LEIDSCH DAGBLAD Adenauers bezoek aan Washington was belangrijk succes lijn gezag in het binnenland is aanzienlijk gestegen „Val van Peron mogelijk kwestie van uren", zegt New-York Times Minister Beyen polst Britten over Benelux - voorstellen 'WEERBERICHT Golf deed gestrand vaartuig omslaan: 22 doden ijste Jaargang MAANDAG 20 JUNI 1955 No. 28553 Qirecteur: J W. Henny j jjofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.40 per kwartaal; f. 2.15 per maand: t. 0.50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 67055 Teleloun Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Telefonisch van o e correspondent in Bonn) De West-Duitse Bondskanselaar dr Adenauer is Zondagavond van zün bezoek lin Washington in Bonn teruggekeerd. Het resultaat van zyn reis wordt in rege ringskringen gekenmerkt als een uitgesproken succes, dat heeft bijgedragen tot de «rsterking van de eenheid van het Westelijk front op de a.s. conferentie van Gfnève en dat de Duitse kanselier op zijn komende reis naar Moskou van de ruggesteun van Westelijke regeringen heeft verzekerd. Het voornaamste resultaat van Adenauers besprekingen in Washington is naar opvatting van Bonn geweest, dat de Amerikaanse regering in Genève het Duitse probleem vooraan op de agenda wilde zetten. Adenauer zelf heeft echter in zijn verklaringen in Amerika laten blijken, dat hij niet op een snelle oplossing nn het Duitse probleem rekent. Overmorgen zal Adenauer in het Kabinet verslag uitbrengen over zijn bespre kingen met Eisenhower, Eden en de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie grote Westelijke mogendheden. Het is een sluwe zet van Adenauer geweest, d»t hij aan het accepteren van de Sovjet-Russische invitatie o.a. dc voorwaarde heeft verbonden, dat de Russen eerst moeten beloven alle Duitse krijgsgevangenen, die zich nog in de Sovjet-Unie bevinden, naar huis terug zullen sturen. Dit heeft natuurlijk in geheel West-Duitsland, ook bü Adenauers politieke tegenstanders, ien uitmuntende indruk gemaakt en grote voldoening verwekt. Zijn positie in het binnenland is daardoor aanzienlijk versterkt. Bonn verwacht, dat Moskou krijgsgevangenen vrijlaat Adenauer heeft «net zijn eis inzake de terugkeer van krijgsgevangenen ook bij de circa zeventien millioen Duitsers in de Oostzone een uitstekende beurt ge maakt. Daar verweet men hem immers vaak, dat hij te weinig aan het Oosten en een eventuele hereniging van Duits land dacht en dat hij te veel aandacht aan de samenwerking met de Westelijke mogendheden schonk Men kan gerust aannemen dat de Rus- sen, die zich de laatste tijd toegeeflijk hebben getoond, deze voorwaarde zullen tanvaarden. Het geeft ze een goede kans 10 jaren V.N. Herdenking in October Op 24 October a.s. zal het 10 jaar geleden zijn. dat de V. N. hun werk zaamheden begonnen en op die dag zal in ons land de nationale viering geschieden van het tweede lustrum der volkeren-organisatie. Deze viering zal zowel centraal geschieden als plaat selijk. Dit werd meegedeeld op de Jaarlijkse slgemene ledenvergadering van de VXR.O. te 's-Hertosenbosch. De vergadering hechtte goedkeuring aan de uitbreiding van het hoofdbestuur i met de heren J. Kortenhorst als alge meen secretaris, drs H. C. de Lint als penningmeester. I. A. Aler, president directeur van de K.L.M.. die ook in het Viro-hoofdbestuur de heer Plesman op. volgt, mevrouw mr A. van der Goes 'an J MatersVan der Plaats de heren W. H de Monchv en dr B. H. M. Vlekke. Als voorzitter werd herkozen mr A M Joekes. Voorts werd meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt op de scholen een spaar-actie te starten, opdat dc school, jeugd op deze wijze deel kan nemen aan de activiteiten van het kinder fonds der V.N. het Unicef. Na de vergadering werd het gezel schap ontvangen door burgemeester mr H. J M. Loeff namens het gemeente bestuur. j 's Avonds hield de plaatselijke afdeling een V. N.-forum omtrent enkele facetten in grote lijnen van het werk der V. N Zondagochtend om kwart over elf i heeft secretaris-generaal Hammarskjöld Ie San Francisco officieel de herden- klngsweek der Ver. Naties geopend. Hij opende een door de V.N. georganiseerde i tentoonstelling. Hammarskjöld was in gezelschap van mr E. N van Klef fens, voorzitter van de Algemene Vergadering en van Ahmed Bokhari, directeur van j de afdeling voorlichting der V.N.. In de j loop van de week zullen verscheidene J redevoeringen worden gehouden. Presi dent Elsenhower opent Maandagmid- dag de ril Mr Van Kleffens treedt op a!s voorzitter van de herdenkingsbheen- komsten. Door vertegenwoordigers van zes gods diensten de Boeddhistische, de Bahal, de Christelijke, de Hindoes, de Joodse en de Mohammedaanse is gebeden voor wereldvrede. tegenover de gehele wereld weer eens duidelijk hun goede wil te laten zien. Er is voor hen geen enkel risico aan ver bonden. Het blijft echter de vraag of zij inderdaad ook alle gevangen Duitsers de vrijheid zullen hergeven. Ze kunnen nog altijd, wanneer mocht blijken dat velen, op wier toekomst men in Duitsland niet alleen gehoopt maar ook gerekend had, niet met de transporten meegekomen zuilen zijn, met de verontschuldiging voor de dag komen dat het in dit geval geen gewone krijgsgevangenen zijn ge weest, maar dat zij wegens oorlogsmis daden of wegens andere strafbare feiten tot langdurige gevangenisstraffen zijn veroordeeld en dat zij hun tijd op nog geen stukken na uitgezeten hebben. Ook kunnen zij beweren dat zij niet meer in leven zijn. Wie zal dit kunnen contro leren? Goedkope werkkrachten In de Sovjet-Russische gevangenkam pen zijn ontelbaar veel Duitse soldaten en officieren omgekomen. Er zijn er ook nog. van wie men met zekerheid aan meent te kunnen nemen dat ze nog in leven zijn. doch die nooit iets van zich hebben mogen laten horen Men weet heel goed dat de Russen hen als goed kope werkkrachten gebruiken en dus voordeel van ze hebben, maar men is er tevens van overtuigd, dat de Sovjet-Unie hen zeker niet heel dringend als zodanig nodig heeft, daar het regiem daar steeds over een voldoend aantal eigen Russische gevangenen beschikt en dat het uit een schier onuitputtelijk reservoir kan putten. Het is natuurlijk ook een handige zet van Adenauer, dat hij nog voor zijn be zoek aan Moskou uitdrukkelijk wil laten vaststellen, dat zelfs het aanknopen van directe diplomatieke betrekkingen tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie geens zins inhoudt, dat hij daarmede de Oost zone als een zelfstandige staat erkent of dat hij ermede accoord zou gaan, dat de door de Duitsers zo gehate Oder-Neisse lijn de uiteindelijke grens van Duitsland in het Oosten zou moeten blijven. Ade nauers aspiraties gaan dus op den duur verder en blijven dus niet slechts bij her eniging van West-Duitsland met de Oost zone beperkt. Hierover zullen de Russen voorlopig echter zeker wel niet willen praten. Legerminister Lucero zou nis hoofd van militaire raad gaan optreden Volgens de New York Times is de val van president Peron van Argentinië mogelijk een kwestie van uren. De correspondent van het blad in Buenos Aires. Edward Morrow, zei in een telefoongesprek, dat president Perons aftreden reeds Zaterdagavond verwacht werd, maar toen niet doorging. Generaal Franklin Lucero, minister voor het Leger, trad als woordvoerder van de regering op en scheen het bewind te hebben overgenomen, aldus Morrow, die ondanks de censuur op berichten uit Buenos Aires vrijelijk via de telefoon kon spreken. Uit het gesprek met de correspondent maakt het blad op, dat er een militaire raad schijnt te worden samengesteld, welke het bewind zal overnemen. Dit zou waar schijnlijk worden geleid door generaal Lucero. die in 1947 militaire attaché in Washington was en ook Argentijns afgevaardigde bij de V.N. is geweest. Militairen trachten zo snei tenissen van Donderdag jJ. in het mi- iwiirairen rraenren zo snei nisterie van marine. de voornaamste moaeliik rust te herstellen haard van de opstand, bevonden. Deze Opperste Raad heeft Zondag drie De Opperste Raad van de strijdkracn- j hoge marine-officieren formeel verant- ten heeft bevel gegeven tot de bevrijding woordelijk verklaard voor de mislukte van talrijke gevangenen, voor het meren- revolutie van Donderdag. Het zijn deel personen, die zich tijdens de gebeur- 1 schout-bij-nacht Anibal Ollvieri, gewe- De Hertog van Edinburgh inspec teerde de motorgroepen uit Diverse landen, die deelnamen aan de viering van liet vijftig jarig bestaan van de Automobile Association in Regent Park te Londen. Een opname tijdens de inspectie van de groep Neder landse wegenwachters. zen minister van Marine schout-bij-nacht Samuel Torzano Calderon van het korps mariniers en vice-admiraal Benjamino Gargiulo. eveneens van de mariniers. Laatstgenoemde heeft zelfmoord ge pleegd. toen bleek dat de opstand mis lukt was. De andere twee zijn aange houden. Alles in Buenos Aires wijst er op. aldus de Reuter-correspondent. dat de mili taire autoriteiten hun uiterste best doen de gemoederen tot bedaren te brengen en de toestand zo spoedig mogelijk weer normaal te maken. De leiding der Argentijnse staats politie heeft medegedeeld, dat de ge lovigen kunnen rekenen op volledige bescherming door de politie, indien zij gehoor geven aan de van kracht zijnde voorschriften" In de mededeling wordt. nadat in herinnering is gebracht dat I bijeenkomsten onder de afgekondigde staat van beleg verboden zijn, nadruk- I kelijk verklaard dat ook voor de kerken I niet mag worden samengeschoold, waar- aan wordt toegevoegd dat niet-naleving I van dit gebod ..slechts de doeleinden van hen kan bevorderen, die er op uit zijn wanorde te veroorzaken". Nieuwe economische gemeenschappen Minister Beyen arriveert vandaag voor een driedaags bezoek in Londen. Hij zal de Britse regering polsen over de Benelux-voorstellen inzake uitbrei ding van de Europese integratie, welke aan de orde waren gekomen op de on langs te Messina gehouden ministers conferentie der Kolen- en Staalge meenschap. Minister Beyen zal vanavond premier Eden ontmoeten. Woensdag zal Butler, de Britse kanselier van de schatkist, mi nister Beyen een lunch aanbieden. Ook zal minister Beyen besprekingen voeren met Lord Reading, die Macmillan. de Britse minister van Buitenlandse Zaken, die zich in San Francisco bevindt, ver vangt. Koningin naar Expoge- congres Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin op Woensdag a.s. de ope ningsplechtigheid bij te wonen van het 10e congres van de Ned. Vereniging van ex-pol:t:eke gevangenen uit de bezet tingstijd. dat van 22 tot 25 Juni in de Twentse hallen te Enschede gehouden wordt. Het ligt in de bedoeling van H M. de Koningin de tocht naar Enschede per helicopter te maken. Zijn plan beoogt, zoals men weet. de oprichllng van enige nieuwe Europese economische gemeenschappen, o.a. op het gebied van transport, electrici- teitsvoorzlening en atoomkracht. Minister Beyen zal de Britse rege ring op de hoogte stellen van de Duit se. Franse en Italiaanse reacties op zjjn plan. Zoals men weet, is Groot-Brittannië geen lid van de KS.G., maar wel ermee verbonden door een speciaal verdrag. De ministers van de kolen- en staallanden wensen dat Engeland actief zal deel nemen aan hrt voorbereidende commis siewerk betreffende de Benelux-voor stellen. welke tussen nu en 1 October zal plaatsvinden. Engeland zal binnenkort hiertoe officieel worden uitgenodigd. De Britse regering staat overigens nog afwachtend tegenover de veel om vattende Benelux-plannen en heeft te kennen gegeven dat het onmogelijk is er reeds in dit stadium een oordeel over te vellen. Minder wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met hier en daar enige tegen, maar ook opklaringen. Aanvan kelijk matige en langs de Waddenkust nog vrjj krachtige Westelijke wind. later afnemende en veranderlijke wind. Van nacht iets koeler, morgen overdag de lelfde of iets hogere temperaturen. 'Op gemaakt te 10 uur). 21 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 21.06 uur. Maan op: 5 49 uur: onder: 22 09uur. Hoogwater te Katwijk te 3.42 en 16.16 u. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zaterdagmiddag begroette burge meester jhr. mr F. H. v. Kinschot voor de ingang van de Pieterskerk drie le den van het Ko ninklijk gezin, die naar Leiden waren gekomen voor de bijeenkomst, tijdens welke de Koningin een be roep deed op de jongeren om zich bewust te worden van de welvaart der wereld als ge meenschappelijke verantwoordelijk heid. Koningin lui ia na. Prins Bemhard en Prinses Beatrix voor de Pieters kerk. (Foto L.D./Van Vliet. Een amphibievaartuig, dat met acht en twintig toeristen een tochtje op zee maakte, beeft Zaterdagmiddag ter hoogte van de Normandische kust schip breuk geleden. De motor was een half uur na het vertrek, afgeslagen, waar door het vaartuig aan de grond liep. Aanvankelijk waren de toeristen zich va» geen gevaar bewust. Zij schertsten in namen foto's, menende dat hun vaar tuig weer vlot zou komen, wanneer de vloed op kwam. Doch een grote golf deed het gestrande vaartuig omslaan. De Inzittenden allen Fransen poog den de kust te bereiken, doch twee en twintig hunner verdronken. Drie per sonen werden gewond. Dreevio slot van uitStaDie isP°eld. zodat het buitengewoon moeilijk isruevia mot van uiTbrapje dp slachtoffers t€ identificeren. voor de kust van Normandië opvarenden maakten deel uit - an het personeel van een fabriek dat op De meeste toeristen waren in badpak uitnodiging en kosten van de directie, gekleed, terwijl him kleren op het strand een uitstapje naar de Normandische lagen. Deze zijn door de golven wegge- badplaats Rlva Bella had gemaakt. Moord met beroving Op een naar schatting 60-jarige man. wiens ontzield lichaam gister morgen werd gevonden, is. naar men voorlopig aanneemt, of moord ge pleegd of doodslag, zowel in het een als in het andere geval met beroving. Gistermorgen omstreeks halt acht waren twee mannen er op uit in ae Maashaven drijfhout te gaan visser- Toen zij op een stuk open terrein ge komen waren nabij een loods van de firma Wm H MUller en Co. aan de Ka. tcndrechtse zijde, zagen zü dat een Jas over iets uitgespreid lag en daar boven op een balk. Zij lichten de jas op en ontdekten hun schrik het l.jk v een man. dat ernstige verwondingen aun het hoofd vertoonde De mannen waarschuwden onmiddel- ijk de politie. Een onderzoek heeft een. ter nog niet veel aan het licht gebracht. Gezien het feit. dat er een jas over het slachtoffer was gelegd en zijn zak ken leeg waren, neemt men aan dat er misdrijf in het epel is. Ned. bussen bij Osnabrück in brand GEEN SLACHTOFFERS Op een parkeerplaats te Tecklenburg nabü Osnabrück (Duitsland) zyn Za terdagmiddag door onbekende oorzaak twee Nederlandse autobussen in brand gevlogen en volledig uitgebrand. Er vielen geen slachtoffers. De schade wordt geraamd op ongeveer 150.000 mark. De inzittenden van een Duitse auto bus. die op een parkeerplaats aankwam, bemerkten plotseling, dat uit een ge parkeerde bus rookwolken opstegen. Kort daarop sloegen de vlammen naar bui ten. Ook een tweede bus. die naast dc brandende autobus stond geparkeerd vatte daarop vlam. Een Nederlander die in een derde daarnaast geparkeerde, autobus zat te slapen, kon op tijd worden gewekt en slaagde er zelfs in om deze derde bus Weinig veranderingen bij Franse Senaatsverkiezingen (Van onze correspondent te Parijs) De aanwijzing door de ongeveer 50.000 zogenaamde kiesmannen, leden van de Nationale Vergadering, kantonale en gemeenteraden, van 153 beschikbare ze tels van de Raad der Republiek (Eerste Kamer) die iedere drie jaar voor de helft wordt vernieuwd, heeft gisteren weinig wijziging gebracht in de politie ke structuur van dit op een na belang rijkste college der Franse volksvertegen woordiging. De grote verliezers der competitie zijn vooral wel de Gaullisten geweest, die er ongeveer 30 van hun stemmen en 4 van hun 13 zetels bij hebben ingescho ten Van de 2 communistische zetels, die vernieuwd moesten worden, ging er een verloren aan rie Socialisten. d:e zo eni ge winst konden bceken. Vooruitge gaan zijn eveneens de Radicalen, de Katholieken en de Onafhankelijken. hoe wel de Conservatieve winst - waardoor hun 41 zetels met slechts één vermeer derd werd - aan de eigen verwachtingen niet geheel beantwoord heeft. Er was een lichte verschuiving van het rechtse naar het linkse centrum te constateren Die verschuiving werd in een speciale verklaring van de oud-pre mier Mendès-France. die nu de leiding van de Radicale partij in handen heeft, vannacht nadrukke'ilk onderstreept. Het ls cok al door het systeem van stemmen, waarbij vooral, zo n'et uitslui tend. de plaatselijke notabelen aan het woord zijn gekomen, een verkiezing ge worden. waarbij het element van de ver rassing bü voorbaat vrijwel was opgehe- 'toliaonse „rijstmeisjes" krijgen meer loon Tweehonderdduizend meisjes van de rijstvelden in het Po-bekken. iNoord- Italië), die drie weken geleden in sta king gingen voor hogere lonen, hebben Zondagavond een loonsverhoging van 28 lire izeventien cent) per dag gekregen. Zij hadden 50 lire geëist. Bulten haar loon genieten zij een aantal voordelen, waaronder vergoeding voor reizen en wonen. Voorts krijgen zj) o.m. een kilo gram rijst per dag. De meisjes, wier lot In de Italiaanse film „Bittere rijst" wordt beschreven, o.m. In de persoon van Silvana Man- gano. waden blootsvoets door de natte rijstvelden. Meer dan een derde is sei zoenarbeidster. snel van de gevaarlüke plaats weg te rijden. In totaal moesten voor de vlammen van de twee brandende autobussen nog negen andere geparkeerde bussen ln vei. ügheld worden gebracht. Naar de oor zaak van de brand wordt een onderzoek Ingesteld.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1