LEIDSCH DAGBLAD Eerst bespreking in Parijs, stelt Bomi aan Moskou voor Buitengewoon koel antwoord op uitnodiging aan Adenauer WEERBERICHT Prof. Segni voor moeilijke keuze bij vorming Italiaanse regering Vlieland's Hondensalon Belgische Socialisten zien af van tegen-demonstraties 94ste Jaargang VRIJDAG 1 JULI 1935 No. 28563 Dlreoteur: H. W. Henny Hoofdredaoteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.40 per kwartaal; f.2.15 per maand; f.0.60 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Telefonisch van onze correspondent in Bonn) De West-Duitse regering heeft 23 dagen gewacht voordat zij op de uitno diging van de Sovjet-Unie aan Adenauer om naar Moskou te komen geant woord heeft. Gisteren is dit antwoord door een lid van de West-Duitse ambas sade in Parijs, en dus niet door de ambassadeur zelf, aan de Sovjet-Russische ambassade aldaar overhandigd. Dit antwoord is in de vorm van een „note verbal" gegoten. In een note verbal worden doorgaans alleen maar minder belangrijke aangelegenheden ter sprake gebracht en zij is noch van een hoofd, noch van een ondertekening voorzien, terwijl zij in de derde persoon is gesteld. De regering in Bonn, aldus de nota, acht het doelmatig, wanneer de onder werpen, die besproken en onderzocht moeten worden, eerst worden vastgesteld en dat de volgorde er van bepaald wordt. Daarom stelt zij voor dat eerst voorbesprekingen tussen de West-Duitse en Sovjet-Russische ambassadeurs in Parijs worden gehouden. Het valt in Bonn iedereen op, dat de toon van het West-Duitse antwoord buitengewoon koel is. De meningen lopen in Geallieerde kringen in Bonn uiteen of het niet wenselijk zou zijn geweest met een paar beleefde woorden dank te zeggen voor de uitnodiging aan de kanselier. Dat zou vermoedelijk een vrien delijker indruk op de Russen gemaakt hebben. laten en dat het aanknopen van be trekkingen zeker niet mag inhouden dat West-Duitsland de Communistische regering in de Oost-zone en de Oder- Neisse lyn als Duitslands Oostgrens zal erkennen. In verband daarmede heeft het Mos- kouse blad „Prawda" dezer dagen een felle aanval op de West-Duitse regering gedaan, maar men neemt aan dat deze kwesties toch by de voorbesprekingen tussen de twee ambassadeurs in Parijs op het tapijt zullen worden gebracht. De Socialistische oppositie ls van me ning, dat het voorstel om voorbespre kingen ln Parijs te laten plaatshebben, de reis van Audeauer naar Moskou, waarvan hij zelf gezegd heeft dat deze vermoedelijk in September ondernomen zou kunnen worden, zal vertragen. Belangrijke kwesties In de antwoordnota wordt merkwaar dig genoeg met geen enkel woord direct over de uitnodiging aan Adenauer ge rept, hoewel die indertijd toch door de gehele wereld als een sensatie van de eerste rang werd beschouwd. Wel wordt er in gezegd, dat de rege ring ln Bonn ermede accoord gaat, dat de kwestie van het aanknopen van di plomatieke. commerciële en culturele betrekkingen tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie ter sprake gebracht kan worden en dat daarmede samenhangen de vraagstukken onderzocht dienen te worden. Men vestigt er in Bonn de aandacht op. dat het voornameiyk van de Russen afhangt of de hereniging van Duitsland tot stand zal kunnen komen en hoe het vraagstuk van de Duitse grens ln het Oosten tenslotte opgelost kan worden. En dat zijn juist twee problemen, die Adenauer ter sprake wil brengen. De nota geeft slechts Indirect te ken nen, dat Adenauer bereid is naar Mos kou te gaan, maar een spreker van re geringszijde verklaarde op een perscon ferentie, dat Adenauer daartoe bereid In de nota wordt opzettelijk niet over voorwaarden gesproken, die aan een be zoek van Adenauer aan Moskou verbon den zouden zijn. hoewel men In Bonn van officiële zijde al herhaaldelijk dui delijk verklaard heeft, dat de Russen alle Duitse gevangenen dienen vrij te Zes gewonden bij aanrijding Gisteravond half zes is op de Provin ciale Weg te Assendelft een gecompli ceerd auto-ongeluk gebeurd waarbij vijf personen min of meer ernstig werden gewond. Met twee ziekenauto's werden zij naar het Wilhelminagast- huis te Amsterdam vervoerd. Uit Zuidelijke richting komend reed de heer C. P. Jongens uit Bergen (N.H.) met zijn volkswagen naar zijn woon plaats. De heer Englander uit Amster dam passeerde deze wagen en trachtte te snijden op het ogenblik dat van de andere zijde een trailer naderde. Hij vloog met zjjn wagen naar rechts slipte in de berg, schoot dwars de weg over naar links en botste tegen een personen auto van de heer H. Bakker uit Amster dam. De wagen van de heer Englander kwam in tegenovergestelde richting te staan en reed vervolgens de wagen van de heer Jongens aan De auto van de heer Englander kreeg een zo zware klap dat de bestuurder er uit werd geslingerd Hij werd ernstig gewond en heeft ver moedelijk een zware hersenschudding. De heer Jongens liep schaafwonden op en in de wagen van de heer Bakker werden alle inzittenden, twee mannen en twee vrouwen min of meer ernstig gewond. De auto's liepen alle schade op. flngez Mrd.-Adv.) v\ Tijdelijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking en tijdelijk enige re gen. Later verspreide opklaringen maar ook enkele buien. Matige tot vrij krach tige zuidelijke wind. later ruimend naar West. Lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 2 Juli Zon op: 4.26 uur; onder: 21.05 uur. Maan op. 19.05 uur; onder: 2.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.20 en 13.48 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Komen Oostenrijkers ons leger bestuderen (Van onze correspondent te Wenen) Alhoewel het Oostenrijkse Parlement nog discussieert over de vraag, hoelang de toekomstige miliciens zullen moeten dienen, zal zich een speciale commissie naar het buitenland begeven om aldaar haarl icht op te steken over een modern uitgerust leger. Aanvankelijk waren Zwitserland en Zweden als studie-ob ject uitgekozen, maar aangezien het Zweedse leger in de zomermaanden „op vacantie" is, zoekt men nu naai een Slaatsvervanger. Er wordt gedacht aan ëderland of België. Luit. generaal Baretta naar Zweden BEZOEK AAN LUCHTVAARTSTAF Luitenant-generaal-waarnemer Ba retta, chef van de Luchtmachtstaf, brengt van 5 Juli tot 8 Juli een be zoek aan de Kon. Zweedse Lucht macht. Hij wordt daarbij vergezeld docr enige hoofdofficieren, w.o. de sous-chef van de Luchtmachtstaf, ko lonel Den Toom, zijn adjudant majoor J. ten Broek, alsmede een Nederlands jachtsquadron van 8 F 84 „Thunder- jets". Generaal Baretta zal worden ontvan gen door de commandant van de Zweed se Luchtmacht, luit.-generaal Ljung- dahl. Er zullen enige vliegbases en in stallaties van de Kon. Zweedse Lucht macht worden bezocht. In aansluiting hierop zal luitenant- generaal Baretta nog enkele dagen in Noorwegen besprekingen voeren met de chef van de Noorse Luchtmachtstaf. Beyens reis naar Londen was succes Engeland zal waarschijnlijk als gelijke aan overleg over integratie deelnemen Naar wij vernemen, kan de uitnodi ging, welke de zes landen, die deel heb ben genomen aan de conferentie van Messina, tot de Britse regering wensen te richten om deel te nemen aan het werk van de studiecommissie inzake de Benelux-voorstellen tot verdere econo mische integratie, thans elk ogenblik in Londen worden verwacht. Het doel van het recente bezoek van minister Beyen als woordvoerder van de mogendheden, die in Messina confe reerden (Frankrijk. West-Duitsland, Ita lië en de drie Beneluxlanden), was na te gaan of de Britse regering bereid zou Wanneer nieuw Kabinet in Rome? Zijn benoeming tot formateur was een schot in de roos: ook in andere partijen heeft deze hervormer vele vrienden (Van onze Romeinse correspondent) Misschien is de eerste poging om de Italiaanse crisis op te lossen, al de be- lissende of eigenlijk i s ze dat zeker. Slaagt formateur Segni, dan is de crisis tegen alle verwachtingen in zeer snel van de baan: slaagt hij niet. dan vraagt men zich af wie wèl zou kunnen slagen! De president der republiek heeft na melijk met deze kabinetsformateur by het eerste schot de roos getroffen. Niet alleen is Segni de man. wiens naam als eerste prijkt op de lust der Christen- Democraten. maar ook in de andere partijen heeft hy heel wat vrienden. De Republikeinen, voor wie het vormen van een kleine-boerenstand een zeer belangryk punt is op hun partyprogramma, eren in hem de man, die als mi nister van Landbouw de hervorming-Segni wist door te voeren, de op redeiyke wijze geordende toewijzing van verwaarloosde gronden aan de boerenarbeiders, die op die wyze tot kleine eigenaars worden. Tevens zien zy in hem de man. die zelfbestuur wist te verkrijgen voor zün geboortestreek Sardinië. Decentralisatie van het bestuur en oprichting van zelfbcsturende gewesten is een ander programmapunt der Republikeinen. Voor de Sociaal-Democraten is Segni vooral wegens de landhervorming eveneens een van de meest aanvaard baren onder de leidende Christen-Democraten. Voor en tegen een coalitie Een heel wat minder goede pers heeft hy bij de Liberalen. Toen de liberale partij in Februari 1954 het regeringspro gramma van het kabinet-Scelba aan vaardde, had zy geen bezwaar tegen de hervorming-Segni, waaraan in bepaalde Maar de Liberale partij van heden ls Iets geheel anders dan die van ander half jaar geleden! De toenmalige party- secretaris Villabnma werd minister van Industrie en zyn opvolger Malagodi is een veel conservatiever man, zó conser vatief zelfs, dat de gehele linkervleugel na heftige conflicten uit de party trad. En toen de Liberalen ernstig dreigden de regeringscoalitie te zullen verlaten, indien zy niet bepaalde, voor de grond eigenaars gunstige veranderingen kon den verkrygen in het wetsontwerp op de pachtovereenkomsten, moest deze ma rie. die reeds lang beslist was, door de ministerraad opnieuw onder de ogen worden gezien. Het compromis, dat daar bij werd bereikt, bevredigde de nieuwe partijsecretaris nog niet en hij ging zo ver, dat hij de ministers van zyn eigen party verloochende. Met veel moeite werd dan ook dat con flict weer opgelost, maar van dat ogen blik af was de Liberale party eigenlijk mgt meer ten volle een deel van de coalitie en zy lag voortdurend overhoop met de Sociaal-Democraten. Slot op Pag. 2 (ingez Med.-Ariv.) Hondenbrood streken reeds sedert jaren met grote voortvarendheid wordt gewerkt, en zy had ook geen bezwaar tegen het wets ontwerp, waarbij Segni de pachtovereen komsten bindend wilde maken voor de eigenaars van de grond, met dien ver- j stande, dat het verdrag alleen zou kun nen worden opgezegd, indien daartoe gegronde redenen voorhanden waren. 1 V2 k.g. 44 ct. PROBEERT U HET EENS Nieuwe Rijn 50 bij 't Gangetje De Russische roeiers in Engeland honden nog op het nippertje met de Henley Regatta meedoen: op het laatste moment werd besloten hun botendie zich aan boord van het Russische schip „Strelna" bevon den. vrij te geven, nadat zij aan vankelijk door de havenstaking niet kenden worden gelost. Een van de ranke scheepjes wordt van boord gedragen. zyn zich in enigerlei vorm met de voor bereiding der plannen te verbinden. De Britse regering heeft thans te ken nen gegeven dat zy een uitnodiging met dat doel gaarne tegemoet ziet. Dit betekent dat zy geen zuiver af wachtende houding zal aannemen, zoals dit in het verleden het geval was, toen de Europese eenheid voor het eerst aan de orde kwam. Het is nog niet bekend wat Engeland precies zal doen. Het kan als gelyke aan de besprekingen deelnemen of een waarnemer sturen. De kans op het eer ste lykt het grootst. In elk geval ls de reis van minister Beyen naar Londen, waar hy top-be- sprektngen heeft gevoerd, een succes ge weest. In 1960 1 millioen telefoon- abonné's In 1960 verwacht de P.T.T. de mil- lioenst" telefoon abonné. zo heeft de hooïdd recteur der Telegrafie en Tele fonie prof. ir G. H. Bast, gezegd ly het ln gebruik stellen van de automatische telefoonverbinding tussen Arnhem en Haarlem. bereidingswijze van üccin van dr SaSk Nïeu he? Volgens een artikel, dat Donderdag ls verschenen in het Amerikaanse tijd schrift „Wetenschap" hebben specialis ten van het onderzoekingslaboratorium van de universiteit van Californië een nieuwe bereidingswyze ontdekt van het vaccin tegen kinderverlamming, dit is ontwikkeld door dr Salk. Volgens het tijdschrift is het vaccin, bereid vo'gens deze nieuwe methode minder kostbaar en verwekt het, in tegenstelling tot net vaccin op andere manieren bereid, geen reacties by bepaalde personen. flncez Me<1 -Adv.) 1910 1955 ZATERDAG 2 JULI laatste dag van onze grote JUBILEUM-RECLAME Beide partijen zullen gedurende drie maanden de anderen met rust laten De Belgische minister van Binnenlandse Zaken, Vermeylen, heeft gisteren in de Kamer de geruststellende mededeling gedaan, dat Socialisten en Rooms- Katholicken hebben toegezegd gedurende drie maanden geen enkele tegende- monstratie te zullen organiseren. Hierdoor is de weg vry voor de R.K. betogin gen op 2 Juli a.s. In Luik en op 10 Juli a.s. In Brussel, waar, zoals bekend, ernstige botsingen werden gevreesd door de aankondiging van Socialistische /.yde dat de mijnwerkers, metaal- en andere arbeiders zouden verhinderen, dat ook maar één Vlaming een voet in Luik zou zetten. Het Socialistische actiecomité heeft inmiddels een manifest uitgegeven, waarin zyn aanhangers worden I aangespoord op 2 Juli en 10 Juli ihuis te blyven. I Met het oog op deze veranderde houding van Socialistische zyde achtte de minister geen aanleiding meer aanwezig de manifestaties te verbieden. Dit betekent dus, dat de Rooms-Katholieken zowel op 2 als 10 Juli hun betogingen ongestoord zullen kunnen houden, zonder dat van Socialistische zyde een tegenmanifestatie wordt georganiseerd. Proteststakingen in Gent ?°ÈfT,stif£h. clubgebouw in Gent inge- worpen. Het Gentse comité van het en Charleroi Socialistische „Comité gemeenschappe- lyke actie" heeft naar aanleiding hier- Volgens -het Socialistische blaa „Le van besloten voor Zaterdag a.s. een Peuple zyn Woensdag de ruiten van een algemene staking af te kondigen. Ook de federatie van metaalarbeiders te Charleroi heeft besloten Zaterdag het werk een uur neer te leggen Dit ge schiedt uit protest tegen de weigering van de in het Verbond der Belgische industrie georganiseerde werkgevers deel te nemen aan de nationale arbeidscon- ferentie. De getroffenen van de wulersnuud- tamp hebben indertijd zeer veel hulp ontvangen van de Rode-Kruisver- entgingen in vele landen. Boeren tuinders en landarbeiders hebben in de afgelopen maanden een bedrag bijeengebracht om deze verenigingen dank ie betuigen door het schenken van een herinneringsbord van Delft:- blauw. Gisteren werden deze borden in Den Haag aan de vertegenwoor digers der verenigingen uitgereikt Van links naar rechts de heren I ouwes voorzitter coördinatie com missie voor hulpverlening landbouw watersnoodP. Marchesini Italië C. J. Small (Canada). A. v Emden (Duitsland). Jens Meinich (Hoor wegen). mevrouw De Bonvouloir (Frankrijk) en de heren A. G. J. M F van dei Kroon (Nederland) A. L. Tauber Zwitserlanden Axel Rörstrom (Zweden). Staatssecretaris v. d. Berge deel de gisteren in de Tweede Kamer mee dat de invoerrechten van 10 op natrium-perboraat, de grond stof voor synthetische wasmidde len, met ingang van heden tydelyk is geschorst omdat de vraag er naar in ons heldere land zo groot is. dat onze e.gen industrie niet aan de behoefte kan voldoen. Stoph stijgt hoger De Oost-Duitse minister van Binnen landse Zaken Willi Stoph. is op eigen verzoek van zyn functie ontheven. Hy zal een nog belangryker taak krygen en naar alle waarschyniykheid de eerste Oost-Duitse minister van Defensie wor den Aan Binnenlandse Zaken wordt ny opgevolgd door Karl Maron, die totnutoe inspecteur-generaal van de Volkspolitie was en thans, naast zyn functie van minister van Binnenlandse Zaken, tevens hoofd van de Volkspolitie zal zfjn. Stophs styging van de achtste naar de derde plaats in de Oost-Duitse hierarenie was een der voornaamste wijzigingen, die premier Grotewohl in November van het vorig jaar in zyn regering aanbracht Stoph was verantwoordelijk voor de opbouw van de gekazerneerde politie macht. die in feite een leger is. ln Maart jJ. verweten vakverenieinssfunctiona- rissen hem, dat hy in zijn plicht tekort schoot. Stoph is 40 jaar, Maron 52. Scheldpartijtjes Bonn - Wenen (Van onze correspondent in Wenen) De verhouding tussen Oostenryk en Duitsland doet momenteel denken aan de temperatuur welke in een ijskast heerst. Adenauer Het zich onlangs ont glippen. dat Hitier nergens zo geestdrif tig was ontvangen als in Oostenrijk, waarop door Wenen werd geantwoord, dat Hitler her. juist ln Oostenryk niet had kunnen uithouden en derhalve naar Duitsland was gegaan om er groot te worden. Adenauer moet toen ln onver valst Keuls dialect op zyn beurt weer hebben gezegd- .Hitlers ieheine werd» ick den Osterrelchern schicken," wan neer ze herstelbetalingen van ons eisen (dit is nameiyk de oorzaak van deze ruzie). Waarop men in Oostenryk ant woordde .dat hil dit gebeente niet eens mag versturen omdat het Duits eigen dom is, waarop Oostenryk ceen recht heeft. Kort en goed: twee kwajongens vechten momenteel om de vraag, wie" het eerst met de scheldpartytjes is begon-

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1