Uientelers van Zuid-Hollands vasteland in Benthuizen bijeen De politicus Sartre vermoordde een dramatische schepping VRIJDAG 8 JULI Synode Ned. Herv. Kerk Ruiling standplaats voortaan voor predikanten mogelijk Joods arts legateerde ƒ260.000 aan N. H. Kerk De generale synode der Ned. Herv.van correctie had de suggestie geopperd Kerk heeft de behandeling van de een landelijke commissie voor het be- technische, uit de praktijk nodig ge- bleken herzieningen van de ordinanties, voortgezet. Gediscussieerd werd over de mogelijk heid dispensatie te verlenen voor het wonen van de kerkeraadsleden buiten de wykgemeente. De centrale kerkeraad kan. aldus wordt nu bepaald, dispensa tie geven telkens voor de duur van de zittingstüd. De synode ging accoord met de nieuwe redactie van de generale regeling voor de varende gemeente. Van alle hervorm de schippers wordt een kerkelijk schip- persregister aangelegd. Wat de verkiezing van ambtsdragers betreft besloot de synode verkiezingen. Indien nodig in meer vergaderingen van lidmaten, maar dan naar een geografisch bepaalde indeling, mogelijk te maken. De synode ging niet accoord met het voorstel van de Raad voor de Herderlijke Zorg om bi) herkiezing van kerkeraads leden herbevestiging af te schaffen. De synode sprak zich met meerderheid van stemmen uit voor het voorstel om de centrale kerkeraad de bevoegdheid te geven bindende voorzieningen tè tref fen t.a.v. de te volgen orden van dienst Een hoger beroep boven een beslissing van de centrale kerkeraad in dezen wordt niet ingesteld. De synode besloot in het artikel han delend over de bevestiging van lidmaten, de woorden „bij voorkeur op Palmzon dag" te schrappen. Van een aanwijzing wanneer de bevestiging bij voorkeur dient te geschieden, wil de synode niets weten. Woensdag besprak de synode de nood. zakelijke technische wijzigingen in de ordinantie voor het diaconaat. Bepaald werd. dat naast de bestaande secties, ook een sectie voor het gevangeniswezen zal bestaan. Voorts bepaalde de synode dat een aantal diaconieën zich tot regionale samenwerking kan verenigen. Dit o m. met het oog op stichting er 'beheer van bejaardentehuizen. Besloten werd in de ordinantie voor het opzicht tot uitdrukking te brengen, dat ambtsdragers, die ontzet zijn uit hun ambt, onder de aandacht van de visita- totoren-generaal dienen te blijven. In haar zitting van gisteren heeft de synode zich o.m. bezig gehouden met de procedure tot ontslagverlening aan pre dikanten bij kennelijke ongeschiktheid. De synode besloot Iets meer zekerheden voor de betrokken predikanten aan te brengen en de wachtgeldregeling te ver. beteren. Het voorstel óm de mogelijkheid aan niet-ambtsdragers preekbevoegdheld te geven, te verruimen, werd ter uitwer king aan de technische commissie gege ven Lang werd gesproken over de kwestie van het solliciteren van predi kanten naar een beroep. De commissie Kwikstaart broedt in onrust ruim 40 werklieden al enkele maanden bezig zijn met de bouw van een nieuwe hoofdtribune en waar de betonmolens gestaag door draaien, heeft een kwikstaarten echtpaar onder een betonnen restant van de bestaande accomo- datle temidden van alle onrust, rustig zijn nest gebouwd. Dagelijks hebben de arbeiders de ontwikkeling gevolgd en de broedplaats geme den. De kwikstaarten legden vier eitjes, broedden deze alle uit en gisteren heeft de laatste jeugdige kwikstaart het nest verlaten. Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Aangenomen naar Emden-Oostfriesland (Did.) J. G. O. Guhrt cand. te Ihrhove (Duitsland). GEREF. KERKEN (ond. art. 31 K.O.) Beroepen te Leerdam W. H. de Boer GEREIGEMEENTEN Beroepen te Scherpenlsse en te Tholen A. Elshout, caud. te Rotterdam. NED. HERV. KERK Beroepen te Rhenen (toez A. J. Jorls- sen te wilsum. Te Ter Aa (toez.) en tf Muiden (toez K. Exalto. cand. te Lln- schoten. Bedankt voor Hoornaar (toez.) C v. d Wal te Polsbroek Christen-zijn in Nederlandse samenleving Tijdens ae hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. op 9 Juli zal prof. dr G. C. van Niftnk een inleiding houden over de betekenis van het herderlijk schrijven van de generale synode der Nederlands- Hervormde Kerk „Christen-zijn in de Nederlandse samenleving". Op deze ver gadering zal tevens aan de hoofdbestu ren der bij het N.V.V. aangesloten orga nisaties een concept-verklaring over dit schrijven ter goedkeuring worden voor. gelegd, die door de heer H. Oostrehuis nader zal worden toegelicht In deze verklaring wordt o m. opge merkt dat het N.VV. niet alleen het recht der kerken om hun woord in politieke en maatschappelijke problemen te spreken erkent maar het ook waar deert en ten volle bereid is daarnaar met aandacht te luisteren Moest de hoofdbesturenvergadering van 17 Juli 1954 helaas vaststellen, dat naar haar oordeel in het mandement van het R.K Episcopaat onrecht aan beginselen eri practiich beleid van het N.V.V. was gedaan, het stemt haar tot grote vol doening te constateren, dat uit het her derlijk schrijven van de Ned. Herv Kerk begrip blijkt voor de beslissing van die christenen, die ook als christenen op het terrein der vakbeweging kozen voor het N.V.V. Het N.V.V. zo wordt ln de verklaring opgemerkt deelt de bezorgdheid van de generale synode voor de geestelijke ontworteling van belangrijke bevolkings groepen. „Het N.V.V is bereid tot samenwerking om de geestelijke ontwor teling tegen te gaan met iedere kerke lijke of andere geestelijke stroming en de vervreemding te verhinderen en bij te dragen tot versterking van de men selijke verbondenheid". roepingswerk in te stellen en ruiling van standplaats ruimer mogelijk te maken. Na uitvoerige discussie besloot de synode de voorstellen van de commissie van correctie te aanvaarden. Krachtens dit besluit komt er een commissie, door de synode benoemd, bij wie de predikanten de wens tot verandering van standplaats kunnen kenbaar maken. Ook ruiling van standplaats zal mogelijk worden ge maakt. In de middagzitting behandelde de synode het verslag van de generale financiële raad over 1953. Dit verslag biedt een gunstig beeld. De gunstige situatie ligt vooral aan de goede financiering. De óffervaardigheid kan echter nog aanzienlijk worden ver hoogd. Er moet nog teveel werk achter wege blijven wegens gebrek aan mid delen. De secretaris van de generale finan ciële raad, ds H. J. F Wesseldijk, deed mededeling van een legaat van f. 260.000, het vermogen van een Joodse arts uit dankbaarheid voor wat de Hervormde Kerk voor hem en zijn vrouw gedaan heeft. LEIDERDORP Rijkspostspaarbank Bij de Rijks postspaarbank werd in de maand Juni ingelegd f. 36.000.en terugbetaald OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Frans H. zn van K. M. Wier stra en H. Hageman; Frangolse M.. dr van J J. Bonnet en A. J. Duivenvoorden; Hen- rlëtte TJ. Chr. dr van J. A. C. de Koek van Leeuwen en T. A. Meihuizen; Jacobus M.. zn van P. Glasbergen en J. M. Nleuwen- hutjs Ondertrouwd F. Pracht 23 jr. Lelden en L. A. van Duyn. 23 Ir, Oegsteeest. Getrouwd: J. F W. Hulstra en H. P. Rooyakkers: P. K. Dekker en P. J. Lulien- dijk. Rijkspostspaarbank Bij de Rijks postspaarbank werd in de maand Juni ingelegd f. 85.600.en terugbetaald f. 79.500.—. VOORSCHOTEN WASSENAAR STEUN VOOR MILITAIR TEHUIS De Kon. Ned. Bond Pro Rege heeft zich gewend tot het gemeentebestuur om steun te verkrijgen voor de stichting van een militair tehuis te Katwijk. Voor prae-advies ging dit verzoek in handen van B. en W. Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer R. de Roo 6laagde voor het inge- nleursexamen electrot echnisch inge nieur. Schommel tegen het hoofd De 13- Jarige Teun Kok kreeg in de speeltuin op Duinrell een schommel tegen zijn hoofd, waardoor hij een flinke hoofd wond opliep. Hij werd na de eerste hulp naar de ouderlijke woning vervoerd. Opbrengst Anjer-actie De alhier gevoerde actie ten bate van het Anjer fonds heeft bruto f3076 80 opgebracht. De Chr. gymnastiekvereniging Irene zal morgenavond met de drum band een mars maken door het Kerke- hout. waarna een korte gymnastiekde- monstratle op het terrein van de voet balvereniging „Wassenaar" gehouden zal worden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Peter J.. zn van V. C. Lemmens en M. A Machlelse; Dirk M zn van Th. H. Homan en C. J. v. d. Mey; Antonlus J. M-. zn van P. H. Blom en A. M. Satter; Jacouellne M. P.. dr van H. Funehe en A. Kerkhofs. Ondertrouwd: J. H. van Lieshout. 55 Jr d. Klamp, 54 Jr. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Elisabeth M. T.. dr van H. C. Jacobs en M. A. Sanders; Wllhelmlna G. M.. dr van B. A. N. Slats en A. M. Zoete melk; Dirkje, dr van D. de Jong en A. van der Wal Ondertrouwd: M. C. de Bilt en P. J. M. Paardekooper; A. van Akker en C W. Hoddenbacb; L. J. A. Noch en M. de Vaal; J. Westorbeek en W. J. Wesselo; P. H. van der Plas en M. J. E. Westerveld: de Roode en W Hui)eens; L. P. van Brussel en M. C. C. Hounlst. Getrouwd: B R Prerlchs en F. Kort- huys; M G. Kamstra en C. M N Hltzert; N. C Disseldorp en H. C. Meijer; J P Woordes en J. L. Donker; R. A. Thomas en J. H. van Rijn; J. J. Berends en G. M de Ruiter. Overleden: W. P. van der Meer. 8 Jr. WOUBRUGGE Treiler „Emma Wilhelmina" te water gelaten Op de scheepsbouwwerf „De Dage raad" te Woubrugge is gistermiddag te water gelaten de treiler „Emma Wilhel mina". (K.W. 135) gebouwd voor reke ning van reder N. Parlevllet Jr. te Katwijk. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich oj». de reder en zijn naaste familie, de directeur van de scheepvaart-inspectie, burgemeester J. C. van Wageningen en echtgenote en de leden van de Rotaryclub, afdeling Alphen aan den Rijn en omstreken. De heer Parlevliet sprak over heden daagse visserijproblemen. Het is nodig dat de vloot op korte termijn wordt vernieuwd. Spreker betreurde de loop der debatten hierover in het Parlement, Hoewel de leden eenparig bij de visserij, nota van mening waren, dat een sloop- premie zeer tot spoedige vernieuwing van de vloot zou bijdragen, bleef de Minister onvermurwbaar op dit punt. daar hij vreesde de rederijen te moeten subsi diëren, Spreker achtte subsidie gerecht vaardigd. „Ondanks de kwetsende uit latingen van de zijde van de Minister ten aanzien van ons bedrijf, zullen wü blijven ijveren om voor ons land een behoorlijke visserijvloot te verkrijgen". Voor Katwijk in het bijzonder was het geen de Minister over de havenkwestie opmerkte, bijzonder teleurstellend. De Minister weet allang dat de Katwijkse vissers voor duizenden guldens duur dere exploitatie staan, dan hun bevoor rechte collega's ln de andere visserij- plaatsen, vandaar dat rechtvaardige hoop bestaat op een gewijzigd standpunt van de Minister. De vraag kan gesteld worden, hoe de Katwijkse rederij zonder eigen haven in stand zal kunnen blijven, zodat die extra kosten bespaard blijven, zo besloot hij. Eén der Zilverreigers uit de collectie van het Dierenpark Wassenaar zag kans gistermiddag te ontsnappen. Overal wordt naarstig naar de vluch teling gezocht. „Nekrassov" stelde teleur door kinderlijke eenzijdigheid (Van onze correspondent ln Parijs) Er is heel veel te doen geweest over ..Nekrassov", het laatste werk van Jean- Paul Sartre, zowel vóórals na de première in het Theatre-Antoine in Parijs. Ten eerste al door de persoon van Sartre,dieals grondlegger van het veelbesproken existentialisme, politiek denker en dramaturg met zijn enorme productie sedert de oorlog in de wereld nu eenmaal een positie heeft veroverd, waardoor elke daad en bijna leder woord van hem bij voorbaat aanspraak op vrijwel univer sele belangstelling mag maken. Maar voorts zeker óók vanwege het onderwerp van zijn nieuwe stuk en de wijze, waarop Sartre dat behandelt. Dat onderwerp betreft namelijk de houding van de grote Franse pers tegenover het Communisme waarvan de schrijver, zo zou men het kunnen zeggen, een liberaal aanhanger ls terwijl de intrigue moet zijn ontworpen naar het levend model van enkele vooraanstaande Franse politici en journalisten. Sartre zou de politieke satire, zoals Plaatselijke- en in oprichting zijnde wandelsportverenigmgen hebben een be spreking gehad met het Kringbestuur Itei Haag en omstreken van de HBvLO betreffende de wandelsport te Leiden en ,jje |n Frankrijk in de zeventiende eeuw beoefend werd en waarvoor hü zich omgeving. der niemand minder dan de Griekse wijsgeer Aristofanes tot voorbeeld had gesteld. Het resultaat hiervan ls, dat ter be- derhalve nieuw leven ln gaan blazen, waardoor hü tevens de stof. de actualiteit, vordering van de wandelsport ln deze dje (ot dusverre alleen door de chansonniers der cabarets aan de boulevards he- nmo-ov r,o zon£ren werd naar het officiële theater zou overplaatsen en. naar men verwachten mocht, tevens verheffen op een wat hoger geestelijk niveau. 15 «1-S «SkSSnS J ontegenzeggelijk tot de zwakste stukken. Als voorzitter treed op de heer P. H. Bitter alhier en als secretaris de heer W. j, H. Breedevelt te Leiden. Als leden werden benoemd mej Morre en de heren A. Groenendijk en H. v. d. Nagel, terwijl nog 2 leden zullen worden aangezicht. Een uitgebreide actie ter stimulering van de wandelsport is in voorbereiding. TOCHT VAN OUDEN VAN DAGEN Volgende week wordt de Inzameling gehouden voor de jaarlijkse auto-tocht ouden van dagen. De datum waarop deze tocht zal plaats hebben is vastgesteld op 21 Juli aanstaande. ZOMERFEEST MET MOEILIJK EINDE Het Zomerfeest 1955 in de parochie van de H. Laurentius werd gisteravond met een gezellig bal besloten. Twee bands en Henny Boes zorgden voor de juiste sfeer op deze sluitingsavond van het zomerfeest, dat ongeveer 4000 be zoekers trok Geslaagd Voor het examen kleuter- gymnastiek, afgenomen door het oplei dingsinstituut voor rhythmische gym- M. Peeters Benoemd Onze plaatsgenoot de heer G. J Boom. sinds 1933 candidaat. is benoemd tot notaris, alhier als opvol ger van notaris Caron. WARMOND Jaarvergadering V.V.V. De VW afd. Warmond hield ln so ciëteit „De Kaag" haar algemene jaar vergadering. Na het openingswoord bracht de heer T. Houweling het jaar verslag uit De penningmeester deelde mede. dat een batig saldo van f. 650 in 1 kas was. De heren C. v. d Vooren en G Leeuw werden benoemd tot leden van de kascontrole-commissie. De 'winkelweek, die op 14 Juli as. aanvangt zal door een zomerfee des avonds om 8 uur werden geopend. De fee zal met een wagen, bespannen met witte schimmels, by de tol worden afge haald en een rijtoer maken door het dorp. De rijtoer zal worden onderbroken bij het gemeentehuis. Het programma is verder als volgt samengesteld; 15 Juli uitslag etalage wedstrijd; 19 Juli voetbalwedstrijd tus sen twee elftallen, gevormd uit War- mondse winkeliers; 20 Juli mastklimmen m de Sweilandstraat21 Juli sluiting. Er zal op verschillende plaatsen in het dorp een dansgelegenheid worden gemaakt. De aftredende bestuursleden T. Hou weling en C. M. van Stijn werden her kozen. Na sluiting van de vergadering werd door dokter Venker een aantal mooie natuuropnamen in kleuren vertoond. Tevreden over deze nuttige avond werd de terugreis over de Kagerplassen naar huis aanvaard. Interkerkelijke Gezinszorg Reeds in Februari van dit jaar werden pogingen in het werk gesteld om in deze gemeente te komen tot een Interkerkelijke Gezins zorg Nadat ter zake verschillende bespre kingen en onderhandelingen plaats heb ben gevonden zal de betreffende com missie op I Augustus haar taak in deze gemeente aanvaarden. De gezinsverzor ging zal geschieden in samenwerking met de stichting Interkerkeiyke Gezinszorg te Oegstgeest. Rijkspostspaarbank Bij de Rijkspost spaarbank werd in de maand Juni inge legd f. 17.800.- en terugbetaald f 12.000.-. Waren al deze redenen a 1 wel ruim voldoende om het Parijse theaterpubliek de adem te doen stokken, de spanning werd nog enige graden verhoogd door de slordig-doordachte reacties van enkele grote Parijse bladen, de ..Figaro" voorop, die zich als mikpunt voelden uitverkoren en bij voorbaat hun nervositeit open baarden in kriebelige stukjes over de persoon van Sartre en de strubbelingen die hij met zijn regisseur, acteurs en di rectrice tijdens de repetities vóór de grote dag zou hebben oudervonden. Kortom, ledereen had het gevoel, dat Parijs een groot theater-evenement te wachten stond, en dat men een niet minder groor gevecht turen Sartre en zijn politieke tegenstanders mocht ver beiden. „11 y aura du sport", zoals de Parijzenaars tn zulke oms an die heden met een verlekkerd knipoogje plegen te zeggen. Geen lang leven De toneelgebeurtenis en vooral de rel, ztin wel heel erg „Nekrassov", die verdwenen zou zijn en de vrijheid moet hebben gekozen, aan gezien h4j de Dinsdag voordien niet in de Moskouse Opera was gesignaleerd. Er volgen grandioze onthullingen op de eerste pagina, met foto's van de ge vluchte minister in alle houdingen en standen, over de hel waarin de Russen leven en de bloedbaden, die Parijs staan te wachten op de grote dag. dat het Communisme ook hier koning zal kraaien. De boef, slimmer dan de vos. weet zijn spel met zo'n verve en overtuigings kracht te spelen, dat hij al gauw alle politici in zijn zak kan stoppen, en met chantage en andere frissigheden weet hij dan een soort terreurbewind te voe ren, dat ook de politie er van weerhoudt hem zijn zware rekening te presenteren. Tegen 't slot loopt het echter mis. Een receptie van de zegevierende regerings- candidate, die in een Romeins drinkgelag ontaardt, wordt door Communisten in l heilige toonr verstoord en bij een vol- Rapport bevindingscommissie In het Verenigingsgebouw te Bent huizen is gisteravond een langdurige bespreking gehouden, welke bijeen komst was uitgeschreven door d< Coöperatieve Groenten-, Fruit- er Bloemenveiling „Leiden en Omstre ken". Reeds in Feburari is men hier even eens bijeengekomen teneinde uit te maken of het uiencentrum in Leiden dan wel in Benthuizen zal worden ge sticht. Het is op Leiden uitgelopen en men zal thans de Leidse plannen vol ledig steunen. Deze vergadering van uientelers en van allen, die hiermede zijdelings te maken hebben, trok grote belangstel ling. Zelfs uit Waddinxveen, Hazers- woude, Moerkapelle, Zoetermeer er Leidschendam was men gekomen om aan de besprekingen deel tc nemen. De voorzitter van de Leidse Veiling vereniging, de heer Van Vliet, opende de vergadering en gaf volledige opening van zaken. De plaatselijke bevindings commissie i tussen de uientelers en de Leidse Veiling) heeft vijf belangrijke punten opgesteld, die van voorname be tekenis voor het veilen in coöperatief verband moeten worden geacht, t.w. 1. het concentreren van kopers om zich heen. 2. de leden krygen steeds de prijs, 3 alle uien worden geplaatst, 4 voor het afsluiten van grote contracten worden de telers ingeschakeld meer aanvoer te doen en 5. by veilen brengen de „pick les" en de „drielingen" altijd meer op. De belangen van teler en veiling lopen parallel en die van de eerste zyn ge diend door een juiste beoordeling naar kwaliteit Voor het lidmaatschap der veiling is een erkenning en een teelt- vergunning nodig. De ui is echter een zogenaamd vry product, dus kan het lidmaatschap niet verplicht worden ge steld. Men kan echter deelnemer aan de uiencombinatle worden. Buiten de vei ling om kan het gewas dus niet geheel of gedeeltelijk worden verkocht. Wel na voorafgaand overleg met de veiling met berekening van de verschuldigde vei- llngskosten. De uien worden UCB-klaar Uitvoer-Contróle-Bureau-klaar) ge keurd en verkocht. Het uitschot van de productie van de aangesloten leden gaat middels de binnenlandse handel weg. Gezameniyke aanvoer op een centraal gelegen punt (de Leidse Velling) maakt de marktprys. als enkeling kan men niets uitrichten. Een crisis zal ten koste van alles moeten worden voorkomein. By vrye verkoop, aldus het rapport van de bevindingscommissie, nemen de expor teurs de „pickles" en de „drielingen" er by tegen dezelfde prijs, terwyi zy be slist meer handelswaarde hebben, voor al vóór Nieuwjaar. Dit lijkt wellicht slechts een gering voordeel, doch de er varing heeft wel geleerd, dat, vooral by fyne partyen, zulks van enorme bete kenis Is. Voorts is van belang, dat de veiling- pryzen meestal hoger liggen dan het bedrag, dat de exporteurs aan de vrije telers betalen. Voor het komende sei zoen. zo werd reeds eerder medegedeeld, schat men de totale opbrengst op rond vijf mlllloen kilogrammen. Over enkele maandèn moet men reeds op volle schaal kunnen exporteren. De raming der kos ten bedragen tweehonderdduizend gul den plus anderhalve ton roulerend geld plus f.15 000 kosten, maar dan beschikt men echter ook over 1400 m2 ver- bruiks- (dus geen opslag (-ruimte. Destyds werd reeds aan de vergade ring der Velling voorgesteld om over te gaan tot de bouw van een tweetal lood sen en tot het gedeeltelijk dempen van een haven op het terrein der veiling aan de Zoeterwoudseweg. In aansluiting hierop deelde de heer van Vliet mede. dat de loodsen niet tij die meer gereed kunnen komen. Er is echter reeds een goede oplossing ge vonden door twee tot drie beschikbare loodsen van 13 x 8 m. samen te trek ken. Er is een railspoor aanwezig en verladen geschiedt per auto. De vraag is de laatste maanden echter meerma len gerezen, welke de beste machine en wat de beste methode is om de uien te verwerken. Aanvankelijk was het voor nemen. om een sorteermachine op luchtbanden .dus verplaatsbaar, aan te kopen. Hiervan is men echter terugge komen. omdat er een nieuwe machine Mr F. J. J. Trapman ucuigc iuuiii ictHwra eu uii ecu »ui- genei handgemeen met de politie wordt Officier Oranje NaSSOU Orde die Sirtre ooit geschreven heeft, biyft het dan ook het werk van een bril- lante persoonïykheil. die een dialoog wist te schrijven, die soms vonkt en knettert van geest. Tot aan de pauze ziet men toneel vol spanning en verras singen en aan de vele duideiyke toespe lingen op politici en krantenmensen, soms by name genoemd weet de Paryse toeschouwer, die wat met de zaken in zyn land op de hoogte is. zyn plezier vaak gnuivend te beleven Na de pauze valt het stuk echter als een zak zonder inhoud ineen, en de laat ste twee tableaux zlin een man als Sar- i?c-, of. zo. ah men Nekrassov eindelijk ingerekend. JoVi-orr^t" hahnnnrt Anti-climax Trots alle herrie en geschreeuw in de laatste bedryven, ontkomt men toch niet aan de Indruk, dat „Nekrassov" met een verpletterende anti-climax wordt beslo ten. Door de machinatie van Nekrassovs dubbelspel in de aanvang voor de ogen van het publiek te plaatsen, had Sartre het element van de verrassende ont maskering bij voorbaat zelf uit handen gegeven. Hy had dus een andere ont knoping moeten bedenken, waardoor het stuk met nieuwe spanningen geladen kon worden. Hy had by voorbeeld De burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, heeft hedenmiddag het Of ficierskruis van de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan mr F. J. J. Trapman, oud-secretaris van de Ver eniging van Leidse Industrieëlen. is met een capaciteit van 10.000 kilo1!, welke niet verplaatsbaar is. Deze ma chine komt binnen afzienbare tijd. Bovendien is. gezien de ervaring el ders. afgeraden, om onmiddellijk tot de aankoop van een afstaartmachine over te gaan. Deze machine heeft slechts een oapaciteit van 1.000 kg., terwijl er nog vele gebreken en onvolmaaktheden aan zijn te constateren. Bovendien is mede gedeelddat over enkele iaren een af- staartmachine op cle markt zal komen, welke geheel zal voldoen aan de eisen, ook wat betreft de capaciteit. Wat het sorteren betreft, deze werk zaamheden op de sorteermachine zul len op tijdschema moeten worden ge calculeerd. De losplaats van deze ma chine is buiten de loods gehouden, dus worden de uien uitsluitend binnen ver werkt en UCB-klaar gemaakt. Momenteel is er reeds toegezegd een uienkwantum van vijf en vijftig hectare en voorzitter van Vliet achtte dit kwantum voldoende om op be scheiden schaal met de exportveiling van uien do-- dc Leidse vcilingsver- eniging te beginnen. Een grote moeilijkheid is echter, om de nodige lezers (sorteerders) aan te trekken. Dit moeten mensen van het vak ziln. Er ziin tenminste zes oerso- nodle. doch beter kan dit aantal Gewaarschuwd werd er tegen, dat za ken zaken zijn en „verkooht" ook wer kelijk „verkocht" is. Voldoet een teler niet aan zijn verplichtingen, dan zal een boetebeding zyn recht moeten doen gelden. Valt het tarra evenwel tegen, dan kan men hieraan niets doen. De boeren mogen leveren wanneer zti wil len. zal evenmin als bii de sprui ten en groenten geen eenheidsprijs relden. Elke aanvoer zal naar ziin kwa liteit worden beoordeeld. Het product zal in zakken moeten worden aange voerd. het totaal wordt gewogen, de zakken gaan onmiddellijk met de ex pediteur retour en men weet direct al het aantal kilo's. Spreker voorspelde nog. dat binnen afzienbare tijd de be- I spuiting van het uiengewas tegen meel- dauw en maden meer en meer ingang f zal vinden. In Zeeland is men hiertoe I reeds overgegaan. Op een desbetreffen- i de vraag deelde de voorzitter mede. dat de uien afgestaart geleverd moeten worden. De eerste sortering geschiedt j op het land. want Leiden is in eeeu eeval bereid de uien voor de teler te sorteren. In aansluiting hierop merkte de heer van Vliet noe op, dat juist deze week op de UCB-vergadering in Rot terdam werd medegedeeld, dat Lei den als enige veilingvereniging in den lande geen enkele wagon sprui ten. welke voor het buitenland was bestemd afgekeurd heeft terugont vangen. Deze goede naam zal ge handhaafd moeten worden! Bi) de aanbieding tot veilen moet de eerste keer een kist uien als monster I worden geleverd. Met dank voor de grote opkomst be- I sloot de heer van Vliet deze vruchtbare I vergadering. BEURSOVERZtCHT BEPERKTE REACTIE Amsterdam, 8 Juli Gezien de flauwe stemming gisteren in Wallstreet waren de verwachtingen op het Damrak vandaag niet hoog ge spannen. Al met al ls de beurs echter niet tegengevallen De internationale soorten moesten wel enig terrein prijs geven, doch de verliezen waren beperkt. De grote vier sloten per saldo circa 5 i 6 punten beneden het slot van gisteren, alles by kalme handel. Opmerkeiyk was het herstel voor Ver. Deli Gisteren moest dit papier een ver lies incasseren van ruim 7 punten we gens het lagere exploitatiesaldo Nu 1955 zich iets beter laat aanzien en het Indo nesische belang laag blijkt te zijn ge waardeerd kwam er wat meer fiducie en het t-abakscongern herstelde van 138% tot 143%. Ook Rubbers en Suikers een kleinigheid beter. De Scheepvaartafde ling trok zich niets aan van de lagere koersen elders en was een kleinigheid hoger. Dit geldt men name voor KPM, Rotterdamse Lloyd en de Nederland. Scheepvaart Unie onveranderd. Aande len Gelria kwamen vandaag voor het eerst ln de notering. Geadviseerd werd 155 h 160. Ook Claims Ijzerhandel Van Gampen. die men nodig heeft om in te schrijven op de aandelenemissie Vihamij maakten hun entree op de beurs met circa f725 Guldensbeleggingen stil en een fractie hoger. schrijver ook na de première, nog wel wat aan het stuk g-dokti-rd; er werden personen en hele srènesresrhrapt maa: de grondfouten in de nzne ten de con- structie konden toen uiteraard niet meer worden opgeheven. Dat „Nekrassov" geen lang leven beschoren zal zijn, valt voorts misschien ook nog wel toe te schrijven aan de critiek die. wil men de „Cannard Enchaine" geloven, een com plot zou hebben gesmeed om het stuk een pijnloze dood te doen sterven door eensgezind te proclameren, dat het niet alleen slecht was. maar bovendien bij zonder vervelend. Slecht van opbouw kan men „Nekrassov" inderdaad wel noemen. Vervelend, althans in de eerste helft, is het werk eclietr zeker niet. Men amuseert zich zelfs kosteijlk en vrijwel voortdurend. Vermakelijke intrigue De to-trigue. die inderdaad wel enigs zins door de werkelijkheid werd geïnspi reerd, is al byzonder vemakehjk. Voor een tussentijdse verkiezing in het depar tement van Parijs heeft een minister voor de campagne van een partijgenote een actie nodig om haar Communisti sche concurrent te kunnen verslaan De excellentie verzoekt dan de directeur van het massa.blad „Soir a Paris" voor wie duidelijk de krantenkoning Pierre Laaareff die ondermeer „FYance- Soir" bestuurt, model heeft gestaan een nieuwe hetze tegen de Communisten te ontketenen De Journalist van de anti-CommunistLsche pagina, wiens bo terham van die opdracht afhankelijk wordt gesteld, krygt dan tot taak een sensationele stunt te verzinnen He slaagt hierin: een internationale oplichter, die bij hem thuis juist is binnengeslopen, zal doorgaan als de Russische minister werk te maken. een linkse krant, om daarin de rechtse pers aan de kaak te stellen. Maar daar mee zou hij te Kennen hebben gegeven, dat de corruptie in de Franse kranten wereld niet noodzakeiyk altyd de gren zen tussen links en rechts eerbiedigt. Zo die veronderstelling al met de waarheid mocht stroken, dan rijmde ze evenwel niet met de overtuiging van de schry- ver, of althans met de politieke houding, die hy de laatste jaren heeft aangeno men! I Sartre heeft kenneiyk zyn pijlen alléén naar rechts af willen vuren om links buiten schot te houden en aan dat vooropgezette streven is de dramaturg Sartre goeddeels ten slachtoffer gevallen. Erger: in zyn verlangen 't eigen pilitieke standje niet te kwetsen, heeft de sohrij- ver zyn Communistische personages soms woorden ln de mond gelegd, die verdacht veel naar tractaatjeswysheden rieken! Doel voorbijgeschoten Sartre heeft dus ln zekere zin zyn doel voorbygeschoten. Door rechts met alle duivelse verdorvenheden te beladen en links als de maagdelijkste onschuld voor te stellen, kwam zijn stuk aan een dualisme in de toon en aan een simpli- clsme in de opzet te lijden, die fataal voor deze satire moesten worden. Het is jammer van het onderwerp, dat in Sar tres nanden ln de tyd van zijn politieke zelfstandigheid, toen hy „Les mains sa- les" durfde te schryven. aanleiding tot een even meedogenloze repliek op zijn aanval tegen de Communistische stryd- methoden, doch nu ten koste van de rechtse „reactie," had kunnen worden. Doch d" politicus in Sartre had het blykbaar de dramaturg helaas niet toe gestaan „Nekrassov" tot een meester- Beurs van Amsterdam Vrijdag 8 Juli ACTEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 (3%) 103103A Grootboek obl103 V4 -- Ned '51 3 103 Ti 103% Ned. '53 3% 102H 102% Ned '48 3T4 101 Vj 101% Ned '54 3)4 100 Ti 100 T's Ned '55 3% 100 Tn 100 T's Ned '47 3Ti 3 101% 101% Dollarlng '47 3 98 98'i Investeringscert. 3 101)4 101% Ned. 62-64 3 101% 101% Indië "37 A 3 100 99% Grootboek '46 3 99% 99% ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind. B 61% 62% Nat Handelsbank 170%- 170 Ned Handelmy 228 229 A.K.U317 312% Philips 442% 435% Unilever 462% 456% Wilton Feyenoord 255 255% 'liliton 2de r 326 324% Kon Olie f 50.— 305 306 Kon Olie 617 610% Amst Rubber 123% 124% Holl Amer lyn 194%- 193% Kon Ned Stoomb 184% 185% Ned Scheepv Unie 181% 181 HV.A 138% 140% Java Cult 63 62% Deli My138% 143 Li Senembah100 103 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Adam '47 102 101% Den Haag 1937 1 3. 101 Leiden 1947 101 R'do-n "17 T tn 3V, 102% 101% lm istr. Obligaties Philip* Dollarlng 105% 105% I Premieleningen 141% 141% Eindhoven '54 2% 111% 111% bede '54 2% 110% 110% Den Haag '52 I 2% 136% 137% idem II 2% 135% 135% R'dam '52 I 2% 137% 137% idem II 2% 136% 136% Utr- '53 2% 124% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amsterd. Bank Rotterd. Bank234 Tv-r»c«he FanV 231 Industrie Ondernemingen Ned G enSpir ïabr 258 L Kon. Ned. Grofsm 152 Rott Droogd My. Tleleman en Dros Zwanenb Organon Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 119 Interaatlo167% Diversen 271% 234% 231% 17% 280 B 82 Spoorwegen Dell Spoorw Ml). Amerlk. fondsen Anaconda Shell Oil Cy Nog enkele fondsen uit Leiden en - geving Aandelen VK. 7/7 Holl Constructie 363 Int Kunststof! Ind 84%GB 84 Kon N°d Edelmet 88%GB Pref w.a. idem 85% Textiel Gebr. v wyk 87% 88%GB Leldsche Wolspinn 345%GB 348GB Ned ElectrolasmU 318 319 Sikkens Lakfabr '53 425 B 439 Ver Touwfabrieken 435B 196GB Wernlnk's Betonm 143% 145GL

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4