LEIDSCH DAGBLAD Mensheid voor beslissende keuze, waarschuwen geleerden Een nieuwe oorlog zou door H-hommen vernietigend zijn: snelle dood voor minderheid, langzame voor de anderen! WEERBERICHT Nehroe kreeg „zeer goede indruk" van de Sovjet-Russische leiders Massaal protest in Brussel tegen regering verliep zonder incident Mste Jaargang MAANDAG 11 JULI 195S No. 28571 Directeur: J W. Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal; f. 2.15 per maand; f. 0.50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Alarm van Nobelprijs-winnaars „Als alle inwoners van Londen, New York en Moskou door ntoombonimon zouden worden uitgeroeid, zou do gehele wereld in de loop van enige eeuwen de slag wellicht te boven kunnen komen. Maar waterstofbommen kunnen geleidelijk vernietiging verspreiden over een veel groter gebied dan verondersteld wordt, omdat er nu bommen vervaardigd kunnen worden, die 2.500 maal krachtiger zyn dan die Hirosjima vernietigde. Een dergelijke bom zou. als zy by de grond of onder water ontplofte, radio-actieve deeltjes tot in de hoge luchtlagen sfingeren, die tenslotte weer de aarde zouden bereiken in de vorm van dodclyke regen of stof, aldus luidt een passage uit een oproep van wylen prof. Albert Einstein en nog zeven geleerden, waarvan de inhoud Zaterdag in Londen op een persconfe rentie door de Britse filosoof Bertrand Bussel is bekend gemaakt. De ondertekenaars, to neten prof. Percy Bridgman (Ver. Staten), ivjjien prof. Leopold Infcld (Polen), prof. JoUot-Curie (Frankryk), prof. Cecil Powell (Groot- Brittannië), prof. Joseph Rothlat (Groot-Brittannië) en prof. Hideki Joekawa (Japan), spreken de mening uit, dat de atoomgeleerden dienen samen te komen ter bespoediging van deze gevaren. Dit zal overigens reeds spoedig geschieden naar aanleiding van een oproep van de Vereniging van parlementariërs voor wereldregering: op 3 Augustus zal in Londen een conferentie van drie dagen beginnen, waarop geleerden uit de gehele wereld het atoomvraagstuk bespreken zullen. Van achter het Ijzeren gordijn zyn echter nog geen toezeggingen van deelneming binnengekomen. „Wij doen als menselijke wezens een beroep op menselijke wezens: onthoudt dat gi) mens z(jt en vergeet de rest. Als U dat kunt. ligt de weg open naar een nieuw paradijs; als dat niet kimt ligt het risico van een algemeen sterven voor U". Einstein tekende verklaring op zijn sterfdag „De beste autoriteiten zijn eenstem mig van mening, dat een oorlog met wa terstofbommen zeer wel een einde aan het menselijk ras zou kunnen maken. Als veel waterstofbommen zouden wor den gebruikt, zou dood over de gehele wereld het gevolg zyn: plotselinge dood voor een minderheid, langzame dood voor de meerderheid door een langzame marteling van ziekte en ontbinding. De mannen, die het best op de hoogte zijn, zijn het somberst. Hier is dan het pro bleem, dat wij D voor ogen houden, grimmig en ontzettend en onontkoom baar: zullen w(j een einde maken aan het menselijk ras of zal de mensheid de oorlog afzweren?", aldus luidt verder de verklaring. De verklaring brandmerkt elke „hoop dat misschien oorlog kan worden toe gelaten als moderne wapens verboden worden" als „bedrieglijk". Doch zy voegt eraan toe. dat „een overeenkomst om kernwapens af te schaffen als onder deel van een algemene vermindering van de bewapening" zou bijdragen aan het verminderen van de spanning tus- een Oost en West en „de vrees voor een plotselinge aanval in de trant van Pearl Harbour zou verminderen". Aanhoudend warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Warm en overwegend zonnig, maar voornamelijk in het binnenland enkele onweersbuien. Zwakke tot matige wind. in hoofdzaak tussen Noord en Oost. (Opgemaakt te 10 uur). 12 Juli Zon op: 4.35 uur; onder: 20.59 uur. Maan op- 23.27 uur; onder: 13.05 uur (L K) Hoogwater te Katwijk te 7.34 en 20.04 uur. Einsteins laatste handeling Bertrand Russell zal op de komende conferentie van atoomgeleerden de vol gende ontwerp-resolutie indienen: „Gezien het feit, dat in elke toekom stige wereldoorlog zeker atoomwapens zullen worden gebruikt en dat deze wa pens het voortbestaan van de mensheid bedreigen, dringen wij er bij de rege ringen m de wereld op aan, te beseffen en openlijk te erkennen, dat haar doe len met naderbij gebracht kunnen wor den door een wereldoorlog, en wij drin gen er bygevolg op aan, dat de regerin gen zullen trachten vreedzame midde len te vinden voor de regeling van alle bestaande geschillen". Russell verklaarde, dat afschriften van de verklaring Zaterdag zyn toege zonden aan de staatshoofden van de grote mozendheden. de Ver. Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië, Frank rijk, China en Canada Russell, die aan Einstein had voorge steld dat de geleerden een waarschuwing moesten uitgeven, had op 18 April, de sterfdag van Einstein diens instemming met de verklaring ontvangen. „Het was Einsteins allerlaatste openbare hande ling" zo verklaarde Russell Zaterdag op zyn persconferentie Vele van de ondertekenaars van de verklaring, d e de mensheid voor de keus stelt „zullen wij een einde maken aan de mensheid of zal de mensheid af zien van oorlog?" zijn Nobelpryswin- „Ook de politici zien de gevaren in", zegt Lenden In Britse regering-knngen in Lon den is de oproep van Einste.n en ande re atoomgeleerden met warme sympathie ontvangen. In officiële kringen acht men echter de opvatting, dat de wereld leiders met voldoende besef hebben voor de verschrikkelijke gevolgen van een eventuele atoomoorlog niet van toepas sing op de Britse regering. In diplomatieke kringen meent men dat de geleerden met hun conferentie wellicht beter konden wachten op de resultaten van het onderzoek, dat het Britse en het Amerikaanse medische ge nootschap bezig zyn in te stellen naar de eventuele gevolgen van een atoom oorlog. Amerikaanse functionarissen ln Washington hebben naar aanleiding van de oproep van de geleerden gewezen op de recente verklaringen van president Eisenhower, waarin deze vroeg om be ëindiging van de bewapeningswedloop. Zij wezen er op, dat de president Woensdag nog zyn grote verlangen uit sprak naar een aanvaardbare vorm van bewapeningscontrole, die op den duur zou moeten leiden tot werkelijke vrede wederzijds vertrouwen tussen de vol ken. Boelganin is van plan in Genève zeer openhartig te spreken Molotof zou niet van clan ziin als een bewi)S van een onvriendelijke IVIOIOTOT ZOU nseT van pion zijn houding van Adenauer jegens Nehroe te —t i- beschouwen had. maar in Bonn werd van Ie 'reoen officiële zijde medegedeeld, dat dr Ade nauer opzettelijk weggebleven was omdat Nehroe vantevoren te kennen gegeven had dat zijn bezoek aan de West-Duitse Bondsrepubliek, dat overigens maar tot een oponthoud van een uur op het vlieg veld beperkt bleef, geen officieel karak ter droeg. Nü de zomer eindelijk zijn in trede schijnt te hebben gedaan, stroomden tienduizenden naar het Nederlandse strand om verkoeling te zoeken en gezondheid op te doen. Minister-president Nehroe van India is Zaterdagavond, na zyn bezoek aan Londen, waar hij met zijn Britse con- frator Eden over belangrijke actuele pro blemen van de grote wereldpolitiek ge sproken had, op het vliegveld van Dus- seldorf geland (Hij is intussen in Cairo, de Egyptische hoofdstad, aangekomen, Red.i Ettelijke duizenden Duitsers en een schare Indiase studenten juichten hem toe. Reeds op het landingsterrein werd hij door de chef van het protocol van de .West-Duitse Bondsregering, Mohr, en door de minister-president van het Bondsland Noordriinland—Westphalen, Arnold, welkom geheten. Het viel op. dat de West-Duitse Bondskanselier niet verschenen was en men meende al dit Deinende menigte beheerste urenlang het centrum van de hoofdstad (Van een speciale verslaggever) Naar schatting honderd vijftig duizend Belgische Rooms Katholieken hebben Zondagmiddag in Brussel een even massaal ais krachtig protest laten horen tegen de onderwijspolitiek van minister Collard. Vlaanderen was bij deze demon stratie wel het sterkst vertegenwoordigd. De grote opkomst der betogers hadden de organisatoren van het comité „Voor vrijheid en democratie", weliswaar voor zien, maar zij hebben geen oplossing kunnen vinden voor het probleem, om al die tienduizenden tijdig op het Beursplein te verzamelen, waar de oud-minister van Onderwijs, Pierre Harmei en de leider van de R.K. parlementsfractie. Theo Lefevre, zich tot dc demonstranten zouden richten. Omstreeks half vyf stond er een deinende mensenmassa van het Zuiderstation tot aan de Beurs. Wat men ook heeft geprobeerd er was in de kilometers lange stoet geen beweging meer te krijgen. Het is vooral aan dc gedisciplineerde houding der Belgische Socialisten en het correct en tactvol optreden van politie en gendarmerie te danken geweest, dat er nergens zoals werd gevreesd ernstige kloppartijen zijn ontstaan. Socialisten legden grote discipline aan de dag Wel sneuvelden er op de Boulevard Emile Jacqmain enkele ruiten van een daar gevestigd dagbladbureau en vonden Dit nummer bestaat alt 12 pagina's Een land genot, in \ehroe. de premier van India, zorgde bij diens aankomst op London Airport voor een verrassend hartelijke begroeting Links ziet Eden toe naar deze af wijking van het officiële programma. c-r tussen enkele heetgebakerde politieke tegenstanders wat schermutselingen plaats, maar op geen enkel punt hebben de honderden Brusselse agenten en gen darmes „en masse" behoeven op te tre den Slot op Pag. 2 Drie verdrinkingsgevallen Jongen stond rechtop in het water ln dc afgelopen dagen hebben weer verschillende personen de tol aan het water moeten betalen. In Tilburg vond een eigenaardig ge val plaats. In het gemeentelijk zwem bad troffen Zaterdagmiddag enige vriendjes een 10-jarig knaapje dood in het ondiepe bad aan. De jongen die rechtop stond reageerde niet op hun aanrakingen, waarna direct de bad meester werd gewaarschuwd. Het on derzoek wees uit, dat de jongen in derdaad was overleden. Over de oorzaak tast men in het duis ter. Wel is vast komen te staan, dat verdrinking niet de oorzaak is. De ongeil had het „spelletje" wie het angst kan onderblijven" kort te voren met zijn vriendjes gespeeld, zodat hy mogelijk gestikt is. In de zweminrichting „De IJzeren Man" is de 26 jarige H. Sjerps te Schoor] verdronken. £>ij het sluiten van de inrichting bleek, dat één der zwemgasten zijn kleding niet had afgehaald. Onmiddellijk werd met het dreggen een aanvang gemaakt, waarna men het stoffelijk overschot van Sjerps uit het water ophaalde. Gistermiddag is uit het Lozingskanaal bij de Zeeburgerdyk te Amsterdam het stoffelijk overschot opgehaald van een 9-jarige jongen uit de Borneostraat. Uit het onderzoek is gebleken, dat hy een uur tevoren te water was geraakt. Nehroe verklaarde op het vliegveld dat hy er tijdens zijn bezoek aan Moskou absoluut van overtuigd was dat ook bij de Russische staatslieden de oprechte en ernstig gemeende wens naar vrede over heerst en dat men inzag hoe funest een oorlog met atoomwapens zou zijn. Van Boelganin en Kroetsjtsjef had hij „een zeer goede indruk" gekpegen. Hy had in Moskou weliswaar niet het probleem van de Duitse hereniging en de aangelegenheid van West-Dniïslands herbewapening ter sprake gebracht, maar, zo voegde hjj er aan toe, volgens zijn opvatting rekent men in Moskou hereniging van Na op het vliegveld gegeten te hebben vertrok Nehroe tegen 22 uur met zijn extra-vliegtuig naar Cairo. Molotof kreeg cowboyhoed Maarschalk Boelganin, de premier van de Sovjet-Unie, zei Zaterdag op een receptie in de Argentynse ambassade in Moskou, dat de Sovjet-Russische leiders onlangs op de receptie van de Ameri kaanse ambassade „openhartig heel wat gezegd hebben". Hy geloofde, dat dit de manier was om op de komende Geneefse conferentie te spreken. Boeleanin doelde op de verklaring van Kroejtsjef. dat de Sovjet-Unie naar Genève gaat om „als gelijke" met de anderen te praten en dat zy niet door omstandigheden tot een vergelyk over de wereldvraagstukken wordt gedwongen. Molotof sprak op de receptie geruchten tegen, volgens welke hy van plan zou zyn binnenkort af te treden. Deze ge ruchten waren ontstaan door een „grapje" op de conferentie over een Oostenryks verdrag in Wenen, toen Molotof had op gemerkt. dat „wy allemaal een daagje ouder worden" en dat nu jonge mensen aan de beurt zijn. Molotof achtte de vooruitzichten voor de Geneefse confe rentie goed. „Het klimaat is goed", zo zei hy. „en het jaargetijde ook". Aan de Amerikaanse zaakgelastigde vertelde hij, dat hij by zijn jongste be zoek aan de Ver. Staten, tijdens de by- eenkomst van de Ver Naties in San Francisco, een cowboyhoed heeft gekre gen en dat hij van plan is die aan de inwoners van Moskou te laten zien Op de vraag van Walmsley, of hy ook cow boyschoenen had eekregen, zei Molotof: „nee. alleen een hoed, maar een hoed valt ook meer op". Dr H. J. van Royen in ons land „In Amerika is men optimistisch ge stemd ten opzichte van de komende con ferentie in Genève, de z.g. topconferen tie" zo sprak Zaterdag onze ambassadeur in de V Sdr H. J. van Royen. die met de „Nieuw Amsterdam" in ons land arri veerde en begin September weer zal ver trekken Hy merkte op. dat van Ameri kaanse. Engelse. Franse en ook Duitse zyde te kennen is gegeven, dat de Rus sen bereid zouden zijn concessies te doen, doch er is nooit een afdoende verklaring geweest op de vraag, waarop deze ver wachting is gebaseerd De uitspraak, die Kroesjtsjcf in dit verband onlangs gedaan heeft, had men volgens dr Van Royen kunnen verwachten. Men is echter op grond van officiële verklaringen in Amerika optimistisch gestemd, doch men moet niet vergeten, dat Dulles gewaarschuwd heeft niet te veel te verwachten. Er is op het ogenblik bij het grote publiek een gevoel van ontspanning, zo ver volgde hij, doch dit houdt het gevaar in, dat indien de slinger te ver door slaat naar het optimisme en dc resul taten van Genève minder zullen zijn dan verwacht, men teleurgesteld zal zijn. In Amerika is niet die aandacht be steed aan het Nederlandse Witboek over de Nederlandse gevangenen in Indonesië die men graag had gezien. Hittegolf over heel West-Europa Boven geheel West-Europa heerst thans een hittegolf. In Denemarken zijn twee Denen door zonnesteek om het leven gekomen. Zweden beleefde het warmste weekeinde van het jaar. Ook in Frankrijk. West-Duitsland en Groot- Brittannië was het warm en zonnig weer. Legervoorstel Ter oplossing van crisis Het Indonesische leger heeft vandaag een uit drie punten bestaand voorstel ingediend, ter oplossing van de crisis die in het leger ontstaan is door de benoeming van de nieuwe-chef-staf. De woordvoerder van het hoofdkwar. (Ier var het leger formuleerde het voorstel aldus: 1. aftreden van Oetoyo uit zyn functie van chef-staf van het leger; 2. benoe men van een nieuwe chef-staf; 3. opheffing van de schorsing van kolo nel Loebis. Verder werd verklaard, dat het leger zich altijd houdt aan de Grondwet cn deze overeenkomstig zyn taak beschermt. Het leger handhaaft zodoende de prin cipes van de democratie. „Het is ontac tisch het Djocjase Handvest van een bevooroordeeld standpunt te oezien Het toont de vastberadenheid van het leger om als Staatsapparaat gaaf en verenigd te zyn". Voorts wordt geconstateerd, dat het leger sinds 2 Juli wacht op het openen van onderhandelingen ter oplossing van de legerkwestie. Weer boycot van oppositie De oppositie heeft voor de vierde maal een vergadering van het Indonesische parlement geboycot, aldus is vandaag uit Djakarta gemeld. Slechts 102 Parlementsleden waren aanwezig, dit is 13 beneden het quorum. Niet alleen de oppositie was niet aanwezig, maar ook de regerings partijen waren niet volledig. Edelhert sprong op auto Op de Amersfoortseweg te Apel doorn is Zaterdag een plotseling overstekend edelhert, een zogenaam de veertien-ender, bovenop een pas serende auto gesprongen. Het dier zakte met de voorpoten door het dak, doch de bestuurder werd juist niet geraakt. Het hert vond by dit avontuur de dood, terwyi de auto ernstig werd beschadigd. Drie militairen in Maarheeze gedood By twee ongelukken in de gemeente Maarheeze (Noord-Brabant) zijn giste ren drie militairen om het leven geko men. By een kruispunt te Maarheeze botste een jeep met drie militairen togen een geluidswagen van het leger. Van de in zittenden van de jeep kwamen twee om het leven en werd de derde zwaar ge wond. Te Soerendonk viel een militair, die op de bumper van een auto was geze ten, van het voertuig. Hij werd door een andere wagen overreden en kwam om het leven. Elfstedentocht per helicopter Nadat Zaterdagmorgen burgemeester J. G. S Bruinsma het ..Plein 1455" te Bolsward had geopend het eerste plein van Bolsward buiten de oude Stadswal len dat de herinnering levendig moet houden aan het jaar 1455, toen Bols ward zyn stadsreenten verkreeg, heeft hy de tocht per helicopter langs de elf Friese steden gemaakt. Overal waar de helicopter verscheen, stond de burgemeester ter plaatse vaak vergezeld van zyn wethouders of het complete gemeentebestuur gereed om burgemeester Bruinsma te ontvangen. Op allerlei wtyzen heeft men attenties bewezen; soms stond een muziekcorps of een drumband gereed. De stad Sneek vereerde burgemeester Bruinsma en zyn gezelschap met de Sneker Stadspenning.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1