LEIDSCH DAGBLAD „Wij gaan niet uit zwakheid naar conferentie in Genève" WEERBERICHT 94ste Jaargang DINSDAG 5 JULI 1955 No. 28566 Directeur; j w. Heimy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte SBgel LeiaeI1 Glro N° 4,055 Hoofdredacteur: J. Brouwer tekeer ZütZt f.2.r5 per m,„d; f a "per «5 Tdetoou Directie en AdaUrUetratle: 25041; Hedactle: 2.50» „Niet met gebroken benen, maar als soldaten", zegt Kroesjtsjef „De Sovjet-Unie wordt niet door zwakheid'naar de komende conferentie in Genève gedreven, maar verkeert in een krachtige positie. Wij gaan niet met gebroken benen naar Genève, doch als soldaten om waardige partners te ontmoeten, en dit is de enige goede manier", aldus verklaarde Nikita Kroesjts jef, de belangrijkste man in de Russische Communistische partij gisteren op een receptie in de tuin van de Amerikaanse ambassade in Moskou, ter gelegen heid van de Onafhankelijkheidsdag in de Ver. Staten. Kroesjtsjef rei, dat de conferentie niets belangrijks zal opleveren als niet ieder zou bijdragen tot het verminderen van de internationale spanningen. „Slechts als wij op basis van gelijkheid spreken, in eerlijke taal, zal alles goed gaan", aldus Kroesjtsjef. Het was de eerste maal dat de vooraanstaande Sovjet-Russische leiders, met uitzondering van president Worosjilof, de receptie ter gelegenheid van de Amerikaanse Onafhankelijkheidsdag bijwoonden. Gewoonlijk komt alleen minister Molotof. De stemming op dere receptie was zeer ontspannen. De Sovjet-Russische leiders spraken o.m. geruime tijd met enige Amerikaanse schakers, die op het ogenblik in Moskou zijn. Ook praatten zij met Westelijke diplomaten. „Alleen oprechte discussie" In de loop van een gesprek met de Amerikaanse zaakgelastigde. Walmsley. legde Kroesjtsjef een lange politieke ver klaring af, waarin hy waarschuwde tegen speculaties, dat de Sovjet-Unie door zwakheid op binnen- of buitenlands ge bied tot de conferentie was gedwongen. Hij veroordeelde de politiek van kracht van de Westelijke mogendheden en legde er de nadruk op, dat slechts een open hartige en oprechte discussie kan leiden KROESJTSJEF tot welslagen van de conferentie ln Genève. De Franse ambassadeur in Moskou, Joxe, was bij het gesprek tussen Walms ley en Kroesjtsjef aanwezig, evenals de Sovjet-Russische leiders Boelganin. Mi- kojan, Kaganowitsj, Malenkof, Perwoes- jin en Saboerof. Later opklaringen D? Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog veel bewolking, later ook opklaringen. Overwegend droog weer Morgenmiddag iets hogere temperatu ren Meest matige wind tussen Noord en West. (Opgemaakt te 10 uur). 6 JULI Zon op: 4.29 uur: onder: 21.03 uur. Maan op: 21.32 uur: onder: 5.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.59 cn 16 24 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Niet als kooplieden* Kroesjtsjef vergeleek bepaalde verkla ringen van president Eisenhower op een recente persconferentie met een „verfris sende stroom ozon". Hij leverde echter scherpe critiek op „onverantwoordelijke" speculaties in Westelijke bladen, volgens, welke de Sovjet-Unie „de een of andere ramp vreesde" als zij geen stappen onder nam ter vermindering van de internatio nale spanning. Kroesjtsjef gaf te kennen, dat hij r zjjn komst naar de Amerikaanse ambassade besloten had deze verklaring af te leggen en dat hij overleg had ge pleegd met Boelganin, Mlkojan en Kaga nowitsj. die het geheel met hem eens waren. .Als we in Genève op basis van gelijkheid, eerlijk en oprecht, met elkaar spreken, zal de conferentie iets opleveren, doch als wij naar Genève gaan als koop lieden, dan is het niet de moeite waard de reis te ondernemen", aldus Kroesjtsjef. Maarschalk Boelganin bracht later met Westelijke verslaggevers een heildronk uit op „het welslagen van de Geneefse conferentie". Russisch spreekwoord. Kroesjtsjef merkte voorts op, dat de Vestelijke pers zich afvraagt waarom de Sovjet-Unie de laatste tijcr-zoveel voor stellen doet die het Westen aangenaam vindt, en dat de bladen daarbij komen tot „fantastische" speculaties. „Natuur lijk hebben wij deze voorstellen niet ge daan om iemand een genoegen te doen Wij namen deze besluiten alleen, omdat zij de enig juiste zijn", zo zei hij. Hij haalde het Russische spreekwoord aan. dat „als een schoonmoeder zelf trouw is. zij de vrouw van haar zoon niet vertrouwt". Kroesjtsjef keek hierbij even in het rond en hoopte „dat er geen dames in de buurt waren". Hij verwierp alle speculaties, dat de Sovjet-Unie zwak was, met moeilijkhe den op economisch gebied te kampen heeft, of dat de Westelijke politiek of de internationale ontwikkeling de Sovjet- Unie gedwongen heeft te trachten tot een vergelijk over wereldvraagstukken te komen. Hij voegde hieraan toe, dat als de Sovjet-Russische leiders even wan trouwig waren ten aanzien van de mo tleven van het Westen, „er geen over eenkomst bereikt zal worden" O Slot op Pag. 2 Geheimzinnige ontploffing deed Londen vannaeht ontwaken Dreunende slag van geweldige explosie in Zuid-Londen. maar oorzaak onbekend! correspondent in Londen) eist Oetojo's aftreden Kolonel Loebis thans de machtigste man? Leger De premier van India Nehroe brengt een bezoek aan Joego-Slavië. De premier in gezelschap van Tito tijdens een rondrit. Huizenblok in vlammen Vier gezinnen dakloos Vannacht is te Barneveld (G.) een blok oude woningen aan de Brou wersstraat. midden in het dorp, door brand verwoest. De brand begon in een papiermagaziin. dat in een der wo. ningen was ondergebracht. Het vuur greep zo snel om zich heen. dat spoe dig nagenoeg het gehele blok in lichter laaie stond. Het magazijn en vier wo ningen gingen verloren. Vier gezinnen kwamen op straat te staan. Met de grootste moeite konden de belendende percelen behouden worden door de brandweer van Barneveld. Geen uitlevering van Polak i Opnieuw heeft een Duits gerecht de uitlevering van een der uit Breda ont vluchte oorlogsmisdadigers onmogelijk j gemaakt. De Rechtbank in Celle ver- j klaarde de uitlevering van Willem Po- I lak ontoelaatbaar. Evenals in andere gevallen werd tegen Polak van Duitse zijde een vooronderzoek ingeleid, ten einde na te gaan of hij voor de in Ne- derland gepleegde misdaden in Duits- I land veroordeeld zal kunnen worden. In I veiband daarmee is Polak nog niet uit hechtenis ontslagen. In de motivering van haar uitspraak zeide de Rechtbank van Celle. dat de mogelijkheid bestaat, dat Polak tijdens deoorlog op grond van Hitiers verorde ningen Duits staatsburger is geworden. Ook de recente uitspraak in de zaak van de oorlogsmisdadigers Bikker werd gemotiveerd met de mogelijkheid, dat deze SS-man door Hitier tot Duitser zou zijn gemaakt. Kort na het middernachtelijk uur werd het gebied ten Zuiden van de Theems vannacht opgeschrikt door de dreunende slag van een geweldige explosie. Duizen den huizen schudden en ramen rammelden over een oppervlakte van veertig vier kante mül Het klonk als een bominslag of zwaar afweergeschut. Na de slag hoorde men het zwakke gebrom van een vliegtuig. Waarschijnlijk een toevallig passerend ljjntoestel. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in, maar de ontploffing is nog steeds een raadsel! Het centrum van het geluid van de explosie lag tussen Beckenhant en Streat- ham in Z.O. Londen. Door het gedreun liep een groot aantal brand- en alarm installaties af! uur door de geluidsbarrière was gebroken werd onwaarschijnlijk geacht. Aan de veronderstelling dat een Amerikaanse piloot op deze wijze Onafhankelijkheids dag had willen vieren, werd door het Amerikaanse hoofdkwartier weinig ge loof gehecht. Een andere theorie is, dat een kleine meteoor in de bossen nabij Biggin Hill in Kent. met ver van Churchills land huis Chartwell. was neergekomen. Het Meteorologisch bureau kon ecl\ter evenmin opheldering geven Meteoor neergekomen in de bossen van Kent De eerste indruk was. dat er iets ge beurd was in het Londense havengebied. Politie, nachtwakers en havenarbeiders gingen op onderzoek uit. maar vonden niets. Het was een prachtige stille zomer nacht en een voile maan verlichtte het landschap De theorie, dat een straaljager op dat Het Indonesische kabinet is gister morgen bijeengekomen ter bespreking van een voorstel der legerofficieren, om een conferentie te beleggen tussen de plaatsvervangende stafchef kolonel Loe bis en de regering. Dit voorstel is gedaan in een door het leger verstrekt communiqué Uit betrouwbare bronnen wordt hier omtrent vernomen, dat Loebis als de conferentie tot stand komt. namens het leger de volgende eisen zal stellen: 1. Ontslag van Oetoyo als stafechef. 2. Aanvaarding door de regering van dit ontslag. 3. Intrekkingrvan deschor- sing van Loebis welke deze. gesteund door het leger. lot dusverre heeft ge negeerd. 4. Uitwerking van een oplos sing door Loebis namens het leger enerzijds en het Kabinet, president Soekarno en vlce-pres d-nt Hatta an derzijds. 5. Strikte scheiding in de toe komst tussen militaire en politieke zaken. Het lijdt gelijk gemeld geen twij fel dat de hoogste leger-officieren. met Inbegrip van de zeven divisie-comman danten kolonel Loebus steunen. Ds di visiecommandanten ziin naar hun pos ten teruggekeerd na vier Jagen van on derlinge conferenties in Djakarta. Voor hun vertrek hebben zn Loebis machti ging gegeven namens hen te spreken met de regering. Kolonel Loebis schijnt thans wel de machtigste man van het leger te ziin. Ziet Soekarno oplossing? President Soekarno heeft verklaard „een opening te zien voor een oplos sing" van de huidige kwestie rondom de benoeming van een chef-staf van de Indonesische Landmacht. Hij zeide dit r.a terugkeer in Djakarta van een twee daags bezoek aan Midden-Java. waar hy o.a. het vijfde lustrum van de Indo nesische Voetbalbond bijwoonde. opgelost in een sfeer van eenheid, „waarop h(j nooit moe zal worden aan te dringen". Bij deze gelegenheid ver zekerde hij zijn toehoorders, dat hij zich by al zijn beslissingen over de militaire kwestie heeft onthouden van sentimenten en gevoelens, die niet objectief genoemd zouden kunnen worden. Zondag kwamen de ministers van De fensie en Justitie onverwacht in DJocJa aan. Zij brachten rapporten uit aan president Soekarno om dadelijk daarna weer per vliegtuig naar Djakarta terug te keren. Soedirman eens met Loebis Na terugkeer in Oost-Java van de ter ritoriale commandant kolonel Soedir man. eaf de legervoorlichtingsdienst in Soerabaja een bekendmaking uit. waar in wordt bevestigd, dat Soedirman het eens is met het streven om generaal Oetoyo te bewegen zich vrijwillig terug te trekken en met de weigering van overste Loebis zijn functie aan Oetoyo over te dragen. Volgens deze bekendmaking is kolonel Soedirman niet bereid deel te nemen aan enige agitatie tegen de regering, noch in dc vorm van lijdelijk verzet, noch met geweld. De bekendmaking constateert verder, dat de vergaderin gen op het hoofdkwartier van de Landmacht een „schitterend resul taat" hebben opgeleverd. In Djakarta Is na afloop van de Ka binetszitting van gisteren bijvestigd, dat de besprekingen op deze bijeenkomst de legerkwestie tot onderwerp hadden. De regering baseert zich in deze kwestie op de „democratisch—parlementaire be. ginselen van een rechtsstaat, die de cror.dsiag zijn van de Indonesische Re publiek". Een oplossing dient te worden gevonden in gezamenlijk overleg. Koninklijk bezoek aan Antillen en Suriname Ofschoon de officiële instanties het aangekondigde bezoek aan Suriname van H. M. dc Koningin en Prins Bern. hard nog als geheim behandelen en gegevens eerst verstrekt zullen worden nadat in alle drie Rijksdelen overeen stemming bereikt is. is reeds bekend geworden dat het bezoek van 27 October tot 7 November zal duren. Er zal een commissie benoemd worden, met sub commissies. om de bijzonderheden van bet bezoek te regelen. H. M. de Koningin zal eerst de An tillen aandoen en dan naar Suriname Top-productie van staalfabrieken in West - Duitsland (Telefonisch van onze correspondent in Bonn) Men kan nu al voorstellen, dat de staalindustrie in West-Duitsland einde dit jaar vermoedelijk meer staal gepro duceerd zal hebben dan voor de oorlog in het gehele Duitse ryk. Thans is im mers bekend gemaakt, dat gedurende de eerste zes maanden van dit jaar al 10.2 millioen ton vervaardigd werden. Omdat nog tal van grote opdrachten op uitvoe ring liggen te wachten, neemt men aan dat de productie van dit jaar de 20 mil lioen ton zal overschrijden In 1938 werd in het Duitse rijk 179 millioen ton ge produceerd. In 1948 bedroeg de produc tie 5 6 millioen ton Doch deze was toen nog als gevolg van voorschriften van de bezettingsmogendheóen. aan beperkin gen onderhevig. Toen deze opgeheven werden, liep de productie in '52 tot 15.8 millioen op. Af-oom-tentoonsfeliing te Amsterdam (Speciale berichtgeving) In 1957 zal te Amsterdam een grote „atoom"-tentoonstelling worden gehou den. waarbij het gebruik van kern-energie voor vredelievende doeleinden de hoofd schotel zal vormen. Deze expositie zal worden ingericht door de gemeente Am sterdam tezamen met de Amsterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken. Protest tegen wapening van Noord-Korea Het opperbevel der Verenigde Na ties heeft bij de Communistische afge vaardigden van de Koreaanse bestands commissie geprotesteerd tegen „het ver groten van het militaire potentieel in Noord-Korea". zulks in strijd met de be- i standsovereenkomst. Veertien nieuw opgeschilderde, maar overigens verwaarloosd uil- ziende Amerikaanse marineschepen, die aan Sovjet-Rusland ter beschik king waren gesteld gedurende de jongste wereldoorlog, zijn voor een verlate teruggave nan de V.S. in Kiel gearriveerd. Enige van de schepen, welke in Kiel voor anker zijn gegaan. Zes weken havenstaking kostten Engeland schatten! Ernstige gevolgen voor gehele economie 'n Milliard verlies aan deviezen Oe staking der havenarbeiders in Engeland, welke gisteren werd beëindigd, Is een der langste in de Britse geschiedenis geweest. Zij heeft precies zes weken geduurd en vormt het laatste van een aantal sociale conflicten, waaronder de poorwegstaking en de staking van mijnwerkers, welke conflicten ernstige gevolgen hebben gehad voor de nationale economie van Engeland. Positie van pond sterling docr geruchten geschokt Volgens Agence France Presse (AFP) z|in enige der meest ernstige economische gevolgen van deze geschillen de volgende: 1 De uitvoer van auto's is met de helft i verminderd: Een groot aantal buitenlandse orders voor rijwielen en motorrijwielen werd geannuleerd, Buitenlandse afzetgebieden voor rij dend materieel zijn verloren gegaan. I De Londense City heeft als Internatio naal financieel centrum terrein verloren i aan Amsterdam, Parijs en Zürich; Engeland zal dit jaar 9 millioen ton steenkolen meer moeten invoeren dan in 1954 en 3 millioen ton steenkolen minder uitvoeren; het verlies aan deviezen uit dien hoofde kan worden geraamd op een bedrag tussen 600 millioen en een mil liard gulden: Een verslechtering van de betalings balans is onvermijdelijk: Onlangs deed het gerucht de ronde omtrent de mogelijkheid, dat devaluatie van het pond sterling door de Britse regering in „bepaalde vorm" zou worden overwogen. Dit gerucht is officieel ln het Lagerhuis tegengesproken, doch ondanks deze tegenspraak wordt de houding van het pond op de wisselmarkt in officiële kringen in de komende weken een ver scherping van de politiek inzake crediet- beperklng. teneinde de inflattedreiging te bestrijden. In ieder geval zal het offi cieel disconto, dat op 4>i r0 het hoogste niveau sedert 1932 heeft bereikt, nog ge ruime tijd gehandhaafd blijven. Bij het naderen van het najaarsseizoen, wanneer zelfs onder normale omstandig heden het internationale handelsverkeer ongunstig voor Engeland is. wordt ver wacht. dat de druk op het pond sterling nog zal toenemen, aldus Agence France Presse Gouverneur van Suriname vertrekt in 1956 In November zal de ambtstermijn van de Gouverneur van Suriname, mr J. Klaasesz zijn verstreken. Te bevoegder plaatse geïnformeerd werd medegedeeld dat mr Klaasesz eerst na de Jaarwisse ling Suriname zal verlaten. Berichten dat mr C. Elenbaas. gewezen voorzitter van de vereniging „Het Suri naams Bedrijfsleven", die thans ln Ne derland vertoeft, de opvolger van mr Klaasesz zou worden, werden door een bevoegde instantie als hoogst onwaar schijnlijk bestempeld.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1