LEIDSCH DAGBLAD Ver. Staten bereid tot soepeler controle op bewapening Amerikaans inzicht nadert zeer dicht Moskou's voorstel Vaag signalement van dader van de moordaanslag in Miinchen Maximumgrenzen der Indonesische pensioenen vervallen niet WEERBERICHT Gesprek onder vier ogen tussen Adenauer en Ollenauer 94ste Jaargang DONDERDAG 7 JULI 1955 No. 28568 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal; f. 2.15 per maand; f.0.50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Belangrijke persconferentie van Eisenhower (Telegrafisch van onze correspondent in Washington) Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie woorden gesproken, die een belangrijke verandering in de houding van de Verenigde Staten met betrekking tot het probleem van de ontwapening inhielden. Tot nu toe hadden de Amerikaanse vertegenwoordigers in alle ontwape ningsbesprekingen steeds aangedrongen op een volkomen waterdicht controle systeem als voorwaarde voor ieder soort ontwapening. De opmerkingen, die de president gisteren maakte, worden nu in Washington als een aanwijzing gezien dat de Ver. Staten deze eis als onrealistisch hebben opgegeven en dat zij thans bereid zijn minder strakke controlemaatregelen te bespreken. Eisenhower bleek ervan overtuigd te zijn, dat het onmogelijk is iedere overtreding van nucleaire ontwapening te ontdekken, maar hij legde er de nadruk op, dat er andere middelen zijn voor effectieve controle. Hij stelde voor, dat de controle toegepast dient te worden op de grote vliegvelden, het geen zeer dicht de voorstellen benadert, door Sovjet-Rusland op de Londense ontwapeningsconferenties naar voren gebracht. te bereiken door vertrouwen tussen de naties, zo voegde de president er aan toe. Over de mogelijkheid van binnen smokkelen van atoomwapens in de Verenigde Staten door een ander land. zei Eisenhower, dat op het ogenblik, waarop een dergelijk wapen zou worden gevonden, er feitelijk sprake zou zijn van een oorlogsverklaring. Hoop behoeft voedsel om verwachting te worden President Eisenhower zei verder, dat de Verenigde Staten naar Genève gaan met de oprechte bedoeling hun zaak op verzoenende en vriendschappelijke wijze te verdedigen. Hij zei dit naar aanleiding van uitlatingen van de eerste secretaris van de Russische Communistische partij. Kroesjtsjef, over de vooruitzichten van de conferentie van de Grote Vier in Genève. Geen enkele Amerikaanse amb tenaar heeft gezegd, aldus de president, dat de Sovjet-Unie in een zwakke positie naar Genève komt. Natuurlijk erkennen de Verenigde Staten de grote militaire kracht van de Sovjet-Unie in de wereld. De Verenigde Staten gaan met goede hoop naar Genève, doch hoop behoeft meer voedsel alvorens het op verwach ting gaat lijken. Binnensmokkelen atoom wapens gelijk aan oorlogsverklaring De zeer veel omvattende kwestie van de ontwapening zal te Genève niet worden besproken, al achtte de presi dent het mogelijk, dat wel zal worden gesproken over de wijze, waarop het probleem dient te worden aangepakt. Ontwapening is op de lange duur slechts Boot sloeg om 34 slachtoffers Op de Gandak, een rivier in de staat Bihar (India) is Dinsdag een boot met 40 opvarenden omgeslagen. Slechts zes passagiers, allen vrouwen en kinderen, konden worden gered. Vier en dertig personen worden nog vermist, doch men vermoedt dat allen om het leven zijn gekomen. Landgenoot wint prijs beste Amerikaanse kinderboek De schrijver Meindert de Jong, die in 1918 uit Wierum (Nederland) in de V. S. aankwam, heeft de eerste prijs gekregen van de „American Li brary Association", voor zijn kinder boek „The wheel on the school", dat in 'n klein Nederlands vissersplaatsje speelt en gaat over zes schoolkin deren. De Jong. die 49 laar is en woont in Grand Rapids (Michigan) kreeg voor zijn boek de John Newberry-medaille De bekroning werd bekend gemaakt op het 74ste jaarlijkse congres van de American Library Association. Jane Darrah. de voorzitster van de Jury. noemde het boek van de Jong „een introspectief verhaal over Lina, haar vijf schoolvrienden" en de overige bewoners van een klein Nederlands vis sersdorpje. waar nog nooit een ooievaar had genesteld De zes kinderen zorgen er voor. dat zij een wagenwiel bemach tigen en dat het wiel een plaats krijgt op het dak van de sohool. De Jong heeft het dorple de gefin geerde naam „Shora" gegeven. Uit zijn boek blijkt aldus Jane Darrah. dat hij de kinderziel uitstekend begrijpt en zuiver en eenvoudig kan schrijven over dingen, die kinderen interesseren. Amerika en Rood-China Premier Oe Noe van Birma heeft Woensdag op een persconferentie op het hoofdkwartier der Ver. Naties in New York als zijn mening uitgesproken, dat het standpunt van leidende personen ln Washington ten aanzien van toelating van Communistisch-China tot de Ver. Naties niet zo negatief meer is. Noe zei, dat de Amerikaanse autoritei ten zich nu afvragen wanneer het juiste ogenblik van de toelating aangebroken zou zjjn. Voorts geloofde hij. dat minis ter Dulles de voorstellen bestudeert, die hij hem heeft gedaan met het oog op eventuele directe Amerikaans-Chinese besprekingen ter regeling van de meeste vraagstukken tussen beide landen. Rome verklaart de oorlog aan de open knalpot Rome, de stad die het toeteren al tot een wetsovertreding heeft gemaakt, heeft de oorlog verklaard aan een an dere vorm van verkeerslawaai, de open knalpot. De stedelijke politie heeft onverbe terlijke zondaars op dit terrein het rij bewijs tijdelijk ontnomen. Reeds 1007 bestuurders van voertuigen, variërend van vrachtwagens tot scooters, werden tydelük van de weg verbannen. (Van onze correspondent In West-Duitsland) In heel West-Duitsland Is de politie gemobiliseerd om te trachten enig licht te brengen in de mysterieuze moordaanslag te Miinchen, waarvan de Slowaakse emigrant Cernak het slachtoffer geworden is. Men zoekt nu naar een man die het aan Cernak geadresseerde pakje (dat in diens handen geëxplodeerd is) Maan dagavond op een postkantoor in Frankfurt heeft afgezonden. De ambtenaar aan het loket in Frankfurt meent zich te kunnen herinneren, dat de afzender ongeveer 40 a 45 jaar oud was en circa 1,70 meter groot. Hü had donkere ha ren en een baard en droeg een donkere slappe hoed en een grijze jas. De man sprak met een sterk Slavisch accent. Vele emigranten verhoord In MUnchen zijn tal van bekende fi guren uit de emigranten-wereld ver hoord. Groepen van emigranten uit Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Roemenië Oekraine en andere landen achter het ijzeren gordijn, hebben daar al sedert jaren hun hoofdkwartier. Men vermoedt sterk, dat de moord in verband ge bracht moet worden met een opzienba rend politiek proces, dat enkele weken geleden in Cernaks vroegere woonplaats Pressburg (oftewel Bratislava) gevoerd werd, waarbij twaalf doodvonnissen wer den geveld, want bij dat proces is de Meningsverschil in Parijs over Marokko Maarschalk Juin is afgetreden als lid van dc speciale Franse coördinatiecom missie. die de plannen voor het Franse optreden in Noord-Afrika opstelt, aldus heeft een regeringswoordvoerder Woens dag in Parijs bekendgemaakt. In ge woonlijk betrouwbare kringen gelooft men, dat Juins aftreden een gevolg is van ernstige meningsverschillen over de Franse politiek in Marokko. Het kabinet van de Franse premier Faure. sprak vroegere berichten tegen, volgens welke Juin ook is afgetreden als militair raadsman van de regering. Hij blijft deze functie bekleden, aldus deze verklaring. Sedert gisteren worden op alle post kantoren pakketten, die er enigszins ver dacht uitzien, onderzocht. Op den duur zal men dat echter niet vol kunnen houden, want per jaar worden hier over de 180 millioen pakketten en pakjes door de post behandeld! Nieuw R.A.I.-gebouw in Amsterdam GEMEENTE NEEMT VOOR 5 MILLIOEN DEEL. Zonder hoofdelijke stemming is de Amsterdamse Raad gistermiddag na een debat van ruim drie uur, accoord ge gaan met de voordracht om in de hoofd stad op het Scheldeplein een nieuw RAI- gebouw te stichten. Daarvoor is met de Nederlandsche Vereeniging „De rywiel- en automobielindustrie" een overeen komst aangegaanom een „NV RAI-ge- bouw" op te richten. Met deze NV wordt een commanditaire vennootschap aan gegaan en daarin wordt van gemeente wege f 5 millioen ondergebracht voor de bouw van een tentoonstellingscom plex terwijl de RAI zelf voor f 2 mil lioen deelneemt. De gemeente zal ver der f. 770.000 uitgeven voor het geschikt maken van een kleine tentoonstellings hal, terwijl zy daarnaast voor f. 7 mil lioen een gemeentelijk congresgebouw en voor f 5 millioen een ondergrondse Hongerstaker onderzocht „Staat van uitputting" Op verzoek van zijn arts is de heer P. H. Tuinenburg. die sinds Vrijdag j.l. in zijn pension in Den Haag in hongerstaking is om op deze wijze te trachten verbetering te brengen in de behandeling van de Nederlandse arrestanten in Indonesië, gistermid dag door een controlerend geneesheer van de Haagse G.G-D. onderzocht. Er bleek echter geen medische reden om de heer Tuinenburg in een zie kenhuis op te nemen. De ziekenauto kon dan ook onverrichterzake terug keren. Naar de heer Tuinenburg mededeelde heeft hij ook bezoek gehad van een arts. die een onderzoek heeft ingesteld naar zijn geestelijke vermogens Er was van hem onbekende zlide een verzoek ingediend hem te doen opnemen in een psychiatrische inrichting Naar de heer Tuinenburg zeide. had het onder zoek door deze arts geen enkele aanlei ding opgeleverd om tot dez° stap over te gaan. Hoewel de heer Tuinenburg uiteraard door ziin actie lichamelijk aanzienlijk is verzwakt hij drinkt alleen wat water is hii niet van plan de hongerstaking op te geven, voordat hy positieve reacties heeft ontvangen Opname in een ziekenhuis zal hij weieeren. omdat hii dan zou worden gedwongen te eten. Zijn arts is van mening dat dc staat van uitputting van de heer Tuinenburg thans reeds opname in een ziekenhuis noodzake lijk maakt. Thans bijna 6 millioen verplicht-verzekerden De Ziekenfondsraad deelt mede: dat het aantal verplicht-verzekerden (rechc- streeks- en indirect-verzekerden teza men), dat op 31 December 1954 5.863.574 bedroeg, op 1 April 1955 was gestegen tot 5.900.738 en dus toegenomen is met 37 164. Uit een analyse van de cijfers betreffende de onderscheidene groepen verplicht-verzekerden volgt, dat men het aantal personen, die in het eerste kwartaal van 1955. ten gevolge van de loongrensverhoging van f. 5.300 rot f. 6.000 met ingang van 1 Januari 1955, rechtstreeks- of indirect-verplicht-ver- zekerd zijn geworden, op circa 25.000 kan schatten. Deze stijging blijkt zeer ver beneden de laagste schatting te zijn gebleven. Gisteren hebben leerlingen van I vonden zich de Prinsessen Beatrix het Baarns Lyceum een bezoek aan j en Irene. Prinses Beatrix met een de E 55 gebracht. Onder hen be- schoolvriendin in het kabelbaantje. Verhoging tijdelijke bijslag Tweede Kanier dwingt nader overleg af (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren hardnekkig gepleit voor een verder gaande verbetering van de bijslag op de Indonesische pensioenen dan de regering had voorgesteld. Minister Luns dreigde echter met intrekking van het wetsontwerp als de ingediende amendementen zouden worden aangenomen, zodat er dan helemaal geen sprake zou zijn van enige verbetering. De Kamer deinsde voor dit zware geschut niet direct terug en drong aan op nader overleg binnenskamers, waartoe minister Luns zich tenslotte bereid verklaarde. Volgende week komt de zaak opijieuw in openbare behandeling. In 1951 werd in verband met de ge stegen kosten van levensonderhoud een tijdelijke bijslag toegekend op bepaalde Indonesische pensioenen voor degenen, die in Nederland verblijf hielden, ter wijl tevens werd bepaald dat de volle byslag niet zou worden toegekend indien een gepensionneerde andere inkomsten genoot tanti-cumulatiebepaling). Inmid dels heeft de regering echter voorgesteld de tijdelijke bijslag ook toe te kennen aan hen die buiten Nederland - met uit zondering van Indonesië - gevestigd zijn. Ook de anti-cumulatiebepahng wil de regering doen vervallen. De voorgestel de verbetering betreft eveneens de bij slag op de Indonesische weduwenpen- sioenen en de wezen-onderstanden. De Stijgende temperatuur De Bilt venvacht tot morgenavond: j Overdrtlvende wolkenvelden en mor- i gen voornamelijk in het binnenland Perioden met zonneschijn. Droog weer Zwakke tot matige wind uit Noorde lijke richtingen. Enige stijging van temperatuur (Opgemaakt te 10 uur). 8 JULI. Zon op- 4 31 uur: onder: 2102 uur Maan op: 22.13 uur: onder. 8.08 uur .Hoogwater te Katwijk te 5.07 en 17 32 u Dit nummer bestaat uit 12 pagina's uitgaven, die met deze maatregelen - ingaande 1 Januari 1954 - zouden zijn gemoeid, worden geschat op f. 1.750.000. Het wetsontwerp bevat ook nog een tweetal technische verbeteringen, die ten doel hebben dat degenen, wier pen sioen is berekend naar een bezoldiging, toegekend op grond van na 31 December 1948 tot stand gekomen regelingen, niet minder ontvangen dan volgens de oude grondslag plus duurtetoeslag en even tueel kindertoelage en bijslag. Duurte toeslag en bijslag mogen tezamen niet uitgaan boven f. 70 per maand. Amendementen Bij monde van de heren Ritmeester (WD), v. d. Wetering (CHU), De Graaf (KVP), Lemaire (KNP), Hazenbosch (AR), Stufkens (PvdA) en Reuter (CPN) werd er algemeen op aange drongen 't vervallen van de anti-cumula- tie-bepaling een jaar vroeger te stellen, maar minister Luns opperde ernstige administratieve bezwaren en daarom trokken de heren v. d. Wetering en De Graaf htm desbetreffende amendemen ten in. Maar de heer De Graaf iKVP) had ook een amendement ingediend om de bijslag percentages op de achtergeble ven pensioenen verder te verhogen dan de regering had voorgesteld. Dat amen dement was mede ondertekend door de heren Stufkens (PvdA) en Hazenbosch (ARi en cok de sprekers van andere partijen stonden er achter, zodat kon worden aangenomen dat het met alge mene stemmen zou worden aangeno men. Minister Luns wilde er echter niet van weten. De aanpassing van de ach tergebleven pensioenen heeft de re gering als een afzonderlijk vraagstuk in studie genomen omdat zy erkent, dat velen, die in de periode 1934-1919 zijn gepensionneerd, in ongunstiger omstandigheden verkeren dan zij, die voor 1934 of na 1949 zijn gepension neerd. De groep zogenaamde „achtergebleve nen omvat ongeveer 12.000 gepension- neeraen, van wie ongeveer 7000 een bij slag ontvangen. Binnen enkele maan den. waarschijnlijk in December of Ja nuari as., verwacht minister Luns het betreffende studie-rapport, maar in af wachting daarvan heeft de regering reeds iets willèn doen. Het amende ment van de heer De Graaf zou voor ve len, hoe onwaarschijnlijk het ook klinkt, een achteruitgang betekenen. Er kan beter niet op het resultaat van de stu die worden vooruitgelopen. Daarom zou de minister het wetsontwerp intrekken indien het amendement zou worden aangenomen. Bij de replieken hielden echter alle sprekers voet bij stuk omdat de bijslag ten hoogste zou worden verhoogd met f. 20 per maand en men meende dat de minister daarom wel wat erg zwaar ge schut ondoordacht in stelling had ge bracht. Men wilde het echter niet op een stemming laten aankomen omdat dan iedere verbetering zou uitblijven, zo dat men aandrong op nader overleg tus sen de regering en de specialisten uit de Kamer op het gebied van de Indonesi sche pensioenen. Minister Luns antwoordde hierop: „Ik ben onder de indruk - hoe onge bruikelijk ook - van hetgeen de spre kers bü de replieken hebben gezegd en daarom ben ik tot nader overleg bereid. Ik kan echter niet toezeggen dat de regering by dat nader beraad van standpunt zal veranderen". Volgende week komt de zaak opnieuw aan de orde. De heer v. d. Wetering (CHU) had nog een amendement ingediend om de maximum-grenzen voor de Indone sische pensioenen te laten vervallen, maar daar valt met minister Luns niet over te praten. Met het hijsen van de vlaggen van i Rotterdamse stadhuis werd gister- de deelnemende landen voor het middag de „Gymnajuvento" ge opend. Een overzicht tijdens het hijsen van de Nederlandse vlag. (Van onze correspondent ln West-Duitsland) Gedurende circa tachtig minuten hebben de West-Duitse Bondskanselier Adenauer en de Socialistische oppositieleider Ollenhauer gisteravond met elkaar onder vier ogen in hei Paleis Schaumburg gesproken. Over het resultaat van het onderhoud werd slechts weinig bekend gemaakt. Zoals te verwachten was, hebben dc twee politici het. naar Ollenhauer meedeelde, over vraagstukken van de binnen- en buitenlandse politiek gehad, waarbij de voor de deur staande conferentie van Genève en de militaire wetgeving natuurlijk een voorname rol hebben gespeeld. Bondskanselier tot eind Augustus in Zwitserland De persdienst van Adenauers partij, de CDU. heeft kort geleden gemeend de Socialistische oppositie de les te moe ten lezen door te beweren, dat de So cialisten eindelijk eens moeten inzien, dat zij zich met hun voorspellingen op politiek gebied volkomen hebben ver- gist. In verband daarmede heeft Ollen hauer nu aan Adenauer gezegd, dat een dergelijke schrijverij er zijns inziens niet i toe Kar, bijdragen een goede versland- houding tussen de regeringspartijen en de oppositie te bewerkstelligen. Naar vernamen heeft Adenauer het j p.an op Maandag 18 Juli naar Mürren. in Zwitserland, te reizen, om daar zijn zomervacantie door te brengen. Hij zou I er tot eind Augustus blijven.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1