ONS MENU VAN DE WEEK YOOR DE JEUGD Ons KNUTSELHOEKJE WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 16 JULI - PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de ivand Voor Boulevard en Dorpsstraat blouse heeft een blinde sluiting, korte mouwtjes en een kraagje, dat afwisse lend open en dldht kan worden gedra- Ge hebt er alleen maar voordeel van Indien ge uw strand-, kust- of zonne- kledlng zó kiest, dat ze ook in de stad of het dorp te dragen is. waar ge het grootste deel van de zomer doorbrengt. PARUS. Juli 1955. opgeknoopt, zodat de zon op uw huid geen schouderbandbreedte hoeft uit te sparen. Het model is gemaakt van effen linnen. Ook het Jak, dat tegenwoordig in elke stranduitzet hoort, kan in de stad dienen (figuur 2). Ge kiest er een stevige katoenen stof voor: piqué of ottoman (ofwel linnen). Aan de kust draagt ge het, naar moderne trans, over badpak of shorts en in de dorps, straat is hetzelfde jak een aardig com plement bij de effen rok of dito japon. Tenslotte hoeft ook het moderne strandpakje niet alleen voor de kust te zijn althans gedeeltelijk. Het bestaat namelijk uit. shorts en een lijfje van dezelfde stof. Dat laatste kan een blouse zijn. die ook in stad en dorp op zijn plaats is. Figuur 3 laat zien hóe. De lange, getailleerde blouse en het korte strandbroekje zijn beide van bedrukte katoen gemaakt. De Daarom completeert ge het gedecolle teerde zonnejurkje met een bolero, een spencer of een tailleurjasje van dezelfde stof. Zij vertegenwoordigen de kleine extra uitgave, die uw jurk rendabel maakt. Maar misschien geeft ge de voorkeur aan het over gooier- model, dat aan de kust zonnejurkje is en in stad of dorp over een blouse of een truitje wordt gedragen (figuur 1) De japon, die hierbij in tekening is ge bracht, is een prinsessemodel. dat ge heel doorgeknoopt is. Het heeft schou derbanden. die aan de voorkant zijn Het bewaren van kaas is in de zomer niet gemakkelijk. Er zijn echter wel enige richtlijnen te geven, zodat men toch een smakelijk uitziend product op tafel kan zetten. Koop geen kaas in plakjes gesneden, maar liever een stukje. Bewaar de kaas in een niet geheel gesloten stolp op een koele plaats, of verpak haar losjes in vetvrij papier of plastic. Wanneer U hieraan denkt, zal dat de smaak van de kaas ten goede komen. Zondag: Kop heldere bouillon (over gehouden van poulet) met kaas rotjes; rundvlees, princesseboontjes, aardappelen; meloen gevuld met fruitsla. Maandag: Rundvlees postelein, aard appelen; flensjes. Dinsdag: Andijvie met kaassaus, aard appelkoekjes; flensjes gevuld met yoghurt en bananenmoes. Woensdag: Saucijzen, tuinbonen, aard appelen; fruit. Donderdag: Gebakken leverplakken, macaroni, gesmoorde tomaten; half om vla. Vrijdag: Stukje toast met kaasragotit; gebakken visfilets, gemengde sla. aardappelen; fruit. Recept: Kaasrotjes. Kleine stukjes brood zonder korst aan één zijde met boter besmeren en vlak naast elkaar leggen op een ingevet bakblik. Het brood dik be strooien met geraspte kaas en het blik kort voor het gebruik in een vrij warme oven schuiven. De kaas- rotjes warm presenteren. Recept: Flensjes gevuld met yoghurt en bananenmoes. Bak flensjes van 150 gr. bloem, 2 'eieren, liter melk, zout of bewaar overgebleven flensjes. Laat 1 liter melk-yoghurt in een nat doekje uitlekken of neem 2 potjes ingedikte yoghurt. Vermeng de yoghurt met het moes van enige fijngewreven bananen en wat bas terdsuiker. Gebruik dit mengsel als vulsel der flensjes. Rol ze een voor een op en schik ze naast elkaar op een schaal, bestrooi ze tot slot met poedersuiker en garneer ze met wat Franse vruchtjes, jam of op het laatste moment met wat stukjes De inmaaktijd nadert NEEM GEEN RISICO'S'! Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad meldt: Verwacht van ons niet de toverfor mule, waarmee U uw inmaak dit Jaar volkomen kunt vrijwaren tegen bederf. We kunnen U - hoe graag wij het ook zouden willen - geen voor de huis houding goed uitvoerbaar middel aan de hand doen waardoor U er absoluut zeker van bent, dat Uw inmaak lukt. Het risico, aan inmaken verbonden, is nu eenmaal groot. Maar al moet U altijd met bederf rekening houden, daarom is het nog wel mogelijk de kans erop te beperken Er zijn een paar algemeen voorko mende fouten, die bij het wecken ge maakt worden, waaraan U zich mis schien ook wel eens schuldig maakt, en die U in de toekomst kimt vermij den. Denk eraan: zoveel mogelijk de benodigde hoe veelheid voor één jaar tegelijk te be groten. Maak niet meer in dan U denkt nodig te hebben; alleen goede kwaliteit verse vruchten en groenten te gebruiken. In over rijpe vruchten of slappe groenten kunnen veel bederfkiemen voorko men; de uiterste reinheid in acht te ne men zowel wat het materiaal be treft als de omgeving, waarin ge weckt wordt en ook de groenten en het fruit heel goed schoon te ma ken en te wassen; groenten niet rauw in de inmaakgla- zen te stoppen, dat is alleen aan te bevelen voor fruit; U nauwkeurig te houden aan de voor het inmaken van groenten of fruit gestelde verhittingstijden; de inmaak niet langzaam in de ste- riliseerketel te laten afkoelen, maar de glazen onmiddellijk na afloop van de verhittingstijd uit het water te nemen; de klemmen pas te verwijderen als de inhoud van het glas geheel koud is; de inmaak zo koel mogelijk te be waren. In het algemeen is de zolder 's zomers een te warme bewaar plaats. Nogmaals: het in achtnemen van deze punten geeft U geen zekerheid van een be- derfvrije inmaak. Misschien echter kunt U er veel voorkomende fouten door vermijden en zo bereiken, dat een groter deel van Uw inmaak voor ge bruik geschikt is. HET STERILISEREN VAN GROENTE IN FLESSEN Maak de groente schoon. Zet blad groenten op met aanhangend water, andere groenten met ruim water. Laat de groente, nadat U ze snel aan de kook hebt gebracht, een paar mi nuten doorkoken. Vul er de glazen mee tot de rand en schenk schoon warm water bij tot de groente net on der staat. Maak de randen schoon met de vochtige punt van een schone doek. Sluit de glazen met deksels en klem men. Zet de glazen in een ketel of pan die tot de hoogte van de inhoud van de glazen met warm water gevuld is, en brengt dit water aan de kook. Houd het gedurende 1% uur aan de kook. neem daarna meteen de glazen uif het water. Zet ze op een plankje. Verwijder de klemmen pas als de groenten helemaal koud zijn. Denk eraan ingemaakte groente vóór het gebruik nog eens door te ko ken. Het pasteuriseren van fruit, Vruchten kunt U rauw in de glazen doen. Maak de vruchten goed schoon. Schil en ontpit ze zo nodig. Vul de goed schoongemaakte glazen met de vruchten en overgiet de vruchten met een suikeroplossing tot een paar cm. onder de rand van de glazen. Maak de randen schoon met de vochtige punt van een schone doek. Sluit de glazen en zet ze in een pan met water Breng dit water cp de juiste tempera tuur (75 tot 80 graden) Houd het water gedurende 30 minuten op deze temperatuur. Neem dan de glazen uit ketel of pan. Zet ze op een plankje en laat ze af koelen. Verwijder de klemmen pas als de inmaak geheel afgekoeld is. De meeste Vrouwen zijn te goed van vertrouwen en daarom komen zij soms met dingen thuis, die zij helemaal niet bedoelden. Honderdduizenden huisvrouwen geven aan MAÏZENA DURYEA de voorkeur. Allemaal vragen zij hun winke lier dit wereldmerk, maar niet allemaal letten op wat ze krijgen. En toch is dat nodig. Er op toezien dat de naam DURYEA op 't pak staat. Want dat is de garantie van het originele product en voor een volledig slagen bij het bereiden en binden van groenten, van saus en soep. Met die naam DURYEA valt of staat het hele resultaat Zó warm was hel. dat het asfalt van de straten ging vloeien zodra er ook maar eventjes werd geremd. En dan komt een stopstreep er zó uit te zien. Waar je nu precies moet stoppen voor allen om uit te kiezen; de groteren (11-16 jaar) v Ij t, de kleineren (7-11 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeityd en adres onder de goede oplossingen. Op de enveloppe de aanduiding: „RAADSELS". Inzenden naar BUREAU LEIDSCH DAGBLAD of naar WASSTRAAT 5, tot ulter- UJK lilINSWAUmOltUtrt s lil", I. Kruiswoordraadsel (Ingezonden door Jozet Hoedemakers) Telt voor twee goede oplossingen Horizontaal: 1. geroosterd brood. 6. voorzetsel. 8. jongensnaam. 10. schuurmiddel. 12. voertuig. 14. bijwoord. 15. weggetje. 17. bijenhouder; en voorzetsel (omge- gekeerd) 18. Bijbelse figuur. 19. bergruimte. 21. landbouwwerktuig. 22. slot. 24. aanwijzend voornaamwoord. 25. deel van de korenhalm. 27. vervoermiddel. Verticaal: 2. wasmiddel. 3. en anderen (afk. en omgekeerd). 4. bevel. 5. bloemen. 7. plaats in Friesland. 9. bijwoord. 11. voorzetsel. 13. deel van de mast; telwoord. 15. paardekracht en medeklinker. 16. spoedig. 20. afgekorte meisjesnaam. 21. voedingsmiddel. 23. mannetjesbü. 24. telwoord (zonder staart). 26. zie 3 verticaal. III. <Ingez. door Reinier de Jong) Op de kruisjes komt van boven naar beneden een plaats in Noord- Holland te staan. x lage zangstem. x rivier in Nederland. x huisdier. x vloerbedekking. x oppervlaktemaat. x gebruikt men bij het vissen. x paard. IV. (Ingezonden door Mar jon van Randwijk) Ik ben in het bos, en niet op de hei, Ik kom voor in ieder boek, maar niet in een schrift, Ik bevind me niet bij de hommel, maar wel bij de bij, En evenzo wel bij de baas, maar niet bij de meester. V. (Ingezonden door Olga Derks) Ik heb 4 benen, maar geen tenen; een rug, maar ben niet vlug. Wie ben VI. (Ingezonden door Loes en Robby van Weesel) Op de kruisjes komen de volgende woorden te staan, die gevormd wor den, door aan het vorige woord een letter toe te voegen of er één af te trekken. x 1. klinker, xx 2. riviertje in Friesland xxx 3. telwoord, x x x x 4. moeras, xxx 5. meertje, xx 6. voegwoord, x 7. medeklinker. VII. (Ingez. door Nelly Heemskerk) Verborgen muziekinstrumenten 1. lteiragn; 2. kdaeodlez; 3. lufit; 4. aocndcero; 5. oipan. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Het zijn niet allen koks, die lange messen dragen. 2. Als het kalf verdronken is, dempt men de put. mist, pret, Fo, kalf, kade, eind, deur, vlees, n.m., hen, tol. 3. Kortrijk; kort, rijk. 4. Maagdenburg; 1. Makkum; 2. Alk maar; 3. Alblasserdam: 4. Grijps- kerk; 5. Dalen; 6. Enschede; 7. Nunspeet; 8. Breukelen; 9. Uden; 10. Roermond; 11. Goes. 5. 1. grijs, 2. paars, 3. bruin, 4. lila, 5. groen, 6. geel. 7. Omdat hij met zijn hand auto's te gen kan houden. 8. Wijn, Rijn, pijn, lijn. II. (Ingezonden door Bram Marks) Mijn eerste is het omgekeerde van mijn laatste, mijn tweede is een die rengeluid, mijn derde is een heuvel; mijn geheel is een hoogte in Utrecht. ste kruiswoordraadsel voor de vacan- tie, die nu al hard begint te naderen. Voor sommige is de vacantie zelfs al begonnen, wanneer jullie deze raadsels zien. Ik ben benieuwd, te horen, over jullie vacantieplannen, en wie naar buiten trekt. Laten we hopen, dat we deze zomer nog wat Marjon van Randwijk. Nu, ik kan me voorstellen dat je een heerlijk gevoel over Je hebt, nu de vacantie begonnen is! Ga je gauw uit, of pas over een tijdje, en waar naar toe? De raadsels gaan nog een paar weken door, hoor! Ik wens je in ieder geval ook een prettige vacantie. J a a p j e L a g a s. Ja, we kunnen nu eindelijk eens van het mooie weer ge nieten! Kees de Wolf. Je bent een heel eind weg geweest met het schoolreisje. En de Maastunnel was voor jullie ook een heel evenement. door JORGEN CLEVIN VLIEGTUIGMODEL Plak deze figuur óf op steviger papier óf probeer ze daarop na te teke nen. Figuur 1 toont de romp van het vliegtuig, die langs de stippellijn ge vouwen moet worden. Aan het staart stuk zie je twee smalle gleuven, die je heel voorzichtig met een scherp mesje moet aanbrengen. Ze zijn n.l. stuur voor de zij- en hoogteroeren. Deze zie je in figuur 2; vouw ze zoals figuur 3 aangeeft. Daarna worden ze van onder af door de rug van de machine naar boven gestoken. De vleugel 4 wordt door de gleuf precies onder het rompvenster gesto ken. De machine kan tot voorin de spits toe worden vastgelijmd. In de neus kun je nog een propeller volgens model 6 aanbrengen. EEN LICHTTELEGRAAF De tekening laat precies zien wat je nodig hebt en hoe je het materiaal moet gebruiken: een zakbatterij, een lucifersdoosje, 2 punaises, een stukje dunne kabel, een fitting en een gloei lamp. Ik wil jullie alleen dit zeggen: als je op knop A drukt, zal de ene punaise in aanraking komen met de andere waardoor de keten gesloten wordt en de lamp gaat branden. Beste raadselnichtjes en -neefjes, De laatste keer van de ronde weer een kruiswoordraadsel (nog eens het bekende figuur) tevens het laat- van het heerlijke mooie weer hebben, waarvan we de laatste week hebben kunnen genieten! Maar een kort vóórpraatje deze keer, dus nu begin ik gauw aan jullie briefjes. Ariennedejong. Ja, de vacantie nadert steeds meer, en ik hoop net als jU, dat we het heerlijke weer van de iaatste week dan ook nog een beetje houden. Daar hebben we allen behoefte aan. Bep de Jong. Wat knap, om tel kens maar weer zoveel kilometers ie lopen. Dat zal je toch op een gegeven ogenblik wel in de benen en voeten voelen, denk ik! Wat heb je veel mooie dincen gekregen met Je verjaardag. Hanna Gorter. Je hebt het boek vlug gelezen, maar je bent het ook wel gewend, denk ik, wanneer Je zoveel boeken van Reuvens leent. Fijn, dat het rapport mooi was! Lenle Susan. Jullie hebben heel wat gezien op één dag, vooral nu het nóg meer was, dan je vertelden. En het zwemmen zal vast ook wel heerlijk geweest zijn. Een lekkere opfrisser! Dirk Slothouwer. Fijn, dat Je toch nog even een gezellig briefje kon schrijven, en het was nog goed op tijd. Bram Valk. Ja, ik ben erg be nieuwd, over het schoolreisje te horen over het weer had niemand in ieder geval te klagen! Cor van der Graaf. Ja, dat waj inderdaad een heerlijke middag! En wat een bof, dat het weer ook nog zo meewerkte. Robby van Weesel. Dat was vast een heerlijke wandeling langs het strand, vooral met dit heerlijke weer. Je Moeder was zeker wel blij met het cadeautje! Loes van Weesel. Ik ben be nieuwd, over de overgang te horen! Maar dat is dus waarschijnlijk wel in orde. Jozet Hoedemakers. Wat een raadsels stuur je weer in, heel harte lijk dank er voor! Brambtarks. Hartelijk dank voor je raadsel. Bram Lagas. Ik ben Inderdaad erg benieuwd naar alles wat je me straks over de ambachtsschool vertel len kunt; maar eerst ga je nog vacan tie houden! Dikkie Spierenburg. Dat is een heerlijk lang schoolreisje. Je be grijpt, dat ik benieuwd ben naar de verhalen erover! En Jullie hadden heerlijk weer! Piet Spierenburg. Dat vind lk leuk, dat je af en toe eens wat maakt uit het knutselhoekje; speciaal met lelijk weer, vermoed ik? Hartelijk dank voor je raadsels. Rineke en Anneke Blöte. Dus jullie hebben een paar heerlijke dagen gehad, dat kon ook haast niet anders met het heerlijke weer, en net alsof je op een vacantiereisje wasl Mieke Maas. Wat een heerlijk nieuws breng je me van harte ge feliciteerd met Je kleine zusje. Ook mijn gelukwensen voor je ouders. En een Zondagskindje nog wel! Je Moeder komt nu zeker al weer bijna naar huis toe. Heb je genoten op het schoolreisje? Plet van Schalk. Ja, met warm weer is zwemmen het heerlijkste, wat je kunt doen! HansvanWeben. Hartelijk dank voor je raadsel. Trudy de Wolf. De wind was af en toe een prettige verfrissing met het warme weer. Leuk, dat Je het poppetje gemaakt hebt. Willy Rietkerken. Ja, die ver gissing van twee weken terug heb Je goed op gemerkt, en was ook al lang gesignaleerd. In de briefjes vorige week had ik het er al over, die had Je dus niet allemaal gelezen. De puntjes van raadsel 5 waren Inderdaad wat dun afgedrukt, maar toch nog duidelijk ge noeg. om het raadsel te vinden. Dat lag dus aan Jou, Juffie, en niet aan de puntjes. Het typen van je brief is keu rig, en ik hoop over je schoolreis te horen. Olga Derks. Het is een komen en gaan by Jullie deze weken Echt ge zellig. en echt passend by dè vacantie. Leuk, dat Je nog een beetje nü-verwend werd met veel fruit. Nu ben je zeker weer geheel de oude? Nu is het Jullie beurt van schry ven weer. Tot volgende keer. Allen harteiyk gegroet door Jullie Raadseltante, Mevrouw M. J. ©OTERENBROOD

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13