Uitwijzing ex-Nederlandse vrouw besproken in Tweede Kamer Uw voordeel in cijfers WARNECKE Deviezemiota getuigt vau onze gezonde positie BULTHUIS Agenda DONDERDAG 14 JULI Minister Donker wil zich niet laten dwingen (Van onze parlementair® redacteur) In de Tweede Kamer is gisteren de voorgenomen uitwijzing ter sprake ge komen van de oorspronkelijk Nederlandse, thans Poolse, mevrouw WeiherToet, waarover volgens minister Donker in sommige bladen een „nogal alarmeren de berichtgeving" is verschenen. Hij vertelde dat de vrouw kort voor de oorlog was getrouwd met een Poolse schepeling, met wie zij naar Polen trok. Zij hebben thans vijf kinderen. Na de oorlog vroeg de vrouw een uitreisvergunning om haar zieke vader in Nederland te bezoeken. In Polen is men daarmee echter niet gul, maar enige maanden geleden kwam daarin verbetering en mevrouw Weiher—Toet was een van de eersten die een vergunning kreeg. Haar vader was Inmiddels overleden. Op 14 Maart J.l. Js zij ons land binnen gekomen en heeft zij zich gemeld. Bij die gelegenheid heeft zij geen woord gesproken over moeilijkheden met het regiem. Na zes weken kwam zij bij de vreemdelingenpolitie verklaren dat zij niet naar Polen wilde terugkeren, ten eerste omdat zij zich niet met het Poolse regiem kon verenigen en ten tweede omdat haar huwelijk «lecht was, want haar man dronk en mishandelde haar. De eerste reden, aldus minister Donker levert geen grond op voor asyl-verlening, want ik mag aannemen dat 80 van de Poolse bevolking zich niet met het regiem kan verenigen. Er wordt alleen asyl verleend wanneer leven en vrijheid van de vreemdeling bij terugkeer worden bedreigd. Maar daarover had de vrouw bij haar aankomst in Nederland niet gesproken. Boekje opengedaan! Enige dagen later kwam bij de vreem. delingenpolitie de moeder van een zwager van de Poolse vrouw, wiens echtgenote was overleden. Kort na haar aankomst, zo vertelde de moeder, heeft de Poolse vrouw kennis gemaakt met mijn zoon Hendrik. Er ontstond een verhouding tussen hén en hierdoor ver anderde de vrouw van gedachten en nam het besluit in Nederland te blijven. Zij zou het dan wei „over de politieke boeg gooien", ofschoon zij had gezegd dat de politieke toestand haar niet interesseerde en zij nooit moeilijkheden met het regiem had ondervonden. Haar echtgenoot had haar volgens de moeder verzocht terug te komen. ,Jk laat daar", aldus minister Donker, „hoe men de verandering van gedachten van de vrouw wil beoordelen, maar de reden waarom zij niet naar Polen terug wilde. kon niet voetstoots worden aan vaard. De minister heeft nog advies gewaagd van de vaste vreemdelingen adviescommissie. die eenstemmig advi seerde het verzoek om asyl af te wijzen. De vrouw schijnt nu te zijn ondergedo ken. Het had minister Donker gegriefd dat een blad had gemeld dat met speur honden achter de vrouw wordt aange jaagd om haar terug te vinden. „Dit is van A tot Z gelogen". Wij gebruiken geen speurhonden om een vrouw op te sporen", zo besloot minister Donker. Moeilijk geval! In antwoord op een opmerking van de heer Scheps (PvdA) dat de vrouw nu misschien wei in moeilijkheden zal komen als zy in Polen terugkeert, ver. klaarde de Minister dat dit voor hem inderdaad een moeilijke kant is ge weest bij het overwegen van zijn be slissing tot uitwijzing, maar men moet er ook oog voor hebben dat dan iedereen asyl zou kunnen afdwingen door eerst argeloos ons land binnen te komen en zich hier vervolgens zo te gedragen dat terugkeer onmogelijk wordt. De Minister wil zich niet laten dwingen. Op de vraag van de heer Oud (WD) of er voldoende rekening mee is gehou den dat de vrouw tenslotte in wezen een Nederlandse is en alleen door haar huwelijk het Nederlanderschap heeft verloren; hetgeen voor een man, die een vreemdelinge huwt. niet het geval is, antwoordde minister Donker dat juist om die reden de vaste vreemdelingen adviescommissie om raad is gevraagd zoals in zulke gevallen trouwens voor schrift is. Bij de overweging van uitwijzing zou ook het element hebben kunnen mee spelen dat een van oorsprong Neder landse vrouw in den vreemde door haar man wordt mishandeld, maar bij haar aankomst heeft zij daarover niets ge zegd. Ze is pas met dat argument voor de dag gekomen nadat zij de verhouding had aangeknoopt met haar zwager. Omtrent de verhouding met haar eigen man heeft de Minister geen enkel bewijs. De Minister noemde de zaak een moei lijk geval, zoals er zich bij de toelating of uitwijzing van vreemdelingen zoveel voordoen. Hij neemt in alle gevallen Bijslagverbetering Indische pensioenen aanvaard BINNENKORT SANERING (Van onze parlementaire redacteur) Na een korte discussie heeft de Tweede Kamer gistermiddag het wetsontwerp tot verbetering van de tijdelijke bijslag op de Indische pensioenen aangenomen, waarover vorige week de openbare be raadslagingen werden geschorst, alamede het regeringsvoorstel (resultaat van het mondeling overleg binnenskamers) om een overgangsbijslag te verlenen met ingang van 1 Januari 1955 op de pen sioenen van degenen, die na 1 October 1934 en voor 1 Januari 1949 zijn ge- pensionneerd (de zogenaamde achterge bleven pensioenen). De overgangsbijslag zal 5% van het maandelijkse basispensioen bedragen met een minimum van f. 5.en een maxi mum van f. 20.Eenzelfde bijslag zal worden verleend aan weduwen en wezen. Boven f. 750 per maand (alles inbegre pen) wordt de overgangsbijslag niet verstrekt. Het ligt in het voornemen van fle regering, zoals minister Luns gisteren nog eens uitdrukkelijk verklaarde, spoedig een wetsontwerp in te dienen inzake het algemene vraagstuk der sanering van de Indische pensioenen, waarvan de verbetering, eventueel met terugwerkende kracht, in ieder geval zal ingaan op 1 Januari 1956. Hun vorige week ingediende amende menten trokken de Kamerleden in. De toeslagwet 1954 op Indische uitkeringen in verband met de huurverhoging per 1 Januari 1954 en de verhoging van een aantal periodieke uitkeringen per 1 October 1954, is vervolgens eveneens zonder hoofdelijke stemming aangeno men. persoonlijk de beslissing. Ook een we'tteiyke regeling in een Vluchte- lingenwet zou worden opgesteld, waarop mej. Klompé (KVP) de vorige dag had aangedrongen, zou de Minister in be paalde gevallen eveneens voor moeilijke beslissingen komen te staan. Een wette lijke regeling zou bovendien slechts stroef kunnen worden aangepast bij zich wijzigende omstandigheden. vond minister Donker een administra tieve regeling, zoals nu, onder contróle van de Staten-Generaal. Vluchtelingenverdrag goedgekeurd De Kamer heeft hierna z.h. st. het wetsontwerp aangenomen tot goedkeu ring van het vluchtelingenverdrag van Genève, dat vluchtelingen een kleinst mogelijke rechtspositie bezorgt. De Minister was bereid tot 1 November a.s. vluchtelingen, die hier clandestien ver toeven, in de gelegenheid te stellen zich alsnog aan te melden zonder dat hun het clandestien verblijf wordt aange rekend. Ook hun medeplichtigen zullen niet wórden vervolgd. Maar het onder zoek of zij hier mogen blijven, zal op de gewone wijze worden Ingesteld. Omtrent de zeelieden-vluchtelingen deelde minister Beyen mee, dat de Regering het initiatief heeft genomen voor een bijeenkomst op 26 September a.s. van deskundige vertegenwoordigers van acht Europese landen om in de positie Van deze groep verbetering te brengen. Vreemdelingen zullen als regel ten minste vijf jaar in ons land moeten verblijven, alvorens het Nederlander schap deelachtig te kunnen worden. V eehandelaren vergaderen in Arnhem Geldomzet thans 2Y2 milliard p. j. De Nederlandse Bond van Veehande. laren is gisteren te Arnhem bijeenge komen voor de algemene ledenverga dering. Twee belangrijke mededelingen kon de voorzitter de heer K. W. ten Dam doen: in de eerste plaats, dat de S.E.R. gunstig advies heeft uitgebracht inzake het bedrijfschap handel in vee. Welk een belangrijke taak en functie dc veehandel thans in het economische bestel vervult, blijkt wel uit de cijfers. De geldomzetten van de veehandel in ons land overschrijden de 214 milliard per jaar. De tweede belangrijke mededeling be trof de dierziektebestriiding. Jaren ach tereen zijn er moeilijkheden geweest met de T.B.C.-bestrijding en dit voorjaar heeft men zioh met, een bezwaarschrift tot de minister gewend. Het ging hierbij om de positie der veehandel en mede zeggenschap in maatregelen de dierziek. tenbestrijding betreffend. (Ingez. Med.-Adv.) Jersey DEUX PIECES Jersey BLOUSES, VESTEN, zuivei .1 94,50 NU 38,95 van 22,50 NU 11,98 van26,90 NU 17,48 50 KERKE BLOUSES vanaf Maar dan ook uitsluitend bij STATIONSWEG 6B en BREESTRAAT 126 De landelijke commissie voor dieren (die thans ressorteert onder het Land bouwschap) heeft verklaard het in prin cipe eens te zijn met het bezwaarschrift en de redelijkheid van het gevraagde in te zien. De heer Ten Dam wees voorts op de nieuwe LandbQUwwet. waarmee men zal worden geconfronteerd. Als ander belangrijk punt noemde spreker de opleiding tot de veehandel. De jonge veehandelaar zal over be duidend meer kennis moeten beschik ken dan vroeger. Spr. deed dan ook een ernstig beroep op alle jongeren in de veehandel om de stem naar ontwik keling ln deze tijd te verat aan! Prof. dr J. A. Beyers hoogleraar aan de veeartsenjjkundige faculteit van de Rijksuniversiteit te Utrecht, sprak des middags over de dierziektenbestrijding. Vandaag komen o.a. ter sprake enkele door de bondsafdelingen Prlesiland en Zuid-Holland Ingediende voorstellen. Benelux samenwerking BELANGRIJKE ORDER WEEFGETOUWEN. (Van onze Brusselse correspondent) Een van de grote textielconcerns ln Twente heeft aan een Belgische con structeur van automatische weefge touwen een order voor 826 machines toevertrouwd. Het bedrijf, de N.V. Pi canol, te leper, in West-Vlaanderen, is hierover uiterst verheugd, daar deze order de bevestiging is van een voor beeldige Benelux-samenwerking tus sen beide firma's. De West-Vlaamse constructeurs, arbei. ders en technici hebben namelijk vaak rekening gehouden met suggesties en wensen van de Twentse ingenieurs en textielarbeiders, gespecialiseerd in het spinnen, weven en afwerken van de katoenen weefsels. Het Vlaamse bedriif moest voor deze belangrijke order concurreren met de grote bedrijven in de Ver. Staten. Zwit serland Duitsland en Engeland. Naast de goede psychologische samenwerking waren de prijs en kwaliteit van de Bel gische weefgetouwen echter doorslagge vend. (Ingez. Med.-Adv.) Verdere stijging van de uitvoer verwacht In de gisteren verschenen Deviezen- nota, die de Minister van Financiën aan de Tweede Kamer heeft aangebo den, wordt uitvoerig ingegaan op de vraagstukken, welke samenhangen met het streven naar convertibiliteit, de dollarpositie, de Europese Betallngs Unie en de Benelux. De schoolstrijd in de Belgische Senaat Het felomstreden wetsontwerp-Col- lard, dat aanleiding heeft gegeven tot de Belgische schoolstrijd, wordt thans in de Senaat behandeld. Het bedoelt nieuwe regelingen te tref fen voor de organisatie van het open baar onderwijs en voor de staatssubsi dies aan middelbare en technische scho- n en normaalscholen. De Kamer die inmiddels op reces is gegaan, had het oorspronkelijke ont werp reeds met een aantal wijzigingen aangenomen. Het was de fractievoorzitter Struye, die protesteerde tegen het feit dat de Kamer reeds op reces was gegaan, ter wijl zij zich toch zou moeten uitspreken over wijzigingen, die de Senaat mogelijk in het ontwerp, zou brengen. Hij noemde het onwaardig dat de Se naat zich aldus de wet liet stellen. De voorzitter antwoordde hem. dat het recht van amendement van de Se naat onaangetast blijft, en dat niets de Kamer verhindert zonodig opnieuw bij een te komen. De regering ontkent geenszins het recht van de ouders op vrije schoolkeuze voor hun kinderen, maar terwijl tot dus verre de Katholieke ouders overal scho len van him keuze vonden, bestond die mogelijkheid niet overal voor hen, die hun kinderen niet aan confessioneel onderwijs wilden toevertrouwen. Wat de subsidies betreft, stelt de regering al dus Collard een compromis voor. Zij had de gehele wetgeving op dit gebied van de vorige OVP-regering terzijde kunnen schuiven en terugkeren tot de toestand van 1950. zy heeft er echter de voorkeur aan gegeven de subsidies aan het vrye onderwys te handhaven binnen de grenzen van de mogelijkhe den der begroting. (Ingez. Med.-Adv.) IN ALLE AFDELINGEN VITRAGE KARPETTEN GORDIJNSTOFFEN WONINGINRICHTING Botermarkt 23 Tel. 20854 Met een enkel woord BINNENLAND Gisteren heeft mevrouw A. M J. J. van LammerenDeckers, echtgenote van dc directeur van het Nederlands Scheeps bouwkundig Proefstation te Wagenlngen de eerste steen gelegd voor de in aanbouw zijnde zeegangstank. Gistermiddag zijn ln Den Helder door de Commandant Maritime middelen 49 officieren van de Kon. Marine beëdigd. Tot hen behoren 3 officieren-arts, 1 zee officier, 14 officieren van de technische dienst, 3 officierenadministratie. 24 offi cieren van speciale diensten on 1 officier van de code-dienst. Zeer vele familieleden van de beëdigden woonden de plechtig heid bij. In de loop van de volgende maand zal met de bouw van de „Flat voor de vrouw" ln Den Haag worden begonnen. De woonvereniglng dr Elisabeth Brugsma- flat heeft het Initiatief tot de bouw ge nomen. Het College van Ged. Staten van Zuid-Holland heeft gistermiddag, nadat de Provinciale Staten lange tyd erover hadden gesproken, zijn voorstel tot het ln dienst houden van de gehuwde vrou- weiyke ambtenaar, teruggenomen. De minister van Justitie heeft de Tweede Kamer een aantal wijzigingen rp, dat de voorgesteld ln het wetsontwerp, handelingsonbekwaamheid van huwde vrouw wil opheffen. de BUITENLAND In Stockholm ls gisteren een tempe ratuur geregistreerd van 32.5 graden, de hoogste sinds Juli 19331 Volgens een V N.-publicatie telde de wereldbevolking midden 1954 naar ra ming 2.528 mlllloen zielen, 35 mlllloen meer dan een Jaar tevoren. De sedert lang tussen Nederland en de Bondsrepubliek hangende kwestie der z.g. Auslandsbonds Is ln het Westdultse kabinet besproken. De regering kwam evenwel nog niet tot een beslissing over het standpunt dat men zal Innemen ten aanzien van de Nederlandse eisen tot een schadevergoeding van 200 mlllloen gul den plus Interest. Te Furth ln Neder-Oostenryk is een vrachtauto van de Russische bezettlngs- stTydkrachten, waarmee munitie werd vervoerd, ln Je lucht gevlogen, waardoor twee Russische soldaten en twee Oosten rijkse burgers om het leven kwamen. Ver scheidene hulzen werden zwaar bescha digd. Het Indiase ministerie van onder wijs heeft plannen gemaakt voor de uit gave van de Hindl-encyclopedle, die uit tien delen van elk ongeveer 500 pagina's zal bestaan. Een viermotorig vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht Is by Merced ln Callfornlë neergestort. De elf Inzittenden zlin omgekomen. Het toestel, een tank vliegtuig, ontplofte toen het de grond raakte. Op liet nieuwe circuit te Assen is gisteren getraind voor de T.T.- races. die a.s. Zaterdag verreden zullen worden. De foto Iaat zien. hoe Cyrill Smit op Norton (No. 9). met duopassagier J. v. Gilden door de bocht gaat. Het Hoge Gezagsorgaan van de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal heeft twee nieuwe organen gevormd voor het bespoedigen van de nieuwe plannen voor de Europese integratie. Tot de leden van een van deze organen behoort René Mayer, dc Franse voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan En aantal leden van het Britse par lement is van plan de minister van bin nenlandse zaken Gwllym Lloyd George dringend te verzoeken een wetsontwerp De benoeming van Herve Alphand tot permanent vertegenwoordiger van Frankryk by de Verenigde Naties zal vandaag officieel worden bekendgemaakt. De Franse regering heeft de ontbln- In een slotbeschouwing wordt gezegd; Het totale beeld van de betalings balans in 1954 in het oog vattende kan worden gezegd, dat Nederlands externe positie in dat jaar 'gezond bleef. Tot voldoening, omdat ook de binnenlandse economische ontwikkeling in menig opzicht byzonder gunstig was. Van be lang ls. dat de gunstige conjuncturele ontwikkeling in het buitenland een voortgezette styging van de uitvoer doet verwachten, zy het. dat een verminde ring van het stijgingstempo aannemelyk is. Enerzijds stelt de volledige bezetting ln het binnenland haar grenzen aan een verdere opvoering van de export, ander zijds zullen de ln 1954 gerealiseerde loonsverhogingen eerst in 1955 geheel doorwerken. Onze concurrentiepositie op de internationale markten zal daar door nadelig kunnen worden beïnvloed. Al met al is een grotere styging van de invoer dan van de uitvoer en daar mede een verdere beweging in de rich ting van een evenwicht op de lopende rekening na correctie voor niet met een toeneming van de productie verband houdende voorraadultbreiding het meest waarschyniyk. Voorts is het aannemelyk, dat het lopende verkeer met het dollargebied evenals in 1954 een negatief saldo zal blyven vertonen. Hierdoor zou zich de omstandigheid kunnen gaan voordoen, dat dollarontvangstcn uit hoofde van het lopende verkeer met andere sectoren in het byzonder de E.B.U. onvol doende worden om het tekort met het dollargebied te financiëren. Het is in dit verband dan ook verheugend, dat op zekere voorwaarden tot verharding van de E.B.U. per 1 Augustus a.s. is besloten. Aan een eventuele voortgezette kapi taalverstrekking aan het buitenland en vervroegde aflossing op de buitenlandse staatsschuld zal in het algemeen de eis moeten worden gesteld, dat een en ander niet leidt tot een kwantitatieve en kwa litatieve achteruitgang van onze externe reserves. Het stemt ln verband met de zich ln het lopende verkeer voordoende valu- talre problemen tot voldoening, dat goede vorderingen worden gemaakt op de weg naar convertibiliteit van de belangrükste West-Europese valuta's. Voor Nederland is deze convertibiliteit, valutair gezien, van eminent belang en de ministers menen dan ook hun volle steun aan het internationale streven te moeten geven. Eind Antwerpse staking in zicht Woensdagodhtend is heb contingent militairen, dat in de Antwerpse haven werkt, vergroot tot 500 man. Er waren ongeveer 1300 havenarbeiders aan het werk. Het ziet er naar uit, dat morgen op nieuw gestemd zal worden over het al of niet voortzetten van de staking, en ditmaal by geheime stemming. Volgens het Antwerspe blad „La Mé- tropole" verwacht men, dat in dat ge val een meerderheid zioh zal uitspreken vóór beëindiging van de staking. Het werk zou dan Zaterdag of Maandag her vat worden. MALTEZERS KRIJGEN BETER LEVEN In Londen is een Ronde-tafelconfe rentie geëindigd tussen vertegenwoordi gers van Malta en Groot-Brittannië. Men is het eens geworden over een plan op lange termyn ter verhóging van de levensstandaard van de Maltezer bevol king. Er zullen kapitaalsgoederen inge voerd worden en Groot-Brittannië zal het eiland bystaan by het in evenwicht brengen van de begroting. Voorts zul len de sociale omstandigheden verbeterd worden. In September zal nog een Ronde-Ta felconferentie worden gehouden over rechtstreekse vertegenwoordiging van Maltezer partyen in het Londense La gerhuis. VRIJDAG vmnaslum (Fruinlaan)Diploma-uit ing Handelsavondschool „Kennis ls Macht". 7 uur nam. ZATERDAG Den Burcht: Jubileumfeestavond „De Natuurvriend". 7 3/4 uur nam. Natuurvriend", 7.45 ui 4.30 1 Receptie TENTOONSTELLINGEN LakenhalTentoonstelling moderne Belgische Beeldende Kunst. (Tot 18 Juli). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zo zien zy ons", 10 uur voorm.5 uur nam. Zondag 15 uur nam. (Tot en met 2 October). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten, 10 uur voorm. tot 5 uur nam. (Tot 16 Juli). Lakenhal: Expositie tekeningen van James Ensor tot heden. 1012 en 25 uur (tot 1 Augustus). BIOSCOPEN Rex. „20 Juli 1944", 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45 7.15 en 9.16 uur. Donderdagcyclus „De eerbiedige lichtekooi" (18 Jaar). Trianon. „Obsession", 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4 30. 7 en 9.15 uur. l'aslno. „Bekentenis ener liefde", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. 1 9.15 1 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondadgsdlenst der apotheken te Lelden wordt van Zater dag 9 Juli, 13 uur tot Zaterdag 16 Juli 8 uur waargenomen door de Apotheek Herding en Blanken, Hogewoerd 171, Tele foon 20502 en de Apotheek Reyst, Steen straat 35, Tel. 20138! Te Oegstgeest door de Oegstgeester kpotheek, Wllhelminapark 8, Tel. 26274. G Vervolg van Pag. 1 ji Conferentie Genève Het handelsverkeer kan een realist!. 1 sche leerschool vormen voor een beter wederzijds begrip. In diezefde lyn ligt een ander Frans denkbeeld dat Faun wordt toegeschreven. Frankryk 1011 bovendien willen opperen dat de som. j men, die op de militaire budgets wor. den uitgespaard, indien men tot ecu - geleidelijke vermindering van de be- fj wapening zou besluiten, zouden wor. a den besteed aan een verhoging van t het welvaartspeil der ex-koloniale vol. Q keren en onder-ontwikkelde gebieden t Een menslievend idee, dat echter he- I' laas wel even indruist tegen de Mar. 6 xistische stelling dat via armoede en 11 verpaupering de revolutie moet worden voorbereid. Doch hoe dan ook. door dit 1 Franse voorstel zou de oprechtheid kun- 1 nen worden getoetst van de Russische bewering met het Westerse kapitalisme tc willen samenwerken. I De Fransen zijn in ieder geval niet van plan in Genève als vyfde - of beter vierde - wiel aan de wagen te function- P neren. Zy zullen zo nodig wel wyzen op r Potsdam, waar direct na de oorlog de Fransen niet werden uitgenodigd en - welke ontmoeting de bron van zo veel moeiiykheden, conflicten en drama's is geworden. Maar dat Franse verlangen om een eigen party te blazen, schijnt de goede verstandhouding met de twee1 andere grote Westerse mogendheden toch ook weer niet in gevaar te bren- f gen. In tegenstelling met him voorgan ger Mendès-France, hjken trouwens Faure noch Pinay figuren, die door hun persoonlyke verbeeldingskracht, overtui ging of andere kwaliteiten een interna tionale conferentie op dit plan zouden kunnen domineren. Veiligheidsmaatregelen Het gedeelte van het gebouw, dat be stemd is voor de komende Vier mogend- hedenconferentle is uit velligheidsover- wegingen geheel afgescheiden van de rest van het gebouw. De gangen en trappen waarlangs de Grote Vier zich naar de vergaderzaal zullen begeven, zyn door schuttingen afgesloten van de rest van het gebouw en de bureaux in deze gangen zyn door hoge VN-func- tlonarissen die daar huizen, voor de duur van de conferentie ontruimd. De route van de Superconstellation van president Elsenhower, die hem en zyn echtgenote naar Europa zal bren gen, zal verkend worden door viermo torige toestellen van het type B-29 en amphibievliegtuigen van het type Sa 16 (Albatros). Het aantal van deze vlieg tuigen is niet bekend gemaakt. Ook een aantal weervliegtulgen zal de Oceaan verkennen. Het presidentiële vliegtuig, de „Columbia", zal niet door Jagers ver gezeld worden. Op IJsland, op een Amerikaanse militaire basis, zal een landing gemaakt worden voor het tan ken. Hier zal zich ook een reservemotor bevinden. De „Columbia" is uitgerust met red- dingvlotten en de bemanning heeft ge oefend om het vliegtuig te verlaten. President Eisenhower zal tydens de conferentie verbiyven in een witte villa aan de oever van het meer van Genève, die de Amerikanen voor deze gelegen heid hebben gehuurd van een Geneefse fabrikant. Sir Anthony Eden zal wonen in „Le Reposoir", een villa met vijftig kamers ongeveer anderhalve kilometer buiten Genève gelegen. Premier Faure zal zyn intrek nemen in een uit de vorige eeuw daterende villa „Prevorzier", aan de weg vam Ge nève naar Lausanne, en maarschalk Boelganin zal waarschyniyk verblijf houden ln de „Villa rose", die de vorige maand door brand beschadigd werd. Indonesische minister van Defensie treedt af Van welingelichte zijde is na afloop van de gisteravond gehouden verga dering van het Indonesische Kabinet vernomen, dat Iwa Koesoema&oeman- tri, de minister van Defensie, heeft meegedeeld, dat hij, gevolg gevend aan de wens zijner party, zal aftreden. Vanochtend is zyn aftreden officieel bekendgemaakt. Vanochtend hebben minister-presi dent Ali Sastroamidjojo en vice-pre mier Zainoel Arlfin een bezoek ge bracht aan Hatta op diens bureau. Het gerucht ging, dat zij na afloop naar Bogor zijn gegaan, teneinde pre sident Soekarno te ontmoeten, die daar vertoeft. Iiva Koesoemasoemantri was op kabinetszitting, die gistermiddag U gehouden, niet meer aanwezig. H) zond een koerier met de mededeling van zijn terugtrekking. Verder is vernomen, dat dit aftreden ligt in de iyn van de oplossing van de legerkwestie, welke de regering had op gesteld. Het aftreden van Iwa zou de eerste fase zyn, gevolgd door het in trekken van de schorsing van kolonel Loebis als wnd. stafchef, de overdracht van de functie van chef van de staf der Landmacht aan generaal-majoor Bam- bang Oetoyo en daarna eervol ontslag van B am bang. Minister-president Ali Sastroamidjojo zal tydeiyk de functie van minister van Defensie waarnemen, aldus wordt offi cieel uit Djakarta gemeld. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen T uur) Stockholm Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Ztlrlch Locarno Beriyn Frankfort MÜnchen Wenen Innsbruck Rome AJacclo half bew. zwaar bew. onbewolkt mist onbewolkt mist onbewolkt mist nevel half bew. nevel onbewolkt reeenbul gch. bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt g a Is •S 1» al li Sa 11 h Z 2 82 0 0 1 28 0 nno 2 27 0 z 2 26 0 windstil 27 0 n 1 22 10 27 0 zzw 3 28 2 windstil 29 0 wnw 3 25 0 windstil zo I 26 23 0 46 ono 1 29 0 windstil 27 0.5 windstil 26 6 w 2 21 8 wnw 2 26 0 windstil 20 1 wlndistll 32 0 ono 2 28 0

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2