Achtste Laura startte vandaag met goede vooruitzichten Dr Th. G. v. Rijssel hoogleraar in pathologische anatomie 94ste Jaargang Dinsdag 12 Juli 1955 Tweede Blad No. 28572 Vierdaagse tviclerfestijn Minder deelnemers dan OUD EN JONG. VELE BEKENDEN. Bij de deelnemers en deelneemsters, die zioh in het IJsclubgebouw lieten in schrijven. bevonden zioh vele oude be leenden. zelfs enigen die alle voorgaande tochten eveneens hebben meegemaakt. vorig jaar Het vierdaagse Laurafestijn is weer begonnen. Vanochtend trokken de honderden wielertoeristen door een warme, klamme nevel (maar met goede vooruitlichten) uit het Laura-centrum Alphen om via de Sleutelstad de eerste ronde door Scheveningen en de Zuidelijke Rijnstreek te maken, in totaal I 15 km. Het festijn begon eigenlijk gisteravond al, toen de officiële opening en de inschrijving plaats vonden. Het aantal deelnemers is dit jaar weer geringer dan vorig jaar en bedraagt een kleine 350. Bij de openingsplechtigheid was gisteravond de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr L. A. Kesper in gezelschap van zijn echtgenote aanwezig. OPENINGSPLECHTIGHEID. De achtste Laura werd gisteravond ge. opend met een toespraak van mr Kesper van het bordes van het Alphense Raad huis. Voordien waren burgemeesters en vertegenwoordigers van de plaatsen. 'waarnaar dc Laura is genoemd (Leiden. Amsterdam-Utrecht-Rotterdam-Alphen) in de trouwzaal ontvangen. De waarnemend voorzitter van de Laura de heer C. P. Mulder, heette op het bordes de hoge gasten en bovenal ook de deelnemers en deelneemsters welkom en braoht dank aan de mede werkende instanties en het echtpaar Vierbergen, dat op voorbeeldige wijze het secretariaat behartigde. Burgemeester Witschey van Alphen verheugde zioh over de aanwezigheid van mr Kesper en over het feit, dat de Laura zonder overheidssteun voor reclame tot ao'n succes is geworden. Mr Kesper wees er op. dat hü ook de eerste Lauratocht heeft mogen openen, doch toen niet heeft, kunnen vermoeden, dat dit een jaarlijks terugkerend festijn zou worden, dat zoveel belangstelling zou trekken. De Laura heeft langzamerhand «n vaste plaats in sportief Nederland ingenomen. Spreker opende de aohtste Laura met de wens dat dit een ge slaagde zou mogen zijn. Nadat de muziekvereniging „Arti et Religioni" het Wilhelmus ten gehore had gebracht, gaven de dames van Hou. vast en Wilskracht onder leiding van de heer P. Zuidam een keurige turn- demonstratie. waarvan het, publiek zeer genoot Met marsmuziek van Arti werd de openingsplechtigheid besloten. Het inmiddels geopende Lunapark had beslist niet over gebrek aan belang stelling te klagen. Het was een gezel lige drukte op het terrein, die het beste I beloofde voor de komende dagen. De route van Woensdag De route voor morgen brengt de Laurlanen vanuit Alphen langs de Kon. Julianabrug naar de Verlengde Aarkade en vervolgens langs de Westkanaalwog in de richting Nieuwveen, van hier over Vrouwen- akker, naar de Kwakel en Amstel veen. Vervolgens wordt acht kilo meter door het grote Bos gekruist langs de Bosbaan om daarna weer terug te keren naar Schiphol. Dan gaat het naar Aalsmeer, waar in café Wink de eerste stempelplaats is Dwars door de feestende Haar lemmermeer gaat het naar Hoofd, dorp en Heemstede om in Hillegom in café Rustoord weer te stempe len. Via de Zilk komt men in Noordwük aan Zee via de boule vard, vervolgens naar Noord/wijk Binnen en vandaar naar Voorhout. Langs de Haarlemmertrekvaart komt men Leiden weer binnen om deze stad langs de Lage Rijndijk te verlaten Leiderdorp wordt aange daan. maar al spoedig wordt de grote weg verlaten en gaat het langs speciale fietspaden naar Hoogmade en Woubrugge Langs de Woubrugseweg wordt Alphen be reikt aan 's MolenaarSburg. Totaal 120 kilometer. in de toekomst) op het appèl op medisch advies. Vanmorgen zijn de ongeveer 350 deel nemers aan de LAURA gestart voor de eerste tocht over een afstand van 115 km. Via de Hoge Rijndijk bereikte men Leiden en daar begonnen de eerste moei lijkheden by het nieuwe viaduct: enkele wielrijders konden de juiste richting niet vinden en kwamen terecht op het fietspad aan de linkerzijde van de weg. Een Leids politieman bracht redding. In Katwijk aan den Rijn werd het ernstiger. Een van de deelneemsters uit Woubrugge reed tegen een melkcarrier op; haar fiets werd aan de voorzijde vrij ernstig beschadigd, maar zelf kwam zij er bij zonder goed af. Een jeugdige fietser uit Alphen legde grote belangstelling aan de dag voor dit ongeval, maar daardoor lette hij onvoldoende op het verkeer en kwam zelf in aanrijding met een groen tecarrier. geladen met aardbeien en tomaten. Hij werd slechts licht gewond. Toen de reparatiewagen ter plaatse was kon het euvel weer snel verholpen wor den. Op de Zuid-Boulevard te Katwijk aan Zee was de eerste geheime controle. Zo was Opa Berkhouwer uit Stolwijk, 79 jaar oud. nu weer present als oudste deelnemer. Mevrouw A. bü de Vate uit Dedemsvaart is de oudste deelneemster. 3eze krasse dame presteerde het. in de nacht van Zondag op Maandag om twee uur op de fiets te stappen en naar Alphen te komen peddelen, een afstand van 176 kilometer. Zaterdagochtend ïoopt zij na 450 km Laura weer op de 'iets terug te gaan. Dat betekent onge veer 800 kilometer fietsen in zes dagen! De Jongste deelnemer is de 11-jarlge v. d. Belt uit, Emmeleroord in de Noordoostpolder. Verder /iin er politie corpsen uit Den Haag en Schiedam, erwijl ook de traditionele Kleon. en ïerenploegen weer present zijn. Twee luiten landers nemen aan de Laura deel. namelijk P Gass uit Frankrilk en Rolff Bock uit Duitsland, die beiden reeds enkele jaren in Boskoop vertoeven om iet boomkwekersvak goed onder de knie te krijgen. De „woordvoerder" van de deelnemers, de Rotterdamse notaris mr J. W. de Heer ontbreekt dit iaar ien waarschijnlijk ook De K\eon-ploeg trekt door Leiden I de achtergrond de molen De Valk. de ochtend van de eerste dag. Op I (Foto L.D./van vnet.) Burgemeester Witschey (links) en mr Kesper voor de microfoon op het bordes van het Raadhuis. Achter mr Kesper mevr. Witschey en naast haar mevr. Kesper. (Foto Lux/Alphen.) Daarna ging de tocht over het fietspad door de duinen naar Scheveningen, waar een tijdcontröle was ingericht op de Boulevard. Doordat men de rijders te spoedig weer liet gaan, misten velen de controle op de Laan van Meerdervoort in Den Haag, daar deze post nog niet gearriveerd was. In Den Haag was de wegaanduiding voor velen te moeilijk en van vele kanten kwamen de Laurianen tenslotte aan bij Drievllet in Leidsen- dam. waar een tijdcontröle was. Velen kwamen hier drijfnat aan, want het regende hevig. Later is het weer wat opgeknapt, zodat men onder een vrien delijk zonnetje de tocht naar Moerka- pelle kon aanvangen. R.K. 32-64-H. 32037 Verkeerstelling in Leiden Uitsluitend van gemotoriseerd verkeer In het kader van de algemene ver keerstellingen van de Rijks- en Provin ciale Waterstaat wordt vandaag ook een gemeentelijke verkeerstelling in Leiden gehouden. Een telling, welke uitsluitend betrekking heeft op het gemotoriseerde verkeer, evenwel met uitsluiting van bromfietsers. Reeds in de vroege ochtend namen enkele honderden padvinders en leerlin gen van middelbare scholen hun post in aan de diverse telpunten er zijn er 56 in de stad en aan de toegangswegen, resp. grens van Leiden. Op de drukke punten werden zij geassisteerd door de po-litie. die hiervoor in totaal veertig man heeft ingezet. Indien de telling alle kentekenen moesten genoteerd wor_ den dit noodzakelijk maakte, werden de automobilisten verzocht langzaam te rijden of zo nodig te stoppen. En de jeugdige tellers maar schrijven RK 32-64 M-36197, H-32037 SP. 14-38.... Zelden Goud en diamant Donderdag is het vijftig jaar geleden, dat de thans 69-jarige heer H. J. Kramers en diens 68-jarige echtgenote, mevr. M. Kramersvan Toorn, in het Leidse Stadhuis hun voornemen' te ken. nen gaven, dat zij voortaan wel en wee samen wensten te delen. Het is veel „wel" geworden. Want thans na vijftig jaar 26 juli valt hun trouwdag zijn ze beiden nog in het bezit van een goede gezondheid en weten zy zich nog in het bezit van hun alle aoht kinderen, ter wijl hun verdere nakomelingschap be staat uit zeventien kleinkinderen. Al ruim 45 jaren woont dit gouden echtpaar in de Leliestraat 68, een vriendelijk huisje met een prachtige lap grond, waarin en waarop de a.s. bruidegom nog regelmatig en met enthousiasme zijn vrije tijd botviert. Voor dat hij hierover de beschikking had, was hij tientallen jaren in het arbeidsproces opgenomen, o.a. als menie-spuiter bij de H.C.W., met minder dan ruim 20 jaar bij T. en D., waar hij o.a. in het zuurlokaal en de keuken werkzaam was, en als nacht waker in de remise van de N.Z.H. te Rijneburg. In de komende weken heeft Leiden ook een diamanten bruidspaar in zijn midden. De heer en mevr. P. Flande- rhijnDen Hertog zij houden niet van uiterlijk vertoon wonende in de Kortenaerstraat 60, herdenken op Zondag 24 Juli, dat zij elkander vóór zestig jaar het ja-woord gaven. De bruidegom, die thans 82 jaar is, was talrijke jaren wolsorteerder op een Leidse Sajetfabriek. Kerkelijk Leven Generale Synode besprak minderhedenvraagstuk De generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft besloten aan de hoogleraren dr A. H. Edelkoort en dr W. C. van Unnik te Utrecht een leeropdracht van wege de Ned. Herv. Kerk te geven in de bijbelse theologie. De opdracht geldt voor twee jaar. Het minderhedenvraagstuk kwam ver volgens aan de orde. In eerste lezing was aangenomen een wijziging van de overgangsbepalingen. Daardoor zou het mogelijk worden, dat een minderheids groep een door de prov. kerkvergadering beroepen predikant ontvangt, terwijl zij een commissie in het leven roept, waar van de leden als buitengewone ambts dragers (2 ouderlingen en 2 diakenen) optreden Over dit voorstel was door de classicale vergaderingen geconsidereerd; 39 classicale vergaderingen brachten gunstig advies uit. Tegenstanders menen, dat de verscheidenheid een noodtoestand is, die zo spoedig mogelijk beëindigd moet worden. Tegenover hen, die bang zijn, dat de kloof in de gemeente door deze regeling dieper wordt, betogen de voorstanders, dat op de nu te volgen weg men samen aan de nood gaat tillen. De regeling werd aanvaard met 38 tegen 10 stemmen. Zy treedt in werking op 1 October 1955. De synode ging verder met de correc ties van de ordinanties. Bepaald werd dat kerke raden ener gemeente in bijzon dere gevallen een predikbeurt van een buitenlandse kerk, met welke de Her vormde Kerk oecumenische banden onderhoudt, kan uitnodigen een kerk dienst te leiden of te preken. De ordi nantie voor de tractementen, salarissen en pensioenen Is geheel nieuw geredi geerd. DE PSALMBERIJMING Zaterdagmorgen is een aantal ontwer pen nieuwe psalmberijming in bespre king gekomen, die waren voorgelegd door de interkerkelijke commissie voor de psalmberijming. De synode besloot een brief te richten aan de synode der Geref. Kerken, die deelneemt aan deze arbeid, waarin de dankbaarheid voor deze ge meenschappelijke arbeid zal worden uitgedrukt en de hoop zal worden uit gesproken, dat het werk tot een goed einde zal worden gebracht. De synode achtte de eenheid van de psalmberijming een kostbaar goed voor kerk en volk. De synode besloot ds E. Smith, emeri. tus-predikant van de Prot. Kerk van Indonesië, voorganger van de Herv. Evangelisatie te Eden, toe te laten tot het predikambt. Ds L. Alons te Emmen werd Deroepen tot predikant met byzondere opdracht als gecommitteerde voor de ontwikke lingsgebieden, verbonden aan het com missariaat voor maatschappelijk en cultureel werk van de Herv. Kerk. De zeven presidenten van de Wereld raad van Kerken hebben een oproep gedaan tot gebed aan alle kerken met het oog op de conferentie van de grote vier te Genève, die op 18 Juli zal aan vangen. De synode besloot verder voor de be raadslaging over de openstelling van de ambten voor de vrouw uit elke classis een adviseur tot haar vergadering uit te nodigen. Op grond van de overweging, dat de openstelling van de ambten voor de vrouw geen verandering in de kerk orde met zich meebrengt, verwierp de meerderheid van de synode het voorstel om een dubbele synode byeen te roepen. ZENDINGSDAG GEREF. ZENDINGSBOND De jaarlykse zendingsdag van de Geref. Zendingsbond in de Ned. Herv. Berk zal op Donderdag 4 Augustus in het Rysenburgse bos te Driebergen wor den gehouden. H.M. DE KONINGIN ONTVANGT DELEGATIE OECUMENISCHE RAAD VAN KERKEN H.M. de Koningin heeft heden ten paleize Soestdyk ontvangen de delega tie van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, bestaande uit de heren dr E. Emmen, prof. dr J de Graaf, ds E. Huizinga en prof. P. J. Jans. naar aanleiding van haar bezoek aan de Rus sische kerken op uitnodiging van de patriarch van de Russisch-orthodoxe kerk. Dr W. C. HARRESTEIN MOET DEEL VAN ARBEID NEERLEGGEN. Dr W. G. Harresteln, emeritus-predi kant der Geref. Kerken, te Amsterdam, mocht na een verblijf van dertig dagen voor een volledig onderzoek door een in ternist, het ziekenhuis in zijn woon- plaatsw eer verlaten. Hij is tot verder herstel met een maand vacantie gegaan. zullen zij zoveel letters en cijfers op pa pier hebben gezet. By een buitenlandse auto vergde dit soms grote nauwlettend, heid, doch naar wij mogen aannemen, kwamen alle auto's, die deze dag hun weg door de Sleutelstad namen, op papier te staan, terwyl ook geen Leidse wagen aan het spiedende oog der tellers ontsnapte. Eerst hedenavond om 7.15 uur is deze telling verleden tijd. Even stoppen en dan maar letters en cijfers noterenOp sommige punten in de stad veroorzaakte de telling een kort oponthoud voor de automobilisten. (Foto L.D./Van Vliet.) BEËINDIGING EN VERSTREKKING LEEROPDRACHT. De aan de heer I. A. Huneidl ver strekte opdracht tot het geven van on derwijs in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit in het Arabisch is bij K. B. beëindigd, terwyl een eensluidende opdracht thans is verstrekt aan de heer S. E. Tawfik te Hilversum. Opvolger van prof. dr G. O. E. Lignac Thans werkzaam bij Kankerinstituut Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse Univer siteit voor het onderwijs in de patho logische anatomie is benoemd dr Th. G. van Rijssel, thans hoofd van de laboratoria voor pathologisch-anato- misch onderzoek van de vereniging Het Nederlands Kankerinstituut. Dr Van Rijssel wordt daarmede opvol ger van prof. dr G. O. E. Lignac, die in September vorig jaar om het leven is gekomen met de ramp van de Tri ton in Shannon in Ierland. Klein Artis in Leiden Het is al weer zeven jaar geleden, dat het Natuur en Praehistorisch Museum schip „Kiein Artis" in Leiden meerde. Sindsdien zyn vele nieuwe aanwinsten toegevoegd, terwyl ook in de verzame ling enkele veranderingen zijn aange bracht. Gisteren is „Klein Artis" in de Sleutelstad teruggekeerd en heeft dit museumschip ligplaats gekozen aan het Galgewater in de omgeving van de Blauwpoortsbrug. Ook nu weer is een unieke collectie - de gehele verzameling omvat 2000 stuks dood en levend mate riaal - in overzichtelijke vorm tezamen gebracht. Van de levende have noemen wij o.a. een volière met prachtige bui tenlandse en Nederlandse vogels, een aantal spechten - de timmerman van het bos - een collectie fossielen en aquaria, waarvan er één is ingeruimd voor blinde vissen, die leven in de grot ten van Mexico en hun voedsel op de tast vinden. Buitengewoon interessant! Hetzelfde kan gezegd worden van de twee dwergaapjes, de kleinste apensoort ter wereld. Zy zijn afkomstig uit Brazi lië en hebben een gewicht van2(H gram! Voorts treft men op deze exposi tie een grote collectie geprepareerde vo gels en vissen aan. skeletten, w.o. een walviswervel van 48 kilo, gebruiksvoor werpen uit het bronzen tijdperk en een prachtige inzending Inheemse schelpen. Een bezoek aan dit Museumschip - het blijft tot 25 Juli in Leiden - is zeker de moeite waard! Het resultaat van het onderzoek is, dat dr Harrestein bijn werktempo moet min deren, waarom hij zich zal genoopt zien een deel van zyn arbeid neer te leggen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lochem (vac. T. H. G. T. Tangelder) (toez W. Immlnk te Oudehorne; te Oosterbeek (3e pred.pl.) C A. v. Harten te Delft Toege laten tot de Evangellbediening de heren C. den Boer, cand. te Puttershoek, T. Schellingerhout. cand. te Zwyndrecht. J. Groenenboom. P. Kolljn, A. J. Lamping. L. Llngen, R. G. Tlmmers, allen te Rot tendam, van wie C. den boer, P. Kolljn en J. Groeneboom zich beroepbaar stellen. Aangenomen naar Haaksbergen. F. Hart man te Norg; naar Nyverdal A. M. v. d. Neut te Medembllk. Bedankt voor Hoek (Z) A. Postma te Kamperland: voor Delft en voor Rotterdam Jac. Vermaas te Bo degraven. Geref. Kerken Beroepen te Utrecht (vac. J. W. de Jager) L. J. Boeyinga te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Neder- horst den Berg, W. v. Wijk. cand. te Am sterdam, die bedankte voor Oude- en Nieuwe Blldtzijl; naar Eindhoven (4e pred.pl.) A. Vellema te Vcendam. Bedankt voor 's-Gravenhage A. L. Bos te Katwijk aan Zee. Chr. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Bedankt voor Scheveningen W. Scheele Arnhem. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Aal ten J. J. Rebel, cand. te Rotterdam. Twee- ie Deventer K. J. Velema te Mldwolda J. J. Rebel, cand. te Rotterdam; te Steenwyk C. Langbroek te IJmulden en J. J. Rebel, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Tholen W Baay te Alphen a. d. RlJn. Tweetal te Delft. T. Brlenen, cand. te Werkendam en C. Langbroek, cand. te IJmulden. Evang. Lutherse Kerk Bedankt voor Amsterdam dr H J. Jaanus te Rotterdam. Bapt. Gemeenten Aangenomen naar Pernis, H. Slkkema te Heerenveen. naar. Hy werd op 1 April 1917 in de Domstad geboren en ving daar zijn medische studie aan in 1935. Zyn arts examen legde hij af op 12 Juni 1942, terwijl hij op 27 Mei 1947 zijn studie bekroonde met een promotie bij prof. dr B. Nieuwenhuyse op een proefschrift getiteld „De saicoïdosis van Boeck". Inmiddels was hy reeds van October 1942 tot November 1945 assistent voor de pathologie by zyn promotor geweest. In laatstgenoemde maand werd hij De- noemd tot prosector-conservator aan het Patholoog-Anatomisch Instituut te Groningen bij prof. dr J. J. Th. Vos. Sinds April 1951 is dr Van Rijssel werkzaam in zijn huidige functie aan het Antoni van Leeuwenhoekhuis, waar hij belangrijk werk geleverd heeft in dienst van de kankerbestrijding. Dr Van Rijssel is een zoon van wijlen dr E. C. van Rijssel, de VToegere patho loog-anatoom van de Rotterdamse zie kenhuizen. OFFICIEEL EERVOL ONTSLAG PROF. NIGGLI. De Staatscourant van gisteren vermeldt dat met ingang van 16 Juli a.s. op zijn verzoek eervol ontslag is verleend aan prof. dr E. H. Niggli als hoogleraar in de petrologie. kristallografie en minera, logie aan de Leidse Universiteit. Prof. Niggli nam onlangs reeds afscheid van zyn Leidse werkkring in verband met het aanvaarden te Bern van een weten. Voor het examen kinderverzorgster voor koloniehuizen, uitgaande van de centrale raad voor kinderuitzending zyn geslaagd de dames M. Altona te Alphen aan den Rijn: C. A. Goedhart te Lei derdorp; J. Hazenoot te Noordwyk; E. de Jong te Leiden; Fr. Limburg te Sas- senheimI. Felix te Boskoop; J. van Nieuwkerk te Rynsburg; W. v. Proosdij te Leiden; G. van Woerden te Lisse en B. van Dam te Oegstgeest. Afgewezen één leerling. Damkampioenschap In het tournooi om het damkampioen schap van Leiden heeft in de le klasse Klerks de titel veroverd. In de hoofd klasse is de stand nu; I. W. Huisman 14 uit 7; 2. Jac. van Wezel 10 uit 6 (1 afgebr. partij); 3. W. Heemskerk 8 uit 6: 4. W. J. Kleijn 7 uit 5 (1 afgebr. partij). DUIVENSPORT „De Rijnklievers" hield een wedvlucht op Chimoges, afst. 743 km. Los 6 uur met Z.W. wind. Uitslag: H. J. Kettenis 1, H. en J. v. Alphen 2. M. Jongeleen 3. 4 en 7, Chr. v. d. Pluijm 5-6-10, Rooda Zwaan 8, A. Dubbelaar 9. De 4e Midfondwedvludht ging vanaf Pont St Maxence, afstand 344 km. De duiven werden om 6.50 uur met NO- wind gelost. Zij kregen veel te verduren met deze droge wind. De le duif werd geconstateerd 13.55.24 uur met 809.14 m. per minuut, de laatste prijswinnaar 14. 59.13 uur met 703.11 meter per minuut. De eerste 10 prijswinnaars waren van de volgende liefhebbers: M. Jongeleen 1 en 4, A. Janssen 2, W. de Ridder 3; R. Lolkes de Beer 5 en 9; C. Onderwater 6; Chr. v. d. Pluijm 7 en 8; L. Noorder- vliet 10. Postduivenvereniging „Het Oosten" Wedvlucht met oude duiven vanaf Creil op Zaterdag 9 Juli 1955. In con cours 53 duiven, welke om 8 uur met N.O. wind werden gelost. De eerste duif bereikte zyn hok om 1557.55 uur en maakte een snelheid van 729.73 m. per minuut. De laatste prijswinnaar om 17. 14.- uur met een snelheid van 64059 m. per minuut. De uitslag luidt: A. ter Haar 1-4, W. Hartevelt 2-7-10, L. Burgers 3, J. Boekkooi 5-6-8-9-11-12- 13. Kampioen Midfond: 1. J. Boekkooi met 485.6 punten, 2. W. Hartevelt met 473.3 punten, 3. A. ter Haar met 451.5 punten, 4. L. Burgers met 385,8 punt ji, 5. H. v. d. Vecht met 368 punten.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3