Bobet's knecht Rolland veroverde in Metz Gele Trui Willy Kemp won vierde étappe Louison Bobet vluchtte direct na start en werd in Namen winnaar Wagtmans zat in kopgroep je Uitslagen en klassementen 94ste Jaargang Maandag 11 Juli 1955 Derde Blad No. 28571 Wout Wagtmans bleef in peloton (Van onze speciale verslaggever) Tien km voor de metaalstad Thionville, toen er nog 40 km waren te rijden, viel gisteren de beslissing in de strijd om de Gele Trui. Een groepje (Alomar, Kemp, Molineris, Anzile, Mahè, Buttel en Quentin) was ontvlucht en had bijna twee minuten voorsprong op het peloton, dat zich niet bepaald druk maakte over deze ongevaarlijke weglopers. De ploegleiders maakten zich reeds gereed om met de witte volgwagens naar voren te gaan, teneinde de Iweede ravitaillering te Thionville te verzorgen. Op dat ogenblik sprong Antonin Rolland weg, met aan het wiel Bober en Bertoglio. Wout Wagtmans zag Rolland gaan, was in een oogwenk naast hem. En toen moet de drager van de Gele Trui met zichzelf in tweestrijd zijn geweest. Twee mogelijkheden stonden voor Wagtmans open: met Rolland, die slechts 2 min. 9 sec. achter stand op hem in de algemene rangschikking had, meegaan en zijn Gele Trui verdedigen of Rolland laten gaan en bij Louison Bobet blijven, die kalmpjes was blijven zitten en zijn knechtje, de dertigjarige Antonin rustig liet demar reren. Met Rolland meegaan betekende een strijd op leven en dood, een gevecht tot het uiterste, een aanspreken van reser ves, die hij waarschijnlijk in het vol gend gedeelte van de Tour de France zo broodnodig zou hebben. In de rit van Roubaix naar Namen, die door alle des kundigen als ..zeer zwaar" was beoor deeld. had Wagtmans met succes de aan val van Bobet kunnen afslaan in zijn eentje, zonder hulp van teamgenoten En nu stond hi) met nog 40 km voor de boeg voor een nieuwe beslissing. Men zou lang kunnen napraten of het besluit van Wagtmans om Rolland te laten gaan en bij Bobet te blijven juist is ge weest. Vele tegen-argumenten kunnen worden aangevoerd, maar hoe het zij, Wagtmans reageerde niet en bleef in het peloton hangen. Op dat ogenblik moet ny begrepen hebben, dat hy de Gele Trui in Metz kwijt zou zijn. En toen hy in het peloton binnenkomend over de eindstreep reed en vernam, dat Rolland met een voorsprong van ruim elf minuten was gearriveerd, was de kleine man uit Breda niet verbaasd. Doodkalm antwoordde hy op een vraag, waarom hy niet met Rolland was mee gegaan: „Je kunt de trui niet elke dag verdedigen, dat kost te veel kracht, dat heb ik het vorig jaar ondervonden". Tactiek van Bobet Heeft Louison Bobet zijn knecht Rolland naar voren gestuurd om Wagt mans uit zün tent te lokken" Om onze landgenoot misschien te verleiden tot een krachtsinspanning, waarop in de volgende étappes ongetwijfeld een re actie zal moeten komen? Bobet weet, dat Rolland over enkele dagen, als de Alpen in zicht komen, terugvalt en ook daarom liet hy zyn knecht rustig gaan, er zich niets van aan trekkend, dat hy, de onbetwiste heerser over zun mannen, zelf daardoor een achter stand van ongeveer dertien minuten op een van zijn knechten zou oplopen. En zat er voor Bobet niet de kans in, dat Rolland de Gele Trui zou veroveren, hetgeen een belangryk bedrag voor de ploeg zou opleveren? En misschien zou het dagploegenklassement ook nog wel door de Franse nationale ploeg worden gewonnen, hetgeen alweer pecunlare winst zou betekenen. Slechts het verdere verloop van de gtryd zal moeten uitwijzen, of Wout Wagtmans de Juiste weg heeft gekozen en niet in de val is gelopen, welke zo «lim door Louison Bobet was opgezet. Aan de start gonsde Zondagmorgen het gerucht, dat er op de eerste 100 km niets byzonders zou gebeuren. Een stille afspraak blykbaar tussen de renners en de leiders. De étappe naar Namen was zwaar geweest en als de strijd zo hevig en hard zou biyven in de komende da gen, zou de helft van het rennersveld de eerste rustdag te Monte Carlo niet halen. Toch was er een rebel onder de CI, „uul 120 man, die over waren gebleven: demans en het peloton met Bobet lag bergspeclalist Alomar (Spanje) die na twaalf km een voorsprong op het niet reagerende peloton van 35 sec. had ge nomen Na 60 km was die voorsprong tot 3 min. 30 sec gegroeid Na 90 km tot meer dan 5 min. na 125 km toen Arlon reeds in zicht kwam. tot 8 min. 50 sec. Maar memand maakte zich om deze eenzame vluchteling, die Immers meer dan een uur in het algemeen klas sement achter stond. druk. Het was zon nig, warm weer en ondanks het feit, dat de organisatoren op het laatste moment hadden besloten te Namen een half uur vroeger te vertrekken, ging deze voor sprong op het tydschema al spoedig teloor. De talryke café'tjes op de lange grole weg door het Belgische Arden- nenland over Marche, Bastanaken en Arion, hadden druk bezoek van de knechtjes der kopmannen, die alles wat van hun gading te vinden was, meenamen. Grote flessen bier staken uit de rugzakjes omhoog, spuitwater, limonade, alles wat fris en drinkbaar was, werd door de „waterdragers" meegenomen om hun bazen te laven en misschien dat er ook Dog iets voor hen zelf overbleef. Slachtoffers De lastige heuvels van het Luxem burgse land. waarin de Belgische en Luxemburgse renners volkomen thuis waren, maakten de eerste slachtoffers. Bij een vernynige klim, vlak in de na bijheid van Esdh, moesten Wies van Dongen. Piet Haan en Adri Voorting uit het peloton, dat een scherper tempo had aangenomen, omdat Poblet. Gauthier, Sorgeloos, Bendetti, Clerici. Hinsen, Bo ber en Molinerls jacht maakten op Aio. mar, die toen nog 3 min. 20 sec. voor sprong had, lossen. Ook Jan Nolten, die zyn kruikje nog een keer wilde vullen langs de kant van de weg, verloor het contact en slechts door een uiterste krachtsinspanning en moedig ryden over de smalle, sterk hellende straten van Dudelange en Hellang, kon hy de staart van de grote groep nog te pakken kry- gen. Adri Voorting kon zich by een klein groepje achterbiyvers voegen, maar het normale tempo van het peloton bleek voor dit groepje te hoog te zijn. Rusteloos werd er nu in het peloton ge demarreerd en Willy Kemp, zich vol komen thuisvoelcnd in zyn vaderland en toegejuicht door de duizenden toe schouwers langs de wegen, passeerde niet alleen het groepje van Poblet, maar ging in zün eentje jacht maken op Alomar. By Hellange, na 170 km te hebben ge reden. konden wy de volgende situatie opnemen: aan de kop Alomar en Kemp, op 35 sec. Malineris. Anzile .Mahe, Bul- tel en Quentin. Op 1 min. 50 sec lag een klein groepje, waarin oa. zaten Gerrit Voorting. Wim van Est. en Wout Wagt- -T->- J - - Qp ROLAND in gele trui 2 min. 10 sec. Maar tien km voor Thion ville was de onderlinge positie al weer veranderd. Aan de kop lag een groep van zeven man. want het vyftal. van wie Molineris de leider was, had Alomar en Kemp gegrepen. En achter hen reed rusteloos rijdend het grote peloton, met alle cracks tezamen. Alleen de zwakkere broeders hadden hun tol moeten beta len aan de vermoeidheid, aan de vorige étappes en de kilometers van deze dag, aan de warmte en aan de steeds terug- Tydens athletiekwedstryden te Be- verwyk. is door mej. G. van Zelm, van de vereniging ADA (Amsterdam), het Nederlands record speerwerpen meisjes junioren verbeterd met een worp van 34.85 meter. Het oude record stond sedert 1953 met 34 40 op naam van Corrie van den Bosch (Taxandria). kerende heuveltjes, die in een veel te langzaam tempo waren genomen, waar door de klims onnodige krachtsinspan ning hadden gekost. En misschien had den de vele „drinkebroers" ook wel last van een teveel aan vocht, dat zy in de afgelopen uren tot zich hadden geno men. In de achterste gelederen hadden Wies van Dongen en Piet Haan de grootste moeite om zich door het reeds vryge- geven Zondagse autoverkeer heen te worstelen, hetgeen tot gevolg had, dat zy voortdurend meer terrein verloren. Toen kwam tien km voor Thionville de beslissende fase van deze étappe, waar- by Rolland was weggesprongen in ge zelschap van Bober en Bertoglio. Na de verzorging te Thionville kreeg Bober een inzinking, terwyi Mahe uit de leiders- groep door een val was achter geraakt, maar zich by Rolland en Bertoglio kon voegen. Dit drietal wist de zeven vluch telingen met als aanvoerder Willy Kemp 25 km voor Metz te bereiken. Uit het peloton waren nog voor Thionville weg. gevlucht Wim van Est, Gerrit Voorting, Gauthier. Geminiani, Stablinski, Ber nardo Ruiz en Reisser, die al spoedig enkele minuten voorsprong konden ne men op het grote peloton, waarin Loui son Bobet en Wout Wagtmans kennelijk het verlies namen, zy het beiden met verschillende gevoelens. Op het prachtige circuit van Metz won Willy Kemp op fraaie wijze met 8 sec. voorsprong op de andere koplopers. Met moeite kon Rolland van zyn fiets ko men. Volkomen leeg gereden ging hij op het trottoir zitten om eerst wat by te komen en zich te verfrissen, alvorens de Gele Trui aan te trekken. De enige troost voor onze landgenoten is. dat Wout Wagtmans met een totaal van 43 punten leider is gebleven in het algemeen puntenklassement (drager van de Groene Trui). De Luxemburger Willy Kemp gaat te Metz door de finish als winnaar van de vierde etappe. (Telegrafisch overgebrachte foto.) Slijtageslag in 3e étappe (Roubaix-Namen) UITSLAG DERDE ETAPPE. 1. Louison Bobet (Pr.) 6.37.39 2. Van Genechten (België) z.t;. 3. Monti (R.) z.t.; 4. Wout Wagtmans (Ned.) z.t.; 5. Impanis (België) 6 37.54 6. Robie (West) z.t.; 7. Mallejac (Pr.) z.t.; 8. Jean Bobet (Fr.) 6.37.56 9. Rolland (Fr 6 38. 10. Picot i West) 6.38.16: 11. Bran kart iBelgië) 6.38.23: 12 Hassenforder •Nord Oost Centr 6 38.36: 13. Astrua 'Italië) 6.39; 14. Fornara (It.) 6.41.27; 15. Sorgeloos (België) 6.45: 16 Wim van Est (Ned.) z.t,: 17. Clerici <Zw.) 2118. Schneider (gemengde ploeg) z.t.; 19. Huber (Zwits.) z.t,; 20. Viletta (Zuid G°st> z.t.; 45. Ex aequo Daan de Groot en Gerrit Voorting •Ned.) met andere renners 6.49.47; 64. Hem van Breenen (Ned.) 652.21; 6o Jos Hinsen (Ned.) 6.53; 78 Ex aequo Jan Nolten (Ned.) en an. «re renners 7.11.09: 87. Ex aequo Adri Voorting en Wies van D°bgen en andere renners 7.15.51: 116 Piet Haan (Ned.) 7.16.40. UITSLAG VIERDE ETAPPE. 1. Kemp (Lux.) 6 uur 41 min 7 sec. 'm. bonificatie 6.40.07); 2. Quentin (Fr. West) 6 41.15 (met bonificatie 6.40.45); 3 Molineris (Z.-O. Pr.) 6.41.15; 4. An. zile (N.-O. Centr.) z.t.; 5. Buitel (Pr. W.) z'6. Mahe (Fr.) 6.41.27; 7 Rolland 'Fr.) 6.41.28; 8. Bertoglio (It.) 6.4138: Alomar (Spanje) 6.41.42; 10. Ger rit Voorting (Ned.) 6.48.13; 11. Van Est (Ned.) z.t.; 12. Stablinski 'NO Centr.) z.t.; 13. Geminiani (Fr z t 14. Ruiz (Sp.i z.t.; 15. Gauthier (Fri z-t.; 16. Bober (lie de Fr.) 6.48.26; 17. Reisser (NO. Centr.) 6.48.36. 18. Pankoke (gem. ploeg) 6.51.51; 19. Varnajo (W.) ;6.52.49; 20. Meili (Zw.> "■S2.o3; 22. Kubler (Zw.) 6.52.57; 25. ex aequo; grote groep renners met Louison en Jean Bobet (Fr,), D« (Van een speciale verslaggever) Aan de finish van de derde étappe van de Tour de France, bij de Citadel van Namen, waar Zaterdagmiddag duizenden en nog eens duizenden toeschouwers zich hadden verzameld, rekenend op een Belgische zege, stond een klein vrouwtje te wachten op een renner in een GeleUrui. Het geschetter van de luidsprekers, vol met reclame en ook met enkele bijzonderheden van de strijd,,maakte op haar geen indruk. Het nerveus gedraaf van de politiepaarden op de nabij gelegen terreinen merkte zij niet op. Het gejoel van de menigte als er gunstige berichten doorkwamen van de Belgische deelnemers, liet zij kalm over zich heen gaan. Zij staarde naar één punt van de weg, waar de renners, voor dat de laatste lus naar de finish werd genomen, voorbij moesten komen. De massa op de tribunes en langs de hekken bewoog zich plotseling op een hevige wijze als werd zij geëlectriseerd. Richard van Genechten, de 25-jarige Belg, zat in een groepje van vier in de klim van de laatste 500 meter. Maar bij hem waren Louison Bobet. Bruno Monti en Wout Wagtmans. En toen het vrouwtje die Gele Trui had ontwaard, toen lichtten haar ogen op en ontsnapte haar een zucht van verlichting. Wout Wagtmans, de kleine pientere man van het wachtende vrouwtje, I had zich gehandhaafd in de strijd om de Gele Trui. na een verschrik kelijk zware étappe, van 210 k.m. over de slechte wegen van het industriegebied van Roubaix en van Bergen in België, over de beton wegen van de Borinage, over de eerste heuvels van het Belgische Ardennenland. met zijn stevige hellingen en met een klim naar de Citadel van Namen over 1700 meter met een percentage van 6. Groot, Hinsen. Nolten. Van Breenen, Wagtmans Nedz.t als Kubler 6.52.57: 112. Adri Voor ting 701.23; 116 Wies van Don gen 7.10.15. 118. Piet Haan (Ned.) 7.15.30. ALG. KLASSEMENT: 1. Rolland Frankr.» 22.10.41; 2. Wagtmans (Ned.t 22.20.02 3. Robic (W 22 23.44 4. Louison Bobet 'Fr.' 22 24.13 5. Astrua (Itl.) 22 24.34 6. Van Genechten "Belg.» 22è.25.06 7 Buitel (W.) 22.25.09. 6. Impanis (Belg) 22.25.21: 9 Monti (It.) 22.25.26; 10. Mallejac (Fr.) 22.25.28; 11. Jean Bobet (Fr.) 22.25 30; 12 Hassenforder (NOC) 22.25 37: 13. Mahe 'Fr.i 22.26.06: 14. Picot (W 22 26.19. 15. Brankart 'Bel?.) 22.26 20; 16 van Est (Ned.i 22.27 45; 17. Quen. tin (W.) 22.28 41; 18 Fornara (Italië' 22.29.14; 19. Sorgeloos (Belg.) 22.30.44; 20. Ruiz (Sp.) 22.30.52: 22. Gerrit Voorting 22.32.32. 48. Van Breenen 22.39.50: 52 Hinsen 22.41.25; 58 De Groot 2245.35; 58 De Groot 22.45.35: 104. Jan Noi- ten 23.15.56; 108. Wies van Don gen 23.2258. 114 Piet Haan (N.) 23.36.20 ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. Frankr. 66.44.04; 2. Italië 67.05.42; 3. België 67.09.58; 4. Frankrijk West 67.10.26; 5. Noord-O. Centraal 67.19 5G; 6. Nederland 67.20.19: 7. Gemengde ploeg 67.32.07; 8. Spanje 67 34.06; 9. Frankryk Zuid-Oost 67.3507; 10 Zwit serland 67.44.07; 11. Frankrijk Zuid- West 67.52.56; 12. Engeland 67 54,29; 13. Ile de France 68 23.39 PUNTENKLASSEMENT (Groene trui): 1. Wagtmans (Ned.) 43 punten; 2. Rolland (Fr.) 55 pnt; 3. Poblet (Span je) 58 pnt. Louison Bobet klopt de Belg i de derde etappe te Namen bij de Van Genechten in de eindsprint van Citadel. I (Telegrafisch overgebrachte foto.) Louison Bobet won de sprint vóór Van Genechten en Monti werd derde. Wout Wagtmans rolde als vierde over de streep in dezelfde tijd als Bobet. En by zyn greep, naar het verfrissende spuitwater wees hy meteen op zjjn trapper. Een pedaalclips was gebroken, tien kilometer voor de ravitaillering van Bergen. Geen tyd voor reparatie kon er toen voor over schieten en 80 km lang heeft de man in de Gele Trui met deze handicap ver der gereden. Bobet, die in de regenboogtrui rydt als houder van de wereldtitel op de weg vertelde, hoe Hassenforder onmiddel- lyk na de start in Roubaix was wegge vlucht, op de ronde keien van de smalle bochtige wegen van Noord-Frankryk. Hy was er achteraan gegaan en met „Hasse" aan zyn wiel had hij enkele kilometers In hoog tempo doorgereden, wetende, dat het peloton wel uit elkaar moest vallen. En met de stille hoop tevens, welke overigens werkelykheid werd, dat in de achterste gelederen ban den zouden springen by tientallen, waar door een verwarde situatie zou ontstaan. En zo is het ook ontstaan. Het zou ons te ver voeren om elke fase van deze in teressante maar onbarmhartige stryd te memoreren. Inderdaad knapten de bandjes by tientallen en helaasook de renners van de Nederlandse ploeg werden er het slachtoffer van. De meca niciens van de ploegleiderswagens en van de liaisonautotjes konden het vele werk niet aan. zodat menige renner gedwon gen was zelf een bandje om te leggen, hetgeen uit de aard der zaak meer tijd vorderde. Gerrit Voorting was het eerste slaohtoffer van de Nederlanders. En toen Bobet en Hassenforder in volle vlucht waren, moesten Daan de Groot, Hinsen, Van Dongen en Haan achterblijven om Gerrit Voorting te helpen weer by te komen. 8 Kilometer had dit vyftal 1 ler- voor nodig. En juist toer. bekend werd gemaakt, dat de twee vluchtelingen 40 seconden op het reeds in brokken uit eenvallende peloton voorsprong hadden veroverd, moest Jan Nolten afstappen. Nu bleven Piet Haan. Jos Hinsen. Adri I Voorting. Wies van Dongen en Daan de Groot achter. En nauwelyks had het zestal enkele kilometers achtervolging ;n i de benen zitten of Hein van Breenen brak een wiel Weer stoppen, weer wach ten. weer Jagen op het peloton. En iot overmaat van ramp knapte ook het bandje van Adri Voorting, waarop alleen Piet Haan achter bleef om zyn ploeg maat te helpen. Dat alles gebeurde in de achterhoede; vooraan was de slag op hevige wijze ontbrand. Bobet en Hassenforder, die zeer goed begrepen, dat zij met 18Ó km nog voor de boeg en een stevige Zuid oostenwind op kop. op den duur niet opgewassen z.ouden zyn tegen een aan val van een flinke groep achtervolgers, lieten zich inlopen door tien man, n.l. Colette, Astrua, Picot, Brankart, For nara. Wagtmans, Jean Bobet, Monti, Robic en Ilollenstcin. Toen waren er pas 40 km onder de wielen vandaag gerold. Een groepje van 25 renners onder wie zich Gerrit Voorting en Wim van Est bevonden lag op 1 min. 10 sec. cn een tweede groep van 40 man met Noltcn, Van Dongen, Van Breenen, De Groot en Hinsen op 2 min. 15 sec. De verschillen tussen de groepen wer den voortdurend groter en by Jenlain, 20 km voor de Frans-Belgische grens had het dozyn vluchtelingen 3 min. 45 sec. voorsprong op de groep, waarin Wim van Est en Gerrit Voorting zaten en reeds 9 minuten op de derde groep met de 5 Nederlanders. In de omgeving van de mynwerkersstad Bergen kwamen de hobbelkeien terug en het behoefde dan ook geen verbazing te wekken, dat er wederom slachtoffers vielen. Pech voor De Bruyne De Bruyne, een van de gevaarlijkste rivalen van Wagtmans. was in gezel schap van de uitstekend rijdende Schneider van de Luxemburgse ploeg, uit de groep van Van Est en Voor ting weggevlucht. Op de brede beton wegen. welke van Bergen door de Borinage naar Charleroi leiden, slaagde dit tweetal erin zich bij het dozijn leiders te voegen. Maar nauwe lijks had Fred de Bruyne de leiders- groep bereikt of zjjn derailleur brak. En verloren was zyn extra krachtsin. spanning, welke hem van de tweede op de eerste groep had gebracht. En voor de honderdduizenden Belgen, die zich langs de wegen hadden geschaafd, was het een dubbele teleurstelling,'te horen, dat ook Brankart, de nog overgebleven Belg in de leidersgroep, moest afstap pen wegens een lekke band. Zonder hulp repareerde hy snel. En toen ook Sohneider het prettiger vond in een cafétje wat te gaan drinken, waren nog 11 van de groep van 14 man over. Ook Hollenstein. de enige verte genwoordiger van Zwitserland bij de leiders, had zo'n dorst dat hy de groep rustig liet gaan om eerst een flesje fris- sigheid te pakken. Brankart slaagde erin. zonder hulp de groep van Bobet en Wagtmans weer te bereiken, maar achter hem sprongen telkens renners uit de groep van Van Est en Gerrit Voorting weg. Lauredi, de grote rivaal van Louison Bobet. demarreerde. Impanis en Robic gingen mee. Rolland en Mallejac. leden van de Franse nationale ploeg probeer den bij hun leider Louison Bobet te komen. En ook Van Genechten zag kans zich bij de leidersgroep te voegen. Op de onbarmhartige keien van Pont-de-Loup, toen er nog 30 km moest worden gere den, kwam Lauredi ten val. En zo kon den wij 20 km voor Namen de volgende renners in de kopgroep noterenLouison en Jean Bobet. Mallejac. Rolland. Wagt. mans. Robic. Picot. Hassenforder. Astrua. Fornara. Monti, Impanis. Brankart eri Van Genechten. Fornara kreeg de klap van de man met de hamer op 15 km van de finish. By de eerste windingen van de klim naar de Citadel nestelde Louison Bobet zich op kop. voortdurend Achter omkijkend waar zijn ploegmannen ble ven. Op 1 km van de finish demarreerde Van Genechten. maar Bobet haalde hem terug met Monti en Wagtmans aan het wiel Fris ging Wagtmans de laatste 400 meter in, maar kennelijk sprintte hy niet mee en eindigde als vierde achter Bobet. Van Genechten en Monti. En nu in het nu volgende kleine uur kon men de enorme verschillen note ren, waarmede de renners binnen kwamen. De slijtageslag had zyn doel niet gemist. Zes man staakten de stryd: de Engelsen Redwatl en Wood, de Luxemburger Morn en de Austra liër Beasley, ook van de Luxemburgse ploeg en voorts de Franse regionalen Le Ber en Bouvet. Vijf renners kwa men niet binnen de tijdlimiet van ongeveer 40 minuten verschil op die van de winnaar over de eindstreep, n.l. Mueller, Masip, Mateo, Gelhauscn cn Morales. Wim van Est kwam met ruim 7 minu ten achterstand te Namen aan als twee de Nederlander. Gerrit Voorting met ongeveer 12 minuten, Hem van Breenen en Jos Hinsen met een kwartier. Jan Nolten met 33 minuten, Adri Voorting en Wies van Dongen met 38 minuten en Piet Haan met 39 minuten Over een slytageslag gesproken; de ploeg van de Ile de France stond te Roubaix. Zater dagmorgen in het algemeen ploegen- klassement op de eerste plaats. Zater dagavond te Namen bleek het team volkomen in elkaar gestort te zyn en nam men delaatste plaats in de algemene ploegenrangschikking in.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5