LEIDSCH DAGBLAD „Van drie beginselen zal de Britse politiek niet afwijken" Aansluiting bij het Westen van Verenigd Duitsland geen gevaar voor Moskou", zegt Eden WEERBERICHT Critiek op onderhoudsregeling voor de woningen Nieuw politiek sekandaal baart opzien in Neder-Saksen COUPON VERKOOP Britse vrouw in Praag uit haar huis weggehaald en verdwenen 94ste Jaargang VRIJDAG 8 JULI 1955 No. 28569 Directeur: J W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal; f.2.15 per maand: f.0.50 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „Er zijn drie beginselen, waarvan Engeland op de komende conferentie van de Grote Vier in Genève niet zal afwijken: wij zijn niet bereid de NAVO op te geven, wij zullen ons niet van de Ver. Staten laten scheiden en, ten derde, wij zullen streven naar de vereniging van Duitsland. Afgezien van deze beginselen is de politiek van Engeland voor onderhandelingen vatbaar", aldus verklaarde de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden, gisteravond in een rede in Londen. Als een verenigd Duitsland zich bij het Westen zou aan sluiten, zouden de Russen dat gevaarlijk achten voor hun veiligheid, aldus ver volgde Eden, maar hij was van mening, dat deze vrees niet gerechtvaardigd zou zijn. „Wij zijn bereid en ik geloof, dat ook de Westelijke landen, met inbegrip van Duitsland, daartoe bereid zouden zijn de Sovjet-Unie op dit punt waarborgen te geven", waarbij hij verwees naar de plannen voor controle en beperking van de bewapening der West-Europese landen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft gisteren verklaard, dat in de Straat van Formosa stilzwijgend een wapenstilstand is ontstaan, zonder concessies van een der partijen. Ook al is er nog geen duur zame situatie, toch is de toestand reusachtig verbeterd vergeleken met die, waarvoor de Ver. Staten zich in het begin van dit jaar zagen geplaatst. Labour wil Churchill in de delegatie naar Genève Het Socialistische Lagerhuislid kolo nel Marcus Upton heeft gisteren voor gesteld dat ex-premier Sir Winston Churchill deel zal uitmaken van de Britse delegatie naar de komende be sprekingen van de regeringsleiders der „Grote Vier" in Genève. Volgens Lip ton zou dit een versterking van de de legatie betekenen „en vele mensen in vele landen zouden het aangenaam nieuws vinden". Premier Eden ant woordde, dat Llptons voorstel „het aan de orde stellen van een vraagstuk van groter draagwijdte is, dan waarover thans wordt gesproken" Er werd hartelijk gelachen, toen Hughes van de linkervleugel der So cialistische party de vraag stelde„Waar om neemt de premier de minister van Buitenlandse Zaken MacMillan mee naar Genève, wanneer hij voornemens is de Britse delegatie een krachtige on derhandelingspositie te doen innemen? De heer MacMillan is niet tegen zijn Amerikaanses ambtgenoot Poster Dul les opgewassen". Ook Hughes stelde voor Sir Winston in de Britse delegatie op te nemen, „al zou het alleen maar zijn voor het weren uit het officiële communiqué van de gemeenplaatsen en standaard-uitdruk kingen, die wij verwachten". Eden antwoordde behendig: „Indien te Genève overeenstemming bereikt wordt, meen ik dat wij allen tevreden- zullen zijn, zelfs al zou dit in gemeen plaatsen en standaarduitdrukkingen be kend worden gemaakt" Eden heeft sterk aan gezag gewonnen Onze correspondent in Londen telefo neerde hierover hedenoohtend nog: In de dagbladen waren er reeds eer- Critiek van de „Prawda" op de Russische laboratoria Het blad van de Russische Communis, tische partij „Prawda" oefent in zijn nummer van heden. Vrijdag, critiek op verscheidene Sovjet-Russische laborato. ria omdat zij niet voldoende zouden bij. dragen tot gebruikmaking van weten schap bij de productie. In het bijzonder wordt het Petroleuminstituut te Moskou verweten zich te ver van de voortbren ging verwijderd te houden terwijl dit laboratorium bedoeld is als grondslag van de productie. De centra van onderzoek moeten hun activiteit in de Oostelijke delen van het land aanzienlijk uitbreiden, aldus de „Prawda". Bovendien beschuldigt net Russische blad „zekere ministeries' er van de rol van de wetenschap in de ont. wikkeling van de industriële productie te onderschatten. Amerika's politiek inzake Rood-China onveranderd De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Henrv Suydam. heeft medegedeeld ge machtigd te zijn om te verklaren, dat er geen enkele verandering is gekomen in de Amerikaanse houding ten aanzien van de kwestie van de toelating van Rood-China tot de Verenigde Naties. Hii zei dit naar aanleiding van vragen berreffende de verklaring van Woens dag van de Birmaanse premier. Oe Noe. volgens welke deze bij zijn bespre kingen in Washington de indruk zou hebben ontvangen als zou Amerika zijn verzet tegen de toelating van continen taal China tot de Verenigde Naties op geven. Vrij zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met flinke opklaringen. Ma. tige. tijdelijk krachtige Noord-Oostelijke wind. Iets hogere temperaturen 'Opge maakt te 10 uur). 9 JULI Zon op: 4.32 uur; onder: 21.01 uur. Maan op- 22.30 uur; onder: 9.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.40 uur en 18.03 uur Dit nummer bestaat alt 12 pagina's der stemmen opgegaan die er op aan drongen dat Sir Winston Churchill met zijn unieke ervaring deel zou dienen uit te maken van de Britse delegatie in Ge nève. Het was bovendien Churchill, die het eerste het voorstel voor een top-ge- sprek heeft gedaan. Hij had gehoopt dat dit nog tijdens zyn premierschap als be kroning van zyn loopbaan tot stand zou komen. Maar nu Churchill de teugels uit handen heeft gegeven aan de bekwame Eden. die de kunst der diplomatie als einigen beheerst, lijkt het onwaar schijnlijk dat Churchill, als iemand die noodzakelijk op de achtergrond moet blijven, nog aan de conferentie zal wil len deelnemen. Hjj zou Eden in Genève weliswaar niet over>chaduwen, maar zou toch Edens positie mogelijk ver zwakken. Sinds Churchill zich volko men op de achtergrond houdt - hij ver schijnt maar zelden in het Lagerhuis - heeft Eden zich als regeringsleider meer en meer ontplooid en daardoor sterk gezag gewonnen. Groot verlof Kon. Luchtmacht De dienstplichtigen behorende tot de eerste,tweede, derde en vierde ploeg van de lichting 1954 van de Lucht macht zullen voor zover zij de eerste oefening in de eerste maand van een kwartaal hebben aangevangen met groot verlof vertrekken uiterlijk op voor de verschillende groepen de data 30 Sept. '55, 31 Dec. '55. 31 -Maart, 30 Juni en 30 Sept. 1956. De dienstplichtigen behorende tot deze ploegen, die in de tweede, resp. derde maand van een kwartaal de eer ste oefening hebben aangevangen, zul len uiterlijk een. resp. twee maanden later met groot verlof vertrekken. De dienstplichtigen, die in opleiding zijn genomen tot reserve-officier komen voor groot verlof ln aanmerking met ingang van de datum waarop zij in to taal 24 maanden werkelijke dienst voor eerste oefening zullen hebben volbracht. Dit gelat ook voor de reserve-officieren van het dienstvak der militaire admi nistratie, die hun eerst oefening hebben aangevangen bij de Koninklijke Lucht macht. Van deze regeling is een aantal dienst plichtigen uitgezonderd. Huurverschillen zijn geivenst (Van onze parlementaire redacteur) Met de algemene huurverhoging van 5 voor oude woningen konden gisteren de meeste sprekers in de Tweede Kamer zich wel verenigen, maar de wettelijke bepaling, dat een verhuurder de huurverhoging verspeelt indien hij het onderhoud verwaarloost, ondervond vrij veel critiek. De heer v. d. Wetering (CHU) verwachtte er veel narigheid van, die de particuliere bouw zal afstoten, al begrijpt een goede huiseigenaar dat het onderhoud in zijn eigen belang is. De heer v. Leeuwen (VVD) merkte op dat de 5% niets uitmaakt tegenover de gestegen kosten. Tegen verwaarlozing bestaan reeds wettelijke regelingen in de Woningwet en het Burgerlijk Wetboek en die zouden eventueel moeten worden aangevuld, waardoor beroep op de kanton rechter mogelijk blijft. De regering moet de huiseigenaar ech ter niet opschepen met een onderhouds regeling. die financieel niet kan worden nagekomen omdat de huurverhoging te klein is. terwijl de indruk wordt gewekt „dal het er wel af kan" na de 5^- huur verhoging, ofschoon de huren dan nog beneden het peil blijven dat de S.E.R. in meerderheid nodig heeft geoordeeld ter dekking van de gestegen kosten. Ook de heer Stapelkamp <AR> was van mening dat de onderhoudsregeling meer psycho logische dan werkelijke waarde heeft omdat 5 huurverhoging te klein is om waarborgen te eisen voor redelijk onder houd. De heer v. Dis <SGP) vreesde een bureaucratische rompslomp. Tnee Socialistische staatssecretarissen vervangen door bekende ex-Nazis! In de hoofdstad van Neder-Saksen. Hannover, dient zich thans een tweede politiek schandaal aan, nadat de van neo-nazistische sympathieën verdachte heer Schlüter als minister van Culturele Zaken het veld heeft moeten ruimen. Schlüter was slechts tien dagen minister en moest zich terugtrekken wegens een algemeen protest van de universitaire wereld. Thans is opzien gewekt daar de nieuwe minister-president van het land twee tot de Socialistische partü behorende staatssecretarissen heeft ontslagen en vervangen door bekende vroegere nazis! De nieuwe staatssecretarissen zijn do vroegere leider van de afdeling propaganda van Hitlers „Reichsnahrstand" Deetjen. en de vroegere medewerker van Goebbels' propaganda-ministerie. Hun- ke. Beiden worden thans geprotegeerd door de Liberale partij, waartoe ook Schlüter behoort. Verheugd In tegenstelling tot de heer Weiter (KNP) die betoogde dat de regering door haar huurbeleid slecht onderhoud in de hand heeft gewerkt omdat de huren te laag zyn gehouden was de heer v. Vliet (KVPi van mening dat na de 5'; huur verhoging niet meer kan worden volge houden. dat de regering door haar huur- politiek redelijk onderhoud onmogelijk maakt. Natuurlijk moeten niet ernstige gevallen buiten de strafbepaling van in trekking van de huurverhoging vallen. Zeer ingenomen was de heer Bommel (PvdA) met de onderhoudsregeling, maar hij vond het wel heel erg ver gaan dat van verwaarlozing pas sprake zal zijn wanneer daarvoor het onderhoud moet worden getoetst aan „bewoonbaarheid" en ..instandhouding". Hij wilde verwaar lozing vaststellen „indien het voor reke ning van de verhuurder komende onder houd wordt verwaarloosd". Dan sluit men wissewasjes direct al uit. Minister Witte vond het echter ver standig voorshands vast te houden aan de toets van bewoonbaarheid en instand houding. want wanneer men alleen „ver waarlozing" als criterium stelt, kunnen er grote moeilijkheden rijzen over de vraag wat verwaarlozing is als die niet aan bepaalde eisen kan worden getoetst. Datum van ingang Bovendien wenste de heer Bommer, dat de onderhoudsregeling reeds 1 September a.s. in werking zal treden gelijk met de huurverhoging, al zijn er dan nog geen huur-commissies ingesteld. Als de huur ders maar vast een adres hebben waar zij hun verzoeken kunnen indienen, want dat is belangrijk omdat de intrekking van de huurverhoging eventueel ingaat met de datum waarop het verzoek werd ingediend. Minister Witte noemde deze wens van de heer Bommer onuitvoerbaar omdat er voor de huurcommissies nog geen rechtsregelen zijn opgesteld. Men kan dus nog niet weten op grond waar van men een gemotiveerd verzoek kan indienen. Zoals bekend mag de huur van krot woningen niet worden verhoogd en ook niet van daarmee gelijk te stellen wonin gen. dit laatste zal de minister uitma ken Daartegen had de heer Bommer be zwaar omdat al 50 jaap de gemeente besturen er over beslissen wat een krot woning is. Dat wilde hij zo laten, maar dan van B. en W. verlangen dat zy ad vies inwinnen van de Rijksinspecteur. Hij overwoog de indiening van een amen dement met deze strekking Minister Witte antwoordde dat de huur van een woning, die gelijk wordt gesteld met een krotwoning, moet wor den verlaagd en over hunrverlagingen beslist altijd de minister. B. en W. zijn voor een besluit verantwoordelijk aan de gemeenteraad en dat zou kunnen leiden tot emotionele debatten die ongewenst zijn. O Slot op Pag. 2 Giovannino Guareschi. de auteur van ..Don Camillo". na zijn terug keer uit de gevangenis, waar hij straf heeft uitgezeten wegens bele diging van enkele autoriteiten, in de kring van zijn gezin. Mr Stikker naar Saarland als Hoge Commissaris Volgens „Le Peuple" (Brussel) zou men in Saarland voor het ambt van Hoge Commissaris van Saarland de voorkeur geven aan een candidaat uit een der Beneluxlanden, liever dan uit Scandinavië. Twee namen worden in dit verband genoemd: die van dr D. U. Stikker, de Nederlandse ambassa deur te Londen, en die van Marcel van Zeeland, broer van de Belgische oud premier. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 Ziet onze speciale COUPON-ETALAGE Gekapselde dreiging. Stil, maar niettemin dreigend zien de 14-inch kanons van het zware Engelse slag schip George V er uit. die het schip in de jongste oorlog op de Atlan tische Oceaan een angstwekkende reputatie gaven. Het schip ligt thans in Liverpool, ingekapseld in een plastic-huid tegen bederf, en wordt in een dok geïnspecteerd onder de waterlijn. Zij probeerde al vijf jaar naar Engeland terug te keren, maar mag haar drie kinderen niet meenemen Een Britse vrouw, mevr. Phyllis Sispera, die al vijf jaar probeerde naar Engeland terug te keren, is Dinsdag door Tsjechische autoriteiten uit haar huis weggehaald. Mevr. Sispera. die 32 jaar is en wier huwelijk met een Brits staatsburger is ontbon den. heeft drie kinderen, die in Groot-Brittannië zijn geboren en thans in Tsjecho- Slcwaküe vertoeven. Dinsdag werd mevr. Sispera geconfronteerd met haar voor malige echtgenoot, die in een uranlummijn moet werken. De Tsjechische autori teiten hebben blijkbaar getracht door deze ontmoeting mevr. Sispera over te halen haar voornemen om met haar kinderen naar Engeland te gaan, op te geven. De Tsjechische politie heeft haar medegedeeld, dat zij wel het land uit mag. maar haar kinderen dan in Tsjecho-Slowakjje moet achterlaten Scherp protest van Londen De heer Sispera werkt in de mijnen als straf voor een poging, die hy in 1950 ondernam oin met zijn gezin het land te verlaten Zyn straftijd is elf jaar Hij huwde zijn Engelse echtgenote, toen hij in Engeland als piloot diende De Engelse minister van Staat, Anthony Nutting, heeft gisteren de Tsjechische ambassa deur by het Britse hof bij zich ontboden en hem vierkant medegedeeld, hoe de Britse regering denkt over de verdwy- ning van Engelse vrouwen en kinderen van Tsjechische staatsburgers. Tsjecho-Slowakije houdt staande, dat mevrouw Sispera door haar huwelijk de Tsjecho-Slowaakse nationaliteit heeft, terwijl Engeland er vanuit gaat. dat zij een dubbele nationaliteit bezit. Engeland ls van oordeel, dat zy op gronden van menselijkheid toestemming moet verkrij gen om met haar kinderen, die eveneens in Engeland geboren zyn. naar haar land terug te keren. Het tegenhouden van mevrouw Sispera zou de betrekkingen tussen beide landen benadelen. Minister Nutting verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat in totaal 98 in En geland geboren vrouwen van Tsjechi sche onderdanen by Britse consulaten geregistreerd zijn. Twaalf van hen wen sen naar Engeland terug te keren en sedert 1950 heeft de regering zes nota's te hunnen behoeve gestuurd. Vier bleven onbeantwoord. In Polen proberen 73 van 246 Britse vrouwen te vertrekken. Aan veertien werd dit jaar toestemming tot vertrek ver leend. In Hongarije hebben van de 33 Britse vrouwen zes toestemming tot vertrek verzocht. In Roemenië wen sen vier van de twaalf te vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1