mTi* i Negentien Juli 1572: Leiden Idest de zijde van de Prins Statentocht 1955 doet ook Leiden aan ft i i Geslaagd Zwemfeest Poelmeer 94ste Jaargang Vrijdag 1 Juli 1955 Tweede Blad No. 28563 In de historische Statenzlttlng, die 19 Juli 1572 te Dordrecht werd gehouden, koos ook Leiden de zijde van de Prins van Oranje. Met Leiden, die burgemees ter Jan van Brouckhove en Pouwels Buys naar deze zitting afvaardigde, stelden zich ook Gorinchem, Gouda, Oudewater, Haarlem, Alkmaar, Medem- blik, Enkhuizen, Hoorn, Edam, Monnickendam en uiteraard ook Dordrecht achter de Prins. Een moedig besluit, dat in later jaren voor de vrijheid van ons land van grote betekenis bleek te zijn. Het was niet alleen een moedig besluit, het was bovendien een daad van grote nationale betekenis, omdat in deze eerste „vrije" Statenvergadering van Holland de grondslagen van Neder lands zelfstandigheid werden gelegd. Ter gelegenheid van deze herdenking, die te Dordrecht zo langzamerhand uitgroeit tot een nationale plechtigheid dit jaar zal de minister van Binnen landse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel. de herdenkingsrede uitspreken wordt op Dinsdag 19 Juli een Statentocht voor automobilisten gehouden, waarbij ook Leiden zal worden aangedaan. Een tocht, welke voor de tweede maal wordt ge organiseerd en waaraan het vorig Jaar ruim 160 equipe's deelnamen. Het karakter van deze Statentocht is, dat men zijn eigen route kan kiezen, hetgeen betekent, dat men die dag 's ochtends om vijf uur (naar keuze) reeds kan starten uit de, en rijden langs, de plaatsen, die in 1572 hun afgevaar digden naar Dordrecht zonden. In elk van deze plaatsen moet men zijn con- trölekaart laten afstempelen. Bij deze controle wordt aan de deelnemers een vaantje, waarop de naam van de ge meente, uitgereikt. Vele gemeentebestu ren stellen tevens een product, dat kenmerkend is voor hun 6tad, voor da deelnemers (gratis) ter beschikking. In verband met de viering „Zeshon derd jaar stadsrechten Monnickendam" is men ditmaal verplicht zich tussen 10.30 en 11.30 uur te melden aan de zich in deze plaats bevindende contxöle. Eer. verplichting, welke overigens weinig bezwaar zal ontmoeten, want Monnic kendam zit die dag middenin de feester- Wanneer men deze contróle aandoet moet men tenminste in het bezit zijn van zes stempels voor de A-klasse (het starten en aandoen van alle 12 plaatsen) en van drie stempel voor de B-klasse (het starten en aandoen van zes plaat sen naar keuze). DEFILE VOOR MINISTER BEEL Om half één volgt die middag in Mon nickendam een défilé van alle deel nemers, dat zal worden afgenomen door minister Beel, de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, de Commissaris van Koningin in Noord-Holland, dr M. J. Prinsen en de burgemeesters twaalf Statenplaatsen. Na het défilé is men verplicht Statentocht uit te rijden. De finish valt te Dordrecht, waar men zich tussen 5 en 7 uur kan melden. Aan alle deelne mers. die de tocht reglementair vol brengen, wordt aan de finish eea speciaal voor dit doel ontworpen pla quette uitgereikt. Bovendien stelt het gemeentebestuur van Monnickendam een bijzonder aandenken aan alle deelne mers ter beschikking. De inschrijving voor deze Statentocht. die voor iedere automobilist openstaat en circa 350 km lang is, is voor Leider, en omgeving opengesteld tot a.s. Dinsdag (Bureau V.V.V. Steenstraat lb ie Leiden). In het kader van de Dordtse feest viering zullen in de loop van de dag duiven, die uiteraard uit de twaalf Statensteden afkomstig zijn. een bood schap van Dordt aan de burgemeester van iedere Statenstad overbrengen. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands Recht de heer E. Dobken (Den Haag); candidaats examen God geleerdheid de heren J. H. Pol (Den Haag), D. Driebergen (Katwijk aan den Rijn), K. Blei (Den Haag) en J. L. Leestermaker (Leiden); candidaats exa men Ned Recht mej. E. Gelderman (Den Haag) en de heren W. van Dijk Sneek), A Buiter (Zutphen), J. v Well (Delft), L. Weiss (Rotterdam), Mostert (Den Haag). J. Kraayendonk (Amsterdam), A. W. M. v. d. Hom v. d. Bos (Voorburg). J. S. Hllbers (Den Haag), J. M. Se pers (Rotterdam), J. W. F de Hoop (Amsterdam), N. W. Sickler (Amsterdam). M. Pli. Pfeiffer (Leiden) en W. J. M. Touw (Rotterdam) GOUDEN DOCTORALEN Zondag is het vijftig jaar geleden dat mr J. P. Chr. van der Burgh, te Bussum aan de Leidse Universiteit pro moveerde tot doctor in de Rechtsweten schap. Maandag herdenkt dr J. W. Boisse- vain te Velp (Gld.) het feit, dat hij vóór 50 jaar aan de Leidse Universiteit pro moveerde tot doctor in de Nederlandse Letteren. NIEUW BEDRIJF AAN TREKVLIETWEG Volgende week Zaterdag zal wethou der A. J. Jongeleen de aan de Trekvliet- weg gelegen carrosseriefabriek van B. A. Deckers en Zonen openen. RHEUMA-VERRASSINGSACTIE Morgen zullen in een aantal plaatsen, o.a. Leiden, in de morgenuren tussen 4 en 7 uur door 6 vliegtuigen 10.000.000 strooibiljetten worden uitgeworpen. Deze strooibiljetten-aotie vormt een onder deel van de rheuma-verrassingsactie. Tussen de strooibiljetten bevinden zich niet alleen exemplaren, die voor de volwassenen grote waarde kunnen vertegenwoordigen, welke waarde op 9 Augustus tijdens een gezamenlijk radio programma zal blijken, maar ook wor den speciale biljetten voor de kinderen uitgestrooid. De biljetten voor de kinderen bevat ten een interessante prijsvraag, waaraan gratis kan worden deelgenomen. In een speciale radio-uitzending op 27 Juli zullen de winnaars bekend ge maakt worden, terwijl op die datum een rijwiel, een autoped, een pop en een voetbal bij vier gelukkige kinderen op een zeer bijzondere en originele manier zullen worden thuisbezorgd. Wanneer men zich In het bezit heeft gesteld van een strooibiljet, beware men dit zorgvuldig. Officiële publicatie VERORDENING OP DE WINKELSLUITING 1953 II. Burgemeester en Wethouder» der ge meente Lelden brengen ter openbare ken nis. dat op de secretarie dier gemeente, kamer 125. ter lezing voor een ieder, ge durende drie maanden 1» nedercelecd de Verordening als bedoeld ln artikel 11. 2e lid van de Winkelsluitingswet 1951 (Ver- ordenlne oo de Winkelsluiting 1953 II). welke ls goedgekeurd bit Konlnklllk Be sluit van 15 Juni 1955. no 28. kokswaren, alsmede de uitoefening van de straathandel ln bloemen en geringe eet waren LEZERS SCHRIJVEN De vrijzinnigen in de N.H. Kerk Geachte Redactie, De berichten in het „Leidsch Dagblad" onder de titels „Weer een vrijzinnige predikant in Leidse Herv. Kerk" en „De plaats van ds W. J. H. Hubeek Ned. Herv. Kerk" geven mij aanleiding tot enige opmerkingen, die mogen die nen tot beter begrip van deze zaak. De niet geheel ter zake kundige lezer (vooral de kerkelijk niet-georiénteerde) zal uit deze berichten begrepen hebben, dat er met de beroeping van ds Hubeek, voorganger van de Ver. van Vnjz. Her vormden afd. Leiden-Oegstgeest. tot Herv. predikant voor bijzondere werk zaamheden (door de Ned. Hervormde kerkeraad ter plaatse) wezenlijk iets veranderd is in de waardering van het Vrijz. Christendom door die kerkeraad. Naar mijn overtuiging en van myn vele geestverwanten in den lande is er echter niets veranderd in de wijze, waarop het Vrijzinnig Christendom in de Ned. Herv. Kerk te Leiden, welks verkondiging door het heengaan in 1898 van de laatste vrijzinnige Ned. Herv. predikant werd afgebroken, door de Leidse Kerkeraad wordt getaxeerd. Om het duidelijker te zeggen: er is zoveel verschil tussen het Vrijz. Chris ten dom. zoals de vrijz. predikanten uit de vorige eeuw te Leiden dat beleefden en verkondigden en de zgn. vrijzinnig heid van ds Hubeek en zijn geestverwan te, dat zonder enige twijfel die vrijzin nige predikanten alsmede de eerste voorzitter van de Leidse Ver. v. Vryz. Hervormden (prof. H. Oort> de geloofs- beelden als die van ds Hubeek „ortho dox" zouden noemen. Dat de geloofsinzichten van ds Hu beek niet liggen in de sfeer van wat steeds gegolden heeft en nog geldt als Vrijzinnig Christendom blykt ook dui delijk uit de mededeling in eén der be richten in Uw blad. Ik citeer: Ds Hu beek heeft bij zijn colloquium verklaard, dat hij in geheel zijn ambtelijk werk Christus Jezus zal verkondigen naar uitwijzen van het Heilig Evangelie en dat hij daarmee zal blijven in de weg het belijden der Kerk!" (vet van Want dit belijden der kerk ligt verankerd in het zeker niet vrijzinnige art. 10 der Kerkorde van de N.H. Kerk gebonden aan de weg. waarop en waarheen dit belijden zich nog verder kan en zal gaan bewegen. Ik heb deze bemerkingen zo beknopt mogelijk gesteld om van Uwe beschikba re plaatsruimte zo weinig mogelijk te vragen en dank U voor Uw te verlenen gastvrijheid. Hoogachtend, J. A. L. NACHTVLUCHTEN Een lezeres klaagt erover dat er in de Leidse Golfbrekers Meisjes A: W. v. d. Brink; M. Dopheide: E. de Haas; O. v. Hameren; A. Frlelink; C. de Jong; I. Bonnet; M. Schrier M. Geer- lings; N. Rijnhout; N. v. d. Heyden; G. v. Kins; Th. v. d. Berghen; L. Lens; C. Roosen; L. Schouten; Myra de Krijger; Emmy de Krijger; Trudi Verhoeven; Le- ny Verhoeven; Lia Vriesekoop; Elsje v. d. Meer; C. Langezaal; C. Stolwijk; A. Langezaal. Meisjes B: C. Droog; A. Aanbanen; A. v. Diest; E. Bakker; C Peeters; W. Peeters; A. v. d. Eerenbeemt; J. Geerlings; E. v. Brus sel; H. v. Noort; I. Giezen; R. v. Veld huizen; Thea Borst; Ria Silvester; Ria Vuyk. Jongens A: C. Hop; B. Broxterman; Th. Ham; J. Degen; Th. de Wit; B. v Boek; J. Bros se; H. de Hey; W. Stolwijk; j. v. Teylin- gen; p. Montenus; H. Aalders; H. Stol W. Stol; J. v Rooden; P. v. Hameren. Ton v. Schie; Hans v. Schie; Chris de Groot; J. Poppen. Jongens B: Th. Peeters; T. v. Egmond; Jan Cat- tin. Veel leven om niets Voor een vrij goed bezelle Kleine Zaal der Stadsgehoorzaal hield de acteur en regisseur Paul Storm gister avond een voordracht over Sha kespeare's toneelstuk „Much ado about nothing" „Veel leven om niets"). Zo als bekend zal deze „golden comedy' Woensdag in het kader van het Hol land Festival speciaal voor Leidenaars worden opgevoerd door The Sha kespeare Memorial Theatre Company in de Koninklijke Schouwburg te Den Haajj. De hoofdrollen zullen worden vertolkt door Sir John Gielgud en Peggy Ash- oroft. In korte trekken sohetste Paul Storm de persoon van Shakespeare, zijn werk en de tijd waarin hij leefde. Dui delijk liet de heer Storm hierbij uitko men. dat hij voor Shakespeare, die niet minder dan 37 toneelstukken schreef, en die reeds in zijn eigen tajd als een genie werd beschouwd, de allergrootste bewondering koestert. Op boeiende wijze motiveerde spreker zijn overigens ge heel eigen zienswijze. Meer uitvoerig vertelde Paul Storm een en ander over het op te voeren stuk, dat in 1598 door Shakespeare op 34-jarige leeftijd werd geschreven en een wonderlijke samen smelting is van melo-drama. comedie en fcluoht. Op weergaloos knappe wijze heeft Shakespeare voor deze samen smelting zorg gedragen en om dit feit alleen al moet men hem wel zeer be wonderen. Hoewel geheel anders georiënteerd weet de toeschouwer uit de 20ste eeuw dit stuk, dat in Messina speelt, doch ge heel en al doortrokken is van een ty- pisoh Engelse geest, evenzeer te waar doren als het 16de eeuwse publiek. Dit bewijst eveneens, aldus spreker, dat Shakespeare niet alleen een genie was. maar nog steeds is en zal blijven. Paul Storm besloot zijn interessante uiteen zettingen met enkele typerende fragmen ten uit dit Engelse blijspel in Neder landse vertaling voor te dragen bracht hiermede de aanwezigen nu reeds in de sfeer, die er volgende week in de Haagse Schouwburg zal heersen. Paul Storm hoopte er reeds aan het be gin van de avond in te slagen een le vend beeld van Shakespeare te geven en hy is daarin geslaagd AMERIKAANS KOOR ZINGT IN DOOPSGEZINDE KERK Dinsdagavond zal het koor van Bethel College (VS), dat momenteel onder aus piciën van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit een tournee door ons land maakt, een uitvoering geven in de Doopsgezinde Kerk. Het koo.r. dat o.a. een functie vervult bij de praktische mu ziekstudie aan dit College - opleidings instituut van de Doopsgezinden in Ame rika - en ook wekelijks een radio-uitzen ding verzorgt, staat onder leiding var de heer Walter H. Hohmann., Twaalf dames en een gelijk aantal he ren maken deel van het koor uit. Onze stadgenoot, de heer P. Breu- ning, slaagde aan de Technische Hoge school te Delft voor het ingenieursexa men werktuigkundig ingenieur. laatste t-ijd weer veelvuldig in de late avond- en vroege nachturen door vlieg tuigen van het vliegveld Valkenburg laag over de stad gevlogen wordt, waar door jong en oud uit de slaap wordt ge houden Dat nachtvluchten thuishoren in het opleidingsschema begrijpt zij vol komen. maar is het dan ook noodzake lijk. dat de machine^ zo laag slapende stad vliegen? FAMILIEBERICHTEN Bevallen: BeyerFrank, z., Rdam; Van Dongen—Van Toorn, z., Rhenen. Gehuwd: W. F. C. van Hattum en S Wisgrill, Soheveningen; L. W J. Daen- dels en H A. de Vries, Londen. Overleden: S. van Houten, m„ 85 J., de Groningen; G. D Birnie. m. Waardin- 1 gen; E. van Rompa, m 74 j„ Brussel. .1 Vereniging bestaat dertig jaar. In het kader van haar 30-jarig jubileum organiseerde de zwemvereni ging „Poelmeer" gisteravond een zwemfeest, dat door talrijke inwoners der gemeente werd bijgewoond. De avond ving aan met onderlinge en hinderniswedstriiden. waarna het per soneel een klucht opvoerde en vervol gens een polo-wedstrijd werd gespeeld. Begonnen werd met VTite slag zowel voor jongens als melsies. gevolgd door rug- en schoolslag. De uitslagen waren als volgt; 70 m. vrüe slag meisjes wedstrijd- zwemsters: 1. Lyd Binsbergen. 2. Annie van Galen. 3. Ank Jonk; zelfde klasse niet-wedstrijdzwemsters: 1. Co v. d. Hoonaard. 2. Ank de Graaf. 3. Heieen Leenen. 70 m. vrije slag jongens wedstrijd zwemmers: 1. Dick Timmermans. 2. Karei Wiesing. 3. Henk v. d. Ploeg. Id. niet-wedstriidzwemmers: 1. Piet Tim mermans. 2. Berry Uiterwiik Winkel. 3. Frans Melsen. 70 m. rugslag meisjes wedstriidzwem- sters: 1. Lyd Binsbergen. 2. A. van Ga- ;idem niet-wedstriidzwemsters: 1. Marian Wilschut. 2. A. de Graaf. 3. Al ie Heidsma. 70 m. rugslag jongens wedstriidzwem- mers: 1. Dick Timmermans. 2. Kees Weening. 3. H. de Winter; idem niet- wedstriidzwemmers 1. G. la Court. 2. Piet Timmermans. 3. Frans van Melsen. 70 m. schoolslag meisjes wedstrijd zwemsters: 1. A. van Galen. 2. Lyd Binsbergen. 9 Ank Jonk; idem niet- wedstrijdzwemsters 1. Charl. Bouland. 2. Heieen Leenen. 3. V. Willems. 70 m. schoolslag jongens wedstrijd- zwemmers: 1. Dick Timmermans. Kees Wiessing. 3. H. v. d. Ploeg: niet- wedstriidzwemmers 1. en 2. Frans van Melsen en W. Willemsen. 3. G. la Court, m. vriie slag meisjes 812 jaar: 1- Leni Sonneville. 2. C. v. d. Hoonaard, 3. V. Willems: Idem van 1216 jaar 1. Gharl. Bouland. 2. Enneke Kemp. 25 m. vriie slag jongens van 812 jr 1. J. Timmermans. 2. J. P. Bouland. 3. A. Korenhoff. 25 m. vriie slag jongens van 1216 ir 1. Frans van Melsen. 2. Jan de Bruin en 3. Peter Smit. Na deze wedstrijden volgde een ver makelijke hinderniswedstriid. Hiervoor werden groepsprijsjes uitge deeld. De waterpolo wedstrijd tussen LZC 1 en VZC 1 uit Velsen werd door laatst genoemde vereniging gewonnen met 3-2. Na afloop van dit programma bood het voltallig bestuur van Poelmeer de talrijke bezoekers gelegenheid tot feli citatie. Burgemeester H. L. du Boeff nam het woord om de jubilerende vereni ging namens het Gemeentebestuur te feliciteren. Hy wees op de belangrijke plaats, die Poelmeer in de gemeente inneemt ter bevordering van de volks gezondheid en merkte op dat deze ver eniging haar bestaansnoodzakelijkheid volkomen had bewezen. De voorzitter der Oranjevereniging, de heer N. v. Weizen, bracht de geluk wensen der vereniging over en stelde in het bijzonder in het licht, wat „Poel meer" doet voor de Oegstgeester jeugd. Hy bood een wit-metalen wandbord met inscriptie aan. De heren J. Leget er Bekooy, resp. Ie en 2e badmeester bo den naast hun gelukwensen enkele ge schenken aan, w.o. een voorzittershamer. Voorzitter Hugenholtz dankte voor de goede woorden en geschenken en ver zekerde de burgemeester, dat Poelmeer volkomen tevreden was met de bestaan de verhoudingen tussen de vereniging en het Gemeentebestuur. Hij prees de activiteit van het personeel en bleek zeer ingenomen te zijn met de bloemen hulde gebracht door de vereniging LSC en „De Zijl". De heren Leget en Bekooy ontvingen van het bestuur als aanden ken aan dit jubileum een fraai uitge voerd vaantje met het gemeentewapen. Op 9 Juli wordt een sohoolzwemfeest georganiseerd. Nadat minister Mansholt gisteren i stelling voor de werkzaamheden en nieuwe landbouwwerktuigen-1 liet zich dan ook uitvoerig voor- fabriek van de gebroeders Vissers te Nieuw-Vennep officieel in gebruik had gesteld, maakte het gezelschap een rondwandeling door de fabriek. De minister toonde zeer veel belang- licliten door de heer Vissers. De Minister (links) en de lieer Vissers bij een van de machines. (Foto L.D./Van Vliet.) Paniek in New York onder de pandjesbazen Diamanthandelaren, lommerdhouders en geleerden breken zich het hoofd over i vreemde uitslag van diamanten, die enkele dagen tyds van sdhitterende blauw-witte stenen veranderen in dof gele exemplaren, aldus meldt U. P. uit New-York. Speciaal de houders van pandhuizen zyn door deze geheimzinnige verande ring der stenen ernstig getroffen. Het komt de laatste tiid herhaaldelijk voor, dat zij een schitterende, kostbaar lij kende steen in pand nemen, om na en kele dagen tot. de ontdekking te komen, dat de diamanten op een of andere bij zonder vernuftige wijze „opgewerkt" Men weet nog niet precies hoe dit „op werken". dit „mooier maken" van een steen geschiedt. Onder de verontruste pandjesbazen en diamantairs doen al lerlei theorieën de ronde. Volgens de een krijgen de stenen een schitterend aanzien, doordat ze blootgesteld zijn aan Röntgenstralen, volgens anderen zijn de edelstenen van mindere kwaliteit in een bepaald chemisch bad gelegd, waardoor zij prachtig opkleuren. Volgens weer an deren zijn de stenen blootgesteld aan a toomuitstraling. De enige voorzorg, die kopers van Diamanten kunnen nemen, is om slechts in betrouwbare zaken diamanten te ko pen en deze onmiddellijk te laten taxe ren. Volgens deskundigen zou bij gron dige taxatie het bedrog aan het licht komen. Opslagloods Batavierlijn in vlammen SCHIP KON NIET WEGVAREN. Dichte zwarte rookwolken dreven gistermiddag boven Londen, afkom stig van een brandende opslagloods van de Batavierlijn op een kade ter hoogte van Lower Thames Street in het Londense East End. De brand begon terwijl havenarbei ders bezig waren met het uitladen van de 1726 ton metende Batavier II. die uit Nederland was gekomen. Het schip kon wegens het eb-tij niet wegvaren en de lage waterstand verhinderde tevens, dat water-brandspuiten de brandweer van de wal te hulp kon komeh. Brandweerlieden en bemanningsleden van de „Batavier II" hielden zich gereed brandslangen op het schip te richten teen het vuur dreigde de gehele kade in een vlammenzee te veranderen. Op de vierde verdieping van het ha- enpakhuis werden 6 mannen door het vuur genoodzaakt een goed heenkomen te zoeken naar het dak waarna ze zich in veiligheid konden stellen door op het dak van een aangrenzende loods te klau. teren. In Lower Thames Street stonden tien. tallen brandweerauto's opgesteld. Ha- venemployé's waarschuwden de brand weerlieden dat er in een belendend pak huis 60 vaten alcohol waren opgeslagen. Daarop baanden brandweerlieden zich. niet de gasmaskers voor een weg door de vlammen, de hitte en de rook naar de explosieve voorraad. Drie mannen bezwijmden hierbij door dc hitte en moesten door hun collega's naar bulten worden gedragen. In Californië zijn proeven ge nomen met dit schaalmodel van een passagiersvliegtuig, dat evenals een helicopter loodrecht kan stijgen en dalen door de vleugels een kwart slag te draaien. De proeven met het model, dat een getrouwe copie op verkleinde schaal is van het werke lijke toestel dat nog gebouwd moet worden) hebben een alleszins be vredigend verloop gehad. „Plastic-stenen" in de Y.S. uitgevonden Grote mogelijkheden In Amerika is een nieuw 60ort .ste nen" uitgevonden, die bestaan uit drie hoekige plastic kussentjes. Zij blijven stevig door de lucht, die er onder lage druk in geperst ls. Deze „pneumatische stenen", aldus een bekendmaking van de universiteit van Illinois, kunnen ge bruikt worden om er vrijwel elk koe pel- of boogvormig bouwsel, van welke omvang ook mee te bouwen. Vanwege het zeer lichte gewicht biedt dit nieuwe bouwmateriaal vrijwel onbeperkte mo gelijkheden. De Amerikaanse lucht macht zou zeer geïnteresseerd zijn in dit nieuwe product, omdat het bijzon der geschikt is voor het snel optrekken van nood-onderkomens op reddings vlotten of in onherbergzame streken, waar een noodlanding gemaakt is. Grotere koepels kunnen gemakkelijk gebouwd worden om dienst te doen als kazernes of hangars, om radarinstalla ties te overdekken of voedselvoorraden te beschermen. Op niet-militair terrein zou men deze boogvormige bouwsels uitstekend kunnen aanwenden om bouwgronden te over kappen. waardoor reusachtige kassen zouden kunnen worden gevormd, welke de boeren in staat zouden stellen méér dan één oogst per jaar van eenzelfde stuk grond te halen. Zelfs zou men hele gemeenten op deze wijze kunnen over kappen om de bewoners het hele jaar eenzelfde, gelijkmatige temperatuur te garanderen! Wanneer de „stenen" van het nieuwste plastic worden gemaakt, dan zullen hun wanden slechts de helft van de dikte van een mensenhaar hebben, terwijl de druk om deze stenen stevig te houden niet groter dan twee pond behoeft te ziin. Mc Cauley en Riohardson hebben te vens automatische ventielen uitgevon den, waardoor de lucht van de ene bouw-eenheid (van stenen) naar de andere kan stromen, zodra er een span ning van meer dan twee pond op komt te staan, terwijl deze ventielen onmid dellijk vanzelf sluiten wanneer er min der druk op komt. zodat automatisch een „lekke steen" geïsoleerd wordt. De lucht in de stenen zou zowel koude, als warm te-isolerend kunnen werken. BONDSDAG NED. CHR. BLINDENBOND In .Lommerrijk" te Rotterdam ls de Bondsdag gehouden van de Ned. Chr. Blindenbond. De secretaris, de heer K. Heeringa, heeft het jaarverslag over 1954 voorge lezen. Daaruit bleek, dat het aantal le den op 31 December j.l. 544 bedroeg, van wie 16 beneden de 18 jaar. Het bondswerk liep in bijna alle afdelingen goed. Over de stiohting „Louis Braillefonds" van de Ned. Chr. Blindenbond". die de leden tegen gereduceerde pry2en Bijbel boeken, andere Christelijke en liturgi sche geschriften beschikbaar wil stellen, zegt het jaarverslag dat acties onderno men zijn ter verkrijging van het beno digde geld. In 1954 steeg het kapitaal van ruim een vierde tot ruim een derde van het gestelde doel. Proces Jungschlager TOMASOA WEET HET NIET.... De vragen, die mevrouw Bonman tijdens het proces-Jungschlager aan Tomasoa stelde, hadden hoofdzakelijk betrekking op diens verklaringen op vorige zittingen, ook op die, welke on der de Inmiddels vervangen rechter Liem zijn gehouden. De antwoorden, die Tomasoa thans gaf. weken op een aantal punten af van vorige verkla ringen. Zo had deze getuige eerder gezegd ln 1951 Jungschlager te hebben ontmoet, hoewel deze toen ln Neder land was. Tomasoa zei nu. dat hij zich in de maand heeft vergist en in 1951 Jungschlager niet zelf heeft ont moet. Hij had van Peters gehoord, dat Jung, sdhlager in Indonesië was. Hierop zei mevrouw Bouman: „Toen was Peters op weg naar Australië." Na een reeks van vragen en anbwoor. den zei de Officier van Justitie. Soena- rio, dat de verdediging wilde aantonen, dat de zaak op fantasie is opgebouwd en dus de verklaring van Tomasoa meine dig wil doen schijnen. Er is echter geen reden deswege Tomasoa voor meineed aan te klagen, aldus Soenario. Wel dient aldus Soenario Baden vervolgd te worden, want het was volgens de Offi cier van Justitie bekend, dat Bouman aan getuigen geld heeft aangeboden om hem te bewegen tegenover de politie af. gelegde verklaringen in te trekken. Als bewijs noemde Soenario het feit. dat Baden zijn verklaringen heeft inge trokken. Jungschlager zelde in antwoord op de verklaringen van Tomasoa: „Die men sen spreken over een eed" en even later merkte hy op: ,.Er is een God in de hemel en die zal oordelen". Op 6 Juli zal een gerechterlyk onder zoek op de onderneming Dramaga wor den Ingesteld. De dag daarop zal er een gewone zitting in deze zaak worden ge houden. Slecht debuut van Marokko's nieuwe resident-generaal (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) De nieuwe resident-generaal van Ma rokko. Gilbert Granval, die tot vorige week hoge vertegenwoordiger en ambas sadeur van Frankrijk in het Saarland was, heeft zijn nieuwe functie op niet al te gelukkige wijze ingezet. Op een ban ket, waarbij twee ministers, onder wie Julie, zijn directe superieur, aanwezig waren zei Granval Dinsdag, dat hy het als zijn taak zou beschouwen in Marok ko de Franse autoriteit op de kortst mo gelijke termijn te herstellen. Hij zou met grote kracht optreden, overal waar het nodig was, op eigen gezag, indien hem instructies uit Parijs bereikten, en even tueel zelfs, als hem dat wenselijk mocht lijken, tegen die instructies in. Deze gespierde taal heeft ln politieke en regeringskringen uiteraard onmid dellijk de nodige verbazing en onrust verwekt en een Kamerlid diende ter stond een verzoek in om de minister te mogen interpelleren. Faure heeft het gevaar (kort voor de debatten over de goedkeuring van de Frans-Tunesische accoorden!) onmid dellijk aangevoeld en Granval by zich ontboden De nieuwe resident-generaal heeft zijn verklaringen daarbij weer in getrokken of liever: de interpretatie be streden, die de pers er van zou hebben gegeven. In regeringskringen hoopt men nu, dat de storm in het glas water daarmede weer zal zijn geluwd, maar een gelukkig debuut heeft Granval daarmede Intus sen niet gemaakt. INTERPELLATIE OVER REDE VAN SOEKARNO. Het Parlementslid Amelz (Masjoemi) heeft de door president Soekarno op 9 November jl in Palembang gehouden redevoering een onderdeel van de zenuw- oorlog genoemd, die sinds enige tijd in Indonesië gaande is en die de tegen stellingen verder heeft toegespitst. Amelz doelde daarbij op de rede, waarin president Soekarno zeide: „Er zijn Indonesische leiders, die actief deel. nemen aan de pogingen van vreemde lingen om de Indonesiërs tegen elkaar op te zetten in het belang van die vreemdelingen. Deze mensen hebben voor millioenen land en volk verraden o.a. door hun pogingen het Kabinet te laten vallen'. Amelz zeide dit als toelichting op zijn interpellatie over deze rede. Hij vroeg oe regering om een nadere verklaring. AMERIKAANSE WAARNEMER A.F.P. meldt, dat gisteren voor de eerste maal een officiële vertegen woordiger van de Amerikaanse Am bassade bij de behandeling van het proces aanwezig is geweest, nl. de heer Robert J. Mcquaid, tweede secre taris van de Amerikaanse ambassade en vice-consul.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3