LEIDSCH DAGBLAD Toch nog afwijkende inzichten van Molotof inzake Genève WEERBERICHT ijjte Jaargang MAANDAG 27 JUNI 1955 No. 28559 Directeur: J W. Henny goofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand; f.0.50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 geen overeenstemming De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft Zater- gig op een inderhaast bijeengeroepen persconferentie in San Francisco voor itn onaangename verrassing gezorgd. Hü zei, dat de staatshoofden in Genève tijdens hun bijeenkomst van de „Grote Vier" zelf een datum voor beëindiging nn hun overleg moesten vaststellen, dat zij zelf de agenda moesten opstellen en dat zij zelf moesten uitmaken of gepoogd zou worden overeenstemming te bereiken over bepaalde grote problemen of dat slechts beraadslaagd zou worden orer de eventuele procedure (wijze van behandelen) voor latere besprekingen nn bepaalde geschilpunten tussen Oost en West. Al deze punten waren lijnrecht in strijd met wat. naar men althans meende, door de Sovjet-Unie was goedge- ronden: van te voren vaststellen van de slotdatum. geen agenda en: geen pogin- ■n om overeenstemming te bereiken over belangrijke kwesties De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft Molotof reeds duidelijk medegedeeld, dat president Eisenhower de vergadering .Grote Vier" in Genève voor ten hoogste een week zal kunnen bijwonen, lan Franse officiële zijde verluidt, 'at het verzet van Molotof tegen een be paalde slotdatum voortkomt uit het streven der Sovjet-Unie het zo voor te stellen, dat iedere mogelijke mislukking van de conferentie te wijten zou zijn Westelijke mogendheden, omdat deze de schuld van tijdgebrek zouden dragen zal echter de Amerikaahse president vermoedelijk niet kunnen beletten de mening der Verenigde Staten hierover kenbaar te maken. Volgens de voornaamste Washingtonse correspondent van „The New York Times", James Raston. overwegen de Verenigde Staten een beveiligingsstelsel voor geheel Europa, gebaseerd op lit- wisseling van waarborgen .en beperking Volgens deze berichten zou men eeri Westelijk voorstel aan de Sovjet-Rus sische premier, maarschalk Boelganin, overwegen tot het voeren van bespre kingen tussen vertegenwoordigers van de NAVO en van het Communistische blok over de mogelijkheden van een dergelijk stelsel. Niet vriendelijk.. Het Westen houdt vast aan: slotdatum, geen agenda en Wat Eisenhower met de andere Drie wil aansnijden De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft zijn Sovjet-Russische ambtgenoot Molotof medegedeeld, dat president Eisenhower roomemens is op de komende Geneefse conferentie onder meer te spreken over: hereniging van Duitsland; Sovjet-Russische overheersing van Oost-Europa; het drijven van het internationale communisme". Molotof heeft geantwoord bezwaar te hebben tegen het aansnijden van de twee laatstgenoemde onderwerpen. HU Henry Cabot Lodge, de permanente afgevaardigde van Amerika naar de Verenigde Naties, heeft in een vraag gesprek voor de televisie o.m. gezegd: ..Hadden wij tien jaar geleden even veel over de Sovjet-Unie geweten als wU nu weten, dan twijfel ik er aan of de Sovjet-Unie tot de Verenigde Naties toegelaten zou zijn geworden". Het huidige Sovjet-Russische „vredes offensief" is volgens hem slechts „een andere manier van spreken" en toont geen principiële verandering in de hou ding. De toelating van Rood-China achtte hij onmogelyk „zolang zUn rege ring zich gedraagt zoals zü zich thans gedraagt" Adenauer optimistisch Bondskanselier Adenauer meent, dat de komende vier-moeendhedenoonferen- tie in Genève in een beter klimaat zal worden gehouden dan de conferenties van Genève en Berlijn van het vorige jaar, aangezien het Westen nu sterker staat. In een artikel in het West-Duitse blad „General Anzeiger" schrijft Adenauer, dat het duidelijk schijnt tc zijn. dal de Sovjet-Unie een lange rustpauze wen^t voor haar binnenlandse economische ontwikkeling. Tijdens deze rustpauze zou de Sovjet-Unie volgens hem zich niet in die mate herbewapenen als in de af gelopen jaren. Het Russische volk heeft te lijden ven slechte omstandigheden en zolang dit het geval is kan de regering haar internationale macht niet consolideren, aldus de West-Duitse Bondskanselier. Adenauer meent voorts, dat de voor uitzichten voor overeenstemming te Ge nève beter zUn als gevolg van de ontwikkeling van atoom- en waterstof bommen Deze wapens zjin nu zo ver schrikkelijk in hun uitwerking, dat zelfs de overwinnaar na een nieuwe oorlog geen reden voor vreugde zou hebben. Vijf doden bij „Carte Blanche" Na vliegtuigbotsing Nabij Bitburg in West-Duitsland zyn gisteren een Britse Lincoln-bommcn- werper en een Amerikaanse T.86 straaljager tegen eikaar gevlogen. Vyf van de zes inzittenden van de bom menwerper zün bü dit ongeluk om het leven gekomen. De piloot van de 6traaijager wist met ziin valscherm veilig de begane grond te bereiken. De zesde inzittende van de Britse bommenwerper wordt nog vermist. De toestellen namen deel aan de oefe. ning „Carte Blanche". Een Amerikaanse straaljager, die eveneens deelnam aan de oefening „Carte Blanche" is in Siegerland D neerge stort. De piloot kon zien met zijn val scherm redden en is ongedeerd. Na raadselachtige aanrijding drie personen verdronken Auto reed in Muidertrekvaart Gistermorgen vroeg ontdekten voorbijgangers In de Muidertrekvaart bfj Diemen een wagen, die nog slechts met een wiel boven het water uitstak. Nadat de auto op het droge was gebracht, bleken er drie mannen in te zitten. Zij waren verdronken, hoewel de bestuurder nog gepoogd heeft de wagen te ver laten door de voorruit in te trappen. Bij reconstructie van het ongeval bleek, dat de inzittenden, waarvan er twee gehuwd waren, de wagen hadden geleend van kennissen om een vriend, die in militaire dienst is .weg te brengen naar zijn legerplaats te IVeesp. Op de terug weg is hun wagen achterop aangereden door de auto van de Amsterdamse meu belfabrikant de heer E. J. Korthagen die een snelheid van ca 70 km per urn- had. Dat geschiedde kort na half een. Sovjet - Unie betuigt spijt voor beschieten Amerikaans vliegtuig Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken. Molotof. heeft Za- g een nota aan zijn Amerikaanse a, Dulles, overhandigd, waarin dc Sovjet-Russische regering haar spijt betuigt over het beschieten van een Amerikaans vliegtuig door Sovjet-Rus sische jagers boven de Beringstraat. tengevolge waarvan dit toestel een noodlanding moest maken. Enige inzit tenden waren gewond. De Sovjet-Russische regering is be reid vijftig procent van de schade ver oorzaakt door de aanval op het Ame rikaanse vliegtuig, te vergoeden, aldus nota. De Sovjet-Russische regering is van oordeel, dat het Amerikaanse toestel zich in het Russische luchtruim be vond. Door de atmosferische toestand Is echter een vergissing met betrek king tot de iuiste plaats van het inci dent mogelijk. aldus de nota. Minister Dulles heeft met voldoening kennis genomen van de Sovjet-Russi sche betuiging van SDiit. maar dat het aanbod van schadevergoeding van vijf tig procent minder is dan de Verenig de Staten eisen. William Know-land, leider der Ame rikaanse Senaatsfractie, heeft aan journalisten verklaard, dat deze aanval „opzettelijk is uitgevoerd, teneinde dc verdediging der Ver. Staten in dit ge bied te beproeven". De Senator meen de. dat het Witte Huis en het Ministe rie van Buitenlandse Zaken verslag over de aanval aan het Congres moeten uitbrengen. Knowland achtte het „be treurenswaardig dat deze aanval min der dan een maand voor de komende bijeenkomst der „Grote Vier" te Ge neve werd uitgevoerd. Aanval van Chinese Migs Mig-straaljagers van de Chinese Communisten hebben een Nationalis tisch pasagiersvliectuig aangevallen na- bli de Matsoe-eilanden. die voor de kust van het Chinese vasteland lissen. Het pasaseiersvliegtuig zag zich ge dwongen een noodlanding te maken op een eiland in de buurt, aldus heefr de luchtvaartmaatschaDnii waartoe het toestel behoort, heden Maandag in Taioeh «Formosa» bekend gemaakt. Volgens de eerste berichten is een Amerikaanse dokter, de enige passagier van het vliegtuig, gewond. Zijn toestand zou ernstig zijn. Een Nationalistisch amphibievliegtüig. dat was. opgestegen Droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer en tijdelijk wat bewolking. Oorgen later op de dag zonnig Zwakke tijdelijk matige wind, in hoofd?aak uit Westelijke rinchtingen en ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 28 Juni Zon op: 4.24 uur; onder: 21.06 uur. Maan op: 14 50 uur; onder: 0.14 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.33 en 22.04 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's om het passagiersvliegtuig te helpen, werd ook door Mig-straaljagers bescho ten. doch ook dit toestel kon veilig landen. Het passagiersvliegtuig, dat een manning van vier had, was gehuurd door de adviesgroep van de Amerikaanse organisatie voor militaire hulp. Straaljager neergestort PILOOT GEWOND. Gistermiddag omstreeks drie uur is op het vliegveld boven de Oirschotse helde een straaljager een F 86 Sabre Jet van de Britse Royal Air Force, af komstig van Geilen Kirchen en deel nemend aan de oefening „Carte Blan che", neergestort. De piloot heeft zich met de schietstoel weten te redden- Hij was juist van de vliegbasis Eind hoven opgestegen, kreeg geen hoogte cn viel terug, waarop het toestel in brand vloog. Hy werd overgebracht naar het R.K. ziekenhuis en was gis teravond nog steeds buiten kennis. Dp Fnrctnntn dip 7aterdaonacht De heer Kortwagen deed van deze alle politieposten ln de omtrek gewaar- Ue t-oraailW. aic tauraagnuui aanrudlng onmiddellijk aangifte bü de schuwd. De wagen werd echter niet Olj een aanrijding lil de muiaertrek- Rijkspolitie te Diemen, die een onder- meer aangetroffen. vaart reed en eerst Zondagochtend zoek instelde Daar het ter plaatse zeer donker is en i r~\ a „i Daar de heer Korthagen verklaarde, de auto zo goed als geheel ander water gevonden werd. De drie inzittenden |de aut0 te bebben Zien omdraaien enjis verdwenen, acht de politie dit laatste vonden de dood. wegrijden in de richting Muiden werden j zeer verklaarbaar. De slachtoffers zijn Pakhuisbrand Zaandam IV2 millioen schade Gistermiddag is een grote brand uitgebroken in het drie verdiepingen hoge pakhuis „Accra" van de N.V. Cacaohandel en Industrie v.h. J. Stuurman aan het Kalf te Zaandam. Het vuur werd gistermorgen omstreeks 12 uur ontdekt en nam terstond grote afmetingen aan. Gistermiddag om twee uur sloegen de vlammen aan alle kanten naar buiten. Het vuur vond gretig voedsel in de grote voorraden cacaoboter en palmolie- pitten. De gehele Zaandamse brandweer was in volle actie. De brand wera omstreeks kwart over twaalf ontdekt toen omwonenden rook uit het pand zagen opstijgen. Zü waar schuwden de brandweer, die terstond met groot materiaal uitrukte en met zuurstofmaskers het gebouw binnen drong. De tweede en derde verdieping konden zü door de zware rookontwikke ling niet meer bereiken. Met 15 stralen werd het vuur bestreden maar de brand weer kon niet verhinderen dat gister middag omstreeks drie uur de muren van het grote pakhuis instortten. Het gelukte echter om het belenden de stenen pakhuis te behouden, hoewel de brandmuur daarvan van onder tot boven reeds een brede scheur vertoonde. Door middel van miststralen wist de brandweer het vuur echter tegen te hou den. Gistermiddag circa half vier was het grootste gevaar voor uitbreiding ge weken Op de plaats van de brand wa ren aanwezig de gemeentelüke autori teiten van Zaandam, alsook mr dr R W. H. Pitlo, Officier van Justitie te Haar lem De schadë wordt geschat op f. 1 500 000 Tijdens weekeinde tragiselie serie verkeersongevallen Vijf doden en diverse gewonden Er bereikte ons weer een serie be richten omtrent dodelijke verkeers ongevallen tijdens de afgelopen dagen, die te denken geeft. Een twee-jarig meisje is Zaterdag middag in de Vincent van Goghstraat te Amsterdam door een electrische lorrie overreden. Met een schedelbasisfractuur werd het meisie naar het Wilhelmina- Gasthuis overgebracht, waar zij aan haar verwondingen is overleden. De 72-jarige voetganger W. van Keu len. die Vrijdagavond in de Indische buiirt te Amsterdam door een met grote snelheid rijdende motorrijder werd aan. gereden en zwaar gewond m het W.-G werd opgenomen, is overleden. De *26-jange P J. Bruin die Vrüdag- morgen op de Sumatrakade tc Amster dam naast de bestuurder op een Vork heftruck zat en onder de truck kwam toen deze in een bocht kantelde, is in het O.L.V. Gasthuis aan zün verwon dingen bezweken. Gistermldag wilde op de Abcouder Straatweg de oude Utreohtse Weg de gemeente Weesperkarspel een 19- jarige melkbezorger uit Amsterdam met zün motor een voor hem rildende auto passeren. HU gaf daartoe gas en reed tegen een uit tegenovergestelde richting komende personenauto aan. De melkbe. zorger en zün 18-jarige duo-passagiere uit Haarlem werden van de motor ge slingerd en bleven met ernstige ver wondingen op straat liggen. Beiden wer den naar her O.L.V. Gasthuis ln Am sterdam overgebracht, waar de melkbe zorger in de loop van gisteravond is overleden. De toestand van zün ver loofde is zeer ernstig. Gistermiddag stak de 74-jarige neer S. Bakker uit Laren, die op de fiets reed. by de 6t. Jansstraat plotseling de Hilversumse weg over en werd gegrepen door een uit de richting Hilversum na derende auto. De heer Bakker werd over de auto geslingerd en moest met ernstige verwondingen naar het St Jansziekenhuis te Laren worden over gebracht, waar hfj kort na aankomst is overleden. Gisteravond om kwart, voor zes moest de bestuurder van een personenauto op j de Bos en Lommerweg te Amsterdam 1 plotseling remmen voor een kind. dat de 1 weg overstak. De auto werd aan de achterzyde gegrepen door een stadsbus van lün T. schoot me; een klap vooruit en ramde twee langs de weg geparkeerd staande autos. De 46-jarige eohtgenoie van de be- stuurder van de personenauto moest in I een ziekenhuis worden opgenomen Hij zelf en een 9-jarig meisje ui; de bus konden na behandeling in een zieken huis hun weg vervolgen De materiële schade was nogal aanzienlijk, i Gisteren raakte voorts de bestuurder van een personenauto, die op de S a- dionweg te Amsterdam een vluchtheuvel aan de linkerkant passeerde en daarbü leen verkeerSZUil raakte de macht over het stuur kwijt. Daarna greep de auto een in dezelfde richting rijdende brom. fietser, die met verwondingen in een ziekenhuis moest worden opgenomen en kwam tot stilstand tegen het hek van een perceel aan de Dieoenbrockstraar D' bestuurder van de personenauto, die volgens de politie vermoedelijk onder invloed van sterke drank verkeerde, is later, nadat hil in een ziekenhuis was behandeld, voor verhoor naar een poli tiebureau overgebracht. 43-jarige W. J. F. Bijlhoven, J. Best en J. H. Schreuder, allen uit Amsterdam. De wagen werd in beslag genomen. Bü dit tragische ongeval blüven nog vele vragen onbeantwoord. Voorlopig is het althans nog een mysterie hoe de verongelukte wagen te water is geraakt. De heer Korthagen kwam met zün verloofde aanrijden uit de richting Mui den. gaande naar Amsterdam. Zeker is, dat hü ln botsing kwam met een wagen en dat zün eigen auto daar bü flinke schade opliep. HU hield een passerende wagen aan, waarin een Am sterdamse arts achter het stuur zat. Deze bracht op verzoek van de heer Korthagen de verloofde naar het poli tiebureau te Diemen, waar beiden de RÜkspolitie waarschuwden. Tien minu ten later stelde de rUkspolitie ter plaat se een onderzoek in De agenten troffen er alleen de meubelfabrikant met zün beschadigde wagen aan. Van de andere auto was geen spoor te bekennen. Men neemt thans echter aan, dat deze toen enkele meters van de Rijksstraatweg verwüderd midden ln de Trekvaart lag. Eerst zes uur later, toen het licht ge worden was. weid deze opgemerkt door voorbygangers. Nadat de wagen op het droge was getrokken, trof men er de 1U- ken van drie inzittenden in aan. Met verwondering lazen toen de agen ten der RUkspolitie nog eens de verkla ring van de meubelfabriekant door. Deze had 's-nachts gezegd, dat hü rechts van de weg reed en plotseling vlak voor zich een aan de achterzijde onverlichte wa gen zag. HU was er niet zeker van of deze auto nog stilstond, dan wel net de weg opdraaide „Na de botsing,' zo had hij gezegd, „reed de auto in een zwaai naar links de weg op, keerde om en verdween terug in de richting Muiden". Toen men de meubelfabrikant 's-mor- gens van de tragische vondst op de hoog te stelde, toonde ook hij zich verbaasd en bleef bü zijn verklaring. Afgezien hiervan Is thans dus de vraag gerezen of de chauffeur van de verongelukte auto om welke reden dan ook bezig was op de Rijksweg te keren, toen de meubelfabrikant aan kwam rijden, en bü het optrekken en het ne men van de draai naar links misschien door de aanrijding van achteren een zo harde duw heeft gekregen, dat de chauffeur zijn stuur niet kon houden en dwars over de 12 meter brede Rijksweg en het daarnaast gelegen circa 4 meter brede pad In het water is geplonst. In dit verband Is het niet temin merkwaardig, dat de auto mid den in de Trekvaart is aangetroffen. Wederom woedde in Zaandam Zondag brandde het drie verdie- vuur in de palmolie pitten een lievige pakhuisbrand. die eenlingen hoge pakhui- var. de cacao- cacaoboter veroorzaakte een sterke j handel Stuurman geheel uit. Het rookontwikkeling. inillioenenschade veroorzaakte. Gisteravond tegen acht uur wilde on de Rijksstraatweg te Ha j voetganger de Riikswez o» vermoedelyk merkte hit een uit de rich. ting Assen komende motorrijder mer duo-passagiere niet op. Het gevolg was dat de voetganger door de motor werd gegrepen en op slag werd gedood De motorrijder kwam te vallen en werd met de een schedelbasis fractuur naar het Ata. voerd. ZUn echtgenote kreeg behalve leen shock slechts lichte verwondingen. Overigens is de verklaring van de meu belfabrikant «althans ten dele) beves tigd door een wandelaar, die zich in de loop van Zondag by de politie meldde. Deze verklaarde, dat hü omstreeks half een langs de Muiderstraatweg liep en ter hoogte van de Ringspoorbaan. waar men 's morgens de verongelukte auto in het „v *iIÜ2 I W3t-r ""a"01' *agen |angs de reeh- eken.docn terzyde met de neus naar Amsterdam zag staan die van voren zwak en van achteren ln net geheel niet verlicht was. TerwUl hU zich erover verwonderde, dat de bestuurder de veiligheid niet beter in acht nam 1 even verderop is een parkeer haven langs de weg», hoorde hij plotse ling een motorrijder angstig claxonne ren. Deze motorrUdcr was bUna tegen de auto opgebotst, doch kon net met een zwaai naar Unas de wagen vermijden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1