Rembrandt Hotel te Noordwijk floor zware brand geteisterd Jubileum „De Natuurvriend" R. M, v.d. Hart nam afscheid als redacteur „Bloembollencultuur" 94ste Jaargang Dinsdag 5 Juli 1955 No. 28566 Dit seizoen uitgeschakeld Resolute brandweercorpsen voorkwamen volledig verlies Neon-verlichting de oorzaak? Een van de grootste Noordwijkse hotels, het uit 1912 daterende Rembrandt Hotel aan de Beethovenweg, direct achter de Koningin Astrid Boulevard gelegen, is gisteravond door een zware brand geteisterd. De tweede en derde etage van de rechtervleugel benevens een gedeelte van de bovenste verdie ping van het hoofdgebouw brandden uit, terwijl de rest van het gebouw zware waterschade opliep. De directe schade bedraagt naar voorlopige schatting enige tonnen. Het staat wel vast, dat gedurende dit seizoen het hotel voor de badgasten is uitgeschakeld. Naar de oorzaak van de brand wordt nog een onderzoek ingesteld, maar men vermoedt dat de neonverlichting de schuldige is geweest. Tegen half acht gister avond zag een bij het hotel wandelende dame vlammen bij de dakgoot van de rechtervleugel van het Rembrandt Ho tel. Onmiddellijk waar schuwde zij de portier, waarna het hotelperso neel met de brandblus- apparaten die In het ge bouw aanwezig waren aan het werk toog om het vuur te bestrijden. Van het dak af ging men het vuur met schuim- blussers, te lijf, terwijl een ke'tting gevormd werd voor het doorgeven van emmers water. Deze beperkte middelen ble ken echter niet voldoen de om de door de harde Noordwester aangebla zen vuurhaard onscha delijk te maken. Inmiddels was de Noord wijkse brandweer gear riveerd. die echter on danks het moderne ma teriaal waarover zij be schikt met tegen deze moeilijke taak was opge wassen. Derhalve werd tegen half negen de assistentie van de Leidse brandweer ingeroepen, die met een motorbrand spuit en de ladderwagen voor kwart voor negen op het terrein van de brand aanwezig waren. Door de komst van de Leidse brandweer en dank zü de ladderwagen kon het vuur van alle zijden worden bestreden en verdere uitbreiding zo goed als geheel worden voorkomen. Gedurende een paar uur werden tonnen water in het brandende gebouw ge stort en eerst omstreeks tien uur was men het vuur in zoverre meester, dat het stadium van na blussing was bereikt. Deze arbeid nam nog vele uren in beslag. Hoewel niet anders dan met lof het optreden van de Noordwijkse vrijwillige brandweer kan worden vermeld, viel toch het zekerder en doeltreffender werk van de Leidse beroepsbrandweer allen op. Er werd goed teamwerk verricht door de brandweercorpsen en de anderen, die bij de blussing en het in veiligheid bren gen van goederen betrokken waren. WATERVOORZIENING WAS GOED Tijdens de blussing deed zich voort durend dc angstige vraag voor, of de Noordwijkse watervoorziening voldoen de capaciteit zou hebben voor de grote behoefte aan bluswater. Dank zg de voor twee jaar gereed gekomen rein- waterkelder en de eerst dit voorjaar aangelegde waterleidingbuizen van grotere diameter voldeed deze water voorziening voortreffelijk. Een groot succes voor het gemeentelijk waterlei dingbedrijf, temeer daar juist de moge lijkheid van een grote brand in de Zuidduinen uitgangspunt is geweest voor de getroffen voorzieningen. Uiteraard bestond er grote belangstel ling voor deze uitslaande brand. De met reservisten versterkte politie had de han den vol om de vele honderden, die het ongewone schouwspel gade sloegen, op een veilige afstand te houden. Het ge vaar van instorten van een deel van de gevel was namelijk niet denkbeeldig. In de loop van de brand stortte het voorste torentje op de balken van de dakcon structie. doch verdere instortingen moes ten worden gevreesd. Zij hebben zich echter gelukkig niet voorgedaan, waar door het gebouw op zichzelf gespaard bleef. Mede als gevolg van de weersgesteld heid waren slechts ongeveer 50 gasten in het hotel gehuisvest, van wie een deel zich niet in het hotel bevond toen de brand uitbrak. Het Rembrandt Hotel behoort toe aan het Palace-Doelen (Amsterdam)-Rem- brandtconcern waarvan de heer L. van Sterkenburg eigenaar is. Het bood ruimte voor 150 hotelgasten. Het was een der grootste Noordwijkse hotels en genoot een uitstekende reputatie vooral ook in het buitenland. Voor de volgende week was een be langrijk deel van het hotel besproken voor hoge autoriteiten, zowel burger lijke als militaire, die de komende ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen geschiedenis de heer P. J. Smallegange te Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen Psychologie, mej. J. I. C. G. Prick iDen Haag) en de heer C. Steffen (Rotter dam): Kerkelijk voorbereidend examen, de heer C. W. Bolle (Den Haag). CORRESPONDENTIE A. A. van N. te L. De grote wacht lijst van woningzoekenden maakt het nog steeds noodzakelijk, dat de hier ter stede gevestigde woningbouwverenigin gen de ledenstop handhaven. Teneinde geen misverstand te wek. ken, wijst ds W. J. H. Hubeek ons er op, dat hij er Zondagochtend bij zijn intrede in de Pieterskerk nadrukkelijk op heeft gewezen dat hij er trots op is te staan in de traditie van het Vrij zinnig Protestantisme, dat als Neder lands geestesmerk de 17de eeuw gestem peld heeft tot een gouden eeuw. Ds Hu- beek verfoeit echter het woord „vrij zinnig" als het gehanteerd wordt tot verdeeldheid en een schild moet vormen voor verholen vijandschap. Onze stadgenoten J. F A. la Ri- vière en H. K. van de Beek slaagden te Utrecht voor het candidatasexamen tandheelkunde. "t)ikke rookwolken stijgen op uit de fel brandende etages van de hoge vleugel van het Rembrandt Hotel. MULO*examens Gisteren is in Leiden een aanvang ge maakt met het afnemen van het Mulo examen. De eerste dag zijn voor het di ploma A geslaagd: J. B. Komdorffer, W. M. van der Plas en J. A. A. G. Timmer mans, allen te Katwijk aan Zee, E. Bou- man te Katwijk. J. H. H. van Hoek te Leiden en J. van Iterson te Valkenburg. Geslaagd voor diploma B: H. de Wa ter, J. Boter. P. A. Pijl, W. Oudshoorn, C. van Nood, D. J. Filippo en B. Guis, allen te Leiden, H. Botermans en M. Postmus, beiden te Valkenburg, C. Guyt, J. J. v. d. Oever. IJ. Meijvogel en G. Verloop, allen te Katwijk aan Zee, A. Kuijt en L. Dompeling te Katwijk aan den Rijn, L. Kromhout te Rijnsburg. J P Verhoogt en J. Werner te Leider dorp, C. Leenheer te Noordwijk Binnen, P .A. Boer te Hazerswoude en R. A. 6torm te Voorschoten. Twee dagen op stap. Ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van de Reisvereniging „Anna Paulowna" is men ditmaal niet één, doch twee dagen op stap gegaan. De heren A Nputeboom en P. Blan- sjaar hadden voor deze lustrumreis een aantrekkelijke route uitgestippeld, welke tenslotte naar Nijmegen en Berg en Dal voerde. Via Hilversum, Amersfoort en Amerongen werd het einddoel bereikt, waar de" schitterende omgeving volop gelegenheid tot wandelen bood. De te rugtocht voerde langs Breda en Rotter dam. GOEDEREN DER GASTEN GERED Onmiddellijk na het ontdekken van de brand bracht het personeel zoveel mo gelijk goederen uit de bedreigde gedeel ten van het gebouw in veiligheid De persoonlijke eigendommen van de gasten konden alle gered worden dank zij reso luut optreden. Voorts werd een deel van de inventaris gered, doch een ander deel werd een prooi van het vuur en van het overvloedig vloeiende bluswater. Verschillende autoriteiten bevonden zich op het terrein van de brand, om. de loco-burgemeester G Vogelaar, de ge meentesecretaris B. Ikc cn een aantal gemeenteraadsleden. Voorts sloeg de eigenaar, de heer L van Sterkenburg. die toevallig in Noordwyk was in ver band met een VVV-vergadering, de blus- singswerkzaamheden gade. ZUIDDUINEN ZONDER STROOM Door de Leidse stedelijke lichtfabrie ken werd het gehele complex Zuidduinen tijdens en de eerste uren na de brand stroomloos gezet. De transformator voor de stroomvoorziening in dit gebied be vindt zich namelijk in de garage van het Rembrandt Hotel, en men vond het ge vaar voor kortsluiting als gevolg van het bluswater te groot, om de spanning op de transformator te handhaven. Dit leverde niet alleen groot ongerief op voor de villabewoners in dit dorpsdecl, ook voor het nabijgelegen rhenma-lnstituut Sole Mio Alleen de straatverlichting bleet gebleken, hl tegenstemt» tot vroe- 22?I"' ."Ilfl" lean men thans ook hier verzekerd nr c nnr Hf zijn van een krachtige en effectieve brandbestrijding. Voor de gemeente moet het een voldoening geweest zijn. dit op zo overtuigende wijze te zien gedemon streerd. al moest dit dan gaan ten koste van een van de grootste Noordwijkse NATO-conferentie in ons land komen bijwonen. Van half Juli tot eind Augustus was het hotel geheel volge boekt, terwijl voor September enkele congressen waren besproken. De brand- en waterschade schake len het hotel voor dit seizoen volledig uit, zodat voor deze komende gasten naar een andere accommodatie moet worden uitgezien. Voorlopig zijn de huidige gasten van Rembrandt in het Palace Hotel ondergebracht. SCHADE DOOR VERZEKERING GEDEKT De directe materiële schade wordt op enkele tonnen geschat, doch de bedrijfs schade is uiteraard van veel grotere om vang als gevolg van het uitvallen van het gehele hotel gedurende dit seizoen. De gehele schade wordt echter volledig door verzekering gedekt. OOK VOLDOENING Hoe betreurenswaardig deze brand ook voor Noordwijk is geweest, een voldoe ning vooral voor de bewoners van de Zuiddumen is het geweest te constateren, dat de maatregelen met betrekking tot de watervoorziening en de getroffen regelingen met Leiden ten aanzien van hulpverlening by brand zo doeltreffend VERMOEDELIJKE OORZAAK Omtrent de oorzaak van de brand be staat nog geen zekerheid. Vermoed wordt. dat kortsluiting i ontstaan in de nieuwe hotels. Ti vee maal zilver W. Zwart vijf-en-twintig jaar voorzitter Ter gelegenheid jubileum van de Aquarium en Terra- riumhoudersvereniging „Dc Natuur- I vriend" wordt Zaterdagmiddag 16 Juli I ervaringen uit te van 3 tot 4 30 uur in de Jabobazaal van idëeen op te doen. .Den Burcht" een receptie gehouden. Tevens zal dan het feit worden her- genieten geeft en ook veel voldoening schenkt. De oprichting van de vereniging voor zag in een behoefte. Natuurlijk waren cr i ook zonder de vereniging tal van natuur. zilveren liefhebbers, die er een stukje natuur in huis op na hielden, maar door de ver eniging werd het mogelyk gemaakt om "isselen en nieuwe Meermalen heeft „De Natuurvriend' ook met succes tentoonstellingen geor- dacht, dat de heer W Zwart, één der ganiseerd. waardoor vele belangstellen- oprichters van de Vereniging, 25 jaar de den een indruk konden krygen van dc functie van voorzitter bekleedt, 's Avonds j perfectie, die kan worden bereikt als de vindt in „Den Burcht" een feestelijke liefde, die hem voor zijn stukje natuur bijeenkomst plaats heeft, gepaard gaat aan een deskundige De vereniging is voortgekomen uit ae behandeling. Juist voor dit laatste ont- Aquarlum- en Terrariumhoudersvereni- I vangen de leden van de vereniging ging „De Natuur in Huis", die in 1936 steeds uitstekende voorlichting, een fusie aanging met „Scatophagus Gaarne wil ik niet alleen ambtelijk, Argus" en in 1946 met „Natuurgenot" maar ook persoonlijk als groot aqua- Thans zijn alle aquariumliefhebbers in riumliefhebber. „De Natuurvriend" mijn Leiden verenigd in ,,De Natuurvrienden". I hartelijke gelukwensen aanbieden met In het ter gelegenheid van dit jubileum de mijlpaal, die zij thans heeft bereikt., verschenen feestprogramma, schrijft de en tevens wil ik mijn erkentelijkheid burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot uitspreken voor alles, wat zij op het ere-lid der Vereniging en zelf een groot gebied van aquarium en terrarium heeft aquariumliefhebbcr, een voorwoord, gegeven. Ik hoop, dat. zij op de ingesla- waaraan wij het volgende ontlenen, gen weg voort mag blijven gaar en nog „Het houden van een aquarium of ter- vele jaren haar zeer sympathieke werk- rarium is een liefhebberij, die veel te I zaamheden mag verrichten!" Gistermiddag heeft in het Krelage-huis te Haarlem de heer R. M. van der Hart officieel zijn functie als redacteur van het „Weekblad voor Bloembollen cultuur" neergelegd. Hij heeft daarbij een hartelijke hulde in ontvangst moe ten nemen. De heer R. M. van der Hart. Zeeuw van geboorte, is nooit „bolleman" ge weest. Na het beëindigen van zijn loop baan als hoofd ener school te Haarlem, wijdde hij zich aan zim gTOte liefde, de planten en de bloemen. Hn beoefende deze liefhebberij in de practijk op de grote kwekerij van Van Tubergen te Haarlem. Hil werd secretaris van de af. deling Haarlem van de Kon Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, en toen de redacteur van het Weekblad, de heer Dix, zyn functie neerlegde, volgde de heer Van dei- Hart hem on 1 Mei 1946 op Zijn didactische gaven kwamen niet alleen tot uiting in het tuuibouwonder- wijs. waarbij hg vele jonge vakmensen vormde, maar vooral ook tijdens de vele rondleidingen van schoolkinderen die de tentoonstellingen van het bloembol lenvak bezochten. En niet in de laatste plaats tegenover zovele collega s, die in hem altijd een welwillende bron van in formatie vonden. Een zyner vornaamste karaktertrek ken was ziin rondborstige eerlijkheid, zyn afkeer van onrecht in welke vorm ook. Zelfs in de kolommen van het Weekblad bond hii meermalen de kat de bel aan, lang niet altijd tot genoegen van degene, op wie hij ziin pijlen richtte. Altijd voerde hii strijd voor verbete ring van het product en eerlijke handel. De heer Van der Hart heeft om ge zondheidsredenen ziin functie moeten neerleggen en zal worden opgevolgd door de lieer P. Dekker, thans nog woonachtig te Ede, een bekend publi cist op het terrein van de sierteelt. Reeds eerder hebben de organisties Mytyl-stichting gaat collecteren Van 11 t.m. 15 Juli zal de Mytyl- Stichting voor Leiden en Omstreken een huis- aan huiscollecte houden, gevolgd door een straatcollecte op 16 Juli. Zoals bekend verzorgt deze stichting een dagschool voor lichamelijk gebrek kige kinderen, die als gevolg van hun handicap de gewone lagere school niet kunnen bezoeken. De Mytylschool zorgt er voor. dat ook deze gehandicapte kinderen het zo noodzakelijke onderwijs ontvangen. De Mytylschool heeft bewezen in een grote behoefte te voorzien. Het werk van de Mytyl-Stichting vergt echter veel geld Het bestuur roept daarom aller medewerking in om de collecte te doen slagen. Zij, die zich als collectant willen op geven, kunnen dit doen by mr C. J. Vogel. Thorbeckestraat 54 en Zaterdag 9 Juli e.k. van 36 uur aan de Genees kundige- en Gezondheidsdienst. Nieuwe Mare 13a. Stelt hen. die straks met de collecte bus voor een gave by U aankloppen, niet teleur. Geeft zoveel als U missen kunt! U steunt daarmee een goed doel! HET LEGERMUSEUM Legermuseum, dat weer tal van aanwinsten aan zyn collectie door de Engelse geschil- generaal S. H. door totaal 3015 bezoekers bezocht. uit het Vak en vele particulieren af scheid van hem genomen tijdens een bijeenkomst, door het Hoofdbestuur der Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur belegd, in de Scheidsgerechtszaal van het Krelagehuis te Haarlem. HARTELIJKE HULDE. De voorzitter van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. opende de rij van sprekers en herinnerde aan de eerlijke rondborstigheid van de schei dende redacteur en bood hem namens liet Hoofdbestuur een vacantiereis naar Zwitserland aan. terwijl mevr. v. d. Hart een bloemstuk in ontvangst mocht ne men. Vervolgens sprak de heer G. W. Marei, voorzitter van de vereniging .De Tulp", die de heer v. d. Hart een vaas van aardewerk, met rode rozen gevuld, overhandigde. De heer C. J. van Til sprak als voor zitter van de Ned. Gladiolus-Vereniging de heer v. d. Hart toe en bood als aan denken een rookstoel aan. De heer Th. Lodewyk dankte namens de pers voor de vriendschappelijke collegialiteit im mer van de heer Van der Hart onder vonden Onder de velen die de heer v. d. Hart de hand kwamen drukken en geschen ken overhandigden, waren o.m. de ere voorzitter van .Bloembollencultuur", dr E. H. Krelage. de heren A. J. Verhage en J G. A. Orbaan, resp. voorzitter en directeur van het bedrijfschap voor Sier. teeltproducten, leden van het dagelijks bestuur van het Corso-Comité en van de Bond van Bloembollenhandelaren en tal van figuren uit het vak en aanver wante bedrijfstakken. De besturen van de Ned. Dalhlia-Ver eniging de groep .Bijgoed" en de West Friese Flora hadden des morgens de heer v. d Hart in zijn woning geschenken aangeboden en bii monde van de heren J. G. Oh. Dix en S. Schaper—Rood toe gesproken. Straaljager neergestort Piloot gedood Op 11.08 uur vanmorgen is bij de Schaarsbergerstraat te Heerlen een Engelse straaljager neergestort. De piloot kwam om het leven. De brokstuk ken van het verongelukte vliegtuig lagen over grote afstand verspreid. De Schaarsbergerstraat is een weg met lint bebouwing buiten de eigenlijke bebouw de kom van Heerlen. De straaljager stortte achter de aan deze weg staande huizen neer, doch geen der woningen is beschadigd. Slim bedacht.. De Londenaar Norman White, die een middel had bedacht om zonder werken aan de kost te komen, is tot acht maan den gevangenisstraf veroordeeld. Hij zocht een baantje en belde dan zijn toe komstige werkgever anoniem op om hem te adviseren die White toch vooral niet ln dienst te nemen, omdat het een „ge vaarlijke gek" was die al verscheidene misdaden op zijn geweten had. White werd dan meestal ontslagen, met een week salaris als schadevergoeding. In liet kader van het Holland Festival kunnen de Lcidenaars morgenavond in Den Haag genieten van een dei beste Shakespeare-vertolkingen. welke ooit in ons land zijn vertoond. Hier boven twee van Engelands grootste hedendaagse acteurs: Peggy Ashcroft en Sir John Gielgud in een scène van „Much ado about Nothingdat zij ook mot genavond zullen spelen

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3