VACANTIE VOOR IEDEREEN LONDON AIRPORT: Europa's grootste luchthaven WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 9 JULI - PAGINA 4 een spannend bedril is. Want er heerst de rust van elk gewoon klein kantoor. Hoewel wanden en dak van glas zijn en de zon er op staat, is het allerminst een broeikas, want de tem peratuur blijft er, dank aü de air-con ditioning, koel, tenzij men een raam zou opendoen Men heeft het gevoel dat men reeds vliegt, neerkijkend op de opstijgende en dalende toestellen en genietend van het panorama. Aan het einde van de startbaan, welke de Westelijke horizon schijnt te raken, verrijst het witgrijze massief van het kasteel Windsor, het weekend-verblijf van de Engelse ko ninklijke familie. In tegenovergestelde richting ziet men een andere burcht. Het is de geweldige hangar ran de BOAC. de Britse Overzeese Lucht vaartmaatschappij. de bergplaats voor de transatlantische vliegreuzen. Enorm ook is de hangar van de BEA, de Britse Europese luchtlijn, welks har monicadeuren, wanneer zij sluiten of opeens openen, een doordringend claxonwaarschuwingssignaal laten ho ren om te voorkomen dat er ongeluk ken gebeuren! Radar doorlopend in gebruik De verkeerstoren is het centrum van de radar-installatie, welke het Britse luchtvaartbedrijf thans volledig be. heerst. Het is een misvatting, dat ra dar alleen maar hulpmiddel zou zjjn bü slecht weer. De normale routine IEDEREEN gaat tegenwoordig met vacantie: dat is een van de gelukkige verworvenheden van een moderne tijd, waarin men inziet, dat de mens een beetje récht op geluk en vrij heid heeft. Of nu Uw vacantie er al ge weest is en de mijne nog komen moet: we ziin 't er beiden over eens. dat het ogenblik, waarop de dagelijkse tredmolen even on derbroken wordt héérlijk is! 't Moét dan maar gebeuren: alles, waarvan we dachten, dat 't nooit uitstel kon lilden wordt subiet aan kant gezet. We pie keren niet meer over dingen, die ons dag-aan-dag bezig hou. den. „Wég ermee", luidt het pa rool. 't Moet in één ruk voor elkaar komen, anders blijft ge aan de ketting hangen en raakt ge nooit los. Éénmaal over de grens gaat ge ruimer ademhalen, ziet ge alles van een vrolilker kant, wéét ge, dat de wereld niet alleen bestaat uit dat armzalige krin getje van alle dag en uit de mensen waarmee ge uur na uur verkeert. Er is iets nieuws aan de knikker, het onbekende neemt U mee en laat nu alles verder maar zorgeloos waaien O! voor korte tijd maar. De dagen vliegen immers, ze ziin niet tégen te houden. De een zit in de bergen, de ander ziet in het bos zijn heil een derde vlucht, naar het meer de vierde zweert bij de verruk kingen van de badplaats. We zouden wel graag willen weten, waar al die beste brave medeburgers van ons. waarover we dagelijks te rapporteren heb ben een ..vadertje" Drees. een minister Luns. een Abe Len stra een Toon Hermans of een Bambang Oetoyo htm vacan. tie doorbrachten. Stad van baksteen en glas in centrum van reusachtig veld - Weldra 4 millioen passagiers Koel-zakelijk massavervoer van zevenduizend per dag (Van onze correspondent in Londen) London Airport, al lang Europa's grootste internationale luchthaven, is bezig ook het modernste vliegveld in dit deel van de wereld te worden. Wie in de jaren na de oorlog in Londen neerstreek, kreeg een ietwat kriegelig gevoel. Want de binnenkomst geschiedde in een schamele omgeving, bestaande uit onooglijke houten gebouwtjes aan de rand van een terrein, waarop het in alle opzichten primitief toeging. Het waren de overblijfselen van bekrompen militaire barakken. London Airport was immers tot 1945 het belangrijkste vliegveld van de Royal Air Force, toentertijd nog Heathrow genaamd, ruim 30 kilometer ten Westen van Londen gelegen, Croydon en Northolt konden het zich snel uitbreidende burgerluchtvaartverkeer toen nauwelijks meer verwerken. Het eerstgenoemde vliegveld, dal te dichtbij de bebouwde kom lag, werd bovendien te gevaarlijk. Vandaar dat London Airport, zoals Heathrow later gedoopt werd, de officiële toegangspoort en vertrekplaats werd voor de luchtreizigers. Zo snel blijft het luchtverkeer zich echter uitbreiden, dat nu alweer is omgekeken naar een tweede luchthaven voor de Britse hoofdstad. Als zodanig wordt Gatwick Airport in Sussex ingericht, vanwaar de passagiers nog een uur naar Londen moeten sporen! Het is werkelijk een anti-climax om als luchtreiziger tenslotte aan een doodgewoon spoorwegstation zijn be stemming te bereiken, maar er is geen ruimte meer, dichter bij Londen, want dit deel van Engeland, waar een vijfde van de eilandbevolking is geconcen treerd. is na uw-behuisd! London Airport begint thans als het grootste Britse luchtVaartcentrum een bezienswaardigheid te worden. Op mooie Zondagen komen er dan ook vaak 20.000 bezoekers, vooral uit de provincie, omdat men daar de te genwoordige reuzen toestellen nog nooit heeft aanschouwd. Enorme ontvangsthal Magnifiek zijn de hoge brede dub bele ramen, welke van even boven de grond tot aan de daklijst reiken en groots is ook de entrée van het sta tionsgebouw. Gelijkvloers zijn de lessenaars met de grote ronde wijzerplaten van de weegschalen voor de bagage van hen, die hier rechtstreeks op eigen gelegen, heid arriveren. Bestemming en ver trektijden worden met lichtseinen aan gegeven. De ruimte is echter wel wat bedompt. Men kan het plafond met de hand aanraken. Maar de passagiers. grond getrokken cirkel en er vlak bij mondt een van de acht door glas over dekte en beschutte pieren uit, welke doen denken aan neergelaten lan dingsbruggen van een schip. Slechts enkele stappen en men heeft het klaar staande toestel bereikt of. omge keerd. als men uitstapt, is men vlak bij de pier, welke naar de douane leidt. Is de afstand wat groter, dan zorgen geelzwarte airport-bussen voor het transport. Onpersoonlijk karakter Helaas heeft het vliegbedrijf op Lon den Airport reeds zulk een omvang aangenomen van 1960 af wordt ge rekend op meer dan vier millioen pas sagiers per jaar tegen 2 5 millioen thans dat het een in hoge mate on persoonlijk karakter draagt, hoe men ook misschien zijn best doet de pas sagiers te gerieven. Indien men op het voorplein bus na bus ziet binnenkomen vol met passa giers voor Milaan, Berlijn, Kopenha gen, Parijs. Bern, Dublin. Edinburgh, de Kanaaleilanden of waar in Europa ook de onafgebroken stroom taxi"s en andere auto's gadeslaat (voor be zoekers is er parkeergelegenheid voor 1500 wagens!) dan beseft men meer dan ooit dat het luchtverkeer thans reeds massa-vervoer is. Alles gaat in dit reusachtige vliegcentruum koel-za kelijk in zijn werk. De nog gezellig- huiselijke sfeer van Schiphol heeft men op London Airport nooit gekend, ook niet toen het met de hui vesting nog pover gesteld was. Een functionaris, pas terug uit Am sterdam, vertrouwde ons toe hoe het intieme contact tussen publiek en luchtvaart hem daar had getroffen Grote rust in verkeerstoren Even later suizen wij omhoog in de lift naar het topje van de verkeersto ren. die ronde duiventil van groen blauw glas. veertig meter boven de grond! Tien man bedienen hier de te lefoons en knoppen. Misschien komt het, omdat zij Engelsen zijn, maar hier bemerkt men er niets van dat vliegen De pas Maar op het ogenblik zijn het eer der de nieuwe gebouwen welke de aan dacht opeisen, dan de vliegtuigen! Zij verrijzen als een eiland midden op het enorme veld, dat een opper vlakte heeft van vier en een halve vlerkante mijl. In dit verband kan overigens worden opgemerkt, dat ook voor Schiphol reeds lang plannen be staan om de verkeerstoren en de sta tionsgebouwen in het centrum van het vliegveld te bouwen. Diamantstadals bijnaam Zodra men het ingangshek van de luchthaven London Airport gepasseerd is. vraagt men zich af hoe het hart ervan, op ruim anderhalve kilometer afstand, te bereiken. Men wordt ver wezen naar een doodgewone bushalte en na enkele ogenblikken rijdt er dan ook een doodgewone rode Londense dubbeldekker voor. welks eindpunt zich midden op het vliegveld bevindt. De bus duikt door een ruim 800 meter lange tunnel onder de start- en lan dingsbanen door en belandt tenslotte op het plein tussen stationsgebouwen en het massief van het administratie- centrum, dat de basis vormt voor de contróletoren, welke verrijst op de top van een negen verdiepingen hoge wol kenkrabber. De gebouwen zijn omgeven door uit gestrekte autoparkserplaatsen. De om vang en hoogte dezer gebouwen maken echter, dat men vergeet op een vlieg veld te zijn. Want men waant zich inderdaad in een stad, ingesloten als men is door muren van helderrode baksteen en glas. Rotterdammers zul len zich bijzonder thuis voelen op deze plek, waar de bouwactiviteit nog min stens vijf jaar zal doorgaan. Want hoewel de reeds verrezen moderne ge bouwen nu al groots en massaal zijn, is dit nog maar het begin. Er komen naast het ene stationsge bouw, dat thans gereed is, in totaal acht gebouwen voor allerlei diensten, met inbegrip van een afzonderlijk ge bouw voor het vrachtvervoer, symme trisch om de controletoren gegroepeerd. Vanwege de vorm spreekt men reeds van „Diamantstad". Niet minder dan 17.000 man personeel zullen hier hun dagelijkse arbeid gaan verrichten! Dertig luchtvaartmaatschappijen zijn op London Airport gevestigd. Op het ogenblik zijn alle Europese diensten, behalve de KLM. in het nieuwe sta tionsgebouw ondergebracht en hun vlaggen wapperen van het platte dak. De intercontinentale diensten en de KLM blijven voorlopig nog in hun wrakke barakken! Als Nederlander is het wel wat spij tig Ie moeten constateren, dat de KLM in dit gloednieuwe honderden meters lange vlieepalels ontbreekt en daar door onzichtbaar is eeworden voor de duizenden, die Londen Airport da gelijk' betreden. De hoge kosten verbonden aan de huur van ruimte in het nieuwe gebouw, schijnen een der factoren te ziin geweest voor de beslissing dat onze luchtvaartmaatschappij zich vooreerst nog achteraf zal houden igiers-hal die met de bussen van de luchtvaart maatschappij worden aangevoerd, la ten dit „sousterram" links liggen en begeven zich dadelijk met een roltrap naar de enorme ontvangsthal, waar van het grootste deel wordt ingenomen door „voorportalen" van de door deuren te bereiken enorme douane, en pas- poortencontrólezaal. In de laatse bevinden zich 150 im- gratieambtenaren, elk achter een les- Zij moeten dagelijks vaak 7000 pas sagiers verwerken. Voor iedere vlucht is er een speciale wachtruimte, afge bakend door wat iele, ijzeren hekjes, een minder fraaie oplossing, want het geheel heeft iets weg van een indeling van een veemarkt Indrukwekkend is het hoe de bagage van de straat af per transportband omhoog glijdt naar de douane zaal en na de visitatie aan de andere kant van het gebouw weer omlaag naar het vliegveld. Hier vliedt een schier onafgebroken stroom en tegenstroom van koffers en valiezen. In de hal is verder nog een grote hoek gereserveerd voor door gaande passagiers. Natuurlijk is er ook gelegenheid voor geldwlsselen en het verrichten van bankzaken. De rest van de hal wordt ingenomen door buffetten en winkels, een be spreekbureau voor theaters, een tele graafkantoor en telefooncellen. Bioscoop en postkantoor London Airport beschikt over een speelkamer voor kleuters, waar zij on der deskundige leiding worden bezig gehouden .een uitkomst voor gezinnen op doorreis. De Vereniging voor Die renbescherming ontfermt zich in een ander deel van het gebouw over vlie gende honden, poezen, apen. pinguir' en olifanten. Een bioscoop en post kantoor zullen verder nog worden op getrokken. De hal sluit aan op een ruime wacht kamer met serre. Mede dank zU de stemmige stoffering heerst hier in te genstelling met het gekrioel rondom, grote rust. Motorengebrom dring ove rigens het gebouw niet of nauwelijks binnen. Een etage hoger kijkt men uit een lounge neer op het drukke beweeg in de hal. Hierboven zijn nog meer win kels. Men kar er zich zelfs als men tenminste onbewogen blijft door de Jachtende atmosfeer van het vliegbe drijf een herencostuum laten aan meten! Iemand was juist bezig dat te doen, toen we de winkel binnenkeken Via een luxueuze bar, begrensd door een restaurant komt men dan op een enorme daktuin, vanwaar men de rei zigers vaarwel kar. wuiven of een wel kom toeroepen. Een bezwaar is mis schien, dat men hier de machines niet kan zien opstijgen of landen, doch al leen taxiën, omdat het uitzicht beperkt is naar de stille kant van het veld. De verkwikkend wijde blik op de lucht haven is door de intensieve bebouwing voor de toeschouwers verloren gegaan. Elk toestel staat binnen een op de IEDEREEN heeft ontspanning nodig", zei Kroetsjtsjef. Voor éénmaal ben ik 't, met een communistische machtheb. ber hartgrondig eens. Zelfs in Rusland moeten ze bliikbaar af en toe onder de ijzeren knoet uit! Spanning beheerst veler leven, maar op z'n tijd moet daar ont spanning op volgen, anders breekt de veer en ligt de ma chinemens hulpeloos temeer. Zo gaan U en ik ieder op z'n beurt naar hier en daar, in de vaste overtuiging, dat we als „herboren" mensen weer aan ons werk zullen gaan. Dat „herboren" moet ge met een korreltje zout nemen, want vóór we 't weten zitten we er weer ..midden-in". De adem. pauze is nauwelijks lang genoeg geweest om een beetje op ver haal te komen. Niet om hun te vragen wat ze nü weer aan het, uitbroeden zijn, maar eenvoudig om te zien, hoe ze zioh hielden in de een zaamheid: zonder politiek, pro testnota's. voetballen, liedjes of scherpzwaard. Of ze er tégen kunnen ineens onthand te zijn alléén maar denkend aan het verzamelen van nieuwe krach ten voor nieuwe initiatieven. We denken zo dat ze héél rustig achter een apéritiefje zouden zitten, steeds maar uitblazend van alle leven en lawaai „om niets", dat in het afgelopen jaar achter hen ligt. DAN zijn er de ..zieligendie zich zélfs in hun vacantie niet kunnen ontworstelen aan wat hen een héél jaar lang bezielt: aan hun werk. nóch aan hun zaak of huls. Dat zijn de „gebondenen" die denken dat alles misloopt als zij weg zijn Nooit zullen ze échte „vacantie- genieters" worden, nooit leren ze wat verruim ine van lichaam en geest betekenen kan. Ze zijn ellendig in het dage lijks leven evengoed ellendig in hun vacantie. Dode levenden wie het nooit vergund is de ballast van zich af te werpen en die met de ge renommeerde Atlas kunnen zeggen, dat ze ongelukzalig zijn Daartoe zult U niet behoren: U zult Uw wnntie drinken aan de Moezel. Uw biertje in Tyrol. Uw chianti in Italië. Uw port je in Spanje of Uw levertraantje bij de Eskimo's. En 't zal allemaal éven ge zellig zijn en er zal geen gele genheid tot tobben zijn. Omdat de echte, goeie Leie naar ziin vacantie waardeert en weet dat er niets van hem te verwachten is. als hii haar niet op de énig juiste manier heeft doorgebracht, dat wil zeggen zonder zorgen en zonder ieder ogenblik te vragen, waar 'tmet deze onstabiele wereld heen gaat. Heus: als U terug bent is al les nog precies bü *t oude! En U zit er de volgende dag weer „midden-in"! FANTASIO. bü bet opstijgen en landen berust, on geacht de weersomstandigheden, thans op het gebruik van radar, welke niet alleen de bewegingen in de lucht con troleert. maar ook op de grond, de laatste door middel van precisie- radar. De omvang van het vliegverkeer is thans zo groot, dat zonder de hulp van radar de controle ernstige moei- ■Ükheden zou opleveren en aanzien- lijke vertraging onvermijdelük zou zyn. Op de toren kan men vertrekkende en binnenkomende toestellen tot op een afstand van meer dan 150 km op het radarscherm volgen. Zoals men weet volgen de vliegtuigen bepaalde naderingswegen, welke straalsgewijze van het vliegveld uit zijn geprojec teerd. Bij het vertrek worden dezelfde routes gevolgd Voor de verdere veilig heid bedraagt het verschil in vlieg hoogte tussen de diverse toestellen, die zich in het gebied van de luchthaven bevinden, ongeveer 1000 voet <330 me ten. Het radaroog maakt het verder mogelijk de onderlinge afstand tussen landende vliegtuigen zonder onnodig risico te verminderen. Hierdoor wordt het. oponthoud in de lucht belangrijk verkleind en er behoe ven daarom bü grote drukte in het luchtruim minder rondjes te worden gedraaid. Het minimum aantal landin. gen zal binnenkort worden gebracht op 25 tot 30 per uur in plaats van 15 tot 20. zoals tot nu toe. Dagelyks lan den en vertrekken er thans 350 400 toestellen. De 'erkeers- 'oren en het irote oarkeer' 'errein. Valkenjacht. Op London Airport houdt men ove rigens valken, om andere vogels af te schrikken en omdat vogelzwermen vaak een gevaar voor de vliegtuigen opleveren. Een zware regenbui levert verder een groot probleem op. want een halve centimeter regen betekent voor Lon don Airport 69.000 ton water, welke de Theems buiten haar oever zou doen treden in geval deze hoeveelheid rechtstreeks in de rivier werd ge spuid! Vandaar dat draineerbuizen met een totale lengte van 28 km zyn aangebracht, welke het water naar twee speciale reservoirs voeren, waar van het geleidelijk in de rivier wordt gelaten De start, en landingsbanen, welke honderd meter breed zim. beslaan een totale lengte van 12 kilometer. Na de landing moeten de vliegtuigen soms vijf minuten of langer taxiën alvorens de stationsgebouwen te be reiken. De nieuwe „vliegstad" op London Airport zal een bedrag van drie hon derd millioen gulden kosten. London Airport krügt een eigen tele, fooncentrale waarmee men zal kunnen worden verbonden door het draaien van de toepassehike letters SKY, ge volgd door het nummer (Sky bete kent: hemel of lucht).

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 14