SECRETARESSE TIEN JAAR w' De geest is er voortreffelijk Agenda ii li ZATERDAG 25 JUNI MORGEN, 26 Juni. Is het tien Jaar geleden, dat in San Francisco het Handvest van de Verenigde Naties werd getekend, nadat vertegenwoordi gers van (toen nog» vijftig landen - zo als men weet zijn het er nu zestig - op 20 Juni daaraan voorafgaande een aan vang hadden gemaakt met de oprich tingsvergadering. Vandaar dat de her- öenkingsplechtigheden reeds Maandag j.l. zijn begonnen en de kopstukken van de wereldpolitiek deze week hun visie hebben gegeven op de internationale sa menwerking. waarvan de Ver. Naties nog steeds een uiterst belangrijk centrum vormen. Wel is een tijdvak van tien jaar niet veel om lets van belang tot stand te brengen, maar anderzijds toch ook weer lang genoeg om een voorlopige indruk te geven van wat de wereldorga nisatie totnutoe heeft weten te bereiken. Doorgaans hoort men niet veel goeds wanneer de „gewone man" zijn oordeel geeft over de V.N. De vraag rijst dan echter, of dit, althans ten dele, niet te wijten is aan gebrek aan kennis omtrent allerlei VN-werk, dat zovele millioenen tot zegen ls. AL te vaak wordt de artieid van de Ver. Naties vereenzelvigd met het geen zich op politiek terrein af speelt. Maar er is heel wat meer: de We reldvoedselorganisatie (WHO) ter ver betering van de gezondheidstcfestand, de Voedsel- en landbouworganisatie (FAO) voor de bestrijding van hongersnoden, de Internationale Arbeidsorganisatie GLOi. die sociale rechtvaardigheid na streeft. de UNESCO als opvoedkundige, wetenschappelijke en culturele organi satie. die vooral de strijd tegen het analfabetisme heeft aangebonden, het prachtige werk van het Kuidernoodfoiids (UNICEF), waardoor tientallen mil lioenen kinderen van lichamelijke onder gang worden gered, de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds voor financiële steun aan tal van werk verschaffende projecten, de Beheer- schapsraad, het Internationaal Gerechts hof m Den Haag, de Wereldorganisatie voor meteorologische samenwerking (WMO), de Internationale Burgerlucht vaart organisatie (ICAO), enz. EIGENLIJK is Nederland een te hoog ontwikkeld land om veel te kunnen zien van de zeer nuttige arbeid, die al deze onderdelen van de Ver. Naties verrichten. Ons aandeel be staat voor het grootste deel in het ge ven van bijdragen, hetzij financieel, hetzij door het beschikbaar stellen van deskundigen. In onderontwikkelde gebie den is het anders: daar bespeurt men het zegenrijke werk van de VN aan den lijve, omdat grote landstreken bevrijd worden van ziekte en honger! Daar is de organisatie van de Ver. Naties een tastbare werkelijkheid. In dit verband mag de Vluchtelingenorganisatie niet ongenoemd blijven, onder leiding van onze landgenoot Van Heuven Goedhart. Nog andere Nederlanders bekleden lei dende functies: Van Kleffens is voorzit ter van de negende Algemene Vergade ring en presideert derhalve de herden kingsbijeenkomsten in San Francisco; de heer Pelt is commissaris van Libye geweest (een van de landen, die onder toezicht van de Ver. Naties zelfstandig heid hebben verkregen) en staat thans aan het hoofd van de Europese tak van dienst der V.N., met Genève als cen trum. AT nu de politieke kant van het V.N.-werk aangaat, ook op dat gebied is de organisatie in de afgelopen tien jaar toch wel wat meer geweest dan alleen maar „klets-college". al heeft, het aan grote fouten niet ont broken. Niet vergeten mag worden, dat de V.N.-organisatie in Griekenland. Pa lestina, Kasjmir en Korea beëindiging van de strijd wist te bereiken of een ernstiger conflict kon voorkomen. En dat ondanks het feit. dat zü niet over een zelfstandige politiemacht beschikt. Pessimisten plegen de nadruk te leggen op het falen in Indo-China of te wij zen op de omstandigheid, dat het con flict om Berlijn, de totstandkoming van de Atlantische verdediging, het plan- Marshall. het verdwijnen van Oost-Eu ropa achter het ijzeren gordijn geheel buiten haar zijn omgegaan. En haar in menging in Indonesië is, gezien de hui dige stand van zaken, al evenmin een succes geweest. Zeker, er zijn dus ern stige tekortkomingen geweest, maar het is niet verstandig over het hoofd te zien, dat de afgelopen tien jaar een periode was van uitzonderlijk grote spanning. Wie dus een oordeel over het werk van de Ver. Naties vormt, verlieze niet uit het oog, dat er ook nog zoiets is ge weest als koude oorlog, ontwikkeling van de atoombom, ontwaken van Rood-Chi- na en nog zoveel meer» Tenslotte nog een enkel woord over de allerjongste geschiedenis en in het bijzonder de redevoering, die de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotof in San Francisco gehouden heeft. Zijn program ma van zeven punten klonk erg aan trekkelijk. maar nadere beschouwing geeft een andere kijk. Punt twee van het program bepleit opheffing van mi litaire steunpunten in andere landen. Molotofs bedoeling is duidelijk: het Kremlin wenst, dat de Amerikaanse ba ses en troepen uit de West-Europese landen verdwijnen. Aangenomen, dat dit iets meer is dan alleen maar een propa gandistische uitlating, dan blijkt hier uit weer eens, dat Oost en West een ge heel uiteenlopende visie hebben. Die steunpunten zijn immers naar Westelijk inzicht aangebracht op verzoek van de desbetreffende regeringen. De Sovjet- Unie echter meet met eigen maatstaf en ziet er druk van Amerika in. Daarbij komt, dat het opgeven van deze bases het Westen weerloos zou maken, terwijl het terugtrekken van de Sovjet-Russi sche bezetting uit de satellietlanden - wat overigens bijzonder onwaarschijnlijk zou zijn - de strategische diepte voor Moskou nauwelijks zou verkleinen. NIETTEMIN is het, ondanks de ook nu weer uiteenlopende standpun ten, verheugend, dat er - in het kader van de Ver. Naties! - nog over deze dingen gesproken wordt Hon derd jaar praten in dure gebouwen met veel personeel is altijd nog veel goedko per dan één week vechten! Lnchtoefening „Carte Blanche" Irreële aspecten (Speciale berichtgeving) De oorlog tussen N'oordland en Zuid- land gaat voort: gisteren en vandaag werden aan beide zijden vliegvelden gebombardeerd met atoombommen. 14 bommen vielen op evenzovele vlieg velden van Zuidland (afgeworpen door de 2e geallieerde Tactische Lucht macht) en 8 bommen vernietigden vliegvelden in Noordland. Volgens nog onbevestigde berichten zou ook Schip hol zijn gebombardeerd met een X- bom. Al deze atoomactiviteit zou in werkelijkheid betekenen, dat zowel Noord- als Zuidland eigenlijk uitge schakeld zouden zijn: een vliegveld, dat een atoombom te verduren heeft gehad, is voor zeer lange tijd on bruikbaar. En op dit punt wordt de oefening Carte Blanche wel irreëel: om de oefe ning niet voortijdig te laten eindigen neemt men aan, dat het vliegveld slechts 8 of 10 uur is uitgeschakeld. Het is niet het enige lrreëele aspect van Carte Blanche. De atoomoorlogvoe ring, zoals die bij deze grote luchtmacht oefening voor het eerst wordt toegepast stelt zeer speciale eisen op allerlei ge bieden. De medische dienst bijvoorbeeld: ls het dan neg mogelijk, dat een heli copter landt op zulk een vliegveld om de gewonden te evacueren' Waarschijnlijk niet: maar welke maatregelen moet men dan nemen? Het zijn vragen waarep ook tijdens Carte Blanche geen antwoord is gegeven - en wij hebben de indruk, dat men zich ook in Washington (de enige plaats in dit verband waar men de volle digste gegevens bezit over de mogelijk heden van de atoomoorlog) nog steeds het hoofd breekt over deze problemen. Overigens gaat Carte Blanche voort. Er zijn nu ook geleide projectielen inge zet (voorgesteld door matador-vliegtui gen) en Noordland (en in dit gebied ver toeft Uw verslaggever dan) heeft 35 vluchten tegen dit gevaarlijke en verra derlijke wapen uitgevoerd. Er zijn vele verkenningsvluchten uitgevoerd en het hoofdkwartier van de 2e geallieerde tac tische luchtmacht is tevreden over de resultaten daarvan. Ook de luchtverdediging van de grond af is actief. Het luchtdoelgeschut bij Nijmegen is gisteren in actie gekomen cn heeft vijf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Of zich daaronder ook atoombom-dragende vliegtuigen be vonden Ls hier op het hoofdkwartier van Noordland nog niet bekend. Al deze activiteit betekent grcte druk te voor de squadrons, die deze vluchten moeten uitvoeren. Gisteren bezochten wij het vliegveld Laarbruch, waar nu (Ingez. Med.-Adv.l (voor de duur van de oefening Carte Blanche) twee Nederlandse squadrons zyn ondergebracht: de squadrons 314 en 315. afkomstig uit Eindhoven. Dit is. na tuurlijk. uiterst geheime informatie, en U moet dit niet direct aan het lucht- machrhoofdkwartier van Zuidland gaan melden. Deze twee Nederlandse squa drons hebben het druk en zij liggen in oorlogsopstellingenoverdag in tenten vlak in de buurt van de F 84, die door de squadrons wordt gevlogen, en des nachts in een tentenkamp, dat op enke le kilometers afstand van het vliegveld ligt. Het overbrengen van materiaal en manschappen van Eindhoven naar Laar bruch. dat niet ver van Nijmegen aan de Nederlandse grens ligt, was snel ge beurd - en daar moet men niet gering over denken. De twee squadrons beschikken over een complete commando-apparatuur voor een wing en dat bestaat uit een groot aantal caravans met vele en zwa re apparaten. De squadrons hebben het bijzondere en zware werk met grote geestdrift verricht. Majoor C. Poeblon. de jachtgroepcommandant, toonde zich uiterst tevreden, ook over de samenwer king met bijv. een Noors squadron, dat eveneens op Laarbruch is gestationeerd. Men werkt nu onder oorlogsomstan digheden. Dat betekent het ontbreken van veel comfort. Maar de officieren en manschappen vatten alles sportief op en de geest bij de Nederlandse troepen is voortreffe lijk. (Ingez Med.-Adv.) (Ingez. Med.-Adv.) Kunt U niet slapen van de pijn? een AKKERTJE dat helpt direct I Dit voorjaar atoomwapens ontploft in Sovjet-Unie De Sovjet-Unie heeft het afgelopen voorjaar tenminste twee atoomwapens van groot kaliber tot ontploffing ge bracht. de eerste maal ln April, de twee de in Mei j.l„ aldus heeft dr Lapp mede gedeeld. die in de Verenigde Staten heeft medegewerkt aan het vervaardigen van I atoomwapens. Hij onthulde dit in een artikel in het Amerikaanse tijdschrift „Life". Volgens dr Lapp hebben Japanse geleerden na de eerste ontploffing radio actief materiaal boven Japan geconsta teerd; na de tweede ontploffing werd dit vastgesteld door Amerikaanse atoomge leerden. die niet in regeringsdienst zijn. Een woordvoerder van de Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft ech ter, toen hem om commentaar op dit artikel van dr Lapp werd gevraagd, ge zegd, dat volgens de commissie de jong ste atoombom-ontploffing in de Sovjet- Unie in Augustus 1953 plaats vond, „zo als destijds aan het publiek is medege deeld". Minister Zijlstra vraagt S.E.R.-advies OVER IN- EN UIT- EN DOORVOERWET De minister van Economische Zaken heeft, mede namens bü deze aange legenheid betrokken ministers, aan de Sociaal Economische Raad advies ge vraagd over een voorontwerp in-, uit en doorvoerwet. In het ontwerp wordt de mogelijkheid tot regelmg van de in- en uitvoer in het belang van de Nederlandse volkshuis houding geregeld. Daarnaast zullen op basis van het wetsontwerp regelingen betreffende de ln-, uit- en doorvoer ter uitvoering van internationale afspraken en besluiten van volkenrechtelijke orga-_ ni^aties en ter bestherming van de vei-, ligheid van het land kunnen worden ge troffen. Deze in-, uit en doorvoerwet zal. in dien zij wordt aanvaard, m de plaats tieden van het besluit, regeling in- en uitvoer 1944. Tevens zal de wet dienen ter vervanging van de voorlopige rege ling betreffende de in- en uitvoer in de Landbouwwet. terwijl ook emge andere wettehjke regelingen zullen worden in getrokken. Titulatuur niet-academische technici „Ing."en benaming Register-ingenieurH Evenals in een reeks andere landen zal een bepaalde groep technici de toe voeging „Ing." achter de eigennaam mogen gebruiken als de suggesties wor den overgenomen, die zijn gedaan in een rapport, dat is uitgebracht in een bij beschikking van de Staatssecretaris voor O.. K. en W. ingestelde commissie, die een onderzoek heeft ingesteld in de kwestie van de titulatuur voor niet- academisch gevormde technici. In het rapport van deze commissie, die onder voorzitterschap stond van de In specteur Generaal voor het Nijverheids onderwijs, mr ir M. Goote. wordt voor gesteld de bevoegdheid tot het achter de naam voeren van het toevoegsel „Ing." toe te kennen nadat een daartoe inge steld examen is afgelegd. Degenen, die dit examen met goed gevolg hebben af gelegd zouden dan tevens worden inge schreven in een register. De Commissie meent, dat het ter uit voering van de voorstellen nodig is. een permanent orgaan in het leven te roe pen ter verwezenlijking van de in dit rapport ontvouwde denkbeelden. De taak van dit orgaan zal in de eerste plaats moeten zijn de gegevens te verzamelen, die nodig zijn om de exameneisen voor de verschillende vakrichtingen vast te kunnen stellen. De Commissie meent, dat het examen in Nederland kan worden gebaseerd op de eisen van de representatieve vereni gingen in Engeland, daarbij rekening houdende met de bijzondere exameneisen van de overeenkomstige verenigingen in Canada. Australië en Nieuw-Zeeland. Bovendien zal het nodig zijn het examen aan te passen aan de Nederlandse toe standen. Het verdient overweging de inschrij ving pas definitief te doen geschieden, nadat de geslaagde enige jaren (bijv. 5) in een overeenkomstige bedrijfstak op Technisch Filmcentrum: 450 films voor onderwijs en bedrijf (Speciale berichtgeving) De Stichting Technisch Filmcentrum, rganisatie van het bedrijfsleven, heeft gedurende de eerste drie maanden van dit jaar 1600 films ter beschikking ge steld van bedrijven en technische scholen in ons land. Deze voorstellin gen werden bijgewoond door 70.000 leerlingen en arbeiders. Behalve over een 450-tal technische films beschikt dc Stichting over een groeiend aantal filmstroken, die eveneens dienst doen als hulpmiddel bij het technisch onder wijs of als instructiemiddel voor de tewerkgestelde» in fabrieken en be drijven. De 450 films zijn voor een groot deel van Amerikaanse makelij. De stichting rdviseert Nederlandse bedrijven echter j ook bij het doen vervaardigen van eigen films Zelf treedt het technisch filmcen- 1 trom "iet als filmproducer op. (Ingez. Mod.-adv.) Compl. 10 mnd. opleiding: TYPEN, STENO (4 talen), BOEKH., COURESP.: Ncderl., Engels, Spaans, Frans, Duits. Kon. Erfc. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 K.L.M. vervangt B.E.A. De dienst van Londen op Amsterdam v.v. van de British Suropean Airways zal tijdelijk door de K.L.M. worden overgenomen omdat de B.E.A. op het ogenblik toestellen te kort komt. De maatschappij heeft de laatste tijd nogal pech gehad doordat drie Vlckers Viscounts en één Elizabethln in de af gelopen maanden bij landingen werden beschadigd, namelijk in Kopenhagen, Dusseldorf en Engeland zelf. Bovendien laat de leverantie van twee nieuwe Vis counts op zich wachten. De B.E.A. onderhoudt wekelijks 21 diensten tussen Londen en Amsterdam. De K.L.M. vliegt dagelijks zesmaal heen en weer naar Londen. Met een enkel woord De Albanese vlce-premler Toek Jakova en de minister van Onderwijs en cultuur, Hedrl Spahioe, zijn ontslagen „omdat zij I niet opgewassen waren voor bun taak", BINNENLAND I a'dus meldde het Sovjet-Russische pers- bureau Tass Vrijdag uit Tirana. In Nairobi (Kenia) zijn Vrijdag een Mau Mau „generaal" en acht gewone Mau Mau leden dood veroordeeld wegens van Den Haag op de aldaar om het leven gekomen toen hij op zijn bromfiets een juist ln beweging ko mende trekker met oplegger passeerde De auto kwam ln aanraking rtiet de brom fietser die daardoor viel. De man liep een schedelbaslsfractuur op HIJ ls tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan de Zuid- wal overleden In Wehl ls gistermiddag de boerderij met drie aangebouwde schuren, bewoond door en eigendom van de Gebr. Slutter. tot de grond toe afgebrand. Van de 60 ii 70 varkens moesten er 7 afgemaakt wor den Enkele landbouwmachines en vrach ten hooi. die Juist waren binnengebracht, gingen verloren. Van dc Inboedel kon zo goed als niets worden gered De schade wordt geraamd op 80 5 90 000 gulden. De eigenaars waren verzekerd De Nederlandse tenor John van Resteren is geengageerd voor enkele gast- voorstelllngen ln de „Ruhrfestspiele" ln Duitsland. Hij zal optreden ln „Don Gio vanni" en „Idomeneo" van Mozart John van Resteren heeft zo Juist een tournée beèlndlgd. die hem o.m. In Berlijn, Wenen, Straatsburg, Zürlch, Lyon, Parijs, Karls- Volgens een statistiek d.d September j 1. beschikten 55 van elke honderd Cana dese gezinnen over een auto; negen pro cent van deze gezinnen had er twee of De Canberra „Arles IV", een straal- bommenwerpcr van de RAF. heeft Donder dag als eerste straalvliegtuig een tocht over de Noordpool van Europa naar Fair banks In Alaska volbracht Het was op gestegen van de Noorse vliegbasis Bardu- larrn eerde. 200 kilo gesmokkeld goud ln beslag genomen. Het goud was tot poeder 'vermalen en, vermengd met suiker, ln sulkerznkken eedaanl Britse jongen onder wie twee vrouwen, werden 1 bepaalde tijd Ingesloten, aangezien niet kon worden vastgesteld, dat z\j ouder zijn dan 18 Jaar. Ook de 84-Jarlge voorzitter van de Belgische Tweede Kamer. Kamiel Huys- mans, zal deel uitmaken van de parle mentaire delegatie, die op uitnodiging van de Sovjet-Russische regering op 15 Aug. naar de Sovjet-Unie zal vertrekken voor een bezoek van drie weken. De delegatie, die geleld zal worden door de krasse Kamervoorzitter, bestaat uit 15 volksver tegenwoordigers cn 12 Senatoren. In Communistisch China zijn 23 per- sonen ter dood of tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens splonnage en sabotage voor de Chinese Nationalisten, aldus heeft Radlo-Peklng Vrijdag bekend gemaakt. Het ls niet bekend hoeveel van deze 23 ver oordeelden de doodstraf hebben gekregen. ruhe, Augsburg en Halle a e bracht. Een commissie uit het bedrijfsleven, die tot taak heeft het verlies aan pro ductie ln het bouwbedrijf, als gevolg van ongunstige weersomstandigheden te be perken. ls gisteren geïnstalleerd BUITENLAND De Franse regering zal „gezondheids- medailles" toekennen aan bepaalde zwak- alcohollsche dranken, aldus heeft de Franse minister van Volksgezondheid, Bernard Lafay, Vrijdag bekend gemaakt Deze 'maatregel maakt deel uit van de regeringscampagne tegen drankmisbruik. In New York maakt men plannen voor de bouw van de grootste wolken krabber ter wereld, niet wat hoogte, doch wat Inhoud betreft, boven het station van de „Pennsylvania Railroad". - De Britse prof. Low heeft medegc- iroevèn genomen, aldus prof. Low. die twee geleide projectielen, die hij ln de eerste wereldoorlog ontwierp, geschonken I zullen worden aan het Britse oorlogs museum ln Londen. Dr Bernard Frledmnn, lid van de i Z -Afrikaanse Verenigde (oppositie) partij, ls afgetreden als parlementslid: hij wil een tussentijdse verkiezing voor zijn zetel uitlokken en daarbij de politiek van zijn part!) ten aanzien van tie Kaapse kleur lingen ln het geding brengen. Dr Fried man meent n.l., dat de Verenigde partij de belofte moet afleggen dat de kleur lingen, die dc Nationale regering op een aparte klesiyst wil plaatsen, weer op de j algemene lijst zullen worden geplaatst als de Verenigde partu weer aan de macht zou komen. Genera matig chef Zuld-Vletnamesc leger, ls ln Cambodja gearresteerd, toen hij op het punt stond I van de eerste foto':, van de Bangkok en hy zou'voornemens zyn I bloedige opstand in Argentinië. Een Zuld-Vletnnm vertrokken. HIJ 0 oor de bommen van de opstande- 1 hngen grondig werden verwoest. Ook onderhoudt het TFC contact met de organen van de OEES, waardoor de aanschaffing van voor ons land be langrijke films verzekerd wordt en tege lijkertijd een afzetgebied voor onze „ei gen" films wordt gecreëerd. Ons land telt 115 technische scholen. Zij zijn met medewerking van het TFC allen voorzien van filmstrook- en ge- luidsfilmprojectoren In zijn gebouw aan de Stadhouders laan te Den Haag heeft het TFC de be schikking over een goed geoutilleerde film- en demonstratiezaal, waar leraren van het technisch onderwijs en instruc teurs uit het bedrijfsleven vertrouwd worden gemaakt met de toepassing van deze moderne audio-visuele middelen tot voorlichting en onderricht Het TFC wordt geheel gefinancierd door het bedrijfsleven Sinds 1 Januari kent de stichting het „begunstiger schap". Melkprijs 1 cent lager DINSDAG VALT BESLISSING. (Van onze Haagse redacteur). Er ziin besprekingen gaande om te komen tot een verlaging van de melk- consumentenprijs met ongeveer 1 cent per liter. Deze verlaging die mogelijk zou ziin door een complex van oorzaken wil men per 10 Juli as. laten ingaan. De algemene vereniging voor melk- voorziening voert od het ogenblik nog besprekingen met de districts-advies- commissies en men verwacht as. Dins dag een definitief besluit te kunnen nemen. Het ziet er naar uit. dat althans in de Westelijke provincies, een ver laging van pen cent kan worden gerea liseerd. ZATERDAG De Lakenhal: Kunstmanifestaties 1955. Belgisch-Nederlands filmprogramma, 8 u. namiddag. ZONDAG Gerecht 10: Soefl-beweglng. Spr. de heer H. Stalllnga. 11 uur voorm. MAANDAG. Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nam. Nederl. Chr. Relsver.: Bezichtiging s.s. Oranje. Vertrek 1.30 u. nam. Papengracht. Geregracht: Openluc Usatle-Commlssle, 8 DINSDAG Hooglandse Kerk: Lelds Toonkunstkoor, „Hohe Messe", 7 45 uur nam. TENTOONSTELLING GravensteenLustrum-tentoonstelling Historische Commissie der Ryksunlversl- te't Werkdagen 105 uur: Zondags 25 uur. (Tot 25 Juni). Lakenhal: Tentoonstelling moderne Belgische Beeldende KuDst. (Tot 18 Juli) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling .Zo zien zll ons" (tm 2 Oct voorm —5 uur nam (Tot 16 Juli) Rijksmuseum voor Volkenkunde:__ren- Dnlverslteitsblbllotheek: Tentoonstel ling Francois Haverschmldr. (Plet Paal- ttens) Werkdagen 9'A5V. uur (t/m 30 Juni). Boerhaave-zalen: Tentoonstelling Lelds Kunstcentrum. 25 en 79 uur nam: des Zondags 25 uur nam. (Tot 2 Juli). Lakenhal: Expeditie tekeningen van James Ensor tot heden. 1012 en 25 (tot 1 Augustus). BIOSCOPEN Trianon. „Vera Cruz", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag 2.15, 4.30, jj en 9.15 uur. Casino. „Biechtgeheim". 18 Jaar. Werk- 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Demetrius en de gladiatoren", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 0.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex. „Sensatie op Ryksweg no. 101", 14 Jr. Werkdagen 2 30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „O.K. Nero". De Zondagsdienst der Hulsartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren Gaasbeek De Graaff. Lahr, Plestls. Schafer en Teeuwen. Te Oegstgeest door de doktoren Held (tel. 24649) en v. d. Vllet^-dc Vries (tel. 22331). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 25 Juni 13 uur tot Zaterdag 2 Juli 8 uur waargenomen door Apotheek Kok. Rapenburg 9 Tel 24807 en Apotheek „Tot Hulp der Menschheld" Hooigracht 48 Tel 21060. Te Oegstgeest door de Oeestgeester Apothcok. Wllhelmlnapark 8. Tel. 26274. De Commissie stelt voor degenen dl# in het register zijn ingeschreven, en mt dien hoofde de aanduiding „Ing mogen voeren, uitsluitend in Nederland „Regis. ter-Ingenieurs" te noemen. Tenslotte wordt voorgesteld dat dege nen. die bijv. voor 1921 zijn geboren en ten genoege van het orgaan kunnen aan. tonen, dat zij gedurende ten minste 2 jaar, hetzij op technisch, hetzij op be drijfsorganisatorisch gebied, op voldoen de niveau leiding hebben gegeven, zon^ der meer definitief kunnen worden'inge* schreven in het register. Als regel zullen deze personen in het bezit moeten zijn van een einddiploma van een Middelbare Technische School. In voorkomende ge vallen zal ook eigen technisch weten schappelijk werk van voldoende beteke nis de inschrijving mogelijk maken. Vrije Universiteit bestaat vijf-en-zeventig jaar PRINS BERNHARD BIEDT JUBILEUMGIFT VAN BEDRIJVEN AAN De viering van het 75-jarig bestaan der Vrije Universiteit te Amsterdam zal Woensdag 19 October met een wijdings samenkomst in de Westerkerk aanvan gen. Het hoogtepunt van de jubileumvie ring is de feest vergadering van de „Ver eniging voor hoger onderwijs op Geref. grondslag" waarvan de Vrije Univer.' siteit uitgaat in de A^iollohal op de middag van Woensdag 19 October. Dan zullen het bestuur worden aangeboden de opbrengst van de „Millioenactie" (waar van op dit tijdstip ruim f. 900 000.— bijeen is) voor de ziekenhuisbouw en de uitbreiding van de medische faculteit en de opbrengst van de extra spaaractie van de vrouwen V.U.-Hulp, bestemd voor de inrichting van het zusterhuis. Prins Bernhard, die het voorzitter schap van het erecomlté voor de lus trumviering aanvaardde, heeft zich be reid verklaard een jubileumgift van de bedrijven aan het bestuur te overhan digen, bestemd voor het nieuwe com plex van de vrije universiteit, dat zal verrijzen in Amsterdam-Zuid op een terrein aan het verlengde van de Par- nassusweg. Tenslotte zal ook het jubileumge schenk van de gemeente Amsterdam, te weten een half millioen gulden als bij drage in de bouwkosten, worden aange boden. Tijdens deze feestvergadering zullen prof. mr A. Anema en prof. dr J. Zijlstra het woord voeren. Na afloop van deze bijeenkomst zal het bestuur recipiëren. Donderdag 20 October worden in de Apollohal twee openbare senaatszittin gen gehouden. Tijdens de morgenzitting zal de huidige rector-magnificus prof. dr J. Waterink een herdenkingsrede houden en zullen gelukwensen worden uitgesproken namens de Nederlandse universiteiten en hogescholen, alsmede door buitenlandse afgevaardigden. Des middags zal de nieuwe rector- magnificus .prof. dr D. Nauta zijn rectorale rede uitspreken en zal een ere-doctoraat worden uitgereikt. Vrijdag 21 October worden colleges voor afgestudeerden gehouden. Als bijdrave in deze Jubileumviering heeft het Studentencorps der Vrije Universiteit een aantal feestelijkheden georganiseerd. Zwolse mummie: Koningsmummie Van 1200800 voor Christus Men meent weer een stapje nader gekomen te zijn tot de waarheid om trent de herkomst van de mummie in liet Overijssels Museum te Zwolle. De Leidse deskundige, dr B. H. Strieker, conservator van het Rijksmuseum van Oudheden, heeft een onderzoek inge steld en is tot de conclusie gekomen dat de mummie duidelijke resten ver toont van een vroeeerc beschildering met Egyptische motieven en hiero- glyphen. Hij acht het waarschijnlijk dat de mummie afkomstig is uit de periode van het Nieuwe Rijk. Dr Strieker vindt een datering tussen 1200 en 800 jaar voor Christus wel aannemelijk. Deze conclusie komt overeen met de slotsom waartoe de Britse Egyptoloog en mummie-deskundige dr Warren R. Dawson, na bestudering van de foto's van de mummie is gekomen. Hij is na melijk van mening (zijn onderzoek ge schiedde geheel onafhankelijk van dat van dr Strieker) dat de Zwolse mummie een Koningsmummie Is, die afkomstig moet zijn uit de 18e. 19e "f 20ste dynas. tie. Deze dynastieën waren in Egypte aan het bewind resp. van 1558 tot 1315, van 1315 tot 1085 en van 1085 tot 950 voor Christus. De mummies uit dit tijd vak zijn in een verzamelgraftombe bij eengebracht tijdens de 21ste dynastie en werden daar de vorige eeuw ontdekt. Toen is aan het licht gekomen dat plun deraars de mummies reeds grondig on derhanden hadden genomen. Zij roofden talloze waardevolle sieraden die zich in de mummies bevonden. Bij de restaura tie van de mummies zijn wel eens ver gissingen gemaakt, zodat het wel ls voor gekomen dat van sommige beenderen dubbele exemplaren in de mummies te rechtkwamen Röntgenonderzoek toon de, zoals bekend, aan dat ln de Zwolse mummie vier benen zitten. Ook andere beenderen in de mummie zijn verre van compleet. Reeds eerder was aan het licht gekomen dat de mummie niet van een vrouw is. Dr Dawson meent dat de mummie dateert uit de 19e of 20ste dy nastie. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) h Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parlls Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürlch Locarno Berllln Frankfort München Wenen InnsbrUck Rome Alacclo Mallorca onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew zwaar bew. onbewolkt licht bew. half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt wnw 4 23 0 windstil 27 wlndstll 28 zo 1 27 ono 2 28 windstil 24 windstil 24 windstil 28

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2