LEIDSCH DAGBLAD Ontploffend pakket doodt Slowaaks emigrantenleider in postkantoor Felle anti - Communist werd slachtoffer van vijanden WEERBERICHT Hongarije gaat gebukt onder een nieuwe golf van terreur Felle brand in katoenfabriek te Helmond (van Vlissingen) 94ste Jaargang WOENSDAG 6 JULI 1955 No. 28567 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal; f.2.15 per maand: f.0.50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Politieke moord in München (Van onze correspondent in West-Duitsland) In een postkantoor in München is een afschuwelijke moordaanslag ge pleegd, waarvan de 52-jarige gewezen Slowaakse minister Natus Cernak, op wie zij gemunt was, het slachtoffer geworden is. Cernak, die op dat postkantoor in de wijk Schwabing een postbox had, had een aangetekende brief en een postpakketje afgehaald en was er mee naar een ongeveer vijf meter verder staande lessenaar gestapt om ze daar open te maken. Terwijl hij bezig was het pakje te openen, ontplofte de inhoud met een oorverdovende knal. Cernak werd een paar meter weggeslingerd en was onmiddellijk dood. De armen waren hem van het lichaam gerukt en zijn gezicht was zo verminkt, dat het totaal onherkenbaar geworden was. Een bijna zestigjarige vrouw, die dicht bij hem had gestaan, en die naar het kantoor gekomen was om ouderdomspensioen af te halen, werd eveneens op slag gedood. In het geheel werden circa twintig personen gewond, van wie de meesten naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. West-Duitse politie speurt overal naar de daders Cernak, die als een felle antl-Commu- nist bekend stond, woonde al sedert enige tijd als voorzitter van de Slowaak se Nationale raad. die uit uitgeweken Slowaken bestaat, in München. waar hij o.a. een weekblad „Vrij Slowakije", uit gaf. Hij haalde geregeld poststukken, die voor hemzelf, voor zijn blad en voor zijn organisatie bestemd waren, aan het postkantoor af. In 1939. toen Slowakije zich van de Tsjechen losmaakte en zelf standig werd. aanvaardde Cemak het ministerie voor culturele aangelegenhe den in het kabinet van de sierk-Dults- gezinde R.K. priester dr Tiso. Later was hij, tot aan het einde van de oorlog. Slowaaks gezant in Berlijn. In 1945 werd Cernak. evenals Tiso, door de Ge allieerden aan het weer grotendeels bin. nen ziln oude gTenzen herstelde Tsjecho- Slowakije uitgeleverd. Monsigneur Tiso werd in 1947 wegens zijn collaboratie met de Duitsers in Presburg ter dood ver oordeeld en opgehangen. Cemak werd tot langdurige gevangenisstraf veroor deeld. maar vrienden hielpen hem op avontuurlijke wijze te ontsnappen. In Noq geen verandering in de haven van Antwerpen Gisteren de negende dag van de Ant werpse havenstaking, waren nog geen tekenen van wijziging in de toestand waar te nemen. Hoewel hier en daar gelost werd. kon men niet van een werkhervatting spreken. Door het stel sel van vrije aanwerving gingen Dins dagochtend ongeveer 200 vrijwilligers aan het werk. Het aantal soldaten, dat aan bederf onderhevige goederen lost, is vergroot van 230 tot 400 man. De gouverneur van de provincie Ant werpen heeft in een radio-toespraak de stakers opgeroepen het werk te hervat ten. Hij zei. dat de vakbonden de sta king niet kunnen erkennen, omdat zij de overeenkomst hebben getekend, waartoe in Mei in het Nationale haven comité is besloten. Men zou die overeen komst alleen kunnen opzeggen met in achtneming van de gebruikelijke termijn en zijn eisen langs normale weg ken baar kunnen maken. Als gevolg van de Antwerpse staking wordt het verkeer in de haven van Zee- brugge steeds drukker. De sleepdiensten daar zijn overbelast. Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden maar ook flinke opklaringen. Droog weer. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Iets ho gere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). Weersverbetering Het weer in Nederland stond de laat ste dagen onder Invloed van een opvul lende depressie welke langzaam in Oos telijke richting over Noord-Duitsland trok. Deze veroorzaakte daar op vele plaatsen grote hoeveelheden regen. Hier en daar viel ongeveer 50 mm. Ons land bleef buiten het eigenlijke regengebled: wel vielen hier en daar enkele lichte buitjes, maar na de nacht van Maandag op Dinsdag viel nergens meer dan 1 mm Krachtige Noordelijke winden voerden koude polaire lucht over de Noordzee naar het Zuid-Oosten, waardoor de maximumtemperaturen Dinsdag niet hoger waren dan omstreeks 15 graden, hetgeen ongeveer 6 graden beneden nor maal is en beter past bij begin October. De aanvoer van koude lucht wordt ech ter geleidelijk zwakker, omdat een rug van hoge luchtdruk zich van de Britse eilanden over de Noordzee uitbreidt. Daar er bovendien opklaringen zullen voordoen, kunnen de temperaturen, vooral in het binnenland, tot hogere waarden gaan oplopen. Aan de kust wordt het temperatuurniveau aanvan kelijk echter nog gedrukt door de zee wind. De kans op regen is komende paar dagen uiterst gering. 7 JULI Zon op: 4 30 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 21.54 uur; onder: 6.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.33 en 16.58 uur (Springtij). het bagagevak van een auto met een diplomatiek nummerbord werd hij over de grens naar Duitsland gesmokkeld. Hij werkte in Duitsland de laatste tijd veel samen met Duitse vluchtelingen organisaties. hoofdzakelijk van Volks duitsers, die uit hun vroegere woon plaatsen in Tsjecho-Slowakye verdreven waren. Hjj verdedigde het standpunt, dat men ook hen weer naar hun vroegere woonplaatsen moest laten terugkeren, zodra de politieke toestanden daarginds anders geworden zouden zijn. In de laat ste tijd werd hij herhaaldelijk door de Communistische radio-stations in Tsje- cho-Slowakjje aangevallen. Goed op de hoogte Zij die het plan beraamd hebben een aanslag op zijn leven te plegen, moeten er stellig van op de hoogte zijn geweest, dat hij steeds zelf zijn post op het kan toor van Schwabing kwam afhalen In het verwoeste kantoor werd een aantal stukken papier gevonden die zo met bloed bevlekt waren, dat zij niet direct ontcijferd konden worden Ook lagen tal van verscheurde bankbiljetten van 10 en 100 mark in het rond, die zich öf in Cernak's zakken öf in de aangeteken de brief moeten hebben bevonden. Men neemt met zekerheid aan, dat politieke motieven de achtergrond van deze moord hebben gevormd. In geheel West-Duits land is de politie aan het werk gezet om te pogen een oplossing te vinden. In 1952 is. eveneens in München, een pak ket ontploft dat toen aan Audenauer was geadresseerd. Er werden daarbij toen twee mensen gedood en zeven gewond. De dader werd gegrepen en tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. (Ook zullen de ouderen onder onze le zers zich herinneren, dat een dergelijke aanslag enige jaren voor de oorlog op de Coolsingel in Rotterdam werd ge pleegd, waarvan toen de leider van de Oekrainse tegenstanders van het Com munisme het slachtoffer werd. Red.) Minister Luns terug TELEURGESTELD OVER WEIGERING „Aan wat Ik al heb gezegd o\er de kwestie betreffende de Indonesische weigering om de Amerikaanse advo caat Horsky, die wij hebben gevraagd voor ons als waarnemer de processen tegen de Nederlandse gevangenen in Indonesië bij te wonen, toe te laten, kan ik werkelijk niets meer toevoegen", aldus de minister van Buitenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, die gis termiddag per KLM-vliegtuig uit New Vork op Schiphol is teruggekeerd. ..Ook in Amerika heeft men mij reeds gevraagd welke stappen wij nu zullen ondernemen in het belang van een eerlijke berechting, doch dat weet ik op het moment zelf nog niet". Minister Luns had deze kwestie graag willen bespreken met zijn Indonesische collega, minister Soenarjo, die echter niet aanwezig is geweest bij de herden kingsbijeenkomst der V.N.. waarvoor minister Luns de reis naar Amerika had aanvaard. Partijsecretaris Rakosi in het nauw door nationalistisch gezinde Communisten Hongarije bevindt zich in de greep van een nieuwe golf van terreur en de politie in Boedapest werkt als paarden, zo verklaren betrouwbare Westerse kringen. Zjj zeggen, dat de Communistische politie twee weken geleden een grote actie heeft ingezet, die invallen, arrestaties, verhoren en auto-contróles omvat. Politiemannen in burger omzwermden de Amerikaanse en Britse legaties in Boedapest en tal van Hongaren, die uit de legaties kwamen, werden gear resteerd. Ten t(jde dat de grote politie-actie begon, zijn in geheel Hongarije anti-Westerse aanplakbiljetten verschenen. Rode politie begon twee weken geleden grote actie Een reiziger, die uit Boedapest m Wenen arriveerde, zei dat hu geen schatting van het aantal gearresteerde Hongaren kon geven, maar hü deed volgens United Press het volgende ver haal: „De politie verscheen twee weken ge leden btf honderden in Boedapest en begon invallen te doen in bars, café's. restaurants en huizen, kortom, op plaat sen waar mensen samenkomen. Auto's en voetgangers worden overal waar je gaat aangehouden en ondervraagd. Overal op straat staan agenten met wapens in hun hand, alsof zy daar zijn neergezet alleen maar met het doel de bevolking te Intimideren." „We hebben gehoord wat vele Hon garen verdwenen zijn, maar ik heb geen cijfers. Er wordt veel gepraat over nieuwe processen. De „stillen" die in vestibules en plantsoenen rondom de Westerse legaties staan, doen weinig moeite zich of hun doel te verbergen. Maar in sommige gevallen zijn personen die de legaties verlieten pas opgepikt nadat zij al een flink eind gelopen -hadden Op 25 Juni heeft het Hongaarse nieuwsagentschap M.T.I. bekend ge maakt, dat een aantal „spionnen en saboteurs voor de Amerikanen" was opgepakt en binnenkort berecht, zal worden. De Communistische onderdrukking in Hongarije is steeds groter geworden sedert in April premier Imre Nagy aan de kaak was gesteld wegens zijn ..zacht zinnige" beleid en hem alle titels in regering en partij ontnomen zijn. Vol gens recente onbevestigde berichten heeft Nagy hulsarrest. Sedert de val van Nagy zijn nieuwe, scherpe agrarisohe decreten uitgevaar digd. arbeidsquota in de fabrieken ver hoogd, en een straffer discipline inge voerd in de Communistische jeugdbewe ging „Disz". Waarnemers in Wenen zien twee mogelijke redenen voor de nieuwe ont wikkeling aan alle Hongaren de macht van de leider van de Communistische partij, Rakosi, te demonstreren; Rakosi heeft anderhalf jaar een rol op de achtergrond gehad terwijl Nagy de teugels hield, maar aangenomen wordt dat hij thans opnieuw de machtigste man van het land is; Sovjet-Russische luchtmacht sterk in straaljagers „Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft onder druk van het Con gres toegegeven, dat de Sovjet-Russische sterkte in straaljagers en nieuwe lichte straalbommenwerpers die van de gehele vrije wereld overtreft," aldus de Demo cratische Senator John Sparkman. Volgens Sparkman hadden Republi keinse regeringsfunctionarissen, ge steund door president Eisenhower, zich in 1953 niet gestoord aan de militaire deskundigen en een zorgvuldig opgesteld program voor de luchtmacht besnoeid. Hoewel deze besnoeiing in 1954 onge daan gemaakt werd was het defensie- program nog niet voldoende, aldus Sparkman. Een beeld van het werkbezoek van Koningin Juliana aan de Gel- derse Achterhoek. Een paardje in de Rekkense inrichtingen bleek vooral belangstelling te hebben voor het Koninklijke bont. om de hoop, die de Hongaren mis schien op onafhankelijkheid hadden, te vernietigen. Naar verluidt was hoop in de Hongaarse harten ontstaan door het tot stand komen van het Oostenrijkse vredesverdrag en door het „vredes" bezoek van Sovjet-Russische leiders aan Joego-Slavië. De kluts kwijt.. Volgens het Weense avondblad „Neuer Kurier" zou de Hongaarse Communis tische partij van haar stuk zijn geraakt door het bezoek dat Kroesjtsjef en maarschalk Boelganin kort geleden aan Maarschalk Tito hebben gebracht. „in geen enkel Europees land is het Titois- me onder de Communisten zo krachtig bestreden als in Hongarije, waar zich meer sterk nationalistisch-gezinde Com munisten bevonden dan in enige andere Communistische staat," aldus de „Neuer Kurier." „Deze Hongaarse, nationalistisch-ge zinde Communisten, keren zich thans tegen partijsecretaris Rakosi en diens aanhangers en hun positie is, door het bezoek der Sovjet-Russische leiders aan Belgrado en met de president Tito be reikte verzoening zeer versterkt. Het resultaat is: chaos in de Hon gaarse Communistische partij. Niemand weet nu. welke gedragslijn hij moet vol gen, en 't is niet duidelijk of men bin nenkort niet even meedogenloos onder handen zal worden genomen voor 't be strijden van het Titoisme, als indertijd de aanhangers van Tito werden achter volgd voor hun „afwijkende leer", aldus besluit het Weense blad. Schade een millioen; geen stagnatie In de droogafdeling van de NV F. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabriek te Helmond is gistermiddag omstreeks halfvjjf door tot nu toe onbekende oorzaak brand uilgebroken. Het vuur, dat in een party opgeslagen katoenen half-fabri- katen en hars is ontstaan, greep zeer snel om zich heen. Direct werd de ge meentelijke brandweer en de vrijwillige brandweer van Helmond gealarmeerd, die beide met groot materiaal uitrukten. Omstreeks zeven uur was men de brand meester, doch de gehele avond is men nog met de nablussing bezig ge weest. De schade, niet alleen aan de opgeslagen goederen, doch vooral ook aan de machinerieën is groot. Spoedig na het Uitbreken van de brand ontstond een rookontwikkeling, die zo dicht was. dat enkele straten voor het verkeer moesten worden afge zet. Politie- en brandweerauto's reden met grote lichten langs de fabrieksge bouwen naar de plaat^ van de brand. Een gunstige omstandigheid was. dat de droogfafdeling zich bevond op de tweede étage van een gebouw, dat ge heel vrjj aan de buitenkant van de be- dryfscomplexen staat, zodat de vuur haard gemakkelijk kon worden bereikt, hoewel de brand woedde in een ruimte die door grote droogmaohines is omge ven. Met ongeveer 15 stralen van de beide brandweerkorpsen werd water gegeven. Ook de bedrijfsbrandweer werd ingezet Het water, dat in grote hoeveelheden langs de machines naar beneden stroomde en bijna kokend op de grond- verdieping neerkwam, heeft vooral aan de machines veel schade aangericht. Gistermiddag is in Amsterdam I luister bijzetten aan een straatfeest Kort na het ontstaan van de brand hel draaiorgel De Arabier een\ ia de Londense wijk Soho en daarna van de mooiste Nederlandse draai- I een tournee maken langs verschil- belendende afdeiinger De goederen in orgels, ingescheept voor een reis lende Engelse badplaatsen. J2e I df In brand geraakte afdeling moesten Dit nummer bestaat uit acht pagina» naar Engeland. Het zal op 10 Juli {Arabier" in de takels. brlndweeriieden!°rewnaJ?SC<lrUmannra van de bedrijfsbrandweer moesten van zuurstofmaskers gebruik maken om tot de omgeving van de vlammen door te dringen. De brand kon tot de droogafde ling beperkt blijven; het uit beton opge trokken gebouw liep slechts geringe schade op. Het duurde tot ongeveer zeven uur in de avond, voordat men de brand mees ter was en aan de nablussing kon wor den begonnen. Naar de commandant van de gemeen telijke brandweer van Helmond heeft medegedeeld, wordt volgens de eerste raming de schade aan verbrande goe deren. de waterschade aan goederen en machines en de schade aan het gebouw tezamen geschat op ongeveer een millioen gulden. Bij de brand gingen onder meer 3000 rollen bedrukt katoen verloren. Ook aan het gehouw is schade aangericht door dat in de vloer gaten moesten worden gehakt, teneinde het water op de twee de verdieping, waar de brand woedde, snel af te voeren. Men vreesde dat de vloer onder de waterlast zou bezwijken. Ten aanzien van de productie wordt geen noemenswaardige stagnatie ver wacht. Spoed gevraagd bij aanleg Venneperweg-Oude Wetering De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, directiewegen, heeft Ged. Staten van Noord-Holland ver zocht de aanleg van de provinciale weg Venneperweg-Oude Wetering tussen Leimuiden en Oude Wetering te bespoe digen, in verband met de aanleg van Rijksweg 4a, die van Ypenburg af een nieuwe verbinding langs de Oostzijde van 's-Gravenhage en Leiden zal vor men. Eind 1957 zal het Zuidelijke ge deelte van deze rijksweg gereed zijn. Dit maakt het gewenst de aanleg van de provinciale weg spoedig uit te voeren. De kosten zullen naar raming f. 715.000 bedragen. VAor de aanleg van de wa tertransportleiding Rijn-Kennemerland nabij Aalsmeer in 1956 is het nodig een gedeelte van de voormalige spoorbaan Hoofddorp-Aalsmeer nog dit jaar af te graven. Het vrijkomende zand kan voor de aanleg van het weg vak Leimuiden- Oude Wetering worden gebruikt. Een en ander brengt mede, dat het gewenst is de uitvoering van het grondwerk voor laatstgenoemd tijdvak nog dit jaar ter hand te nemen. De kosten van dit grondwerk alleen worden geraamd op f. 239.000. waarvan f. 150 000 nog in 1955 zal moeten worden verwerkt, aldus delen Ged. Staten van Noord-Holland aan de Prov. Staten mee. Trein greep auto met militairen Gistermiddag is op de onbewaakte overweg in Teugen onder Twello een militaire vrachtwagen waarin twee militairen zaten, gegrepen door de Dicseltrein, die om 16.35 uur uit Apel doorn was vertrokken in de richting Enschede. De auto was een militaire leswagen, van de Willem lil kazerne der Kon. Ma rechaussee te Ajjeldoorn. De wagen raakte onder de Dieseltrein en werd 12 meter meegesleurd. De twee inzittenden waren de 29- jarige korporaal B. Dickhoff uit Am sterdam van het regiment AAT. gele gerd te Apeldoorn en de 20-jarige ma- reohaussee vierde klasse B. A. M. van Waterschoot uit Amsterdam, "an het depot Kon. Marechaussee te Apeldoorn. Zij werden naar het St. Jozefs zieken huis te Deventer vervoerd. Korporaal Dickhoff was als instruc teur bezig marechaussee van Water schoot. die aan het stuur zat, rijles te geven. Waarschijnlijk tengevolge van onoplettendheid van de leerling reed de auto de overweg op bij het naderen van de trein De korporaal kreeg vrij lichte verwondingen, doch de mare chaussee werd zeer ernstig gewond. Men vreest voor zijn leven. De trein kreeg ruim drie kwartier ver traging, de wagen is totaal vernield. De motor ervan werd 5 meter weggeslin gerd. Tientallen (loden door aardbeving in Afghanistan Volgens een radio-uitzending uit de hoofdstad van het koninkrijk Afgha nistan, Kaboel, Is het Noord-Oosten van het land getroffen door een aardbeving, die mogelijk tientallen personen het le ven heeft gekost. De stad Faizabad. in de provincie Badachsjan, zou verwoest zijn en volgens de ontvangen berichten was nog niet met zekerheid na te gaan hoeveel slachtoffers zich onder de ruines van een honderdtal gebouwen en huizen zouden bevinden. Radio-Kaboel deelde verder mede, dat ook de steden Sjafnan en Taloezan getroffen zijn.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1