Tanganjika's inheemse coöperaties doen millioenenzaken Interessante proefneming aan de voet van de Kilimanjaro Modernisering organisatie van de rechterlijke macht Verbruikscoöperaties over het afbetalingssysteem 94ste Jaargang Vr\jdag 1 Juli 1955 Derde Blad No. 28563 ONTWAKEND AFRIKA (II) (Van onze Reisredacteur) DAR ES SALAAM, half Juni „Nooit zul Je aan de Afrikaan iets over kunnen laten", zei de man. die twintig jaar in Afrika had gewoond. HU reikte naar zttn whiskey-soda en gromde: „Negers zijn onverantwoordelijk, lui en onbetrouwbaar". HU zweette toen hU het zei, want zelfs de avondlucht op het terras van de „Ocean Breeze" was zwaar van de stomende hitte, die de regentyd meebrengt over Dar es Salaam, de hoofdstad van Tanganjika. het gewel dige gebied aan Afrika's Oostkust, dat Engeland van de Ver. Naties in be heer heeft. De blanke planter wond zich nochtans op. „Jullie Europeanen met je moderne waanzin-ideeën spelen met vuur. Neem het gebied aan de Westkust, dat onlangs onafhankelijk is geworden. Chaos man, alles loopt mis. De regering is corrupt, de handel is dood de cultures verlopen, het land gaat naar de bliksem. Schrijf daar maar eens over". Met de eerbiedige belangstelling van de nieuwkomer vroeg ik deze des kundige in Afrikaanse aangelegenheden, welk land dat wel mocht wezen. Het was natuurlijk wel sneu voor deze deskundige, maar hij kon echt niet op de naam komen.... Nederlanders hebben ook daar lepel in de pap ZUn flater verschafte mij een klein binnenpretje. Ik dacht aan Paul Bo- mani. die ik 's ochtends had ontmoet. Paul werd dertig Jaar geleden geboren in een klein dorpje bij het Victoria- meer' in het Noorden van Tanganjika, een kleine Afrikaanse ..toto", een vro. Hjk bruin kereltje, naakt op de kralen ketting om zijn dikke buikje na. HU leerde lezen en schrijven op een Ame rikaans Zendingsschooltje en volgde een paar Jaar voortgezet onderwUs, tot dat zijn vader de kosten niet meer kon dragen. Om zelf zijn schoolgeld te verdienen, ging hU in een diamant, mijn werken. En. alle beweringen van experts over Afrikaanse luiheid onbe kwaamheid en onverantwoordelUkheid ten spijt, staat Paul Bomani vandaag de dag aan het hoofd van een mil- lioenen-bedrUf, hi) is direoteur van de federatie van Afrikaanse landbouw coöperaties in de ..Lake Province". Naar schatting zal deze federatie dit Jaar voor 125 millioen gulden omzet ten aan katoen, koffie, huiden en mais. Niet kwaad voor een Afrikaanse orga. nisatie, die pas drie jaar geleden op toeren kwam. De federatie omvat thans 180 coöperaties met een 120.000 leden en zij groeit zo snel. dat men het met de registratie van nieuwe haast niet bij kan houden. Ik maakte in het. hoofdkwartier in Miwanza een vergadering van de afge vaardigden mee, eenvoudige Afrikaanse keuterboertjes, die enige dagen lang met ernstige belangstelling en in vol strekte ordelijkheid hun problemen be. spraken. Zij luisterden tevens welwil lend naar de directeuren van enige grote Europese en Amerikaanse firma s die buiten geduldig m de rU hun beurt afwachtten om offertes te maken voor tractors, kunstmest en katoenmachines en de zaken van voldoende gewicht hadden geacht om zich met charter vliegtuigen naar Miwanza te haasten. „Her is zaak tijdig aan boord te klimmen" Ik sprak er ook de jonge, energieke directeur van een groot Neder lands handelshuis in Dar es Salaam HU zei mü: ..Over een jaar of vgf zullen deze coöperaties van Tangan jika een nieuw land hebben gemaakt Daarom is het zaak nu aan boord te klimmen". Hetgeen deze vooruitziende zakenman dan ook heeft gedaan. Hij steunde de coöperaties met raad en daad en stimuleerde de oprichting van een huiden- en vellen-cooperatie die de moordende Indische tussenhandel za' uitschakelen. De huiden worden nu op commissie, basis op de wereldmarkt verkocht, de Afrikaan krügt anderhalf a tweemaal zoveel voor zUn product en de Neder landse firma wint behalve haar com missie een ongehoorde goodwill bij d' Afrikanen! Groot modern gebouv Al is de fabuleus snelle groei var het coöperatie-svsteem :n Tanganjik vrij nieuw en het zal zich nog moe ten uitstrekken over een geweldig' massa van primitief levende mensen - de geschiedenis ervan gaat terug to' in 1926. Het werd geboren op dr groene hellingen van Afrika's hoogste berg, Kilimanjaro, die zjjn glinsterend' ijskop zesduizend meter hoog in de blauwe lucht steekt. Hier verbouwdp de intelligente Wachagga-stam al sinds 1918 koffie op haar kleine lapjes grond I in de regenwouden. Het is de gewel dige verdienste van een Engelsman, Arnild Bennett, thans bloed-broeder De ..coming man" van Tangan jika. Paul Bomani. leider van de grote Afrikaanse landbouw-coöpe- raties in de Lake Province. In het kleine stoffige stadje Mosji aan Kilimanjaro's voet staat thans een fier monument: het grote moderne gebouw van de KNCU, de Unie van Kilimanjaro's inheemse koffieverbou- wers. Naast de kantoren omvat het een drukkerij, een bibliotheek, een hotel en een winkelgalerij en men Is bezig met een nieuwe vleugel voor een handels school, een restaurant, een museum en een schouwburgzaal. Dat alles komt met Afrikaans geld en onder Afrikaanse leiding tot stand. En gloeiende kolen op het blanke hoofd dit ganse inspirerende instituut staat open voor mensen van alle rassen! Eigen bestuursapparaat' Naast deze economische organisatie van de 300.000 Waohagga is een poli tieke tot stand komen. De kleine, vroe ger elkaar beoorlogende stam-families hebben een bestuurspvramide opge bouwd met eigen parlement, eigen rechtbanken en uitvoerende macht, die onder leiding van Thomas Marealle n, ..mangi mkun" i opperst stamhoofd) der Wachagga. de stam vrijwel ge heel zelf administreert. Naast het mo derne gebouv, van de KNCU hebben de Wachagga hun eigen bestuursapparaat gehuisvest in een gebouw, dat zo mo gelijk nog moderner en efficiënter is. Beide zouden in het nieuwe Rotter dam niet misstaan! Daar sprak ik Tom Marealle. een glimlachende intelli gente jonge man. die tijdens zün stu die in Engeland bijna met een Engels meisje trouwde. ..Maar", zei hij. „toen dacht ik aan onze eigen ..pin-up® van Kilimanjaro en heb mü naar huis gehaast". Dat grapje verraadde een verfrissende zelfbewustheid. Enorme perspectieven De Wachagga hebben de speerpunt gevormd van Tanganjika's coöperaties en zri hebben reden om daar trots op te zün. want het coöperatieve actie terrein breidt zich als een olrevlek uit. Vis en mica b«v. zün nieuwe produc ten op de liist en er zullen er nog meer bykomen. De redenen liggen voor de hand: de kleine Afrikaanse bedrijfjes zün voor mechanisatie, ziektebestrij ding en betere landbouw-methodes in het algemeen op samenwerking aan gewezen en de Afrikaan staat in we zen niet vreemd tegenover het coöpe ratief system, omdat, het oude stam verband hem al een sterk besef van gemeenschap bubracht. De perspectieven zijn thans enorm. Een Afrikaanse bevolking bouwt hier zelf aan verbetering van eigen lot, ver hoogt haar inkomen, kapitaliseert col lectief. zal straks eigen scholen stich ten en haar intelligentste zonen naar het buitenland sturen. Zij doorloopt daarbij in de coöpera ties terloops de lagere school van de democratie. Dat laatste raakt voor het Britse bestuur, dat Tanganjika naar uiteindelijke onafhankelijkheid moet leiden, toch nog wel een teer punt. Onder de leiding van de voortvarende gouverneur Sir Edward Twining, een man van grote allure, steunt het de coöperaties technisch en economisch op allerloffelijkste wijze. Maar het is niet zonder vrees, dat de coöperaties uiteindelijk een machtige politieke rol zullen gaan spelen en Tanganjika's onafhankelijkheid sneller naderbij zul len brengen dan voor enige Britse po litieke en economische belangen wel nuttig is. „Stinkende Kaffers" De geloof, dat die beduchtheid niet geheel ongegTond is: de coöperaties zullen inderdaad een oolitieke factor van beslissende betekenis kunnen wor den. Maar zou dat ongezond zijn? Ik denk aan Kenia's Mau Mau. aan de zich roerende industriële proleta- riaten van de Congo cn Zuid-Afrika, aan wrok en veibittering. die in Afrika allerwege groeit. En ik vergelijk dit alles met Tanganjika's coöperaties thans bezig him leden een stevig grondje van economisch bezit onder de voeten te geven en vooral zelf de moei lijkheden van organiseren en besturen lerend. Zal dit hen niet van wilde avonturen afhouden? De Nederiandse zakenman, die zei: „Je moet nu aan boord klimmen", sloeg de spüker op de kop. Zakelük en poli tiek. ..Afrikanen", zei de blanke planter bitter op het donkere terras onder de hoge palmen, „leer mü ze kenner. 6tinkende Kaffers, die nog niet tot tien kunnen tellen". „Boy", riep ik „nog een whiskey voor de bwana mkubaWant de bwana mkuba (groot heen zag er dorstig uit. En voor vele bittere, transpirerende bwana's op dit donkere continent is de whiskey-soda een oude troost in nieuwe tüden. Franse ambassadeur verlaat ons land Te verwachten is, dat de Franse am bassadeur en deken van het Corps Di plomatique. de heer Jean Paul Garnier, aan het einde van dit Jaar uit Den Haag zal vertrekken. Hü nam zün diploma, tieke post in ons land op zich in De cember 1949. Na een ambtsperiode van 6 jaren zal hü dan ons land verlaten. Aangenomen wordt, dat de heer Gar nier zal worden benoemd tot ambassa deur van Frankrijk te Ankara. Na zijn vertrek wordt de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, kolonel P. I. Hoogenhout, deken van het Corps Diplomatique. Aangenomen wordt, dat van een even tueel vertrek eerst na September sprake zal zijn. Moeten kinderen naar de film? (Speciale berichtgeving) Moeten kinderen naar de film? Deze vraag werd tijdens de Film week Arnhem 1955 behandeld door de heer H. van der Vlist, wethouder van de ge meente Utrecht op een bijeenkomst van het instituut „Film en Jeugd", dat in het Sonsbeék Paviljoen bijeenkwam. Ongeveer een derde deel van het aan tal bezoekers van de cinema's, aldus spreker, behoort tot de jeugd. In En geland bezoekt 18 van de jeugd tussen 5 en 15 jaar twee maal per week de bioscoop. 50 van dezelfde leeftyd gaat drie maal per week, 29 tussen 5 en 7 jaar koopt eenmaal per week een kaartje, 76 in de leeftüd van 16-20 jaar gaat eenmaal en tegen de 40 To twee maal. Spreker merkte voorts op dat vele leerkrachten minder naar een bioscoop gaan dan de kinderen. Hü betoogde voorts dat men nog niet precies weet hoe de reaoties van kinde ren op films zün en of zü inderdaad fu neste invloed ondergaan van misdaad films. Maar welke films zouden voor de jeugd moeten worden vertoond? Geen brave Hendrikken-verhalen, maar films, waarin ook kinderen spelen. De films i-oor volwassenen zün te snel en de tekst kan een kind niet voldoende opne- 's Middags werd het probleem bespro ken van het organiseren van jeugdfilm- voorsteUingen. Er werd op gewezen, dat het niet zo moet zün dat dit door men sen geschiedt, die zo goed als geen ver stand van de film hebben, zoals momen teel schering en inslag is. Oosterse stiptheid De premier van Birma, Oe Noe. heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het Amerikaanse departement van Landbouw, waar minister Erza Benson hem om vier uur zou ontvangen. Toen hij om vüf minuten over vier nog niet bij de minister was toegelaten, vertrok hij weer. Benson heeft later een verklaring uit gegeven. waarin hü zün spijt betuigt. Hü zegt dat hij een delegatie van een bui tenlandse ambassade op bezoek had en dat het onderhoud met die delegatie vier minuten langer had geduurd dan voorzien was. Minister Benson zal nu op zün beurt een bezoek aan Oe Noe brengen, die gedurende zün officiële bezoek aan Washington in Blair House verblüft. (Ingez. Med.-Adv.) Geen wonder! Shagretla is zo rijp - dank zij de natinirgefermenteerde tabak, die bij het Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het met shag! 4 smaken V» rg'1 Naar betere vorming en promotiekansen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stemmen het wetsontwerp aangenomen, dat ten doel heeft de grondslag te leggen voor een nieuwe op bouw van het Openbaar Ministerie bU de Rechtbanken en Kantongerechten en daarnaast mogelijkheden te openen voor een meer doeltreffende vorming Tan de op de Griffie of het Parket te werk gestelde jonge juristen. In de nieuwe organisatie worden de Parketten bij de Rechtbanken en Kantongerechten samengevoegd, waardoor meer eenheid van beleid wordt ver kregen, terwijl de inkrimping van dit terrein der rechterlijke macht van 38 tot 19 eenheden mogelijkheden 6chept tot soepeler en doelmatiger verdeling van de beschikbare arbeidskrachten en dos economischer i6. Het gebouw van de KNCU in I Mosji. hoofdkantoor van de koffie' coöperatie der Wachagga-stam. De rang van „ambtenaar van het Openbaar Ministerie" wordt opgeheven. Een nieuwe rang wordt ingevoegd tussen die van Officier van Justitie en die van Substituut-Officier van Justitie. Voorts wordt ingevoerd de rang van Gerechts secretaris bil de Rechtbanken en Kan tongerechten en de rang van secretaris bü een Arrondissementsparket. Met deze wyzigingen in de organisatie wil men te vens bereiken, dat meer aandacht kan worden besteed aan de vorming van jon gere leden der Parketten en dat betere promotiekansen worden geschapen. Het wetsontwerp voorziet ook in de vorming van een blijvend college van advies voor de rechterlijke organisatie, waarvan minister Donker de leden wil de doen benoemen door de Kroon. Maar tegen zijn zin werd met 44 tegen 28 stemmen een amendement aangenomen van de heer Van Riickevorsel (K.V-P.) om de leden te doen benoemen door de Hoge Raad. Tegen stemden P. v. d. A., CP.N. en de heren v. d. Wetering en Schmal van de C.H.U. Het voorstel van minister Donker om bü het afgeven van verklaringen om trent het gedrag niet te letten op lichte Sparen achteraf kan verantwoord zijn" Afrikaan^e, c,- gadering van hun coöperatie in AIwanza. Zij luisteren aandachtig ituui ae uijt rtes. die directeuren van landbouwfirma's met wereldnaam hen komen maken. De president-commissaris van de Cen trale der Nederlandse Verbruikscoöpe raties. de heer W. M. Metman, heeft listermiddag in het Kurhaus le Scheveningen de jaarlijkse alg. verga- lering dezer organisatie, die door angeveer 600 afgevaardigden uit het jehele land en door een honderdtal ,-enodigden werd bijgewoond, geopend. In zün openingsrede zeide de heer etman o.m.: De Verbruikscoöperatie had het afge- pen jaar deel aan de voor spoedige mg van zaken in Nederland. Het werd illustreerd door stijgende omzetten, aarbü de fnülpaal: 100 millioen werd ereikt alsmede activiteit op velerlei bied Ie Verbruikscoöperatie richt volgens preker haar werk op het behartigen 'an het consumentenbelang. Het ireven naar verhoogde efficiency, de ommercièle activiteit en de verbete- ing van apparatuur zün geen doel- -inden op zichzelf, maar illustraties an het streven van 326.000 gezinnen lie door middel van dc Verbruiks coöperaties, zich willen beijveren de algemene welvaart te verhogen. Wil de verbruikscoöperatie haar taak ■is behartigster van het consumenten belang effectief vervullen, dan zal zü haar interne organisatie zo efficient I mogelük moeten doen zün, aldus spreker, Nadat 's avonds prof. mr W. C. L. van der Grrnter het woord gevoerd had over I enkele aspecten van het consumenten belang werd vanmorgen het afbeta- lingsvraagstuk behandeld. Grondslag voor de discussie vormde een door een kleine commissie onder voorzitterschap van de heer H. A. Bastiaans. lid van de Raad van Com missarissen en directeur van een der grotere coöperaties in het land, uitge bracht rapport over de levering van meer duurzame gebruiksgoederen in huurkoop. De Commissie wüst in haar rapport op de steeds meer veranderende koopge woonten met betrekking tot duurzame gebruiksgoederen, gevolg van stüging van het welvaartspeil, waardoor de kring der artikelen waarop de behoefte zich richten, is uitgebreid. Ten aanzien can al de artikelen, van welke nadat 41 iUn afbetaald, nog een aanmerke- lUke levensduur en gebruikswaarde resteert, is het inzicht gerezen dat het ï-g. „sparen achteraf" alleszins ver antwoord kan zUn en dat het principe „spaar eerst en koop contant" in vele gevallen kan leiden tot een nimmer of «lechts veel later de beschikking krU- cen over nuttige artikelen. De coöperatieve beweging mag wat betreft deze duurzame gebruiksgoede- vergrüpen wanneer die langer dan vier jaar tevoren zün gepleegd en niet te letten op misdrijven, waarvoor gevange nisstraf is opgelegd, wanneer het feit acht jaar tevoren is bedreven, is nog met aangenomen, omdat minister Don ker op enkele punten van ondergeschikt belang tegemoet kwam aan enkele wen. sen en daarvoor een nota van wijzigin- gen indiende, die de Kamerleden eerst nog eens kunnen bekijken alvorens van middag wordt gestemd. Zonder toe te komen aan de stem ming heeft de Tweede Kamer gister middag het wetsontwerp behandeld tot aanpassing van de tekst van het Unie verdrag van Par lis en tevens om een aanvulling tot stand te brengen in het belang van de landsverdediging. Bü de moderne oorlogvoering moet alle materiaal, benodigd voor de uitrus ting van leger, vloot en luchtmacht, aan de hoogste technische eisen voldoen. BU de aanschaffing en vervaardiging van dergeliik materiaal is herhaaldelük ge bleken. dat rekening moet worden ge houden met het bestaan van octrooien voor onderdelen daarvan. Daarom is een verbeterde vorm van de gedwongen licentie in de wet opgenomen, waardoor het voor de Staat mogeliik wordt een octrooi toe te passen, indien het belang van de landsverdediging dit eist. De octrooihouder is een redelijke vergoe ding gewaarborgd. D» Kamer had hiertegen in het alge. meen geen bezwaar, maar wel werd ge protesteerd tegen het voorstel voor de te heffen rechten voor het verlenen van octrooi, geen vaste bedragen meer in de wet te noemen, maar de vaststelling van die bedragen over te laten aan de mi nister. Men vreest, dat dan de vast stelling van de bedragen zou kunnen geschieden op grond van overwegingen, die daarbü Reen rol behoren te spelen. Vandaag zal men over de desbetref fende artikelen stemmen. ren niet al te star staan op haar aloude principe „contante betaling". Dit neemt niet weg dat de Commissie een open oog heeft voor de misstanden welke de leveranties in huurkoop in dé practük somtyds tot gevolg hebben o.m. door „overcreditering" der kopers. Zü meent dan ook dat de coöperatieve be weging ten aanzien van deze leveranties een zekere taak kan hebben en als orga nisatie van de consument ook op dit terrein de belangen van de consument kan dienen. De grens waar beneden niet in huur koop zou moeten worden geleverd meent de commissie op pl. min. f. 75.— te moe ten stellen; de eerste aanbetaling bü levering in huurkoop op 20 zodat het restantbedrag bü een leverantie in huur koop minimaal pl. min. f. 60.— zou moeten bedragen. De organisatie van een tot stand te brengen centraal financieringsinstituut en van de transacties zelve dient nog nader te worden uitgewerkt. Het Insti tuut zal geen winsten behoeven te maken, waardoor bevorderd kan worden, dat de op transacties vallende opslagen zo laag mogelük blüven.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5