LEIDSCH DAGBLAD Betoging in Luik zonder ernstige incidenten verlopen Politie was meester van de stad, waar vijftienduizend man demonstreerden Groen-gele wolk dreef dreigend over het Duitse land Commissie van vier onderzoekt Indonesische Stafchefaffaire WEERBERICHT Moskou's luchtmacht streeft die vau het Westen terzijde 94ste Jaargang MAANDAG 4 JULI 1955 No. 28565 Directeur: J W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal; f.2.15 per maand: f.0.50 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 (Telefonisch van onze correspondent in Brussel) De R.K. betoging, waarvan werd gevreesd dat zij de eerste doden van dc school strijd zou opleveren, is gisteren in Luik zonder noemenswaardige incidenten ver lopen. De Socialistische burgemeester had een voorbeeldige ordedienst opgesteld. Zijn politieagenten waren heer en meester van de stad en de gendarmen, die in grote gebouwen geduldig zaten te wachten op straatgevechten, hebben 's avonds bijkans ongemerkt de stad verlaten. Men schat dat ongeveer tien a vijftien duizend Rooms-Katholieken in de hoofdstraten en op de boulevards van Luik hebben gedemonstreerd. Zij riepen: „A bas Collard" (Weg met Collard). een strijdkreet, die door honderden fluitjes werd onderstreept. Op de grote Place St. Lambert stonden duizenden Socialistische tegen-betogers. ZU riepen „Vive Collard" (Leve Collard). Juist op het ogenblik, dat een tiental Manifestanten uit beide groepen op elkander toevloog, schoof de politie handig tussen de demonstranten waarna het incident zich beperkte tot scheldpartijen en het ontploffen van voetzoekers. Een klein aantal betogers werd opgebracht. Dat de R.K. demonstranten te Luik konden betogen zonder te worden aange vallen, Is onbetwistbaar het resultaat van het accoord, dat tussen het R.K. „Comité voor vrijheid en democratie" en de Socialistische Action Commune, de Gemeen schappelijke Actie, was afgesloten. Toch sprak een Limburgs Kamerlid uit naam van de Limburgers. Hy zei. dat in Luik de Socialistische vakbondsleider, de heer Renard, de Limburgers „pummels" en „analpha'beten" had genoemd, maar de heer Renard verzette zich er niet te gen, dat 13.000 Limburgse arbeiders iedere dag in de Luikse industrie komen wer ken om deze te doen bloeien. „Politiek Carnaval De voorzitter van de R.K. vakbonden. August Cool, de voorzitter van de CVP. mr Theo Lefebvre. en oud-minister Har mei voerden het woord in een openlucht vergadering. Tot slot van de manifestatie sleepte een sportvliegtuigje over de stad een groot spandoek achter zich aan. waarop men kon lezen: „Het land zegt neen". De Socialistische „Peuplc" noemde dc op tocht gisteren een politiek carnaval, die de Luikse arbeiders enige uren kosteloos plezier heeft verschaft. Dit blad onderstreept, dat hier en daar Socialistische arbeidersgroepen ostenta tief dc clericale demonstranten de rug toekeerden, zoals de patriotten deden tijdens de bezetting, als door de straten een lijkstoet van ccn landverrader trok. Zoals bekend, wordt Zondag a.s. in Brussel de grote nationale Rooms-Katho- lieke demonstratie gehouden. Gaan partij-organisaties de Overheid vervangen Intussen zien politieke waarnemers in het accoord een groot gevaarhet „Comité voor vrijheid en democratie" is het over koepelend orgaan van de RK. arbeids- vakbonden, de werkgevers, boeren en mid denstanders, terwijl de Socialistische Ac tion Commune een top-orgaan is van de Socialistische party, de vakbonden en de Socialistische Jonge Wacht. Gaan deze party-organisaties de wetteiyke overheid vervangen? Gaat men dulden dat België een soort Zuid-Amerikaanse republiek wordt? Andere waarnemers zyn weer van oor deel. dat het accoord. waarby alle tegen betogingen drie maanden werden ge schorst en dat gisteren in Luik dus in lichte mate werd overtreden een zeer loffeiyk initiatief is. Het accoord zal na September moeten worden voortgezet, volgens deze waarnemers. Geen federalisme Prinsessen zagen New York City Ballet Zaterdagavond hebben de Prinsessen Beatrix en Irene in de Amsterdamse Stadsschouwburg de voorstelling byge- woond van het New York City Ballet. Carbid-ontploffing in waterput VIJF KINDEREN KREGEN BRANDWONDEN Bjj een ontploffing op het terrein van de Venlose boerenhoeve de Tichelary hebben 5 kinderen brandwonden opge lopen; ze zyn allen In 't ziekenhuis te Venlo opgenomen. De kinderen waren op de onlangs ver laten pachthoeve aan het spelen, toen ze in een schuurtje een met carbid gevuld vat vonden. Een gedeelte van de inhoud daarvan hebben ze gestort in de water put. die in de boomgaard staat. Toen dit gebeurd was staken zy een stuk papier ln brand en lieten dit in de put vallen. Het vyftal ging over de putrand hangen om goed te kunnen zien wat er verder zou gebeuren. Er ontstond een ontplof fing die tot ver in de buurt te horen was. De kleren van de kinderen geraak ten in brand, zy holden naar de Rijn beek. die daar in de omgeving stroomt maar intussen waren de vlammen al gedoofd. Bij de Herungerweg heeft een juist passerende automobilist zich over hen ontfermd en naar het ziekenhuis gebracht. Twee kinderen kregen ernstige brand wonden, drie andere kwamen er beter af Duits meisje verdronken Gistermiddag om 1 uur ls een 25-jarig Duits meisje uit Oberhausen by het Noorderstrand te Zandvoort in zee ver dronken. Het meisje bevond zich met twee reisgenoten ln de branding, kon zich plotseling niet meer staande hou den en dreef af. Reeds na tien minuten was zy op de kant gehaald, maar kunst matige ademhaling baatte niet meer. nlë vrij mogen manifesteren. Het is, on danks alles, een bewijs, dat de grote poli tieke partijen bekommerd zijn om de een heid van het land en zij helemaal niet geneigd zün. hun resp. minderheids posities in Vlaanderen en Wallonië op te geven, om in een federaal Vlaanderen een Rooms-Katholieke meerderheid en in een federaal Wallonië een Socialistische meerderheid te verkrijgen. De gisteren gehouden betoging was spectaculair. De optocht over een der grootste Maasbruggen duurde anderhalf uur. aldus de politie. Honderden groene schoolstrüdvlaggen werden medegedra gen en vele vooraanstaande RK. leiders marcheerden mede op naast de R.K. oud minister van onderwys, de heer Harmei, die CVP Tweede-Kamerlid is voor Luik. Vrijwillig was het aantal Vlaamse dele gaties beperkt om de heetgebakerde Lui kenaren niet te provoceren. Jongetje door schot hagel gedood Gistermiddag heeft zich in de kersen boomgaard van de heer Costermans te Bemmel bij Nijmegen een zeer gisch ongeluk voorgedaan. Een in ner van Westervoort had zijn met hagel geladen jachtgeweer, waarmee hy spreeuwen verjoeg, even op het gras gelegd. Enige jongens, die ook in de boomgaard aanwezig waren, na men het geweer op, waarbij een 14- jarige jongen uit Westervoort hel richtte op een 9-jarige jongen uit Bemmel. Hg zei: „Zal ik eens schie ten" en het ventje, geen onraad ver wachtend, zei Schiet maar". D< jongen vuurde het geweer op een me ter afstand voor de knaap af: hy was onmiddellijk dood. De Rijkspolitie te Bemmel heeft een onderzoek ingesteld, het jachtgeweer in beslag genomen en ook het ïykje ter sectie. De vraag is of tegen de man. die het geweer in het gras had gelegd, wegens roekeloos optreden een proces-verbaal kan worden opgemaakt. Leger volkomen achter kolonel Loebis Het Indonesische Kabinet heeft Zaterdag met het oog op de kwestie van de stafchef een commissie van vier gevormd, waarvan deel uitmaken: Ali Sastro- amidjojo (eerste minister), Zalnoel (vice-premier. Iwa Koesoumasoemantri (minister van Defensie) en Tobing (minister van Voorlichting). De commissie heeft tot taak het formuleren van de conceptie welke de regering heeft ten aanzien van de wijze waarop de kwestie opgelost dient te worden. Ontsnapte chloor wekte paniek in vele dorpen (Telefonisch van onze correspondent in Bonn) Sedert de afschuwelykste tyden uit de oorlog hadden de bewoners van de streek tussen de kleine badplaats Hensveld aan de Fulda en het er vrü dichtby liggende „yzeren gordyn" nooit meer zulk een angst gekend als thans. Een dreigende groen-gele wolk kwam langzaam vrü laag over velden en huizen aanzetten. Ze verspreide een onaangename zeer door dringende scherpe geur en zy bewoog zich in Oostelijke richting. De mensen liepen ontzet de straat op en vluchtten, op raad der autoriteiten, de heuvels en bossen in. De gemeente Widdershausen. Leinbach en Heringen werden ijlings door de be volking ontruimd. Treinen werden aan gehouden en de machinisten kregen op dracht niet verder te ryden. Enkele Jor- pen aan gene zyde van het yzeren gor dijn werden telefonisch gewaarschuwd, dat gevaar in aantocht was. In de kalifabrick IVintershaus had men uit een tankwagen een grote tank met chloor gevuld, maar nog voordat de verbinding tussen de wagon en het reservoir was verbroken, zette de loco motief zich reeds in beweging. Daardoor brak deze en omniddellyk spoot de chloor de lucht in! Tevergeefs trachtte de fabrieksbrand- weer de chloor meester te worden. In alleryi werden de deuren van de myn- gangen gesloten. De arbeiders, die boven de aarde aan het werk waren ge\veest, brachten zich via de myn in veiligheid. Tal van mensen verloren het bewust - zyn. Niet minder dan 58 hunner werden met gasvergiftiging deels van ernstige aard naar het ziekenhuis overge bracht. Geen van de slachtoffers verkeert thans nog in levensgevaar. Brandweer lieden uit Kassei, 80 km verderop gele gen. die uitgerust waren met speciale maskers, slaagden er na vier uur ploe teren in het gat te dichten! Toen het ging regenen werd de gevaarlyke wolk als het ware weggewassen. In de Oostzone werd direct het ge rucht verspreid, dat in West-Duitsland, dicht by het ijzeren gordyn, gifgassen voor oorlogsdoeleinden werden geprodu ceerd1! Koel weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatseiyk enkele buien Matige, tijdelyk krachtige wind tussen West en Noordwest. Koel weer. (Opgemaakt te 10 uur) 5 JULI. Zon op: 4.28 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 21.06 u.; onder: 4.41 u. (v.m.) Hoogwater te Katwijk te 3.24 en 15.50 u Dit nummer bestaat uit pagina's In een na een zes uur durende kabi netsvergadering uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de regering voorne mens is de kwestie volgens democratisch- parlementaire beginselen op basis van de grondwet af te wikkelen. De regering heeft de kwestie breedvoerig en diep gaand beschouwd. Het communiqué eindigt met het uitspreken van de hoop. dat de kwestie spoedig in een sfeer van kalmte tot oplossing gebracht kan worden. Na afloop van de vergadering zei minister Tobing, dat de regering reeds over een conceptie beschikt over de afwikkeling van de zaak. De commissie ad hoe zal deze formuleren. De minister van Voorlichting wilde niet antwoorden op de vraag of Loebis' schorsing zal worden ingetrokken. Hy zei wel dat de regering optimistisch is wat betreft het overwinnen van de moeilijkheden met de stafchef. Toen men minister Tobing vroeg of de regering contact had met het leger, antwoordde hij. dat de rege ring rapporten blijft ontvangen van de minister van Defensie. Hij was evenmin bereid te zeggen of het Kabinet over generaal Bambang Oetoyo heeft gespro ken. Dit naar aanleiding van berichten, dat de generaal, indien nodig, bereid zou zijn zich terug te trekken. Na afloop van besprekingen, die offi cieren van het Indonesische leger van 29 Juni tot 2 Juli hebben gehouden, is een communiqué uitgegeven. Hierin wordt gezegd, dat er een duidelijke scheidingslyn dient te zyn tussen de politieke en technische verantwoorde lijkheid ten aanzien van het leger, dat overigens aan de regering onderge schikt Is. De vereisten van de technische ver antwoordelijkheid zyn o.a. karakter. Intelligentie en bekwaamheid. Verder zegt het communique, dat na het ontslag van de waarnemend staf-chef van het leger aan de regering de eisen zijn voor gelegd, waaraan een goede opvolger zou dienen te voldoen. Daarbij werd gewezen op de nadelige gevolgen, indien de regering deze voorwaarden niet in acht zou wensen te nemen. Toen bleek, dat de regering deze voorwaarden en het „Diocjase officierenhandvest" niet in acht wenste te nemen, nam de waar nemend chef-staf de verantwoordelijk heid op zich voor het niet-erkennen van de nieuw benoemde chef-staf Het leger meent, dat de benoeming weer ongedaan gemaakt dient te worden en machtigde de waarnemend chef-staf hierover be sprekingen te voeren met de regering. in aanwezigheid van de president en 'le vice-nresident Het leger verklaart, dat het de zelfdiscipline in acht zal nemen, opdat het leger zuiver bliive van blaam en zjjn gaafheid en eenheid bewaard kunnen bliiven. Minister Cats verrichtte een ..che mische opening" in Eindhoven. De minister stelde de nieuwe vleugel van het natuurkundig laboratorium van Philips in gebruik door via een i ingewikkeld chemischelectronisch en mechanisch proces een gordijn te laten wegschuiven voor een lange gang. die toegang geeft tot de nieuwe vleugel. Minister Cals tijdens zijn ongebruikelijke bezigheid. over de ieger-kwestie. begrypelyk en aanvaa: Landmacht als staatsapparaat geen po litieke stryd in haar midden en geen politieke inmenging duldt. De regering en de politieke part yen dienen zich hier van bewust te zyn. Het in Djocja tot stand gekomen Handvest der officieren, aldus de samenwerkende oppositiepar- tyen. moet worden toegejuicht. Het werd vastgesteld in aanwezigheid van de president, de vice-president, de premier, de vice-premier en de minister van Defensie. Een van de aardigste momenten van de plechtigheden en feestelijk heden. welke Zaterdag in tegen woordigheid van de Koningin plaats vonden in Hoofddorp ter viering van het eeuwfeest van de Haarlemmer meer. De Koningin dankt de robot Sabor voor de bloemen, welke hij ilaar had aangeboden na de opening van het tentoonstellingsterrein. Twee zwaargewonden te Den Haag Twee voetgangers uit Den Haag zyn gisteravond ernstig gewond, toen zy de Grote Marktstraat in Den Haag oversta ken vlak voor een bus van de H.T.M. en door deze bus werden gegrepen. De autobus van lyn E reed in de rich ting van het- Spui, terwyl de voetgangers de Grote Markstraat naby de Wagen straat in de richting van de Graven straat overstaken. Het waren een 75- jarige man en een 78 jarige vrouw, beiden uit de Morsestraat in Den Haag. Beiden zyn in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis Zuidwal overge bracht. Zweefvliegtuig met klapperende vleugels trok sterk de aandacht van het publiek Meer dan vierhonderd vliegtuigen, waarby intercontinentale bommenwer pers en snelle straaljagers van de Rode luchtmacht, dreunden Zondag over Mos kou. Twee typen bommenwerpers, die groot genoeg leken om H- en A-bommen met grote snelheden over lange afstanden te vervoeren, verschenen in aan tallen, die een aanwijzing waren dat zy in massaproductie zyn voor de Sovjet- Russische luchtmacht. Twee nieuwe typen straaljagers werden voor de eerste maal gezien, en dat was ook het geval met reusachtige helicopters voor troe penvervoer. In de luchtshow werden voorts commerciële vliegtuigen getoond, waarby Sovjet-Rusland's eerste volledige straalvliegtuig voor de burgerlucht vaart. De show was al tweemaal uitgesteld wegens slecht weer en de hemel was ook gisteren bewolkt. Alle hoge leiders waren aanwezig op het vliegveld-Toesjino naby Moskou. Luchtvaartdeskundigen wezen verscheidene typen aan welke het Westen als een waarschuwing kan zien, dat Sovjet-Rusland bezig is het Westen in te halen of zelfs te overtreffen wat vliegtuigontwerpen betreft, aldus United Press. Burgervliegtuig met vier straalmotoren Zeven viermotorige turbo-prop bom menwerpers werden voor het eerst in het openbaar gezien. De deskundigen meenden, dat zij in de lucht brandstof kunnen innemen zoals Amerikaanse lange-afstandsbommenwerpers, die voor het vervoer van atoombommen zyn in gericht. Twaalf lange-afstandsbommen werpers met volledige straalaandryving, die de Amerikanen als ..Bisons" aan duiden. namen aan de show deel. Slechts één van deze vliegtuigen verscheen op de show van vorig jaar. en men gelooft dat zy nu in massaproductie zyn. Beide typen bommenwerper kunnen kernwa pens vervoeren. Sovjet-Rusland toonde voor de eerste U.P. meldt nog, dat uit het rommu- maal een commercieel vliegtuig met niouê bliikt. dat het leger volkomen vier straalmotoren. achter de waarnemende chef-staf Engeland met de Comet en de Ver kolend Zoelkifli Loebis «taat. enigde Staten met een Boeing-straal- De territoriale commandanten hebben vliegtuig, ondervinden nog steeds moei- gisteren Djakarta verlaten, om naar j lykheden by de ontwikkeling van een commercieel straalvliegtuig. Andere vliegtuigen die voor de eerste hun posten terug te keren. Radio Peking heeft een verklaring van de Communistische Partij van Indonesië uitgezonden waarin het Indonesische leger wordt opgewekt de regering te steunen. Hier werd aan toegevoegd dat de be noeming van de nieuwe legerstafchef „democratisch en in overeenstemming met de Grondwet was". Ook de samenwerkende oppositie- partyen hebben hun standpunt bepaald maal getoond werden: 50 jagers met dubbele straalmotor en naaldvormige neus. voor alle weersge steldheden, met radar-uitrusting, naar het aantal te oordelen zyn ze in massa productie; vier helicopters met dubbele rotor, die 50 militairen kunnen vervoeren, en die deelnamen aan een gevechtsoefening, 48 Jagers met één straalmotor, die vergeleken konden worden met de Ame rikaanse F-100 Super-Sabre en de Fran, se Super-Mystère. Populair by het publiek was een zweefvliegtuig met klapperende vleu gels, dat op de luchtvaartshow op 1 Mei het vorig jaar getoond is. Het zweef vliegtuig werd door een ander vliegtuig getrokken en vervolgens losgelaten. Eerst ging het omhoog en vervolgens begon het met de vleugels te klapperen als een reusachtige vogel. Onder het publiek steeg luid gejuich op. „Dit toestel, het eerste ter wereld met klapperende vleugels, werd gebouwd door Alexander Joerjewitsj Molotsjkof uit Kief", zo vertelde de commentator van Radio Moskou. „De klapperende vleugels geven het zweefvliegtuig groter stabiliteit in de lucht en een piloot, die in zulk een zweefvliegtuig vliegt, kan hoger gaan. onafhankelyk van stygstromingen en -winden. De vlucht van een zweefvlieg tuig met klapperende vleugels gelijkt op de vlucht van een adelaar", aldus de commentator. Nieuwe commandant Commando's Met ingang van 1 Juli is benoemd tot commandant van het Korps Comman do-troepen te Roosendaal Lt Kolonel P. - -----------o, de Bruin, tevoren commandant van het gesteund door 36 kleinere helicopters; regiment stoottroepen te Venlo.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1