Bruingebrand keerden Laurianen 11a tweede dag in Alphen terug Première van de documentaire „Vijf minuten na twaalf" Donderdag 14 Juli 1955 Derde Blad No. 2S574 mm M»«-Adv.t Velen te vroegKleonploeg bijna te laat bij eindcontrole Vanochtend start in dikke mist Gisteren hebben de Laurianen het uitstekend getroffen met het weer, al moesten er, na een dag vol zon, des avonds wel wat olieflesjes aan te pas komen om de pijn te stillen aan verbrande armen, benen, nekken en gezichten. Ook deze tocht bracht de deelnemers weer aan zee, en wel bij Noordwijk, waar het goed verpozen was met nog slechts 32 kilometer voor de boeg. De Kleon ploeg maakte het wat al te bar door te lang aan zee te blijven en nog maar op het nippertje voor de sluiting door de controle te Alphen te komen! Vanochtend zag het er bij de start heel wat minder fraai uit: de lichte nevel van vorige dagen in de ochtenduren had plaats gemaakt voor een dikke mist, vochtig en kil, die de rijders vergezelde tot voorbij Utrecht. In De Bilt brak echter omstreeks tien uur een vaal zonnetje door wat de hoop rechtvaardigde van een genoeglijke tocht door het Gooi. BEKORING VAN DE DUINEN Behoudens het reeds gisteren in ons Kad vermelde ongeval, waarbij de fiets van Bert Minderman in het Aarkanaal verdween .deden zich geen incidenten voor op de tweede dag. zü het dan ook dat de reparatieploeg niet minder dan 34 keer moest optreden voor kleinere herstellingen, waaronder heel veel ban denreparaties. De deelnemers waren zeer ingeno men met de aparte bekoring van de route door de duinen naar Noordwijk. Het rijden langs speciale fietspaden ver van het grote verkeer, brengt iets van die rust, die ongetwijfeld hoe vreemd het klinken moge in verband met de waarlijk niet geringe presta ties van de Laurianen een van de belangrijkste elementen is van een toertocht ais deze. Jammer was, dat de kwaliteit van het wegdek hier wel wat te wensen over laat. zoals ook het stuk voortïü de Kwa- kel m de Legmeer. Maar ja. daar is het nu eenmaal geen hoofdverkeersweg voor. HOOG TEMPO i Van de stempelpost café Rustoord te i Hülegom, waai- brigadier Van Dijk voor een perfecte verkeersregeling zorgde over de drukke Rijksstraatweg, ging het de Veenenburgerlaan in richting Voge lenzang en Noordwjjkerhout. Na de Zilk en Ruigenhoek werd het speciale rijwiel- Pad door de duinen genomen, van welke NEST MET BUNZINGS IN HOOI De veehouders gebroeders Dijkstra, te Oosterend (Pr.) hebben bij het binnen halen van hooi een eigenaardige vondst i gedaan. Op een schelf hooi vonden zü namelijk wn nest met Jonge bunzings. Na een korte Jacht werd de moeder bunzing onschadelijk gemaakt. Ook de Jonge bunzings werden gedood. Voor proviand was voldoende gezorgd, want in het nest lagen niet minder dan 3 jonge eenden, die blijkbaar door de bunzingmoeder waren gevangen. De inwendige mens moet voort durend worden versterkt tijdens de Laura, en het warme weer deed vooral om verkoelende dranken vragen. Deze knapen spraken bij de Bosbaan in Amsterdam de fles duchtig aan. (Foto Lux/Alphen.) kans velen gebruik maakten een flinke pauze tc houden. In de duinen was het heerlijk vertoeven. Vrijwel allen waren veel te vroeg aan de tijdcontróle in Noordwijk-Binnen. welke pas van 1 uur af de kaarten afstempelde Een tweetal jongelui zat hier reeds om enkele minu ten over elf uur! Vélen stapten pas om twee uur en zelfs nog later weer op hun ros om langs de Oude Zeeweg de Bou levard weer te verlaten. Met de weinige wind die er was schuin achter ging het nu in snel tem po onder een fel schijnende zon rich ting Voorhout om na de Bisschoppelijke Nijverheidsschool aldaar over War mond en Oegstgeest de Haarlemmer trekvaart te bereiken. Langs de Singels en de Lage Rijndijk werd de Sleutel stad weer verlaten. De Van der Valk Boumanweg leverde in Leiderdorp geen moeilijkheden op. Van hier moest, om Alphen te bereiken, eerst nog een om weg gemaakt worden over Hoogmade en Woubrugge In Hoogmade had inmid dels een dreigend onweer verschillende groepen tot nog grotere spoed aangezet, terwijl weer anderen het er in dit fraaie Zuid-Hollandse polderlandschap eens echt van namen. Bruin gebrand bereikte men weer het IJsclubterrein. waar de dames en heren van vier uur af de stempelkaarten weer in ontvangst namen, en ook de tweede dag, die over 118 kilometer ging, er op zat. Route voor laatste dag Zoals gebruikelijk loopt de laat ste route weer door Rotterdam, waarbij het veelal de kunst is deze handelsstad steeds weer langs an dere wegen te benaderen en binnen te komen. Dit keer gaat het naar Hazerswoude Rijndijk en Dorp langs de Gemene Weg en Hoge- veenseweg, naar het viaduct bij Bleiswyk. waar men juist voor het viaduct rechtsaf gaat het rijwiel pad op naar Zoetermeer. Bij Nutri- cia gaat men het viaduct van de Rijksstraatweg onder door, richting Delft over Pijnaoker, Delfgauw. Delft wordt weer verlaten in de richting Kethel om vervolgens na Bldjdorp Schiedam binnen te vallen Nu gaat het langs tal van straten naar Rotterdam, richting Gouda volgend De tunnel wordt dus niet aangedaan. Langs „Piaszicht" be reikt men Nieuwerkerk aan de IJssel om over de IJsseldijk in Moordrecht te komen. Van Moor drecht naar Gouda is maar een wip en langs de Bodegrnnif.se straat weg wordt Bodegraven over Reeu- wyk bereikt. Hier wordt de in- toöhtstoet. opgesteld op de markt en worden de kaarten voor de laatste maal afgestempeld. Langs de Lage Zii naar Zwammerdam en Gouw- sluis gaat het dan over Rijnover gang en Hefbrug, waar de luister rijke Intocht kan beginnen. deze achtste Laura uit Alphen 97 per sonen in. voor Rotterdam zijn het er dit jaar 27 en Den Haag 26, Amsterdam leverde slechts 7 inschrijvingen op, daarentegen Boskoop 13 en Leimuiden zelfs 16. Bodegraven en Ter Aar zijn met acht inschrijvingen vertegenwoordigd, een aantal dat ook uit Leiden deel neemt. Woerden neemt met vier perso nen deel De overige deelnemers"stars) komen uit vrijwel het gehele land. De Sohiedamse politie neemt met 11 man nen deel. Den Haag met 11 en de RVS eveneens met 12 .De Kleonploeg heeft er ook 12. evenals DSS De berenploeg Ls dit jaar de grootste ploeg, namelijk 15. Een deelnemer uit Boskoop is niet van start gegaan voor de tweede dag. GONG-SCHAAKWEDSTRIJD In het IJsclubge'oouw vond gister avond het Laura schaaktournooi plaats .waarvoor ook ditmaal grote belangstel ling bestond. De str\jd is ditmaal zeer spannend geweest en het was de heer G. van Rijswijk, uit Aarlanderveen, die beslag wist te leggen op de fraaie Laura wisselbeker, welke hem aan het einde van de avond door voorzitter Hooyer werd overhandigd Er werd m tien groe pen gespeeld stewardess nooit van Uw leven smaakte een Virginia zo lekker. Ga zachter, maar ook geuriger roken. Neem direct een pakje Stewardess! V: - j 'Wmjk, Agent Van Dijk in Hillegom, na dat de laatste Lauriaan de drukke Rijksstraatweg heelhuids was over gestoken. Pfffttttt. je zou het er benauwd van krijgen (Foto Lux/Alphen.) BESTE STEMMING Vanmorgen zijn de Laura-ryders ge start voor de derde rit over een afstand van 120 km. Er hing een zware mist en het was vrij fris. dooh in opgewekte stemming reed men in snel tempo in de richting Woerden, waar door de heer en mevrouw Groenhart een geheime con- tróle werd gehouden. De publieke be langstelling was, evenals in Bodegraven, bijzonder groot. Via de Utrechtse singels trok de karavaan naar de Biltse Straat weg, waar de in café Vink zetelende contrólepost gepasseerd moest worden. In onverminderd snel tempo en nog steeds in de beste stemming werd de tocht voortgezet door de bosrijke omge ving van De Bilt, Bilthoven en Lage Vuursche. Er was vanmorgen één uit valler. Een minder prettige ervaring heeft vannacht de Haagse politiegroep opge daan. Van alle fietsen, die achter het Nutsgebouw gestald stonden zijn de Laura-vlaggetjes afgesneden, terwijl voorts een zadelpen werd ontvreemd. Vanochtend viel er voor de achter een mistig gordijn. Enkele ivcimg ze gciucieii vuil i uecinrinc/ //uascicn ut iiejui i. zu uuini enneuy/ve uuziuu uv het landschap, dat verborgen bleef I Alphen, kort na de start, doch er I polders langs Rijn en Gouwe. I (Foto LJD./Van Vijf scholieren gedood Alarmtoestand in stad Ambon De Voorlichtingsdienst van de R.M.S. deelt mede. dat bij een zuiveringsactie rond de stad Ambon door vier pelotons van het Indonesische leger onder com. mando van eerste luitenant Thyssen alias Moesahadi in het dorp Kakiair- setan in een woning rijf leerlingen van een middelbare school ziin dood geschoten. De namen van deze scho lieren zijn volgens de mededeling T. Papilaja. J. Hehanocsa. N. de Keizer, N. Pattihawean en T. Taihitoe. Voorts wordt melding gemaakt van een permanente alarmtoestand in de stad Ambon als gevolg van zeven ge vechten tussen infiltrerende guerilla- troepen van de R.M.S. en de Indone sische strijdkrachten in de maanden Mei en Juni. Het communiqué zegt voorts, dat de Indonesische luchtmacht troepen en Ma. riniers in de Zuid-Molukken aanzienlijk zyn versterkt. Op Ceram aldus het communiqué heeft kolonel Sopacoea van de R.M.S.- strijdkrachten ziin hoofdkwartier over gebracht van het binnenland naar Ma- karikl aan de Elpapoetihbaai. op onge- j veer 150 km. ten Noorden van Amahai. I Volgens de voorlichtingsdienst houdt deze overplaatsing verband met een nieuw offensief tegen de garnizoenen van de Indonesische strijdkrachten aan de Zuidkust van Midden Ceram. j Tenslotte wortd medegedeeld, dat aan de Noordkust van Ceram de garnizoenen van het Indonesische leger en de mo biele brigade in Taniwel, Moerinaten en Iei niets te zien van liet hiei anders |Boeri grote verliezen hebben geleden bij aanvallen door R.M.S.-strijdkrachten. De Indonesische strildkrachten zouden Boeri I hébben ontruimd, nadat zü deze plaats Vliet.) I in brand hadden gestoken. In Casino te Noordwijk In het Casino vond gisteravond voor een goed bezette zaal de première voor Nederland plaats van de historische filmdocumentaire „Vtff minuten na twaalf". Dat de heer Muilemeister en zijn me dewerkers er in geslaagd zijn dit werk te Noordwijk voor het eerst te doen draaien, mag een succes worden ge noemd. Eerst kort geleden is de film voor Ne derland vrijgegeven. Zij schetst de opkomst en ondergang van Hitier en het nationaal-soclallsme. Opnieuw beleeft men de gebeurtenissen, welke onze generatie nog vers in het ge heugen liggen: de greep van Hitler naar de macht, de oorlogsvoorbereidingen, de afschuwelijke jodenvervolging en de gaskamers, de gruwelijke oorlog uit niet te stuiten machtswellust ontketend, de aanval op Pearl Harbour, de ondergang De leiders der twee Japanse socialis tische partijen zullen een beroep tot de leiders der „Grote Vier" richten, waarin zij hen vragen te Genève naar het vol gende te streven: 1. Het beëindigen van de z.g. .koude oorlog", versterking der Verenigde Na ties en uitwerking van een Wereldhand vest. 2. Een volstrekt verbod op het gebruik van atoomwapens. 3. Hereniging en neutralisering van Duitsland. 4. Het bereiken van een vreedzame oplossing voor het Formosaanse vraag stuk. 5. Ontwapening onder toezicht der Verenigde Naties. 6. Het voorbereiden van een nieuwe internationale conferentie, die zich met Aziatische cn Afrikaanse problemen be zig zou moeten houden. 7. De „Grote Vier" zouden zich moe ten verplichten nimmer te zullen pogen hun geschillen met geweld op te lossen. DE ERFENIS VAN ANDRÊ GIDE. Mevrouw Jeanne Lambert, dochter en erfgename van de schrUver André Gide. moet op last van een Frans gerechtshof 10.000.000 francs successierechten beta len op het copyright van de grote litte raire productie van haar vader. Boven dien moet zü 10.000.000 francs boete be talen, omdat zij de rechten niet had opgegeven, die zij reeds bij het leven van haar vader tezamen met andere giften had ontvangen. Volgens het ministerie van financiën heeft de litteraire nalatenschap een gel- dely'ke waarde van 31.000.000 francs, waarover 10.000.000 francs aan succes sierechten wordt geëist. Mevrouw Lambert ontving slnd6 de dood van haar vader 38.000 000 francs aan uitkeringen, waarvan zü wèl inkomsten belasting heeft betaald. van het Derde Ryk, de zelfmoord van Himmler, Goebbels en Goering. Wat de verhouding van Hitler met Eva Braun en hun beider einde betreft, komt deze zeer knap samengestelde do cumentaire met exclusieve beelden. Maar het ophalen en weergeven van deze historische feiten bepaalt toch niet de waarde van dit filmwerk. Die be staat juist hierin, dat men op het doek de achtergronden van al dit verschrik kelijk gebeuren heeft trachten bloot te leggen En dan wordt zij angstwekkend actueel. Het gevaar, dat een „Ueber-mensch", die slechts het abnormale als geniaal kan zien, opnieuw een greep doet naar de massa, de volksziel systematisch en geraffineerd met zijn propaganda-orga- nen vergiftigt en de wereld in nog on eindig groter verwoesting stort, is nog tor, de machtswaanzin van een man. die zich met zijn minnares in een prlvé- zwembad vermaakt, terwijl duizenden zonen van zün volk ln de strijd worden afgeslacht. Als land en volk kapot en neergeslagen zün, staat de klok op twaalf uur, maar nog is er geen halt. Het Neurenbergse proces, al deze fei ten nuchter aan het licht stellend, brengt een der nazi-groten als ontwa kend uit een roes tot de ontboezeming: „Zoiets zal alfcüd tot ondergang ge doemd zijn". Deze indrukwekkende en aangrijpende documentaire is een stormbal in een voortgezweepte en ontredderde wereld. Ieder, die zijn tüd verstaat zal daarop acht dienen te geven. Stellig Iran worden verwacht, dat Vüf minuten na twaalf" Donderdagavond en Vrijdagavond nog vele bezoekers zal trekken. Zij verdient het zeker. Schiphol moet zich sneller ontwikkelen Nederland mag niet achterblijven bU de geweldige dynamiek van de lucht vaart. De KLM zal zich steeds dienen uit te breiden en reeds nu houdt men zich bezig met de vervoerscapaciteit in 1960. Daarom zal Schiphol aanzlen- lyk dienen te worden uitgebreid. Naar mate de vliegtuigen groter en sneller worden zullen de verschillende start banen een grotere lengte moeten heb ben en reeds zijn plannen ontwerpen om een der startbanen op 2510 meter te brengen. Dit heeft de directeur van de KLM op Schiphol, de heer CX Steensma, medegedeeld. Teveel heerst er. volgens de he«r I Steensma, in ons land de mening dat het de KLM wel goed gaat, maar wil de KLM haar belangrijke rol In het lucht- vaartverkeer blüven rvullen. dari die nen ook op Schiphol de plannen voor ontwikkeling met een grotere sne.held te worden gerealiseerd.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9