht ten goede, maar zü is des te vitaler, omdat zü haar deel van de erfenis wil krügen. Of neem de vader: hij ls vol begrip en warmte voor zün Ietwat perverse, dedh niette min wel sympathieke zoon. Tegelijk haat evenwel deze man (grotendeels ten onrechte) zijn echt genote en ls zijn levensliefde wel warm. dcoh tevens uiterst bruut. Williams toont een wereld waarvan men walgen moet en toch verlaat men de schouwburg, vervuld van le vensliefde, omdat niets in deze hui chelachtige, brutale, en gemene maat schappij zo sterk ls als de volledige toewijding en liefde van de ene mens voor de ander. Maar welk aandeel heeft Sebastiano er ln gehad? Al deze en de talloze verdere proble men, die de grote Giorgione-tentoon- stelling doet rüzen, zullen wel tot ge volg hebben, dat er over de meester ln dit Jaar heel veel zal worden geschre ven. In September is er een groot internationaal kunsthistorisch congres in de Lagunenstad en dan komen alle kenners van de Venetlaanse schilders school hier samen. Er zal stellig veel gekibbeld worden, maar er zal even stellig wel iets meer tekening komen in de figuur Gior gione en daarmede ls onze hele ken nis over de Venetlaanse kunst van 1500 tot 1520, die op het ogenblik erg onzeker Is, beslist gediend. Dat „Boek" moet voor hem een waardevol geschenk of mis schien een nóg waardevoller koop geweest zün, zó gans ver loren tuurt hü op de pagina's, zo weinig Interesseert hem nog de wereld in het rond. Ik benüd hem om die „verlo renheid" in een wereld vol van spanningen, beklemmingen, plichten en verplichtingen Hü ls zichzelf en wat zich rond hem afspeelt totaal vergeten en leeft mee met de personages, die hem voorgetoverd worden, of verdiept zich in een van de dui zenderlei problemen, waarvan deze aarde vervuld is. Hü ziet niet meer, hü hoort niet meer, hü lükt „aan de we reld verstorven" enis ge lukkig I DIT is het mooie, het won- derlüke van het boek: dat 't U meeneemt zü 't voor één moment naar regio nen, waar de zorg en de druk vergeten wordt Zün er werkeiyk nog velen, die dat beseffen? Of vergenoegen zü zich slechts met beeldromans en strips, met sensatieverhaaltjes van degoed- Dit verhaaltje kinkt wellicht een beetje ongeloofwaardig, maar berust toch op waarheid. In het hoofdsta tion Lübeck in Duitsland is onlangs namelük een huweRjksautomaat in werking gesteld, die wellicht zal gaan voorzien in een behoefte die som migen voelen om langs een omweg met een lid van het andere geslacnt kennis te maken. Na het inwerpen van een aantal geldstukken tot een totaal bedrag van twee gulden en het drukken op enkele knoppen heeft men alle kans, dat er uit het apparaat een foto met levensbe- schrüving rolt van de toekomstige huwelykspartner. Om de keuze ge- makkelüker te maken is de vriend- schaps-automaat" voorzien van aller lei bordjes waarop leeftüdsgroepen enz. zün aangegeven. Ter camouflage van het apparaat heeft men er dan nog een automaat voor snoepgoed en dergelüke naast gezet en tegelijk met een druk op de huwelüks-au- tomaat is het dus mogelük een rol pepermunt of drop te krügen In Rio de Janeiro gebeurde iets heel eigenaardigs met een Belgische zee man, dat de moeite van het ver tellen waard is. Deze man lachte steeds heel „openmondig" om toch vooral maar zün mooie tanden te laten zien. Vier gemaskerde mannen 'en ter beschikking heeft, kan zo'n konden al dat geschitter kennelük niet meer aanzien en probeerden hem daarom eens duchtig aan de tand te voelen. Deze pünlüke operatie ging echter niet door. want de vasthou dende zeeman hield zün kaken styf op elkaar. De eveneens niet voor één gat te vangen rovers gingen er toen maar met de portefeuille van door. De zeeman ls nu net die boer die lacht alsof hü ldespün heeft. Voor de doorsnee-toeschouwer heb ben al die vraagstukken weinig zin. Voor hem zün er honderdveertig schil- denjen te zien, uit alle delen der we reld büeengebracht, voor het merendeel van uitzonderlük hoge kunstwaarde en alle min of meer samenhangend met de poëtische Jonge meester, die Gior gione geweest ls. Of er van die 140 tenslotte tien of dertig werkelük door Giorgione zün geschilderd en de an dere door zün navolgers, leerlingen of andere tüdgenoten, is een heel belang- rüke vraag voor de deskundigen. Het doet aan de schilderüen als zodanig niets af of toe. Die hangen daar in het Dogenpaleis in goed licht en we kun nen er ruimschoots van genieten om huns zelfs wille. kope soort, met klankmassa's uit radio of opwindende gebeur tenissen in bioscoop of televisie? Zonder iets op de grote waar de óók van bovengenoemde mo derne instellingen te willen afditfgen, raad ik U ln gemoede: neem af en toe tüd en rust voor een góed boek, dat tot uw gees- telük eigendom wordt, wanneer ge er voldoende tüd voor neemt, om 't Intens in U op te nemen. Dan wordt ge gelük deze man op zün bankje ln het park: een man, die de vreugde van het le zen kent. de geest verrükt en. er zeker van kan zijn, dat hü niet de volgende dag alweer vergeten ls, wat hü de vorige dag vluchtig gezien of gehoord heeft. WANT dit is de vloek van het bestaan van velen onzer: de vluchtigheid, waarmee wü leven, een vluchtig, held, die onherroepelyk tot ver vlakking leidt, zodat we aan 't eind van onze Jaren niets anders bezeten hebben dan wat lichte ballast, die als zandkorrels dóór onze vingers is gegleden in het absolute niet FANTASIO In Amerika lag Ray McGiïï, in de stad Pontiac, in bed. Het was ln het holst van de nacht. Plotseling werd hü wakker, door een gerucht in zün kamer. „Bent U het moeder?", vroeg hü op slaperige toon, toen hü iemand in een badjas door zün kamer zag lopen. „Ja, wat is er?", antwoordde een stem, die veel te zwaar was om van zün moeder te kunnen zün. Vriend Ray sprong daarom zün bed uit, maar de man ln de badjas was hem te vlug af en sprong uit het raam. Honderd gulden zat in de zak van de badjas, die de inbreker (want dat was hü) had omgeslagen. Wie stopt ook honderd gulden ln de zak van zün badjas? Twee ondernemende jongelui uit New York zün afgedaald in een met wa ter gevulde tank om eens te zien hoe lang zü het vol kunnen houden om onder water te blüven. Het re cord dat voor deze „sport" op 24 uur en drie minuten staat, willen zü met maar liefst zes uur ba-eken. Natuurlük is het niet mogeRjk zon der hulpmiddelen zolang onder wa ter te blüven. Wil men zich in zo'n tank vol water op zün gemak voe len dan is het nodig dat er een inge wikkelde installatie meegaat om on der water behoorlük adem te kun nen halen. De New Yoikse water tankbewoners hebben zich dan ook van de nodige zuurstof onder water verzekerd. Dat vonden ze echter nog niet voldoende. Want er bestaat ook nog zo iets als verveling. Om die te verdrüven hebben de stoere Jongelui een schaakbord en met lood ver zwaarde stukken meegenomen in hun wonderlük verblüf. Ja, en of ze met zoveel water om zich heen ook last van dorst hebben weten we echt niet. Burl Ives en Barbara Bel Geddes als de plantage-eigenaar en zijn dappere schoondochter in „Kat op een heet zinken dak".

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 14