La Strada": beklemmend en triest Dr H. Schilp neemt afscheid van Christelijke Kweekschool Was Jiuigsclilager op Damagra? 94ste Jaargang Vrijdag 8 Juli 1955 Tweede Blad No. 28569 Einde Holland Festival in Leiden film vt Ontroerende Italiaanse van Federico Fellini De schrijnende tragiek van de verworpenen Het is vèr na middernacht. Wij moeten schrijven over de film „La Strada" (De weg), gisteravond in het kader van het Holland Festival in het Lido-theater vertoond. Wij weten niet of het de talrijke toeschouwers vergaan is als ons, maar wij verlieten de laai met het gevoel, dat hier een van de beklemmendste films aan de orde is, die ooit vervaardigd zijn. Beklemmend door inhoud en sfeer is dit verhaal uit het leven van enkele verworpenen, dermate sinister en luguber, dat ge huiverend de straat opgaat. „Moet zó het leven zijn voor mensen?" denkt Be en inderdaad: „zo zal het leven gijn" voor hen. die aan de zelfkant staan. Hoe zeer wij ook onder de indruk zijn V8n Federico Felllni's verwonderlijke regie, die gans nieuwe perspectieven lijkt te openen, hoe zeer ons ook getrof fen beeft het sublieme karakterspel dei- drie hoofdfiguren: het tere. vreemde meisje Gelsomina (Giuletta Masina), de boeienkoning Zampanó Anthony Quinn). incarnatie van brute kracht en dierlijk geweld en D Matto (De gek), gertolkt door Richard Basehart. één ge dachte overheerst na afloop en over weldigt U: de triestheid van zulk een bestaan, ook al heeft dit bestaan blijk baar ziin doel en komt men tot het be sef dat niets op aarde nutteloos is. Deze triestheid deze somberheid, deze Weemoed, is in deze film zó indringend gesuggereerd, dat niemand er aan ontko. men kan Maar de sinistere ellende drukt loodzwaar op Uw ziel na d i t ge zien te hebben Deze film is waarlijk een kunstwerk, geroemd als een herleving van het neo realisme. „La Strada", de grote weg. speelt onder het kennisvolk. tussen wezens van het. allerlaagste allooi, zi) is een kruis tocht van mensen, moreel verdorven, levend in een chaos van misère, een film, waarin alle menselijke gevoels accenten hun rol spelen: liefde en haat. wanhoop en wroeging, verwachting en lijden, tragiek en humor, in flitsende en schrille contrasten. Het leven van Gelsomina. het gevoe lige lichtelijk .getikte" meisje, dat door de boeienkoning gekocht wordt en met hem de kermissen langs gaat. tóch. on danks alles wat hij haar aandoet, slaafs hem gehoorzamend en liefhebbend, tot dat het zelfs haór te machtig wordt na de moord op II Matto en zij slechts nog Verdwaasd de gezamenlijke weg vervolgt. Dan is het de man. die héér verlaat. Waarop zijn onzalige ondergang volgt. Zelfs in deze dierlijke mens komt ten slotte het versohikkelijke proces van de wroeging, dat hem verscheuren zal. Het is niet mogelijk in kort bestek het ganse verhaal weer te geven. Maar wie o-.ertuigd wil zijn van de superioriteit van de Italiaanse filmkunst en er tégen kan geconfronteerd te worden met de barre nood van deze enkele mensenle vens. zowel materieel als geestelijk, ga ;dit meesterwerk der cinematografie da; Fellini schiep, zien. Het blijft U bij tot in elk onderdeel van dit bestiale zwer versleven. waarin af en toe de glimlach van Gelsomina als een straal van ver langen naar. en van hoop op het betere doordringt, zoals bij het voorbijtrekken van de processie. Elk wrang beeld in alle soberheid ar moede of felheid, omknelt en kerft De figuren van Gelsomina. met haar sprekend gezichtje, waarin de grote, ontroerende ogen domineren en biolo geren, van Zampanó de wrede beest mens. wiens ongebondenheid naar zijn afgrijselijke daad leidt het doden van IJ Matto en van II Matto zélf. zijn onvergetelijk. n Matto. in zijn verdwazing toch eigenlijk een wijsgeer, die Gelsomina de diepere zin van het leven zélfs van héér leven, openbaarde, ook al moet zij in de bitterste eenzaamheid sterven. En tóch heeft ook haar leven betekenis voor de Academische examens Gepromoveerd tot doctor in de Lette ren en Wijsbegeerte op proefschrift ge titeld „Incerti Panegyricus Constantino Aueusto Dictus". de heer w. J. I. Lubbe te Leiden: gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld ..Voeding en voedingstoestand van het (Schoolkind ten plattelande", de heer C. H. J Kaaijk te Ridderkerk; gepromo veerd tot doctor m de Geneeskunde op proefschrift getiteld „Phantom source 'experiments in auditory localization" de heer P. H. Schmidt te Leiden. (De pro motie geschiedde cum laude); gepromo veerd tot doctor in de Geneeskunde op Proefschrift getiteld ..The primary res ponse of the visual cortex of the dial- anaesthetized cat upon intermittent photic stimulation of the retina", de heer M. W. van Hof. te Leiden: gepro moveerd tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde op proefschrift get. „Goud afzettingen in Suriname", de heer J. W. Brinck te Leiden; geslaagd voor het doc toraal examen Nederlands recht de heer A J. van Styrum (Heemstede); docto raal examen Zuid-Afrikaans recht de heer S. Postma (Potchefstroom. Zuid- Afrika); doctoraa 1 examen Klassieke taal- en letterkunde de heer H. A. van Dijk (Apeldoorn); doctoraal examen Franse taal- en letterkunde mej. J. van Duyn (Bergsohehoek)doctoraal exa men Engelse taal- en letterkunde mej. M. J. Veltrop (Rotterdam) en de heer J Kerkhof (Den Haag): candidaatsexa men Muziekwetenschap mej. M. M. Berg (Leiden): doctoraal examen Kunstge schiedenis mej. G. A. Andreé Wiltens 'Den Haag): candidaatsexamen Neder- "hds recht de dames C. H. Kik (Wasse naar), D. K. M. Wils (Delft), A. J. de Lange (Velp) en de heren F. van den Hoonaard (Deventer). L. F. Antoniades fAmsterdam). J. F. Maclaine Pont (Den Haag), Th C. van Gelder (Den Haag). - C. de Mooy (Den Haag). H. L. Bou- man (Lelden), T, Jelsma (Irasen). J. L M Vaessen (Tilburg), F. G. van Overbeek (Rotterdam), N. J. Out (De Zilk). J. Leefmans (Leiden). H. M. J. I. Steenbergen ('s Hertogenbosch) Th. M. Steegmans (Rotterdam). P. A. Perridon 'Geertruidenberg en P. W. Schilham 'Den Haag); candidaatsexamen Franse taal- en letterkunde mej. Ch. M. Wen- ninck (Leiden) en de heer W. Zwanen burg, Den Haag (cum laude). ander gehad, de ander die aan het ein de van de film in zijn diep-wanhopige verslagenheid om Gelsomina roept en daarmee de kiem voor een rijper leven vindt. Dat Leiden met deze opzienbarende, herhaaldelijk bekroonde film, waarvan de nasmaak echter voor velen ongetwij feld een bittere geweest zal zijn, zo spoedig heeft kunnen kennis maken, is zeker te danken geweest aan de activi teit van het Comité „Kunstmanifesta ties". waarvoor ook wethouder Van Schalk, ingeleid door de directeur van K en O de heer v. d. Pompe zijn grote waardering heeft uitgesproken. De heer Van Schalk gewaagde tevens van het welslagen van het Holland Festival in Leiden, naar aanleiding van hetgeen in onze stad geboden is. „La Strada" is voorafgegaan door twee korte Italiaanse films: „Subaqua" over het plantenleven onder water en „Isole di Fuoco (Vuureiland). die beide eveneens de hoge stand /an de Ita liaanse filmkunst, waar maakten. De voorstelling werd door een geheel gevuld theater onder adembenemende stilte gevolgd. Talrijke autoriteiten, o.w. burgemeester Van Kinschot en velé ge meen teraaadsled en woonden haar bij. Het viel te betreuren dat de muzikale inleiding, voorafgaande aan de filmvoor. stelling, tot het gebodene Sn schril en akelig contrast stond. Temeer omdat de muzikale illustratie van „La Strada" van Nino Ftota van hoog niveau getuigde. Er zal wel niemand geweest zijn, die het trieste melodietje van Gilsomina niet innerlijk mee naar huis genomen heeft. Gilsomina, gespeeld door Fellini's vrouw Giuletta Mesina de vrouwelijke ..Chariot" genoemd, omdat zij herinne ringen oproept aan de mimiek van Charley Chaplin, is ook door haar grote sensibiliteit een meesterlijk actrice, die reeds in verschillende andere films van Fellini de aandacht trok. Een „feesteHjke" avond was het, on. danks de „feestelijke" toiletten geens zins. HU kón dat niet ziin! Daarvoor was „La Strada" te tra gisch, te zeer van onbeschrijfelijke treurnis vervuld Daarvoor was Fellini's waarachtige filmtaal te veelzeggend en te aan grijpend A.s. Donderdagmiddag in „Het Gulden Vlies" Dr H. Schilp. ruim 25 jaar directeur van dc Chr. Kweekschool alhier, zal a.s. Donderdagmiddag als zodanig af. treden. Gelijktijdig zal de nieuwe di recteur. mr K. de Vries uit Sneek. worden geïnstalleerd als directeur van deze school. Afscheid en installatie zullen plaats vinden in een die middag in „Het Gul den Vlies" te houden bijeenkomst van bestuur en leerkrachten van de Chr. Kweekschool. Na afloop van deze plech. tigheid bestaat er van 4.306 uur gele genheid om van dr Schilp afscheid te nemen. Dr H. Schilp. die 1 Maart 1929 als op. volger van wijlen de heer J. Schaap Hzn. werd benoemd tot directeur van de Chr. Kweekschool was voordien reeds tien jaar als leraar in de vakken Ne derlandse taal algemene geschiedenis en natuurkunde aan deze school ver bonden. Met uitzondering van een korte on derbreking in de mobilisatiejaren, toen hij in de rang van officier werd opge roepen het Nederlandse leger te die nen. staat het gehele 'even van dr Schilp in dienst van het christelijk on derwijs. Reeds in 1908 aanvaardde dr Schilp, die in 1889 te Jutfaas werd ge boren, zijn onderwijsloopbaan by een Hervormde school in Den Haag. Twee jaar later verliet hij het lager onder wijs om een benoeming te aanvaarden bij de Chr. school voor Ulo in de Ver- hulststraat in de Residentie In 1914 werd hij aangesteld als leraar aan de ..Klokkenberg". welke functie hij even. wel moest opgeven om ziin militaire plichten te vervullen Na ziin demobili satie dn 1918) kwam de heer Schilp naar Leiden, waar hu benoemd was tot leraar aan de Christelijke Kweekschool Toen aan de heer Schaap om gezond heidsredenen pensioen werd verleend. volgde dr Schilp hem aan deze school als directeur op. Onder zijn directoraat heeft de school vele ups en downs me degemaakt. Het begon met de vordering van het schoolgebouw, dat in de be zettingsjaren voor de Duitsers moest worden ontruimd. In September 1942 waren allerlei omstandigheden oorzaak, dat de school werd opgeheven. Terwijl de meeste leerlingen hun studie voort zetten aan de Haagse Kweekschool, aanvaardde dr Schilp een benoeming tot leraar aan het Hervormd Lyceum te Amsterdam. Direct na de oorlog werden pogingen in het werk gesteld om te komen tot heropening van de school. Een poging, welke niet zonder succes bleef: 1 September 1945 werd de opleiding hervat. Achteraf bleek dit een verstandig besluit te zijn geweest: be zochten vóór 25 jaar ongeveer 75 leer lingen de school, thans volgen ruim 150 kwekelingen rie opleiding. Een hoogte punt in het schoolleven was de opening van het nieuwe schoolgebouw in 1931 Naast zijn directeurschap bekleedt dr Schilp nog tal van functies op het ter rein van het christelijk onderwijs Zo is hij o a. insoecteur van de vereniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs, voorzitter van de raad van beheer van het Chr. Paedngogisch Studiecentrum, adviserend lid van de Bond van bestu ren van Chr. Kweekscholen en had hij van 1937 tot 1944 zitting in het hoofdbe stuur van de Vereniging van Chr. On derwijzers'essen) in Nederland. Voorts was dr Schilp enkele jaren se cretaris van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek .Reuvens" en ouderling van der Horv. wykgemeente „Morskwartier Mede met het oog oo znn raderend afscheid had dr Schilp indertiid de wens kenbaar gemaakt, dat hij de vie ring van zijn zilveren jubileum als di recteur van de school onopgemerkt voor bit te laten gaan. Ongetwijfeld zal hier aan in de bijeenkomst van a.s Donder dag nog veel aandacht geschonken wor den. VER. TOT BESTRIJDING DER T.B.C. In het vandaag verschenen jaarver slag van de Vereniging tot bestrijding der T.B.C. lezen wij, dat op 1 Januari j 1. in totaal 235 gezinnen en 257 pa tiënten onder toezicht stonden. Het aantal nieuwe ingeschreven gezinnen bedroeg in 1954 honderd-en-zes. terwijl een gelijk aantal gezinnen van de re gelmatige controle werden afgevoerd Nieuw ingeschreven werden hei lorig jaar 117 patiënten, terwijl er 123 wer den afgevoerd. In 1954 werden 2388 ge zinnen bezocht, waarvoor in totaal 4459 bezoeken werden gebracht. Naar een sa natorium werden 52 en naar één zieken huis 20 patiënten uitgezonden, In een buitenschool werden 42: in een kleuter- huis 21 kinderen geplaatst. Het vorig jaar boekte de vereniging een winst van 248 nieuwe leden, waardoor het aantal op 1 Januari 1955 723 bedroeg. DE BRAND AAN DE LAMMERMARKT Nu achteraf biykt, dat de bewoner van het perceel Lammermarkt 5. waarin Woensdagavond een zware brand woed de, slechts voor f. 5000 is verzekerd, heeft zich onder leiding van de heer J E. G. Verhoeven (Nieuwe Beestenmarkt 23) een uit buurtbewonres samengesteld comité gevormd, dat goederen en giften inzamelt voor dit ernstig gedupeerde ge zin. Reeds gisteren kon aan de heer De Jonge een bedrag van ruim f.200 ter hand worden gesteld. RIJKSPOSTSPAARBANK In de maand Juni jJ. werd aan het kantoor Leiden van de Rijkspostspaar bank f. 428.800 ingelegd en f. 349.200 te rugbetaald. Nederlandse scholieren pleiten voor ter dood veroordeelde Een zestienjarige Amerikaan is tot de electrisohe stoel veroordeeld omdat hy de leider van een „concurrerende" jon gensclub met een revolver heeft dood geschoten. De executie is vastgesteld op Zondag a.s. Voor leerlingen van het Gymnasium ErasMlanum te Rotterdam is dit dood vonnis aanleiding geweest tot de vor ming van een initiatiefcomité, dat zich ten doel stelde president Eisenhower om gratie voor deze Negerjongen te verzoeken. Leerlingen van vele andere scholen betuigden hun instemming met het streven van het comité, dat daar door Woensdag j.l. het volgende tele gram aan de Amerikaanse President kon sturen: „Verzoeken U eerbiedig en dringend de zestienjarige Jongen Raymond Holley gratie te verlenen en ziin jonge leven te sparen. 26.500 leerlingen van 105 middelbare scholen in Nederland". De ministers Mansholt en ZUlstra zeg gen in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp „instelling van een productschap voor zuivel" dat in de zuivelsector orde- mngsmaatregelen noodzakeiyk zyn. Zy betreuren het ten zeerste, dat instelling van dit productschap overeenkomstig een door de Sociaal-Economische Raad in overeenstemming met de organisaties van de bedxyfsgenoten uitgebracht ad vies in het onderhavige geval niet mo- geiyk is gebleken. Dientengevolge zal de verantwoordeiykheid voor de instel ling ran het onderhavige bedryfsli- chaam in meerdere mate dan in andere gevallen by de centrale overheid berus ten. Hr Ms fregat „Jan van Brakel" is vanochtend op weg van Den Helder naar Nieuw-Guinea de haven van Al giers binnengelopen. Met het regeringsschip Groote Beer zfjn vanochtend ongeveer 800 Ameri kaanse en Canadese studenten aange komen. die hun vacantie in Europa gaan doorbrengen. De secretaris-generaal van het minis terie van Verkeer en Waterstaat, mr D. G. W. Spitzen, heeft een welkomstwoord gesproken. Namens de studenten is een dankwoord gesproken door Peter J. Rosenwald uit New York namens de United States National Student Asso ciation. de tegenhanger van het Ned. Bureau voor buitenlandse studenten betrekkingen, de organiserende instantie. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Ronald, zn van W. J. M. Rljsbergen en T. C. Jonker; Willem, zn van S. Nleuwen- burg en A. Bonarlus; Cornells, zn van C. Hunclersmarck en J. W. van Leeuwen: Tllmkje, dr van J. J. Leuerlng en Y. v. d. Steeg- Johanna Helena Maria, dr van A. Toor en J. M. Vcrhage; Lalla, dr van E. G. BJörnewall en L Skelsvoll: Arle Hendrlkus, zn van A. H. Nas en J. A v. d. Veldt, Willem, zn van W. L. Kunst en I. A Fokker: Aart. zn van A. Plalsler en C de Wit; Carla. dr van J P. Boom en W. de Hen; Paulus Adrlanus Maria zn van J. van den Eykel en M. G. Koppers. OVERLEDEN: J. Elfrink, man. 75 Jr; J. W Voogt. huls vrouw van Bokma. 58 Jr; J. K. Kramp, hulavr. van v. d. Linden, 68 Jr. „Con Amore" zingt voor N.C.R.V. In November zal de N.C.R.V. in de Jacobskerk te Den Haag een band opname maken van een vijftal werken. Ie zingen door de Chr. Oratoriumver eniging „Con Amore" onder leiding van Simon C. Jansen. Ten gehore zullen worden gebracht: de Cantate „In dich habe ich gehoffet" van Hans Studer voor koor. orgel en bas-solist, „Hoe schoon lichtet de mor genster" van Dirk Sweelink voor koor ii capella, Psalm 130 van Heinrich Schütz voor koor capella, Psalm 100 van Men delssohn voor koor k capella en Psalm 150 l van Albert de Klerk voor koor en orgel, j Organist is Meindert Boekei, bas-solist I David Hollestelle I De werken zullen in verschillende pro gramma's van de N.C.R.V. worden uitge zonden. Jaarvergadering Gebr. van Wijk Hedenochtend vond de jaarvergadering van aandeelhouders van de Leidsche Textielfabrieken Gebr. Van Wijk en Co. N V. plaats. Tegenwoordig waren zes aandeelhouders, vertegenwoordigend 1432 aandelen, waarvan 7 prioriteitsaandelen. De vergadering stond wegens ziekte van de voorzitter van de Raad van Commis sarissen ir J. S. van Nijmegen Schone- geval onder leiding van dr H. A. Zeven. Na goedkeuring van notulen en jaar stukken (waarvan de exploitatierekening als gevolg van lage waardering van voor raden waardoor een theoretisch boek verlies ontstond een winstsaldo van ruim 120 duizend gulden toonde) deelde de heer Zeven mede. dat by de afwerking van een belangryke legerorder tot dus verre geen van de geleverde stukken ondanks de strenge keuring waaraan zy werden onderworpen werd afgekeurd. De pryzen voor deze producten zijn redelijk. De langzame styging van de beurs koers der aandelen is niet een gevolg van Inkoop door de vennootschap. In antwoord op een vraag van een der aandeelhouders deelde de directie mede. dat in de garenfabriek reeds syntheti sche grondstoffen worden verwerkt voor zover daar vraag naar is. doch dat deze vraag voor de wollen artikelen gering is. Tydens de vergadering werd de heer J. Ch. van Dijk bij acclamatie overeen komst de voordracht van houders van prioriteitsaandelen herbenoemd tot com missaris van de vennootschap. Sportdag Leids Gymnasium De uitslagen van de bovengenoemde en zeer geslaagde sportdag waren: Hardlopen meisjes 60 m: 1. E. Goe- koop; 2. M. Verhey v. Wijk 9.2 sec.; 3. J. Boeke 9.3 sec.. 80 m.: 1. L. v. Lie- benstein; 2. T. Meckmann; 3. T. Zun- derman. Verspringen meisjes: 1. E. Muller 4.32 m; 2. R. Koningsberger 4.32 m; 3. L. v. Liebenstein 4 01 m. Hoogspringen meisjes: 1. T. Meck mann 1.45 m: 2. P. v. d. Hoeven 1 40 m Balwerpen 'meisjes: 1. C. Nap 40 m; 2. T. Meckmann 37 m; 3. T. Dingen 36,70 meter. Hardlopen jongens 80 m: 1. W. v. Evert 10,7 sec.: 2. R. Meyer 10.8 sec.; 3. N. Volkers 10,9 sec. 100 m.: 1. J. v. Dam 12.2 sec.; 2. D. v. d. Schilden 13 sec.: 3. R Taselaar 13,1 sec. 1500 m: 1. B. v. Mourik 5 min. 16,4 sec.: 2. W. Bat- teljee: 3. M. Planje. Vèrspringen jongens: 1. R. Taselaar 5.37 m- 2. B. v. Mourik 5 00 m; 3. D. d. Heyer 4.90 m. Hoogspringen jongens: l. c. Siemons. Balwerpen jongens: 1. N. van Ginkel 64.50 m; 2. M. v. d. Ende 63 m; 3. A. Duvverman 57.50 m. Estafette: Ia—Ib 12—16: Ila—Ub 6—12: nia—IHb 12—6; IV—Va—Vb 4— —6—3. Kastie: Ia—Ib 25—27; Ila—nb 14-13. Veldbal: Hla—Hlb 17—12. Volleybal: IVa—Vb 0—2; IVa—Va 0—2; Vb-Va 1—2. Eindstand: la 291 pnt.- Ib 191 pnt.; Ila 240 pnt.; nb 236 pnt.;"IHa 222 pnt.; IHb 187 pnt.: IV 176 pnt.; Va 98 pnt.; Vb 89 pnt. Alle winnaars der eerste prijzen op elk der nummers kregen een medaille. Kinderkerk „Pniël" bestaat veertig jaar A.s. Zondagochtend om tien uur zal ln het wykgebouw .Piël" aan de Middelste gracht het feit worden herdacht, dat de Kinderkerk Pniël vóór veertig jaar onder de naam van „Nathanaël" werd opge richt. Dinsdag 12 Juli volgt, eveneens in Pniël, een feestavond voor genodigden, de assistenten en de ouders van kinde ren. die regelmatig deze kinderkerk be zoeken. NA AANRIJDING DOOR GEREDEN Gisteravond omstreeks zes uur is een 80-jarige wielryder, wonende ln de Peli kaanstraat, op de Oude Vest aangere den door een auto, waarvan de bestuur der onbekend is gebleven. De EH.D. heeft de wielryder. die bij deze aanrijding zijn rechterbeen brak. naar het Acad. Zie kenhuis overgebracht. MULO-examens Geslaagd voor diploma A: A. J. P. van Heermgen, N. Jansen. M. Bakker, P. de Haas. Sj. de Mik. W. den Heeten. W. G. F. de Die, M. A. C. Boelee. Chr. de Laaf. J. C. Nieboer en C. de Vlaming, allen te Leiden. C. Hendriks te Leiderdorp, Tj. Heikens en J. C. Duindam te Noordwyk aan Zee, E. Groenendyk te Noordwfjk- Binnen, P. Guyt te Katwijk, P. v. Unen te Oude Wetering en A. Binnendijk te Rynsburg. Geslaagd voor diploma B: I. Teege- laar. J. N. Kriek, J. P. Dekker. I. W. Witoelar Kartaddipoetra, C. J. M. Die- penbach. J. W. van Daalen en N. Kui pers. allen te Leiden, K. van der Meulen te Noordwyk aan Zee. F. B. Lageman te Katwyk, J. H. C. Witkamp te Leiderdorp, E. A. Meyer te Wassenaar en T. van Eg- mond te Oegstgeest. Onze oud-stadgenoot, kapelaan A. M. E. Th. Vreeburg te Wassenaar, is aan de R.K. Universiteit te Nijmegen geslaagd voor het candidaats-examen klassieke talen. Als uitgave van de Nederlandse Jeugdgemeenschap is ttians in druk ver schenen de toespraak, die Koningin Juliana 18 Juni jJ. in de Pieterskerk heeft gehouden over „De welvaart der wereld en onze gemeenschappelijke verantwoordelijkheid". Hij concludeert dat de getuigen liegen De zaak Jungschlager is vandaag voortgezet met het horen van de 24 jaar oude getuige Oekar Bin Soekar- ta. thans arbeider od een onderne ming nabij Bogor. Hij vertelde, dat hij in 1950 toen hij bij het K.N.I.L. was een maand verlof kreeg om Tomasoa te helpen op de onderneming Dramaga. Getui ge verklaarde drie keer Jungschlager te hebben gezien en ook Schmidt. Motman en Baden te hebben ont moet. Hij verklaarde in de jeep van Tomasoa drie keer naar een grot bij Perakan Salak te ziin gereden, waar een gewapende post van de „Neder lands-Indische guerilla -organisatie" was. De verdedigster, mevrouw Bouman, constateerde tegenstrydlgheden in de verklaringen van Oekar. Deze verklaarde hierop, dat hil tij dens het vooronderzoek bang is ge weest. maar dat nu niet meer is. Hij herinnert zioh alles, echter niet meer of hü met Schmidt en Jungschlager werd geconfronteerd, omdat hn ernstig ziek is eeweest. Alleen over Dramaga herinnert hii zich alles. Tomasoa be vestigde een verklaring van Oekar. dat deze in 1949 Westerling moest aanhou den. die kenbaar was aan een rode motorfiets. Tomasoa hoorde Westerling zeggen: „In 1955 tussen Mei en Augus tus komen wii terug". Kapitein Fran ken zou hiermede hebben ingestemd. Tomasoa verklaarde voorts, dat de grot bii Perakan Salak een uitwijk plaats was voor de Apra en Nigo. Op 'n vraag van mevrouw Bouman. waarom hii hierover vroeger nooit heeft gespro ken zeide Tomasoa. dat de Dolitie hem vele strikvragen heeft gesteld, doch niet over dit onderwerp. Jungschlager verklaarde hierna, dat hii alleen in Maart van dit jaar met anderen is geconfronteerd, doch niet met Oekar. Hii ontkende ooit op de onderneming Dramaga te ziin ge weest en concludeerde, dat de getui gen logen. Stelt Soekarno bedevaart uit? HATTA GEBONDEN AAN GRONDWET De Indonesische regering is van plan president Soekarno te verzoeken de bedevaart naar Mekka uit te stellen en de officiële bezoeken aan een aan. tal landen af te gelasten omdat de termijn tot 12 Juli de datum van vertrek van Soekarno te kort wordt geacht voor het vinden van een op lossing voor een zo gecompliceerd vraagstuk als de legerkwestie. Intussen Is de regering druk doende een oplossing te vinden. Mr Wibisono van de Masjoemi heeft de huidige toestand een „noodtoestand" genoemd. Hij drong wederom aan op het vormen van een presidentieel Kabinet. In kringen, die in nauw contact staan met de vice-president, drs Moh. Hatta, wordt vernomen, dat Moh. Hatta geen actie kan ondernemen om het leider schap der regering op zich te nemen, hetgeen door sommigen is gesuggereerd. Dit zou in strijd zijn met de Grondwet, waaraan de vice-president trouw heeft gezworen. In zijn huidige functie kan Moh. Hatta slechts advies geven voor het vinden ener oplossing. Een andere kwestie zou het zyn. In dien 'het Parlement hem zou verzoeken stappen te doen. In vorenbedoelde krin gen is men ervan overtuigd, dat Moh. Hatta bereid zou zijn. aan een dergelijk verzoek gevolg te geven. Zij wyzen hier bij op het precedent V3n het presiden tiële kabinet van Moh. Hatta in 1948. Inzet stafoefening „Alea Jacta" 7000 MAN IN ACTIE. Gisternacht is in de omgeving van Weert de stafoefening van het eerste legercorps, genaamd „Alea Jacta" be gonnen. de twintigste oefening sinds 1945. die te velde is gehouden. De oefening is verdeeld in twee fasen; de eerste duurt tot Zaterdag 10 Juli. de tweede begint in de nacht van Zondag op Maandag en duurt tot Dinsdag 12 Juli op een nader te bepalen uur. In totaal nemen 7000 man aan deze oefening deel. verdeeld over staven van het eerste legercorps en daaronder de staven van de vierde, vijfde en achtste divisie, met verbindingscompagnieën en voorts een aantal staven van de leger corpstroepen. Als leider van de oefening treedt op luitenant-generaal A. T. C. Opsomer. commandant van hei eerste legercorps, die tijdens deze oefeninng in deze laatste functie vervangen wordt door generaal, majoor J. G. Warringa. commandant van de derde divisie. Het gebied van de oefening strekt zich uit van Helmond tot Stamprooy en van Budel tot Deurne. SPELERS VAN „HOLLAND SPORT" OP DE TRANSFERLIJST Het nieuwe bestuur van .Holland Sport" heeft heden de spelers G. Krist Sport" heeft heden de spelers G. Krist, J. Koers. C. Ryshouwer. L. Dijker. C. de jong. J. Everse. W. J. van Zuylekom Jr J. J. Heyster. B. A. Versprille en H. J. Broeders by de K.N.V.B. op de transfer- lijst geplaatst. Medegedeeld wordt, dat de gang van zaken van de club op de normale ma nier zal worden voortgezet. Het nieuwe bestuur beraadt zich over een aantal vraagstukken van organisatorische aard. Men hoopt hierover te zijner tijd mede. delingen te doen. Meegedeeld wordt voorts dat Feyen. oord. de club die in de afgelopen weken herhaaldelijk genoemd ls in verband met de reorganisatie van Holland Sport, ge nerlei bemoeienis zal hebben met de verdere exploitatie van Holland Sport. Mevrouw Bouman constateerde ook tegenstrijdigheden in de verklaringen van Tomasoa. Tomasoa zeide hierop: ..Bii de poli tie ging alles zo snel. Ik kreeg eeen eelegenheid tot nadenken. Later heb ik mijn verklaringen willen aanvullen, maar dat kon niet meer". Rechter: „Hii was een beetje ziek". Later zeide de rechter, dat een deel van het vooronderzoek over de reizen van Tomasoa. waarop door bepaalde instanties was aangedroneen. nog niet door de Officier van Justitie was uit gezocht en geschift. De Officier van Justitie verklaarde hierop: „De zaak was eigenlijk nog lang niet ryp om te worden voorge bracht. Aangezien de beklaagden reeds lang in voorarrest waren, is men met de behandeling begonnen. De verkla ringen ziin echter pas te gebruiken als ze gecontroleerd zijn. Mevrouw Bouman: „Het verhoor door de rechtbank is dus een controle?" Rechter: „U moet het proces-ver baai met critiek lezen. Er komen nog verklaringen bii". Mevrouw Bouman: „Dit ziin toch aanwijzingen van onbetrouwbaarheid van de getuigen? Dit ziin geen toevoe gingen. maar wezenlijke verschillen. De volgende zitting is bepaald op 14 Juli. WASSENAAR Eindexamens Rijnlands Lyceum Aan het Rijnlands Lyceum te Wasse naar slaagden voor het eindexamen: C. E. S. Arps, N. G. van Bergen van der Gryp, C. R. C. Berg'negen, H. J. Beverdam, W. B. Blokhuis, B. Geerlings, J. H. Hoogenberk, J. Huigen, mej. A. E. A. Idema, H. Jarman, J. I. H. Kann, R. Klaasesz. L. Kohlenberg. W. M. Korink, W. Lange. J. Oosterling, mej. S. C. de Petit. H. J. Rein ink. A. Remmert, A. W. Reyers, F. Roos. L. D. B. van den Steen hoven, P. A. Tadema, R. Teebaal, H. P. Toolens, P. de Vries d'Amblée, G. A. van Waasbergen. Hittegolf in V.S. en sneeuw in Argentinië In de Ver. Staten heerst een hitte golf. In de Noord-oostelijke en de Mid den-Atlantische staten is de tempera tuur iets gedaald, maar in de vlakten van het Westen steeg zij weer tien gra den Fahrenheit. Van New York tot de Zuidelijke Rockies was het overal het zelfde: drukkende hitte, zij het met eni ge verlichting in zicht. In Chicago heeft een menslievend werkgever zijn employé's toegestaan in shorts op het werk te verschijnen. Hij gaf zelf het voorbeeld. De droogte heeft tot ernstig gebrek aan leidingwater geleld in delen van Michigan en Indiana. In Missouri en Iowa hebben hevige zomerstormen tot overstromingen geleid. In Webster City (Iowa) moesten vijftien gezinnen ge- evacueerd worden. Tegelykertijd gaat Argentinië, op het Zuidelijk halfrond, voor de helft schuil onder een sneeuwkleed. Buenos Aires beleefde de koudste nacht van het jaar. In Mendoza, West-Argentinië, werd de laagste temperatuur in 22 jaar gemeten. Van Tierra del Fuego in het uiterste Zuiden tot het Zuidelyk deel van de provincie Buenos Aires ligt sneeuw. Bloedige slag werd nederlaag voor Djern Een bataljon van de strijdkrachten van premier Djem van Znid-Vietnam is gisteren tijdens een zeer bloedige veldslag in de Zuidwestelijke hoek van Zuid-Vietnam aan de Golf van Siara door de strijdkrachten van de Hoa Hao onder aanvoering van de generaal Ba Cort teruggeworpen. De opstandelingen bleken zeer goed bewapend en uitste kend georganiseerd te ziin. Volgens het officiële Vietnamese persbureau zouden aan beide zijden hevige verliezen zijn geleden. Dit nieuws wijst er op. dat het natio nale leger nog altijd sterke tegenstand ontmoet in dit gebied, welke wordt ge vormd door de zeven heuvels langs de grens met Cambodja. In Saigon demonstreerden 50.000 per sonen ter gelegenheid van het feit. dat het een jaar geleden was. dat premier Diem het premierschap aanvaardde. Tienduizenden verdrongen zich op de gazons van het presidentiële paleis en de Dremier verscheen omringd doorzijn ministers op de trappen van ziin resi dentie. Later mengde hii zich onder het publiek en de diepbewogen Diem zei: „Dit is miin mooiste overwinning". Auto's bij botsing zwaar beschadigd TWee personen zyn gewond en zeven auto's zwaar beschadigd by een verkeers ongeval, dat vanmorgen gebeurde op de Rijksweg Utrecht-Den Bosch, ter hoogte van Zaltbommel. Er worden aan deze weg herstelwerkzaamheden uitgevoerd, zodat er over een zekere afstand een richtingverkeer is. afwisselend in Noor delijke en Zuidelyke richting. Een bestelwagen, twee personenauto's, een militaire jeep en twee vrachtauto's, die uit de richting Utrecht kwamen, stonden op hun beurt te wachten. Een grote, niet stenen geladen auto moest zich by deze file aansluiten, maar kwam blykbaar doordat de remmen weigerden, met de achterste van de wachtende wa gens in botsing. Vijf auto's werden ten gevolge daarvan in elkaar gedrukt en zwaarb esehadigd. De bestuurder van de vrachtauto, die de botsing veroorzaakte, J. T. Auwens uit Driebergen, kreeg een lichte hersenschudding, de chauffeur van de militaire jeep, H. Koningin uit Amersfoort, klaagde over pijn in de rug Er ontstond een geweldige verkeers opstopping. Een uur lang moest het verkeer door Zaltbommel heen geleid worden. VERGADERING BEROEPSSCHEPELINGEN ZEEMACHT. De 10.000 leden tellende Vereniging van beroepsschepelingen bij de Zee macht V.B.Z.) is gisteiochtend in Den Helder aan de beliandelinng begonnen van de agenda van haar algemene ver gadering. De onlangs plotseling overleden voor zitter majoor-telegrafist P. W. Geleynse werd vervangen door de secretaris van de vereniging majoor-sohrijver J. L. Rie- mens, die de door de overleden voor zitter reeds opgestelde openingsrede voorlas. Uit de rede bleek dat de vere niging 2925 leden telt behorende tot de RK. groep en 2757 tot de Prot.-Christe. lyke. De waarnemend vlagofficier personeel kapitein ter zee W. J. Kruys. die het congres toesprak, deelde vervolgens me de. dat 400 woningen in Den Helder in de ergste nood aldaar zullen voorzien en deed een beroep op de echtgenoten geduld te willen oefenen bii het verkrij gen van een eigen huis. Hierna spraken nog de hoofdvlootpredikant ds J. H. Sillevis Smitt. de hoofdvlootaalmoeze nier mgT J. M. M. de Sain en namens het gemeentebestuur wethouder mr J Mulder. De overleden voorzitter w-erd door alle sprekers in hun rede piëteits vol herdacht.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3