LEIDSCH m DAGBLAD Belgische vakbonden eisen verhoging van minimum uurloon Ook elders sociale spanning en (dreigende) stakingen Een man weet wat hij wil! WEERBERICHT Conferentie van Genève krijgt het karakter van conversatie 54ste Jaargang VRIJDAG 24 JUNI 195S No. 28557 Directeur: J W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN m Witte Slngell, Leiden - Giro No. 67055 hoofdredacteur: J. Brouwer f.6.40 per kwartaal: f.2.15 per maand; f.050 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Uit verschillende landen komen berichten over sociale onrust of dreigende slakingen. In Brussel zijn de sociale verwikkelingen in een acuut stadium I getreden. De besprekingen tussen de werkgevers en de vakbonden over een uitgebreid program van sociale eisen zijn mislukt. Het vakverbond heeft een I „nationale arbeidsconferentie" onder regeringstoezicht geëist ter bespreking van de voornaamste eis van de arbeiders: verhoging van het nationaal minimum uurloon tot 20 francs of f. 1.52. Het Verbond der Belgische nijverheid acht de eisen van de arbeiders onaanvaardbaar, omdat de concurrentie-capaciteit van I België dientengevolge zou verminderen. Ongeveer achthonderd arbeiders van een grote machinefabriek in de nabijheid van het Franse vliegveld Le Bourget zijn in sit-downstaking gegaan en houden de fabrieksgebouwen sinds gisteravond bezet. Drie directeuren van de fabriek, die door de stakers als gijzelaars werden vastgehouden, zijn door de politie bevrijd. De Zweedse hoofdstad beleefde gisteren haar ergste verkeerschaos sedert jaren, nadat bijna 700 politiemannen plotseling met ziekteverlof waren gegaan, om hun looneisen kracht bij te zetten. Om de situatie te redden, besloot het Kabinet op een spoedzitting die zo plotseling werd uitgeschreven dat sommige ministers per helicopter uit hun zomerverblijven gehaald moesten worden om 200 politiemannen uit andere delen van het land te laten overkomen. Chauffeurs in Israël beter betaald dan intellectuelen Wetenschappelijke werkers in Israë lische overheidsdienst zijn voorne mens op 27 Juni in staking te gaan, omdat velen van hen minder verdienen dan een buschauffeur. Zij zijn inmiddels al een langzaam-aan-actie begonnen. De groep omvat hoogleraren, lectoren, tandartsen, juristen, chemici, economen en geneeskundigen. Een commissie, die in opdracht van de regering een onder zoek heeft ingesteld, heeft een salaris verhoging met ingang van 1 Augustus voorgesteld. De ontevredenen wensen echter salarisverhoging met terugwer kende kracht van 1 April af. De regering vreest dat inwilliging van die eis andere bevolkingsgroepen in de verleiding zal brengen ook acties voor loonsverhoging te gaan voeren. De Australische regering heeft militairen ter beschikking gesteld van de staat Nieuw Zuid-Wales. waar giste ren een staking is uitgebroken onder de brandweerlieden. De stakers willen loonsverhoging en een werkweek van 40 uur. Bij het uitbreken van de staking was er in Sydney slechts personeel voor zeven van de 54 brandweerposten. Die zeven posten werden bemand door hoofdbrandweerlieden die buiten de staking staan. Het standpunt van de werkgevers in België Het standpunt van de Belgische werk gevers. aldus telefoneert onze corres pondent in Brussel, is als volgt: De Belgische concurrentie-capaciteit is reeds bedreigd door de 1 pCt verho ging van de sociale bijdragen voor de ziekteverzekering, welke verhoging ge heel ten laste komt van de werkgevers. Talrijke bedrijfstakken profiteren op het ogenblik niet van de hoge conjunc tuur en zouden door loonsverhogingen in nog grotere moeilijkheden komen te verkeren. De Belgische salarissen zijn, vergeleken met 1938. 5,63 maal gestegen tegen 2,75 in Nederland en 2.3 maal in Duitsland. Van een land van lage lonen is België thans een land van hoge lo nen geworden, wat een enorme inspan ning op het gebied der organisatie, de productiviteit en de investeringen heeft gekost. De werkelijke koopkracht der Belgische lonen is thans minimum 25 pCt hoger dan voor de oorlog. Daar België 40 pCt van zijn nationale productie moet exporteren, is een voor zichtig loonbeleid noodzakelijk. Alleen door een substantiële verhoging van de productiviteit kan de hoge levensstan daard der Belgische arbeiders nog wor den verbeterd. Zowel de verhoging der Belgische lonen als de binnenkort van kracht wordende verhoging der omzet belasting tot 5 pCt. zijn struikelblokken voor de economische unie Benelux. Al dus in het kort het standpunt van het Verbond der Belgische nijverheid. Vakbond-concurrentie In politieke kringen verwacht men dat de regering het initiatief zal moeten nemen. Destemeer omdat de Socialisti sche vakbonden besloten hebben tegen de R.K. schoolstrijd-betoging, welke op 3 Juli a s. te Luik zal worden gehou den, een massale tegen-betoging te houden. In de loop van de komende week zul len de Socialistische en Katholieke vak bonden hun raden van afgevaardigden bijeen roepen om over de weigering van het Verbond der Belgische nijverheid te beraadslagen. De R.K. vakbonden, die in een felle concurrentiestrijd zijn ge- wikkeld met de Socialistische bonden, zijn voorstanders van hervatting der besprekingen met het Verbond der nij verheid. echter in het kader van de Nationale Arbeidsraad (de tegenhanger van de Nederlandse Stichting van de Arbeid» Zij eisen, naast het minimum uurloon van 20 frs. 10 pCt verhoging van de werkloosheidvereoec.ru er. 20pCt meer kinderbijslag. Sommige waarnemers zijn van oor deel dat het overleg nu wel zeer moei lijk is geworden en dat men waar schijnlijk binnenkort stakingen zai zien uitb-eken in die industrieën, welke in gevolge c? hoge coniunctuur grote win sten maken, nameliik de hoogovens en de meeste metaalfabrieken. De onrust in België „Burgemeesters moeten orde handhaven" Gouverneur Wesf'Vlaanderen wijst hen op hun plicht De gouverneur van YVest-Vlaanderen, Ridder Pierre d'Outrijve d'Ydcwalle', richtte gisteren een oproep tot de bur gemeesters van zijn provincie om hen te wijzen op hun plicht in verband met de bescherming van de openbare en particuliere gebouwen. Zoals men weet zijn in Kortrjjk wegen opgebroken, wer- Koningin Juliana heejt gisteren een groepje kinderen uit het vluch telingenkamp Spital an der Drau in het Paleis Soestdijk ontvangen. Er werd een poppentheatervoorstelling gegeven, waarna de kinderen ont haald werden op ijsjes. Dit blijkt uit de wijze, waarop hij zich weet te kleden. Ook de keuze van zijn schoenen is doelbewust. Hij kiest Bata- Diplomat spijkerloze herenschoenen. Die schoenen hebben „style", ze zijn gemakkelijk, mooi en sterk. Het zijn dè schoenen voor de man, die weet wat hij wil. den telefoonpalen omver gehaald en ruiten van partijlokalen verbrijzeld. Ook in andere gemeenten was dit het geval. De door R.K. schoolstrijd-demon stranten en tcgenbetogers veroorzaakte schade beloopt intussen in deze provin cie in de miilioenen francs. Ieder heeft het recht zijn gevoelens te manifesteren, aldus de gouverneur, maar het is on aanvaardbaar, dat particuliere woningen worden beschadigd en dat gewelddaden worden gepleegd. In een klein plaatsje ln Limburg wer den drie Communisten aangehouden. Zü hadden m de nacht RK. heiligen beelden verbrijzeld. Thans zullen door de Rooms-Katholieken van de gehele provincie grote processies voor eerher stel worden gehouden. Vele burgemees ters hopen, dat het in de vacantiemaan- den tenminste rustig zal zijn en dat de manifestaties het toerisme niet zullen benadelen. Weer schermutselingen aan de Chineses kust Het Communlstisch-Chinese pers bureau „Nieuw-Ohina" meldt, dat Na tionalistische „F-47"-vliegtuigen Woens dag j 1. bij een aanval op vissersvaartui gen ter noogte van de kust van de provincie Kw;ang toeng drie boten heb ben beschadigd, waardoor zes vissers werden gedood en zeven gewond. Volgens dezelfde bron heeft het luchtdoelgeschut der Communisten in de provincie Foekien in de afgelopen vijf dagen twee nationalistische straaljagers omlaag ge schoten en drie beschadigd »,vd 4°°' V< Veranderlijk De Bilt verwacht tot morgenavond Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Koeler overdag. (Opgemaakt te 10 uur). 25 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 21.06 uur. Maan op: 11.14 uur; onder: 23.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.55 en 19 19 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verbazing in Djakarta Kan Indonesië „Witbcek niet weerleggen Van onze correspondent te Djakarta» Diplomatieke kringen in Djakarta toonden zich verbaasd over de reacties die van Indonesische zijde zijn ge volgd op de publicatie van het Neder landse Witboek en op hetgeen minis ter Luns in zijn jongste persconferen ties heeft gezegd. Men kon zich voorstellen, dat de In donesische regering niet direct gereed was om het Witboek in een sooitgelijke publicatie te beantwoorden Maar het nad deze kringen bevreemd dat de In donesische regering in plaats van te volstaan met de mededeling, dat te zij- De vorige week in Portland ge zonken Engelse onderzeeër Sidon werd met behulp van kranen en luchttanks weer boven water ge bracht. Het wrak tussen de tanks. ner tijd het Witboek van Den Haag zou worden beantwoord, gekomen is met wijdlopige verklaringen,, die maar ten dele verband houden met de beschuldi gingen. in het Witboek neergelegd. Zij vestigt daardoor de indruk, dat zij niet wel ln staat is de concrete feiten, in het Witboek genoemd, te weerleggen Terwijl immers de Nederlandse re gering aan de hand van fotocopieën van brieven van mishandelde Neder landse arrestanten de juistheid van haar herhaalde klachten aantoont, vol- taat de Indonesische regering met de verklaring, dat de beschuldigingen geen enkele grond van waarheid be vatten. (Zie vervolg elders in dit Blad) Bus reed tegen bakkerij DAME GEDOOD. Donderdagmiddag is een ernstig on geval gebeurd op de pas tot snelweg ver. bouwde Slotlaan te Zeist, dat de 65- jarige mevrouw E A. Verkouterer.— Hendriks de Chamot uit Zeist het leven kostte. Voor een bus van de NJB.M. uit reed een D.K.W.-personenwagen, waar van de bestuurder voorging om links af naar een garage te rijden. De bus chauffeur heeft deze manoeuvre blijk baar te laat bemerkt, zodat hij de per sonenwagen aan de rechter achterzijde raakte. Door de klap werd de carrosserie van de bus aan de voorzijde zodanig ingedeukt, dat de wielen werden ge blokkeerd. met het gevolg, dat de bus het trottoir opgleed en de pui van een bakkerij vernielde. Mevrouw Verkou teren. zou juist de winkel binnengaan en werd levensgevaarlijk gewond. In het Zcister ziekenhuis is zii korte tijd later overleden. De buschauffeur Kreeg een shock evenals een passasier Een dame, die in de winkel was. werd slecnte licht ge wond. terwijl het kindje, dat zij bij zich had. geen letsel opliep. Bikker is „laat-teruggekeerde Duitser" De indertijd uit Breda ontsnapte •oormalige SS-er Bikker heeft de status van „laat-tcruggekeerde Duit ser" gekregen. Hii wil zich in Hagen vestigen, waar de Bond van terugge- Molotof arroord met Westelijk plan voor de gang van zaken bij besprekingen De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken. Molotof. heeft zich definitief accoord verklaard met het Westelijke voorstel ten aanzien van de gang van zaken op de komende conferentie van de Grote Vier in Genève. Mo lotof deelde dit in San Francisco persoonlek aan zjjn Amerikaanse collega Dul les mede. toen deze Molotofs gast was op een lunch. Volgens gezaghebbende kringen behelst het plan voor de Geneefse conferentie, dat thans door Molotof aanvaard is, het volgende: behalve op de openingsdag, zullen de bijeenkomsten van de vier regeringsleiders worden voorafgegaan door vergaderingen van hun ministers van Buitenlandse Zaken. Dit zal de ministers de gelegenheid geven suggesties, die door de regeringsleiders zjjn besproken, te verduidelijken of uit te werken. Men zal geen formele redevoeringen houden. De beprekingen zullen meer het karakter van conversatie hebben. Men wil hiermee verhinderen, dat de confe rentie een propagandastrijd wordt Minister Pinay tegenstander van neutraal Duitsland Elke dag zullen communiqués worden uitgegeven, waarover de vier partijen het eens zijn geworden. Ook dit is bedoeld om het propaganda-element aan de conferentie te ontnemen, daar anders iedere partij tegenover de pers een ei gen lezing van de besprekingen zou ge ven. De conferentie kan een paar dagen worden uitgebreid D? Westelijke landen hadden oorsprohkelijk vier dagen als duur der besprekingen voorgesteld. Onze landgenoot, mr Van Kleffens, voorzitter van de VN-vergadering te San Francisco, heeft gisteren de rede van de Nationalistisch-Chinese afge vaardigde George Yeh onderbroken, toen deze verklaarde, dat het Commu nistische regiem in China niet op vre de maar op oorlog gegrond was. Eerder had hij het Communisme een kracht genoemd, die gericht was op vernieti ging van de doelstellingen der V.N. Na deze opmerking is er geapplaudisseerd. De Franse minister van Buitenlandse Zaken. Pinay, heeft gisteren in een rede op de herdenkingsbijeenkomst van de Ver. Naties het denkbeeld van een neutraal Duitsland verworpen en ver klaard, dat de Duitse eenheid tot stand moet komen met eenzelfde mate van vei ligheid voor allen. Een verenigd Duits land moet volgens hem de kans krijgen zich aan tc sluiten bij een veiligheids stelsel, dat voorziet in gemecnschappe- liike beperking en controle van bewa- Rede van minister Luns Gisteren heeft ook de Nederlandse mi nister zonder portefeuille, mr Luns. in San Francisco op de herdenkingsbijeen komst ter gelegenheid van het tienja rig bestaan van deVer Naties het woord gevoerd De minister was van menine, dat de middenweg, die de we reldorganisatie heeft gevolgd tussen ,.bo- v'en-nationaal" en „raadgevend lichaam zonder bevoegdheden van souvereine staten" de juiste is geweest Overigens betreurde de minister de tegenstelling onder de Grote Vijf permanente leden van de Veiligheidsraad. Toch ontwikke len de Ver. Naties een nieuwe denk wijze. welke misschien het best kan worden omschreven als „bewustzijn van gemeenschappelijke verantwoordelijk heid'. De heer Luns wees op de beteke nis van het internationaal recht. De dagen van de nationale souvereinitelt in de oude zin van het woord zijn ge teld. „WIJ zijn allen diep onder de in druk van het klaarblijkelijke feit. dat onze wereld zo klein geworden is Elke oorlog, op hoe kleine schaal ook, houdt een bedreiging voor de wereldvrede in. Wat onze economische en sociale stabi liteit en ontwikkeling betreft, moeten wij in universele termen denken. De ontwikkeling van de atoomenergie heeft ons uiteindelijk de waarheid voor ogen gesteld van de spreuk: één wereld of géén wereld. Wij hebben geen andere keuze dan de nieuwe verantwoordelijkheden van een nieuw tijdperk te aanvaarden. Elke der gelijke aanvaarding brengt ons dichter tot ons gemeenschappelijk doel. Het beste voorbeeld van een optreden van dit soort was het plan-Marshall. Dat leerde ons een les in internationale ver antwoordelijkheid, welke geen enkele Europese natie mag vergeten". Zoals bekend had een Duits gerechts hof in 1954 reeds bepaald, dat Bikker volgens een uit 1943 daterende veror dening van Hitler Duitser was. Daarom werd toen uitlevering van de gevluchte naar Nederland geweigerd. In het kamp voor teruggekeerde Duit. sers te Friedland heeft Bikker nu op rrond van de wet voor hulp aan terug, kerende Duitsers de status van „laat- terugeekeerde- gekregen. Volgens deze wet. die uit 1950 dateert, geldt de status van „teruggekeerde" voor alle Duitsers die als lid van een militaire groep krilgpgevangen zltn geweest of die na 8 Mei 1945 zijn vrilgelaten en binnen twee maanden na hun vrijlating naar Wes*. Duitsland zijn gekomen Zoals gemeld zal een Gerechtshof te Dortmund de oorlogsmlsdeden. waarvar. Bikker in Nederland besdhuldlgd werd, onderzoeken. MINISTER LUNS Misschien zijn sommigen van mening, dat de Ver. Naties meer moesten doen en de koude oorlog „b|J de norens" zou den moeten pakken, aldus de minister. „Ik ben het daarmede niet eens. Het on mogelijke proberen betekent rampen uitlokken. Wij moeten niet vereeten, dat tien jaren niet meer dan een ogen blik betekenen in de loop der geschie denis. Wat was Rome tien jaar na zijn stichting? Wij staan nog aan het begin van het proces van Internationale organisat.e. Maar mijn verblijf ln deze -chone stad brengt mij op de gedachte, dat. al rijzen voor ons de bergen nog zo hoog op. eens de tijd zal komen, dat wy de top berei ken en over de grote oceaan zullen kun nen uitzien".

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1