«TRAFFIC DE TIJDRIT NEDERLAND BEGON GOED EN WON Eerste klap was meer dan daalder waard! een Spanjaard Poblet eerste drager van de gele trui Rondjes van 50 km per uur! ÏÏqf d De T.T.-races 1955 Ronde van Frankrijk 94ste Jaargang Vrijdag 8 Juli 1955 Derde Blad No. 28569 (Van ome speciale verslaggever) Voor de eerste étappe van de Ronde van Frankrijk startten 130 renners, verdeeld over 13 ploegen. Het was mooi weer, maar er stond een sterke wind. Desondanks werd er al na res kilometer een eerste ontsnappingspoging geregistreerd, die echter op niets uitliep, omdat een van de vluchtelingen een lek bandje kreeg. Wat verder zegden zes andere renners het grote peloton vaarwel, doch na enige tijd zette de hoofdgroep een serieuze achtervolging in en weldra moesten de vluchtelingen capituleren. Intussen ontbrandde spoedig de strijd opnieuw in het grote peloton. Sorgeloos, Haan, Gerrit Voorting, Astrua, Van Genechten, Buitel en nog enkele andere renners liepen weg en hadden na 75 kilometer 20 seconden voorsprong op een groepje waartoe Wagtmans en Robic behoorden, en 35 seconden op de hoofdgroep. De fusie tussen de beide leidende groepjes vond 20 kilometer voor de finish plaats, maar toen waren enkele koplopers, o.a. Haan en Gerrit Voorting, wegens banddefecten teruggevallen. In de eindspurt plaatste Poblet zich eerste voor Caput, Sorgeloos en Wagtmans. Het grote peloton kwam twee minuten later binnen, en daarbij waren Van Est, Hinsen, De Groot, Van Breenen, Nolten en Gerrit Voorting. Een minuut later arriveerden Van Dongen, Adri Voorting en Piet Haan. Een telefoto van de finish van de eerste Tour-etappe te Dieppe. Van links naar rechts Wagtmans (Ne derland. vierde). Sorgeloos (België, derde). Caput (lie de France, tweede) en de overwinnaar Poblet (Spanje). Franse ploeg en dus op dat ogenblik een winst van 5 seconden had gegrepen op Frankrijk, keken de deskundigen elkaar veelzeggend aan: zou de Nederlandse ploeg bü verrassing deze tijdrit gaan winnen? Of zou het team in de volgende ronde in elkaar storten? Inmiddels wa ren Jos Hinsen en Piet Haan. die geen enkele ervaring in dit werk bezaten, teruggevallen, waarbij het liaisonwagen tje van Joosen een oogje in het zeil hield. In de vierde ronde was er even een misverstand tussen de renners, een kleine schoonheidsfout in de tot nu toe voorbeeldige samenwerking tussen de renners. Want bij het overnemen viel er plotseling een gat tussen 6 man en Jan Nolten en Daan de Groot. Tijd voor herstel was er niet. zodat de Amsterdammer en de Limburger bleven „zwemmen" tussen Gerrit en Adri Voor ting Wout Wagtmans, Wim van Est, Wies van Dongen en Hein van Breenen, die pijlsnel doorgingen, en de twee ach ter blijvers Hinsen en Haan. Met een voorsprong van 3 seconden op Frankrijk, ging de Nederlandse ploeg de laatste ronde in. Dank zy het voortreffelijke werk van Wim van Est en Gerrit Voor ting gooide het zestal er nog een eind ronde van 3 min. 16 sec uit, twee se conden sneller dan Frankrijk. En in de volgorde Gerrit Voorting. Wout Wagt mans. Wim van Est. Adri Voorting. Wies van Dongen, en Hein van Breenen gin gen de Nederlanders over de" eindstreep met een totaaltyd van 16 min 25 sec.. 5 seconden sneller dan Frankrijk. „EEN PRETTIGE VERRASSING" „Bravo! Magnifique!" riep Jacques Goddet uit, die de ploeg had gevolgd. .Een verrassing!" voegde hij eraan toe, „maar een heel prettige!" Na de tijdrit werd de gevolgde tactiek door de Nederlandse renners druk be sproken. Maar iedereen was verheugd over het succes, waarbij zij overigens financieel wel voeren, want voor de winnende ploeg was 300.000 francs uit geloofd en hierbij zouden ook nog wel enkele extra premies komen. Voor ruim een kwartier rijden mocht dit bedrag een aardig sommetje worden genoemd. BOBET HEEFT REEDS ACHTERSTAND.... Louison Bobet, de favoriet, kon gister avond zijn maaltijd gebruiken met de wetenschap, dat de strijd tegen he/i reeas in de afgelopen uren op verwoede wijze was ingezet. Met 2 min. 45 sec. achterstand op de drager van de gele trui Miguel Poblet, kon Bobet vandaag aan de etappe naar Roubaix beginnen. Het ploegenklassement van de tijdrit luidt: 1. Nederland Gerrit Voorting, Wagt mans en Van Est) 49 min. 15 sec: 2. Frankrijk (L. Bobet en J. Bobet en Geminianl) 49.30; 3. ex aequo: Italië i Astrua. Barozzi en Benedetti) en Noord Oost Centraal Frankrijk (Anzile. Bau- vin en Buohonnet) 50.09; 5. België (Adriaenssens, Brankart. Couvreur) 50 39; 6. Ile de France (Barone, Bober en Caput) 50.42; 7. Spanje (Alomar, Bo- tella en Company) 50.54; 8. Frankrijk West (Bouvet, Colette en le Ber) 50.47; 9 gemengde ploeg (Gaul, Gelhausen en Kemp) 5109; 10. ex aequo: Zwitserland Het officiële klassement luidt: 1. Poblet (Spanje) 2.39.31 (met boni ficatie 2.38.31); 2. Caput (ne de France) 2.39.31 (met bonificatie 2.39.01); 3. Sor geloos (België) 2.39.31; 4. Wagtmans (Ned.) z.t.; 5. Telotte (He de France); 6. Astrua (Italië); 7. De Bruyne (België); 8. Robic (W. Frankrijk); 9. Coletto (Italië); 10. Schneider (gemengde Luxemburgse ploeg) allen in dezelfde tijd als Sorgeloos: 11. Buitel (W. Frank rijk) 2.39.57; 12. Masip (Spanje) 2.41.07; 13. Lampre (Z.W.-Frankryk) 2.41.41; 14. Darrigade (Frankrijk) 2.41.41; 15. Bauvm (NO. Centrum): 16. Hassenforder (N.O. Centrum»; 17. Ockers (België); 18. Sco- deller (N.O. Centrum)19. Benedetti (Italië); 20 Kubler (Zwitserland); 22. Wim van Est (Ned.); 37 Hinsen (Ned.); 52. de Groot (Ned.); 54. Louison Bobet (Frankryk); 55. Jean Bobet (Frankrijk); 58. Van Breenen (Ned.); 90. Nolten (Ned.); 91. Gerrit Voorting (Ned.) allen ln dezelfde tijd als Darrigade: 106 Van Dongen (Ned.) 2.4249; 107. Adri Voor ting (Ned.) z.t.; 110. Haan (Ned.) z.t. De Nederlandse ploeg heeft de tijdrit op de boulevard van Dieppe Donder dagmiddag op overtuigende en zeer fraaie wjjze gewonnen: met een tijd van 49 min. 15 sec. (de tijden van de drie beste renners werden getotali seerd) bezette de ploeg van Wout Wagtmans, Wim van Est. Gerrit Voor ting en de anderen de eerste plaats van het klassement, terwijl Wout Wagtmans de derde plaats veroverde in het algemeen klassement dat vol gens de gemaakte tijden wordt samen gesteld. met 27 seconden achterstand op de Spanjaard Poblet en slechts 1 seconde achterstand op de Franse regionaal Caput. „DE PEL" WAS TEVREDEN Een tevreden Kees Pellenaars keerde Donderdagavond, nadat de Luxemburg se ploeg tezamen met de Zuid-Oost Franse ploeg in de laatste serie van de tijdrit had gereden, hotehvaarts. Een overwinning in de ploegentijdrit, dat deed hem. Pellenaars. deugd, want had den de journalisten in de laatste jaren niet gezegd, dat de Nederlandse renners geen goede race tegen het uurwerk kon den ryden? Tot verrassing van de orga- nisatoren en verder van iedereen ver scheen Pellenaars niet in de witte volg- wagen, noch in het kleine grijze liaison, autotje, bestuurd door Joosen Als er banden sprongen, dan zouden Montillot en Gommans wel kunnen helpen en Joosen zou in de buurt van de eventuele achterblijvers rijden. Vijf ronden van 2.5 km moest elke ploeg afleggen, in totaal 12.5 km. Op de boulevard van Dieppe stond een stevig Noord-Ooster briesje, dat de renners voor de helft tegen hadden en, na de lus. in de rug. Pellenaars ging op ongeveer twee kilo meter van de finish langs de kant van de weg staan om zijn ploeg aanwyzl- gingen te geven over de rondetijden. Want hij wist immers de tijden van 9 teams, welke vóór de Nederlandse ploeg waren gestart, van België bijvoorbeeld, van Italië, dat lange tijd met 50 minu ten 9 sec. de leiding had gehad, van de Franse nationale ploeg met de gele trui drager Bobet in zyn midden, die in de voorafgaande serie de fantastische tijd van 49 min. 30 sec. voor de drie beste renners had laten afdrukken, hetgeen een gemiddelde van 45.45 km. in het uur had betekend. Met staande start werd vertrokken en de Nederlandse ploeg no teerde na de eerste ronde een tijd van 3 min. 22 sec., even snel als de overeen komstige tijd van de Frans-nationalen. En waarschijnlijk zouden Wagtmans en de zijnen reeds toen enkele seconden winst hebben genomen, indien Piet Haan aan de overkant van de eindstreep de kop op de juiste wijze van Gerrit Voorting, die er heel hard aan trok. had overgenomen. Nu was er even een aarze ling, hetgeen kostbare tienden van se conden verlies betekende. Wim van Est deed in de tweede ronde machtig werk en toen Gerrit Voorting aan de kop van het tiental na de tweede ronde door kwam. wezen de chronometers 3 min. 13 sec. aan, één seconde snellèr dan de tijd van de ploeg der beide Bobets en Ge- minlani. KRANIG WERK Een gemurmel van verbazing gleed langs de tienduizenden toeschouwers, die langs het circuit van de boulevard met spanning en grote belangstelling deze rit tegen hét uurwerk volgden. Een tijd van 3 min. 13 sec., dat wilde zeggen, van I 46.632 km in het uur, de snelste ronde! Gerrit Voorting. die verbeten reed, trok i er in de derde ronde wederom zeer hard aan en hij was het, die er voor zorgde, dat het tempo niet daalde. Toen door de luidspreker werd bekend gemaakt, dat de tyd van de Nederlandse ploeg 3 min. 15 sec had bedragen in deze derde ron de. vier seconden sneller dan die van de De feilloos gestopte sigaret met de volle Virginia smaak ZWEMMEN KRINGKAMPIOENSCHAPPEN IN „DE ZIJL" In herinnering wordt gebracht, dat morgenavond, om 7 uur in de Zwem inrichting „de Zijl" de kringkampioen- schappen op de 1500 meter worden ver- zwommen. (Celrici, Croci Torti en Huber) en Zuid West Frankryk (Agut, Bergaud en Des bats) 51.12: 12. Zuid Oost Frankryk (Deledda. Molineris en L. Lazarides); 13. Engeland (Hoar, Krebs en Maitland) 52.25. HET ALGEMEEN KLASSEMENT NA DE TIJDRIT LUIDT 1. Poblet (Spanje) 2.55.29; 2. Caput (Ile de France) 2.55.55; 3. Wagtmans (Ned.) 2.55.56; 4. ex aequo: Astrua en Coletto (beiden Italië) 2.5614; 6. ex aequo: de Bruyne en Sorgeloos (beiden België) 2.56.24 8. Telotte (Ile de Fran ce) 2.56.25; 9. Robic (West) 2.56.30; 10. Schneider (gemengde ploeg) 2.56.34; 11. Buitel (West) 2.57.44; 12. Massip )Span- je) 2.58.05; 13. ex aequo Gerrit Voorting, Van Est, Van Breenen (allen Nederland) 09; 16. ex aequo: L. Bobet, J. Bobet, Darrigade, Dotto, Forestier, Gautier, Gemmiani, Mahe. Mallejac en Rolland (allen Frankrijk) 2.59.14. De prys voor de meest strijdlustige inner werd toegekend aan le Ber met 37 punten. By de stemming verkregen De Bruyne en Astrua respectievelijk 20 en 18 punten. Poblet. de overwinnaar in de eerste étappe van de tour de France, ontvangt zijn verdiende beloning. LE HAVRE - OlEPPE 7JULI-102km 0IEPPE - ROUBAIX 8 JUU -204 km. le ETAPPE W^BELGIE ROUBAIX fnSjv ic.viq 'J Crappepiaars 0 ftavitailleonq (p VheyndfCMtcft Nieuw circuit officiee' geopend (Speciale berichtgeving „Het is een pak van ons hart. dat het nieuwe circuit op tijd gereed is gekomen", zo begon gistermiddag de burgemeester van Assen, de heer H. J. de Dreu, zijn toespraak tegenover een groot aantal autoriteiten en andere belangstellenden, by de opening van het nieuwe circuit van Drenthe, waarop op 16 Juli a s de beste rijders van de wereld op de snelste machines zullen strijden. Er is waarlijk een ongekend fraai tra ject ontstaan, dat reeds duizenden bezoe kers en aller bewondering heeft getrok ken. 31 BOCHTEN Er is alleen reeds voor de 3400 meter taluds 70.000 m3 grond verzet en voor het aanleggen van de weg 120.000 m3. Daar naast moest aan beide kanten van dc baan een flinke berm worden aangelegd, want. zo zeide de burgemeester „Wij willen alles doen om voor de veiligheid van ryders en pubhek te zorgen". Daarom ook is de strook aan weers kanten van de baan maar het publiek wordt alleen aan de buitenzijde toegela ten vijf meter breed, gevolgd door een sloot van drie meter, waarna weer een strook van vijf tot zeven meter breed volgt. Eerst dan komen de zacht glooiende, gigantische taluds, welke meer dan 200.000 toeschouwers buiten de 30.000 zitplaat sen kunnen dragen. De heer Mortier, voorzitter van de internationale sportcommissie, zei dat de komende TT de meest volledige grand prix van alles is. Alle cracks komen en zelfs de Mondial, die na enkele ongeluk ken in Italië niet meer aan wedstrijden wilde deelnemen, heeft voor Assen en dat is een compliment, waarvan de grootte nauwelijks bevroed kan worden een uitzondering gemaakt. Romolo Ferri, Targuinio Provini en Giovanni Favellinl zullen dit merk verdedigen tegen de snelle M.V.'s in de 125 c.c. Apropos, wist u dat die M.V.-rijders het elkaar zo lastig maken, dat Carlo Uebiali, die 28 punten heeft voor het wereldkampioenschap en Luigi Taveri, de Zwitser uit Tessino, „bloed en zand" vechten, belden op M.Vom de wereldtitel te bemachtigen? Nu is het verschil twee punten. Hoe zal het straks na Assen zijn? En mogen we ook even de aandacht vragen voor de 250 c.c.-klasse, waarin Hans Muller op NSU, Cecil C. Sandford op Guzzi en Bill Lomas op M.V. onder ling slechts twee punten verschillen. M.V. laat in deze klasse een vloot van machi nes los om Lomas te steunen. In de 350 c.c. kan Lomas wereldkam pioen in Assen worden als hij wint. maarwint hfj? Zal het feit dat het grote aantal bochten het snel accelleren en dat kan de DKW van zeer veel betekenis maakt, ook invloed uitoefenen' Guzzi is er zelf waarschynlyk niet hele maal gerust op en heeft Dicky Dale ook maar ingeschreven! In de 500 cc. is Duke favoriet, maar met belangstelling wordt toch ook afge wacht wat de „nieuwe Duke". Surtees, op DKW zal presteren. DE SENSATIE De sensatie wordt ongetwijfeld de zij- spanrace, want niet alleen dat de stryd om de wereldtitel tussen Faust. Schnei der en de huidige titelhouder Noll gaat. maar bovendien is het meest volledige veld. dus ook met Cyrill Smith en Eric Oliver, aanwezig. In twee zyspannen zit ten dames Inge Stol by Jacques Drion en mej. G. Wintersberger by Viktor Pon- gratz. Dat wordt een zwaar karweitje voor de beide dames daar op het bochtige I circuit van Assen l Voorbeschouwing wedstrijden „Braassemermeer" SPANNINGEN AAN ALLE KANT (Van onze zeilmedewerker) De Braassem 1955 is ook dit jaar weer het laatste grote treffen voor de Kaag- week. Zaterdag en Zondag zullen er zeer in teressante wedstrijden te zien zijn, daar practisch alle prominenten uit alle klassen ingeschreven hebben. De 12 M2 sharpie-klasse kon men dit Jaar wel een van de hoogte punten noemen gezien het internationale peil der deelnemers en het aantal. Jac. Kraan zal op eigen water wel alles op het spel zetten om zyn succes te bestendigen. In de Valkenklasse komen 25 deel nemers aan de start en het is moeilijk, gezien de gelykheid van krachten, hier een voorspelling te doen. Aan spanning zal het wel niet ontbreken! G. van Wijk maakt o.i. een goede kans in de Draken, terwyl C. van Staveren de Regenboogprijs wel kan bemachtigen. De Vrijheidskïasse kan verrassingen laten zien. daar hier een paar nieuwe snelle schepen bijgekomen zijn. Kwali tatief is echter Jan Stenhuis de man. Koos de Jong zal zyn handen vol heb ben in de Finnjollen-klasse aan Verkuy- len en B. Markus, maar heeft toch. ge zien zyn grote ervaring, alle kans. Het grote aantal inschrijvingen voor deze wedstrijden wijst er wel op, dat de Braassemmermeer als wedstrijdbaan zeer geapprecieerd wordt, en terecht wanneer men dit met de Kaagbaan vergelijkt. Europese bridgekampioenschappeit Nederlandse heren spelen uitstekend Vijf landen hebben nog kans op eerste plaats (Van onze bridgemedewerker H. W. Filarsky) Toen de Nederlartdse heren Woensdag ochtend plotseling een verrassende ne derlaag leden tegen het vry zwakke Duitse team, dacht menigeen dat de vol gende wedstryd tegen het Engelse team ook verloren zou gaan. Onze spelers de den het echter prachtig en onder enor me publieke belangstelling speelden zij voortreffelyk bridge; de Engelsen, die door het ontbreken van hun beste spe ler, Terence Reese (die pas ernstig ziek is geweest), maar geen goede opstelbng kunnen vinden, maakten verschillende fouten, die prompt afgestraft werden. Ernst Goudsmit goochelde een 3 SA op tafel, waarin voor de tegenparty zo wel 4 schoppen, als 4 harten als 5 rui ten zat! Goudsmit maakte fraai gebruik van het slordige tegenspel en werkte het spel zó snel af, dat zelfs de wereldkam pioenen er een fout door maakten. Des avonds gingen onze landgenoten tegen de Fransen spelen, en daar de Fransen slechts 3 en Nederland 4 ver- liespunten had, was deze wedstrijd - die Donderdagavond beëindigd wordt - van vrijwel doorslaggevend belang. Door dikke rijen toeschouwers moes ten de spelers hun plaatsen aan de ta fel trachten te bereiken - een uniek gebeuren voor een bridgewedstryd. In de open kamer waren Ghestem Bacherich de tegenstanders van Cats Kramer; deze Fransen fpelen ontzet tend langzaam en er was één spel by, dat 27 minuten duurde. Het resultaat van dat spel was. dat de Fransen 5 SA speelden en kansjoos 2 down gingen - waaruit men ziet, dat héél erg lang denken ook niet nodig is. Helaas was ons team er die avond niet zo goed in en bij het afbreken (20 spellen - de helft) stond Nederland 15 matchpunten achter. Het zou.erg meevallen, als onze spe lers er nog een gelijk spel van zouden weten te maken. (5 mp. verschil) (De uitslag werd 48-70 in het voordeel van de Fransen - Red.). Ala dc Italianen verloren hebben, lykt het na afloop of de wereld vergaat; wij hebben het nooit voor mogelijk gehou den. dat zo weinig mensen in zo'n korte tijd zulk een enorm aantal woorden door elkander konden spreken. De Zweden en de Italianen zyn nog I steeds ernstige candidaten voor de eer ste plaats; de Scandinaviérs kregen een koude douche tegen de Belgen, die na I verschillende slechte wedstrijden plotse ling goed bridge te zien gaven en die, ondanks een achterstand by de pauze in de tweede helft de Zweden geen schyn van kans gaven en ruimschoots wonnen. Eén van de Belgen bood o.a. een keer harten met twee kleine hartens in handen, maar met als vluchtkleur een sterke zeskaaxt in schoppen. De tegen- party liet zich tot 3 SA verleiden en de Belg legde achtereenvolgens 6 schop- penslagen op tafel Bij de dames spelen de Denen verre weg het beste en hun spel doet denken aan dat -van de sterkste herenteams - alleen is het nog sneller en het is een genoegen er naar te kyken. De Neder landse dames leden hun 3e nederlaag (1 gew. 3 verloren) en staan nu met Finland op de laatste twee plaatsen. Ook de belangstelling in het buiten land is voor deze wedstrijden enorm groot. Regelmatig bellen er krantenmen sen uit alle mogelijke landen op om de resultaten en de bijzonderheden te ver nemen. Het toumooi is één van de spannendste dat ooit gehouden is, want na 7 van de 12 wedstrijden zyn er nog 5 landen met een goede kans op de eer ste plaats. Het wedstryd-comité heeft verder besloten, dat het volgende jaar de wedstrijden in Stockholm gespeeld zullen worden. DE NEGENDE RONDE Gisteravond zijn de wedstrijden voort gezet met het spelen van de tweede helft van de negende ronde voor heren: De uitslag van de negende ronde luidt: BelgiëZwitserland 0-2 (46 match- punten tegen 52 matchpunten), Finland —Zweden 0-2 (22-82), Denemarken Ierland 0-2 (42-51), Nederland—Frank rijk 0-2 (48-70), ItaliëEngeland 2-0 (66-36), Oostenrijk—Duitsland 2-0 (73-64). Na deze ronde luidt de stand: 1. Frankryk 13 punten (456337); 2. Zweden 11 pnt. (440—326); 3. Italië 11 pnt. (474376): 4. Zwitserland 10 pnt (450—388): 5. Oostenrijk 10 pnt. (477— 452'; 6. Nederland 10 pnt. (427—118); 7. België 8 pnt. (466488); 8. Engeland 8 pnt. (442—479)9. Duitsland 6 pnt (473—566): 10. Finland 6 pnt. (402— 536 11. Noorwegen 5 pnt (454—458); 12. Denemarken 5 pnt. (391448); 13. Ierland 5 pnt. (369479). Frankryk. Denemarken. Ierland, Ne derland. Zweden, Italië, Zwitserland, Oostenryk en Noorwegen hebben slechts acht wedstrijden gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5