Welvaart der wereld KONINGIN JULIANA SPREEKT JN PIETERSKERK ~ALS GEMEENSCHAPPELIJKE VERANTWOORDELIJKHEID Bijna tweederde deel der wereldbevolking onvoldoende gevoed Naastenliefde loopt uit op broederschap der mensheid a4ste Jaargang Zaterdag 18 Juni 1955 Derde Blad No. 28552 Koningin doet rechtstreeks appèl op iedereen H.M. de Koningin zal heden middag in de Pieterskerk te Leiden voor een 1200-tal jon- ftren. leden van bü de Neder landse Jeugdgemeenschap aangesloten organisaties en tan de Nederlandse Stu dentenraad de hieronder volgende rede uitspreken, «elke. om publicatie in de couranten van Zaterdag mo gelijk te maken, tevoren aan de pers verstrekt is. Koningin Juliana, die deze middag zou spreken over „De welvaart der wereld als gemeenschappelijke verantwoordelijkheid" gat in deze rede een overzicht van de situatie in de achtergebleven gebieden en deed een rechtstreeks appèl op iedereen en met name op de jongeren om in werkelijke saamhorigheid op grote schaal in actie te komen om de wereld voor de ganse mensheid bewoonbaar te malven. Als 's werelds grootste probleem zag lij het verschijnsel, dat bijna twee-derde deel der wereldbevolking onvol- joende gevoed is, terwijl het verschil tussen rijkerr en armen steeds groter rordt. Overleg in een of andere vorm tot herziening van de rijkdom ziet zij bepaald als een dringende noodzakelijkheid. Het hoogste motief dat van de naastenliefde, het verantwoordelijkheids gevoel voor de ander is wat het gemeenschapsbelang in een ander licht loet zien. Volgens Koningin Juliana loopt deze naastenliefde uit op de ver- veienlijking van de broederschap der mensheid. Als Westerlingen, aldus onze Landsvrouwe, hebben wij een ereschuld in te lossen en die bestaat hierin, dat wij met onze beste krachten er aan mede- terken, dat ook onze mede-wereldburgers onze welvaart deelachtig kunnen torden. Een groot motief voor oorlog valt weg, als iedereen zijn aandeel kan Men in de welvaart der wereld. Koningin Juliana, die in haar rede o.m. de suggestie deed een adviserend rlonbureau op wereldschaal te vormen, was van oordeel, dat wij lichaam en vel van de mens en van de mensheid gezond moeten maken, zodat geen splijtzwam die meer aan kan tasten. Het betreft hier, aldus Koningin Juliana in he' begin van haar toe- spraak, een vraagstuk waarvoor men :ch geleidelijk aan meer gaat interes- gren, maar toch nog lang niet voldoen- We hebben het blijkbaar zo druk. ader op ons eigen terrein, dat we nau- stljjks meer tijd hebben de wereldpro blemen onder het oog te zien. Wü lopen zo vaak uit sleur maar ver ter, elk in de richting die hij nu een- isal ingeslagen heeft. Maar zijn wij :og in staat situaties te veranderen; :ebben wij daarvoor voldoende orlgi- uliteit? Terwijl de politieke vraagstukken ons bezig houden en terwijl de publieke be langstelling gericht is op de gevaarlijke nogehjkheden der atoomkracht, neemt s-wereld grootste probleem gestadig en band over hand toe in belang en urgen te. Het laat de andere vraagstukken in belangrijkheid geleidelijk achter zich. Hen zij gewaarschuwd I De oplossing zal niet op zich kunnen jten wachten. Ik ben blij. aldus Koningin Juliana, dit de Nederlandse jeugd er grote aan dicht aan wil besteden zoals hier van- niddag blijkt, want in de toekomst zal er steeds mee in aanraking komen. De wereldbevolking groeit voortdu rend. Wij telden tezamen in 1953 totaal IS74.000.000 zielen. In die laatste drie iren waren er al weer 93.000.000 onzer bijgekomen. Als dit in hetzelfde tempo voorgaat mogen wij misschien verwach ten over vijftig Jaar 4 en een half mil jard sterk te zijn en over honderd jaar en een half milliard Bijna 2/3 der wereld bevolking onvoldoende gevoed Nu reeds is bijna 2/3 der wereldbe volking onvoldoende gevoed en wordt het verschil tussen rijke en arme stre ken steeds groter. Geen van beide kunnen voor hun eigen welzijn on gestraft toestaan, dat de afgrond tus sen hen in zich verbreedt. Indien er niet in wijs overleg wordt ingegrepen, touden wij allen in de toekomst ze ker met de gevolgen waarvan worden geconfronteerd Dit gevaar, waarmee de gehele men selijke samenleving overschaduwd wordt, houdt de bedreiging in, eenmaal ieder persoonlijk te treffen, aan welke zijde tan welk gordijn men ook woont. Er is zeer weinig gezond verstand voor nodig dit overal tijdig te leren Inzien. Zodra we beginnen te beseffen, dat het voor ons allen diepe ernst betekent, komt. hoop ik. ook ons medegevoel in ictie zonder hetwelk de wereld een on bewoonbare planeet zou zijn. In werke lijke saamhorigheid zullen wij op grote, op zeer grote schaal, in actie moeten komen om haar bewoonbaar te houden. In welvaart achtergebleven Er is geer land, dat niet een gebied in siln eigen midden kent, dat in welvaart is achtergebleven bij andere delen, en maar zelden is het in staat, zo'n deel geheel op eigen kracht op peil te bren gen. Wij kennen dat probleem dus allen thuis en moeten het daar oplossen. Wij lullen het thans ook op wereldschaal onder het oog moeten zien. De vele ge bieden, die niet een levensstandaard génieten. als de Westerse techniek mee brengt. hebben die toch aanschouwd. In hun nieuwe zelfbewustheid willen zij de mogelijkheid daartoe thans ook zelf be reiken. Was de ondernemingsdrang van ons Westerlingen, er niet geweest, dan leef den wij vandaag nog allen In Europa en In "n soort Middeleeuwse economie, met de grootste delen der aarde voor ons als „terra incognita" een blanco begrip. Wij allpn zouden dan niet kunnen le ren Anders met welk een overbe volking' Met welk een ondervoeding! De moeilijkheden van het produceren »an voldoende voedsel en andere eerste levensbehoeften kende men in Europa ln de middeleeuwen ook. Hongersnoden niet alleen door oorlog, maar ook door misoogst en dergelijke ln de natuur ge legen oorzaken kwamen daar evenzeer voor als nu in vele andere streken. Er was ook toen reeds relatief overbevol king, zelfs ondanks oorlogen en epide mieën. Men maakte grote ontdekkingsreizen en ontkwam aan de eigen moeilijkheden door zich in nieuwe gebieden te vestigen en daarvan de natuurlijke rijkdommen in exploitatie te brengen. De Europeaan ging later emigreren en de bevolking in het oude werelddeel zelf werd welvarend. Uitzending rede H. M. de Koningin In een uitzending van de samen werkende omroepverenigingen zal deze rede hedenmiddag van 330— 4.45 uur worden uitgezonden over de zender Hilversum II. Gebrek aan onderling begrip Toch zou Europa nooit zijn tegenwoor dige bevolking kunnen voeden, indien niet later de wetenschap haar hoge vlucht had genomen, met als gevolg de enorme ontwikkeling der techniek. De moderne methoden in de land bouw hebben het voedsel weten te verschaffen. De techniek is de kurk waar de Westerse maatschappij op drijft. Op ieder gebied opent ze voor lopig nog onbegrensde mogelijkheden. Maar toch dreigt ook nu Europa weer vast te lopen. Grenzen en tariefmuren verbrokkelen zijn kracht en zijn wel vaart. Gebrek aan onderling begrir» heeft oorlogen mogelijk gemaakt, die het tijdelijk op zijn allerlaatste levens- reserves terugwierpen en het in grote armoede achterlieten. Zou Europa er zichzelf toe kunnen brengen zijn landen te doen samenwer ken en zijn economische mogelijkheden samen te voegen, hoeveel geringer zou den de nationale moeilijkheden en hoe veel ruimer zijn algemene perspectieven worden ook zijn economische. Deze laatste evenwel zouden weer nieuw, groter, afzetgebied noodzakelijk maken. De Westerse werelddelen, met hun hoge levensstandaard en steeds stijgen de productie, zoeken steeds nog nieuwe markten en hebben nog steeds nieuwe afzetgebieden nodig, teneinde geen eco nomische achteruitgang te moeten boeken. De technische hoog ontwikkelde lan den. die nu 1/3 van de wereldbevolking uitmaken, brengen volgens de modern ste statistieke gegevens, meer dan 80 procent van het wereldinkomen voort. Bijna de gehele wereld werd door de Westelijke welvaartsexpansie bestreken. De Westerse industrialisatie opende bij andere landen de mogelijkheid tot een grote bevolkingstoename. Betere hygiënische begrippen ver grootten deze nog aanzienlijk. Hier ko men we op de belangrijke rol. gespeeld door de arts De arts De arts heeft zich ln eer en geweten verbonden tot de taak. naar de mate van zijn vermogen, het menselijk leven de volle kans te bieden Met de huidige staat van zijn kunnen, is het hem gelukt het behoud en het voortbrengen van leven mogelijk te doen zijn in een mate. die de voortbren ging der levensmiddelen in gindse stre ken achter zich laat. De verhouding daar is: hoe minder ziekte en hoe meer gezondheid, des te minder eten. en des te meer honger. Hoe meer gezondheid dus, des te meer honger. en de boer De boer. die de levensmiddelen voort brengt, maakt deel uit van een veel gro ter en gevarieerder aantal beroepsgeno ten dan de arts En niet alleen de gevol gen van de hygiënische en medische vooruitgang, maar ook reeds die van het gehele industrialisatie-proces heeft de boer moeten bijhouden. Hij heeft het voedsel moeten verschaffen al waar het mensdom nieuwe bestaanskansen had en zich met groter snelheid dan voor heen uitbreidde. Zonder moderne tech niek lukt hem dit niet. Ook de arts vecht tegen ontzagwek kende moeilijkheden, naast veel en velerlei ziekte, tegen hygiënisch wan begrip en alle gevolgen van armoede, want met de armoede gaan honger, ziekte en onwetendheid hand ln hand. In vele delen der aarde is de gemid delde levensduur 40 jaar of soms zelfs ongeveer 30 jaar. Hier in Nederland is die plm. 72 jaar! Beide ploeteraars, dokter en boer, maken in arme landen slechts kleine vorderingen. Maar de boer kan soms helemaal niet vooruit of gaat zeifs achteruit. In deze wedstrijd ligt daarom de dokter voor. en dus wordt de schaar ste groter. Levensstandaard achteruitgegaan De conclusie is dus, dat de levens standaard in sommige streken relatief, in andere zelfs in absolute zin. is achteruitgegaan. Hier treffen wjj eenzelfde armoede aan als in het Middeleeuwse Europa, dat overbevolkt raakte en zichzelf niet meer voeden kon. Feodale syste men zijn bovendien in sommige ge bieden nog in zwang, die een zware tol eisen van de boer. Weinig handelsmogelijkheden staan open. want het verkeer kan zich niet ontplooien bü gebrek aan voldoende ontwikkeling Her communicatiemidde len. Hun traditionele landbouwmetho den kunnen met die van de moderne techniek niet concurreren. En zo zouden er nog meer moeilijke nroblemen te noemen zün. Hopeloos diepe armoede bestaat er door dit alles die geen toekomst ziet en die de bodem uitbuit tot op zün laatste schatten. Hier heeft roofbouw plaats op de krachten van de aarde en op de kracht van de mens. Hand aan hand gaan Wat welvaart betreft, stijgt ie Wes terse mens nog steeds hoger; de and°r is achtergebleven. De twee horen bü elkaar Het is zaak dat hij die klimt, zich omkeert en zo eauw mogelilk ziin hand uitsteekt om de ander te erijren. Samen gaan ze dan verder omhoog Zal men petweeën langzamer klimmen dan alleen? Mij dunkt, aldus Koningin Juliana, van niet. men stügt samen op den duur zelfs sneller, het tempo zal cumuleren, wanneer men hand aan hand kan gaan. Snelle welvaartsvermeerdering De meeste andere landen behoeven dus snelle welvaartsvermeerderlrur. Voor het Westen zün nieuwe markten ver eiste Hier zün dus twee problemen, ile met één en dezelfde oplossing uit de wereld geholpen kunnen worden. Alleen verhoging der welvaart elders kan maken dat de Westerse economie meer afzetgebied vindt. Het is voor haar dus zaak die in andere streken zo sterk mogelijk te stimuleren. Welvaart is koopkracht Welvaart is koopkracht en bü grote koopkracht noem het ruilkracht als ge wilt in alle delen der aarde, is het ieder land mogelijk niet alleen de grond stoffen ma3r ook de halffabrikaten °n de specialiteiten van andere landen af te nemen Zo kan men streven naar het bereiken van een doorgevoerde specialisatie op wereldschaal, waarbü dus in het alge meen ieder land d&t zal voortbrengen, waarvoor het zelf het beste geschikt is: door de mogelükheden van zün bodem, door zün klimaat en door de bekwaam heden van zün bevolking ln een rechtvaardig sociaal bestel Ms men aldus zün natuurlijke rijk dommen op do mee l voordelige wijze gebruikt, zal men deze dan ook vrij van handelsbelemmeringen moeten kunnen aanbieden naar alle wind streken. Veel ligt er in s werelds provisiekast Er blijkt vaak en allerwege oneven wichtigheid van productie te bestaan. Er is teveel van het éen. te weinig van het ander, zodat dus de productie va., net één gematigd, die van het ander gesti muleerd zou moeten worden De aarde is ryk. want in 's werelds provisiekast ligt veel. zeer veel. en er kan uit worden verstrekt in ruime mate Maar de be langrijkheden mogen nooit worden be taald door de honger van anderen Overleg in de een of andere vorm tot herziening van de rükdom is dus bepaald als noodzakelijkheid geboden. Zowel hoeveelheid als tempo van productie moge zich aanpassen aan het verbruik in plaats van aan het winstbejag. Te weinig sprake van samenwerking Productie is noodzakelük. Zal de ge dachte daarbü ooit die van winstbejag kunnen evolueren naar die van samen werking? Tot nu toe Is er van samenwerking veel te weinig sprake geweest. Indien die. op de Juiste grondslag, had plaats gehad, zou in onderling overleg menig bezitter van rüke voorraadschuren overtuigd zün geworden van zün eigen hamsterzin. gezien tegenover de nood elders. Wat geeft hij daarmee een bewüs van onmondigheid! Wantrouwen tussen naties Te betreuren is ook. dat wantrouwen tussen de naties meebrengt, dat veel arbeidsvermogen onproductief voor be wapening gebruikt wordt Alweer- wat een bewijs van onmondigheid geeft hij op wiens rekening het wantrouwen komt! Overal waar eendracht, ontbreekt, is nog onmondigheid. Een mondige wereld zou een gaaf beeld vertonen, waarin productie en behoefte van de een evenwichtig zou staan tegenover productie en behoefte van de ander Een ideaal wereldbeeld zou aantonen, dat prestatie evenwichtie tegenover prestatie stond Indien een oplossing, die het even wicht brengt, niet gevonden wordt, zullen er steeds vele levensgevaarlijke spanningen blijven en het vraagt dan ook de goede wil en de samenwerking van allen die nit de weg te ruimen. Machtige rijken komen en gaan in de loop der geschiedenis en de wereld wordt door dit proces diep geschokt. Maar het verschil van rük en arm, haves en have- nots. bliift en is de grote bron voor menseliik conflict door alle tüdperken heen Bii de huidige schaarste enerzüds en de stijgende welvaart anderzüds, Is dit wel büzonder actueel. Het gevoel, tekort te zijn gedaan, dat de have-nots" hebben kan zich kleden in welk politiek stelsel het maar wil en zich sieren met welke leuzen dan ook. Het zal tenslotte verianeen naar wat de ander heeft en wat men zelf mist, tenzü die ander bijtijds zün rükdom aan ken nis en kunnen met allen naar behoefte weet te delen, en die als het ware uit doet vloeien in de communicerende vaten, die de verschillende werelddelen zijn. zodat overal op eeliikwaardig peil menswaardige behoefte kan worden be vredigd. Er zün verschillende motieven, waar om men dit kan willen nastreven Ten eerste er is het steun verschaffen teneinde de gainst van de ontvanger daarvan te kopen. Deze drüfveer is ver keerd. wil men werkelijk wat goeds be reiken. want de bijbedoeling blüft niet verborgen en wekt argwaan en onwil. Niemand verkoopt nu eenmaal graag zün eigen wezen, zün geboorterecht, voor een schotel linzen. Neen, men Is niet gauw geneigd, meer te betalen dan wat een eerlüke ruil vereist zü het ook dat men daarbü crediet aanvaardt: een uitgestelde terugbetaling. Ten tweede is er als drüfveer het we reldbelang. dat aller belang en het eigenbelang omvat. Ten derde ls daar het hoogste motief: dat van de naastenliefde, het verant- woordelükheldsgevoel voor de ander, wat het gemeenschapsbelang in een ander licht doet zien. Het Westen heeft een ereschuld Het Westen, aldus Koningin Juliana, heeft hier een ereschuld. Het oude gezegde: „Oost is Oost en West is West en nooit komen die twee tot elkaar", mag en kan niet waar meer zün. Hoe zou de wereld kunnen draaien, als hü alleen bestond uit een Oostelük of een Westelük halfrond? Wü Westerlingen hebben al. wat wü hadden, over de gehele wereld verbreid, zowel het beste als het slechtste uit onze doos van Pandora. Hoeveel verruimende en verrükenae begrippen daar ook toe mogen behoren, wü moeten niet vergeten, dat wü de in druk hebben gemaakt, alsof wü de slaaf van de materie zün. Wü. dit ons christenen noemen, heb ben onszelf aan de overige mensheid al te vaak gepresenteerd als barbaren, wien het om het stoffelyk welzün te doen was. het eigene in de eerste plaats, wel te verstaan Pas in de laatste eeuw is hier kente ring in gekomen. Nu nog ls de grootste rükdom in onze handen Onze ereschuld bestaat hierin, dat we met onze beste krachten eraan meewerken, dat ook onze andere mede-wereldburgers onze welvaart deelachtig kunnen worden Waa. anderen z.ch aan de natuur krachten onderworpen voelden, waan- wü ons. in onze overmoed, de beheer sers der natuur met ons vernuft. ZÜ zagen ons inderdaad dingen doen op hun grond, die zü zelf niet konden doen De verbazing daarover is inmid dels veranderd in het begin van navol ging. het benijden ls overgegaan in zelf-doen Onze Westerse beschaving, met haar grote rationele en technische kennis, die grote macht ontketend heeft, draagt voor de welvaartsspreiding het zwaar tepunt van de verantwoordelükheid ln de volkerengemeenschap. Zal zü deze opdracht kunnen vervullen of zal zü ten onder gaan? Zün niet vele vroegere beschavingen ten onder gegaan, bedorven door het verworvene, geestelijk vermolmd, niet meer m staat tot iets nieuws, ook haar wetenschap en techniek in de vergetel heid van de verleden tüd meeslepend? Hoevel groter lngrüpender ramp zou deze ondergang voor de gehele wereld bevolking zün dan vroeger ooit toen de wereld nog niet een onderling afhan kelijk ondeelbaar geheel was geworden. Zal onze cultuur voldoende mensen opbrengen, die althans 20 jaar vooruit kunnen zien (dat is toch niet te veel gevraagd) en die aldus de wereldsitua tie van de meest dringende levensbe hoeften in ogenschouw nemen. Er zijn er. vinden zü evenwel voldoen, de navolging? Naar een wereldomvattende samenwerking Wanneer men deze noodtoestand in de allernaaste toekomst zou kunnen klaren, en het leven van deze grote en steeds grotere aantallen menselijke wezens op aarde verzekerd zou zün, dan zou eveneens het begin zün ge maakt van een waarlük wereldomvat tende samenleving de enige ma nier om de dreiging te voorkomen van wcreldhonger, omvlamd door mense- lüke hartstochten. Gelukkig ls de mens van tegenwoor dig recel genoeg om zün eigen domhe den niet zo ver door te voeren. Daar de welvaart van het Westen na de oor.og zeer gestegen en nog steeds stügende is. is de tüd nu rüp de hand uit te steken om de steeds wijdere ga ping tussen haves en have-nots tot stilstand te brengen, te verkleinen en tenslotte te laten verdwünen. Lofwaardige acties Ik zal hier, aldus Koningin Juliana, vanmiddag geen concrete oplossing voor geven. Ik wil alleen de richting aandui den. waarin deze zou kunnen worden gevonden. Er zyn reeds verschillende in stellingen actief mee bezig. Sinds de conferentie van Bretten Woods is men begonnen de hier gestelde eisen te onder kennen en na de oorlog hebben de ge dachten zich sterk in deze richting ont wikkeld Er zün nu vele bekwaam ontworpen plannen in uitvoering, voltooid of ln de maak, die elkaar soms onderling niet dekken. Ook zün er lofwaardige acties in de ontvangende landen zelf aan de gang, waar men zün eigen plannen op stelt en met buitenlandse hulp gaat uit voeren. Er zün internationale particu liere acties. Er gebeurt veel hulpverle ning op bi-laterale basis van de ene staat naar de andere. Er gebeurt veel onder auspiciën van de Ver. Naties de Multi laterale hulp. Ik zal hier thans niet verder op ingaan. Het is alles nog ontoereikend tegenover de immense omvang van de opgave, die voor ons ligt. Kort en goed: zou er geld genoeg zün om het euvel op voldoende schaal aan te vatten, hoe onrendabel ook vooreerst, indien men algemeen van de noodzaak doordrongen was? Het antwoord is Ja. Voldoende aandrü- vlngskapitaal voor een aanpak op w ereld schaal zou er zün. mits er de goede wil is het beschikbaar te stellen en de goede aanpak om het te gebruiken De Nederlandse regering heeft een be- langrük bedrag voor dit doel in het voor uitzicht gesteld De landen van het Wes ten zullen duurzaam een deel van hun nationale inkomen voor dit werk moeten afstaan. Welvaartsbronnen sneller ontwikkelen Is de huidige stand van de techniek voldoende? Zeker. Zü maakt het waar- sthünlük zelfs mogeiük. dat een goed beheer van de hestaansbronnen een nog gToter wereldbevolking onderhoudt dan die er in het Jaar 2000 misschien reeds zpn ral. lie techniek moet er tour zorgen, dat de welvaartsbronnen .nelier ontwikkeld worden dan dat de bevolking toeneemt. Ook reeds lang uitgeputte grond geeft weer vruchtbaar rendement bü goed beheer, want de natuur blükt verrassend rük. De veelbelovende mogelükheden van toekomstige voeding met wieren zün nog in het experimentele stadium. De moge lükheden van energie door atoomkracht en van zonne-energie worden nog onder zocht. Maar ook al blüken deze onder zoekingen succesvol, dan nog blüft voor de arme landen een verhoogde levens standaard wenselük Tenslotte: zün er mensen genoeg, be reid om al deze plannen aan te pakken? Het antwoord hier is: neen noch in het Westen, noch in het Oosten Is het niet mogeiük, dat juist de Jongere generaties ontwaken tot het besef van deze noodzaak, dat zü opstaan uit hun zorgeloosheid t.o v wereld-kwesties en dat zü samen als het ware een vrüwillig keurcorps vormen, waarin ieder zün eigen toekomst verbindt aan de toekomst van het hele mensdom? Zo zouden zü zich voegen bü de kleine kern, die al werkzaam is. en de evolutie in vele landen kunnen helpen stuwen naar concrete resultaten. Planbureau op wereldschaal Een zorgvuldig gemeenschappelük voor bereid programma, iets als een advise rend planbureau op wereldschaal, zou het beste alle plannen en acties over ziende. deze kunnen coördineren en tot harmonie brengen, en bovendien een overzlchtelüke leiding en een leidende visie op het geheel der wereldproductie geven. Ik zou niet kunnen inzien waarom enig land niet aan een algemeen wereldwei- vaartsplan zou kunnen deelnemen. Bü volle waardering voor al wat er nu reeds bi-lateraal geschiedt, is toch in Nederland de leidende opinie dat dit alles niet genoeg is. en dat büstand op multi-laterale basis minstens even nood zakelük is dit is dus hulp. voorname- lük vanwege de Ver. Naties geboden. De hulp. die een staat. b.v. de Neder landse staat, kan aanbieden, heeft, af- zonderlük toegepast, lang niet zoveel effect als wanneer het zün aandeel bü- draagt in een algemeen fonds en het zün arbeidskrachten internationaal hiervoor ter beschikking stelt. Over het gebruik van zulk een ge- meenschappelijke krachtbron, als ik het zo noemen mag. hebben alle betrokkenen mede-zeggenschap, zowel zü. die er toe büdragen, als zü. die er uit putten. Hulp van allen kan bovendien voor sommige landen soms aanvaardbaarder zün dan die van één Collectieve hulp heeft het voordeel, dat niet slechts enkele belangengroepen er profijt van kunnen hebben waarmee dus het zaad voor mogelüke latere on enigheid ongezaaid blüft. De hand aan de ploeg. Dit alles moge ertoe dienen, de ar mere landen zo gauw mogeiük de hand zelf aan de ploeg te laten slaan. Teke nend voor de geest van zelf-doen ls, dat over het algemeen aan het verkrijgen van leningen verre de voorkeur wordt gegeven boven het ontvangen van giften. Buitenlandse hulp moet zo gauw mo geiük overbodig kunnen worden. Maar toch zal deze ontwikkeling tüd vergen. Weliswaar hebben we grote haast! Maar toch zal het ergens tussen zo goed en zo snel mogeiük in moeten gebeuren, wil men succes hebben. De ontwikkeling zal harmonisch en in duurzaam beleid moeten geschieden. Zü. die overal straks leiding gaan ge ven. zullen hun studie ongestoord moe ten kunnen voltooien en weer andere dadelük na hen. Zil moeten in hun land hun kennis kunnen doorgeven ln steeds wüder kringen ln middelbare, lagere, tot daar. waar het eenvoudige werk wordt ter hand genomen. Werken wil men tegenwoordig aan eigen lots verbetering zelf ter plaatse produce ren en de werktuigen importeren, die men zelf thans daarvoor nodig heeft. Eenvoudige landbouwschollng zal alom moeten doordringen, opdat nieuwe me thoden verbetering brengen Met kleine middelen kan men soms al zoveel resui. taat oogsten! Dit is tevens het stadium de huls- Industrie te stimuleren Ook gaat dit alles verbetering van de volksgezond heid hand in hand. Tegelük is de aan leg wenselük van lrrigatiewerken, drai nage. wegen en andere communicatie middelen enz Als deze basis geleed is kunnen in het algemeen pas de nutsbedrijven tot stand komen, zoals bv havens, stuw dammen krachtcentrales, luchthavens. Aan de andere kant hoort tot dit tweede stadium ook de opleiding tot vakman, zoals monteur, lagere landbouwconsu- lent. onderwijzer en ook vroedvrouw. Dan kan ook de kleine industrie, ge baseerd op 's lands producten, zich gaan ontwikkelen Het is niet reëel, wanneer een arm land als eerste greep naar groter wel vaart te hoog grijpt, b.v. naar zware industrie; deze liet topzwaar bovenop 's lands economie Pas geleidelijk laat de onderstructuur die daarvoor nodig is zich opbouwen. Ziin er echter ln een land eenmaal voldoende vakmensen en voldoende nuts. bedrilven aanwezig, dan voelt het par ticuliere kapitaal zich aangetrokken »r zich te gaan vestigen; zi1 het vreemd of eigen. Eerder ziet het geen renda bele mogelükheden Als het buiten landse kapitaal van de garanties d'e het ook elders reeds geniet, verzekerd mag zün zal het niet schromen zich naar nieuwe landen te begeven. Wijsheid van de ruime blik Vóór dat het stndium is bereikt dat het kapitaal vanzelf komt ls he; „ie tüd voor de wilsheid van de want dan moet er door het \v ge geven worden, dat wat pas op lange termün rendeert Dat ls: nu. Dat Is dus de tegenwoordige tüd. Dit zal hier en daar PÜn kosten: ln het Oosten, als primitieve of half-pri- mltleve bedrüven op den duur het veld zullen moeten ruimen voor mo dern" Ir. het Westen doet he; pi'r.. wanneer men thuis en op vreemde markten beconcurreerd wordt door pro- Vervolg op Pag. 2 van het derde Blad

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9