16 Tanganjika: de ruimte, hardheid en rijkdom van Afrika In de richting der collectiviteit 44ste Jaargarg Zaterdag 25 Juni 1955 Derde Blad No. 28558 Op de savannah's jagen de Morani leeuwen met de speer (Van onze reisredacteur) IIWANZA, half Juni In Tanganjika is alles honderd maal groter dan ilders in de wereld. Tussen de besneeuwde top van de Kilimanjoro en de bodem nn het Tanganjika-meer ligt bijna negen kilometer hoogteverschil. Heel Ne- jaland zou in het Victoria-meer gemakkelijk kunnen verdrinken. Op de Seren. ((Iti-vlakte. een van de leeuw-kleurige savannahs die tussen de vulkanische jtrjen het centraal plateau vormen, komt men nooit één zebra of wildebeest •A-en, maar altijd kudden van duizenden die, wanneer zij wegrazen in dreunende plop, kilometers lange stofwolken opjagen, zo dicht dat men zijn auto moet doppen. Maar het grootst van alles is het land zelf: achter iedere berg ligt Iftr een andere geel-bruine vlakte. De lucht trilt er heet boven gras, droge itmiken en platte parasolbomen. En witte wolken stippen aan hoe mateloos poot de blauwe hemel is. Zo groot is Tanganjika, dat men er zijn reizert gooit in uren. maar altijd in dagen rekent. Van Dar es Salaam naar Mwanza s op de kaart maar een stapje, maar de trein kruipt twee volle etmalen door jrenzeloze hemel, bergen en dorre vlakte. Twee hete dagen, twee kille jjchten. Af en toe een stoffig dorpje, wat ronde hutjes. In de avond worden it bergen blauw. En soms zijn er wat mensen, een klein naakt herdersjongetje witte tanden in een donker gezicht een pezige zwarte man. die, vijftienhon. itrd kilometer van alles af. zichzelf staat te zijn. een vrouw met een water- truik op het hoofd, haar oranje „kanga" een felle vlek in de schutkleuren het landschap. gedeeld. Zij mogen op het stuk van plichtsbesef en noeste arbeidszin dan niet geheel in het Europese systeem passen, zij zijn in ieder geval ongeknakt. Dat geldt ook voor hen. die het niet zover drijven als de trotse Masai-stam, die met haar kudden over de geweldige vlakten trekt en volstrekt weigert één pas in de richting van de twintigste eeuw te doen. Ik heb een drukke Afrikaanse markt in haar geheel ontzag zien ver stillen toen twee van hun rode krijgers. Morani geheten, met koele arrogantie door de drukje schreden. Hoge. slanke koffie-kleurige mannen, de roodbruinen dekens achteloos over één schouder ge. knoopt. Licht-geamuseerde ogen in hoog. moedige gezichten, smalle heupen boven de glimmende stalen benen, waarmee zij moeiteloos dertig kilometer hard lopen door t hoge Savannah-gras. Twee heren tussen het grauw. Het voornaamste tijd verdrijf van deze melk. en bloed-drin kers die zich het uitverkoren volk ach ten. is sinds stam-oorlogen door het Britse bestuur zlln verboden de leeu. wenjacht. Twaalf jonge Morani met schilden en speren om een leeuw, die zich wild brullend van de ene kant naar de andere wendt. De ring knijpt dicht, onder de hete zon wijzen twaalf koele speren naar het midden. Totdat de leeuw ten slotte zich spant voor de sprong naar één van hen. De Moran vangt de furieuze charge van muil en klauwen op zijn schild op en ondergaat onbewo. gen de rijtende tanden tot elf speren er een eind aan maken Zo verwerft een Masai-Moran zijn kriigshoofdtooi en zijn vrouw, want geen Masai-meisje trouwt een Moran eer hij een leeuw heeft ge dood of bij de staart heeft gepakt! He laas degeneren de Masai en zij gaan de ondergang tegemoet. Afstotelijk? Deze zwarte aristocratie mag dan uit sterven. het zwarte volk is dat geenszins van plan. En weer liikt het lot hun gun. stig gezind, want Tanganjika is de proef, tuin van een politiek experiment, dat grote hoop wekt. Ik zal het daar later nog eens over hebben, evenals over de Onze Reisredacteur is tijdens zun Afrikaanse reportage in Tangan jika gearriveerd, het geweldige ge bied aan Afrika's Oostkust, dat met Kenia en Oeganda. Brits Oost Afri ka vormt. Tanganjika wordt door Engeland als trustschapsgebied van de Ver. Naties beheerd en het is de proeftuin voor een politiek en economisch experiment, dat voor de toekomstige ontwikkeling van Afrika van het grootste belang kan zijn. In nevenstaand artikel geeft onze Reisredacteur zijn eerste in drukken van dit boeiende land weer. economische ontwikkeling in dit land, die bewijst, dat Afrikanen van zins en vermoedelijk in staat zijn hun geweldige achterstand op verder gevorderde rassen en volken enigermate in te lopen. Zeer tot verbazing van hen. die in de prin cipiële superioriteit van het blanke ras geloven. Ik begin trouwens een beetje achterdochtig te worden jegens sommige „deskundigen", die uit hoofde van het feit, dat zit het ganse leven in Euro pese kantoren en Europese clubs 'n Afrika hebben doorgebracht, hun uit vrees en vooroordeel geboren meningen als wetenschajopelijke waarheden erkend wensen te zien. De som van die meningen lijkt vaak veel op de schooljongesbesohuldiglng „Je bent gek, je stinkt en je kan niet eens fietsen Want naast onbekwaamheid verwijten vele blanken, trots op eigen asperge- kleur. de Afrikanen ook uiterlijke afsto telijkheid. Afstotelijk? Nu ik uit mijn raam kijk, ric ik iri de hete stoffige straat een Afrikaans meisje. Een bron zen gezicht met grote herte-ogen, glan zende bruine schouders boven de ruwe, rode katoen van de strak-eeknooptc „kanga". waaronder een fier figuur de wereld uitdaagt. Met de blote voeten ferm op de zonnige weg gaan zij in dei nende gang als een donkere koningin door het kleine witte stadje in het grote Afrika. inheemse vissers bij Dar es Salaam. Tanganjika's hoofdstad. Keur van wilde dieren Die schutkleuren bergen Afrika's ireemde leven: giraffes, olifanten, rhi no's, buffalo's, wildebeesten. struisvogels, elanden, antilopen, nijlpaarden, apen, herten. Er liggen leeuwen in het gras, luipaarden in de bomen en krokodillen in het water. Jakhalzen, hyena's en gie ren vertegen ziekte en zwakte. De zon schroeit de rest schoon. Het land heeft een genadeloze opgewektheid van de sterke, voor wie honger, dorst en dood dingen van de dag zijn. Dit is nog een bro kvan de wereld zoals zij eens was. niet een stuk on-civilisatie zorgvuldig behoed in reservaat of wildpark, waar heen men uitstapjes maakt. Dit is Afrika. Men heeft er zich maar naar te voegen. De mensen, die hier uit andere we relddelen gekomen zijn. scharrelen wat onwennig ln de ruimte rond. Zij legger, tegen aan en laten treintjes rijden, zij graven naar diamanten bouwen kanto ren voor de handel en missie-stations voor de ziel. „Tanganjika is rijk", zeggen zij. „als je het met een ploeg kietelt begint het te lachen". En inderdaad, op een paar lapjes grond groeit met rovale achte loosheid de helft van de sdsal-opbrengst van de wereld. Maar de blanke planter, die 's avonds naar de onbewolkte lucht heeft gestaard ligt de hele nacht wan hopig te bidden om regen voor zijn land dat wegdort. Regen, maar dan niet weer roveel dat de dunne top-laag in rood bruine beken wegspoelt. Weinig blanken veel Aziaten Er leven hier twintigduizend blanken. Zü wonen in de stomende hitte van Dar es Salaam, de hoofdstad of pro beren in een gehucht in de „bush" dap per niet aan het koele Engeland te den ken. Zij dragen shorts en shirts werken zwetend voor firma of gouvernement in hete kantoren, verdienen wat meer geld dan thuis, maar vrolijken pas op wan neer de koelte van de avond valt over het terras van de club. waar zij hun „sundowner" drinken. Zij haken naar verlof maar merken thuis dat hun land hun te klein is geworden. Aan Afrika's ruimte zijn zij verslaafd geraakt. Er zijn ook tachtigduizend Aziaten: Indiërs en Pakistani. ZU drijven handel omdat hun leven er van afhangt, krijgen veel bruine kinderen met grote donkere ogen in magere gezichtjes en eten hete kerrie met rijst om hun heimwee te wekken en te stillen. Een derde van hen werkt harder en eet minder, omdat het hun levensdoel is op gezette tijden in Dar es Salaam een steeds dikker wordende heer tegen steeds edeler metaal af te wegen. Zit vormen de Ismallia-secte en de man wiens gewicht zij nu al in zilver goud diamanten en platina hebben be proefd is Zijne Hoogheid de Aga Khan. De Arabische slavenhandelaars van Zanzibar, die eeuwen lang hun schepen met negers volstouwden voordat Euro peanen deze lucratieve negotie overna men. knuppelden er de Islam wel in. De littekens zijn er nog: drie Mohamme daanse zwarte leiders die ik sprak ble ken zo verstard, dat zil zelfs voor de verre toekomst geen verkiezingen of zelf. bestuur wensten. Anders staat het met Luidspreker-oorlog tegen de rebellen op Malakko Het bestuur van Malakka heeft Vrij dag een grootscheepse zenuwenoorlog tegen de opstandelingen in het oerwoud van Malakka ontketend, nadat Donder dag een brief met een vredesvoorstel van de Communistische party van Ma lakka was gepubliceerd. Vyf vliegtuigen, uitgerust met luid- sprekerinstallattes, cirkelden boven het oerwoud en lieten de volgende bood schap horen: „Uw leiders willen zich overgeven. Zij hebben toegegeven de nederlaag te hebben geleden Steit uw leven niet langer ln de waagschaal. Komt tevoorschijn en geeft u nu over". In de komende zeven dagen zullen vlieg tuigen bovendien twintig millioen pam fletten boven de gedeelten van het oer woud, waar de rebellen zich schuil hou den, uitwerpen. Masai-krijgers. Morani geheten, die van hun stam de meest gevreesde van Oost-Afrika hebben gemaakt. de Christelijke bekeerlingen. Hoe mer. over zending en missie moge denken feit blijft dat zy in Tanganjika gematig- 1 de. maar zelfbewuste nationalisten aan de lopende band blijken te produceren Vriendelijke, vrije mensen Zelfbewustheid: Tanganjika is door enige ironische spelingen van het lol verschoond gebleven van intensieve ko lonisatie. En de Afrikanen tonen hier welk een onbevangen vriendelijke en vrije mannen zü kunnen zijn, wanneer men hen hier niet met de stokslagen van geestelijke en stoffelijke intimidatie achter de kleurbarrière in die hoek gS heeft gedreven waar de minderwaardig. heidscomplexen geheel gratis worden uit - Toon wordt aangegeven door beleggingsmaatschappijen Betekenis kapitaalmarkt gaat achteruit (Van onze financiële medewerker) wy hebben er vroeger meer dan eens op gewezen dat er in de structuur van de kapitaalmarkt sinds de laatste tientallen jaren, doch met name sinds hel einde van de tweede wereldoorlog, een opmerkelijke verandering is ingetreden. Vroeger spaarde ieder „op zijn eigen houtje" in de kous of bü de spaarbank. Het is bekend, dat, hoewel ook thans de spaarbanken nog een belangrijk bedrag van het Neder landse spaarkapitaal ontvangen, de z.g. collectieve besparingen via sociale fondsen en de levensverzekeringsmaatschappijen een veel grotere plaats hebben ingenomen en nog steeds aan de winnende hand zijn. Van het totaal bedrag der besparingen in 1954 ad f 4.4 milliard is blijkens de cijfers van de Nederlandsche Spaarbank- bond f 1.1 milliard, dat is 4.58 van het nationaal inkomen bij de pensioen- en verzekeringsfondsen terecht gekomen, terwyi de inlagen bü de Spaarbanken ln dat jaar rond f milliard bedroegen, ofwel 2.04 'j van het nationaal inkomen. Terwyl de Spaarbanken ultimo 1954 een bedrag van rond f 1.6 milliard beheerden, is het bedrag van de beleggingen bü de levensverzekeringsmaatschappijen tot ca. f 5 milliard gestegen en nog altüd slügt het bedrag dat door deze instellingen maandelüks aan premiën en koopsommen wordt ontvangen. In het eerste kwartaal van 1955 was dit bedrag f181 millioen tegen fl67'é millioen in hetzelfde tüdvak 1954 en ook de inlagen bij de Spaarbanken blüven stügen. Is deze ontwikkeling ln het licht van de gunstige conjunctuur der laatste ja ren als een logisch verschijnsel te be schouwen, opmerkeiyk is zy in zoverre i dat zy heeft plaats gevonden tn een pe- node van geleidelijke geld-ontwaardiing. welke ook in 1954 heeft plaats gehad. In 1954 ondergingen de pry zen een gemiddelde stijging van 5 In het ver slag van de Ned. Spaarbankbond wordt dan ook berekend dat het spaarsurplus van 1954 ad f. 193.5 millioen. uitgedrukt in guldens van 1938/39 niet meer dan f. 73 millioen heeft bedragen tegen f 53 millioen in 1953. Het ls dus ook wat de besparingen betreft, niet alles goud wat er blinkt; de welvaart van de werkende generatie gaat voor een deel ten koste van de welvaart der oudere, rustende generatie. In het economisch leven wordt, zoals dr L. Roeleveld in zyn proefschrift het heeft omschreven, de regel toegepast dat het gaande geslacht zorgt voor het ko mende en het komende voor het gaan de: zou het jongere geslacht geen goe deren meer voortbrengen, dan zou het oudere geslacht zyn opgespaarde gelden niet meer kunnen consumeren. Zou anderzyds het oudere geslacht niet voor kapitaalvorming hebben gezorgd, dan zou het Jongere niet meer kunnen pro duceren. Het is echter zo dat de jongere gene ratie zich door de verhoging van lonen en salarissen voortdurend by een waar devermindering van het geld aanpast (soms zelfs deze waardevermindering veroorzaakt), maar dat de by spaarban ken en levensverzekeringsmaatschappy- en gedeponeerde gelden tegen die waar devermindering geen waarborg hebben, wat dus wil zeggen dat de oudere gene ratie voor wat de op de hier genoemde wyze belegde gelden betreft, voortdu rend in koopkracht achteruit gaat Gelet op deze ervaring en de ook ln deze tyd bestaande vrees voor een ver dere vermindering van de koopkracht van het geld. is het dus zeer zeker op merkeiyk dat toch de Inlagen by de spaarbanken biyven toenemen en ook de productie van de levensverzekerlngs- maatschappyen biyft stygen. In het eerste kwartaal bedroeg ze niet minder dan f. 710 millioen tegen f. 658 millioen in die periode van het vorige jaar. De reden hiervan zal men voor een deel moeten zoeken ln het feit dat ve len zich van het proces der geldontwaar ding weinig of geen rekenschap geven, voor een ander deel in de omstandigheid dat elke belegging risrtco's met zich brengt, terwyi voorts de fiscale facilitei ten. welke aan het sparen via de le vensverzekeringsmaatschappijen zyn verleend by de huidige zware belasting druk een factor van grote betekenis zyn. Zoals bekend worden de van het be lastbaar inkomen aftrekbare premie bedragen voor iprivél-lijfrenteverze keringen en daarmee fiscaal gelykge- stelde kapitaalverzekeringen met In gang van het belastingjaar 1955 voor alle belastingplichtigen verhoogd. Liepen ze tot dusver tot maximaal f. 1200, tlians is dit maximum op f. 3600 gesteld. Zo is althans het voor stel van de Minister van Financien, dat. in de Kamers nog moet worden aangenomen, waaraan niet wordt ge twijfeld. Het ligt voor de hand dat deze nieuwe regeling met name voor de bezitters vaon grotere inkomens een sterke prikkel is om via de levensverzeke- ringsmaatschappyen de oudedagsvoor ziening zoveel mogelyk te waarborgen en het staat dus te wachten dat de beleggingen van de verzekeringsmaat schappijen geleidelijk een nog groter percentage vin het nationaal vermo gen zullen uitmaken. Het is dan ook geen wonder dat de vraag op welke wyze de kapitalen van de levensverzekenng=mpyn moeten wor den belegd in deze tijd voortdurend on der de aandacht is, gezien zowel uit het oogpunt van de wyzigingen. welke er in de structuur van de kap.taal-markt op treden. als met het oog op de belangen van de verzekerden. In het Jaarverslag van de Ned Nillmy wordt, wat de wijzigingen ln de kapi taalsstructuur betreft, een actievere be- leggingspolltaek voorgestaan, omdat an ders het gevaar bestaat, dat de vele be sparingen, bedoeld voor de oude dag, niet voldoende tot de zo nodige uitbrel- dng van de productiemiddelen bydragen Het is nameiyk zo dat de kapitalen van de levensverzekeringsmpijen tot dusver grotendeels in overhe:dsienlngen - staat en gemeenten - zyn belegd, waar bij de ondèrshandse leningen de laatste tyd een steeds grotere plaats innemen De Nillmy heeft nu aan de belegging in „vast goed" een grote uitbreiding ge- gegeven, maar wil daarnaast participa- t'es nemen ln middelgrote ondernemin gen. teneinde er op die wyze toe bij te dragen de kapitaalbehoeften in die kring te dekken. Een volgend jaar komt de directie hier nader op terug, maar men mag wel aannemen dat het de be doeling is risicodragend kapitaal te ver strekken en derhalve in het kapitaal van de ondernemingen deel te nemen, hetgeen tot dusver nog slechts voor een zeer klein percentage geschiedde door de aankoop van aandelen ter beurze. Men kan dit voornemen van de Nill my, dat allicht door andere Instellin gen zal worden gevolgd, sympathiek achten en zeker niet onverantwoord, maar er blijkt tevens uit dat we ons in deze tijd nog steeds in de richting van een groeiende collectiviteit bewe gen. De spaarder kiest niet zelf ztin beleggingen, maar laat zulks de crote nstellineen doen en niet de individu ele aandeelhouders geven nog de toon aan, maar de belegglngsmpüen en straks ook de verzekeringsmptjen waardoor uiteraard de openbare kapi taalmarkt verder aan betekenis gaat verliezen. Finsterwolde in de knel Voor de vergadering van de gemeen teraad van Finsterwolde bestond gis teravond büzonder grote belangstel ling. Alleen de fractie van de CPN en Partylozen (zes raadsleden) waren aanwezig. De drie leden van de P.v. d-A. en de twee van Gemeentebelan gen waren ook thans afwezig. ZU hadden dit naar bekend aan de voorzitter van de raad kenbaar ge maakt. Het communistische raadslid H Schuur deelde namens de CPN-fractie mee, dat de afwezigheid van de raads lieden niet het belang is ram de ge meente en evenmin van de kiezers Hij vond, dat de minderheid zich laat lei den door de politiek van de grote boe ren, die wordt geïnspireerd door de Ka tholieke reactie en het is opmerkeiyk dat de heer Maenen van de KVP over deze aangelegenheid vragen aan de mi nister heeft gesteld. Spr ziet een eeriyk en objectief onderzoek in Finsterwolde met een gerust hart tegemoet. De min derheid wil evenwel de wet opleggen aan de meerderheid. Burgemeester Tuin zeide. dat in het betoog van de heer Schuur de kwestie waarom het gaat niet ter sprake is ge komen Men moet dit wegblyven zien als een protest tegen de gang van zaken in de gemeenteraad, geboren uit diverse handelingen in de gemeente, waarop spr uitvoerig inging De heren Schuur en J Siemons ran de OPN noemden het betoog van de bur gemeester eenzijdig en onjuist. De burgemeester wees er ln tweede instantie met klem op. dat de samen stelling van de woonruimtecommissie een aanfluiting is van de zuivere in terpretatie van de richtlynen van de minister. Hy noemde de gang van za ken een diep ingrypen in het persoon lijke leven van de mens. De minder heid heeft hierop herhaaldeiyk geha merd maar er is geen begrip voor ge toond. „Als dit de hoogste vorm van democratie is, dan zou ik zeggen: be waar mü voor deze democratie", aldus de voorzitter. Na repliek werd de agenda afgewerkt. Hagenaar gaat in hongerstaking Om Nederlandse arrestanten (Van onze Haagse redacteur) De Hagenaar P. H. Tuinenburg, dra- der van de verzetsster Oost-Azië, heeft te kennen gegeven op Vrüdag. 1 Juli in hongerstaking te zullen gaan ten einde een rechtvaardige behandeling van de Nederlandse arrestanten in Indonesië te verkrygen. Hongersta king is voor Nederland een wat vreemd begrip, zo verklaarde de heer Tuinen burg. maar in Oosterse landen ziet men dat anders. Voor het Oosten betekent hongersta king een uiterste vreedzame poging van een enkeling, die voor een rechtvaardige zaak staat. Hij is er dan ook van over tuigd. dat zyn houding weerklank zal vinden en dat wel ln het byzonder in India, het stamland van zijn moeder. Hy heeft zijn voornemen te kennen gegeven aan de Koningin. Prins Bern- hard. president Soekarno, premier Nehroe van India, alle Indiase ambassa des in de Europese landen, en de Neder landse ministers Luns en Staf. De heer Tuinenburg weet. wat honger staking betekent. Reeds ln Japanse ge vangenschap heeft hy eenmaal tot dit middel zyn toevlucht genomen. Thans bereidt hij zich reeds meer dan een week op de staking voor, door steeds minder te eten, hy zal tijdens zyn staking noch vast. noch vloeibaar voedsel tot zich nemen. De staking zal worden volge houden tot resultaat is bereikt, of hy door uitputting genoodzaakt wordt kunstmatige voeding te accepteren. Er zyn reeds regelingen getroffen, waardoor hy in een Haags ziekenhuis kan worden opgenomen. De heer Tuinenburg ls 39 jaar oud. Twee verkeersslachtoffers Gistermorgen zyn op de Amersfoort- seweg te Nieuw Milligen een door een inwoner van Beekbergen bestuurde per sonenauto en een ziekenauto van het Apeldoornse Juliana-ziekenhuis in aan rijding gekomen. De 74-jarige moeder van de bestuurder der personenauto uit Hilversum werd ernstig gewond. Op weg naar het Juliana-ziekenhuis is zy be zweken. De ziekenauto was op weg naar de plaats van een ongeval te Uddel. waar op de Zwolseweg een ln het kamp de Wittenberg gelegerde militair het slacht offer was geworden van een aanrijding, toen hy plotseling de rijweg overstak. De militair werd gegrepen door een bestel auto. Hy liep daarbij een zware hersen schudding op. STAATSSECRETARIS DR VAN RHIJN' TERUG De Staatssecretaris van Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rhyn, die voorzitter is geweest van de Nederlandse delegatie' bij de Internationale Arbeidsconferentle te Oenève. is gisteravond uit Zwitserland op Schiphol teruggekeerd. Dr van Rhyn, die op Schiphol oa. sprak over een aantal besluiten van de i conferentie, zelde als algemene Indruk, dat de conferentie noeal pessimistisch was begonnen, maar later bevredigend was verlopen Dat deze internationale conferentie ln talloze landen met grote belanestelllng was gevolgd, meende hy te mogen concluderen uit het feit ,dat de conferentie door niet minder dan 22 ministers van Arbeid uit de verschillen de landen was toegesproken. FEEST VOOR 100-JARIGE IN VROUWENPAROCHIE Pieter Buwalda, oud-veldwachter van Oudebiltzyl en van Vrouwenparochie, vierde gisteren ln Vrouwenparochie (Fr zyn 100ste verjaardag. Het feest voor hem begon reeds 's-mor- I gens vroeg, toen de leerlingen van de i kleuterschool het „Lang zal le leven"1 voor zyn woning kwamen zingen en hem bloemen overhandigden. In de loop van de morgen kwamen B enW. van de ge meente het Blldt. namens de districts commandant van de Rykspolitie en de groepscommandant van de politie öe 100-jarige gelukwensen. Uit naam van het gemeentebestuur bood burgemeester J Klok hem een grote kist sigaren aan. Een uit de burgery gevormd comité bood Buwalda een nieuwe leunstoel ten geschenke aan Deze werd direct in ge bruikt genomen. Gisteravond bracht het muziekkorps van de gemeente een sere nade. UITBREIDING BEVOEGDHEDEN IND. MINISTER VAN FINANCIEN. Het Indonesische Parlement heeft met 91 tegen 64 stemmen een wetsontwerp aanvaard, waarbil de Minister van Fi nanciën bevoegdheid krygt voorschotten Iby de Bank Indonesia op te nemen, bo ven de tot nog toe geldende limiet v»o 130 7o van de begrotlngaiitgaven. Laidiirikmij dazewuzk eaevte uniyeisiiaiee. becctwld. un erts land SgjB ïk kochten we riocj op Umitttsiiaüe. qymnas tiiktofailen(kotkniiknnj) ^oai in Laken bcaiwva cXurotawnxim?. vanwege &+W van Luiden willen SsSzaaSiSltUMra' extm.- 'iUSijbidie.oftuan. k I 8 KKumos X' Hkaot 7, It^i yv1, Wü£tnond. Oflaï. ttytenS sk. Waalweek- wüifceL- week Wderi .SuetjtS Vl Oopplqasik \iiceJr Zwenrnt :.?cieurae/ wi- dfl&q SO.jazk testaan

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9