Britten geschokt door verhoging van kolenprijs met.... 18%! Eerste 6000 Duitse militairen voor het najaar in uniformen Belgische CYP stuurt in richting van Kamerontbinding Ven,ka/k Onthulling monument Wolvega Agenda DINSDAG 12 JULI (Van onze correspondent te Londen) Het Engelse publiek is min of meer aan de voortdurend stijgende steenkool prijzen gewend, maar thans is men onthutst door de grootste verhoging aller tijden, namelijk met niet minder dan 18 pet.!! De aankondiging door de Na tionale Kolenraad, het bestuurslichaam van de acht jaar geleden genationali seerde steenkolenmijnen, kwam vooral als een schok voor de Britse industrie. De gevolgen van de prijsverhoging zijn niet mala Gas en electra worden duur der. Later zullen de vrachttarieven van de spoorwegen, welke voornamelijk nog stoomlocomotieven gebruiken, worden aangetast. De toch reeds door de alge mene arbeidsonrust bedreigde export-industrie zal nog meer moeilijkheden ondervinden. Mogelijk zal de prijs van staal stijgen. De „Helena" gezonken Gistermorgen te half zes werd het sleepschip ..Helena" uit Gorinchem even buiten de Westelijke buitenhaven van Temeuzen, aangevaren door het Finse sa. „Walborg". De „Helena" maakte zoveel water dat zij vrijwel onmiddellijk zonk. Door de sleepboot „John P Best" werd nog getracht de „Helena" op de slïktong tussen de West- en middenha ven te trekken, doch deze pogingen moesten worden opgegeven om de opva renden te redden. e opvarenden bestonden uit de schipper, diens vrouw en kind, en een sch lppersknecht. Vooral de industrie zal de gevolgen ondervinden De Britse visserij is ook uitermate be zorgd over de toestand. Verhoging van de kolenprijs, welke een jaarlijkse op brengst beoogt van 1,18 milliard gulden, zal de eerste jaren het lopende tekort van de Kolenraad echter niet kunnen opheffen. De kolenindustrie werk dit jaar met een geaccumuleerd verlies van ruim 170 millioen gulden, maar aan het einde van het jaar zal daar waarschijnlijk 150 millioen bijkomen! Er is een reeks oorzaken voor de prijs verhoging, zoals gestegen lonen, die 60% van het budget van de Kolenraad uit maken. hogere sociale lasten en de steeds meer kostende, uiterst dringende moder nisering van de mijnen. De vraag naar steenkool door de industrie overtreft de Eisenhower gevraagd zich weer candidaat te stellen Vier en vijftig Republikeinse afgevaar digden hebben tot president Eisenhower het verzoek gericht zich in 1956 opnieuw door de Republikeinse partij candidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten te doen stellen. In het desbetreffende verzoek wordt met lof gesproken over hetgeen Eisen hower tot nu toe als president heeft ge daan. „In ons huidige tijdsbestek, dat het aanzien gaf aan de ongekende krachten welke door kernsplijting worden opge wekt. is het van bijzonder groot belang dat de Verenigde Staten worden geleid door een man van grote internationale ervaring, die geduldig, vastbesloten, be grijpend en moedig is. Deze man leidt ons nu en wij doen een beroep op hem zich bereid te verklaren, dit ook voor een tweede ambtstermijn te doen", aldus het verzoekschrift. Amerikaanse oogsten beloven zeer groot te worden Het Amerikaanse ministerie van Land bouw heeft bekendgemaakt, dat de totale Amerikaanse oogstproductie dit jaar de op een na grootste belooft te worden, welke ooit werd bereikt. Het ministerie baseert zich daarbij op de stand per 1 Juli jJ., en verwacht voor mais, haver, gerst en gierst oogsten, die bijna of ge heel een record vormen, doch verwacht tevens dat minder voedselgranen geoogst zullen worden dan verleden jaar. Verder zullen ook de oogsten van tabak, suiker, droge erwten en hop kleiner zijn. Onwillige Mau Mau-ers raken hun land kwijt De regering van Kenia heeft het land van 324 leden van de Mau Mau in beslag genomen. De eigenaars van de grond verkozen geen gebruik te maken van het amnestieaanbod, dat Zondagavond af liep. Volgende week, zo deelt de regering mee, zal het land van „nog veel meer" Mau Mau-leden worden geconfiskeerd. In totaal hebben 959 Mau Mau-leden van de amnestie geprofiteerd. Dit is ongeveer een kwart van hun totale sterkte. Er wordt een nieuwe militaire actie tegen de onwilligen voorbereid. Hoge onderscheiding voor Colonel Pritchard De militaire attaché bij de Ambassade der V. S. van Amerika, Colonel James R. Pritchard, is bij zijn terugkeer naar Amerika benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau met de Zwaarden. De versierselen dezer onderscheiding zijn hem gistermiddag uitgereikt tijdens een lunch, aangeboden door de chef van de Generale Staf. Colonel Pritchard wordt als militair attaché opgevolgd door Colonel M. Macafee. die bereids uit Washington in Den Haag is aangekomen. Brutale beroving van diakenen in New York Twee opvallend goed geklede heren mengden zich Zondag J.l. onder de be zoekers van een godsdienstige bijeen komst van Adventisten in New York, volgden na de collecte de diaken en twee andere gemeenteleden, overvielen hen en maakten zich van 2.775 dollar meester. Na de drie mannen te hebben gebonden en hun zakken met het uit een kluis afkomstige geld te hebben ge vuld. voegden de rovers zich weer bij de gemeente, zongen nog enige gezangen mede en verheten vervolgens de kerk. Boer gebruikt atoomenergie voor vreedzaam doel Jesse Reese, een keuterboer uit Texas, is wel de eerste landbouwer die de atoomenergie heeft kunnen aanwenden voor een vreedzaam doel. Tevens echter worden zijn inkomsten hierbij niet on aanzienlijk vergroot. Reese heeft twee jaar geleden ontdekt, dat een van zijn akkers uraniumhou dend is, doch niet zodanig, dat aan een lonende ontginning te denken viel. Hij dacht hier dan ook niet meer aan toen in September van het vorige jaar een oude man hem toestemming verzocht op zijn akker te mogen zitten. De man, die aan rheumatiek leed verklaarde, dat de uitstralingen van het uranium hem goed deden. Langzamerhand verspreidde zich de roep over de akker van Reese om zich van zijn lastige bezoekers te ontdoen, eiste hU 1 dollar per uur voor het recht op zijn akker te mogen zitten. Deze maatregel had echter een andere uit werking dan Reese had gedacht. Het duurde niet lang. of honderden lijders aan rheumatiek meldden zich bij hem om een „uranium-behandellng" te on dergaan. Reese heeft toen van de nood een deugd gemaakt en zijn vee verkocht om zich aan het beheer van zijn zeer ge stegen inkomsten te kunnen wijden. productie, welke bovendien heeft te lij den door een chronisch tekort aan mijn werkers. Het werk In de mijnen wordt steeds moeilijker en duurder. De schach ten worden dieper, nauwer en vuiler naarmate de productie voortschrijdt. De arbeiders kunnen thans gemakkelijk el ders emplooi vinden. De situatie werd tot nu toe nog ge red doordat de mijnwerkers Zaterdags vrijwillig overwerk verrichten. Zonder dit zou de Britse Industrie gedeeltelijk tot stilstand komen en zouden er ten minste drie millioen werklozen zijn! Generaal Baretta terug Luitenant-generaal waarnemer A. Baretta, chef van de Luchtmachtstaf, is gistermiddag omstreeks kwart voor drie uit Oslo op het Marinevliegkamp Val kenburg aangekomen. De generaal heeft naar men weet de afgelopen dagen een officieel bezoek gebracht aan de Scan dinavische landen. Enkele ogenblikken nadat generaal Baretta was gearriveerd kwam de Engel se generaal sir Richard Gale, bevelheb ber van het Britse Rijnleger, uit Stutt gart op het vliegveld aan. Hl] reisde per auto naar Hoek van Holland, van waar hl) per schip zou doorgaan naar Engeland. (Ingez. Med.-adv.) Nog geen troepeneenheden (Van onze correspondent in Bomn) De West-Dultee coalitiepartijen en de Socialistische oppositie hebben in de Bondsdagcommissie voor de veiligheid hun onderlinge strijd over het ontwerp Lefevre ondermijnt crediet van de staat, zeggen de Socialistische bladen (Van onze correspondent in Brussel) Bijna twee millioen twee honderd dui zend Belgen van 21 jaar of ouder heb ben een verzoekschrift aan de Koning ondertekend, waarin zij uiting geven aan de onrust, die de schoolpolitiek van de regering bij hen verwekt. Alhoewel Koning Boude wijn, als con stitutioneel vorst, weinig anders kan doen dan het petitionnement doorzen den naar de eerste minister, dient men de propagandistische waarde hiervan niet te onderschatten. De voorzitter van de (Rooms-Katho- lieke) CVP, de heer Lefevre, wees er gis teren tijdens een persconferentie op, dat het aantal handtekeningen, dat on der het verzoekschrift prijkt, groter is dan het aantal stemmen, dat de CVP by de laatste verkiezingen behaalde, namelyk 2.197.000 tegen 2.123.000. Verder moet, aldus de CVP-voorzitter, nog in aanmerking worden genomen, dat in de grote agglomeraties zoals Brussel, Antwerpen, Gent en Luik, het verza melen der handtekeningen onvoldoende kon worden georganiseerd en dat velen het verzoekschrift niet hebben durven ondertekenen, zoals bijvoorbeeld staats ambtenaren. „Indien men van regeringszijde de j'uistheid van de cijfers betwist, dan is er een heel eenvoudig middel om ach ter deze cijfers te komen, aldus de heer Lefevre. .iaat de regering de Kamers ontbinden en nieuwe verkiezingen uit schrijven. Dan kan men onmiddellijk voor de vrywilligierswet bijgelegd. Het ziet er thans andera uit dan in de aan vang. Een van de voornaamste veranderin gen is wel, dat de leden van de perso neelscommissie, die over het al of niet aannemen van officieren boven de rang van overste te beslissen hebben, welis waar door de Bondsregering worden be noemd. maar dat deze commissie pas met haar werkzaamheden zal beginnen nadat de Bondsdag de samenstelling er van zal hebben goedgekeurd. Men kan dit als een overwinning van de Sociaal- Democraten beschouwen. De eerste 6000 militairen zullen ver moedelijk nog wel voor het begin van het najaar door het ministerie van ver dediging in uniformen worden gestoken. "lu kZncn «orden vcrroltd "otde° opscnoinen. in oplei- wegens ondermijning ran he, credrj, van de staat. Zoals bekend, heeft hy zijn volgelingen namelijk aanbevolen hun saldi bij de Rijkspostspaarbank en bij de Postcheque- en girodienst op te nemen en om met alle middelen de door de staat of door officiële en semi-offi- ciële instellingen uitgeschreven leningen tegen te werken. Volgens de heer Levere moeten deze acties worden vergeleken met een sta king. Ondermijning van het crediet van de staat komt volgens hem pas ter sprake, wanneer men berichten lanceert over een aanstaande devaluatie. Door deze financiële acties kan, aldus de voorzitter van de CVP, de munt niet aan het wankelen worden gebracht. Hij hoopte en verwachtte echter wel. dat de regering hierdoor ernstige schatkist moeilijkheden zal krijgen, zodat zij. vóór haar tijd verstreken is. al van het toneel zal dienen te verdwijnen. op belangrijke posten in het apparaat van het ministerie van defensie te wor- den ingeschakeld. Er zullen dius geen troepen-eenheden van worden gevormd. Ze behoeven geen eed af te leggen, maar ze moeten schrif telijk beloven dat ze de Grondiwet zullen eerbiedigen en ze krijgen een proeftijd van vier maanden. Voortopig worden 24 generaals en 275 oversten en daarnaast natuurlyk nog een groot aantal andere officieren in dienst genomen Een generaal ral 2800 mark in de maand verdienen (ongeveer 2500 gulden), een overste tussen de 980 en de 1470 mark, een onderofficier on geveer 230 mark. Daarbij komen echter nog bijzondere toelagen. Deze week Vrijdag zal de Bondsdag het wetsontwerp in zijn nieuwe vorm opnieuw te behandelen krijgen. Gistermiddag is tijdens het zwemmen het 10-jang dochtertje van de familie Van der Heijden, wonende op de Viy- mensedyk te Vlijmen, in het nieuw- Kuykse natuurbad ,De Wiel" verdron ken. Zeer waarschijnlijk heeft zij zich in het diepe bad begeven, terwij! zij de zwemkunst nog niet volkomen meester was. Later heeft men het stoffelijk over schot kunnen opdreggen. (Ingez. Mefl.-Adv.) Met een enkel woord Prof. Tendeloo uit Wagenlngen Is een orlëntatlebezoek van 3 weken ln Suriname aangekomen In gezelschap van gouverneur Klaasesz. oud-burgemeester van Wagbnlngen, brengt hij een bezoek aan Nlckerie en het proJect-Wagenlngen Ir J. Volmuller te Voorburg heeft een benoeming aanvaard tot lid van de staf van de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling te Washington Zijn werkzaamheden zullen Inhouden het beoordelen van plannen op het terrein van wegenaanleg ln minder ontwikkelde landen, waarvoor leningen by de bank zyn aangevraagd.. Ir Volmuller Is hoofdinge nieur bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Qlstcrmorgen zijn de 35 Amerikaan - j organisten, die in ons land verschil lende Nederlandse orgels hebben bezich tigd. vertrokken. ZIJ hebben orgels be zocht ln Amsterdam. Dordrecht. Maas sluis, Lelden Haarlem en Den Haag Het gezelschap heeft tevens een groot deel van het internationale orgelconcours te Haarlem bijgewoond Glstermlddaz zlln te Bolsward ln een bijeenkomst ln dë Martinikerk twee door Louis Boermeester gebrandschilderde ge denkramen. die de onderdrukking en de bevrijding symboliseren, door de heer A, M. Sustrlng uit Leeuwarden namens de bevolking van Friesland aan de kerkvoog dij overgedragen. In de aula van de Landbouwhoge school te Wagenlngen zlln gisteren door het Internationaal landbouw-studlecen- trum van de Landbouwhoceschool met medewerking van de hogeschool en de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N. 80 deelnemers uit 22 landen nemen deel aan de cursussen, die tot 5 Augustus worden gehouden. BUITENLAND De vorige week zl)n 81 leden van de Oost-Duitse Volkspolltle o w drie offi cieren, naar West-Beriyn uitgeweken. lartemeni raamt de wereldproductie jet seizoen 1955/1956 op 45 millioen zak ken van elk ongeveer 59 kg Deze oogst zou 11 procent groter zyn dan die van vorig jaar en 8 procent groter dan het vooroorlogse gemiddelde. Een zware onweersbul heeft Zondag ln Warschau schade aangericht aan zie kenhuizen. theaters en vele andere ge bouwen. Bomen werden ontworteld en de electrlciteltsvoorzlenlng en het vervoer ln de stad stagneerden. Een Bulgaarse soldaat van de grens wacht ls bezweken aan verwondingen, die hy had opgelopen by een Incident aan de rsTurkse grens, dat zich vorige ■oordeed. Volgens de Buil De technicus, die het eerst ln een helicopter heeft gevlogen, Ingenieur Oemi- chen. docent aan het „College de France", ls Maandag op 72-Jarlge leeftyd overle- BINNENLAND den. Lester Pearson, de Canadese minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft ln het Lagerhuis meegedeeld, dat hy komende herfst naar Moskou hoopt te gaan Molotof heeft hem daartoe In San Francisco uit genodigd. (Ingez. Meded.-Adv.) CHOCOLADE. PASTILLES Mr W. J. van Balen Officier Oranje Nassau Bevorderaar verhouding Latijns Amerika-Nederland De grootste beloning voor het werk. dat nr Van Balen gedurende 40 jaren heeft verricht ten bate van het contact tussen de Latijns-Amerikaanse landen en Nederland is wel, dat dit werk op economisch en cultureel terrein thans concrete en zo mogelijk rijke vruchten zal gaan dragen. Ik hoop, dat Van Balen nog lang zal kunnen schrijven over en vechten voor Latijns-Amerika" Dit zelde de heer Ch. I. J. M. Weiter, voorzitter van het Instituut voor Latyns- Amenka, in een toespraak tot mr W J. van Balen op een ontvangst die het Instituut gisteravond in hotel „De Witte Brug" hield ter ere van het feit, dat de bekende schrijver van werken over Latijns-Amerika, mr W. J. van Balen, heden kon terugzien op een 40-jarige loopbaan, waarin hy zich heeft ontwik keld tot een deskundige in Latyns- Amtrikaanse zaken en hy tal van werken over dit werelddeel heeft geschreven. De heer Weiter deelde nog mede, dat de regering mr Van Balen heeft bevor derd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. In zyn antwoord, dat hy in het Neder lands en het Spaans uitsprak, gaf mr Van Balen, een overzicht van zyn loop baan. Hy zette uiteen, hoe hy er toe gekomen was. zich voor Latyns-Amerika te interesseren: hy zag er, voornameiyk Pieter Stuyvesant geëerd Vastberaden, onverzettelijk Na de onthulling van het standbéeTS van Pieter Stuy\esant te Wolvega door de Amerikaanse consul-generaal heeft de minister van Overzeese Rijks delen. prof. dr W'. J. A. Kernkamp vanmiddag een rede gehouden, waar in hy eraan herinnerde dat Stuyve- sant door de bevolking van drie lan den wordt beschouwd als een van hun eigen grote nationale figuren. Zyn integriteit overtuigde de inwo ners van de landen, toen nog slechts nederzettingen, waarvoor Stuyvesant als bestuurder verantwoordelyk was. dat zij geregeerd werden door een man die, als of hy een van hen was, slechts hun be langen op het oog had. zy waren er zich ten volle van bewust, dat alle zelf zucht Stuyvesant vreemd was. In deze opvatting van zyn bestuurstaak kende Pieter Stuyvesant geen compromis, was hy onverzettelijk, was zyn woord wet. In zyn tijd kwam het er voor alles op aan dat een bestuurder zijn schier on beperkte macht, welke zo gemakketyk Een woordvoerder van de Amerikaanse der waren schoten gelost door twee Turk commissie voor de kernenergie heeft se soldaten, die zich tweehonderd meter verklaard dat de .fitters" op de akker op Bulgaars grondgebied ln de omgeving vol, ne«P Vnpr oppn haat hit zullen vin- I van de rlvler de Rezowo bevonden Later van Reese hier geen Daat Dy zuuen vin dezelfde dag vuurden drie Turkse sol den, doch er evenmin nadelige gevolgen daten vanaf de Turkse oever van de Re- van zullen ondervinden. I zowo, aldus Radlo-Sofla. In Rome worden op het ogenblik opnamen gemaakt voor dc verfil ming van de roman van Tolstoi „Oorlog en vrede", waarin ook Audrey Hepburn optreedt. Links de hoofdrolvertolker jeremy Dritt als Nicolaas en rechts Audrey Hepburn; in het midden de regisseur King Vidor. ongestraft misbruikt kon worden, aanwendde tot heil van de gemeen schap. Dat deed Stuyvesant. met in zet van zyn gehele persoonlijkheid, ver weg van zijn geboorteland, aan de monding van de Hudsonrivier, een kleine nederzetting aan de rand van het machtige en goeddeels vijandige Amerikaanse continent, en ook in de Ned. Antillen, toen niet veel meer dan steunpunten in het romantische doch ook bloedige Caraibische gebied, waar de zeewegen der grote mogendheden elkaar kruisten. Het is dan ook goed. aldus de minis ter, dat by zijn standbeeld, hier in Weststellingwerf, waar Stuyvesant werd geboren, drie landen, de VJS., de Ned. Antillen en Nederland deze grote histo rische figuur eer komen bewyzen. De minister bracht tenslotte hulde aan het comité, dat deze ware nationa le feestdag heeft georganiseerd en aan de schepper van het standbeeld, de beeldhouwer Jenosje Popma. DINSDAG Pnlël (Mlddelstegraoht) Herdenking 40. Jarig bestaan Klnderkerk „Nathanaël". 8 uur nam. WOENSDAG Aiexanderstraat (h. Bernhardlaan) Ir>- terkerkeiyke openluchtsamen komst Spre kers da C. v. d. Weele en dhr. Stlkkelorum 7i uur nam. DONDERDAG Het Gulden Vlies: Afscheidsreceptie dr H. Schllp, directeur Chr. Kweekschool. 4.306 uur nam. VRIJDAG naslum (Frulnlaan): Dlploma-ult- relklng Handelsavondschool „Kennis ht." ivmi :lng Macht". 7 uur ZATERDAG Den Burcht: Jubileumfeestavond „De Natuurvriend". 7 3/4 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zo zien zy ons". 10 uur voorm.5 uur nam Zondag 15 uur nam (Tot en met 2 October). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten, 10 uur voorm. tot 5 uur nam. (Tot 15 Juli). Lakenhal: Expositie tekeningen van James Ensor tot heden. 1012 en 26 uur (tot 1 Augustus). BIOSCOPEN Uex. „20 Juli 1944", 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag 2.30. 4.45 7.15 en 9.15 uur Trianon. „Obsession", 18 Jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.16 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.16 uur. Casino. „Bekentenis ener liefde", 18 jr. Werkdagen 230, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Ltdo. ..Rob Roy" 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor. „Les lmpures". 18 Ir. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondadgsdlenst der apotheken te Lelden wordt van Zater dag 9 Juli, 13 uur tot Zaterdag 16 Juli 8 uur waargenomen door de Apotheek Herding en Blanken. Hogewoerd 171, Tele foon 20502 en de Apotheek ReIJst, Steen straat 35, Tel 2013tf Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelminapark 8, Tel. 26274. op economisch gebied, landen in op komst in en wilde er de belangstelling in Nederland voor prikkelen. In tegenstelling tot 40 jaren geleden, toen alleen Nederland en Argentinië diplomatieke betrekkingen onderhielden en er van economisch contact ook nau welijks sprake was, is thans het Neder landse bedrijfsleven in Latyns-Amerika met yver aan het werk. ondersteund door kundige diplomatieke en ambte- lyke vertegenwoordigers. „Zolang ik leef", aldus eindigde mr Van Balen, „zal ik my blijven wilden aan dit doel de be vordering van de goede relaties tussen de Latijns-Amerikaanse landen en mijn vaderland". Onder de vele bezoekers waren behalve dr Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, minister Luns. en de gevolmach tigd minister van Suriname dr Pos de ambassadeurs van Venezuela, Brazilië, Mexico, Argentinië en de gezanten of zaakgelastigden van Columbia. Chili, Uruguay, Cuba, Ecuador, Portugal en bekende figuren uit de wetenschappe- ïyke- ei; zakenwereld en organisaties die de relaties van Nederland met Latyns- Amerika onderhouden. Tweede atoomduikboot gaat binnenkort te water De tweede Amerikaanse atoomonder zeeër, die „Seawolf" zal worden gedoopt, zal midden Juli by de „General Dyna mics Corporation" te Groton in de staat Connecticut te water gaan. De „Seawolf" ral de derde onderzee boot van de Amerikaanse Marine zijn, die deze naam draagt. Op 3 Maart 1909 werd voor het eerst toestemming ver leend tot het geven van deze naam Op 17 November 1911, twee jaar voordat de eerste „Seawolf" officieel ln dienst werd gesteld, werd dit schip evenwel omge doopt tot H-l. De tweede „Seawolf" werd op 1 December 1939 door de Ameri kaanse Marine in dienst genomen Deze onderzeeer verwierf zich gedurende de Tweede Wereldoorlog een byzondere staat van dienst, zy heeft op vrijwel alle scheepvaartroutes van de Stille Oceaan aan acties deelgenomen. Gedurende vyf- tien oorlogspatrouilles bracht zy een gTOot aantal vyandeiyke schepen, waar onder verscheidene oorlogsbodems, tot zinken. Evenals de ..Nautilus", de eerste atoomonderzeeboot, zal de „Seawolf onder water een snelheid kunnen ont wikkelen van meer dan 20 mijl per uur en zal zy in staat zyn, aanmerkelijk langer onder het wateroppervlak te blij ven dan een normale onderzeeër. Het eerste straalvliegtuig in de V.S. pas in 1959 De ..Douglas Aircraft Company" (Santa Monica, Califormë) heeft dezer dagen bekend gemaakt, dat zy de bouw van het eerste Amerikaanse passagiers vliegtuig met straalmotoren onderhan den heeft. Het toestel zal in staat zyn, 80 tot 125 passagiers te vervoeren met een snelheid van byna 900 kilometer per uur. Er zullen met gToot gemak non stop-vluchten tussen de Verenigde Sta ten en de Europese steden mee kunnen worden uitgevoerd. De afstand New York-Parys zal met dit vliegtuig in 6*2 uur kunnen worden afgelegd, men zal ermee van Los Angeles r.aar New York vliegen in 4V4 uur en van de Amerikaan se Westkust naar Honoloeloe in 4 uur. Het toestel, dat met pljlvleugels zal wor den uitgerust, komt echter pas ln 1959 in dienst. Tot op heden is het enige passagiers vliegtuig met straalaandryving, dat ge regelde diensten heeft onderhouden, de Britse Cornet. Dit toestel, is nadat het voor een nader onderzoek uit de vaart werd genomen, evenwel nog steeds niet opnieuw in dienst gesteld. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nur) Stockholm onbewolkt Oslo onbewolkt Kopenhagen onbewolkt Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Locarno Frankfort Berlijn MUnchen Wenen Innsbruck Alacclo Mallorca nevel winde til onbewolkt nno 2 zwaar bew. no 2 nevel windstil zwaar bew. windstil onbewolkt wnw 4 zwaar bew. z 1 onbewolkt o 4 half bew. wzw 2 mist windstil nevel wzw 1 onbewolkt ono 2 onbewolkt windstil *1 25 10 30 10 24 16

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2