ONS MENU Een puik idee voor Vacantiegangsters. Ter Navolging VAN DE WEEK VOOR DE JEUGD Ons KNUTSELHOEKJE malle gevallen WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 9 JULI - PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand en thuisblijfsters blouses en haar wijde zomerjaponnen, alsook haar züden cocktailjurkje wa ren alle van nylon ot aanverwante syn thetische grondstof. Geen wonder dus dat ze gemakkelijk pakten, niet veel ruimte vergden en er dus chronisch fris uitzagen. Maar toch was dat niet de enige reden waarom Freda met een beperkte bagage de oceaan kon over steken. Ze had uit haar vaderland de nodige two-(of meer) -in-one-gadgets meegebracht en één daarvan heeft zo veel indruk op me gemaakt, dat ik het Idee prompt heb .geleend". Het leek (me namelijk uitermate prastlsch voor alle vacantiegangsters, ook voor haar die er heel wat korter dan drie maan den op uittrekken, ook voor haar die zich niet aan de eisen van het nylon tijdperk onderwerpen enook voor haar die zonder meer thuisblijven. Op een goede ochtend trof ik Freda in een alleraardigst peignoir aan; het Parijs, Juli 1955 Freda kwam - kersvers uit de Sta ten - voor dne maanden naar Europa. En ofschoon ze niet bepaald een type is, dat in zeven sloten tegelijk loopt, was ze door een vriendin van een vriendin in mijn goede zorgen aanbe volen. Dies haalde ik haar plichtsge trouw van de (boot) trein, hielp haar met haar bagage, schermutselde met haar kruier die zwaar overvroeg, laadde haar in een taxi en vergezelde haar naar haar hotel. Intussen was het maar vagelijk tot me doorgedrongen, dat ze voor die drie maanden voorgenomen vacantie (één maand in Italië, Oostenrijk, Zwitser land, Engeland en Holland, en twee maanden In Parijs) eigenlijk maar vrij weinig bagage bij zich had. Twee kof fers en een handtas - meer hadden we niet in de taxi gezet, bedacht ik weken later toen ik Freda wat beter had leren kennen - en haar garderobe ook. Die garderobe was vrij uitgebreid en be vatte zowel wollen kleding als hoog- zomerdingen. Hoe had ze dat in vre desnaam allemaal in twee koffers ge kregen, vroeg ik me af. De oplossing lag gedeeltelijk voor de hand: we leven nu eenmaal - en de Amerikanen meer dan wij - in het Ny lon tijdperk. Freda's wollen sweaters en cardigans, haar linnen zomertailleur, haar jersey blouse en haar gezellige witte pluche cocktailrok, haar piqué model was weliswaar niets bijzonders, maar de smaakvolle imprimé, alsook het feit dat er een pyamabroek van de zelfde stof onderuitgluurde, trokken myn aandacht toen we over heel an dere zaken dan mode zaten te keuve len. Korte tijd daarna kiwam ze bij me binnenlopen. Ze had een alleraardigst cheml- sierjurkje aan, waarvan de imprimé me bijzonder veel aan die van haar peignoir deed denken. Ditmaal maakte lk de opmerking die ik bü de vorige gelegenheid had ingeslikt. Had ik die opmerking niet gemaakt, dan had ik waarschijnlijk nooit ont dekt datpeignoir en japon één en dezelfde waren! Hoe dat kan? Bekijkt u de teke ningetjes eens en het zal u meteen duidelijk zijn. Een van de twee peig noir-japon creaties, die Freda bij zich had, heb ik namelijk meteen voor u geschetst (en voor mezelf, lichtelijk anders, nagemaakt). De peignoir is, naar moderne trant, ongetaillecrd en heeft een lange knoopsluiting (figuur 10; een diepe stolpplooi op de rug, driekwart mou wen. een klein kraagje en opgenaaide vierkante zakken zijn de haast klas sieke details van het model. Ener is niet anders dan een (leren of stof fen) ceintuur nodig om de peignoir in jaipon te veranderen (figuur 2). Al naar gelang haar luimen droeg Freda het kraagje dan dicht of open, al of niet over een effen sjaaltje, en sloeg ze de mouwen in een manchet terug. Ook de pyama die bij Freda's peig noir hoorde, was niet alleen maar nachtgewaad. De pantalon had, zoals de mode dat tegenwoordig wil, vrij nauwe pijpen die tot even boven de enkel reikten. Aangezien de stof van het geheel met zorg gekozen was en de snit van de pantalon onberispelijk, droeg Freda haar pyama ookals strand tenue. Ze sloeg dan de pijpen van de broek om en vulde de panta aan met plastron, met een truitje of met het pyamajasje (figuur 3) dat een recht, mouwloos jak is met ronde hals opening. En dit laatste droeg ze bo vendienals blouse in of over een rok (figuur 4)! Vindt u de peignoir die tevens Ja pon is en de pyama die modern straiïd- tenue is geen puik idee voor uw eigen vacantie-uitzet? J. V. Wanneer 's zomers de temperatuur wat hoger oploopt, - men kan nooit weten! - kan het binnenshuis zo broeierig warm worden. En als er dan 's avonds onweer dreigt moet de huis vrouw ervoor zorgen dat vooral de melk zo koel mogelijk blijft. Als men de melk heeft gekookt dient ze op een donkere plaats bewaard te worden om bederf te weren. Een natte doek om de fles of melkkoker geslagen houdt de melk langer koel. Zondag: Stukje toast met sardine gegarneerd I met tomaat en hardgekookt el; varkensvlees, tuinbonen, aardappe len: aardbeien met vanillevla of I slagroom. Maandag: Varkensvlees, bloemkool, aardappel- pannekoek; gebakken beschuit met sap van verse bessen. Dinsdag: Bloemkoolsoep met melk en kaas; spiegelei, gemengde sla, rauw gebak ken aardappelen. Woensdag: Slakropjes gevuld met gehakt, aard appelen; chocoladepuddinkjes met vanillesaus. Donderdag: Gehakt, doperwten, aardappelen; fruit. Vrijdag: Gestoofde vis (in de oven), wortel tjes, aardappelpurée (in de oven); wentelteefjes met kaneel en suiker. Zaterdag: Rijst met ragoüt van poulet (bouil lon bewaren voor soep), gesmoorde komkommer; fruit. Recept: Gebakken beschuit met bessensap. 3 dl bessensap en 2 dl water of M liter sap van verse bessen, aardap pelmeel. plm. 70 gr. suiker, 8 be schuiten, boter. Het bessensap, eventueel verdund met water verwarmen, suiker erin op lossen en binden met wat aangemengd aardappelmeel. De beschuiten aan beide zijden besmeren met boter en aan beide kanten in de koekepan bak ken. Hierna de beschuiten op een schotel schikken, overgieten met het gebonden bessensap. 40 gr boter. 40 gr. bloem, '4 V* li ter bloemkoolwater aangevuld met melk tot 1 liter, wat stukjes bloem kool, 100 k 150 gr. geraspte kaas, aroma. Smelt de boter en voeg de bloem toe, schenk hier, steeds roerende, het vocht bij onder steeds doorkoken zodat een gebonden soep verkregen wordt. Voeg nu de stukjes bloemkool als vulsel toe en laat de soep goed door warmen. Neem de soep van het vuur en roer er de geraspte kaas door of presenteer de kaas apart erbij aan tafel. (Ingez. Meded.-Adv.) Het gesprek van de dag TINTGEVENDE HAARWASSING ledereen kijkt met be wonderende blik naar Uw goed verzorgd, glanzend haar. Het geheim? De nieuwe POLYCOLOR tlntgevende haarwassing I Één normale behandeling met POIYCOLOR Creme- Shampoo-Pastell, dat is alles I In een eenvoudige wassing wordt Uw haar grondig ge reinigd, gaat prachtig glanzen door de haarvoedende be standdelen, en krijgt de natuurlijke of door U gewenste mode-tint (zonder verven I) Eventueel grijzende haren worden onzichtbaar. Dit „wassen-en-tinten" kunt U ge-, makkelijk thuis zelf doen I Ook Uw eerstvolgende haar wassing een schoonheidsbe handeling met POLYCOLOR Creme Shampoo-Pastell Tube voor twee wassingen f 1.95 RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de Groteren (1116 jaar) v(jf, de j Kleineren (711 Jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de oplossingen. 2 Op de enveloppe de aanduiding „Raadsels". Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Was- 8 straat 5, tot uiterlijk Dinsdagmor gen 9 uur. L (Ingezonden door Olga Derks). Zoek uit elk der onderstaande zin nen één woord; deze woorden moeten tezamen een spreekwoord vormen. 1. Het boek is heel leuk; 2. Vanmiddag moeten we het werkwoord zijn ver voegen; 3. Je moet niet zo vervelend zijn; 4. We gaan met ons allen naar Dulnrell; 5. Die twee koks kunnen heerlijk koken; 6. Die poes is niet van ons, hoor; 7. Draag Jü nu al een lanve broek?; 8. De messen mogen wel eens geslepen worden; 9 Mün zusje en lk dragen vaak dezelfde kleren. n. (Ingezonden door Sarien Hoedemakers) Ik ben een spreekwoord van 35 let ters. 25, 21, 22. 27 betekent neerslag, OPLOSSINGEN nevel; 26. 15. 12. 35 plelzler; 33. 16 is een rivier in Italië; 18, 1, 9, 10 een jong dier; 7 8, 14, 5 een aanlegplaats; 19, 21. 30. 31 betekent slot; 23, 24. 34. 13 een deel van een huis; 11, 2, 29. 32, 3 een voedingsmiddel; 17, 28 maan stand; 4, 19. 20 een vogel; 6, 16, 9 speelgoed. m. (Ingezonden door Bram Marks) Mijn eerste deel is niet lang, mijn tweede niet arm; mün geheel een stad in België. IV. (Ingezonden door Henny v. d. Pluym) Aardrijkskunde-raadsel. Op de kruisjes komt van boven naar beneden een plaats in Duitsland te staan. 1- x 2. 3. x i i 4. x. 5. x 6. x 7. 8. x 9. x 10. x 11. x 1 plaats in Friesland; 2. plaats in Noord-Holland; 3. plaats in Zuid-Hol. land; 4. plaats in Groningen; 5. plaats in Drente; 6. plaats in OveriJsel; 7. plaats in Gelderland; 8. plaats in Utrecht; 9. plaats in Noord-Brabant; 10. plaats in Limburg; 11. plaats ln Zeeland. V. (Ingezonden door Mar jon van Randwük) Verborgen kleuren: 1. (Jgrs; 2. sapar; 3. unbir; 5. lali; 5. regno; 6. eleg. VI. (Ingezonden door Plet Spierenburg) In de hokjes komt van boven naar beneden en van links naar rechts het zelfde te staan. Janny van Veen. Volgende keer dan weer meer. Nu alleen een harte- Hjk groetje! A d a v. d. B e n t. Jil hebt steeds maar füne uitstapjes naar Gouda. Rüdt je nieuwe fiets flin? Dat is een goed ding. zo net tegen de vacantie! Hanna Gorter. Ik ben blij, dat je boek naar je zin is. Heb je het al uitgelezen? Wat grappig, dat Bram Valk je naam nog eerder zag dan jij zelf in de f eestkrant! JanniedeMey. Je hebt goed op. gele» met oplossen, hoor. en de vergis, singen er direct uitgehaald. Nelly Heemskerkè Nu moet je maar vertellen hoe het was in Hoofd dorp. Leuk voor je. om zo wat van die feestelükheden te zien. Je zult het we! prettig vinden, die atlassen te mogen houden; daar heb je altijd wat aan. En jouw rapport is er zeker nog niet? Had je zus succes? Bennie Olivier. Die fietstoch tjes door het rustige polderland zün echt heerlijk. Daar is het tenminste ook niet zo akelig druk. en kun je rus. tig van de omgeving genieten. Ja, dat is een lelijke vergissing van Middel- harnis. Gelukkig, dat velen zo kwiek waren het zelf te ontdekken. Lenie Susan. Alweeer je nieuwe postpapier. Daarmee ben ik blij. al is het dan maar een kort briefje deze keer. Groetjes. AriennedeJ ong. Dan had je een füne Zaterdagmiddag. Toen was het weer mooier dan Zondag. Hebben ze elkaar bekogeld met denneappels? Anneke en Rineke Blöte. Nu krüg ik zeker van jullie belden school- reisverhalen? Staat het versje al ln Je album? Jeannetje Oosterhuis. Ja hoor. het foutje is al gesignaleerd. Ge. lukklg vond je de oplossing toch mak. kelük. De woorden betekenen: 1. jongens naam; 2. niet uit, en muzieknoot; 3. keukengerei (zonder staart); 4. plaats ln Gelderland. VII. (Ingezonden door Reinier de Jong) Waarom is een politie-agent de sterkste man ter wereld? VIII. (Ingezonden door Jannie van Veen) Met een w ben lk een drank, met een r een rivier, met een p ben lk niet gewild, met een 1 ben lk een streep der raadsels uit het vorige nummer. 1. Horizontaal: 1. laars, 6. are, 8. pot, 10. kan, 12. es. 14. Ot. 15. Apo (Opa), 16. Ardenne(n), 18. als, 19. Ee. 21. AP. (Amsterdams Peil). 22. urn, 24 are, 25. aal, 27. opper Verticaal: 2. aat. 3. ar, 4. rek, 5. operateur, 7. Antwerpen. 9. os. 11. a.o. (o.a.), 13. speld 15 Ada, 16. ons. 20. er, 21. ar, 23 nap, 24. ale, 26. A.P. 2. Lustrumfeesten; Rus, fee, mest, let ter, muur. en. 3. Een sleutelgat. 4. 1. Haarlem, 2. Mlddelharnis; 3. Giet hoorn; 4 Zeist; 5. Hilversum; 6. Zevenhuizen. 6. Lavendel; la, ven, de, 1. 7. Hoge woerd: 1. hek, 2. olm, 3. gat, 4. Els, 5. wit, 6. oog. 7. elk. 8. Rle, 9. das. Beste raadselnichtjes en -neefjes. Wü zijn alweer aan de derde keer van onze prijsraadsels. Jullie begrij pen wel. dat deze prijsraadsel-ronde de laatste voor de vacantietljd is. In de vacantieweken doen we ook In ons raadselhoekje een ..zomerslaap", la ten we hopen: ln een warme zon, aan strand, in bos of helde. Dan zijn er dus zo weinig kinderen thuis, dat we onze raadsels liever opschorten tot na de vacantie, als we allen weer present zijn. En jullie Raadseltante gaat er dan natuurliik ook een paar weken van door. Dus: zorg vooral deze belde weken van de prijsraad sels present te zijn zodat leder aan de loting, (de laatste vóór de vacan tie). kan meedoen. Zijn jullie ook aan het knutselen geslagen, nu er iedere week zo'n leuk hoekje in onze krant staat? Verte' er eens over. Ik eindig mün voorpraatte met een wens voor mooi weer en veel plezier voor de schoolreizen die voor de vol gende week op stapel staan. Nu de briefjes: Robby van Weesel. Ik ben be nieuwd. of de reis naar Noordwijker- hout is doorgegaan. Het was wel koud die dag. Wat veel verjaardagen in de vorige week. Je zult wel flink wat ge snoept hebben. door JORGEN CLEVIN SPELLETJES VOOR KNIKKERS Jullie weet nog niet half hoe veel spelletjes voor knikkers je maken kunt. Figuur 1 stelt een oude cartonnen doos voor, waar in de poortjes met een schaar zijn uitgeknipt. Het verdient aanbeveling ze van verschillende grootte te maken en voor de kleinste gaatjes natuurlijk het grootste aantal punten toe te kennen. No. 2 is van hout gemaakt, snijd het schuin oplopende vlak met een mes glad, natuurlijk zonder je in de vingers te snijden No. 3 laat zien hoe je de doos boven de poortjes nog een beetje gezellig versieren kunt. No. 4 is een echte knikkerbaan; de „loopplank" is een stuk car ton. Je zult eens zien hoe moei lijk het is de knikker over deze plank in de koker te doen belan den. Nr. 5 is een wip van dik carton. Twee lucifersdoosjes vor men de steunpunten, terwijl de wip rust op een dun ijzerdraadje. Probeer zelf nog weer eens andere dingen te bedenken. EEN STRANDTASJE Niet iedereen heeft de beschikking over een lege Chianti-fles, maar èls je hem hebt, kun je er een aardige strand tas van maken. Het vreemde van het geval is, dat je de fles zelf stuk moet slaan (laat Vader of Moeder dat liever doen en dat je alleen de stro-bekleding kunt ge bruiken. Van een oud bont lapje maak je de buiten bekleding van het omhulsel, dat je met stevig garen vastnaait. Neem daar voor een kleur, die leuk past bij de stro- draadjes. Je kunt de tas zo maken, dat je ze van boven kunt sluiten, wanneer je een lap neemt die half zo breed en 11/2 maal zo lang is als de opening. Rimpel deze aan één kant in en naai ze aan de rand vast. Aan de andere kant naai je een zoom en trekt er een band door. Willy Rietkerken. Nu, lk vind het natuurlük leuk. dat je mün naampje gekozen hebt. En je boek is ook naar Je zin: allemaal prettige berichten. Nu. de vacantie nadert met rasse schreden. Bedankt voor je raadsel. Olga Derks Dat is vlot gegaan met jou; gefeliciteerd met Je spoedige beterschap, en verder nog met je ver jaardag: dat was wel leuk. meteen zo feestelük na je thuiskomst. En veel gekregenVan dit mooie postpapier ge niet ik ook mee. Natuurliik moet je je nu nog wat rustig houden. Je maakte ie al gauw verdiensteliik op de zie kenzaal. Marjon van Randwük. Nu, je hebt het met Je schoolreisje wel droog gehad, maar koud waarschünlük. Ik hoor er graag over. Wat 'neb Je je brief gezellig versierd. Al is het weer dan niet zomers, je brief tenminste wel! Dank voor je nieuwe raadseltje. DirkSlothouwer. Jouw brieven zün een lust voor het oog. Hé. wat een verleldelük plaatje over het vertrek van Jullie autobus: ik zou zo mee wil len. Tekenen is zeker jouw lievelings vak? Piet van Schalk Feliciteer Je Ouders nog met dit heuglük feit. Dat was een fün feest. Als het regent denk Je maar: met zwemmen word ik toch nat. Cor v.d. Graaf.Dat waeeenavon- tuurlljke middag vorige week Zaterdag, riet padvindersleven is wel vol afwis seling! Bram Lagas. Gelukkig maar. dat jullie Je de pret niet lieten bederven door de regen. En het werd ook wel weer droog. Jaap Lagas. Nou. ik zal flink duimen, en hoop zo mee te helpen! Reinier de Jong. Bedankt voor je nieuwe raadsel. Rla Post. Van harte gefeliciteerd met de goede uitslag. Het is inderdaad een prestatie, na Je ziekten ln het af gelopen jaar. Dan zal het op de nieuwe school ook best gaan. Leuk dat Je mee mocht met het reisje; zo zag Jü ook weer eens wat. Trudy de Wolf. Ik heb mün va. cantie gelük met Jouw school vacantie; dan sluiten we ons raadselhoekje ook een paar weken. ,.*F"8 de Wolf. Ik hoop. dat Je op tijd beter was voor Je schoolreis. Die ziekte kwam heel slecht uit! Riekje v. d. Pluym. Nu moet Je daar maar volop genieten, en gebruind met dikke wangen terugkomen. Je zult zien, dat die zes weken omvliegen. Heel veel genoegen, en vooral mooi weer. En hiermee ben lk aan het eind. Ver geet niet present te zijn bü onze laatste prüsraadsels. en tot volgende week Mevrouw M. J. BOTERENBROGD. In Nederland kan men U aardige ver haaltjes over dieren vertellen. In Schevenlngen hebben büvoorbeeld enkele vooraanstaande inwoners ver zocht om een gemeentelüke veror dening waarbü de hanen een zwüg- plicht wordt opgelegd tot acht uur in de oohtend. Wat overal ln Neder land gebeurt is ook ln Scheveningen het geval: vroeg ln de ochtend zün de beestjes er nogal lawaaiig. Hoe erg het in Scheveningen is, blijkt uit het schrüven van de burgers: „reeds omstreeks het middernachtelijk uur beginnen de hanen elkaar luidkeels te wekken en herhalen dat bewüs van grote activiteit in de vroege ochtenduren nog vele malen, wat vanzelfsprekend voor de nachtrust nu niet bepaald bevorderlük is".

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13