Ol,and Baantitel 50 km voor jonge Amsterdammer Joop Captein Eerste Kamer over crematie WOENSDAG 29 JUNI Van Houivelingen reed uitstekend De jonge Amsterdamse sprinter Joop Captein. een der pupillen van Arie van Vliet, heeft beslag gelegd op de eerste baantitel van dit jaar, die in het num mer 50 km zonder gangmaking voor amateurs. In de laatste 200 meter van de wedstryd sprong Captein over Piet Peters, die voor lijn clubgenoot Barend van 't Hof een gat had laten vallen, heen en trok Fcter Post aan zijn wiel mee. Op het laatste rechte eind kregen zij Van 't Hof te pakken en gingen hem met glans voorbij. De wedstrijd was zeer levendig met in het begin diverse uitlooppogingen om. Vreeswijk en de kampioen van het vo rige jaar Braat. Het was ook Vreeswijk, die na 14 km de basis legde voor de beslissende slag. Hij demarreerde alleen, pakte 50 meter en kreeg toen steun van Rijnders, Groot. Duyker en Piet Peters. Toen dit vijftal ongeveer 200 meter voor lag, sprong eerst Piet van Heusden en daarna Captein, Van 't Hof. Van der Ruit en Peter Post over en na 24 km kreeg de kopgroep aansluiting met het peloton. Zij zorgden er wel voor, dat daarna niemand meer kans kreeg om te ont vluchten. zodat zy tien ronden voor het einde met zyn tienen in de baan bleven toen alle anderen moesten afstappen om een zuivere beslissing mogelyk te ma ken. De uitslag luidt: 1. Captein (Amster dam) 1 uur 6 min. 36.6 sec., 2. Peter Post (Amsterdam). 3. Van t Hof (Sas- senheim), 4. Rynders (Amsterdam), 5. Piet Peters (Haarlem), 6. Van der Ruit (Amsterdam), 7. Duyker (Amsterdam), 8 Van Heusden (Amsterdam), 9. Groot (Beverwijlk), 10. Vreeswyk (Alphen aan den Ryn). Voor de achtervolging voor amateurs over 4 km reden 36 gegadigden, in rit ten tegen het horloge, voor acht plaat sen in de kwartfinales. Er werden be- hooriyke tyden gemaakt. Verrassend was het uitstekende ryden van Van Houwelingen (Swift-Combi- natie), die nota bene alleen een weg fiets met dito banden tot zyn beschik king had. Hy presteerde het om in de kwartfinale tegen Piet de Bruyn een achterstand van zeker 35 meter goed te maken en om te zetten in een ruime voorsprong. Braat versloeg In de kwart finales Piet Vreeswyk, die tegenviel, evenals de oud-wereldkam pioen Van lleusden, ofschoon deze weinig moeite had om zich in de hal- Wimbledon-kampioenschap Finale bij dames Amerikaanse aangelegenheid Saai spel en eenzydige ontmoetin gen. zo luidde het algemeen oordeel over de kwarteindstrijden van het dames-enkelspel op Wimbledon. Reeds sedert 18 jaren is de titel In het dames enkelspel naar de Ver enigde Staten gegaan en ook ditmaal zal het niet anders zyn, want de kwarteindstryden werden door Doris Hart. Beverly Baker-FIeitz, Louise Brough en Darlene Hard in straights sets gewonnen, zodat morgen de vol gende halve finales op het program ma staan: Doris Hart tegen Beverly Baker Fleitz en Louise Brought tegen Dar lene Hard. Een saaie vertoning, schreven wij reeds en inderdaad, het viertal Ameri kaanse speelsters gaf geen set aan haar tegenstandsters af. Dorls Hart versloeg Dorothy Knode met 64, 63 en zy deed dat op een wyze, welke aan haar glo riedagen van 1951. toen zy de kam pioenstitel won, deed denken. Binnen 40 minuten was Dorothy Knode over wonnen. Angela Buton, de enige Engelse speel ster. die was overgebleven, kreeg tegen Beverly Baker-Fleitz geen schjjn van kans en verloor met 6—2, 62. Louise Brough, in 1948. 1949 en 1950 winnares van de titel, had het al heel gemakkelyk tegen de Australische kam. pioene Beryl Pénros?. „Het maniyk spel" van Louise Brough lag het blonde Australische meisje helemaal niet. Miss Penrose leek „vastgeroest" op de base line, een kolfje naar de hand van de Amerikaanse, die in haar vier partyen totnu slechts 8 games in totaal heeft verloren. Een ieder is benieuwd wat Louise Brough zal doen met de junior kampioene de 19-Jarige Darlene Hard. Deze Jeugdige verschyning demonstreer de all round spel tegen de Hongaarse Suzy Kormoczi. De laatste kwam in de eerste set met 21 voor te staan, maar daarna veroverde Darlene acht games achter elkaar. Na 62, 30 liet het Amerikaanse meisje vier double faults noteren (3—1), maar het herstel kwam snel en met 6—3 werden set en match gewonnen. Kees Pellenaars: Amateurs verdienen te veel.. Kees Pellenaars, de ploegleider voor de Ronde van Frankrük, heeft gister middag tydens een persconferentie te Breda verklaard, dat de opbouw van de ploeg ditmaal niet zo gemakkelyk is gegaan. Het materiaal, waaruit ge kozen moet worden, is numeriek ge ring. De oorzaak is. dat te weinig ama teurs naar het professionalisme over gaan. hetgeen begrypelyk Is. aange zien de amateurs een lucratiever be staan hebben dan vele beroepsrenners. Pellenaars betoogde, dat het aantal professionalswedstryden In Nederland, vooral vóór de Ronde van Frankryk, zeer gering is, hetgeen mede tot gevolg heeft, dat de aanwas van het aantal beroepsrenners zeer gering is. Trouwens het is voldoende bekend, dat de ama teurs zó veel verdienen ln zg. „ama- teur"wedstjryden, dat zy er niet aan denken een professionallicentie van de KNWU te nemen. Gevraagd welke tactiek dit Jaar zal worden gevolgd, deelde de Nederlandse ploegleider mede. dat hij „op alles speel, de". Maar hy liet wel doorschemeren, dat hy zou aansturen op een zege in het ploegen-klassement. Met andere woorden, als er uitlooppogingen worden gedaan, zullen altyd Nederlandse ren ners worden meegestuurd. En verder zullen Wagtmans en Nolten van de laatste verwachtte Pellenaars dit Jaar meer dan in 1954 zich sparen voor de bereétappes Over het materiaal zal men niet te klagen hebben. 200 banden zullen door een Italiaanse fabriek naar Le Havre worden gestuurd. „Nu hoop ik maar, dat die dingen daar zyn aangekomen". En de onderdelen van de fietsen zyn reeds bier en worden Dinsag mee naar Le Havre genomen. ve finales, die volgende week verreden worden, te plaatsen. Snelste van de dag werd Arend van 't Hof, die in zyn rit tegen Van der Ruit zonder enige tegenstand de horloges op 5.17.6 liet stilstaan. De uitslagen van de kwart finales lui den: Eerste rit: 1. Braat (Aalsmeer) 5 18.8. 2. Vreeswyk (Alphen a. d. Ryn) 524.0. Tweede rit: 1. Van Heusden (Amster dam) 5.19.0, 2. Van Bruggen (Amster dam) 5.25 8; Derde rit: 1. Van 't Hof (Sassenheim) 5.17.6. 2. Van der Ruit (Amsterdam) 5.31.0; Vierde rit: 1. Van Houwelingen (Sassenheim) 5.19.6, 2. De Bruyn (Roosendaal) 5.25.8. Leidse Hengelcompetirie Dit Jaar zal aan de wedstryden een feestelijk tintje worden gegeven in de vorm van pryzen voor elke hengelaar, die in zyn eigen vyftal het hoogst ge klasseerd wordt, zulks in verband met het 10-jarig bestaan der Hengel-Com- petitie. De eerste wedstryd werd in de Ryn gehouden. Waar velen op gehoopt hadden, bleef echter uit. Ondanks het prachtige weer liet de vis zich maar slechts tot aan- byten verleiden. Toen dan ook, na vier maal 1 uur vissen het eindsignaal klonk, bleken slechts 267 vissen door de con troleurs te zyn opgetekend. Gezien het aantal hengelaars, dat aan deze wed stryden deelnam, is het succes dan ook maar matig te noemen. De stand na de eerste wedstryd is nu als volgt: 1. KK.G. 28 stuks 7 punten; 2. De Bliek 44 stuks 6 pnt; 3. Onder Ons 30 stuks 5 pnt: 4. De Ruisvoorn 22 stuks 5 pnt; 5. D.V.S. 32 stuks 4 pnt: 6 D.V.V. 26 stuks 4 pnt; 7. De Voorn 18 stuks 4 pnt; 8. De Zinder 17 stuks 4 pnt: 9. V.I.O.S. 15 stuks 4 pnt; 10. Zaalberg 15 stuks 4 pnt; 11. S. en G. 24 stuks 3 pnt; 12. Hengelsport 20 stuks 3 pnt; 13. De Forel 12 stuks 3 pnt; 14. DeGuVo 4 stuks 0 punten. De 2e competitiedag zal plaats vinden op 17 Juli. Vertrek vanaf de Beesten markt per bus om 6 uur. Promotieprogramma derde klassers De besturen van de vier derde klassers, LFC, Zwyndrecht, SVW en VVP, die een halve competitie moe ten spelen om drie plaatsen in de tweede klasse, zyn overeengekomen, dat het programma voor elk elftal zal bestaan uit één thuis-, één uit- en één wedstryd op neutraal terrein. Het progTamma ziet er als volgt uit: Zondag 3 Juli: LFCZwyn drecht en SVWVVP; 10 Juli: VVP LFC en ZwyndrechtSVW; 17 Juli: ZwijndrechtVAT (RFC-ter- rein) en LFCSVW (Overmaaster- rein). Alle wedstryden vangen om 6.30 WATERPOLO De Zijl wint van Kroosduikers De vereniging De Zijl heeft gister avond met wisselend succes gespeeld. Het eerste heren zevental won ver diend van de Kroosduikers uit Zaan- dük, terwijl de Zijl-reserves een ne derlaag moesten incasseren tegen SVH 2 uit Rotterdam en de Zyi 1 dames te gen de sterke HPC dames uit Heem stede met een gelyk spel genoegen moest nemen. De zyi 1 wist wederom de volle winst binnen te halen, waardoor zij nog steeds ongeslagen ls in deze competitie. Wel was de uitslag (5-1) een beetje aan de royale kant, maar zeker verdiend. De gasten speelden, evenals De Zyl, een vry snelle wedstryd, waarby de Lei- denaars meer combineerden en de Kroosduikers alles in lange ballen op de midvoor zochten. Nadat Tonny Roman goed was opge- zwommen en zyn schot tot corner was verwerkt, wist Prevoo uit deze corner te scoren: 1-0. Beide keepers kregen han den vol werk en menigmaal moest het houtwerk redding brengen. Byna had den de gasten gelijk gemaakt, toen Han Bik gevaaxiyk terugspeelde op keeper Plezier. Voor de rust kwam er echter geen verandering meer in de stand. Na de hervatting kwam er eerst een corner op het Leidse doel en uit deze afgesla gen aanval bracht Koos Prevoo met een flitsend schot De Zyl op 2-0. En dezelfde speler veegde even later de midachter van Kroosduikers weg en het was 3-0. De gasten gaven het echter niet op en hun enthousiasme resulteerde in een goal: 3-1. Toen was het weer De zyl, die aanviel, waarby v d. wyngaard de bal achter de Zaandijkse doelman depo neerde: 4-1. Toen het spel enigszins ver ruwde en Henny Hensing ten onrechte met zyn tegenspeler uit het water werd gestuurd, scoorde Prevoo 5-1. De zyi 2—SVH 2 Hoewel SVH iets sneller was dan De zyl. was zy toch niet sterker en had De zyi niet moeten capituleren, toen Henk Blansjaar en Leo Lattimore gaat vrijuit De Amerikaanse regering heeft beslo. ten niet langer haar pogingen van de afgelopen twee-en-half jaar voort te zetten om prof. Lattimore te laten be rechten op grond van meineed. Dit heeft de procureur-generaal Herbert Brownell Dinsdag medegedeeld. Lattimore, een deskundige in zaken betreffende het Verre Oosten werd er van beschuldigd te hebben gelogen, toen hy voor de Senaatscommissie voor bin nenlandse veiligheid ontkende, dat hy de Communistische zaak aanhing of be. vorderde. Dit gebeurde begin 1952. Gerechtshoven hebben reeds tweemaal belangrijke punten van beschuldiging van meineed afgewezen. De procureur- generaal zei thans dat het daarom on mogelijk blykt verder te gaan op de vyf overige punten van beschuldiging van meineed. Sport verbroedert en trekt zich (soms) niet veel aan van ijzeren gordijnen en koude oorlogen. Een paar stevige Engelse knapen vragen een Russische roeier, die deelneemt aan de Henley Regatta, om een handtekening, die met genoegen gegeven wordt. Stokhuizen er achtereenvolgens waren uitgestuurd, dan zou het waarschynlyk niet zo afgelopen zyn. SVH scoorde nu met 7 tegen 5 spelers 0-1. Te laat ingrij pen van De Zyl-verdediging had het 2e Rotterdamse doelpunt ten gevolge: 0-2. In de 2e helft schoot- Leo Stokhuyzen hard tegen de staander en werd het spel grover. Eerst ging een SVH-er naar de kant en even later Joop Blansjaar. SVH scoorde in deze periode van hard spel 0-3. De zyi kwam kort voor het einde aan haar tegengoal door Leo Stokhuyzen. De Zijl dames—HPC HPC had in deze wedstryd het beste van het spel, maar schoot slecht. Indien het samen spel tussen de Leidse dames beter zou zyn geweest, dan waren beide punten beslist in Leiden gebleven. Gerda Lam- mers gaf De Zijl de leiding, maar de voorsprong werd nog voor de rust, toen Coby Teyn haar verdedigende taak ver waarloosde. te niet gedaan. Na de hervatting kregen de Leidse da mes een unieke kans. toen Annie van Schoten en Gerda Lammers tegen over één speelster van HPC kwampr. Annie van Schoten speelde de bal niet over. maar schoot zelf en haar schot werd ge stopt Even beleefde de Zijl-aanhang nog enige benauwde ogenblikken toen Diny Wolringh die een prima party mid achter speelde eruit werd gestuurd. HPC wist dit overwicht echter niet uit te buiten en zo bleef het een punten verdeling. Om de geestelijke vrijheid De Eerste Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp, houdende bepalingen met betrekking tot de verbranding de balseming en de schouwing van lyken. de wet wordt veranderd in „Wet op de lykbezorging". De lük- verbranding zal worden toegestaan. In de wet wordt de begraving als regel vooropgesteld, doch de crematie wordt toegelaten. Balseming wordt verboden, behoudens uitzondering voor vorsteiyke en andere vooraanstaande personen en •oor gevallen, waarin langdurig vervoer moet plaats hebben. Tenslotte worden nadere bepalingen voorgesteld voor de lijkschouwing. ker kan zich niet verenigen met het ar gument, dat begraving strookt met de Christelyke zeden in ons volk. De zeden veranderen en het is juist het bezwaar van sprekers fractie, dat crematie wordt beperkt by zich ontwikkelende en wy- zigende zeden. Het onderhavige wetsontwerp dwaalt te ver van de geestelyke vrijheden af en bevat te veel. dat anderen zal kunnen kwetsen. Daarom zal spreker tegenstem men. Stemming 5 Juli a.s. De heer De Vos van Steenwyk (VVD) zeide dat het wetsontwerp grote veront rusting by grote groepen van de bevol king heeft veroorzaakt, omdat het de geestelyke vrijheid en de verdraagzaam heid in gevaar brengt. Dat crematie in stryd zou zyn met de christelijke beginselen acht spreker niet vol te houden. Hy concludeert, dat van Prot. Chr. en Katholieke kring uitdrukkelyk wordt er kend. dat crematie niet in stryd is met de Christelijke beginselen, doch met de Christelyke traditie. Het wetsontwerp noemt spreker een stap terug vergeleken met de huidige toestand. Vooral de voorwaarde, dat voor cremat.e een testament of codicil aan wezig moet zyn. ontmoet by spreker gro te tegenstand. Het zal door deze bepa ling vrijwel niet kunnen voorkomen, dat jeugdige personen van in de leeftyd van 18 jaar en ouder kunnen worden gecre meerd. Ernstige bezwaren heeft spreker te gen de bepaling, dat kinderen beneden 18 jaar niet kunnen worden gecremeerd, indien de verbranding niet zou stroken met de geest, waarin de ouders of de voogd het gedurende het laatstverlopen jaar hebben opgevoed. Spreker noemt deze bepabng een inbreuk op het recht van de ouders. Spr. deelt mede. dat het wetsontwerp dat z.i. een inbreuk op de geestelyke vryheid betekent, voor hem onaanvaard baar is. Hij vraagt zich af, of de rege ring niet in staat is een nieuw compro mis te bereiken, zyn fractie zal tegen dit wetsontwerp stemmen De heer Diepenhorst (AR) betoogt, dat nergens in de Bijbel een volstrekt duidelijke en bindende uitspraak te vinden is over de lykbezorging. Spreker komt tot de conclusie, dat de overheid gerechtigd is de begrafenis als met de Christelijke zeden overeenstem mende vorm van lykbezorging voorop te stellen. Ook is de overheid gerechtigd de crematie te erkennen als een nog niet door de Christelyke zede erkende vorm. De crematie moet z.i. worden vrij gelaten, opdat ergernis zal worden voor komen. Het wetsontwerp is voor sprekers frac tie volledig aanvaardbaar Het erkent de vryheid tot vorm van lijkbezorging en laat de crematie ongehinderd toe. De heer Van Walsum (Arb.) merkt op. dat de tegenstanders van het- wets ontwerp rykelyk laat zijn geweest met him bezwaren. De Verenigingen voor Lijkverbranding zyn pas wakker gewor den, nadat de Tweede Kamer met de behandeling is begonnen. Zij hebben hun zaak daarmede slecht gediend. Spr. zegt, dat er alle redenen zyn om ui terst voorzichtig te zyn met de term aantasting van de geestelijke vrijheid van het wetsontwerp. Hy wil echter toch beperking van de crematie een aan tasting van de geestelyke vryheid noe men Hoewel spreker vele bezwaren heeft zal hij niet tegenstemmen, omdat hij een legalisatie van de crematie beter acht dan handhaving van de huidige verfoeilijke toestand. Indien de minister hem zal kunnen verzekeren, dat het ontwerp een voorlopige regeling is, zal hij zijn steun daaraan kunnen geven en over zyn bezwaren heenstappen. De heer Kropman (KVP) merkt op, dat ondanks de grote propaganda cre matie een hoge uitzondering is geble ven. Het kernpunt van de kwestie is, dat aan crematie, nadat dit wettelijk zal zyn toegestaan, dezelfde voorwaarden worden gesteld als aan begraving. Sprekers fractie is tegen crematie. De huidige toestand kan echter niet ge handhaafd biyven; daarom zal zijn fractie het wetsontwerp steunen. De heer Wibaut (Arb) zegt. dat de verordening in de bepalingen in het ontwerp over de lijkschouwing een ver betering betekent. Zyn houding ten aan zien van het wetsontwerp waar het be treft de crematie zal hy nog overwegen. De heer Molenaar (WD) kan het niet eens zyn met de minister, dat het wetsontwerp geen discriminatie inhoudt. Spreker heeft een groot bezwaar tegen het feit. dat het ontwerp de rechten aantast, van ouders jegens hun kinderen en zelfs vrijheden van mensen in de laatste ogenblikken van hun leven. Spre- De minister van Binnenlandse Zaken betoogt, dat het lange uitbiyven van een wettelyke regeling van de lijkver branding van voordeel is geweest voor de voorstanders van de crematie. Het huidige ontwerp gaat veel verder dan vroegere ontwerpen. De regering heeft geen standpunt in genomen in de vraag, of crematie vol gens Christelyke beginselen kan worden toegelaten. Uitgegaan is van het begin sel, dat niemand tegen zyn zin kan worden gecremeerd. Spreker kan niet inzien, dat lidmaat schap van de crematie-vereniging vol doende zou zyn om aan te tonen, dat men crematie wenst en legt er de na druk op, dat met het huidige ontwerp het meest aanvaardbare voor alle par tyen is bereikt. Spreker geeft toe. dat er ontwikkelingen zyn in deze materie. De regering volgt deze. Bovendien is de Commissie-Kan bezig met een algehe le herziening van de begrafeniswet. Er zal worden gestreefd naar een soepeler en betere regeling met behoud van het uitgangspunt m het huidige ontwerp. De heer van Walsum (Arb) heeft het wetsontwerp een gruwelyke aantasting van de autonomie genoemd, omdat het de gemeenten niet is toegestaan crema toria te bouwen. De minister zet uiteen, dat er drie mogelUkheden zyn: een ver bod op crematie vrylating en gelykstel- ling met begraving of als derde moge- ïykheid het beschouwen van begraven als regel en het daarnaast toelaten van crematie. De laatste mogelijkheid is de basis van het wetsontwerp. Indien de ge meenten zou worden toegestaan crema toria te doen bouwen, zou automatisch de grondslag van het wetsontwerp ver vallen en zou in de practyk de tweede mogeiykheid, de gelykstelling van lijk verbranding met begraving, bestaan. Dit zou in stryd zyn met de opvatting van het overgrote deel van ons volk, dat begraving voorstaat, aldus de minister. Na de replieken werd de stemming be paald op 5 Juli a.s. Discussie over geestelijke volksgezondheid INLEIDER PROF. Dr J. H. DE HAAS (LEIDEN) De Nationale Federatie voor de gees telijke volksgezondheid houdt vandaag in hotel ..Atlanta" te Rotterdam haar vergadering van afgevaardigden. Na de ochtendvergadering, die een besloten ka rakter droeg, volgde een discussie over de praotische relaties tussen kinder- hygiëne. kinderbescherming en geeste lijke gezondheidszorg voor het kind. Deze discussie werd ingeleid door prof. dr J. H. de Haas. hoofd van de afdeling gezondheidszorg van het Ned. Instituut voor praeventieve geneeskunde te Leiden, drs C. J. Visser, directeur van het Dia conieweeshuis der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, en dr L. N. J. Kamp, kinderpsychiater, conservator aan de Psychiatrische Universiteitskliniek te Utrecht. Prof. dr De Haas leidde de volgende discussiepunten in: By besprekingen over gezondheidszorg voor het kind wordt een kunstmatige grens getrokken tussen het somatische en het psychische vlak. waarover deze zorg zich uitstrekt. Deze grens is des te meer kunstmatig, naarmate het kind Jonger is. Bii een totaalbeeld van de kinderont wikkeling doet zich de vraag in toege spitste vorm wat onder lichamelyke hygiëne en wat onder geestelyke hygiëne gerekend moet worden, nauwelijks voor. De kinderen in Nederland komen in hygiënisch en psychisch opzicht nog zoveel te kort. dat talloze verbeteringen op eenvoudige manier aanstonds moge. lijk zyn. Deze zullen de geestelijke ge zondheid van het kind ten goede komen. Spr. illustreerde zyn betoog met enige voorbeelden, speciaal wat betreft het sanitair in scholen de voeding van kin deren en de nieuwe wet op het kleuter- onderwys, waarbij 40 kleuters in één lokaal worden samengebracht. Vrouwelijk protest in Z.-Afrika Meer dan duizend blanke vrouwen hebben de Zuid-Afrikaanse regering een petitie met bijna 100.000 handtekeningen aangeboden, waarin wordt geprotesteerd tegen de onlangs goedgekeurde wet ter uitbreiding van de Senaat. Door deze wet krijgt de regering een twee derden meerderheid in het parlement, nodig voor aanvaarding van het wetsontwerp betreffende afzonderlijke vertegenwoor diging der Kaapse kleurlingen. De vrouwen liepen met spandoeken, welke onder meer als opschrift droegen: .Vrouwen, verenigt U om Zuid-Afrika te bevryden" en „Vrouwen verdedigt de toekomst van uw kinderen". Een delegatie der vrouwen werd mede. gedeeld, dat er geen sprake van is, dat de wet zal worden ingetrokken. Voordat de petitie werd overhandigd hadden de vrouwen, die uit alle delen van het land kwamen, zidh voor het zeggen van gebeden voor de regerings gebouwen verzameld. (Ingez. Med.-Adv.) Koop geen ■olen U hel 7 Oliënd V Schrijf vrijblijvend een briefkaartje aan: Hoofdvertegenwoordiger: J. G. LAMME Bothastraat 3 - Leiden-Telefoon 2352} De positie van de vrouw in de kerk Ten aanzien van de vraag of men in de Ned. Herv. Kerk de vrouw tot h« ambt zal toelaten, hebben de clss&a Harderwyk Rotterdam-Zuid Schiedam en Zwolle zich in afwiizende zin uit gesproken. De classis Harderwijk gLie daarbij het verst want zy sprak zich me. op één na algemene stemmen uit tegei de toelating der vrouw tot welk ambt in de kerk ook. In de classis Schiedam spraken van de veertig afgevaardigden zich tien uit voor de openstelling tin ac drie ambten in hun huidige vorm voor de vrouw. De classis Rotterdam- Zuid was van oordeel, dat een besluit tn betrekking tot deze zaak door een ver- dubbelde synode moet worden genomen met tweederde van de meerderheid der stemmen. De classes Amsterdam 's-Hertogenbosoh hebben zich met m derheid van stemmen uitgesproken toelating van de vrouw tot de ambten, waarom zy gunstig hebben geconside- reerd op de synodale voorstellen terzake. Hoofd in hooipers verbrijzeld De 15-jarige scholier Gabe van der Zwaag uit Rijperkerk stak gistermiddag op een weiland aan de Grornngerstmt- weg. in de gemeente Leeuwarden, aja hoofd in het mechanisme van een in werking zynde hooipers. Hij kwam daar- by in aanraking met de krukas, met het vreselijke gevolg, dat zyn achter hoofd werd verbrijzeld. De dood trad onmiddellijk in. Belangrijke vondsten bij opgravingen in Noord-lrak Bij opgravingen in opdracht van het Iraakse departement voor Oudheidkunde zyn tekeningen en schilderijen ontdekt van jachtscènes, daterend van de derde eeuw na Chr. Deze vondsten werden ge. daan in de oude stad Hatra in Noord- Irak. De schilderijen zijn de eerste van hun soort, die ooit zijn ontdekt. Zij werden gevonden op de muren van een paleis in Haria, een stad-staat. die in de eerste drie eeuwen van onze jaartelling bloeiperiode kende. In de ruïnes van een zonnetempel werden vyftig standbeelden met insenp. ties ontdekt. De ontdekkingen worden als zeer belangrijk beschouwd en zullen nieuw licht werpen op Iraks oude be schaving onder meer waren ook 500 geldstukken gevonden gedeelteiyk ge maakt van koper, gedeeltelijk van alver. Wij wensen U prachtig weer en veel genoegen in Uw VACANTIE! maargeelt ons tijdig Uw Vacantle-adres op Onze abonnementen-afdeling is in de vacantie EXTRA belast en wil zelf ook gaame met vacantie. U zult ons een groot genoegen doen door Uw vacantie-adres(sen) vroegtijdig SCHRIFTELIJK aan ons op te geven. BIJ VOORKEUR NIET TELEFONISCH. le dag van opzending laatste dag Kwartaal Week Post straat en huisnummer Gelieve ln te vullen met blokletters. abonné te (Doorhalen wat niet r&n toepassing is). Verzoekt opzending van Uw Wad vantot/met <htiM-adres) aan het volgend adres; straat en huisnummer Wy verzoeken onze Weekabonné's geen abonnementsgeld aan de bezor gers van ons blad te betalen voor de periode, dat de krant naar hun i gestuurd wordt.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 8