Lenie de Nijs en G. de Bruin wonnen de 3-km zwemwedstrijd Verdeeld oordeel in Parijs over de „Nederlandse Comedie" Met electrisehe hengelemm ei vol vis in nog geen twee minuten DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN MAANDAG II JULI Bodegraafse sportweek Prestatietocht van de Reddingsbrigade O O De eerste dag van de Bodegraaise Sportweek mag om verschillen de omstandigheden zeer geslaagd genoemd worden. Daar was allereerst het ideale zomerweer, dat een verblijf om en in het water tot een lust maakte en daarnaast 4© overweldigende belangstelling die er bestond voor de zwemwedstrijden die in de Oude Rijn plaats vonden. Zowel van de zijde van het publiek als van het aantal deelnemers, aan de verschillende nummers. De grootste belangstelling ging wel uit naar de 3 km. zwemwedstrijd, waar voor 62 deelnemers aan de start versche nen. Bij de dames was het Leny de Nijs (Robben - Hilversum) die onbedreigd als eerste aantikte in een tijd van 43 min. 22 sec., hetgeen 1.22 min. sneller was dan vorig jaar. Mary Kok. even eens van de Robben, werd hier tweede. Zij trachtte op de laatste 500 M. nog wel iets van haar achterstand in te lo pen, maar dat kon haar toch niet ge heel gelukken (tijd 43.51.5 min.). Trou wens deze strijd bij de dames was hele maal een Hilversumse aangelegenheid, want derde werd J KosterGort ('t Gooi, Hilversum) in 45 32.8 min.: vierde J de Nijs van de Robben, terwijl de vijf de plaats wend ingenomen d'oor het Gooise meisje Ina v. Keulen (46.18 m.); 6e werd C. Schimmel van "t Gooi in 46.46 min. Bij de heren was het G. de Bruyn van Neptunus (Amersfoort), die met ruime voorsprong als eerste aantikte in een tijd van 42.26.8 min., hetgeen 44.7 sec. sneller is dan die van de Thjje van vorig jaar. In de eerste kilometer leek het er op of hier de strijd uitgevochten zou wor den tussen De Bruyn, Willemse van het Hilversumse Robben en J. de Jong (LZO, Leeuwarden) Tot op dat moment waren ze steeds gelijk opgezwommen, maar toen kon De Jong het tempo niet meer bijhouden en zakte snel af, terwyl de Bruyn een kleine voorsprong op Wil lemse nam. In een gelijkmatig tempo wist de Bruyn zijn voorsprong te ver groten. zonder dat Willemse ook maar enige kans kreeg om iets wan zijn ach terstand in te lopen. Willemse werd hier 2e in 43 17.- min. gevolgd door De Jong in 43.45.6 min 4 en 5 werden I. Smaling en K. v. d. Wetering van het Rotter damse RZC in resp. 45.31 en 45.38. De zesde plaats was voor T. Visseher van 1 Gooi. Hilversum, in 4543 min. Van de Bodegraafse deelnemers tikte Rina Pak als eerste bij de dames aan en A. van Es bij de heren. Aan deie 3 km. zwemwedstrijd ging nog een prestatietocht vooraf van de Bod. Reddingsbrigade, waarvoor zeer veel animo bestond. Alle deelnemers die deze tocht vol brachten ontvingen een mooi uitgevoerd diploma. Als eersten startten hier de junioren, die een afstand moest afleggen van 325 M. Het was een alleraardigst gezicht dat gekrioel in het water van de jonge lui, die. evenals de ouderen, die 650 M. afleggen, deze tocht gekleed Bomaanslag op Cyprus Een bomaanslag op een belastingkan toor te Nicosia op het eiland Cyprus heeft Zondag zware schade aangericht. Dit was de eerste bomaanslag, die sedert - April, toen de Eoka (de beweging van Cyprioten, die aansluiting bij Grieken land wenst) met springstofaanslagen begon, overdag werd gepleegd. Dertien Griekse jongemannen, die in verband met de recente aanslagen ge vangen zijn genomen, zijn in honger staking gegaan tegen de „onmenselijke toestanden" in de gevangenis te Nicosia, De Britse staatssecretaris van Koloniën, Lennox-Boyd, heeft Zaterdag op Cyprus besprekingen gevoerd met vertegenwoor digers van de plaatselijke regering en met aartsbisschop Makarios, de leider van de Griekse beweging voor vereniging van Cyprus met Griekenland. moesten volbrengen. Niet een deelnemer behoefde door een der volgbootjes te worden opgepikt PUZZLERIT VOOR FIETSERS Als laatste punt van deze eerste dag stond een puzzlerit voor wielrijders en bromfietsers op het programma, waar gelukkig ook behoorlijk veel belang stelling voor bestond. De junioren moesten een parcours van 26 km. en de ouderen met de bromfiet sers een afstand van 37 km. afleggen. Dit parcours, dat hoofdzakelijk was uit gelegd in de buurt van de Nieuwkoopse plassen, zat vol voetangels en klemmen, waaruit de deelnemers zich echter aar dig wisten te redden. Hierdoor raakten de meesten echter nogal in tijdnood, wat hen daardoor de meeste strafpunten op leverde. Voor alle drie de groepen tos een be ker beschikbaar .waarbij die van de ju nioren terecht kwam by Trijntje Kip- persluis, die 23 strafpunten opliep: 2e werd A, v. Tilburg, 24 p.; 3e. Metha Vink 24 pt.; 4. Fia Renes 25 p.; 5. Anke van Beek; 6. Annie Verheul Bij de jongens werd 1ste Jan Radema ker met 24 strafp.; 2. R. v. Beek 25 p.; 3 J. van Tilburg 25 p.; 4. Aart Scheer Helicopter redde drenkelinge Reclameborden in zee afgeworpen Een 43-jarlge Duitse dame uit Solin gen, die bij het zwemmen in zee in moeilijkheden was gekomen, heeft haar leven te danken aan een heli copter. Zü was gistermiddag aan het Scheveningse strand ter hoogte van de Witte Sociëteit gaan zwemmen, werd door de sterke stroom gegrepen en daarbij ongeveer 200 meter uit de kust gedreven. Zij was de uitputting nabij toen een helicopter, die met reclame borden een vlucht boven zee maakte, de onder het toestel bevestigde recla meborden afwierp en naast de dren kelinge tot op de zeespiegel daalde. De dame kon zich vastgrijpen aan de slee van de helicopter, die haar tot een meter of 15 van het strand bracht. Vandaar werd zij door een agent van politie op het droge gebracht. De drenkelinge, die in een badstoel weer op verhaal kwam, heeft geen letsel op gelopen. De reclameborden, die de van Ypen- burg afkomstige helicopter moest afwer pen. zijn in zee blijven drijven. Deze drenkelinge was niet de enige gisteren aan het Scheveningse strand. Door de buitengewoon sterke stroming is een groot aantal zwemmers en baders in moeilijkheden gekomen, waar by gelukkig geen mensenlevens waren te betreuren. 26 p.; 5. Kees Oskam 29 p 6. Hans v. Ingen 31 p. Bij de Senioren wonen Gré Tromp de beker met 15 strafp.: 2. Tini Ham oer 15 p.; 3. J. Bekker 18 p.; 4. H. Bos 18 p. Hier werden de prijzen na loting toege kend. De heer H. v. Aelst won de beker bij de bromfietsers met 40 strafp.; 2 B. Hinden 115 p. en 3. D. Versloot 119 p. Rochelende keelgeluiden kunnen de emoties der Griekse poëzie niet oproepen (Van onze Parijse correspondent) Onze nationale bijdrage aan het tweede internationale theaterfestival in Parijs een drietal opvoeringen van Oedipus door de Nederlandse Co medie heeft in Parijs een tamelijk verdeelde pers gehad. Aangezien men van de Franse critici bezwaarlijk ver langen kon, dat ze de Nederlandse taal nu óók nog beheersen, lag het voor de hand. dat hun op- en aan merkingen vooral wel de meer plasti sche eigenschappen van de voorstel ling betroffen. Men vindt onze Neder landse taal intussen weinig muzikaal. Robert Kemp heeft het in „Le Monde" over „de Europese taal. die zeker wel het, verste verwijderd staat van het me. iodieuse Grieks". En hy spreekt dan over rochelende keelgeluiden, die aan een sluis doen denken en die helemaal achter in de mond via een gegorgel vol medeklinkers schijnen te worden opge wekt. Ook de criticus van „Franse Soir" ge looft dat het Nederlands weinig ge- eigend is om voor buitenlandse oren de emoties der oude Griekse poëzie op te roepen. Een tweede reden waarom betwijfeld wordt of Oedipus een gelukkige keuze mocht heten, schuilt voor de Parijse critiek in de omstandigheid dat bin nenkort de Grieken met. hetzelfde werk uit Athene worden verwacht. Men vindt bij voorbaat dat men het by die opvoering wel had kunnen laten Wat de regie betreft, zo worden aan verscheidene ideeën van Johan de Mees ter lovende opmerkingen gewijd, terwijl men ervan overtuigd is. dat de Neder landse regisseur veel en ernstig over de problematiek van het antieke theater heeft nagedacht. De donkere décors van Doeve en de begeleidende muziek van Jurriaan Andriessen worden in het al gemeen eveneens geprezen en ook voor de verzorgde belichting heeft men niets dan lof. De toewijzing van de hoofdrol aan Han Benz van den Berg vindt daarentegen minder instemming. Deze acteur mist zowel de physiek als de stemmiddelen. di« door deze rol wor den vereist, zo merkt het merendeel der recensenten op Een erepalm krijgt Al- bert van Dalsum. in wie Parijs een ac teur met een machtig en persoonlyk ta lent heeft ontdekt. Ook Ank van der Moer krijgt verschillende pluimpjes, al wordt dan ook verondersteld dat deze actrice in een moderne comedie nog we! beter tot haar recht zou kunr.en komen. In de conclusie van ziin uitvoerige critiek kont Robert Kemp in „Le Mor de" tot de uitspraak, dat men een inte ressante avond heeft beleefd, al stond de voorstelling dan ook dichter bij Sha kespeare dan bi) de geest van het klas sieke Griekenland. Men mag dus zeker hopen dat Neder land dat vorig jaar nog niet meedeed bij het volgende Festival weer van de partij zal zijn. Misschien is het dan raadzaam eens een werk van vaderlandse bodem op het programma te plaatsen. We her inneren ons persoonlijk de Vondei- opvoeringen van de Meester in Orange en in Parijs, die veel belangstelling In Franse toneelkringen hebben ge trokken. Zou het niet interessant zijn met onze klassieke prins der dichters nu ook eens voor een interationaal forum te treden? Al was het alleen maar om aan te tonen, dat Neder land óók nog een eigen theaterlite- ratuur en een eigen traditie bezit. Een Duitse technicus en uitvinder heeft in Hamburg voor een groep sport vissers en een journalist voor de eerste maal het „druk op de knop"-vissen met een electrisehe hengel gedemonstreerd en zy, die deze demonstratie bijwoonden, hadden het gevoel, dat zij een tekenfilm van Walt Disney over magische vis vangst zagen. De technicus Herbert Preglow is mede-uitvinder van deze ultra-moderne visapparatuur, waarbij haken, wormen en geduld overbodige zaken zijn gewor den. Preglow stak zijn electrisehe hengel en het net in het water van een na burig meer. drukte op een knop aan het handvat van de hengelen in de fractie van een seconde schoten alle vissen binnen een straal van moer dan drie meter naar de hengel toe alsof zij door een reusachtige magneet werden aange trokken. Bü de hengel gekomen kantelden zij op hun zij en bleven onbeweeglijk drijven tot zij met de hand of een net uit het water opgevist werden. In minder dan twee minuten tijds had Preglow een emmer vol forellen en aal gevangen. Niet erg sportief, maar nuttig £"*low *We. dat het apparaat even- 3 r - - goed voor ansjovis en tonynen als haai- voor viskwekers Preglow vertelde over deze wonder- hengel, dat hy deze draagbare visappa ratuur tezamen met de natuurkundige Oonradin Kreutzer had uitgevonden en ontwikkeld, een en ander overigens in samenwerking met het West-Duitse Fe derale instituut voor visserij-onderzoek. Preglow en Kreutzer hadden jaren gele den bemerkt, dat vissen worden aange trokken en buiten bewustzyn raken wan neer electrisehe impulsen ln het water worden geleid. „Het probleem, waarvoor wij ons ge steld zagen, was het vervaardigen van een draagbaar apparaat, dat klein ge noeg zou zijn om mee te voeren, dat geen lawaai zou maken en tevens pre cies de vereiste impulsen zou uitzenden", aldus de 44-Jarige Freglow. Eind vorig Jaar was men zover. Toen kwam de „sal- mo-super" tot stand, welke Preglow nu voor de demonstratie gebruikte. Eenvoudig systeem Het systeem is eenvoudig en bestaat uit een auto-accu, eei\ vibrator en een gelijkrichter plus twee snoeren, welke naar de hengel en een koperen plaatje lelden, dit plaatje wordt in het viswater gegooid, waar het het negatieve eind vormt voor de electrisehe stroom. De hengel maakt het positieve eind oftewel anode uit. Zodra nu door een druk op de knop de electrisehe impulsen worden in geschakeld, wordt de vis naar de anode toegetrokken, waar hun spieren verlamd worden door de electrisehe stroom ei zij onbeweeglijk op hun zij blyven dry ven. en of welke soort vis ook werkte. Hij was zich er zeer goed van bewust, dat dit apparaat, dat reeds in twaalf landen gepatenteerd is, een storm van veront waardiging zou doen opgaan onder de ware sportvissers, die het niet zozeer om de hoeveelheid vis alswel om de span ning van het vissen zelf te doen is. „Voor hen is, rissen met dit apparaat hetzelfde ais voor een jager, die iemand in het bos een hert zou zien neerschieten met een machinegeweer", zo zei Preglow glimlachend. HU zette echter uiteen, dat de electri sehe wonderhengel grote voordelen be zat voor de wetenschappelijke en ver antwoorde riskwekery. Iemand, die par ticulier riswater bezit en daar forellen of karpers kweekt, kan door middel van deze hengel vrUwel nauwkeurig nagaan hoeveel vis er zit. Na de vis gevangen te hebben, kan hy de oude en zieken exemplaren eruit schiften. De gezonde of jonge exempla ren kan hij naar verkiezing weer terug gooien in het water, daar de vis van de korte verlamming geen enkel blyvend nadeel ondervindt. Bovendien kunnen schadelijke roofvissen als snoeken op deze wyze uit het viswater verwijderd worden, zo vertelde hU Ook is deze wijze van electrisch vis sen volgens hem van groot belang bij de zeevisserij op tonijn of de bestrijding van haaien, die de wateren bij kust- badplaatsen onveilig maken. Hy vertelde, dat het apparaat binnen- j kort op de markt gebracht zal worden I voor prijzen van 900 gulden en hoger. De Britse duikboot ..Thermo pylae". die onlangs gemodemiseeri werd met het oog op proefnemingen van allerlei aard. in een Britse haven voor de wal. Voor op de steven is een ongewone koepel gebouwd, waarvan het doel voor oningewijden een raadsel is: de autoriteiten be waren er het grootste stilzwijgen over. Navo-oefening „Long Swell" Op het ogenblik is op de Noordzee een oefening aan de gang onder de code naam „Long Swell", waarbij zee- en luchtstrijdkrachten van de NAVO be trokken zijn Oorlogsschepen van de Ne derlandse, Noorse, Amerikaanse en Brits» marines nemen er aan deel. Aan het ein de van de oefening zal de opperbevel hebber in het Oosten van de Atlantische Oceaan, Admiraal sir Michael Denny, op het vlaggeschip HM.'s Tyne, de schepen naar Rosyth voeren, waar zy tot 12 Juli zullen blyven. Samen met Admiraal Denny voert Air Chief Marshal sir John Boothman het opperbevel. De lucht strijdkrachten die aan de oefening deel nemen omvatten onder meer verken ningsvliegtuigen van het kustcommando van de RAT., vliegtuigen van het bom- bardementscommando van de R. A F, machines van de Britse Marinelucht vaartdienst en van de Kon. Ned. Marine. De Nederlandse oorlogsschepen die aan de oefening deelnemen zijn de De Ruy- ter. Evertsen, Kortenaer. De Zeeuw, Van Ewijck en Walrus. DODELIJK ONGEVAL TE DIEMEN Op de Provinciale weg Amsterdam— Hilversum in de gemeente Weesperkers- pel gebeurde gistermiddag een aanrij ding. tussen een aantal wielrijders, een bromfiets en een bromtandem. Een 58- jarige man uit Amsterdam reed op een tandem met hulpmotor, waarop ook zijn echtgenote zat. Zij wilden enige naast elkaar rijdende wielrijders passeren toen de 68-jarige man. die verblijf houdt in een rusthuis in Hilversum, met zijn brom fiets de tandem nog eens wilde passeren Een aanrijding kon niet meer worden voorkomen en in tyd van een ogenblik I werd het rijwielpad een kluwen van fiet sers en brommers. De bestuurder van de i tandem, hoewel klagende over inwendige pynen, werd met een andere auto naar het Burgerziekenhuis in Amsterdam ver voerd. Tydens het vervoer bezweek hij. Zijn echtgenote liep alleen schaafwon- ISa.êr-» GEVRAAGD Vriendin gezocht, liefst leef tijd 30—35 Jaar. Brieven Bur. van dit Blad ond. no. 4182 k. R Flinke jonge werkster gevr. ree dagen of 4 ochtenden per week Aanm Maandag. Maars- manssteeg 25. f| Gevraagd net meisje \oor de ele dag. Zaterdagmiddag en Zondag vry. Aanmelden na half zeven Johan de Wlttstraat 19, Lelden. Gevraagd een nette werkster v Maandag en Vrijdagochtend van 8.30 tot 12.30 u. De Sltter- laan 139, Leiden. Het Centraal Bureau voor de tatlstlek te 's-Gravenhage vraagt meisjes en Jongens. Zie de uitvoerige advertentie elders ln dit blad. B llulp voor de linnenkamer -. Gegadig den moeten enigszins op de hoogte zijn van naai- en ver stelwerk. Sollicitaties Bur. van dit Blad ond. no. 806 k. Gevraagd voor Dame alleen. Zit- en Slaapkamer met aparte kookgelegenheid te huur. Brie ven Bureau van dit Blad ond. no. 4268 k. AANGEBODEN Net kosthuis aangeboden met huiselijk verkeer. Adres: Hoge- waard 153, Koudekerk a. d. Rijn. Herenfiets, sportmodel (rood) 185. Herenfiets met trommel- remmen f 65. Thorbeckestr. 26. Te koop 3 meter loper. Vel- veto, i.gA.. haardkachel en vloerkleed, samen f35. Pieters kerkgracht 24, Lelden, na 6 uur '8 avonds. Renault, 4 cyl. 19-18. Prima wagentje. Benzlhe-verbr. 1 15. Prijs f 450. Herensingel 50. Na 7 uur. Poedels. Roetzwarte Jonge poedels voorradig. In prima conditie. R. Karei, Steensfr. 21. Telefoon 20629. Naalm., kasten, tafels, Ijskast, prima gecomb modern gas- kolenfornuls. mooi Mech. eiken dressoir en leeuwenkop tafel, schrljfm. In- en Verkoop. W. F Kooreman. Nieuwe Rijn 9, t.o V. en D. Let op tel. 23261. Groenteplanten. Planten v. rodekool. wittekool, gele sa- voye. groene savoye. koolrapen, boerekool. bloemkool, prei en knolselderle. Segaar, Zaadhan- del, Dlefsteeg 8. ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ UW OPTICIEN Te koop Flat 500. Te bcvr. na 6.30 uur Lekstraat 37. Luxe-verhuur zonder chauf feur. Humber. 7-oers. le Bin nen v esteracht 26 (bil de Mors- Voor verhuur zonder chauf feur. nieuwe wagens vanaf f. 8 Der dag en 8 ct Der km. Ga rage Bierman. Voorhout. Tel. K. 2532 - 7433. Artistieke Exclusieve wand en sohoorsteenklokken. bil De Goedkooere Zaak" maar betere waar. S v. d. Water en Zn. Haarlemmerstraat 185 Prima Zweeds Vurenhout voor kozltnen. ramen, deuren, vloeren lltstwerk enz. Parana Pine Grenenhout. Grote voor raden scherpe orllzen Hout handel KlinkenbergFontein Havenkade 2123. Lelden. Telef. 21231 - 26094, Motorrijwiel Puch 125 cc. bouwjaar 1950. Gerrit Doustr. BLaat F niet misleiden. Zo ng wij zaken doen is ons adres: Schelpenkade 23. Telef. 21751. Jac. Stouten, schoor- steenveger-metselaar. Brand! Xlet nodig als F ae schoorsteen door ons laat vegen. Doch maak geen ver gissing. Wij zijn niet ver plaatst. Maar steeds gevestigd: Schelpenkade 23. Schoorsteen metselaar. Telefoon 21751. Jac. Stouten. aDubbelw. houten Noodwo- ng. lnd.' kamer slaapkamer. keuker 1 Te huur te Epe goed gemeuh. omerhutsje. Butagas. el. 1 vry vanaf 8 Aug. Tel. Lelden 30057 verbouwing-, en onderhoudswerk: Metselbe drijf J- A. Uljee, Van Hogen- dorpstr. 13. Tel 21872. Lelden Autorijschool Modern. Met modernste materiaal. Lesgeld f 6.50 per uur. Herenstraat 43, i Lelden. Aangeb. enkele „Slnger"- hand- en trapnaalmachlnes we gens Inruil, gelegenheidsaan bieding. Alle machines onder volledige garantie. Hoge Mors- weg 102, Lelden. Prima Sparta met J.L.O. motor aangeb., 118 cc. T.e.a.b. Calandstraat 44, Lelden Te koop aangeboden Sparta bromfiets met J.L O. motor. Lammenschansweg 7. Lelden. Te koop wegens vertrek een Woonark, bevattende kamer, keuken, slaapk., W.C., electr. licht en bergruimte by H. War merdam. Potgieterlaan 28a. Aangeboden z.g.a.n. grootzeil met tuig. giek en gaffel voor Sharp. 2e Groenesteeg 36. Te koop aangeboden een zg.a.n. draagb Braun Radio toestel Prijs f75. 2e Groene steeg 36 B RUbewUs A nodig? Ffrink's otor- en Scooterschool. Sint Jorlssteeg 13. Lessen worden gegeven met de nieuwste Lam- oretta 150 LD Motorscooter. Voor üw vers plantgoed: boerekool, spruiten, witlof, wliiterandyvle, knolraap, sla. prei; spoedig late groene, savoye en late bloemkool; nog voorradig flinke pot-tomaten, naar: D A. Megchelse. Java- straat 17, Oegstgeest. Wegens vertrek nieuwe Fon- gers herenfiets met verlichting enz f 110. Erres radio type KY 477. met balans elndtrap van f 595 voor f 150. Te bevra gen Paviljoenshof 21, by Sta tionsweg). Tuinbanken, ijskasten, golf- laten, waterfornuizen, bascu- melkbussen, was- en regen- kuipen. ladders, gaas. asfalt, A. J Hartwiik, N. Beesten markt 7—9. Tel. 26627-24013. Glansverzlnken van roestig» tellen, wasketels, emmers enz. onder garantie. Trapnaalmachlne. Wegen» tandlgheden Salontrapnaai- machine, ln zeer goede staat. 3c SÏngêr My. N.V™* Aangeboden pracht bloem- oolplanten, Lecerf en boeren- koolplanten by W. Brussee, Langevaart 10. Rynsburg, Tele foon 2353. RTe koop: Motorrijwiel James 5 cc, ln goede staat, met nieuw kentekenbewys. t.e.a.b. Te bevragen Dinsdag 12 Juli na 18 uur Ploentsr. 38a, alhier. DIVERSEN Huvveljlk. Nette jongeman, 28 Jaar, zoekt kennismaking met net meisje, leeft. 2030 Jr, een kind geen bezwaar. Brieven Bur. v. d. Blad ond. no. 813 k. Wonlngrnll Den Haag-Lelden. Aang. le portiek-étage, 4 k., omg. Zuiderpark. Gevr groter» woning Lelden of omgeving. Br. Bur. v. d. Blad ond. no. 4060 k. Wonlngrull. Wie wil rullen: flat aan de Plet Helnlaan (3 kamers), prys f8.45 voor flat aan de Karei Doormanlaan met 4 kamers (boven-étage). Te be vragen C. Kloos. Plet Heln laan. Kntwyk aan Zee. Geen geld of goederen af te geven aan mijn weggelopen vrouw J. v. Tongeren-v. Rhtjn. daar door my niets wordt ver goed. Jac. v. Tongeren, Oranje gracht 121.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 10