Ds W. J. H. Hu beek predikant voor bijzondere werkzaamheden Belangrijke dag voor Leidse Hervormde Gemeente Koninklijke onderseheiding voor gouden boekhouder P. de Jongh Plan voor Nationaal Monument met Gedenkzuil te Djakarta 94ste Jaargang Maandag 4 Juli 1955 J No. 28565 Bevestiging en intrede Voor de Leidse Hervormde gemeente was het gisteren een belangrijke dag. In de Pieterskerk werd namelijk de voorganger van de Vereniging van Vrijs. Hervormden, ds W. J. H. Hubeek, bevestigd tot predikant voor bijzondere werk zaamheden in de Gemeente. De bevestiger, ds D. J. Vossers. 'hield een predikatie aan de hand van de tekst uit 1 Cor. 2 vers 12: „Wij nu hebben niet den geest der wereld ontvangen, maar den Geest uit God, opdat wij zouden weten, wat ons door God in genade ge schonken is". De verleiding is groot, aldus ds Vos sers. vandaag over de betekenis van deze gebeurtenis te gaan spreken. Even als ds Hubeek. wilde hy echter liever uit het zelfde Schriftgedeelte het Woord van God verkondigen. Want ondanks bestaande verschillen bezit men ge meenschappelijk de dankbare gehoor zaamheid van de bron der Schrift. Het samen luisteren ook naar de boodschap van het heilig evangelie. Door het ver schillend formuleren, zei hij, is er he laas veel partijschap en daardoor ook veel vervreemding. Maar de overtuiging zal behoren door te breken, dat niet onze inzichten het» voor 't zeggen heb ben. maar de Heilige Schrift. Ook in de gemeenschap van Corinthe was verdeeld heid. Men schaarde zich achter geliefde voorgangers. Er waren, die zeiden „ik ben van Paulus", of ik ben van Apollos" Ook waren er die zich naar Christus noemden. Dat was natuurlijk wel de mooiste aanduiding. Maar toch. als er m de gemeente een groep is. die 2d Oh die naam toeeigent in tegenstelling tot an deren, is die naam bedenkelijk. Paulus wijst die af! De apostel plaatst tegen over de menselijke wijsheid de dwaas heid van de boodschap Gods. Dit is dan ook een wijsheid van een heel bijzonder soort. Ze is niet toegankelijk voor de machthebbers der tegenwoordige wereld Zolang we maar blijven uitgaan van onze eigen gevoelens blijven wij staan onder een dak waaronder we de hemel nooit zullen zien. Velen probeerden en proberen nog zonder God tot God te gaan. Niet wat wij over God denken, doch wat God over ons denkt, daar komt 't op aan! De volheid der kennis waaruit wij leven moeten en sterven kunnen is van boven gekomen. Al wat God bereid heeft aan degenen die Hem liefhebben heeft Hij geopenbaard door Zijn geest. Wij hebben de geest van God ontvangen. Niet wij rechtzinnigen of wij vrijzinnigen, maar wu die geloven! Een geest waarin zich een wonder voltrekt van Gods liefde. Die geest gaat eigenmachtig zijn weg. Hu opent harten van mensen waarvan wij denken dat ze gesloten zouden blij ven. Waar die geest verschijnt gaat de mens verstaan wat hem door God in ge nade geschonken is. Het heil van Chris tus. Dat die geest zich meer en meer openbaren moge in de wereld en ook in de Leidse Hervormde gemeente, aldus ds Vossers. Hierna ging ds Vossers over tot de bevestiging. Op de hem gestelde vragen antwoordde ds Hubeek met een duide lijk hoorbaar „Ja, met Gods hulp van ganser harte!" Aan de daarop volgende handoplegging namen vervolgens deel ds Vossers. dr P. L. Schoonheim, ds J. de Wit. prof. dr G. Sevenster en ds J. Groot. Het kerkkoor van de Vrijzinnig Hervormden zong ds Hubeek de zegen bede toe. Ds Vossers richtte zich tenslotte per soonlijk tot de bevestigde predikant om hem een harteiyk welkom toe te roepen in deze gemeente. Spreker gewaagde van het verlangen een brug te bouwen daar waar tot nu' toe een kloof was geweest. Hij wenste die toenadering ook op grond van de verbondenheid in de Heer der Kerk. Jezus Christus. Ds Vossers hoopte, dat door de bevestiging de toenadering van de groep zal toenemen. Wij rullen dienen te beseffen zei hij, dat wij eén Heer hebben en uit genade uit één Heer moeten leven. God stelle V Uw vrouw tot zegen, niet alleen deze gemeente, maar van de gehele kerk. zo besloot ds Vossers zijn toe spraak. WIJ HOREN BIJ ELKAAR van deze plechtige dienst gelegenheid ds en mevrouw Hubeek geluk te wensen. Door zeer velen werd hiervan gebruik gemaakt. Het feest van de Koksschool wat onze grond is en wat de gemeen schappelijke opdracht inhoudt. Biy en innig dankbaar was ds Hubeek, dat hij en door hem de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden weer een plaats krygt in het midden der Hervormde ge meente Naar twee kanten is er grote verantwoordelijkheid, zei hij. Dit zal al leen maar vrucht kunnen dragen als wfj met elkaar leven uit Christus en naar het woord van Paulus ..een iegelijk onzer achte den ander uitnemender dan zich zelf". Wij zijn er in Christus niet om te heersen over eikaars geloof maar om mede te werken aan Uw blijdschap. De bijzondere opdracht, die spreker gekregen heeft om te werken onder de vrijzinnigen doet spreker in zekere zin leed. Omdat door deze beperking toch weer de tegenstellingen geaccentueerd worden, althans de verscheidenheid. Hij hoopte echter te mogen werken ongeacht van welke geestelijke of maatschappelijke nuancering men is. Ds Hubeek wil slechts werken als die naar der Kerk. Spreker verfoeit het woord vrijzinnig als het gehanteerd woord als Nederlands geestesmerk uit de 17e eeuw, maar hij wil trots zijn op dit schild in de strijd tegen verdeeld heid en verholen vijandschap. Opent Uw harten en oren, aldus ds Hubeek. en sluit U niet bij voorbaat aan bij vooroordelen. Wü horen bij elkaar; wfj zijn van Christus en dat is ge noeg. Ds Hubeek sprak de wens uit. dat hy zo In het midden der gemeente staan mag. samen met elkaar verbonden in geloof in Hem. die wij belyden als de Heer van onze gemeente. Na deze „persoonlijke geloofsbeiyde- nis" hield ds Hubeek een korte predika tie naar aanleiding van het laatste ge deelte van het 16e vers van 1 Kor. 2: „Maar wy hebben den zin van Christus". In zyn predikatie wees spreker op de vrede, die Christus schenkt. Wanneer wy, aldus ds Hubeek. met elkaar ln Christus zy'n, dan zal vervuld worden het deel hebben aan die rijkdom en aan dat geheimenis, dat God in Christus aan ons schonk, dat geheimenis is onuitspre kelijk. waarvan de apostel zegt. dat geen mens het gezien heeft en geen oor het gehoord heeft, maar dat God bereid houdt degenen, die Hem liefhebben In de consistorie bestond na afloop De viering van het eerste lustrum van de Koksschool is Zaterdag met groot enthousiasme voortgezet. Nadat de officieren en manschappen in de ochtenduren in het Luxor theater veel vreugde hadden beleefd aan de verto ning van de film „De slavinnen van Bagdad", vond in de cantine van de Doelenkazerne een bijeenkomst olaats van het vaste personeel der school. Een feestelnk samenzijn, dat mede werd bü- gewoond door de brigade-generaal K. D. Scheffer. Inspecteur der Intendance, kolonel J. P. de Hingh. hoofd van de cantine-dienst .luit.-kolonel H. C. C. Itf. Kupéri. oud-commandant van de Koks school. kolonel B. v. d. Bosch. pl.v. in specteur der Intendance-troepen en uiteraard de garnizoenscommandant luit.-kolonel H. W. Gerth van Wiik. 1 Tiidens deze biieenkomst. die een on gedwongen karakter droeg, heeft bri gade-generaal Scheffer zijn grote waar dering voor het werk van de Koksschool uitgesproken. In een korte periode, al dus spreker, heeft deze school een goede reputatie verworven. In dit verband herinnerde de brigade-generaal aan de vele „wapenfeiten", die deze school op haar naam heeft staan, terwijl hu te vens aandacht schonk aan de uitzon derlijke orestaties, welke officieren en manschappen geleverd hebben in de da gen van de watersnoodramp in Januari/ Februari 1953 en „de stunt" van enkele weken geleden: de verzorging van ruim 3000 congresgangers, deelnemers aan het te Amsterdam gehouden con gres van de Bond van Nederlandse mi litaire oorlogsslachtoffers. Spreker, die er od wees. dat de Koksschool bezig is een traditie te vormen, verwacht dat de school haar reeds nu gevestigde goede naam ook in de toekomst hoog zal hou den. 's Avonds was het personeel wederom in de cantine byeen. nu om onder leiding van luitenant H. J. L. Jansen een vro- lilk programma af te wei-ken. Met me dewerking van „The Cheers Rytmic Combo's" en de Balletschool Tiemka- noff duurde dit feest tot in de late avond voort. Grote hilariteit verwekte ook de champagne-race en de ballon- nenreeen. terwiil men zich tevens kon vermaken in twee op het kazerne-ter rein opgestelde feesttenten. Een amu sant besluit van een zeer geslaagde en gevarieerde lustrumviering Speeldoos speelt tien jaar Het Revue- en Cabaretgezelschap „De Speeldoos" onder regie van Nard Boer staat thans tien jaar op de planken. In deze periode gaf het niet minder dan 35 veelal ge slaagde avonden. Zaterdagavond liet ..De Speeldoos" echter verstek gaan. En daarvoor was dan ook alle reden. De vele vrienden en donateurs van dit gezelschap hadden er behoefte aan om hun waardering voor het vele amusement, dat „De Speeldoos" hen ln deze tien jaar geschonken had, eens onder woorden te brengen. De voorzitter van de feestcommissie, de heer K. G. den Os, heette het be stuur ey de vaste kern van spelers har- teiyk welkom. Een woord van begroe ting, dat ook gericht was aan het adres van het ere-lid. de heer Van de Berg, die hiervoor speciaal uit Limburg was oveigekomen. Het bestuur op het podium plaats genomen mocht be halve zeer veel dank. ook een lustrum insigne en een persooniyk aandenken in ontvangst nemen, terwyi de dames met een bloemenhulde werden verrast. Oprichter-secretaris-regisseur. Nard Boer, ontving bovendien uit handen van de heer Den Oos een acten-tas. De heer Ernst, die zich veel moeite had getroost voor de vervaardiging van een nieuw vaandel, werd eveneens in de het bestuur toegezwaaide lof betrokken. Ook het bestuur van het Eerste Leid se Revue, en kluchtgezelschap en de Toneelvereniging „Het nieuwe Toneel" bleven niet achter in hun waardering voor „De Speeldoos". Een lauwerkrans en een fraai bloemstuk onderstreepten dit woord van gelukwens en hulde. Nadat de vice-voorzitter van „De Speeldoos", de heer A. v .d. Most en regisseur Nard Boer een woord van dank hadden gesproken, bracht het ge zelschap ..Florida" uit Den Haag o.l.v. Kees Nouens een gevarieerd en bovenal uitstekend verzorgd cabaret-program ma onder de titel „Sterren stralen uit Den Haag" over het voetlicht. De jeug dige Wim Hooglander toonde zich een uitstekend kunstriuiter, het mondaccor- deon-trio was een drietal, waarmede men voor de dag kan komen. John Meyer een imitator van klasse, terwyi de Bo- lini's een muzikale show ten beste ga ven. die klonk als een klok. Tenslotte was er Cor de Graaf, een conferencier, die ons deed vergeten, dat hier een amateur aan het woord was. Hy be schikt over een goede voordracht, ter- wyi zyn conferences ver boven de mid delmaat uitstaken. Een cabaret-show, die er wezen mocht en met een geani meerd bal o.l.v. de heer K. G. den Os en met medewerking van het dansorkest van de heer Cor Vincourt besloten werd. ..De Speeldoos", ditmaal zelf op non- actief. had een goede avond! Lezers schrijven Ondergetekende was Vrijdagavond ge tuige van de volleybalwedstajrden, die een beslissing moesten brengen om ge plaatst te worden voor de nieuw te vor men hoofdklasse. Het moet mg van het hart, dat bij de wedstrijd tussen Rotter dam Zuid en HVL de onsportivlteit hoogty vierde. Het is toch naar myn mening zo, dat een ploeg, die zelf geen kans meer heeft, haar sportieve plicht moet verstaan tov haar andere sport vrienden. Het „elan", waarmede HVL zich gewonnen gaf, was geen propagan da voor deze vereniging. Het is te hopen dat deze .grote" mannen in de toekomst ook .grote" verliezers kunnen zajn en niet op de manier zoals Vrijdagavond werd vertoond. U dankend voor de plaatsruimte. H. C. RIETBERGEN Jr., Hooigracht 98, Leiden. Marokkaanse studenten in Leiden Een 24-tal Marokkaanse studenten van de „Ecole Marocaine d'Administration" in Rabat, brengt op 'het ogenblik een be zoek van een vijf tal dagen aan ons land Het bezoek heeft voor een deel een in structief. voor een ander deel een toe ristisch karakter. Onder leiding van de directeur van htm school, de heer And ré Adam, wordt het bezoek gebraoht. Van de züde der Studenten-organisaue voor Buitlandse Studentenbetrekkingen, is een program ma opgesteld. Men bezocht reeds Rotter dam. Gisteren was men in Den Haag, waar een ky'kje werd genomen in Madu- rodam en het Mauritshuis. Na een ontvangst op de Franse am bassade. vertrok het gezelschap naar de Sleutelstad, waar het diner werd ge bruikt. Na in „Oud-Poelgeest" te heb ben overnacht, werd vandaag een kort bezoek aan Leiden <o.a. werd de Univer siteit bezichtigd) gebraoht. Het Rijks museum te Amsterdam en de Philips- fabrieken te Eindhoven stonden, na het bezoek aan Leiden, op het reisschema. Het personeel van de N V. Leidse Ap- paratenfabnek maakte Zaterdag in te genwoordigheid van de directeur en adj. directeur, resp. de heren Rumpt en Schulte. een uitstapje naar Ouwehands Dierenpark ln Rhenen. Op de terugtocht werd het diner in Amsterdam gebruikt, waarna nog een voorstelling in ,X>e Kleine Comedie"' werd bügewoond. Eerst om één uur keerde het gezelschap, zeer voldaan over de afwisselende dag. in de Sleutelstad terug. Kunstmanifestaties 1955 Franse smalfilms in de Lakenhal Mensen en minuten „Gy züt een man, die uw tyd in deze vijftig jaar tussen mensen en minuten heeft verdeeld en daarom geven uw collegae U deze dag een toepasseiyk ge schenk: het boek „Mensen en Minuten". Omdat gij bovendien reeds vele jaren op het Venduhuis de functie van afslager van onroerende goederen vervult, completeren wg dit geschenk met het boek: „Het zilveren dak". M.i. al even toepasselijk". Ds Hubeek sprak vervolgens allereerst een persooniyk woord, waarin hu zei. dat op deze dag een periode werd afge sloten. waarin de Leidse Hervormde ge meente een inneriyk gekerkerd leven had gevoerd. Maar spreker wilde alleen rekenschap geven van wat samenbindt, DRIE GEWONDEN BIJ ONGEVALLEN Gisteren vonden drie ongevallen plaats, die persoonlijk letsel ten gevolge hadden. Het begon om half elf gister ochtend. toen op de Haarlemmerstraat een 47-iarige dame uit Amsterdam over de trottoirband struikelde en haar lln- kerenkel brak. Om elf uur verleende een personen auto od de hoek Kamerllngh Onnes- laanZeemanlaan ten onrechte geen voorrang aan een bromfietser, een 23- jarige bewoner van de Kamerllngh Onneslaan. die by de daardoor ontstane botsing kwam te vallen en een gecom pliceerde breuk van het linker onder been opliep. Gisteravond tegen half acht passeer- dp een motoriider op de Kanaalweg een 58-jarige wielriidster. wonende in de Pleter de Courtstraat zo onhandig, dat zii werd aangereden, kwam te vallen en een bekkenfractuur opliep. Al deze slachtoffers werden door de E.HD naar het Academisch Zieken huis gebracht. Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer J. Lasschuit slaagde od de M.T.s. te Den Haag voor het examen werk tuigkunde. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Rudoll. zn van J. Wolters en C. Smit; Nico. zn van C. v. d. Klaauw en H. H. Roodakker: Johannes, zn van J. Dubbel- deman en K de la Rie; Annle Catharina. dr van H. Nonkes en A. C. v. Putten: Jacques, zn van I. v. d. Wetering en E. Marijs; Johannes Adrlaan, zn van N. P. A v. Maarle en J Dreef; Jacobus, zn van A. v. d. Oever en J. v. Duyn. OVERLEDEN: C. C. M. Meeren zn, II Jaar. Geniet aigemeen aanzien in Leiden In. deze geest sprak hedenochtend <ie heer C. J. A. van Loenhoud, toen hy zich namens het personeel van het Notariskantoor van de heer W. S. Jong- sma richtte tot de heer P de Jongh. die deze dag het feit herdacht, dat hij vóór vüftig jaar zijn intrede deed in het kan toor van wyien notaris, rar J. A. F. Cocbergh. welk kantoor in 1943 door de heer Jongsma werd overgenomen. Tevoren had de burgemeester, jhr mr H. van Kinschot, herinnerd aan de plaats, welke de jubilaris niet alleen op het kantoor van de heer Jongsma. doch ook in het leven van de Sleutelstad, ge zien zyn werkzaamheden in het Vendu, huis der notarissen. Inneemt. Gy geniet, aldus de burgemeester, in Leiden een algemeen aanzien en kan met grote tevredenheid op uw loopbaan terugzien. Niet alleen tydens verkoopdagen, doch ook in uw dagelykse functie op het kantoor, zyt gy de vertrouwensman van zeer velen KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Het schonk de burgemeester dan ook een bijzondere voldoening te kunnen mededelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd om de jubilaris de zil veren ere-demaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Met een „dit is voor mij een grote verrassing" nam de heer De Jongh, verrast door deze onderscheiding, van deze mededeling kennis. De heer Jongsma, die hierna het I De burgemeester speldt de Ko ninklijke onderscheiding op de borst v. d. jubilaris. In 't midden de echt genote van de heer P. de Jongh. (Foto LD Van Vliet) woord voerde, had zeer veel waardering voor de wyze, waarop de heer De Jongh nu al zovele jaren zyn taak heeft ver vuld. „Gy hebt." aldus sprker. „al deze jaren gewerkt alsof het uw eigen zaak betrof. Met de inzet van uw gehele persooniykheid, hebt gü de belangen van het kantoor behartigd." Als tastbaar bewus van deze dank bood de heer Jongsma de heer De Jongh een schrijf- machine aan. terwijl de echtgenote van de jubilaris met een bouquet bloemen verrast werd. Nadat de heer Van Loenhoud de ge lukwensen van het personeel had aan geboden. liet een zoon van de jubilaris nog enkele beelden uit het familie- en kantoorleven van zyn vader de revue passeren. Na een dankwoord van de heer De Jongh: „ik heb hier altyd even prettig in goede gezondheid en met grote werklust gewerkt", ging de ere-wfjn rond en was er gelegenheid om de heer en mevr. De Jongh de felicitaties aan te bieden Een gelegenheid, waaryan o m. ook de notarissen, de heren J. C. van Eek, J. Fuhri Snethlage en A. H. Doyer. gebruik maakten. In de loop van de middag ontving de heer De Jongh aan zijn huisadres (Kagerstraat 6) nog vele bewijzen van waardering en instem ming met dit gouden jubileum. Ondanks teleurstellingen geslaagde avond Waren het de vorige week Nederlandse en Belgische 16 mm amateurfilms, die in de Grote Pers van „De Lakenhal" onder auspiciën van het Leidse comi té „Kunstmanifestaties 1955" werden vertoond. Zaterdagavond kregen de Franse smaifilmers gelegenheid via Hoe deze amateur-filmkunstenaars in staat zyn geweest de talrijke kleine die ren van zo naby te filmen en dit nog wel in een speciaal daartoe vervaardig de miniatuurwereld, bleef ook voor de voorzitter van de Leidse Smalfilm Liga. de heer H. Kleibrink, die deze film aan kondigde, een onopgelost raadsel. Het geduld van beide filmers is gedurende de opnamen; ongetwyfeld zeer op de proef gesteld! Dit in felle kleuren ver het zilveren scherm te tonen tot v aar^igde pronkstuk van de Franse 1 amateur-cinematogrefie was het geest driftige appalus volkomen waard. Een film van klasse! Ondanks de enkele te leurstellingen was het een ln alle op zichten geslaagde filmavond en kan Lelden er terecht trots op zgn als eer- ste stad in het Westen van ons land bui tenlandse smalfilms van zeer goed ge halte gebracht te hebben. wat zg met hun camera in staat rijn. Wie de Franse speelfilm kent. kent tevens de geheel aparte sfeer, die hier van uitgaat en die steeds weer een gro te aantrekkingskracht op het Neder landse bioscooppubliek uitoefent. Ook enkele van de op deze avond geprojec teerde amateurfilms waren vervaardigd op een wyze zoals alleen een Fransman dat kan doen en het was vanzelfspre kend geen wonder dat zeer velen - de zaal was tot de laatste plaats bezet - van hun belangstelling biyk gaven. Hoe jammer was het daarom, dat men juist op deze avond met enkele technische moeiiykheden te kampen had. Het ge luid van het op een melodie van André Delmon geïnspireerde filmpje „Retour", dat men als de belangrijkste van het programma beschouwde, bleef ook. na dat men tot tweemaal toe afgebroken had. erbarmelijk slecht. De scherpte van het beeld liet eveneens te wensen over. Idee en uitwerking zyn echter boven alle lof verheven; de heer E. Chérigle heeft tevens enkele aardige vondsten in dit ontroerende filmpje verwerkt. Over de inhoud van dit filmjuweel schreven wij reeds. Een tweede teleur stelling was het toen tydens de verto ning van het liefiyke kleurenfilmpje „La Mer", eveneens van E. Chérlgié. de film strook brak. De eerste beelden, die de aanwezigen hiervan te zien kregen, wa ren zeer fraai. Van J Négre was er de documentaire „Debout les Paras", die een beeld gaf van de parachutistenopleiding in Frank rijk. Vele details heeft Négre opgenomen, doch enkele close-ups in het vliegtuig- enkele ogenblikken voor de eerste sprong - zou de waarde van deze knappe film ongetwyfeld nog meer verhoogd hebben Goede close-ups waren er evenwel te zien in de weinig originele en sentimen. tele film „Le plus grand amour" van het duo Chérigié-Régnard. Het is de ge schiedenis van een ongelukkig getrouwd vrouwtje, dat haar vertier elders zoekt en dan later bü het ziekbed van haar zoontje besluit zich geheel in dienst te stellen van het geloof. Desondanks was dit productie een typisch voorbeeld van Franse filmkunst. Vooral de eerste beel den waren treffend en kenmerkend. Bui tengewoon geestig was „Nuit blanche", eveneens van de heren Chérigié en Rég- nard. Dit allerplezierigste filmpje was ongetwijfeld een waardig sluitstuk van het gedeelte voor de pauze. De gekleur de balletfilm „L'Or" van L. Dasque was in velerlei opzicht een verrassing. De kleuren waren niet overdreven, de be lichting was uitmuntend en ook het ge geven was charmant. Het publiek heeft er zeer terecht van genoten' Sprookjesachtig ln de meest letter lijke zin van het woord was „H était une fois" van de heren Chérigié en Régnard. C. Baart bedankt als raadslid M. VAN AKEN VOLGT HEM OP De heer C. Baart (P.v.dA.) heeft be dankt als lid van de Leidse Raad In de vacature van de heer Baart, die slechts een half jaar zitting in de Raad had. is de heer M. van Aken benoemd. De heer Van Aken heeft deze benoeming aanvaard. De collecte voor het Leids Vacantie- kind er feest heeft ruim f1488.— opge bracht. Prelaten mogen terugkeren naar Argentinië De Argentijnse regering heeft toe stemming verleend aan de Argentynse prelaten monseigneur Tato en monselg. neur Novoa. die drie weken geleden werden uitgewezen, om naar Argentinië terug te keren. De beide geesteiyken begaven zich na hun uitwijzing door de regering van president Peron naar Rome. waar zij sindsdien als gasten vart de Paus verblijf hebben gehouden in het Latyns-Amerikaanse college. Soenarjo over Unie-protocol In zün antwoord op de algemene be schouwingen in tweede termyn in het Indonesische Parlement over het wets ontwerp tot opheffing van de Indone sisch Nederlandse Unie, heeft de mi nister van buitenlandse zaken Soe narjo beloofd, dat binnen drie maan den na aanvaarding van het Unie-pro tocol onderhandelingen zullen worden gehouden met Nederland over de finan- cieel-economische verhoudingen. Over de transferbepalingen verklaarde de minister, dat men niet uit het oog moet verliezen, dat zolang buitenlandse investeringen aanwezig zijn, de transfers niet geheel kunnen worden afgeschaft. Over de van communistische zyde ge dane suggesties om de schade, welke een gevolg is van handelingen van militairen van het K.N.I.L., op Nederland te verha len. zeide minister Soenarjo, dat men uit het regeringsantwoord in eerste termyn reeds kan aflezen, dat het voornemen hiertoe bestaat. De regering is het eens met de opvat ting. dat thans de eerste fase is bereikt en dat de tweede moet bestaan uit het oplossen van de financieel-economische kwesties en de voortgezette stryd om West-Irian. Morgenochtend zal de stemming over het wetsontwerp inzake het Haagse pro tocol worden gehouden. Half millioen voor Kjeller Het ligt in de bedoeling van het Noorse Instutuut voor atoomenergie in Halden een reactor voor atoomproductie te bou wen. Halden ligt 150 km. bezuiden Oslo. In het kader van de Noors-Neder landse samenwerking op het gebied van atoomonderzoek zal in het gezamenlijk instituut voor kernonderzoek in Kjeller de research voor deze 'bouw worden ver richt. Nederland is voornemens voor dit research-werk een bedrag van een half millioen gulden beschikbaar te stellen. INZAMELINGSACTIE VOOR STICHTING 1940-'45 De inzamelingsactie voor de Stichting 1940-'45 heeft ihet volgende resultaat op geleverd. In de bedragen zyn niet op genomen de subsidies van de gemeenten en de opbrengst van de wittebrood-actie. Tussen haakjes staat vermeld de gemid delde opbrengst per inwoner. Hazerswoude-dorp f1216 96 (33 c.); Hazerswoude-Rijjidyk f 29850 (13 c); Nieuwkoop f995.75 (42 c.); Valkenburg f 834.50 (57 c.)Voorsohoten-Ryndyk f 199.75 (24 c.)Woubrugge f 557.50 ('20 c.). PRESIDENT SOEKARNO NAAR IRAK President Soekarao van Indonesië heeft een uitnodiging aanvaard van de Iraakse regering om een officieel bezoek te brengen aan Bagdad als hy dit jaar deelneemt aan de pelgrimstocht naar Mekka. Volgens welingelichte kringen ln de Iraakse hoofdstad zal president Soe- karno op 18 Juli in Bagdad arriveren en op 19 Juli weer vertrekken. Soekarno: „Geld op tafel!" Critiek geuit op inzameling der fondsen (Van onze correspondent te Djakarta) President Soekarno is een dynamisch man en dat niet alleen op politiek gebied. Ook op het algemeen maatschappelijk terrein neemt hü vaak het initia tief en dat hü dan zijn activiteiten meermalen richt op het tot stand brengen van bouwwerken, moet wellicht worden toegeschreven aan het feit. dat hij bouw kundig ingenieur was. voor hy in de politiek ging. Het was ais wg ons niet vergissen president Soekarno. die destyds het initiatief nam tot de bouw van het Ikada Stadion in Djakarta. Van de president is ook het plan om in het hartje van de hoofdstad, in het oude Fromberg- park. bu de voormalige Citadel, een grote moskee te stichten. Enige tijd geleden nu heeft de presi dent geiyk kortelings gemeld het plan gelanceerd om een „Nationaal Monument" op te richten, met een nationale gedenkzuil, niet minder dan 64 meter hoog. Het monument moet komen op de Medan Merdeka. het voor malige Koningsplein. De kosten worden geraamd op 30 tot 40 millioen roepiah, waarvan alleen voor de zuil 16 millioen. In het plan wordt gedacht aan een gedenkzuil in het midden van het Plem. als een centraal punt van een serie ge bouwen. die tesamen het Nationale Monument moeten vormen: museum, theater, volksvergadergebouw, schouw burg. sporthal, gebouw voor de pers enz Het zal vanwege het gTote bedrag, dat er mee gemoeid is. in gedeelten worden gebouwd. Het geheel zal in een grote groene vlakte komen te liggen. Uit een oogpunt van stadsschoon zul len de Djakartanen het toejuichèn, dat de Medan Merdeka, waarvoor al eerder bebouwingsplannen werden gemaakt, „onder handen" wordt genomen. Het is nu niet meer dan een grotendeels ver waarloosde vlakte een vierkante k.m. groot met aan de randen lelijke, tydeiyke gebouwen, over welker verdwy. ning niemand zal treuren. Verantwoorde uitgaaf?... Er Is op het Monumenten-plan, voor de uitvoering waarvan een comité, met president Soekarno als beschermheer is opgericht, nogal wat critiek geuit.' Men stelde daarby of het terwijl er voor zovele dringende zaken geen geld is te verantwoorden is enige tientallen mlUioencn aan een Nationaal Monu ment te besteden. Deze critici meen den, dat het beter was het geld te bestemmen om in de noden van het volk te voorzien. Daarnaast zün ook enkele stemmen opgegaan tegen de wüze. waarop het mlllioenenbedrag bü elkaar wordt ge bracht. en wel speciaal, waarop dit is geschied in een byeenkomst in Ban doeng. President Soekarno toont zioh ook als het er om gaat geld voor een of ander doel byeen te krügen. een voortvarend man. Hü pleegt dan een groep goed- gesitueerden en vooraanstaande perso nen tesamen te brengen en met zun enthousiasme en met een beroep op de saamhorigheid krugt hy „geld op tafel". Zo is het herinneren we ons goed gegaan met de bouwkosten voor het Ikada Stadion. Zo kreeg hij tijdens een byeenkomst in het presidentiële paleis te Tjapanas 3 millioen roepiahs byeen voor het Nationale Monument. Kort geleden hield hü in Bandoeng een soort, gelüke byeenkomst. die Rp 1.500.000 voor het zelfde doel opbracht! Tè voortvarend Het schynt echter, volgens berichten ln het dagblad „Pemandangang", dat het Bandoengse Comité voor het Natio nale Monument in haar yver om de nodige fondsen byeen te brengen, „plus royaliste que le roi" is geweest. Het liet op die byeenkomst de namen van de aanwezigen één voor één afroepen, waarby mep dan verzocht werd publie- keiyk het bedrag van zyn bydrage te noemen Men ging daarmee door. on danks dat enige der aanwezigen tegen deze wyze van inzamelen bezwaar maakten. Dat dit geschiedde in aanwezigheid van het Staatshoofd, vindt het blad vernederend voor de president en het land. temeer omdat zich onder de aan wezigen ook buitenlanders bevonden. Bydragen aldus concludeert het blad behoren vrUwillig te worden gegeven. Minister Beyen naar Straatsburg De minister van Buitenlandse Zaken mr Beyen. is gisteren naar Straatsburg vertrokken ter büwoning van een ver gadering van de West-Europese Unie en de Raad van Europa. Woensdag zal hy in Den Haag terugkeren.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3