LEIDSCH DAGBLAD nf Oud: „Wij zitten er voor spek en Wj bonen WEERBERICHT Groot graantekort in Hongarije Londen voorzichtig optimistisch over conferentie van Genève 94ste Jaargang ZATERDAG 9 JULI 195S No. 28570 -v*n "1 1 stemmen, maar zy stemden tenslotte ie l'vrwil /\"B1 l'Vll wel voor de hnurverhoeins-. Directeur: J W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t.6.40 per kwartaal; f.2.15 per maand; f 0.50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Incident in Ticeede Kamer De V.V.D.-ers verlaten onder protest de vergadering De belasting- en huurwetten aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) Tijdens het debat in de Tweede Kamer over de belastingvoorstellen werd het gisteren steeds duidelijker dat de KVP, PvdA, AR en CHU bij de oplossing van de Kabinetscrisis de afspraak hadden gemaakt verder niets in de belasting- ontwerpen te wijzigen. Hevig bewogen legde de fractieleider van de VVD, prof. Oud. tegen half zes nerveus de volgende verklaring af: „Wij voelen ons niet langer opgewekt aan de beraadslagingen deel te nemen omdat wij vol komen begrijpen dat deze openbare beraadslaging geen betekenis meer heeft door een binnenskamers gemaakte afspraak. Wij hebben volkomen het gevoel dat wij er bij zitten voor spek en bonen en daarom zullen wij aan de verdere behandeling geen deel meer nemen". De VVD'ers verlieten hierna de verga dering. Het was stil.. De leden van de VVD hadden al even tevoren in bewogen stemming hun tassen ingepakt en de zaal verlaten, maar zü kwamen even later terug, waarna de heer Oud zijn verklaring aflegde, die als verrassing niet naliet indruk te maken, want het was even stil in de Kamer alsof men verlegen was met zijn houding. Er was nie mand die naar het spreekgestoelte stapte en tegen de verklaring iets in bracht. Iedereen zweeg. Voor de demonstratie van de WD heeft waarschijnlijk de doorslag gegeven het volkomen ontbreken van belang stelling bij de andere partijen voor het amendement van de heer v. Leeuwen om de belastingdruk te verlichten voor vrij gezellen. BH de algemene beschouwin gen over de belastingvoorstellen was Donderdag van alle kanten gepleit voor de ongehuwden, maar nadat de heer v. Leeuwen zijn amendement had verde digd, zwegen alle leden van KVP. PvdA. AR en CHU Het ls die houding, die prof Oud zal hebben bewogen tot zijn verklaring omdat hij daardoor de indruk moet hebben gekregen dat er geen spra ke meer was van redelijk onderlmg over leg tussen de Kamerleden en tussen Ka mer en Regering, maar dat er binnens kamers een afspraak was gemaakt, al les verder ongewijzigd te laten. Verschil te groot De Staatssecretaris van Financiën, mr dr v. d. Berge, noemde het amende ment van de heer v. Leeuwen technisch onvolkomen, maar hij verklaarde wel. dat wanneer de financiële toestand het mogelijk maakt, in de eerste plaats aan dacht moet worden besteed aan de vrij gezellen omdat het verschil in belas tingdruk met de gehuwden te groot is. Bij de studie van het probleem zal de oplossing moeten worden gezocht in het uittrekken van de stijging van de be lasting met het inkomen, opdat minder vlug het maximum-percentage van de belastingheffing wordt bereikt. De heer v. Leeuwen trok hierna zijn amendement in om de Kamer een over bodige stemming te besparen, want hij had gemerkt dat de regeringspartijen door een afspraak gebonden waren, waardoor discussie ook geen zin meer had. Hardnekkig hield de heer Gortzak (CPN) nog vol allerlei amendementen te verdedigen, die zonder uitzondering wer den verworpen, maar tenslotte zei ook hij tegen zes uur dat hem de lust begon te ontbreken nog langer aan het spel deel te nemen. In jachtig tempo werden de belas- tingontwerpen afgehandeld. Het slot van het debat «as dat alle belasting voorstellen zonder hoofdelijke stem ming werden aangenomen zonder dat er enige wijziging in was gekomen. Slechts de heren Lucas (KVP), v. d. Wetering (CHU) en Burger. Hofstra en Willems van de PvdA stapten op minister van de Kieft en staatssecre taris toe om hen te feliciteren met de aanneming van de belastingvoorstelle Er heerste na het protest van de VVD geen vreugde over de belastingverla ging met in totaal f. 577 millioen. Warm weer De Bilt verwacht tot Zondagavond: Droog we»r met slechts enkele over- drijvende wolkenvelden. Overwegend matige Noordoostelijke wind. Warm 'Opgemaakt te 10 uur) Eindelijk zomer Het KNMI dedt mede: Bij Zuid-Scandinavië ligt nu een krachtig hogedrukgebied Aan de zuid- Jlank hiervan staan Oostelijke tot Noord I Oostelijke winden, waarmee warme jucht uit de omgeving van de Oostzee naar ons land wordt gevoerd Wel be vindt zich boven de Balkan een sto- I Nneseebied. dat zijn invloed tot in Duitsland uitstrekt, maar dit vormt toch «®en ernstige bedreiging voor ons land we mogen daarom rekenen op enkele os geni warm weer. waarbij deregenkan- son klein zijr. 10 Juli Zon op: 4.33 uur; onder: 21.01 uur Maan op: 22 47 uur; onder; 10.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 6 14 en 18.36 uur dl/7 te 6 49 en 19 16 uur) Met 61 tegen 3 stemmen (van de Communisten) «as eerder op de mid dag het wetsontwerp aangenomen tot verhoging van de huren van oude wo ningen met 5 Cr. Tegen de vorm van de onderhoudsregeling hadden VVD, KNP en SGP bezwaar gemaakt door tegen het desbetreffende artikel te Historische vondst te Maastricht Bij de herstelwerkzaamheden aan een oud kasteel aan het Vrijthof te Maas tricht, bekend als „In den ouden vogel struijs" hebben metselaars bu het af krabben van verf- en kalklagen hoog in de voorgevel een 16-eeuwse ijzeren ka nonskogel ontdekt die bi] een of andere beschieting der stad in deze muur ls blijven steken. Historici en oudheidkun digen hebben geadviseerd de kogel niet te verwijderen, maar deze op de vind plaats te laten, hetgeen gebeurd ls. Het huis dat deze merkwaardige herinnering aan woelige tijden draagt, bestaat reeds sedert 1309. Aanvankelijk was het de be huizing van een ridderfamilie van Scho- neggen. In de 16e eeuw kreeg het huis de naam der Stroys en sedert 1825 ves tigde een Luikse koopvrouw in wijnen er een café Maastricht bezit nu drie zgn. huizen meteen kogel, namelijk een in de St. Pieterstraat, een aan het Vrijthof en een op Hoog Frankrijk. stemmen, maar zy stemden tenslotte wel voor de huurverhoging. Een amendement van de heer Bom- mer (PvdA) om de huurverhoging te onthouden aan verhuurders, die het on derhoud verwaarlozen, zonder dat hier mee moet worden gewacht tot 'die ver waarlozing een staat heeft bereikt dat de woning niet meer voldoet aan redelijke eisen van instandhouding en bewoon baarheid, werd verworpen doordat het alleen de steun kreeg van de PvdA en de Communisten. Gehandhaafd is dus de bepaling dat de verwaarlozing moet worden getoetst aan eisen van bewoon baarheid en instandhouding. Een ander amendement van de heer Bommer om de beoordeling van de vraag of een woning ongeschikt is voor bewoning over te laten aan het ge meentebestuur na ingewonnen advies van de Rijksinspecteur van de volks huisvesting, werd met 32 tegen 35 stem men verworpen Voor stemden PvdA. VVD en CPN. De beoordeling blijft vol gens het wetsontwerp dus aan de Mi nister van Wederopbouw en Volkshuls- vesting. De Eerste Kamer heeft thans ruim de tijd voor de behandeling van de huur- en belastingvoorstellen, zodat zij tijdig genoeg kunnen zijn aangenomen opdat de huurverhoging en de belastingverla gingen op 1 September as. in werking kunnen treden. Tunesië kreeg zelfbestuur (Telefonisch van onze correspondent in Parus) Met de verrassend grote meerderheid van 540 tegen slechts 43 stemmen, een meerderheid, die Frankrijk sedert de roes der eerste bevrydingsuren en de gloriedagen van De Gauile niet meer heeft gekend, zyn vannacht de accoor- den geratificeerd, waardoor de Tune- siërs binnenlands zelfbestuur wordt aan geboden en verzekerd. Alleen een aantal ultra-rechtse zoge naamde onafhankelijke afgevaardigden heeft tegengestemd of zich van stem ming onthouden. De rest van de Kamer, van de Gaullisten tot en met de Com munisten, schynt door deze uitspraak te kennen hebben willen geven in Noord- Afrika nu nieuwe wegen in te slaan om samen met de vroegere koloniale volke ren een gelukkige toekomst in het raam van de Franse Unie op te bouwen. Voor de slotstemming «aren, met iets minder imposante meerderheden, alle De voorschriften voor het leveren van graan door de boeren aan de Hon gaarse staat zijn verscherpt. Voortaan moeten alle boeren, de zelfstandige, zowel als de op staatsboerderijen werkende, alle broodgraan ter beschikking van de autoriteiten stellen, aldus meldt Radio-Boedapest. De maatregel, dat thans dus ook het de boeren na de verplichte levering aan de staat overblijvende overschot aan broodgraan, dat vroeger op de vrije markt mocht worden afgezet, aan de autoriteiten moeten worden geleverd, is volgens de radio-omroep genomen „in het belang van de broodvoorziening van het Hongaarse volk.*' Overschotten mooen niet meer op cred5et van Het eerste Hon- WYeoLiiorren mogen mei meei gaarse betalingsaanbod is volgens de naar vrije markten premier echter onbevredigend geweest. c ..J I St. Laurent deelde niet mede om welke v^anaaa zal leveren hoeveelheid graan het ging, doch van welingelichte zijde wordt vernomen dat De Canadese premier St. Laurent het ongeveer 7.000.000 schepels ibush- heeft Vrijdag in het Huis van Afgevaar- els") betreft. digden medegedeeld, dat de Hongaarse Canada heeft kortgeleden, onder goed- autoriteiten met de Canadese regering keuring der regering, 9.250.000 schepels hebben onderhandeld over de aankoop graan op crediet aan Polen geleverd. Koningin Juliana heeft gistermor gen op de Kop van de Vissershaven te IJnutiden het vissersgedenkteken onthuld. Ter nagedachtenis van de op zee omgekomen vissers legde Zij een krans aan de voet van het standbeeld. Rode aanval in Noord-Laos Phalet-Lao-bataljons in gevecht met het leger In het Noorden van Laos (Indo-Chi- na) is het onrustig. Dit gebied (zie kaart) ls een bolwerk van de Phalet- Lao, een Communistische groepering, die, zoals voor de hand ligt, nauw con tact onderhoudt met de gelijkgezinden in Noord-Vietnam en Rood-China. Sinds het sluiten van de Indo-Chinese wapenstilstand hebben zich van tijd tot tijd schermutselingen voorgedaan tussen eenheden van de Phalet-Lao en militairen van het nationale leger van Laos. Gisteren, Vrijdag, zijn deze scher mutselingen uitgelopen op een grote aanval door verscheidene Phalet-Lao- bataljons op stellingen, die door de re geringstroepen worden bezet. In het berggebied van Moeong Peoen is hevig gevochten. Valschermtroepen van de regering zyn boven het terrein van ac tie uitgeworpen en er zijn thans hevige gevechten gaande. De aanval is de heftigste, die sinds het sluiten van het Indo-Chmese be stand werd uitgevoerd Zij betekent een schending van de overeenkomsten van Genève en van de op 9 Maart 1955 uit gegeven gemeenschappelijke verklaring, waarin beide partijen plechtig beloofden een einde te zullen maken aan alle uit dagende acties en vijandige daden De regering zal. zo heeft zij bekendgemaakt, maatregelen treffen om de onschend baarheid van het koninkrijk Laos te ver zekeren. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken acht de troepenbewe gingen büzonder ernstig nu zy op dit tijdstip komen. Een woordvoerder zei, dat de berichten een aanwijzing zyn dat de Communisten de „grootste militaire actie" zijn begonnen sedert het Indo- Chinese bestand een jaar geleden on dertekend is. Sommige deskundigen opperden, dat het misschien de Communistische stra tegie is zoveel deining te verwekken, dat de Indo-Chinese situatie zal worden op genomen op de „conferentie aan de top" die op 18 Juli in Genève begint. De debatten, die gedurende vier dagen deze verheugende conclusie hebben voor- iiV-Zijn over het algemeen op kalme waard,ge wijze gevoerd zonder dat zich ook maar één incident heeft voor gedaan. De hoogtepunten lagen wel in de redevoeringen van twee ex-premiers, Pierre Mendès-France en Paul Reynaud. en van de huidige premier Edgar Faure. Mendès-France wekte zijn landgeno ten op de jonge Tunesische staat bij haar opbouw met materiele en morele steun terzijde te staan. Hy herinnerde aan de deplorabele toestand waarin Tu nesië verkeerde toen hij. een goed jaar geleden, zyn spectaculaire reis van Carthago ondernam. De andere oud-premier Paul Reynaud, stelde de Kamer het Engelse Gemene best als voorbeeld voor ogen van een ge- meenschappelyk huis, waarin verschil lende volkeren en rassen vreedzaam kunnen samenwonen. Edgar Faure had het laatste woord. Hij wekte op nu niet meer naar het ver leden te kijken maar de Tunesische ac- coorden als een belofte voor de toekomst te zien. Hy wees op de wijde vooruit zichten, die nu geopend werden, een op merking, waarmede hy zeker op de toe komstige oplossing van de Marokkaanse moeilijkheden zinspeelde. Hoe gecompliceerd het Marokkaanse probleem ook is. stellig mag nu worden verwacht dat door de grote meerderheid, waarmede het Franse parlement zich achter de Tunesische accoorden neeft geplaatst, ook m de andere protecto- raatsgebieden nu vertrouwen in de toe komst en in Frankrijk zal kunnen wor den opgewekt. Grote diplomatieke ervaring maakt hen tot de ideale onderhandelaars (Van onze correspondent in Londen) Het is niet te veel gezegd, als men beweert dat de Britten met hun ongeëven aarde diplomatieke ervaring, hun gevoel voor nuances en hun afkeer van nodeloze onbuigzaamheid ook In Genève de ideale onderhandelaars zullen biyken te zyn. Hoewel het ook voor Londen nog te vroeg is om vertrouwen te koesteren in werkelijke toeschietelijkheid van de Sovjet-Russische machthebbers, heerst er ten minste de voldoening, dat de Westeiyke bondgenoten het op de hoofdpunten eens zyn en dat na de uitschakeling van McCarthy de Verenigde Staten dezelfde gema tigde midden-koers zyn gaan volgen als de Engelsen. De Britse invloed is .na Edens successen, in AVashington niet gering! Van Genève verwacht de Britse regering geen wonderen, doch ten hoogste een eerste stap op weg naar een redelyke verzoening. Op den duur zal er slechts iets positiefs kunnen worden bereikt, indien de door de koude oorlog en door de hetere conflicten, zoals Korea en Vietnam, geslagen wonden geleidelyk aan zullen kunnen worden geheeld. Vóór alles zal er ruimte moeten worden ge schapen voor een draaglyk compromis, dat echter slechts van beperkte draag wijdte zal kunnen zyn. Onverbiddelijk halt jegens Communistische infiltratie Voordat de conferentie begint kan niet worden verwacht, dat vooruitgelo pen wordt op eventuele detail-oplossin gen. De voorzichtige Engelsen zijn ze ker de laatsten om hun kaarten voor barig op tafel te leggen. Maar wèl heb ben zij reeds voldoende duidelyk ge maakt. dat er twee onderwerpen zijn. waaromtrent onder geen beding mag worden geschipperd, n 1. de kwestie van ae vrye Duitse verkiezingen en de vry- neid, waarmede een verenigd Duitsland zjjn keus zal moeten doen. Indien het Westen voet bij stuk houdt en zyn eenheid blyft demonstreren, be staat er in Londen weinig twijfel dat Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Byvoegsel Een groot gedeelte van de kaden i gesloopt en herbouwd. Dit werk zal I Een luchtfoto van een deel van de van de New Yorkse haven wordt]meer dan 85 millioen dollar kosten. Ihaven, zoals die thans is. Koningin en Prins naar (1e Wesi Van 18 Oct. tot 6 Nov. a.s. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben, zoals bekend is. het voornemen in het najaar een officieel bezoek aan Suriname en aan de Nederlandse Antillen te brengen. Volgens het voorlopige reisplan zullen ILM. en Z.K.H. op 18 October a.s. in Willemstad (Curacao) aankomen. Na een verblijf van drie dagen op Cu racao zullen Aruba en Bonaire worden bezocht. Vervolgens gaat de reis naar St. Maarten, vanwaar uit ook St. Eustatius en Saba bezocht zullen wor den. Op 27 October hoopt het Koninkiyk Paar te Paramaribo aan te komen voor het bezoek aan Suriname. Gedu rende dit verblyf zullen alle districten worden bezocht. De terugreis naar Nederland zal 6 November worden aanvaard. de Duitsers zich aan de rest van het Trye Europa zullen hechten. Ook de Engelsen willen de Russen een onverbiddelijk halt toeroepen wat hun plannen tot verdere Communisti sche infiltratie betreft. Omgekeerd is men bereid de eerlijke vrees van de Rus sen voor een herrezen Duitsland te er kennen en te helpen wegnemen, even tueel door wederzydse garanties naar het model van Locarno, zoals door Sir Winston Churchill reeds in Mei 1953 tydens zyn grote verzoenende rede ge opperd. Londen en Europa Men beseft overigens ln Londen zeer goed. dat de Russen de zgn. vrees voor Duitsland, welke alom in Europa nog sterk genoeg leeft, als voorwendsel ge bruiken om de Duitsers neutraal te hou den. Slechts een Europees deelgenoot schap, waarin de Duitsers nooit meer een overheersende rol kunnen spelen, zou een werkelijk tegengif kunnen vor men voor de Sovjet-Russische propagan da. Wat het streven naar Europese een heid betreft, bezit Engeland tielaas geen opmerkelijke staat van dienst, al zal het zien misschien, gedwongen door de om standigheden, nog op het laatste mo ment bekeren. Het succes, dat minister Beyen m Londen boekte, om de Britten mee te krijgen om de studeertafel, is inogelfjk een symptoom van een veran derde houding. Londen schijnt thans tenminste niet meer bang om zich aan koud water te branden. New York Times: „Indonesië: open kaart!" Inzake ae berechting der Nederlandse arrestanten in Indonesië schrijft de ..New York Times" o.a. „Stellig behoort de Indonesische rege ring, als zy een goede zaak heeft, be reid te zyn die openlyk te laten horen. De buitengewone mocilykheden die de Indonesiërs aan nieuwscorresponden- ten in de weg hebben gelegd, doen denken aan een ongerustheid aan hun kant. die niet tot vertrouwen van bui tenaf inspireert. De Nederlandse beschuldiging van >chande)ijk gedrag wat het geval der gevangenen betreft, is door de Indo nesiërs verontwaardigd tegengespro ken. De ontkenning zou zwaarder tel len indien in Djakarta de neiging be stond de feiten te laten v

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1