De regering lieeft belangstelling voor vang-fahriekschip Vele Eerste Kamerleden keren zich tegen beperking cadeaustelsel Vertegenwoordiger reed op een militaire colonne te Horn in Europese huisvrouw kan eenderde meer kopen voor hetzelfde geld! WOENSDAG 6 JULI Vernieuwing van de vissersvloot Regeling IJsselmeervissers (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op het pleidooi van de heren Den Har tog (V\T>) en Egas (Pvd A) voor de bouw van een vang-fabriekscliip, dat de in de verre wateren van de Noord-Atlantische Oceaan gevangen vis direct aan boord verwerkt, heeft mi nister Mansholt gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij bereid is in samenwerking met het bedrijfsleven de mogelijkheden te onderzoeken, die even tueel op dit gebied aanwezig zijn. De Kamer ging accoord met de c dietregeling voor de vernieuwing van vissersvloot nadat de minister nog eei uitdrukkelijk had verklaard, dat alleen crediet zal worden verleend ter vervan ging van schepen. De bedoeling is mo dernisering, niet uitbreiding van de vloot van treilers. loggers en kotters. Maar iedere reder is natuurlijk vrij (zonder crediet) schepen te bouwen. Daarom zal het plan met gezond ver stand moeten worden uitgevoerd. Het crediet, waartoe de Kamer de regering heeft gemachtigd, is beperkt tot in to taal f.17 millioen, maar binnen die grens kunnen voor hist doel vernieuwing van treilers, loggers of kotters) ver schuivingen worden aangebracht. Dat hangt af van het inzicht van het ad viesorgaan. dat rekening moet houden met. de afzetmogelijkheden, want die zijn niet voor tien jaar, de termijn voor de vernieuwing van de vloot, te voorzien. Alles zal gedaan moeten worden om de afzet te vergroten en het gebruik te be vorderen, maar men moet voorzichtig zijn met groot opgezette acties voor be paalde levensmiddelen. Geen sloop-premie Een sloop-premie, in plaats van een credietregeling, zou minister Mansholt onjuist vinden omdat van sloop-premies ook de kapitaalkrachtige ondernemers profiteren. Bovendien betekent een sloop-premie voor het Rijk zuiver verlies. Crediet komt in de Staatskas terug. Een sloop-premie is eigenlijk een subsidie en dat zou in het buitenland een slechte indruk maken, omdat de zeevisserij thahs ook werkt onder gunstige omstan digheden als gevolg van de grote bedrij vigheid. Het moest de minister van het hart dat zijn aanbod om de verre visserij in de Atlantische wateren te steunen met garantie prijzen voor de aangevoerde President van Phiiippijnen ontving de wereldmissie van „Morele Herbewapening" President Magsaysay van de Phiiippij nen, op wiens uitnodiging de wereld missie van Morele Herbewapening naar Manilla is gekomen, heeft alle deelne mers aan de missie in zün palels ont vangen. De Japanse staatsman Hosjljima, een der ondertekenaars van het Japanse vredesverdrag, zei In een verklaring: „Als lid van de regeringspartij ga ik naar Japan terug om mijn regering te adviseren zo snel mogelijk tot een over eenkomst te komen aangaande de her stelbetalingen aan Uw land. Onlangs kwam een groep oorlogsweduwen uit Uw land naar Japan met een boodschap van vergeving en niet met de bittere gevoelens die wij verdienen. Dit heeft ons volk diep getroffen. Wij willen nederig vergeving vragen voor het verleden. Het is mijn oprecht verlangen, dat wij in de geest van Mo rele Herbewapening zullen leren andere mensen, te worden en een basis van eenheid vinden met de andere vol ken in Azië. zoals Korea, China en de Phiiippijnen, om samen voor een nieuwe wereld te leven". Hosjijima is een dei- drie hoge raads lieden van de Japanse regering en reeds 35 jaar lid van het Japanse parlement. Op verzoek van minister-president Hatojama neemt hij deel aan de we reldmissie van Morele Herbewapening, die 180 deelnemers telt uit 26 landen. Het initiatief tot deze missie werd ge nomen door dr Frank Buchman en de Deense staatsman Ole Björn Kraft. is en een bijdrage in de exploits tiekos- in, helaas weinig weerklank heeft ge- onden bij het bedrijfsleven. De verre visserij is afhankelijk van de gereidheld van de bevolking de gevangen vis te consumeren en in dat opzicht zijn hier grote moeilijkheden te overwinnen. Steun IJsselmeervissers In weerwil van de vele klachten over de nood van de IJsselmeervissers, blijkt de toestand volgens minister Mansholt, in het algemeen wel mee te vallen. Op de vloot van Harderwijk heeft een knecht gemiddeld f.85.— per week ver diend. Het hoogste bedrag was f.94. en het laagste f.63.—. Steekproeven el ders leveren dezelfde uitkomsten op. Niettemin is het Departement van So ciale Zaken bereid gevonden iets te doen voor een soepele toepassing van de steunregeling voor kleine zelfstandigen. Met de ruimere credietverlenmg aan 40 IJsselmeervissers om met kotters op de Noordzee te kunnen gaan vissen, kan het probleem van de IJsselmeervissers natuurlijk niet in zijn geheel worden op gelost, maar de maatregel draagt daar toe wel bij en vergemakkelijkt de ver dere oplossing. Verbetering armenzorg Door de bepaling van de Armenwet dat op een verzoek om steun voor ver pleging of verzorging moet worden be slist door het bestuur van de gemeente waar de arme (toevallig) „zich bevindt", rijzen herhaaldelijk tussen gemeenten moeilijkheden over de vraag wie de las ten van de verpleging van lichamelijke zieken, lichamelijke hulpbehoevenden en krankzinnigen moet dragen. Men pro beert dikwijls de armen op elkaar ai te schuiven, met het gevolg dat bijvoor beeld een lijder aan tuberculose niet tij dig wordt opgenomen. Meer en meer is echter duidelijk ge worden dat het rechtsgevoel het meest wordt bevredigd als voor de kosten aan sprakelijk wordt gesteld de gemeente, waar de „arme" thuis behoort". In die geest heeft de Tweede Kamer gisteren een wijziging voor de Armenwet aange nomen, met de toevoeging dat de kosten voor rekening van het Rijk komen als niet valt uit te maken waar de arme (een zwerver bijvoorbeeld) thuis behoort. De bedoeling is te komen tot een bil lijker verdeling van lasten tussen de diverse gemeenten en die lasten zijn dikwijls voor sommige gemeenten zwaar der dan men denkt, want per jaar be taalt de overheid ongeveer f. 10 millioen voor de verpleging van ruim 20.000 ar men in ziekenhuizen. Voor verzorging in gestichten van oudelleden, gebrek- klgen en kinderen, bedraagt de over heidsuitgave ruim f.20 millioen. De uit gaven voor armlastige krankzinnigen bedragen ruim f. 35 millioen. Wijziging M.O.- en H.O. ivet werden goedgekeurd De Kamer heeft gisteren behandelde het wetsontwerp „regelen tot beper king van de vrijheid tot het aanbieden en verstrekken van geschenken in ver band met het uitoefenen van een bedrijf" (Wet beperking cadeaustelsel). De heer Hellema (A.-R.) vroeg de minister nadere inlichtingen over het begrip „ordelijk economisch verkeer" en was van mening, dat. dit wetsontwerp geen economische ontwrichting voorkomt. De invoering van het branche- clement in deze wet geschiedt z.i. geheel ten onrechte. De scheiding tussen het branche-eigen en branche-vreemd element loopt z.i. niet parallel met de be grippen ordelijk en onordelijk economisch verkeer. Een 500 man sterk detachement van het Egyptische grensleger en onderdelen van de Egyptische lucht macht hebben een vier dagen lange strijd geleverd met een bende smok kelaars in verdovende middelen, die tenslótte op de vlucht ging en de bergen introk met achterlating van grote hoeveelheden narcotica. De bende wordt verder in de bergen achtervolgd. Blikken met opium en haschischworden door leden van de grenswacht geleegd. Voor hem is de grote vraag„Wat is wel en wat niet geoorloofd als cadeau?" Hij zou er geen antwoord op weten er niet gaarne op de stoel van de rechter, die ln deze moet beslissen, zitten. Het kan z.i. niet in de bedoeling vaar de wetgever liggen, dat de rechter aan de wet inhoud geeft. Een ander bezwaar tegen het wets- ontwei-p was voor hem verder, dat elke quantitataeive aanduiding omtrent de omvang van het cadeaustelsel ontbreekt. Het onderhavige wetsontwerp biedt volgens hem geen aanvaardbare rege ling voor de beperking van het cadeau stelsel; daarvoor heeft het teveel on volkomenheden. De heer Vixseboxse (C.-H.) had even. eens kritiek op en bezwaren tegen het ontwerp. Hü noemde het ontwerp een „zwakke tak", die schade aan het economisch leven kan toebrengen. Het onordelijk element in de concurrentieverhoudingen is er z.i. niet door het cadeau-stelsel in. gebracht, maar door de reclame in het algemeen. Volgens spr. zal het ontwerp niet kunneai voorkomen, dat toch branche vreemde voorwerpen als cadeau worden gekregen. Hij kwam tot de conclusie, dat het ontwerp met doeltreffend Is. dat het belemmerend werkt op de vrije ontwik- Op 16 September van vorig jaar is in de Limburgse gemeente Horn een volkswagen, bestuurd door een 28- jarige vertegenwoordiger uit Roermond ingereden op een colonne militairen van het regiment Oranje-Gelderland uit Roermond. Een militair werd hierbjj gedood en twee liepen ernstige verwon, dingen op. Op het tijdstip van het ongeval was het reeds zo donker, dat de onverlichte colonne voor het snel verkeer niet of nauwelijks was te on derscheiden. De autobestuurder werd door de Rechtbank in Roennond vrijgesproken. De colonne-commandant werd door de Krijgsraad aahsprakelük gesteld voor het ongeluk en deswege veroordeeld. Tegen het vonnis van de Roermondse Recht bank is de Officier van Justitie in appèl gegaan bij'het Gerechtshof te 's-Herto- genbosch. Het Hof heeft zich gisteren bezig ge houden met deze juridisch ingewikkelde zaak. waarin de Advocaat-Generaal mr Hustinx. tal van arresten voorlegde ter staving van zijn stelling, dat ingevolge art. 53 van het Wegenverkeersregle ment. een autobestuurder zijn rijwijze zo heeft te regelen, dat hij steeds zijn voertuig tot stilstand kan brengen bin nen de voor hem overzienbare afstand. Er werden in deze zaak acht getuigen gehoord. Enkele getuigen stelden, dat het naar hun oordeel onverantwoorde lijk was van de colonne-commandant, zijn troep op dat uur van de dag zon der lampen mee te voeren, te laten mar cheren op een open weg. De colonne- commandant. een tweede luitenant, voerde aan. dat het z.i. nog niet direct noodzakelijk was maatregelen te tref fen. hoewel hij kort voor het ongeval van plan was geweest zijn troep in linie over de berm van de weg te laten verder gaan. Dat er geen lampen werden mee gevoerd kwam door het feit dat de avondoefening was afgelast en dat döor een abuis de lampen waren achtergeble ven in de kazerne. Een deskundige van de Rijkspolitie had bij de reconstructie kunnen vast stellen, dat de volkswagenbest-uurder I inderdaad niets had kunnen zien van de onverlichte colonne. De man had met kunstlicht moeten riiden vanwege een tegenligger en pas dp een afstand van 25 meter had de bestuurder de schoe nen kunnen onderscheiden van de laat ste soldaten in de colonne. „Wanneer ik in dezelfde omstandig heden zou hebben verkeerd als ver dachte". aldus de deskundige van de Roermondse verkeersgroep der Rijks, groep der rijkspolitie, „dan zou my precies hetzelfde zijn overkomen." De Advocaat-Generaal wenste in deze zaak alleen de schuld van de bestuurder in strafrechterlijke zin vast te stellen met uitsluiting van de civielrechterlij-ke kant van de mede-aansprakelijkheid van de colonne-commandant. Deze laatste Is grotelijks tekort geschoten en ook door de Krijgsraad gevonnist, doch dit heeft naar de mening van de Advo caat-Generaal geen invloed op de fout van de bestuurder. Het gestelde in artikel 53 van het Wegenverkeersreglement, dat een be stuurder moet kunnen stoppen binnen de voor hem afzienbare afstand is geen theoretische eis. doch een practische maatregel met een vaste jurisprudentie. Hij eiste vernietiging van het vonnis van de Roermondse Rechtbank en een week hechtenis tegen verdachte. De raadsman bracht in ziin verweer naar voren, dat bij de handhaving tot elke prijs van art. 53 iedere weggebruiker, in welke omstandigheid ook schuldig is wanneer hij. achterop komend, een aan. riiding veroorzaakt. Aan de hand van enkele arresten wilde de raadsman aan- tonen, dat er wel degelijk een bepaalde 1 speling is. waardoor het mogelijk is het ontbreken van grove schuld vast te stel. len. Hii stelde, dat het snelverkeer in dergeliike omstandigheden geen onver lichte militaire colonne op zijn weg hoeft te verwachten en vroeg het Hof beves tiging van het Roermondse vonnis, sub sidiair dc lichtste vorm van straf, nl m geldboete. Het Hof zal op 19 Juli arrest wijzen. keling naar goedkopere productie en dat het als stimulans onontbeerlijk is in tijden van crisis en malaise. Zijn frac tie kan zich dan ook niet met liet ont werp verenigen. In de fractie van de heer In tVeld, (Arb.) was niemand enthousiast voor het ontwerp, zo zei de hij, hoewel het aantal van degenen, die liet toch wel wilden steunen groter was dan dat van de tegenstanders. Spr. persoonlijk was van mening, dat dit wetsontwerp de grens van de be scherming van de mens tegen zich zelf overschrijdt. „Laten wij de mensen niet te veel in de watten ieggen. maar veeleer trach ten de eigen kracht en het inzicht van de middenstand en de consument te ontwikkelen" zo was ziin conclusie. De heer Molenaar iV.VD.) zag het cadeaustelsel als een bepaalde vorm van reclame en daarom zag hij geen reden dit stelsel al te zeer te beperken. Wel zou men toezioht kunnen houden op de kwaliteit van het cadeau, maar daarover Juist wordt in het ontwerp niet ge sproken. Z.i. gaat Inderdaad echter het ver strekken van branche-vreemde voor werpen als cadeau vaak over de schreef. Wordt de wet ingevoerd, dan zal dit z.i. zeer geleidelijk moeten geschieden, speciaal met het oog op de belangen van de fabrikanten. Volgens de heer Van Lieshout (KVP) het overgrote deel van de nering doende middenstand voorstander van het ontwerp en zijn er bepaalde groepen industrieëlen tegen. De door middel van het cadeaustelsel gevoerde ooncurrentie achtte hij echter met meer normaal en in deze kan hij zich bij- het regeringsstandpunt aan sluiten. Regeling van het cadeaustelsel achtte hij dan ook noodzakehik. Met het ontwerp kan hit zich zeer wel verenigen. De heer Regout (KVP) koesterde te gen het wetsontwerp zeer ernstige be zwaren. Het wetsontwerp schiet z.i. zijn doel voorbij; het is uit de tijd en ten slotte niet hanteerbaar. De P.B.O. kan deze matene beter regelen dan een wetsontwerp. Men moet zich beperken tot het bestrijden van werkelijke uit wassen en dit is op zichzelf reeds een zeer moeilijke zaak. Hil acht het ontwerp niet in overeenstemming met het alge meen belang en kan daarom zijn stem er niet aan geven. Het wetsontwerp tot wijziging van de Middelbare Onderwijswet, de Hoger Onderwijswet en de Pensioenwet, dat hierna aan de orde was. brengt een verandering in de regeling van de ver goeding van stichtingskosten voor scholen en van exploitatiekosten. De nieuwe regeling leidt naar een systeem waarbij de schoolbesturen niet langer de bouwkosten van een school voor eigen rekening behoeven te nemen en tevens naar een vergoeding der exploi. tatiekosten. Hieraan werd gekoppeld het wetsontwerp tot wijziging van de kweekschoolwet; dit ontwerp heeft in hoofdzaak tot doel een wijziging te brengen in het systeem van vergoe dingen der kapitaalsuitgaven van de bijzondere kweekscholen. De heer Derksen (KVP) noemde de ontwerpen een grote verbetering en een stap nader tot de verwezenlijking van de gelijkstelling van bijzonder en neutraal onderwijs. 'pr. zou het billijk achten dat ook extra voorzieningen voor bijzondere V.H.M.O.-scholen op gelijke voet als die van neutrale scholen worden behandeld. Minister Cals antwoordde de heer Derksen dat men in een algemene rege ling nooit een volkomen sluitend geheel kan vormen. Men kan niet zeggen, dat openhaar en bijzonder onderwijs gelijk behandeld moeten worden, docfh er moet wel een financiële gelijkstelling zijn. Na een korte repliek van de heer Derk sen en dupliek van de minister werden de beide wetsontwerpen z.hs. aange nomen. In de avondvergadering beantwoord den de minister van Economische Zaken en de Staatssecretaris voor de Midden stand de sprekers, die het woord hadden gevoerd over het wetsontwerp tot be perking van het cadeaustelsel. Van een algeheel verbod van het ca deaustelsel kan geen sprake zijn volgens de regering, aldus de -minister. Blijft ovep een regeling, die zoveel mogelijk de uitwassen op dit gebied wegneemt, al blijft het moeilijk. Ja vrijwel ondoenlijk, het begrip „uitwassen" te definiëren. Het probleem van de concurrentie strijd tussen de groten en middelgroten in één bedrijfstak aachtte hij zeer be langrijk. Het ontwerp snijdtvoor de groten vele mogelijkheden af en geeft de middelgroten vele uitwijkmogelijk heden. De huidige regeling noemde hij de enige vrijwel hanteerbare middenweg tussen het niet regelen en het verbieden van het cadeaustelsel. Het begrip „branche" was voor hem m wezenlijk element van de systema tiek van deze wet en daarin zit nu het verschil tussen een confectiewinkelier, die een das en een de een scheermes cadeau geeft. De wet wil niet verstar rend zijn en men heeft het in eigen hand het begrip „branche" uit te brei den. Het huidige cadeaustelsel kan ln tijd van depressie en regressie voor de middenstand zi. te grote gevaren leiden en daarom kan men het beter nu re gelen. Moet men het ln tiid van depres sie doen dan s het veelal te laat, zo heeft de ervaring geleerd. Samenvattende concludeerde de mi. nister. dat gebleken is hoe moeiiyk het is een aanvaardbare regeling in deze te maken. Dit wetsontwerp, zo ge looft hü. is vrijwel de enige mogelijk heid om tot een bevredigende regeling voor het cadeaustelsel te komen tot een aanvaardbare tussenweg. De Staatssecretaris was. evenals de minister van mening, dat de materie, die deze wet regelt, met een gerust hart aan de rechter kan worden over. gelaten. Na de replieken werd de stemming over het wetsontwerp uitgesteld tot 12 Juni. (Ingez. Med.-Adv.) „We zijn leuk met z'n beidjes zegt Stannie tegen Stannie-in-de-spiegel. Dat schijn bedriegt, zal die kleine wijs neus gauw genoeg merken. Maar weet U wat geen schijn is? Dat het „kleding stuk", dat ze aan heeft, dubbel schoon is. Dubbel schoon door Omo. Want alles wat U in Omo wast wordt ten eerste piekfijn wit, en ten tweede óók nog zonder een vlekje. Bij gebruik van een ander wasmiddel moet U meestal met één van die twee voordelen tevreden wezen. Heus,het mag gezegd worden: èn zuiver wit èn vlekkeloos, dat 's Omo-schoon. Alleen bet moderne Omo bezit het geheim van de e.g. dubbele waskracht. Alléén Omo geeft een resultaat, dat U met recht doet zeggen: „Omo voorde schoonste was van Uw leven". Maar alleen op een eenheidsmarkt en dat houden de Franse boeren nog tegen (Van onze Parfjse correspondent) Opnieuw hebben achttien ministers van Landbouw de hoofden bijeen ge stoken in het Chateau de la Muette ln Parijs, het hoofdkwartier van de Orga nisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES). Het doel van de samenkomst was ditmaal de instructies op te stellen voor een nieuw inter ministerieel comité voor voedsel en landbouw, dat de voorbereidingen zal treffen voor een Europese eenheidsmarkt, waarvoor van nu af de landbouwproducten al voor 75% worden vrügemaakt. Men overweegt dus een volgende stap en tot de beslissende sprong is men blijkbaar nog altüd niet bereid. Wèl echter heeft de GEES weer een nieuw rapoprt gepubliceerd waarin een tamelijk idyllische beschrijving wordt gegeven van de toestand in Europa, die nu pasje voor pasje bereikt moet worden. In dat rapport wordt een huisvrouw ten tonele gevoerd, die haar boodschappen in alle landen van West-Europa vrü zou kunnen doen en er daarby, zoals iedere goede huisvrouw, natuuriyk op uit is voor de laagste prüs de beste waren te vinden. De conclusie is, dat zü voor hetzelfde geld een derde méér kan kopen mits er maar een Europese eenheidsmarkt is! Interessant raooort voor de l Indlen de consument met een Euro- ,.r jji ae pese eenheidsmarkt dus wel veel voor- acnttien OEES-mmiSters [deliger zou uitkomen, dan behoeven, volgens het OEES-rapport, de produ- Die Europese huisvrouw zou zich voor centen over dat vooruitzicht zich al haar brood en wijn kunnen voorzien ln evenmin nerveus te maken. Frankrijk Jiaar melk en aardappelen De boeren behoren tegenwoordig tot haalt ze in Duitsland, haar boter ln Ne- de categorie der eeuwige mopperaars, en derland, haar groente en fruit in Italië, ze hebben daar vaak ook wel enige haar suiker in Engeland. reden toe. Een slechte oogst brengt him Wanneer zü bü haar inkopen dan ook I uiteraard verliezen op, maar in een goed nog wat rekening houdt met de vorde-1 jaar met een overdadige productie zak- ring der seizoenen en de kwade en de j ken de prüzen meestal tot een zo laag Het bezoek van Koningin Juliana aan Scheveningen De eerste dienstvaart van het hos pitaalkerkschip „De Hoop" zal. zoals bekend, op 8 Juli worden gehóuden. Het schip zal van IJmuiden naar Scheveningen varen. By goed weer zal Koningin Juliana deze eerste dienstvaart geheel mede maken. De reddingboot van Umuiden zal ,De Hoop" vergezellen tot Noordwijk, waar de .Arthur" van Scheveningen de bege leiding overneemt. By aankomst van „De Hoop" te Sche veningen om ongeveer 17.15 uur zal de haveningang bü de seinlnrichting ge heel omzoomd zün door een erewacht van ln het wit geklede gymnasten van alle Soheveningse gymnastiekverenigin gen t.w. Hercules. Robur. Kwiek, Neptu- nus en K.V.S. (met ham drumbands). „De Hoop" meert aan de eerste binnen haven ter hoogte van het havenkantoor, waar de Koningin wordt verwelkomd door de burgemeester van Den Haag. mr. F. M. Schokking. Een erewacht van Scheveningse vis sersvrouwen is opgesteld, alsmede een groep in oude klederdrachten: één der Scheveningse vrouwen biedt de Koningin bloemen aan. Het trompetterskorps Prins Bemhard en vendelzwaaiers van .Hercules'" zullen ter plaatse ziin. Daarna „defileert" een groep, voorna melijk in Scheveningse klederdracht ge stoken kleuters, waarna de Koningin een kleine rütoer door Scheveningen zal maken. De Koningin zal alleen bü goed weer de eerste dienstvaart van .De Hoop" mee maken. Alleen dan zal Zii Scheveningen bezoeken. De havendienst te Scheveningen staat op 8 Juli voortdurend in verbinding met. die te Umuiden. en zal. zodra ze kerheid is verkregen over het bezoek de driekleur doen hijsen op de vuurtoren, de seininriohting aan de haven aan het havenkantoor. Prof. A. W. M. Odé overleden Te Bilthovem is begraven prof. A. W. M, Odé, oud-hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool te Delft en schepper van verscheidene bekende beeldhouw werken. Prof. Odé is eind vorige week, bijna S0 laren oud. overleden te Groningen, waar hil de laatste tiid woonde. Inge volge verzoek van de familie geschiedde de teraardebestelling in alle stilte. Van 1898 tot 1900 was de heer Odé hoogleraar aan de Academie voor Beel dende Kunsten ln Den Haag. In 1900 werd hit benoemd tot leraar in het boetseren en de beeldhouwkunst aan de Polytechnische School, welk ambt ln dat van hoogleraar werd omgezet toen de onderwilsinrichtlng viif iaren later in een Technische Hogeschool werd omgezet. In 1935 verliet hil de T.H. met pensioen. Verscheidene belangrijke monumen ten staan op ziin naam: t.w. dat van Constantiln Huygens en de Koningin Moeder in Den Haag. prof. Asser in het Vredespaleis, Johan van Oldenbar- nevelt en Caland in Rotterdam, prof. Lorentz in Haarlem, mr Dresselhuys in Den Haag en J. F. Cremer in Indo nesië. Opstand in Amerikaanse gevangenis Drie en dertig gevangenen van de staatsgevangenis te Walla Walla (Wash ington. V.S.) hebben zeven bewakers weten op te sluiten en ongeveer 440 ge vangenen uit hun cellen bevrüd. Zü eisen een betere behandeling door de bewakers. goede oogsten, dan zou zü niet alleen het hele jaar door langer en veel meer verse groenten en fruit kunnen kopen, maar bovendien, zoals gezegd, voor het zelfde geld eenderde méér boodschap pen ln haar tas mee naar huis kunnen nemen. peil, dat de kosten door de opbrengst niet meer worden gedekt. In Frankrük zijn het vorige jaar nog duizenden hec taren aardappelen omgeploegd omdat de prüzen het werk van het rooien niet meer konden dekkenOok voor hen ,zou het dus een levensbelang betekenen wanneer vraag en aanbod beter werden gecoördineerd en die coördinatie zou al leen op een Europese eenheidsmarkt mogelük worden. Wü zouden dit interessante rapport in de OEES vooral vele lezers willen toewensen in leidende Franse land- bouwkringen. Want het is al lang geen geheim meer dat het verzet tegen de Europese eenheidsmarkt en de land- bouwintegratie vooral komt uit Frank rük, dat met z«n te achterlijke land bouwmethoden en zyn overjarige pro- tecticpolitiek de concurrentie met an dere landen blüft duchten. Maar hoe dan ook, er wordt nu ln ieder geval aan een nieuwe stap gedacht, en het is goed dat met een bevattelijk voorbeeld weer eens wordt aangetoond hoe nodig het is wat meer haast achter de verwezeniy- king van alle fraaie plannen te zetten!

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4