l ONDERWORPENHEID^ VRIJHEID OF PAASLAM aan het spit in elke Griekse tnin 3e Jaargang No. 28 HET onderwerp, waarover ik ditmaal met U zou willen spreken en dat in het midden van deze kolommen staat afgedrukt, is geen ver traagde overdenking over de be vrijding, die we enkele maanden geleden hebben herdacht. Overpeinzingen daarover zijn aan een bepaalde datum gebon den en missen hun doel. wan neer men buiten het kader der bevrijdingsweek daar nog eens op terugkomt. Om op mijn onderwerp van deze week te komen, zou ik U uit willen nodigen om een ogenblik met my te willen stil staan bj) de tijd, toen de mens heid. voor ons besef in heel pri mitieve vormen, een aanvang maakte met het beoefenen der wetenschap. De aarde, die men bewoonde, werd niet langer zonder enige nadere overden- WOORD VAN BEZINNING op de een of andere wijze aan de krachten en de wetten van deze elementen onderworpen was. De wetenschap, die men beoefende, was geen studeerka meraangelegenheid zonder meer. neen, zij stond in nauwe betrek king tot het menselijk bestaan. In Arabié. waar men zich wetenschappelijk meer bezig hield met de bestudering van de hemelkoepel, legde men ver band tussen de baan van de hemel-lichamen daarboven en het menselijk leven, zoals het reilt en zeilt, hier op aarde. kruit niet tijden lang het leven op aarde beheerst en aan zich onderworpen? En al geloven wij moderne mensen niet meer in een veel heid van goden en geesten, wordt ons bestaan hier op aarde niet beheerst, beangst en ver duisterd door de elementen de zer wereld, welke die dan ook zijn mogen? Wanneer wij hier oog voor gekregen hebben, is het ons pas mcgelijk om de betekenis van het geloof in Jezus Christus ten volle te gaan verstaan. /Of eigenlijk moet ik het omdraai en: pas vanuit het geloof in Christus gaan we de verschrik king van onze menselijke on derworpenheid aan de krachten en elementen der wereld zien. Stelt U zich eens voor de keuze: door wie laat U Uw le ver! liever beheersen, door de r~ j kmg aanvaard, zoals een dier zijn omgeving accepteert, maar werd onderwerp van menselijke bespiegeling. Wij weten tegen woordig, dat de aarde, die we bewonen, is opgebouwd uit een hele reeks elementen en dat er in die elementen onvermoede krachten schuilen Een aantal eeuwen vóór Christus, toen in Griekenland het menselijk den ken zich hier mee bezig hield, had men nog op geen stukken na de gedifferentieerde kennis, die wij thans bezitten. Men on derscheidde toen nog maar 4 elementen: water, lucht, aarde en vuur. En hoewel men van electronenleer en kernenergie neg geen vermoeden had, schreef men toch een grote be tekenis toe aan de beweging. Waarom ik deze dingen in enkele zinnen ter sprake breng? Omdat men in die dagen vrees de, dat het menselijk bestaan Kortom, het menselijk be staan was aan de elementen van het heelal, aan de aarde, het vuur, aan de eeuwige beweging of aan de sterren onderworpen. We zijn, als moderne mensen, heel gemakkelijk geneigd om over deze primitieve wetenschap te glimlachen. Daar is betrek kelijk weinig reden toe. Want is er sinds de mensheid deze eerste overleggingen aan de aarde en het menselijk bestaan wijdde, zoveel veranderd? Natuurlijk, de lijst van elementen is een beetje langer geworden. Wij we ten behalve van het bestaan van water, vuur, lucht en aar de nu o.a. nog van de elemen ten ijzer en zwavel en niet te vergeten het uranium af. Maar is sindsdien met alles gelijk ge bleven? Doen wij ook nog niet alsof het menselijk bestaan aan deze elementen onderworpen is? Hebben het staal en het bus- onbeteugelde krachten, die in deze wereld schuilen, door het vuur, de zwavel, het uranium, door de zwijgende loop der ster ren, door de instinctieve haat in het menselijk bloed of door de liefde, die Christus ons bewij zen wil? U zegt, dat die keuze U moei lijk valt? Als het nu nog eens net omgekeerd was, n.l. dat in laatste instantie niet U-te kie zen hebt, maar dat Christus reeds lang voor U gekozen heeft en dat U die keuze alleen maar beamen moogt? Kijk, dat is uit eindelijk de betekenis van Christus' persoon en daad. En U verstaat het wel: daar in ligt voor ons persoonlijk en voor de volkerenwereld als ge heel de bron der ware vrijheid. P. KLOEK Herv. predikant te Leiden nu begreep ik eerst goed het waarom, Paaszondag is eigenlijk de enige dag van het jaar, dat de Griekse mannen eoht huiselijk zijn. Op straat en in de café's was, althans m Arta, niets te doen, maar alle activiteit werd ont plooid in de tuintjes waar de primi tieve spitten waren opgesteld boven de houtskoolvuurtjes. Het lam rooste ren scheen een soort ritueel, dat zes uur spitdraaien vergde. Men loste elkaar om het half uur af en om in de juiste stemming te komen dronk men dc reeds door mij genoemde ouzo en koffie met af en toe een lik Jam en paarsrood geverfde eieren. Om één uur zou het lam van Mlmis Haritos en zijn vrienden klaar zijn en in afwachting daarvan dwaalde ik door het stadje en onderging om de honderd meter de gastvrijheid van een Griekse familie, welke me niet zonder meer haar huis wilde laten passeren. Men schudde me de hand en zei „Chronia polaChristos anesti! Nog vele Jaren! Christus is opgestaan", waarop ik naar de vaste traditie van het land antwoordde: „Chronia pola! Alithos anesti! Vele Jaren! Hij is inderdaad verrezen!" Hierop deed men mij in de tuin bij het spit plaats nemen en alle goede gaven gebruiken. Zo kwam ik in de vroege middag bü Mimis en de zijnen met een reeds overdadig gevulde maag en in een vrolijke stemming. Hierop volgden nog uren van ge braden vlees eten en wijn drinken en luidruchtige, doch hoogst onschul dige praat. Dat was Pasen in Arta en zo zal het bjjna overal in Grie kenland wel toegaan. GEEN PUNT VAN DISCUSSIE Dit relaas heeft niets te maken met een diepgaande beschouwing, het is slechts een verslag van een buiten staander. maar wellicht zult ge er toch uit gelezen hebben hoe ongedwongen de Grieken hun godsdienst opvatten. Zij richten zich veelal met kinderlijke vertrouwelijkheid tot God en hebben daarbij de algemeen zuidelijke neiging om hun religieuze gevoelens in eerste instantie te concentreren op symbolen. Zo is er bijvoorbeeld in elke taxi of autobus boven de voorruit een lange reeks Heiligenplaatjes, medailles, reli kwieën (en daarbij ook steeds een bosje frisse bloemen). Zelfs heb ik meer dan eens gezien, dat een buschauffeur onmiskenbaar met veel liefde een religieus diorama had gemaakt van uitgeknipte plaatjes, watten en rode lampjes en dit vóór zich in de bus opgehangen. Tussen religie en dagelijks leven is een directe samenhang, de Kerk is een onderdeel van het leven van alle dag, wat natuurlijk ook komt door dat 96 procent van het volk tot dezelfde Grieks-Orthodoxe staats kerk behoort. De een vat de zaak wat serieuzer op dan de ander, de onder stromen van het bijgeloof treden nog wel eens duidelijk aan de oppervlak te. men is er waarlijk niet blind voor dat de eerbiedwaardig uitziende, altijd met baard en lange haren ge tooide pappas' (geestelijken) vooral in de steden dikwijls meer zakenman dan Christen zijn. maar de gods dienst is toch geen punt van discus sie. Het is een realiteit. h. a. LOVE- GAME Een aanstaande Wimbledon-kam- pioen smaakt voor het eerst het zoet der overwinning. Hoe men in A i ta Pasen vierde (Van een bijzondere medewerker) Nooit eerder in mijn leven heb ik zoveel eieren, anisette, iam. zwarte koffie en lamsvlees op een voormiddag genuttigd als Paas zondag in Arta. Nu zegt dit op het eerste gehoor misschien niet zoveel, omdat genoemde combinatie van voedingsmiddelen op zichzelf reeds ongebruikelijk is, maar wanneer ik meer gedetailleerd spreek over acht eieren, tien glaasjes anisette (ouzo), tien kopjes Turkse koffie, negen schoteltjes jam en om en bij een pond lamsvlees, dan zult U allicht begrijpen, waarom ik het feit met enige nadruk naar voren breng. De consumptie van zoveel spijzen en dranken welke naar Hollandse begrippen in deze omvang welhaast onbetamelijk mag helen, was een direct gevolg van het feit, dat Pasen voor de Grieken het hoogtepunt van het jaar is en bovendien een unieke gelegenheid zich in hun hartroerende gastvrijheid tegenover vreemdelingen nog eens op overrompelende wijze uit te leven. De manier waarop een volk zijn godsdienst belijdt en feest viert tekent dat volk en daarom wil ik hieronder zonder omhaal vertellen hoe ik Pasen beleefde in Arta, een stadje met 15.000 inwoners aan de Westkant van Grieken land, waar vrijwel geen vreemdelingen komen en men geen enkele concessie in toeristische zin zal ontdekken. Godsdienst geen punt van discussie, maar realiteit Bisschop lachte om „rotjes" Op de Zaterdag vóór Pasen (een *wk later dan bü ons) kwam Ik 's avonds om zes uur in Arta aan. Ik voelde me content, want de reis van Missolongi uit was vlot verlopen. Mlssolongi zelf is een ongelukkig oord. Het ligt op hetzelfde niveau als golf van Korinthe. die de vissers- hutten aan de rand van de stad op rin troosteloze wijze bespoelt en de vlakte cr om heen moerassig maakt. b>rd Byron, die in 1824 naar hier kwam om de Grieken in hun vrij heidsstrijd moreel en misschien ook *H metterdaad te helpen, stierf al spoedig in dit ellendige oord aan moeraskoorts, wat helemaal niet merkwaardig was daar de malaria in drie zuidwesthoek van het Griekse vasteland een gesel was, die alle weerstand soms snel soms geleidelijk brak. Zelfs tot voor enkele Jaren was dat w. maar de toverletters DDT hebben ?.Mr wn heilzame streep onder gezet. Moerassen, lagunes en plassen werden gezuiverd van muggen en thans is men Gnekenland de malaria de baas en ook de tuberculose, die vrij W had In de verzwakte lichamen. griekenlands populairste ballade Gevaarlijk ls Missolongi dan ook ™e,*®ecr, maar wel troosteloos op een 7^» j manler en zo was ik deze «terdag m fleurige stemming, toen ik oord in noordelijke richting mei ®0?ern motortreintje verliet. Der- 3.Qtometer noordelijker, in dt Agrinlon. zo mogelijk ior "veender dan Missolongi. was c *P®°rhjn reeds ten einde en stapte over in het veel gebruikelijker Griek- «Weermiddel: de bus. Tot mijn verbazing was de weg In deze streek, waar geen vreemdelin gen komen, uitstekend en bovendien bleken de uitzichten op de lagunes en meren wonderschoon op een roman- tisohe manier. Om zes uur was ik, zoals gezegd, in Arta. Een geenszins mooi, maar toch wel levendig plaatsje met één lange bazarstraat en wat genoeg lijk hellende zijsteegjes. Om zeven uur ontmoette ik in een café Mimis Hari tos. landbouwvoorllchter uit Athene, die me in zeer gebroken Engels vroeg of ik met hem en zijn vrienden Pasen wilde vieren. Tot half elf dronken we koffie en hij vertelde me o.a. over de brug van Arta, die even buiten de stad ligt en het onderwerp is van een vrijwel door iedere Griek gekende ballade: de legende over de kruidenier-architect Jannis Thiokoyanis, die in 1602 op dracht kreeg bij zijn woonplaats een brug van 140 meter lang te bouwen. Volgens het populaire lied ging alles naar wens tot Jannis en zijn honderd werkers aan de laatste van de negen bogen gekomen waren, 's Nachts stort te toen telkenmale in wat overdag was verricht en men begreep dat een boze geest hier zijn sinister werk verrichtte. Een demon, schuilgaand in het som bere omhulsel van een grote raaf. die op een ochtend op de brug-in-aanbouw zat en zijn onheilsboodschap in het oor van de kruidenier-architect kraste: de eerste de beste vrouw, die deze onder ogen zou krijgen, moest hij doden en vervolgens in de laatste boog metselen. Architect Jannis was blijkbaar erg gebrand op voltooiing van de brug. want hij volvoerde getrouw de op dracht van de duivelse raaf, hoewel de eerste vrouw die deze ochtend zijn pad kruiste zijn eigen echtgenote was. IN DE KERK VAN DE H. SOFIA Na dit verhaal gingen Mimis, zijn vrienden en ik kaarsen kopen van een halve meter lang en vervolgens bega ven we ons naar een van de vier ker ken van Arta. die van de Heilige Sofia, vaar de bisschop zelf de middernacht- iienst der opstanding zou leiden. De :lokken van alle kerken dreunden oor verdovend en ik zag hoe opgeschoten longens met groot plezier aan de luid- touwen trokken, er een stuk inklommen en andere grapjes maakten Voor de hoofdkerk stond een erewacht van minstens honderd soldaten en binnen waren verscheidene politie-agenten die de mensen gemoedelijk dicht bijeen drukten en een middenpad vrij hielden De bisschop zat ongeveer midden in de kerk in een verheven zetel met antiek houtsnijwerk. Hij zelf kon zo uit de middeleeuwen gestapt zijn met z\jn prachtige, scherpgesneden kop, omringd door een donkere baard, zijn wijde mantel met goud en rood en hoge mijter. Hij blikte met een zachtvrolijke blik de kerk rond, welke 6teeds voller werd. Iedereen stond en keek om zich heen, praatte af en toe ongedwongen met zijn bnurman en bad volle interesse voor de bin- nentredenden. Aan de twee civiele voorzangers en hun assistenten, die elkaar in hun liturgische gezangen geregeld aflosten, schonk men niet veel aandacht. De stemming in deze heel oude met ikonen en fresco's opgesmukte en in wierook geur gehulde kerk was hoogst onge dwongen. Dit ging zo door tot kwart voor twaalf. Toen verliet de bisschop zijn zetel, trok zich korte tijd terug in de sacristie en begaf zich dan met een brandende kaars naar de uitgang. De vlam van zijn kaars plantte zich in enkele minuten voort op die van de duizenden mensen in en rond de kerk. De militaire erewacht presenteerde hef geweer, toen de bisschop en twee pappas' (priesters) zich naar het marktplein begaven. Daar was een klein platform, door kale gloeilampjes beschenen. Hier zegden de bisschop en zijn helpers nog enige minuten lang liturgische teksten, terwijl de mensen er in genoeglijke stemming omheen stonden. Enige kwajongens wierpen om vijf voor twaalf een paar rotjes vlak bij het platform. De bisschop glimlachte cn de anderen ook. Alleen een poli- tle-agcnt keek dreigend. Om tien seconden vóór middernacht keek de bisschop nog even op zijn horloge, hü wachtte dan een ogenblik en sprak vervolgens de woorden „Chris tos anesti-Christus is verrezen!". Er ging een golf van vrengde door de massa, men lachte verheugd, felici teerde elkander, enkele applaudis seerden zelfs even en de jeugd ging vrijmoedig zevenklappers en ander knalspul werpen. De vastentijd, de dagen van rouw waren voorbij. Christus was opgestaan, er was alle reden om feest te vieren! Na afloop van deze zeer onvolledig geschilderde Paasdienst ging men majiriza (rijstsoep met lamslevar) eten en vervolgens slapen om zich lichamelijk voor te bereiden op de feestelijke Zondag. LAM AAN HET SPIT De kern van het feest op Paaszondag bleek het braden van een volledig lam aan het spit. De voorafgaande dagen was ik wee geworden van de ontelbare bloederige lammerenlijfjes. waarmee ik de mensen had zien rondsjouwen, maar Grieken j van vandaag j (VII) koffie Drie lammetjes tegelijk aan het spit. Enkele geroutineerde ..spit- draaiers" aan het werk. Overvloed van eieren, ouzo, jam en lamsvlees

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11