LEIDSCH DAGBLAD Webbericht Geneve, conferentie van eerste kans Sociale spanningen in België Socialisten te Londen bijeen De Sovjets en de Duitse hereniging (4,te Jaargang DONDERDAG 14 JULI 1955 ■*- No. 28574 DirfrtWff A Henny Hoofdredacteur! J. Brouw er DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand; ft.6.50 per week Wlite«5ingeMLZEl(feTi Giro» No. 57055 TetefoonJJirWtlowiWtdmlnlstrafieT 2504PlJtedactie: 21501 Frankrijk zou voor verrassing willen zorgen Meer economische samen werking gevraagd (V,„ onze Parijse correspondent] De troosteloze reeks ontmoetingen tijdens de zomer 1951 in het Palais Rose te Parijs tussen de vertegenwoordigers der Grote Vier werd indertijd wel aangeduid als ,,de conferentie van de laatste kans". Een op zichzelf natuur- lijk zinloze benaming zoals achteraf wel duidelijk gebleken is, waarmee men nochtans probeerde aan te geven, dat het er toen „erop of eronder" ging en dat alleen een wonder de wereld voor een diplomatieke debacle van omvang zou kunnen behoeden. De gewijzigde èn verbeterde atmosfeer wordt thans echter vrij helder aangetoond door de naam, die men bij voorbaat nu al aan de conferentie van Genève heeft gegeven. Men spreekt in Parijs thans van „de conferentie van de eerste kans". Men bedoelt daarmee dat de verwachtingen voor een volledig succes niet heel hoog gespannen zijn, dat er in Genève zeker geen paradijs op aarde zal worden geschapen, maar ook dat daar wel eens de eerste stap zou kunnen worden gezet op een weg, die geleidelijk naar een vermindering der internationale spanningen kan leiden. Van de beroemde Duitse strateeg Clausewitz is de heilloze uitspraak af komstig, dat de oorlog het verlengstuk ls van de politiek, waarbij alleen maar met andere wapens wordt gestreden. Hoewel het nog te vroeg is voor een betrouwbare prognose inzake de ware ledenen, die Moskou tot zijn gewijzigde houding hebben bewogen, begint men nu toch wel de sterke indruk te krijgen dat ook de Russen Clausewitz' stelling op onze tijd niet meer toepasselijk achten. Natuurlijk zou ook nu een nieuwe oor log het gevolg zijn vooral van politieke spanningen en tegenstellingen. Maar nog minder dan door de laatste we reldoorlog, zou een conflict met atoom wapens de oplossing van enig probleem naderbij kunnen brengen. Dat inzicht schijnt nu veld te winnen. De keuze gaat tussen algehele vernie tiging van alle partijen en een of an dere formule voor een internationale sa menwerking. Zoals president Eisenhower onlangs heeft verklaard: er is geen al ternatief voor de vrede. Dat is even eens de boodschap, die Albert Einstein de mensheid vanuit zijn graf heeft na gezonden. En de acht atoomgeleerden, «te deze boodschap nog eens nadrukke lijk hebben onderstreept, hadden moei lijk een beter moment voor de hun ge meenschappelijke proclamatie kunnen vinden dan nu, aan de vooravond van de conferentie van Genève, de confe rentie van de eerste kans. Nu worden natuurlijk zelfs door een gemeenschappelijke erkenning van alle partijen van het onmiddellijk levensge vaar voor de hele mensheid, dat een atoomoorlog zou betekenen, de politieke tegenstellingen nog niet automatisch uit de weg geruimd. Die tegenstellingen blijven diep en van principiële aard. omdat ze voor een groot deel zaken van levensbeschouwing betreffen. Met de allerbeste wil ter wereld kun nen ze niet in een week worden opge lost. Men kan hoogstens richtlijnen be palen voor een soort ..modus vivendi", waardoor het directe oorlogsgevaar kan worden opgeheven en ieder zijn begin selen voor eigen gebruik zou handha ven. Wat nu die richtlijnen aangaat, schijnt premier Edgar Fame die samen met Antoine Pinay Frankrijk in Genève zal vertegenwoordigen, enige ideeën in zijn achterhoofd te koesteren, waarvan hij op zijn laatste persconferentie ook al iets heeft losgelaten. Onder de Amerika nen en de Engelsen scheen de laatste dagen wel een zekere vrees te heersen dat Frankrijk zijn niet al te sterke posi tie zou willen verbeteren door op de conferentie voor een verrassing te zor gen, een verrassing die de Westerse eensgezindheid wel eens in gevaar zou kunnen brengen. Het is echter waarschijnlijk dat bij het overleg tussen de Grote Drie te Pa rijs die Franse „verrassingen" al wel ter sprake zijn gekomen en dat Was hington en Londen Parijs hebben toe gestaan in Genève eventueel ook eens solistisch op te treden. Wat wil Faure? Edgar Faure is van huis uit meer e<:o- noora dan diplomaat en het is niet onmogelijk dat hij zal trachten de conferentie in meer economisch dan zuiver-politiek en ideologisch vaarwa ter te leiden. Hij zou kunnen voorstellen de samen werking voorlopig vooral op het ter rein van de handelsbetrekkingen en ook van dc cultuur te stimuleren en te versterken. Q Slot op Pag. 2 Afschaffing cumulatie belastingheffing voor werkende echtgenoten socialistische eis tot afschaffing van de cumulatie van inkomens der beide werkende echtgenoten en voor de be lasting. Deze afschaffing treedt In Augustus in werking. Weer maakt slachtoffers Vele delen van beneden-Oostenrijk en Burgerland zijn Woensdag bezocht door wolkbreuken, waarbij op vele plaat, sen hagelstenen zo groot als kersen vielen. Vele telefoonverbindingen wer den verbroken en een aantal wegen werd overstroomd of plaatselijk onbegaanbaar door modder en stenen. Verscheidene huizen en boerderijen werden door de bliksem getroffen, waardoor verschei dene ernstige branden ontstonden. Uit Klagenfurt wordt gemeld, dat door een vreselijke storm boven het Kara- wanken-gebergte rotsblokken zijn losge. raakt en neergestort op de Loiblpas (van Z-uid-Slavië naar Oostenrijk), die geheel versperd werd. In het Zuidslaviscihe stadje Zabljak (Montenegro) zijn negen personen ten gevolge van blikseminslag gedood. In Noord-Oost Italië is een tent van een militair kamp door de bliksem ge troffen: een bataljonscommandant en twee infanteristen werden gedood en negen soldaten gewond. In Londen, waar nog steeds een hit tegolf heerst, was het om rrüddernaoht drie graden warmer dan om twaalf uur gistermiddag. De verklaring is. dat in het middaguur wolken een nog hogere temperatuur verminderden. De warmte in de avond kwam niet van de zon, maar van de verhitte aarde. In het Westen van Engeland woedden hevige onweersbuien. Twee sc)w~!jon- gens en een man werden door d' ""-sem gedood. In 70 minuten viel er 7.5 cm. regen in het plaatsje Shaftesbury in Dorset, net zoveel als in Juli vorig jaar in geheel Engeland. Gisteren hebben vrijwel de gehele dag tot laat in de nacht besprekingen plaats gehad tussen eerste minister Van Acker wrtegenwoordigers van de werkgevers organisaties en vertegenwoordigers van de socialistische en liberale vakvereni gingen. Vertegenwoordigers van de ka- tholieke vakbonden namen niet aan de conferentie deel. Deze vakbeweging had namelijk geweigerd haar stakingsbevelen ln te trekken. Hedennacht omstreeks één uur werd een communiqué gepubliceerd dat in be_ trettelljk vage termen is gesteld en waar. in om, wordt gezegd dat de regering hsar tot nu toe gevolgde politiek van Phizen en lonen zal voortzetten. Dus ook de koppeling van de lonen aan het index-cijfer. De regering is van mening, dat het minimum uurloon van 20 frs voor arbei- vaü 21 'aar en ouder moet kunnen worden bereikt zonder dat daardoor een I "gemene loonsverhoging zou ontstaan. pe nationale commissie voor de arbeid cal moeten onderzoeken of het mogelijk «L'iE1956 de J^riijkse vacantie van 12 werKdagen algemeen te stellen. De verklaring zegt voorts, dat de rege. r iL. kindertoelagen dient te worden verbeterd. Aan de commissie voor maat. conappelijke zekerheid wordt opdracht pgeven uiterlijk 15 November rapport ie dezer zake uit te brengen. De regering verklaart zich voorstander van een systeem, waarbij rekening wordt genouden met de ouderdom van de kin- wen alsmede met de inkomsten van dc ouders. Wat betreft de werkweek van 5 dagen et een maximum van 45 uur per week .iw rf8erine van mening, dat België «ween dit svsteem kan invoeren na reke. mng te hebben gehouden met de ar beidsvoorwaarden in de omringende en rwf^nde landen. Ook met betrekking tot dit punt kreeg een commissie opdracht de zaak verder r w onderzoeken. 1e( communiqué is slechts positief "aar het betreft de inwilliging van de Weinig wind De Bilt venvacht tot morgenavond: veranderlijke bewolking met in de ntend hier en daar mist. Op de meeste nwj dro°S weer. maar later in het lirh? van het land Dlaatselijk wat motre?en- Weinig wind. Over het -emeen weinig verandering ln tempe- (Opgemaakt te 10 uur). 15 JULI. Zon op: 4.38 uur: onder: 20 56 uur. jJ^n op: 0 25 uur; onder: 17.05 uur. "oogwater te Katwiik te 10.42 en 23.18 ""r «Doodtij). Dit nummer bestaat alt 16 pagina's Geweldige ravage Goederentreinen in botsing op de Moerdijkbrug Dertig wagons uit de rails gelopen Vannacht om vyf minuten over één is op de Noordelijke oprit van de Moer dijkbrug aan de Zuid-Hollandse kant een aanrijding tussen twee goederen treinen voorgevallen. Een dertigtal wagons is uit de rails gelopen; ernstige persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het ongeluk is gebeurd op het punt waar het dubbelspoor van de oprit over gaat in het enkelspoor van de Moerdijkbrug. Een goederentrein is daar in zij delingse aanrijding gekomen met een andere. De ontspoorde wagons liggen kris kras over de baan. De ravage op de spoorlijn is zo groot dat het treinver keer nog wel lang gestremd zal zijn. Het ongeval heeft aanzienlijke mate riële schade veroorzaakt. De oorzaak van het ongeluk moet in de eerste plaats worden gezocht in de dichte mist. Op de plaats waar het' dubbelspoor van Dordrecht naar Willemsdorp over gaat in het tot op heden nog enkele spoor over de nieuwe spoorbrug over de Moerdijk, ontging, waarschijnlijk als ge volg van deze dichte mist, de bestuur der van de goederentrein uit de rich ting Dordrecht een onveilig voorsein. Hierdoor werd door deze trein de uit de richting Lage Zwaluwe komende goede rentrein in de flank gegrepen. BIJ de botsing werden zes wagons in elkaar ge drukt en liepen er een tiental uit de rails. Als de nieuwe spoorwegbrug reeds dub belspoor zou hebben gehad, had het on geval niet kunnen gebeuren. In dat ge val zouden dé beide treinen elkander even benoorden de spoorbrug hebben moeten passeren. De trein die uit de richting Dordrecht kwam, had, omdat de andere trein nog niet was gepasseerd, voor de wissel moe ten wachten en de blokwachter, die de seinpost te Willemsdorp bediende, had dan ook de seinen voor deze trein op onveilig gezet. De bestuurder merkte het onveilige voorsein echter niet op. Het onveilige hoofdsein zag hij wel en onmiddellijk Omvangrijke defective Aan boord van het Nederlandse pas- sagierssohiip „Maasdam" dat uit New- York naar Nederland is vertrokken, bevindt zich een 366 pond wegende pas. sa gier. namelijk de particuliere detective Theodore R. Grevers uit Battle Creek in Michigan. Voordat de „Maasdam" vertrok, heeft men eerst een kooi moeten Vergroten, evenals een stoel ln de eetzaal om ze geschikt te maken voor de omvangrijke detective. as het De botsing ging gepaard met een klap. die tot ver in de omtrek kon worden gehoord. Eén der bestuurders liep let sel op. Hij werd met een gebroken arm naar het B£. ziekenhuis in Dordt over gebracht. Vanmorgen vroeg zijn de NB. begonnen de baan vry te maken. Het zal echter geruime tijd duren alvorens het treinverkeer over de Moerdijkbrug weer normaal zal zijn. Eert overzicht van de ravage: zes goederenwagens werden in elkaar \edrukt Twee kinderen verdronken Het 15-jarige meisje Anne Nljhuls is gistermiddag ln het zwembad in de Voorzaan te Zaandam door verdrinking om het leven gekomen. Hoe het ongeval is gebeurd is niet bekend. Ooggetuigen, die elkaar tegenspreken, zeggen dat net kind bij het spelen zou zijn onderge duwd of dat het onwel zou zijn gewor den en gezonken. Gisteren ls in het Oo6terdok te Am sterdam het lijkje opgehaald van de 12-jarige F. M. Krook, die tijdens het zwemmen is verdronken. De Jongen, die goed kon zwemmen, was vermoedelijk in het water onwel geworden. Gistermiddag is de 7-jarige J. Snel ln de zwemschool Oost aan de Dlemer Zeedijk, in het diepe gedeelte gegaan, hoewel hij niet kon zwemmen. Nadat hij bewusteloos uit het water was ge haald, heeft badpersoneel het kind met een zuurstofapparaat weer bijgebracht. Hij is ln het Burger Ziekenhuis opge nomen. Verhouding tot Rusland speelt rol in alle problemen Op het internationale congres van de Socialistische Partij kwam gisteren verschil van mening tot uitdrukking over de satellietlanden. Jules Moch, vertegenwoordiger van Frankrijk in de ontwapeningscommissie van de Ver enigde Naties, betoogde dat de Sovjet unie te Genève zo veel mogelijk diende te worden ontzien en dat de kwestie van vrije verkiezingen in de satelliet- landen daarom niet aan de Rode diende te worden gesteld. Hugh Gaitskell kwam hiertegen na mens de Labour-party op. Hy zoide dat Indien de Russen terugtrekking van de Amerikaanse en andere troepen van het continent eisten het Westen gerechtigd zou zün niet alleen terug trekking van Sovjet-troepen uit Oost- Duitsiand te verlangen, maar tevens het einde van de communistische overheersing in Oost-Europa. Hy acht te het echter onwaarschyniyk dat de Russen bereid zouden zyn op deze basis te onderhandelen. ln het kader van de persdagen van de K.L.M. werd Woensdag op Schiphol een Utrechtse K.L.M.- persdag gehouden, waaraan de ge meente Utrecht nog een attractie had verbonden. In Utrecht zal n.l. een grote zomertentoonstelling wor den gehouden van schilderijen van Jan van Scorel en de directrice van het Utrechtse Centraal Museum. Mej. Dr. Houtzager, die naar Rome u'tïs gereisd om daar een zeldzame Jan van Scorel. de ..Agatha van Schoonhoven", ter waarde van 40 millioen Lire. te halen voor de expositie, kwam Woensdagavond toevalligop Schiphol aan met het kostbare schilderwerkje van 27 bij 37 cm. aan boord van de ..Jan van Scorel". hetgeen uiteraard ..hoogst toevallig" was. Met de bus ..Jan van Scorel" gingen de persmensen uit eindelijk naar Utrecht terug na eerst nog te hebben geluisterd naar een toelichting over... Jan van Scorel.. De foto toont Dr. Houtzager op de trap van de „Jan van Scorel" van de K.L.M. met de Jan van Scorel in dc handen, waarmee zij zojuist uit Rome is aangekomen. Zal Bonn Zaterdag antwoorden De West-Duitse regering heeft nog geen woord over de nieuwe verklaring van de Russen gezegd. Gisteren heeft in Bonn weliswaar onder voorzitterschap van Adenauer een kabinetszitting plaats gehad, maar daar heeft men zich zoals een regeringsspreker later zeide nog niet met die verklaring bezig gehouden. Zü moet immers met de grootste zorgvuldigheid en met de mees te opmerkzaamheid bestudeerd worden en de regering heeft daar nog geen tyd voor gehad. Overigens kon hy wel zeg gen dat er feitelijk niets nieuws in de verklaring staat. Aangenomen wordt dat de regering haar standpunt Zaterdag bekend zal maken. Wat in Bonn intussen wel is opgevallen, is dat de verklaring van de Russen geen absoluut veto bevat tegen West Duitslands samengaan met het Weeten. Immers, er wordt niet in geëist dat West-Duitsland de Paryse accoorden weer opzegt en de Navo verlaat. De Sovjet-Unie zal echter stellig een garantie willen hebben dat de West- Duitse Bondsrepubliek daadwerkelijk niets tegen de Russen zal ondernemen, weshalve zij ook in een Oostelijke beveili gingssysteem moeten worden ingescha keld. In geen geval zal men evenwel in Bonn willen ingaan op plannen, die met zich brengen dat West-Duitsland en de Oostzone elkander wederkerig moeten erkennen, ook al zou dat maar van voorlopige duur zyn. In de Russische verklaring wordt namelijk geopperd dat er een toenadering tussen deze twee tot stand zal komen voor het geval een hereniging van Duitsland niet terstond i kan worden bewerkstelligd. De Russen I stellen voor dat belden zich in die tus sentijd by een collectief veiligheids systeem aansluiten, maar daarachter I schuilt het gevaar dat Bonn de com- munistlsche regering van de Oostzone moet erkennen. En Ln de laatste tijd heeft men in West-Duitsland al herhaal delijk te kennen gegeven dat men zoiets nale contróle en inspectie van de bewapening thans veel moeilijker was dan enkele jaren geleden wegens het betrekkeiyk kleine aantal waterstofbom men dat gevaar kan opleveren voor het nationale voortbestaan. In 1952 zouden er nog 6000 atoombommen nodig geweest zyn om landen als Frankrijk en Enge land te vernietigen. Thans zou dit met slechts 15 H-bommen kunnen worden gedaan. Gaitskell betoogde hiertegenover dat men de gedachte aan inspectie van de bewapening niet mocht laten varen, ook al zou men niet alles kunnen controleren. Ei- kon volgens Gaitskell voortgang wor den gemaakt wat betreft vermindering der conventionele wapens, de productie van nieuwe atoomwapens én de inspectie encontröle van datgene, wat men kan inspecteren. Zonder dit laatste zouden er geen vorderingen mogelijk zijn «vat betreft ontwapening. Moch was van oordeel dat ondanks het inspectieprobleem ontwapening het kernpunt diende te zijn van de confe rentie van Genève, dat los zou moeten staan van politieke kwesties. Iets, waar mede de meerderheid van de conferentie het oneens schijnt te zijn. Moch's betoog over hetgeen in de ontwapeningscommissie bereikt we* was overigens bemoedigend. VERANDERDE TACTIEK OF POLITIEK? De Franse socialist Gay Mollet zeide dat het Westen in Genève open diende te staan voor alle denkbeelden, of de Russen uit puur tactische overw«sgin- gen handelden of niet. Zelfs Indien hun optreden slechts een verandering in methode en niet van doel biykt le zyn, dan is het toch niet onmogelük dat een verandering van tactiek op den duur tot een verandering van Klitiek zal leiden, gehele Franse Socialistische Party, aldus Mollet, is deze opvatting toege- Van andere zijde werd betoogd, dat de Russen indien zij werkelijk bevreesd zijn voor Duitse bewapening het zelf in de hand hebben dit gevaar te bezweren door de vrees voor het Sovjet-imperialisme weg te nemen. Ollenhauer, die over Europese veilig heid sprak, stond practisch alleen m zijn oppositie tegen opneming van Duits land in de Navo De S.PD. wilde de onderhandelingen over de Duitse een heid de grootste kans geven. Op zijn betoog werd in het geheel niet gerea geerd. Ollenhauer onderstreepte overigens het gevaar van een Europees veiligheids systeem. dat slechts een parochiaal karakter zou dragen. Wjj mogen geen bekrompen Europeanen zyn, die zich afsluiten van de massa's, welke op alle oontinenten naar volle ontplooiing en aelfetandigfceid stTeven.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1