LEIDSCH DAGBLAD Ministers van Yluchtelingenpartij uit regering getreden Inkrimping treinverkeer Java WEERBERICHT Ruth Ellis zal .morgen haar leven eindigen aan de galg DINSDAG 12 JULI 1955 No. 28572 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand: f.0.50 per week Witte*Singefc'ï, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en,Administratie: 25041 Redactie: 21507 Verrassing in West-Duitse hoofdstad Adenauer zal waarschijnlijk zijn tweederde meerderheid in de Bondsdag verliezen (Telefonisch van onze correspondent te Bonn) De West-Duitse ministers Kraft en Oberlander van de de Vluchte- iingenpartij, hebben hun fracties in de Bondsdag gisteren, toen deze juist in vergadering bijeen was, hoogst verbaasd doen staan door hun mededeling, dat zü vrijwillig de fractie zouden verlaten en dat zy hun portefeuilles reeds ter be schikking van de Bondskanselier hadden gesteld. De 50-jarige prof. Oberlan der was minister voor de aangelegenheden van de vluchtelingen en de oorlogs invaliden en de 57-jarige Waldemar Kraft, de oprichter van de party, mi nister zonder vast omiynde werkkring.zy maakten sedert October 1953, toen Adenauer na de algemene verkiezingen zün tweede kabinet gevormd had, deel uit van de regering. Oberlander heeft tegclykertyd het voorzitterschap van de Vluchtelingenparty neergelegd. De twee ministers verklaarden dat de spanningen in hun party zo sterk ge worden waren, dat het hun onmogeiyk was geworden nog verder met de leiding van de fractie en de groepen In de diverse landen samen te werken. Twee stromingen in de BHE gen van de leden van de fractie liepen vooral over de behandeling van de 6aarkwestie uiteen. De Vluchtelingenparty is in de lands dagen van Beieren, Baden-Wurtemberg, Hessen, Neder-Saksen en Sleeswyk-Hol- stein vertegenwoordigd. Ook in de land dag van Bremen heeft zy een zetel. In de landdagen van de overige Lander heeft znj geen zitting. De party werd in Januari 1950 in Sleeswyk-Holstein opgericht, waar de meeste vluchtelingen toen woonden. Kraft was de eerste voorzitter. Kort daarop Is hy in Sleeswyk-Holstein mi nister van Justitie, minister van Finan ciën en plaatsvervangénd minister-pre sident geworden. De splitsing der Vluchtelingenparty zal waarschynlyk met zich brengen, dat dr Adenauer zyn zekere tweederde meer derheid in de Bondsdag zal gaan ver liezen. Voor de in uitzicht gestelde wy- zigingen der Grondwet, die in verband' met de militaire wetgeving nodig zyn, zal de Bondskanselier daardoor worden aangewezen op de verdere medewerking van de rompparty, die na de splitsing van de vluchtelingenparty is overge bleven. In Bonn hebben zowel Adenauers ka binet als de party fractie zich gisteren urenlang met de situatie bezig gehou den. Er bestonden reeds sedert enige tyd twee uit elkaar lopende stromingen in de slechts uit 27 afgevaardigden be staande fractie van de Vluchtelingen- partij. In Maart was dat vooral wel dui delijk tot uiting gekomen, toen de frac tie in twee groepen werd gespleten. De groep van dr Mocker, de nieuwe frac tievoorzitter, bestaat uit 14 leden, de ministers Kraft en Oberlander behoor den tot de overige dertien. Een van de voornaamste aanleidingen tot het besluit der ministers was wel, Opstandpogingen in Hoenan onderdrukt In de Zuid-Ohinese provincie Hoenan zijn twee pogingen tot opstand onder drukt en wel op 17 Maart en 9 April van dit jaar, aldus meldt het Pekingse Volks dagblad, de officiële spreekbuis van Communistisch China. In andere berich ten uit verscheidene Chinese provincies werd in de afgelopen twee maanden melding gemaakt van byna honderd terechtstellingen en vonnissen tegen meer dan vyfhonderd personen wegens activiteit tegen het Communistisch be wind. Zestien leden van een religieuze secte onder leiding van iemand die zich keizer noemt, werden onlangs in Hoenan ge arresteerd, zo werd in Communistische persberichten, die twee dagen geleden in Hongkong ontvangen werden, gezegd. Zij zouden hun aanhangers tot een op stand hebben aangezet. Hoenan is een van de welvarendste gebieden van China. Het is ryk aan vruchtbaar land en aan delfstoffen. Het Pekingse Volksdagblad heeft verder be kend gemaakt, dat 400 vooraanstaande leden van de religieuze secte „I Koean Tao" in de Noordwesteiyke provincie Sjensi, tussen November 1954 en Januari i 1955 zijn gearresteerd, zy zouden contra- I revolutionnaire activiteit ontplooid heb ben ter voorbereiding van een opstand. dat de fractie thans van haar leden verlangde, dat zy op hun erewoord zou den verklaren, dat zy geen onderhande lingen over een fusie van de party met een andere coalitieparty zouden heb ben gevoerd. Men neemt aan dat de twee ex-mlnlsters zich thans by Ade nauers Christelyk Democratische Unie zullen aansluiten. Enkele afgevaardigden van de party zouden verder van plan zyn naar de (Liberale) F.D.P. (Freie Democratische Partei) over te gaan. De fractie-voorzitter Mocker wil Ade nauer verzoeken het ontslag van de twee ministers aan te nemen, maar de fractie wenst in ieder geval dat twee andere leden van de B.H.E. hun porte feuilles zullen overnemen. De opvattin- Engelse aartsbisschop en Billy Graham naar Moskou? De aartsbisschop van Canterbury en de Amerikaanse evangelist Billy Gra ham zyn welkom in de Sovjet-Unie, al dus is Maandag door de leider van de Russische kerkelijke afvaardiging, die thans een bezoek aan Groot-Brittannië brengt, de metropollet Pitirim, medege deeld. Volgens de metropoliet is zyn afvaar diging gemachtigd Britse godsdienstige leiders uit te nodigen. Hy zei gaarne te zien, dat de aartsbisschop naai- de Sov- jet-Unie komt. Een van de leden van de afvaardiging, Zjidkof, voorzitter van de raad van Evangelische Baptisten van de gehele Sovjet-Unie, zei het heel goed mogelyk te achten, dat ook dr Billy Graham te Londen zal worden uitgenodigd voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. Oorzaak is het gebrek aan brandstof (Va s correspondent In Djakarta) In Indonesië, met name op Java, moeten thans treinverbindingen worden opgeheven of worden ingekrompen wegens gebrek aan brandstof: bruinkool en steenkolen. De oorzaak ligt in het gebrek aan spoorwagens voor kolenvervoer, waarmee de spoorwegen in Zuid-Sumatra, waar de kolenmynen zich bevinden, te kampen hebben. Dit is weer een gevolg van een tekort aan materiaal en onder delen om de defecte onderstellen der kolenwagens te repareren. Een economische kettingreactie dus! Reeds 4 millioen voor Stichting 1940-'45 Het hoofdbestuur van de Stichting 1940-1945 deelt mede. dat tot op heden reeds een bedrag van ruim vier mil lioen gulden is binnengekomen in de frote inzamelingsactie van dit jaar. Aangezien nog van veie uurloonac ties de resultaten niet hekend zyn en van verschillende binnenlandse en bui. tenlandse comité's nog definitieve af rekeningen moeten binnenkomen, beeft het hoofdbestuur goede hoop, dat bovengenoemd bedrag zodanig zal wor. den aangevuld, dat de Stichting het nog nodige bedrag van vyf millioen dit jaar bijeen zal krijgen. Iets minder warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelyk nog enkele onweers buien en in de nanacht plaatseiyk mist. Veranderlijke bewolking met vooral morgenochtend zonnige perioden. Zwak. fce fot matige wind, in hoofdzaak tussen West en Noord. Over het algemeen iets minder warm. (Opgemaakt te 10 uur). 13 JULI Zon op: 4.36 uur; onder: 20 58 uur. Maan op: 23.52 uur; onder: 14.25 uur. Hoogwater te Katwyk te 8.26 uur en 20.56 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's De opheffing van de treinverbindingen treft voornamelyk Oost-Java. Daar zyn een aantal lijnen van de D.K.A. (de Staatsspoorwegen) voorlopig opgeheven. Men verwacht daarvan aldus werd ter geruststelling meegedeeld geen ingrü- pende gevolgen omdat op deze ïynen „minder goed bezette treinen" reden. In Midden-Java zijn de treindiensten met gemiddeld 10% verminderd, doch als het tekort aan brandstof aanhoudt, zal de vermindering tot 20% moeten worden opgevoerd. De moeilijkheden bij de spoorwegen op Java worden, zoals gezegd, veroorzaakt door stagnatie in het kolenvervoer in Zuid-Sumatra, waar de mijnen liggen, die de spoorwegen de kolen leveren. De kolen blyven by deze mynen door ge brek aan kolenwagens om ze naar de havens af te voeren. Van de 180 onderstellen van kolenwa gens, waarover de spoorwegen in Zuid- Sumatra beschikten, zyn er nameiyk nog maar 72 bruikbaar. Meer dan de helft is dus buiten gebruik gesteld. Zy staan in de werkplaatsen van Lahat te wachten op de onderdelen om ze weer bedrijfs klaar te maken. Er is zelfs gebrek aan moeren. De onderdelen zyn aangevraagd, maar nog steeds niet ontvangen. Ook nieuwe onderstellen, in Soerabaja en in het bui tenland besteld, laten op zich wachten. Haast V Wat verdwijnen en verschijnen gaat U heeft nog slechts wat luttele dagen de tyd om afscheid te nemen van de voor-oorlogse zilveren guldens. Deze zyn n.l. ongeldig en tot 22 Juli a.s. loopt de termyn dat u deze guldens kunt inwis selen. Dit kan gebeuren bij alle post kantoren, bij- en hulpkantoren der PTT, alsmede by de kantoren en agentschap pen van de Nederlandsche Bank. Mocht u dus nog in het bezit zyn van zilveren Onder auspiciën van een Duitse poppenindustrie maakt een Duits weesje. Rita Dullinger. een reis door Europa en Amerika om aan de bur gemeesters van grote steden als symbool van Berlijn een kleine Teddybeer aan te bieden. Bij haar aankomst op Schiphol waren ter begroeting Amsterdamse weesjes aanwezig, die ook allen een Teddy beer kregen. Maar Rita had ook „wildere" beesten bij zich, die in haar fabriek worden vervaardigd, zoals deze tijger, die ze vol trots toont. guldens haast u dan .Onze foto geeft een afbeelding van deze ongeldige oude gul. dens. Uit practische overwegingen wor den deze guldens ingetrokken, ook al om te voorkomen dat er t.z.t. 2 soorten gul dens in omloop zullen zyn. Want de oude gulden gaat verdwijnen om plaats te maken voor een nieuwe. Wanneer deze nieuwe gulden gaat verschynen is nog niet bekend, maar het komt. Ook DE NIEUWE GULDEN OntwerpProf. L .0. Wenckebach Middellijn 25mm. Dikte?/,6 mm. Gewicht 6,5 gr. Gladde rand met inschriftGOD Z'J MET ONS". van deze nieuwe gulden geven wy hier een afbeelding. Dit nieuwe geldstuk zal kleiner worden dan de oude gulden en ook een andere tekening bezitten. Een reddingsvliegtuig van de Britse Marine raakte op de Middel landse Zee in moeilijkheden, toen het trachtte een zieke van boord van een koopvaardijschip te halen. Het toestel werd door de bemanning verlaten en later door een Britse oorlogsbodem, de „Wakeful", naar Malta gesleept. De ongebruikelijke sleep op weg. Prinsessen Beatrix en Irene kamperen in Drenthe (Speciale berichtgeving) De Prinsessen Beatrix en Irene ver toeven deze week in Drente, waar rij met haar vriendinnen kamperen op een van de mooiste plekjes. In het Noorden riet men reikhalzend uit naar de aankondiging van het bezoek van het Koninklijk Paar, dan voor de eerste keer vergezeld van de Prinses sen. Maar voordat het zover is leren Beatrix en Irene de „olde lantschap" kennen. Het bezoek is strikt incognito, vandaar dat de kampeerplaats niet bekend wordt gemaakt. Geschenk voor rebusactie SCHILDERIJ VAN JAN SLUYTERS. De Amsterdamse kunstschilder Jan Sluybers heeft een doek „Stilleven met fruit", daterend uit 1913, afgestaan aan het Prins Bernhard Fonds, met het doel dit ter beschikking te stellen als één der hoofdprijzen voor de door Prinses Bea trix ontworpen rebusprysvraag. Minister van Binnenlandse Zaken kon geen termen vinden voor gratie (Van onze Londense correspondent) De laatste uren zijn aangebroken voor Ruth Ellis, de knappe, 28-jarige platina blonde mannequin, moeder van twee kinderen die wegens moord op haar vroegere minnaat, de 25-jarige coureur David Blakeley, ter dood is veroordeeld. Gisteren maakte Lloyd George, minister van Binnenlandse Zaken bekend, dat hy geen termen kon vinden om gratie voor Ruth Ellis aan te bevelen. Morgenochtend zal zü op de binnenplaats van de Londense vrouwengevangenis Holloway worden opgehangen. Mevrouw Ellis heeft het nieuws kalm aangehoord, maar de gevangenisdirectrice, zelf moeder van drie kinderen, kon haar aandoening nauweiyks bedwingen toen rij Ruth Ellis van het besluit op de hoogte stelde. Een wending in deze zaak op het laatste ogenblik is alleen mogelyk door geheel nieuw bewysmateriaal, maar de kans dat dit nog byeengebracht zal kunnen worden is uiterst gering. Engeland kent geen moorden in graden, zoals de Ver. Staten Degenen, die Ruth Ellis van de galg willen redden, trachten nog een vriendin van Blakeley op te sporen, die een ander licht op de moord zou kunnen werpen, maar tot nu toe was die onvindbaar. Juridisch was de veroordeling uiterst simpel. Het was een geval van in koelen bloede gepleegde moord door zes schoten uit een revolver. Ruth Ellis heeft onmid- deliyk de consequentie van haar misdaad aanvaard en geweigerd in hoger beroep te gaan of gratie te vragen. Zy heeft steeds verklaard, dat zü wil sterven, lie ver dan een levenslange gevangenisstraf te ondergaan. De openbare mening, welke nog altyd verdeeld is over de afschaf fing van de doodstraf, weifelt ook thans, zoals uit stromen „ingezonden stukken" in de bladen blükt. Het valt op, dat zo veel vrouwen het eens zyn met het tegen Ruth Ellis uitgesproken doodvonnis. Van medische zyde is nog een poging gedaan aannemelyk te maken dat Ruth Ellis verslaafd was aan alcohol en de misdaad heeft gepleegd nadat zij juist als gevolg van mishandeling door Bla keley een miskraam had gehad. Dit alles zou van grote invloed op haar emotionele toestand geweest zyn, maar dat heeft I blijkbaar niet als verzachtende omstan digheid kunnen gelden. Engeland kent niet, zoals de Verenigde Staten, moorden in graden. Ware dit wel zo, dan zou Ruth Ellis mogelyk het schavot ontlopen zijn. Ruth Ellis is in dertig jaar de tweede vrouw, die in Londen wordt opgehangen. Op 15 December van het vorige jaar werd zy voorafgegaan door de 53-jarige mevr. Christofi, uit Cyprus, die haar schoon dochter had vermoord. Sinds 1900 zyn er in Engeland 14 vrouwen opgehangen. De campagne om Ruth Ellis te redden heeft een petitie met 25.000 handtekenin gen opgeleverd. De beslissing van de mi nister kan in het Lagerhuis pas na de uitvoering van het vonnis in discussie komen, hetgeen naar verwacht wordt ook zal gebeuren. Vooral van de züde van de Labour-oppositie wordt thans op nieuw druk op de regering uitgeoefend om de doodstraf af te schaffen. In 1948 heeft het Lagerhuis tegen de wil van de Labourregering, welke toen aan de macht was. besloten de doodstraf by wyze van proef voor vy'f jaar op te schorten, maar het Hogerhuis verzette zich daartegen. In Februari van dit jaar faalde een nieuwe poging van een groep Lagerhuisleden. Tegenstanders van de doodstraf behoren tot alle partyen. Het- staat wel vast dat er in Engeland nog steeds geen meerderheid te vinden is voor de afschaffing er van.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1